De door eerstgenoemde opgegeven premie bedraagt gemid deld 0.57 per mille. Voor dit bedrag is deze maat schappij genegen alle eigendommen der gemeente en wat daartoe behoort, met uitzondering van de gasfabriek met toebehooren, die trouwens voor een geheel afzonderlijke verzekering in de termen valt en met uitzondering van het pand aan de Zes Wielen, t welk onder de landbouw- risico's valt, zonder bijzondere voorwaarden op de ge- buikelijke wijze en op de termijnen, welke door de ge meente nuttig en noodig worden geacht, te verzekeren. En dewijl alle andere aanbiedingen van binnenlandsche maatschappijen minder voordeelig zijn zonden zij met haar willen overeenkomen geleidelijk en wel naarmate de polissen, na opzegging, aüoopen als assuradeur der eigendommen van de gemeente op te treden De gemeente die tot nu toe pl. m. f 670,wegens brandassurantie betaalde, zal, zoodra deze nieuwe regeling haar beslag heeft gekregen, met een uitgaaf van f440, ter zake kunnen volstaan, zoodat daardoor een voordeel wordt verkregen van pl. m. f 260,— per jaar. B. en W. stellen daarom voor te besluiten de verzekering van alle gemeente-eigendommenmet uitzondering alleen van de gasfabriek met toebehooren en met uitzondering van het aan de gemeente behooreude pand aan de Zes Wielen geleidelijk en naarmate de polissenna opzegging afloopen op te dragen aan de Assurantie-Maatschappij tegen brandschade »de Neder landen" te Zutphentegen een premie van gemiddeld f 0,57 per f 1000,—. De heer Vonk zegt, dat de maatschappij, opgericht te Loenen a/d Vecht, de laagste inschrijving heeft gedaan en dat de maatschappij »de Nederlanden' de daarop volgende is. B. en W. stellen voor de gunning te doen aan de tweede minste inschrijfster, op grond van eenige bepalingen door de eerstgenoemde maatschappij gesteld, die hun niet aannemelijk toeschijnen. Wat hem betreft kan hij niet inzien, dat deze voorwaarden rechtvaardigen het nemen van een besluit, waarbij eene meerdere uitgave zal wor den gevorderd van ruim f 50. De voorwaarde door de eerste maatschappij gesteld, acht hij voor de gemeente in geenen deele bezwarend, hij voor zich meent zelfs, dat voorafgaande taxatie zeer goed is. Naar aanleiding van het gesprokene stelt hij voor de verzekering en bloc op te dragen aan de maat schappij, opgericht te Loenen a/d Vecht. De heer de Lange wenscht B. en W. te vragen, of door hen nog pogingen in het werk zijn gesteld, om de verzekering aan 3 maatschappijen op te dragen. Hoezeer hij moet erkennen, dat de maatschappij »de Nederlanden zeer soliede is, zou hij het toch beter achten de verzeke ring over 3 maatschappijen te verdoelen, zoodanig, dat slechts op eene polis verzekerd wordt, met. 3 maatschap pijen als onderteekenaars, zoodat de gemeente bij brand schade maar met eene maatschappij te onderhandelen heeft. Op herverzekering heeft de gemeentegeene con- trólehetgeen hem evenmin wenschelijk wil voorkomen. Daarom zou spr. wenschen, dat than3 reeds 3 maat schappijen werden aangewezen. De bezwaren der Maat schappij te Loenen a/d Vecht acht hij evenmin bezwarend; taxatie is gewenscht en zoo B. en W. nog geen onder handelingen hebben gevoerd met 3 maatschappijen, dan zou hij verlangen, dat zulks nog geschiedde. De heer O a n t e r s beaamt het door de vorige sprekers medegedeelde. Taxatie zal ook hij gaarne zien. Worden geene deskundigen benoemd, dan wordt niet verzekerd op de werkelijke waarde en dit acht hij noodig, teneinde juist te weten, hoeveel bij brand de vergoeding zal bedragen. De gemeente zal anders allicht te veel betalen of zelf risico loopen, omdat zij geen winst mag behalen. De heer P r e ij e r vraagt of de vorzekering niet ge schiedt in herbouwwaardehetgeen de heer Kraak man meent te moeten betwijfelen. De heer van den Bosch zegtdat deze aangele genheid indertijd in de commissie van financiën is behan deld toen de firma Jacobs Brom to Amsterdam hare diensten aanbood voor eene verzekering en bloc op beurs- polis. Spreker geeft nog eens de voordeelen eener dusdanige verzekering aau de hand. Aan de Beurs worden posten gesloten loopende over meer dan f 100.000 premie. De gemeente heeft het rechtbij evenuteele verzekering op beurspolis de bandteekening van maatschappijen, die haar niet aanstaan wegens soliditeit als anderszins te weige ren. In het belang