Extra Stijfsel Vraag Niessen's 353ste Staatsloterij. Ingezonden Stukken, Advert ent ièn. Zaandam. PAUL AVIS. No. 4489 f 5000, Ns. 1929, 15002 en 15662 f 1000 Ns. 10326 en 15547 400; Ns. 15765 en 18667 f200; Ns. 322, 2154, 9559, 13831 en 14817 100. No. 3116 f 1000; Ns. 3448 en 13112 f 400 Ns. 910, 2586, 7272, 11752, 18321 en 19945 f 200; Ns. 1530, 3522. 4977, 6345, 11048, 12969, 15921, 15953, 189^j 20215 f 100. BURGERLIJKE STAND. RITSEVOORT, 43. o PQ bd op de Nationale Bakkerij-Tentoon- p stelling te Dordrecht. Mond- en klauwzeer. Uitvoerig zijn in de afdeelingen der Eerste Kamer de maatregelen tot wering en beteugeling van mond- en klauwzeer besproken. Vroeger was deze ziekte (meestal tougblaar gebeeten), niet in de wet opgenomen en werd voor onze veestapel niet gevaarlijk geacht. Het vermoeden bestaatdat toen door snelle doorzieking do ziekte zelve nooit zoo langdurig bleef heerschen als nu. Intnsschen de belangen van onzen uitvoerhandel wettigen een krachtig optreden van de regeering. De groote opofferingen, die de Staat zich in deze getroost en de niet geringe last den land bouwers op de schouders gelegd leiden niet tot bevredi gende uitkomsten. De afgesloten kringen beperken den binnenlandschen handel, waar dio met het buitenland toch voor het grootste deel stil staat, terwijl de schade door winstderving bij afmaken van het vee, op verre na niet gedekt wordt door de schadevergoeding uitbetaald aan den eigenaar voor het geslachte vee. Men meende, dat het beste zoude wezen om, wanneer ons land geheel vrij was van het mond- en klauwzeer, en dan later de ziekte zich weer openbaarde, door dadelijk afmaking en strenge bewaking te trachten de ziekte in haar begin te beteugelen. De districtsveearts moet in zulk geval geen keuze hebben of hij al of niet zal afmaken, hij moet niet eerst vooraf machtiging van den minister behoeven te vragen. Onmiddellijk afmaken moet hem als plicht voorgeschreven zijn. lederen dag uitstel kan het middel van afmaking waardeloos maken. Een lid dierzelfde af- deeling maakte nog de opmerking, dat de adjuncten van de districtsveeartsen te geringe betaling ontvangen, waar door de districtveeartseu onvoldoende worden bijgestaan ingeval van groote drukte. Andere leden betoogden, dat de burgemeester de han delende man moet zijn en blijven, die bevel tot handelen geeft, al kan hij dit alleen doen op advies van den districtsveearts. Ook daar echter zou men het wensche- lijk achten, dat hij het mede kon doen op advies van den adjunct-veearts. Over de vraag wat voor het oogenblik moet geschieden liepen de inzichten uiteen. Eenige leden wenschten dat, telkens waar de ziekte sporadisch voorkwam, met het afmaken werd voortgegaan. Al erkenden zij, dat tot dusver met de afmaking nog geene belangrijke uitkomsten zijn verkregen, het belang van den uitvoerhandel dwingt om te toonen, dat men voor geen maatregel terugdeinst die strekkeu kan om iedere belemmering en elk voorwendsel tot belemmering van den vrijen uit- en doorvoer weg te nemen. In ver band hiermede drongen zij krachtig aan het sluiten van markten en op een krachtig optreden tegen gemeente besturen, die de markten gaarne laten doorgaan ten be hoeve der stadsbewoners. Dat de ziekte voorkwam op de markt te Zwolle, kan aanleiding gegeven hebben tot be lemraerende maatregelen door naburige Rijken. Van eene andere zijde werd de wensehelijkheid om in sommige gevallen de markten te fluiten niet ontkend, maar tevons herinnerd, dat er tijden in het jaar zijn het einde van October en het begin van November waarin die maatregel op sommige plaatsen (Leeuwarden werd met name genoemd) een middel ware, erger dan de kwaal. Sommigen oordeelden dat, nu de uitvoer naar België is gesloten, aan deze niet gevaarlijke ziekte de vrije loop moet worden gelaten. Het gevoelen werd uitgesproken, dat het bespoedigen der ziekte op een stal zelis aanbe veling verdient. Het overbrengen der ziekte