Nederland. en W. gedaan wat zij konden in de laatste drie maanden was door het gemeentebestuur aanbesteed voor 619.000 en van de aanbestede werken was nog f 107.000 onaf gewerkt. Nog nauwelijks 14 dagen geleden was het ver leggen der HontmaDskade aanbesteed waarvan de aan- nemei'S beloofd haddenzooveel mogelijk Amsterdamsohe werkkrachten te zullen gebruiken gelijk ook bij andere werken was geschied. B. en W. waren derhalve niet onwillig maar al wilden zij nog zoo hun best doen dit mocht hen niet verleiden tot het doen van dingendie strijdig waren met de wet. Na die krachtige, indrukmakende rede was eigenlijk het lot over het verzoek reeds beslist. Nu hadden alle aarzelendenwier twijfel wij gisterenavond schetsten een schild gevondenwaarachter zij zich konden ver bergen en werden zij hard gevallen over hun tegen stem dan konden zij zich nu dekken met het betoog van den wethouder van P. W. De redevoeringen die hierna gehouden werden waren dan ook niet veel meer dan ijdel geschermutsel. Gelukkig zag men dat weldra zelf in en werd tot stemming oyergegaan. Het resultaat daarvan wasdat met 26 tegen 11 stemmen dus een verpletterende meerderheid het verzoek der com missie werd afgewezen. Id plaats van toen naar huis te gaan, werd hettweede deel van het verzoek in behandeling genomen. Op voor stel van B. en W. zou worden gelezen »dat de Baad geen bezwaar heeft de commissie te machtigen enz. Nu eenmaal de groote beslissing was gevallenhadden de heeren weinig daarop tegen en zoo zal derhalve de com missie een beroep op de burgerij gaan doen. O. i. had men dat veilig achterwege kunnen latenwant wat zal zulk een beroep helpen waar de wethouder Blooker zoo nadrukkelijk heeft beweerd dat de omstandigheden thans volstrekt niet zoo buitengewoon zijn Voor de werkloozen is 't te hopen, dat de raads vergadering van hedenmiddag voor de meer gegoeden niet de aanleiding moge worden om hunne beurzen go- sloten te houden. De commissie voor werkverschaffing, waarvan de heer Jansen het ijverige hoofd is komt nog zooveel te kort en wanneer men haar minder ging geven, zon juist het tegenovergestelde bereikt worden van wat met zoo goede bedoeling op tonw is gezet. Ken voordeellge wacht. Een aardige anecdote wordt te Berlijn van keizer Wilhelm II verteld. Eenige dagen geleden wandelde de vorst langs de kazerne der gardes. Een korporaal van de wacht zig hem aankomen en nam de voorgeschreven houding aan. De Keizer kwam op hem af vragende »Waarom kijk je zoo treurig, korporaal?'' en toen hij geen antwoord kreeg vervolgde hij „Ik geloof dat je ver liefd bent." „Ja Majesteit antwoordde de korporaal. »Ik zou graag met Grietje de dochter van den sergeant-majoor, trouwen, maar haar vader wil zijn toestemming niet geven voor dat ik sergeant ben geworden.'' »En houdt gij beiden veel van elkander »0 jaheel veel." Welnu", hernam de vorst»dat kunt je je aanstaan den schoonvader zeggen dat de keizer je sergeant heeft gemaakt." Toen de korporaal van do wacht kwam, vond hij op zijn bed de onderscheidingsteekenen van zijn nieuwen graad on op bevel van den keizer had de kapitein den sergeant-majoor de benoeming medegedeeld. Het huwelijk van den nieuwbakken sergeant met Grietje zal nu eerst daags voltrokken worden. Ecne ruiling. Te Namen zijn do bezoekers der opera getuige ge weest van een aardig voorval. Een der zangers viel niet op zijn tijd in en toen stond de kapelmeester op en begon zelf de partij to zingen. De zanger liet zich niet van zijn stuk brengen maar trad naar voren en sloeg de maat Kink huizen. De heer Goeman Borgesius zal 25 Januari a.s. hier ter stede het programma van de Libe rale Unie in een openbare vergadering