der gemeente zal ook deze verzekering overweging verdienen. De heer Goede wil de zaak niet opnieuw verwijzen naar de commissie van financiën zooals de Voorzitter wecschte voor te stellen. Deze commissie heeft zich indertijd voor dezo aangelegenheid zeer veel werk en moeite gegeven en het resultaat was, dat in overweging werd gegeven te onderhandelen met drie maatschappijen, die het laagst hadden ingeschreven ten einde aan haar de verzekering op te dragen. Daar B. en W. aan dit laatste evenwel niet hebben voldaan doch het resultaat van hun onderzoek van dien aard is dat enorm voordeelig wordt aangeboden, is ook hij er voorde verzekering op to dragon aan de maat schappij te Loenen aan de Vecht voor f 0.50 per mille. De heer Kraakman zou het wenschelijk vinden indien het voorstel van den heer Canters en den Voor zitter werd aangenomen. De commissie van financiën kan de zaak dan nog eens in oogenschouw nemen en zij met een ander rapport komen dan dat De Raad heeft dan de keuze tusschen Hij zou in het voorstel deze wijziging dat onherroepelijk vóór de verzekering verzekerd wordtworde getaxeerd. Gemeentegebouwen toch verliezen zeer weinig in waarde. Eéno maatschappij acht ook hij niet gewenscht iu verband met het te verzekeren bedrag. Bovendien komt voor vele gebouwen f 0 57 por mille hem nog niet laag genoeg voor. Als de commissie van financiën drie maatschappijen raadpleegtzal het niet onwaarschijnlijk zijn dat de aanbieding geschiedt tegen f 0.50 per mille. Zonder hoofdelijke stemming wordt het aangeboden voorstel daarna gesteld in handen der commissie van financiën. Stoomtram AlkmaarBeverwijk. 9. De concessionaris van de stoomtram Alkmaar Beverwijk heeft zich bij adres dd. 14 December 1-1. tot B. en W, gewend met het verzoek 1°. hem ontheffing te verleeuen van de verplichting tot bestrating van het stations-emplacement of uit zal ongetwijfeld van B. en W. twee voorstellen, willen brengen de prijs waarvoor stel om daaraan te voldoen, totdat de noodzakelijk heid om den Singel over eene bepaalde breedte te bestraten zal blijken. Ter ondersteuning van dit verzoek wordt door den adressant aangevoerd dat de terminus op den Nieuwlandersingel alleen dienst zal doen als wissel om de treinen te rangeeren terwijl als standplaats voor het in- en uitlaten van reizigers «ongetwijfeld" de Rijksweg hóek Nieuwlandersingel tegenover de Kennemerbrug, zal worden gebezigd 2°. hem ontheffing te verleenen van de verplichting om daar waar een der rails op het bestrate gedeelte van den Rijksweg valt, do bestrating aan de andere zijde van den weg zooveel te verbreeden als genoemde rail van den naastbijzijuden kantlaag verwijderd ligt; De adressant is van meening datnn de werken gereed zijn, de bedoelde verbreeding van den Rijks weg is gebleken geheel onnoodig te ijn. 3°. hem eene tegemoetkoming te verleenen in do ge maakte kosten wegens het vernieuwen en verleggen van een rioolloopende van het perceel wijk E, No. 10, genaamd Boschrijk" naar de Singelgracht. Te dezen aanzien zegt de adressant van gedachten te zijn geweest, dat hij gebruik had kunnen maken van het bestaande gemetselde rioolen dit te ver binden met aardon buizeD in de plaats waarvan hij eene geheel nieuwe aardenbnizen rioleering heeft moeten maken, in eene geheel andere richting, van grooter capaciteit dan het vervallen riool en over eene aanmerkelijke lengte. B. en W. brengen dit adres met hun advies ter tafel van deu Raad over, ten einde omtrent dit drieledig ver zoek eene beslissing te nemen. Uit dat advies blijktdat zij voorstellen te besluiten a. afwijzend te beschikken op het verzoek sub 1 met dien verstande, dat voor goed zal worden aangezien, indien de adressant de ruimte tusschen de rails voor zooveel deze liggen op den Nieuwlandersingel, niet bestraat, zoodat voor bestrating van het stations emplacement een oppervlakte van 690 Ms overblijft; b. gunstig te beschikken op het verzoek sub 2, zoodat de adressant wordt ontheven gelijk geschiedt bij dezevan de verplichting om daar waar een der rails op het bestrate gedeelte van den Rijksweg valt, de bestrating aan de andere zijde van den weg zooveel te verbreeden als genoemde rail van den naastbijzijnden kantlaag verwijderd ligt c. afwijzend te beschikken op het verzoek sub 3en wel omdat de Raad geene termen heeft kunnen