ALKMAAllSCKE COUKAlVT "MNSDAÏL eiTVBLIBAiiT AVOND van 5 tot 7 uur I N- SCHEUVINO voor de NATIONALE MILITIE der geborenen van 1878. Onbestelbare Brieven, Buitenland. EEN OFFER. FEUILLETON. No. 7. Negen en negentigste Jaargang. 1897. van VKIJUAU 15 Januari 189Ï. Tweede blad. verzonden gedurende de 2e helft der maand Deeomber van het postkantoor Alkmaar: Van Oosthuizen Heldor; H. Mulder, idem Wed. A, v. Jeveren RotterdamJ. Koetidem J. A. Nouwon, Utrecht. Van Rustenburg: T. Ruilboer, Van Schoorldam: A. Brouwer, Schagen. Briefkaart: A. Vos, Amsterdam. Brieven. Buitenland: H. v. LeeuwenCalifornie. P. de Proost Neijchem. BEIiCJIE. Binnenkort zal een gedenkteeken worden opgerichtgewijd aan de nagedachtenis der Fransche soldaten die voor de onafhankelijkheid van België hun leven hebben gelaten. Twee jaar geleden werd dit reeds oude denkbeeld opnieuw opgevat. Men wilde het monument te Antwerpen plaatsen, doch de gemeenteraad der Vlaamsche stad wilde het niet heb ben. De keuze viel toen op Doornik waar de troepen van generaal Gérard de eerste rust hadden in België. De raad van deze stad verklaarde zich met algemeene stemmen bereid. BUITSCHIjASTB. De carnavalspret te Keulen is in gevaar gebracht door een redevoering in de carnavals club waarin de handelwijze van luitenant von Brüse- witz scherp werd gehekeld. De gouverneur verbood dien tengevolge aan alle officieren de beide groote carnavals clubs te bezoeken. Nu zullen de clubs ook wel niet de militaire paarden krijgen die reeds voor de bespanning der wagens in den optocht op Rozenmaandag ter beschik king waren gesteld. ESTCrEIiAAB. Zeer ingenomen is men in Engeland met het traetaat dezer dagen met de Ver. Staten geslo ten daartoe strekkende om geschillen tusscben beide mogendheden zooveel mogelijk door scheidsrechters te doen uitmaken. Het traetaat telt 15 artikelen behel zende verschillende bepalingen voor geschillen beneden 100.000voor die daarboven voor quaestie over grondgebied en voor beslissingen in speciale gevallen. In een begeleidend schrijven zegt de president «Door het traetaat wordt de mogelijkheid van een oorlog niet alleen zeer ver verwijderd maar het voor komt die vrees en oorlogsgeruchten welke maar al te dikwijls het karakter van een nationale ramp hebben aangenomen.'' Volgens de berichten uit Amerika bestaat er geen vrees dat de Senaat het traetaat niet zoude goedkeuren. De »Times" meldt dat de eerste afdeeling der Niger- expeditie die te Lokadja wordt bijeengetrokken, uit 500 Haussa's 26 officieren en 900 dragers bestaat en voorzien is van zes Maxim-kanonnen en twee stukken veldgeschut. Alle blanken zijn bereden. Vermoedelijk is de expeditie den 6den Januari opge rukt tegen de Foelahs van Kabba. Roman van H. RIDER HAGGARD. 44) «Dat is een toeval," zei zij, «bepaald een toeval. Het jonge meisje, dat in de afdeeling mantels moet passen, is plotseling naar huis geroepen om een zieken oom op te passen te Cornwallis, van wien zij kan erven en nu zoeken zij naar iemand, die haar kan vervangen, want onder het personeel is niemand, die daarvoor geschikt is. Ik heb den chef over je gesproken en ik moest morgen maar eens met je komen, zei hij. Wanneer ze je enga- geeren krijg je voorloopig achttien shilling per week dat is niet veel, maar het is toch beter dan niets." Den volgenden morgen deed Joan haar beste kleeren aan en begaf zich in gezelschap van juffrouw Bird naar de firma Black en Parker. Het was een reusachtige winkel, in een menigte afdee- lingen verdeeld. «Het is een winkel van de eerste klasse," zei juffrouw Bird, met eerbied opkijkende tegen de groote winkel ruiten, waarachter verschillende kunstwerken ten toon gesteld stonden. «Volg mij nu en wees niet zenuwach tig. Ze gingen door verschillende afdeelingen tot ze aan een kantoortje kwamen, waar op glas geschilderd was«Kantoor van den chef. Toegang alleen voor zaken." De deur van het kantoortje werd juist geopend en