komen toelichten hij het hoorde, en wat zon hij denken En waarom zou zij eigenlijk ook zich zelf dooden Was het zoo slecht moeder te worden Ja, godsdienst en gewoonte ver bieden het dat wil zeggen zulk een moeder als zij er een zou worden maar volgens de natuur De zoude was echter reeds gepleegd en nu kwam de straf; zij had Gods wet overtreden en nu zou God van haar onge twijfeld vergelding oischen ja, dat deed Hij nu reeds. Zij kon ten minste nog als verontschuldiging aanvoeren, dat zij dien man beminde en er zijn genoeg getrouwde vrouwen, die dit niet altijd kunnen zeggen. Ja, dat waren deugdzame vrouwen en zij was een verworpelingo dat was zoo de wet. Maar wat ging dat haar eigenlijk aan Zij konden haar niet in do gevangenis werpen en een naam had zij niet te verliezen. Waarom zou zij niet voor haar kind zorgen om de wille van den vader en van zich zelf Nu zij eenmaal goed nadacht vond zij alles zeer natuurlijk. Er moesten moeilijkheden over wonnen worden, maar zij was daarvoor niet verantwoor delijk. Niemand behoefde zich over haar te schamen, hoe zij zich ook over zich zelf mocht schamen, en per slot van rekening was het dus slechts een quaestie van ponden, shillings en pence. Die zou ze wel van den heer Le- vinger kunnen krijgen, en anders van Henry. Hij zon haar niet van honger laten omkomen, haar niet en haar kind niet daarvoor kende zij hem te goed. Wat was zij een dwaas geweest! Wanneer haar zinnon niet tijdig waren teruggekeerd zou zij daar nu in het water drjjven of in den modder op den bodem liggen. Daar had zij nu mee afgerekend en zij kon weer naar huis gaan. Fei telijk had zij alleen maar te zorgen voor do toekomst en •den Hemelschen toorn, dat was alles zij had gezaaid en nu moest zij oogsten zooals altijd bij ieder het geval is. Zij riep een rijtuig aan, dat toevallig voorbij ging, en liet zich naar de Marble Arch brengen, want zij was te vermoeid om te wandelen en zij kende ook den weg niet. Het was tien uur, toen zij in de Kent Street was. »Wat zie je er opgewonden uit, lieve," zei juffrouw Bird. »Waar ben je geweest? Wat hebben wij allen een angst uitgestaan.'' Zaandam. Den 13 werd alhier op initiatief der antirev. kiesvereeniging »Nederland en Oranje", een ver gadering gehouden met de afgevaardigden der plaatse lijke kiesvereenigingen in het districtwaarin met alge- meene stemmen werd besloteneen centrale antirev. kiesvereeniging op te richten. Tot leden van de mode- ramen werden gekozen de heeren J. Windhonwer Pz. te Zaandam voorzitter; J. F. Kastoin te Wormerveer, on der-voorzitter; B. H. Korfker te Zaandam, secretaris, en C. F. Capelle te Buiksloot, penningmeester. Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen. Blijkens de thans verschenen lijst van het bestuur en de leden der Vereeniging van burgemeesters en se cretarissen in Noordholland telt deze 96 leden. Eere leden zijn de heeren mr. S. A. Vening-Meinesz. burge meester van Amsterdam, eere-voorzitter P. B. J. Ferf, lid der Tweede Kamer mr. G. van Tienhoven, lid der Eerste Kamer mr. A. A. Land, griffier der Prov. Staten en H. J. Versteeg, burgemeester van Zaandam. Het bestuur bestaat uit de heeren Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, te Haarlem, voorzitter H. J. Calkoen te Edam, 2e voorzitter mr. C. M. Rasch, te Haarlem secretaris mr. H. J. C. van Tienen, te Zaan dam, 2e secretaris en F. Groot Jbz. te Midwoud, pen ningmeester. Bloedvergi ftiging. Mej. A. M. v. O. te Langbroek had een wondje in haar hand. Bij het doorhalen van de wasch moet zij daarin blauwsel hebben gekregen, met het ongelukkig ge volg, dat eerst haar hand en daarna haar arm opzette. Hoewel spoedig geneeskundige hulp werd ingeroepen is mej. O. na een vreeselijk lijden overleden. Warder. In de voor eenige dagen gehouden ver gadering van het hier gevestigde slaatse^k Veefonds werd door den direct, -s ocretar is-penning- meeste r rekening gedaan over het afgeloopen jaar. Het batig saldo in kas bedroeg 136,205, terwijl de uitgaven per rund hadden bedragen ƒ1,035. Het aantal verzekerde runderen bedroeg op 31 Dec. j 1. 