vin den, den adressant in de door hom gemaakte kosten wegens het maken van een riool, waartoe bij inge volge art. 18 der concessie-voorwaarden verplicht was, tegemoet te komen. De Voorzitter brengt in herinnering, dat thans mede in behandeling wordt genomen het adres van bewoners aan den Nieuwlandersingel. De heer Stoel kan met het voorstel, genoemd onder letter b geheel medegaan. Hij kan zich evenwel niet veroenigen met het voorstel snb c en slechts ten deele met dat onder letter a genoemd. Aan het verzoek sub c dient naar zijne meening de Raad te voldoen door adressant eene vergoeding van f 85.voor den aanleg van het riool te verleenen, ter wijl het hem onraadzaam voorkomt om het geheele terrein aan het stations-emplacement, tusschen de rails gelegenniet te bestraten. Toch zal hij den consessio- naris zooveel mogelijk tegemoet willen komen door hem het bestaande voetpad niet te laten verstraten. De heer de Groot ondersteunt dit voorstel. De heer Bruinvis meentdat onderscheid moet gemaakt worden tusschen de rails voor en die achter de boomen. Het wil hem voorkomen dat de ruimte tus schen de rails vóór de boomen wel bestraat moet wor den zoodat hij de grens van bestrating wil trekken langs de boomenrij. De heer d e W i t zegt, dat, als het de bedoeling is het geheele stations-emplacement te bestraten de beide boo men welke tbans voor den wissel staan moeten worden weggenomen omdat zij voor den dienst en de passagiers hinderlijk zullen zijn. De Voorzitter oordeeltdat het beter is dat B. en W. afwachten of van die boomen werkelijk hinder wordt ondervonden. De heer Bosman meent, dat in de vorige vergade ring waarin hij niet aanwezig was is gesproken over eene losplaats. Hij zou gaarne weten wat dienaangaande is besloten. De Voorzitter antwoordtdat die losplaats zal blijven bestaan en dat de leuning der gemaakte schoei ing gedeeltelijk zal worden verwijderd. De heer Bosman doet opmerken, dat de concessio naris de gelegenheid tot het in en uitstappen wil ge ven juist op de bocht. Dit zal voor de lossing ter plaatse ongetwijfeld hinderlijk zijn en daarom dient dit niet te worden toegestaan. De heer de Groot acht directe wegneming dor leu ning noodzakelijk. De Voorzitter zegt, dat de concessionaris daartoe onmiddellijk zal overgaanzoodra hem dit wordt gelast. De heer Kraakman noodigt B. en W. uit, dien last dan dadelijk te geven. De heer van den Bosch wenscht te vragen, of de losplaats onder de bestrating begrepen is. Zoo neen, dan komt het hem wenschelijk voor, dit meteen te doen teneinde het geheele terrein vierkant te bestraten. De Voorzitter zegt, dat dit ligt op den weg der gemeente. De heer Witte zou willen weten, hoever aan Lnbcké den Singel voor den aanleg is toegestaan. Hij meent, dat de concessionaris die te ver heeft uitge strekt. De Voorzitter doet opmerken, dat daarvoor geene bepaling is gemaaktomdat het eindpunt niet precies was aan te geven. Wat nu is ingenomenwas voor het rangeeren der treinen noodig. Het voorstel sub a wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd met dien verstande, dat de concessionaris verplicht zal zijn het stations-enplacement te bestraten op aanwijzing van B. on W., zullende de grenslijn dier bestrating worden getrokken langs de boomenrij. Hot voorstel sub b wordt mede zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel van don heer Stoel, om den adressant eene vergoeding van 85.toe te kennen ia den aanleg van het gemaakte rioolwordt in stemming gebracht en verworpen met 13 tegen 3 stemmen, die der heeren de Groot, Stoel en Goedetengevolge waarvan het voor stel snb c was aangenomen. Heffing van gelden voor liet gebruik van openbare gemeentewerkenbezit tingen of inrichtingen. 