er verscheen een geparfumeerd en gefriseerd heertje met zeer blanke handen. Zijn oog viel op Joan en beleefd nam hij den hoed af. «Wat is er van uw dienstmevrouw?" vroeg hij. «Het is heden morgen zoo druk dat er misschien nie mand is geweestdio u heeft kunnen helpeu." «Zij is geen klantmijnheer", sprak juffrouw Bird te voorschijn komende van achter Joan's slanke gestalte De sterkte van den vijand te Kabba bedraagt 20.000 man voetvolk en 2000 ruiters, allen onderdanon van den emir Nupe. De aanleiding lot de expeditie is de enorme slaven handel die door den emir van Nupe, Aboe Bokhari, wordt gedreven. De troepen die door het transportschip «Nubia" zijn overgebracht, zullen worden ontscheept en in strenge afzondering gehouden op het station Fort, op den ooste lijken arm van Plymouth Sound, totdat alle gevaar voorbij is. Het schip zal daarna worden gedesinfecteerd. De zieken zijn overgebracht naar het hospitaalschip «Piqué"; vijf herstellenden zijn evenwel aan boord gebleven. FRAÜTKR1 JK. Den 12 werd de kamerzitting her opend. De heer Briston is herkozen als voorzitter. Een gevolg van de laatste volkstelling in Frankrijk is dat zeven landelijke kiesdistricten, die niet meer hon derdduizend inwoners tellen, hun vertegenwoordiging in de Kamer verliezen en zeven stadsdistricten, waaronder twee Parijsehe, elk twee afgevaardigden krijgen, omdat het aantal hunner inwoners meer dan honderdduizend bedraagt. Het aantal der afgevaardigden blijft on veran derd 581, maar er heeft een verschuiving plaats gehad ten gunste der groote steden. ITAUIE. Volgens berichten aan de Engelsche bladen is de quaestie der Kamerontbinding nog niet in den minis terraad besproken. De heer Di Rudini heeft echter wel in gesprekken met zijn collega's laten doorschemeren dat hij bet oogenblik voor een beroep op het volk ge komen acht. En daarin waren allen het met hem eens. Het besluit tot ontbinding zal echter eerst aan den koning worden voorgelegd na de stemming van den Senaat over de financieele hervormingen van den heer Lnzzatti. t SPA5TJE. Lnidens officieele telegrammen uit Manilla is de toestand daar veel verbeterd. De opstandelingen wagen het niet meer de stad te naderen. In het binnen land hebben enkele gevechten plaats gehad. Een troep van zesduizend rebellen beproefde de landengte van No- valetein de provincie Cavite, over te steken, maar werden met groote verliezen teruggeslagen. Te Manilla zijn versterkingen aangekomen. TRAASVAAU. Een telegram uit Pretoria meldt, dat de Afrikaanders in Kaapkolonie vergaderingen heb ben gehouden om te protesteeren tegen de betoogingen ter eere van Rhodes en uiting te geven aan hunne sym pathie voor de Zuidafrikaansche Republiek. TURKIJE. Mazhar-Bey is, gelijk wij meldden, vrij gesproken van den moord op pater Salvatori. Op ver zoek der Fransche regeering drong de heer De Cambon er indertijd op aan, dat de moordenaar zou worden terechtgesteld in tegenwoordigheid van de drogmans der Italiaansche en Fransche gezantschappen. De heer Hano- taux verklaarde toen in de Fransche Kamer, dat Frankrijk volkomen voldoening had gekregen. Doch toen de drago man verscheen voor het hof te Marash werd hem de deur gewezen. De heer De Cambon heeft er op aangedrongen, dat Mazhar-bey opnieuw voor den rechter zou verschijnen en de sultan heeft daartoe last gegeven. Toch twijfelt men, of ook in hooger beroep Mazhar- bey zal worden gevonnisd. De paleiskliek vreest te zeer, dat het een ongunstigen iudrnk zal maken op de Turken als Mazhar-bey wordt veroordeeld. Een .jong paartje. Te Rockhouse, in Kentucky is zekere Willem Sexton, in de wandeling bekend als «Oom Wim", hon derd en drie jaren oud in het huwelijk getreden met een vriendinnetje zijner kinderjaren eene weduwe Craft, van honderd en één jaren. De bruid was in zwarte zij en had een reusachtig bouquet van marentakken en hulst in de hand. Meer dau duizend betrekkingen en genoo- digden woonden