is niet tegen te gaan, daar dit ook door menschen geschiedt. Daartegen werd echter opgemerkt, dat de bedoelde ziekte toch waarlijk ernstig genoeg is. Wel sterft het vee daaraan niet en komt zij bij herhaling bij hetzelfde beest niet voor, maar de ziekte houdt den groei belang rijk tegen en hare bestrijding is dus op zichzelf wenschelijk. Eenige leden eener afdeeling konden zich niet vereeni gen met de zeer onregelmatige wijze, waarop onder ge lijke omstandigheden op verschillende plaatsen langs de oostelijke grenzen van Gelderland de afmaking heeft plaats gehad. Men vroeg aan de regeering eene opgave van de plaatsen in de bedoelde streek waar afmaking wèl en waar zij niet geschiedde. Ook werd van dezelfde zijde er op gewezen, dat bezit ters van vet vee voor afmaking vollediger werden scha deloos gesteld dan bezitters van melkvee, daar, al krijgt de eigenaar de volle waarde van het stuk melkvee, hij ondanks de schadeloosstelling toch in zijn bedrijf wordt geti often. Tegen de gladheid. Menschen die niet goed ter been zijn en genood zaakt 's winters vroeg uit te gaan kunnen zich door het volgende eenvoudige voorschrift op te volgen, voor een val behoeden. Men neemt 5 gram dikke terpentijn 15 gram colo- phonium 5 gram benziuo en 20 gram wijngeest. Al deze ingrediënten doet men in een flesch welke men op een warme plaats laat staan totdat alles gesmolten is. Met deze oplossing smeert men de zolen der schoenen in, her haalt dit eenige keeren en laat het dan drogen. Door dit procédé verkrijgt het leder tevens een groot weer standsvermogen. (Mubl. tegen de vervalschingen Koedijk. Door een dikken mist misleid, stoomde den 10 de lokaalboot «Zijpo", met volle kracht tegen «Ja 1" «Goed. Goeden morgen." «Dat is een prachtige meid', dacht de heer Waters; «bepaald een schoonheid. Maar zij is gek dat zij zoo iets doet zij moest op de planken daar ligt oen toe komst voor haar. Dat is echter haar zaak, niet de mijne, «Daar heb je je flink door gered lieve", zei juffrouw Bird tot Joan. «Eerst dacht ikdat hij je niet zou willen nemenmaar het laatst scheen hij erg met je ingenomen. Wat denk je van hem «Hij is onuitstaanbaar!" zei Joan. «OnuitstaanbaarJe bent wel wat sterk in je uit drukking. Hij mag je niet bevallen maar hij is niet onuitstaanbaar. Hij is veel beter dan menigeen onder hen dat kan ik je verzekeren." «Dan moeten de anderen al treurig slecht zijn' zei Joan en vervolgde zwijgend haar weg. de zijkant der geopende brug aan. De passagiers rol- deu door den schok dooreen doch bekwamen geen ver wondingen, vele passagiers evenwel verlieten de boot. De schade aan de Vlotbrug is vrij groot. Men schat die op f 1000. Texel. Gedurende de vorst der laatste dagen, zijn de ijsmagazijnen van een nieuwen voorraad voorzien. Vele personen worden bij dit werk gebezigd zoodat menigeen in dezen tijd des jaars een flink daggeld verdient. Voor de kust in zee was Zaterdagavond overal ijs zoover 't oog maar reikte was geen open water te zien. De gestrande driemastschoener «Mary B. Mitchell" is Zaterdag leeggepompt en toen vijf voet omhoog gerezen uit het strand. Bij gunstig weer hoopt men hot schip nu spoedig af te brengen. Er zal een contract met de sleepbootmaatschappij te Nieuwediep worden gemaakt. Wervers hoof. Het definitief bestuur van de afdeeling van den Boerenbond is nu als volgt samenge steld Jb. Koopman, eere-voorzitter; K Koopman Az., voorzitter J. Neefjes Pz., vice-voorzitter; A. Slotle secretaris L. van der Geest2e secretaris P. Neefjes Jbz., penningmeester, K. Schouten Kz. en K. Schoenmaker Pz,, commissarissen. De ontvangsten der onderlinge schroefstoomboot- maatschappij Eandsineer en den lip bedroegen in de maand December de somma van f 898,54. Vervoerd werden 8522 passagiers, 1930 emmers melk en 785 hand karren. Toen Vrijdag op de veerboot Enkhuizen en Stavoren het geheim gemak langen tijd achtereen ge sloten bleef en op het herhaald kloppen geen