10. B. en W. bieden den Raad ter overweging en vaststelling aan a. de volgende ontwerp-verordening op het heffen van gelden voor bet gebruik van openbare gemeentewerken bezittingen of inrichtingen, met eene daarbij behoorende aan de hooge regeering over te leggen memorie b. eene ontwerp-verordening op -de invordering van de sub a bedoelde gelden. Omtrent deze ontwerpen is door hen overleg gepleegd met de commissie tot de be lastingzaken en eenige andere onderwerpen van finan- tieelen aard. Verordening tot het heffen van gelden voor het gebruik van openbare gemeentewerken, bezittingen of inrichtingen. Art. 1. Van ieder die schuttingen steigers of slag- boomen op den openbaren weg of op den openbaren ge meentegrond plaatst of doet plaatsen een deel van den openbaren weg of van den openbaren gemeentegrond inneemt of doet innemenden openbaren weg of den openbaren gemeentegrond opbreekt of doet opbreken wordt eene belasting geheven. Voor het verrichten van deze werkzamheden is voor afgaande vergunning noodig van of vanwege burgemeester en wethoudersdie daaraan voorwaarden kunnen ver binden. Deze vergunning heeft geen kracht dan nadat zij door of vanwege den commissaris van politie voor j>gezien" is geteekend. Bij de toepassing van deze verordening worden onder openbaren weg en openbaren gemeentegrond verstaan alle voor het publiek openstaande en toegankelijk gestelde wegen paden straten stegen pleinen en wateren voor zoover die bij de gemeente in onderhoud zijn. Art. 2. Deze belasting bedraagt a. voor het hebben van een steiger, per week: van 0 tot en met 5 meter lengte f 0,50 voor iederen meter meer 0,05 b. voor het plaatsen van schoorpalen of stutten, per paal en per week 0,30 c. voor het opbreken van straten of wegen tot het makenherstellen of reinigen van riolen gas- en duinwaterleidingen en tot het uitvoeren van andere ondergrondsehe werkenper vier kanten meter in klinker-, klei- of andere beharde straten en wegen in grind- en zandwegen of paden d. voor het afsluiten van den openbaren weg voor rijtuigen voor eiken sluit- of slagboom of voor elke andere hindernisper etmaal e. voor het in gebruik nemen van gemeente grond of water tot het bergen van bouwmate rialen buiten de afschutting van den steiger, per vierkanten meter en per week voor het in gebruik nemen van gemeente grond of water tot het bergen van puin, aarde, afbraak of andere voorwerpen hooi, stroo, vlas, zand mest en dergelijken per vierkanten meter en per etmaal g. voor den tot het houden van openbare ver- koopingen ingenomen gemeentegrond, per etmaal voor de eerste 100 vierkante meters of ge deelte daarvan voor iederen vierkanten meter meer h. voor het in gebruik nemen van water in het afgesneden kanaalvak en in de Oudegracht tot opvlotting van houtper vierkanten meter en per week i. voor het hebben van kist- of puntdammen in gomeentewateren per strekkende meter en per week j. voor het hebben van rails in gemeentegrond tot vervoer van zand en andere bouwmaterialen, per week voor de eerste 100 meter of' gedeelte daarvan iedere 100 meter of gedeelte daarvan meer k. voor het hebben van rails in gemeentegrond in het belang der uitoefening van eenig beroep of bedrijfper jaar voor de eerste 10 meter of gedeelte daarvan iederen meter meer I. voor het hebben van een over de straat of stoep opendraaiende deurper jaar Hiervan zijn uitgezonderd de deuren, die krach tens bevel van burgemeester en wethouders naar buiten opendraaien. m. voor het hebben van een riool of eenige andere afvoerbuis of muuropening direct of in direct op een gemeenteriooleen open straatgoot of in gemeente-wateren uitmondende per jaar Hiervan zijn uitgezonderd de leidingen, uitslui tend diende tot afvoer van dak- en hemelwater. n. voor het hebben van een recht van uitgang over niet voor den openbaren dienst bestemden gemeentegrond, per jaar en per vierkanten meter o. voor het hebben van een windkast of tocht deurbuiten den gevel van eenig perceel, per jaar p. voor het in gebruik nemen van gemeete- water met een vlotspoelvlonder of eenig ander vastliggend voorwerp per vierkanten meter en per jaar q. voor het hebben van een zonnescherm, een vleeschrekeen uithangbord of een daarmede overeenkomend voorwerp buiten den gevel van een huis uitstekendeper jaar Hieronder zijn niet begrepen borden en der- gelijken vlak tegen de gevels geplaatstdie ge acht worden niet over gemeentegrond uit te steken. r. voor het hebben van een aanlegsteiger aan gemeenteweien of in gemeentewateren per jaar ten dienste van openbare vervoermiddelen: voor de eerste 20 meters of gedeelte daarvan voor iederen meter meer voor andere doeleinden voor de eerste 20 meter of gedeelte daarvan voor iederen meter meer s. voor het hebben van een afgepaalde ruimte 0,75 0.35 0,10 0,10 2 0,02 0,05 0,20 2,50 0,25 2,50 0,02 1,50 1 0,25 1,50 0,25 1,— 10, 0,25 5, 0,10

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 3