Nederland, Stadsbericiiten. Markt- en Beursberichten. BURGE ELII KE STAND. De berichten nit New-York betreffende de beweerde onderhandelingen tusschen Spanje en de Vereenigde Staten over de Cnbaansche qnaestie hebben te Madrid groote verbazing gewekt. Zij worden door de dagbladen for meel ontkend. De minister Canovas spreekt ten stelligste het bericht tegendat er sprake van is op 23 Januari de hervor mingen voor Cuba af te kondigen. Er is nog geen enkele datum voor mededeelingen van dien aard vastgesteld. Een telegram uit Manilla meldtdat 2000 opstan delingen in de provincie Bulacan hun onderwerping heb ben aangeboden. Kolonel Villaion had een ontmoeting met dd opstandelingen die 47 dooden verloren. De aanvoerder der opstandelingen Roque werd krijgs gevangen gemaakt. ZUID-AFRIKA. In verschillende plaatsen van de Kaapkolonie zijn meetings gehouden om te protesteeren tegen de betoogingen ter eere van Rhodes, o. a. te Paarl, een groot Afrikaander-centrum. Op deze bijeenkomst werd de volgende motie met groote meerderheid aange nomen De vergadering spreekt hare sterke afkeuring uit over de betoogingen, georganiseerd door de vrienden van Rhodes, waarvan het doel is Afrika en de wereld te misleiden, en speciaal Groot-Britannië daar zij de meening doen ontstaandat de groote meerderheid der bevolking van het district Paarl den heer Rhodes steunt, niettegenstaade het Huis van Afgevaardigden het rapport van de commissie heeft goedgekeurd, waarin verklaard wordt dat Rhodes de ziel was van het complot, hetwelk tot den inval van Jameson leiddeen speciaal in aanmerking genomen de positie, welke hij toen bekleedde als premier der kolonie. »De vergadering is van meening dat juist het omgekeerde het geval is, vooral wat betreft de Hollandseh sprekende Afrikaanders. Zij verklaart dat de groote meerderheid van H. M. onderdanen in het district Paarl in het minst geen sympathie hebben met Rhodes en vertrouwt dat de bovenbedoelde betoogingen de Engelsche regeering noch de burgers van de naburige republieken zullen iuflnenceeren.' Boterwet. Het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Land bouw besloot het adres van het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw aan de Tweede Kamer in zake de voorgestelde wijzigingen in de boterwet te steu nen en aan te dringen dat hierbij wordt opgenomen le. dat bij herhaling de overtreders zullen worden ge straft met hechtenis 2e. dat bij alle vervoerdus ook dat naar het buiten land bestemd de surrogaten van boter en de margarine het bepaalde merk zullen moeten dragen en 3e. op straffe te verbieden het voorbanden hebben van surrogaten of margarine in fabriekenwaarin zuivel wordt gemaakt. Ken demonstratie. In den avond van den 13 verzamelde zich een troep menscken voor de woning van den Spaanschen gezant, aan den Kneuterdijk te 's Gravenhagc, en hief de Marseillaise" aantevens meende men herhaalde malen te hooreu roepen »Vivent les anarchistes espag- nols Naar aanleiding van deze manifestatie werd de volgende nachten in de omgeving van het legatiegebouw door de politie gesurveilleerd om herhaling te voorkomen. Naar men verneemt, moet zij zijn uitgegaan van een 20-tal lieden, behoorende tot een socialistischen kring, die op den bowusten avond in besloten vergadering bijeen zouden zijn geweest. Ongeveer een kwartier uur lang hebben de zangers zich doen hooren en zijn toen zingende afgetrokken. Naar men meldt heeft de gezant den minister van Buiten- landsche Zaken met het voorgevallene in kennis gesteld, en thans wordt in overleg met den hoofdcommissaris van politie een onderzoek ingesteld. Wielrijders. Het algemeen bestuur van den »Algem. Ned. Wiel- rijdersbond" heeft een krediet van j 2000 toegestaan voor de organisatie van een bloemencorso te 's-Gravenhage tijdens de kroningsfeesten in 1898. Hofberichten. H.H. M.M. hebben den 15 's avonds bijgewoond de soireé dansante van het Casino in het hotel »Den Ouden Doelen te 's-Gravenhage. Koningin Wilhelmina droeg een licht kleed gegarneerd met roode rozen de regentes een donker toilet. Koningin Wilhelmina danste de quadrille d'honneur" met baron Taets van Amerongen, oud-kamerheer van wijlen Z. M. den Koning en oud-hofmaarschalk van prins Hendrik. De feestzalen waren prachtig