antwoord gegeven werd, meende men dat een zich daar bevindend persoon onwel was geworden. Men brak de deur open en vond een jas, terwijl het raampje in den achterwand openstond. Men vermoedtdat een dm' passagiers zich hierdoor in zee heeft gestort. Huldeblijk Jhr. Schorer. De commissie der burgemeesters van Noordholland, die zich vereenigd hebben om Jhr. Mr. J. W. M. Schorer, bij zijn aftreden als Commissaris der Koningin, een aan denken aan te bieden is aangevuld mpt de burgemees ters van Marken, Noordseharwoude, Jisp en Nieuwe Nie- dorp, die de oudsten zijn in dienstjaren. Huldeblijk. Vóór eenigen tijd word te Amsterdam eene com missie gevormd uit verschillende volbsvereenigingen, die feesten voorbereiden ter gelegenheid van de troonsbe stijging van Koningin Wilhelmina. Door die commissie werd het plan gevormd H. M. een gouden staat siekoets als huldeblijk aan te bieden. Hare Majesteit hiermede in kennis gesteld sprak hare ingenomenheid met deze gedachte van het volk uit en antwoorddedatal was 't niet bij de gelegenheid van hare kroning zij op een nader te bepalen tijdstip dit geschenk met erkentelijkheid zal aanvaarden. Op grond daarvan is dezer dagen «De Vereeniging]' van het Amsterdamsche volk tot het aanbieden van een huldeblijk aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina tot stand gekomen. Door de Vereeniging worden keurig uitgevoerde aan- deelen uitgegeven van 25 cents per stuk waarop, be halve de beeltenis van Hare Majesteit, ook eene ver kleinde voorstelling vnn de gouden koets is aangebracht. Ieder, die zulk een bewijs van aandeel neemtheeft het recht later de gouden koets te bezichtigen ook wordt zijn naam in het gedenkboek geplaatst dat H. M. zal worden aangeboden. Binnenkort zullen afbeeldingen van dit ontwerp ter bezichtiging worden gesteld. De vervaardiging van de gouden koets is opgedragen aan de firma Spijker, terwijl er bepaald is, dat alle deelen der koets door Amsterdam sche werklieden zullen worden gemaakt. Avenhorn. Den 10 zijn alhier 8 kinderen door het ijs gezakt, d ch gelukkig allen gered. Edam. Verleden jaar vormde zich hier een comité, waarvan onze burgemeester het hoofd was ter bevor dering van den aanleg van een stoomtramweg, vanVo- lendatn naar het station KwadijkEdam van den Staats spoorweg, via deze stad en Middelie. Terwijl 1/3 van het kapitaal er was, moest voor het overige gedeelte subsidie worden verkregen van Rijk en provincie. Gedeputeerde Staten hebben thans aan het comité kennis gegeven dat er wol subsidie ban voorgedragen worden, mits het plan vereenvoudigd worde. En hiertoe bestaat mogelijk heid als de weg niet wordt ingericht om te worden be reden met wagens van den grooten spoorwegdoch met het gewone materieel van tramlijnen Haarlem. Tal vau schaatsenrijders bevonden zich op den Schotersingelop het nog zwakke ijs, toen plot seling twee meisjes er door zakten. Van de talrijke rijders durfde niemand een poging tot redding wagentoen zekere Hangjas zich op het ijs begaf, maar er ook door zakte. Een broeder van het gesticht St. Johannes de Deo begaf zich daarop aan een touw te water en ten slotte wist men de drenkelingen op den wal te krijgen en ver voerde hen naar het gesticht waar men met groote moeite de beide meisjes wist bij te brengen. 5e klasse, 2e lijst, 12 Jan. 5e klasse, 3e lijst, 13 Jan. Oterleek. Ondertrouwd. 30 Dec. Cornclis Kieft en Cornelia Vader. G e b o r o n. 2 Dec. Dirk z. van Pieter Mienis en Sijtjo Goet. 19 Johan, z. van Cornelia Kramer en Aagje Bruijn. 23 Gerritz. van Pieter Nat en Bregje Plugboer. Ovorleden. 