de plechtigheid bij. De heer Sexton had drie maanden te voren zijn eerste vrouw verloren mevr. Craft eenige dagen daarna haar eersten man. Na de voltrekking van de trouw deed het paar een wandelrit in een voor 83 jaar gemaakt rijtuig en betrokken daarna Oom Wim's huis, dat dertien jaar jonger is als hij zelf. «zij is het meisjewaarover ik u gesproken heb en die hier een betrekking zoekt." «O is zij dat vroeg de heer Waters op geheel an deren toon; «waarom hebt ge mij dat niet direct gezegd? Het is in elk geval een aardig meisje. Ga binnen juf frouw en doe als t u belieft uw mantel uitdan kan ik zien of uw gestalte goed is." Joan deed wat haar gezegd was ofschoon zij iets van haat jegens dezen man in haar hart voelde opkomen. De heer Waters zag haar eeu halve minuut onderzoekend aan, eerst het eene oog sluitende, dan het andere. «Vakkennis?" vroeg hij kort. «Neen mijnheer niets", antwoordde Joan. «Ja dat zie ik een dame veronderstel ik." «Ik ben geen dame, mijnheer hernam Joan. «Niet? Dan maakt u het artikel vrij goed na." «Juist waar ik bang voor was mompelde juffrouw Bird hoofdschuddend. «Enfin", vervolgde hij „dat gebrek kunnen wij over het hoofd zien maar ik heb een ander bezwaar. ziet er te goed uit. Onze cliëntèle ziet graag dat haar goe deren aan een mooi figuurtje worden aangepast, dat is natuurlijk maar zij heeft niet graagdat ze gepast worden door een meisjedat mooier is dan zij. Een manteltje van drie pond zou u mooier staan dan haar een* van veertig. U zou de stof mooi doen uitkomen maar ik vrees dat u de cliëntèle zou wegjagen." «Ik dachtdat er steeds slanke personen gevraagd werden", merkte Joan aarzelend op. «Slanke gestalte!" zei mijnheer Waters met een be wonderend lachje«kijk eens in den spiegel en n zult nog wat anders zien dan een slanke gestalte. Maar ik wil u een goeden raad geven ga op het tooneel. Daar zal u trekken al kunt u in het geheel niet zingen of spelen dat hindert nietwant er zullen houderden naar u komen kijken. Bij George! Ik geloof, dat ik het ook ging doen." «Op het tooneel ga ik niet", antwoordde Joan stijf; en juffrouw Bird fluisterde achter haar rug «Neen nooitWanneer u meentdat ik niet geschikt ben A T J E H. Een officiëel bericht van den 13 luidt Vijand had bij het gevecht bij Poeding in Lohong, op 7 dezer, dertig dooden en gewonden, 9 dezer werd vij and van bovenloop der Lohongrivier verdreven, waarbij twee fuseliers gewond werden en vijand twintig dooden en gewonden bekwam. Groot aantal bewoners der 6 Moekims vertrokken uit Lohong naar Olehleh. Het WetleiTandseh Rundvee-Stamboek. De afdeeling Noordholland dezer vereemging zal hare een en twintigste algemeene vergadering houden op maandag den 25 Januari's middags half één ure (amst. tijd) in een der lokalen van het hotel «Krasnapolsky", te Amsterdam. In behandeling zullen komen de vol gende punten van beschrijving mededeelingen ingeko men stukken verkiezing van een commissaris in plaats van den heer H. Waiboer Jz., die bedankte verkiezing van drie leden van het bestuur, die den 1 Januari 1898 in functie treden in plaats van de aftredende heeren L. Visser G. Claij en C. Haringhuizen benoeming van twee afgevaardigen naar de eerstvolgende algemeene ver gadering der Vereenigingte houden in de provincie Drenthe bepaling van de plaats waar de volgende ver gadering der afd> eling zal worden gehouden rekening over den dienst 1896bespreking van voorstellen ter opname onder de punten van beschrijving voor de eerst volgende algemeene vergadering der Vereeniging concept- begrooting voor den dienst 1897. Egmondblnnen. De bevolking bestond op 1 Jan. 1896 uit 777 m. en 746 vr., te zamen 1523 personen. Ingekomen zijn 83 personen, 36 m. en 47 vr., er werden geboren 30 j. en 20 m., te zamen 50 kinderen. Vermeer derde met 66 m. en 67 vr., te zamen 133. Vertrokken uit de gemeente 54 m. en 54 vr., te zamen 108. Over leden 23 personen, 11 m. en 12 vr., verminderde