versierd. St. Pankras. In de afgeloopene week werden de behoeltigen (bedeelden en niet-bedeelden) in deze gemeente verblijd door eene buitengewone uitdeeling, bestaande uit voedings- en brandstoffen, van wege de Armvoogdij. Zeker eene welkome gave in het gure en koude saisoen Op 1 Januari 1896 hadden de spaarders in de school- spaarbank alhier te goed f 1464.77in den loop van 1896 is opnieuw gespaard f 721.18 en aan rente gemaakt f 35.46, samen f 2221.41, terwijl aan 23 spaarders is terugbetaald f 790.60, zoodat op 1 Januari 1897 het te goed is f 1430.81. Opmeer. De bevolking dezer gemeente bestond den 31 Dec. 1895 uit 197 m. en 186 vr., totaal 383 zielen. Geboren werden in 1896, 10 m. en 3 vr., vestig den zich in de gemeente 38 m. en 28 vr., overleden 3 m. en 6 vr., vertrokken 41 m. en 33 vr., zoodat de bevolking den 31 Dec. 1896 bestond uit 201 m. en 178 vr., totaal 379 zielen. Schermerhorn. De ambtenaar der directe belas tingen, de heer A. Niehof, zal met 1 Februari a.s. naar Sloterdijk worden overgeplaatst. Benoemd tot geneesheer voor de armenpractijk alhier, de heer L. Melchior, arts te Noordschermer. De barometerstand alhier, was's morgens te 8 uur als volgt: den 15: 767.0; den 16: 764.1. Uitloting Bad- en Zweminrichting. In de op donderdag, den 14, gehouden vergadering van aandeelhouders der Bad- en Zweminrichting is uit geloot aandeel No. 73. Voor schaatsenrijders. Bljjkens achterstaande advertentie wordt de baan op het Paarden wed zondag, den 17. voor het publiek open gesteld. De liberale kies vereen iging „Eensgezindheid", alhier heeft in hare den 14 gehouden vergadering be noemd tot lid van het bestuur den heer mr. W. C. Bosman in de plaats van den heer P. Noldie als zoodanig heeft bedankt. Met algemeene stemmen werd besloten het bestuur te machtigen om in overleg te treden met het bestuur van de »Centrale Liberale Kies- vereeniging'', ten einde de ineensmelting dier beide ver- eenigingen te bevorderendaarvan in eene volgende vergadering verslag uit te brengen en naar aanleiding daarvan een voorstel te doen. Bureau van consultatie. Aan het verslag van de werkzaamheden van het Bureau van Consultatie bij de arrondissements-rechtbank alhier, over 1896, ontleenen wij het volgende: Het bureau is samengesteld uit de heeren mr. F. H.G. van der Hoeven, voorzitter, aftredend 1899; mr. H. Boel mans ter Spill, penningmeester, aftr. 1898; mr. A. M. de Lange, secretaris, aftr. 1897. Het vergaderde op den eersten en derden Vrijdag van elke maand, des middags te 2«/2 ure, in het rechtsgebouw aan den Bergerhout. Tengevolge van de vacantie der rechtbank werd in Augustus slechts ééne vergadering gehouden zoodat in het geheel drie en twintig gewone vergaderingen plaats hadden. Slechts op ééne vergadering waren geen rechts- zoekenden verschenen. Spoedshalve werd op den 23 Juni eene buitengewone bijeenkomst gehouden en had op dien dag eene toevoeging plaats. In het geheel verschenen 62 verschillende personen voor het Bureau34 man nelijke en 28 vrouwelijke verzoekers. Slechts éénmaal week het bestuur af van don aangenomen regeldat zij die kosteloos rechtsbijstand verzoeken persoonlijk voor het Bureau behooren te verschijnen; dit betrof een geval waarin de verzoeker wegens ziekte verhinderd was, zich persoonlijk aan te melden terwijl begeleiding van den verzoeker uitsluitend toegestaan word, wanneer het, bleek, dat de aanvrager zich niet verstaanbaar kon uitdrukken. Geen enkele toevoeging geschiedde zonder dat de ver zoekers summier de gegrondheid hunner beweringen door bewijzen of' getuigen hadden gestaafd. Evenmin werden zij toegelaten, die niet voorzien waren van een behoorlijk bewijs van onvermogen, afgegeven door den burgemeester hunner woonplaats. In het geheel hadden er 33 toevoegingen van een raadsman plaats. Deze zijn te splitsen als volgtecht scheiding a op grond van overspel 10; l. op grond van kwaadwillige verlating 1; scheiding van tafel en bed 1; verbetering in de registers van den burgerlijken stand 7; verklaring van vermoedelijk overlijden 3; vordering tot boedelscheiding 1; idem tot schadeloosstelling aanva ring 1; benoeming van een provisioneelen bewindvoerder 1; invordering van een geldsom 5; vordering tot onderhoud 1; vordering tot ontbinding eener overeenkomst 