29 Dcc. Abraham van der Sluis, wednr. van Maartje Dijk, 75 j. De kerk te Schagen. Mijnheer de Redacteur Gelieve mij een plaatsje voor het onderstaande af te staan. In het no. van Dec. 1.1. las ik in het hoofdartikel, ge titeld Kerstmis" met het oog op de hedendaagsche bouwkunde het volgende «Oude kunst navolgen kunnen wij, nieuwe vormen te scheppen, daartoe zijn wij niet in staat. «Hii, die een voorbeeld wil, bezoeke over eenigen tijd de nieuwe kerk te Schagen, die de eigenaardigheid heeft, dat men den hoofdingang onder den toren door de kerk niet binnen kan treden. Die toegang is dicht gemetseld. De kunst om gewijde gebouwen te stichten is dan ook niet van onzen tijd.'' Ondergeteekendo kan over de waarde van bouworde niet oordeelen maar brengt hun die daar belang in mochten stellen, ter kennis, dat wat den dichtgemet- selden hoofdingang onder den toren door der kerk te Schagen betreftdit geheel met voorbedachten rade is geschied in afwijking van het advies van den ontwerper dier gebouwen en zal de opmerking dat de toren wel aan de gemeente, maar niet aan de ned. herv. gemeente behoorteene voldoende vingerwijzing zijn. U bij voorbaat dankzeggende mijnheer de redacteur noem ik mjj Uw d.v. dienaar, W. GOVERS Jz. Alkmaar, Jan. '97. Vervolg marktberichten. Amsterdam 13 Jan. Aangevoerd 210 vette kalveren f 0,75 a 0,65 a 0,55 per P., 30 nuchtere kalveren f 7. a 9,431 vette varkens f 0,30 a 0,35 per P., 2 schapen. Amsterdam, 13 Jan. Aardappelen Friesche Franeker jammen f 1,80 a 2,dito zaaiers f 1,40 a 1,60 Zeeuwsche blauwen f 1,60 a 1,70. Flakkeesche Jammen f 2,20 a 2,40, Geldersche blauwen f 1,60 a 1,70, champ, f 1,40 a 1,60, Zeeuwsche Spuische Jammen f 2,40 a 2,70. Pruisische Hamburgers t 2,90 a 0,Andijker blau wen f 1,40 a 0, Aanvoer 2 ladingen handel stil. Petroleum. Loco f 9,80 in cons. Raapkoeken f 50 a 64, Lijnkoeken f 6,50 a 9,50. Haarlem 13 Jan. Aangevoerd koeienverk. f 0 - a i 17 nuchtere kalveren f 5,a 12, -4 schapen, verk. 4, f 10 a 13, 0 pinken f a 0 graskalveren f a 0 stieren f a vaarzen Sneek, 12 Jan. Boter le soort f 46,aVer eeniging le soort f 45,a 47,2e soort f 45,a 3e soort f 44,— a 4e soort f 42,a Aangevoerd 99 vierde en 27 achtste vaten. Londen, 11 Jan. 1500 runderen 2.4 a 4.7,11000 schapen en lammeren 3.4 a 5.6, 5 kalveren 0.0 a 0.0, 70 var kens 2.6 a 3.6 Kaas en Boter. Londen, 12 Jan. (Bericht van Oetzes& Gerritsen). De markt voor Friesche boter was heden traag, prijzen te hoog. Andere soorten zijn flauw. Handel algemeen niet goed. Laatste noteeringen Boter Friesche le qual. 100/— 104/- a /-, 2e qual. 90/- a 96/-, visschig /- a /-; Norm. extra 112/- a 114/- gew. 86/- a 104/-Brittany le qual. 16/0 id. 2e qual. 14/6 id. 3e qual. 13/-, 4e qual. 12/0 per 12 Eng. ponden; Jersey a /-Deensche prima 100/-114/-, /- Iersche /- a -0/- Italiaansche rollen /- manden 11/- a 12/0 per 12 Engelsche ponden Amerikaansche 60/98/- a /'-Nieuw-Zeelandsche 90/-, 104/-a 0/-, Australische /-, 0I- a 0-/-. Kaas: Amerik. 40/-, 52/- a /-, Goudsche 34/— a 42/—, nieuwmelkte a— Edammer 44/-, 52/- a /-, Australische /- a Eieren Fransche 7(6 a 12/0 Italiaansche 7/6 a 10/0 Hongaarsche 6/9 a 8/6, Duitsche a -/- de 120 stuks. Schiedam 13 Jan. Moutwijn f 6,75, bij den Branders- Bond 5 5/8a 53/4, Jenever f 10,75 id. Amsterd. proef f 12.25. Spoeling-Commissie f 1,20. Purmerend, 12 Jan. Aangevoerd 62 vette runderen per P. f 0,52 a 0,68, 2 stieren, vette koeien hooger in prijs, handel vlug, gelde- en melkkoeien, prijshoudend, vlug, 125 vette kalveren per P. f 0,55 a f 0,75, handel matig, 68 nuchtere dito f 8,— a 20,— handel vlug, 4 paarden, 531 schapen en lammeren prijshoudend, handel matig, 266 vette varkens per P. f 0,30 a 0,37, vlug, 42 magere f 8 a 13 152 biggen 4,— a 7,—, beide handel stug, 70 ganzen f 3,a 3,20. 15 zwanen f 7 a 9,25. Kleine kaas f 26,50, middelb. f 18,50, commissie aangevoerd 81 stapels. Boter f 1,20 a 1,30 per K.G., aangevoerd 1276 K.G. Ivipeieren f 4.25 a 4,75 per 100. Volgens het oordeel der beroemdste schei kundigen is beter en goedkoop er dan Urling's I patentstijfsel bovendien hoogste bekroning B 1896. Verkrijgbaar bij den heer Y. VAX DEW BOSCH. i-ö Alksnaarsche o n gen*. Zouten Hrake- k lingen en Zandtaartjes. BUKKOOND ï*r i-s SS Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 6