alzoo met 65 m. en 66 vr., te zamen 131., zoodat de bevolking vermeerderde met 2 personen, 1 m. en 1 vr. Op 1 Jan. 1897 bestond de bevolking uit 778 m. en 747 vr., totaal 1525. De godsdienstige gezindheden bestonden uit 1199 r. cath., 307 ned. herv., 17 oud kath., 2 doopsgez., te zamen 1525. Egmond aan Zee. De bevolking bestond op 1 Jan. 1896 uit 1330 m. en 1110 vr., te zamen 2440. Ingekomen zijn 89 personen, 47 m. en 42 vr. Er werden geboren 50 j. en 43 m., te zamen 93 kinderen. Ver meerderde alzoo met 97 m. en 85 vr., te zamen 182. Vertrokken 26 m. en 28 vr., te zamen 54 personen. Er stierven 39 m. en 29 vr., te zamen 68verminderde met 65 m. en 57 vr., te zamen 122. Zoodat de be volking is vermeerderd met 32 m. en 28 vr., te zamen 60. Zoodat de bevolking bestond op 1 Januari 1897 uit 1362 m. en 1138 vr., te zamen 2500 personen. De godsdienstige gezindheden waren verdeeld als volgt1595 oud kath., 645 ned. herv., 199 r. cath., 20 geref. gezind, 20 evang. luth., 10 doopsgez., 5 ned. herv., 3 chr. geref. 3 tot geene gezindheid behoorende, totaal 2500 op 1 Jan. 1897. Texel. Benoemd tot Rijksontvanger alhier de heer P. J. F. L. Baumann, thans te R ij p. Veeullvoer in 1896. In het afgeloopeu jaar zijn langs het grensstation Rozendaal naar het buitenland verzonden, 11760 wag gons vee met een aangegeven waarde van ruim 12 mil- lioen gulden. IJS. In het Groot Noordhollandsch Kanaal is zeer veel ijs, zoodat het verkeer grootendeels gestremd is. De boo ten van Gebr. Zurmiihlen van Amsterdam naar het Nieu- wediep hebben den dienst gestaakt. Achteruitgang van Stavoren. Stavoren de voormalige zetel der Friesche koningen, thans behoorende tot de «doode steden", had op 1 Ja nuari j.i. een bevolking van 804 personenals 408 mannen en 396 vrouwen. CORRESPONDENTIE. Correspondent te S. Plaatsgebrek belet ons, uw verslag optenemen. Wij hebben u trouwens ook ver zocht om een beknopt verslag. voor de betrekking vervolgde Joan«dan zal ik niet langer misbruik maken van uw tijd." «Dat heb ik niet gezegd, juffrouw. Hier!" riep hij, terwijl hij het hoofd buiten de deur stak en een winkel juffrouw riep «geef mij dien fluweelen mantel eens, stel u nu eens voorjuffrouwdat juffrouw Bird een klant is en laat nu eens zien hoe u haar dezen mantel zult trachten te verkoopen." Joan's eerste ingeving was om te weigeren doch zij vond het toch ook wol aardig. Zij stond dus glimlachende opprees den manteldien zij om haar schouders sloeg, boog haar fraaie gestalte om de voordeelen in verschillend licht en verschillende houdingen te doen uitkomentot eindelijk juffrouw Bird uitriep «Heb ik van mijn leven Je bent een geboren actrice, mijn kind. Je bent voor het vak geschapen. Ik zou dien mantel al lang hebben gekochtdat zou ik werkelijk mijnheer Waters of schoon hij te duur is." «Heel goed', zei de chef, zich in de handen wrijven de «als u maar kan vergeten dat u een dame is en vol doende kunt vleienwanneer u ziet dat zulks welkom is, want dat hebben de dames graag. Hoe heet u?" Haste. Joan Haste «Heel goed mis Haste. Laat eens zienvandaag is het Zaterdagzoodat u Maandag kunt beginnen. De diensttijd is van negen tot zeven uurmiddageten en thee wordt verstrektevenals een zwart zijden kleed dat u kunt aantrekken wanneer u komt en uittrekken wanneer u heengaat. De japon van de vorige juffrouw zal u met een kleine verandering goed passen tenzij u er een tegen den kostenden prijs mocht willen koopen." «Dank u ik ben van plan er zelf een te koopen." «Werkelijk Des te beter voor ons. Het is hier de gewoonte dat er referenties gevraagd worden omtrent het karakter en een borg doch ik vermoeddat juf frouw Bird daar wel voor zal instaan; daar zullen wij dus niet verder over spreken. Het loon is achttien shilling per week gedurende de eerste zes maanden en als wij later tevreden zijn dan een pond. Neemt u daar genoegen meê?"

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 5