1; vordering tot terugbetaling van het onverschuldigde 1, totaal 33. Afgewezen werden 26 personenechtscheiding a. aan vrage op grond van overspel, zonder bewijs 2; b. idem op grond van kwaadwillige verlatingminder dan 5 jaren 4c. idem op grond van niot bewezen mishan deling 2onvoldoende gegevens 7geen feitelijken of jnridieken rechtsgrond 4; als vallende eventuëel ouder de competentie van den kantonrechter 3; behoorende tot de competentie van een andere rechtbank 1; hooger beroep, waarvan de termijn verstreken was 1; onjuiste klacht 1; niet vallende onder hot armenrecht 1, totaal 26. Bij het einde van dit jaar nog in behandeling de verzoeken van drie personen. De heer «Is. A. O. W e m p epredikant bij de luth. gemeente alhier, staat op een zestal voor 's Hertogenbosch. Be Operette-koningin. Dinsdag, den 19, zal in het lokaal Harmonie, alhier, worden vertoond »De Operette-koningin", door het operette-gezelschap van den heer A. van Lier van Amsterdam. Het is eene vroolijke, luchtige operette, die reeds hare 131e opvoering hier te lande beleeft. In de >Arnh. Gt." lezen wij daarover: »Het publiek heeft zich kostelijk geamuseerd. Dat de dwaze klucht slechts een droom blijkt te zijn uit hot leven van een vrooljjke zing en dansgrage dorpsschoone, is eene niet nieuwe, maar hier zeer te pas komende oplossing. Die dartele dorpsschoone, Ilona, werd uitstekend ge speeld door mevr. Buderman. Zij acteert, zingt en danst guitig en met een verwonderlijk entrain. Dat zij het spelen verstaat, bleek wel het best in de scène, waarin zij de proef aflegt. Daar was het samenspel van de heeren Kreeft en Wagemans ook uitstekend. De zoogenaamde toepasselijke coupletten van Kreeft werden met den noodigen komischen ernst voorgedragen, naar den eisch van het stuk behoorlijk gesousligueerd door de gomelastieke gelaatstrekken van den populairen zanger. Dat ook hij in 't acteeren een baas is, kwam het best uit in de scènes met mevr. de la Mar, die de joligheid soms wel wat al te ver dreef. Hare Siene is dpi, in één woord. De heer Wagemans, als de beweeglijke oude liefhebber van het tooneel, was zeer vermakelijkmevr, André, de verdrongen vdiva," beviel zeer goed in het dames-duel. De Operette-Koningin" is eene aaneenschakeling van populaire wijsjes met enkele quasi-ornstige overgangen. De extra dansnommers door een viertal engelsche dames verwierven terecht bijzondere toejuichingen. Hamer van Koophandel en Fabrieken. In de vergadering, den 13 gehouden, was alleen de heer Schilling afwezig, wegens ongesteldheid. Allereerst werd door den voorzitter een commissie van twee leden, de heeren S. de Lange PBz. en H. P. Ibink Meienbrink, benoemd tot onderzoek der ingekomen geloofsbrieven van de herkozen leden J. G. Potgieser, A. J. T. Gonrjn en J. C. Witte. Nadat dit onderzoek was afgeloopen en de stukkeu in orde bevonden waren, werd tot toelating besloten en namen de herkozen leden opnieuw zitting. Vervolgens werd de jaarlijksche verkiezing der titula rissen gehouden. De heer A. Prins werd tot voorzitter herkozen met 5 stemmen tegen 1 op den heer Conijn en deze werd tot vice-voorzitter herkozen met 5 stem men tegen 1 op den heer S. de Lange PBz. Beiden waren bereid de gemelde functies weer op zich te nemen. Daarna werd het secretariaat van den heer W. O. Bosman op den heer J. Verdam overgedragen en overge gaan tot de behandeling van de navolgende ingekomen stukken 1. (Niet voor openbare behandeling bestemd). 2. Mededeeling van den raad van administratie der Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij., dat er overwegende bezwaren bestaan tegen het voldoen aan het verzoek, trein 113 (die te 3.08 's namiddags uit Amsterdam naar Uilgeest vertrekt) tot Alkmaar te laten doorloopen. 3. Brief ten geleide van eenen ter kennisneming ge zonden afdruk van een rekest, door de Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem gezonden aan H.M. de Koningin-Regentes, strekkende tot behoud van de Velserbrug. 4. Een exemplaar van den »open brief" geschreven door den heer J. C. Kruseman aan een spoorweg-ingenieur, schrijver van een artikel over spoorweg- en stoomtram- verbindingen in Noordholland, voorkomende in »de Inge nieur," (de heer Sanders) 5 en 6. Verslagen van de kamers van koophandel en fabrieken te Tegelen en te Apeldoorn over 1894 en 1895. 7. Verzoek om adhaesie met begeleidend afschrift-rekest van de kamer van koophandel en fabrieken te Deventer, gericht aan den minister voor W., H. en N., strekkende om per post tegen verminderd porto facturen, order briefjes, adviesbrieven, enz. onder kruisband of in onge sloten couvert te kunnen zenden. 8. Grafische voorstelling der maandelijks te Amsterdam ingekomen zeeschepen van 1890 tot 1897, met eenige opgaven omtrent inhoud in knb. M. enz. 9. Twee adressen met begeleidenden brief van den Raad en van een aantal inwoners te Velzen in zake het behoud der Velserbrug. Sub 2, 3, en 7 voor kennisneming gedeponeerd. 10. Afdruk van een ontwerp-verordening, met de bijbehoorende stukken, door b. en w. aan den Raad van Alkmaar voorgesteld tot heffing van gelden voor het gebruik van openbare gemeentewerken, bezittingen of inrichtingen, waarop het advies der kamer wordt ge vraagd. Bij eene voorloopige bespreking van hetgeen de voorgestelde verordening in het algemeen inhoudt, blijkt, dat eenige leden de bedoelde heffing in hoofdzaak wel billijk zouden achten, doch dat andere heffingen vooraf zouden moeten wordeD ingesteld, waarvoor naar hun meening veel meer redenen bestaan. Daar een en ander echter eerst even voor de vergadering ingekomen is, dient door de leden nader kennis genomen te worden van hetgeen wordt voorgesteld, zoodat over het gevraagde advies in een volgende vergadering zal moeten besloten worden. 11. Prospectus en uitnoodiging tot inzendingen voor een te Munchen in 1898 te houden tentoonstelling van krachts- en arbeidswerktuigen. Ter nadere kennisneming aangehouden. J. H. Kottman. Op 1 Februari a. s. zal de heer J. H. Kottman, onze vroegere stadgenoot, hortulanus van het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap te 's Gravenhage, 50 achtereenvolgende jaren in het tuinbouwvak werkzaam zijn. Wat de heer Kottman in die halve eeuw voor de ontwikkeling van de flora gedaan heeft, is genoegzaam bekend en daarvan getuigen onder veel de prachtige bloem- serres en kassen in den Haagschen Dierentuin door de zorgen van den hortulanus aangelegd. Maar wie dezen verdienstelijken tuinbouwkundige hoog in eere houden, dat zijn de talrijke leerlingen die hjj met zijn practische kennis heeft gevormd en waaronder er verscheidene zijn die zoowel hier te lande als in het buitenland, ja zelfs in andere werelddeelen, aan het hoofd staan of eigenaren zijn van uitgebreide bloem- en ooftkweekerijen. A. K. Hlulder. Na het verschijnen van ons vorig nummer kwam verandering in het tijdstip der teraardebestelling van het stoffelijk overschot van de te vroeg ontslapen me dicus A. R. Mulder. De overbrenging naar het r. c. kerkhof te Oudorp had zaterdag, den 16 te 2 uur plaats. Na de gebruikelijke kerkelijke plechtigheid werd het lijk op den stillen doodenakker aan den schoot der aarde toevertrouwd in tegenwoordigheid van tal van per sonen. Vertegenwoordigd waren verschillende colleges waarvan de overledene een verdienstelijk lid was als hefc r.c. wees- en armbestuurde commissie voor het gasthuis, het college van regenten over de gevangenissen, de geneeskundige kring te Alkmaarhet bestuur van de Alkmaarsche Harddraverij-vereeniging. De lijkstoet werd voorafgegaan door de weezen van het r. c. wees huis. De heer Pastoor Nabbeveld wijdde bij de kerkelijke plechtigheid den overledene een waardeerend woord, dat zeker naar het hart der aanwezigen gesproken was. ONDERTROUWD 14 Jan. Klaas Olij en Trijntje Bakker. Jan Mulder, te Amsterdam en Grietje Heerding, alhier, onl. te Zaandam. Balthazar Hensij en Maria Catharina Banning. Henri Itzig Heine, te Amsterdam en Geertruida Mathilda Edelhauser alhier. GEBOREN 15 Jan. Johannes, z. van Johannes Wietzes en Cecilia de Jong Lnmmipje Henderica Elisabeth, d. van Jan Frederik Wagenarever en Lummigje Henderica Elisabeth Schoenmaker. OVERLEDEN. 14 Jan. Johanna van Veen, echtgen. van Hermanns Frikkee, 31 j. en 10 m. Arrondissements-rechtbank. Re ctificati e. J. K., Alkmaar, strooperij, vrijgesproken. Sneek, 12 Jan. Boter le soort f 46,aVer- eeniging le soort t 45,a 47,2e soort f 45,a 3e soort f 44,a 4e soort t 42,a Aangevoerd 99 vierde en 27 achtste vaten.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2