1033. Het aantal sterf gevallen waarvoor de verschillende uitkeeringen plaats hadden was 14 van 754 van 50 en 1 van ƒ37,50. Tot plaats, directeur werd herkozen de heer A. Mid delbeek, tot commissarissen de heeren Jb. P. Buurs en D. D. Haan. Directeur is de heer D. Nooy. Veehandel in Vriesland. In melk- en kalfvee is do handel zeer flauw, en de aanvoer is klein. Toch zijn de prijzen nog goed voor le qualiteit. In vette koeien is de handel stationnair met vaste prij zen zij loopen van 25 tot 29 ct. het pond. In vette kalveren is de handel stadigde jongste markten te Londen waar de aanvoer niet groot was gaven iets hooger prijzen. Nuchtere kalveren welke veel gevraagd worden zijn daur men betaalt de beste qualiteit zelfs met f 10 en f 11. Do aanvoer van stieren blijft groot en de boeren willen gaarne afzetten de vraag is echter niet groot waarom de prijzen niet hoog zijn. Men betaalt van 18 tot 22 ct. het 1/2 Kg. In vette varkens blijft de handel vlug; van eene goede stijging der prijzen bemerkt men echter nog niet veel. De prijs i3 15 a 17 Ct. het pond. In biggen fleurige han del met prijzen van 12 tot 16 ct. Vette schapen gelden van f 12 tot f 26, molke dito van f 12 tot 1-20 weidlammeren worden betaald met f7 af 16 per stuk. Londensche biggen z n wel zoo duurzij worden thans gekocht tegen 13 a 14ct. Magere varkens loopen van f 10 tot f 22. In zesweeksche biggen is de handel slecht, de tijd daarvoor is voorbij, en de prijzen zijn dan ook laag zij golden f 3 a f 4 per stuk of' ongeveer 70 per week. Melke" koeien gelden van f 100190, kalven f 100185. Schagem. Den 31 zal de heer Boep met de leer lingen zijner gymnastiekklassen eene openbare uitvoering geven ter afwisseling zal de Schager rederijkerskamer het een en ander ten gehoore brengen. Nu de rijks landbouwschool alhier is gevestigd, wordt ons van goede zijde medegedeelddat er zoo spoedig mogelijk pogiDgen zullen worden aangewend, om hier een »Ik heb gewandeld," antwoordde Joan »ik kon niet meer tegen de hitte van den winkel en ik had een ge voel, alsof ik in zwijm zou moeten vallen." Jonge vrouwen moesten zoo laat niet alleen op straat loopen," sprak juffrouw Bird berispend. »Als je zoo verlangdet naar een goedo wandeling, hadt je dat mij toch wel kunnen zeggen en dan had ik je vergezeld. Hebt je al gegeten »Neen maar ik heb geen trek. Ik verlang naar bed, want ik ben moe." »Je gaat toch niet naar bed zonder iets gegeten te hebben, Joan Ik weet niet wat er met je gebeurd is ik weet het werkelijk niet Joan was genoodzaakt te gaan zitten en iets te ge bruiken, hoe moeilijk haar dat ook vielSally sloeg geen oog van haar at, on Jim, vermoedende dat er iets niet in den haak was, glimlachte haar vriendelijk over de tafel toe. Zij begreep later zelf niet, hoe zij het eten naar binnen had gekregen. Wat zouden die goede men- schen hebben gezegd, als zij wisten hoe zij een uur vroeger over de leuning van Westminster brug had ge hangen om zich in de Theems te worpen. Joan ging als gewoonlijk den volgenden morgen weer naar haar werk. Den ganschen dag stond zij in den winkel, doch het was haar alsof haar persoon geheel veranderd, alsof zij niet meer Joan Haste was, maar een andere vrouw, die zij niet kon begrijpen. Die zon derlinge verandering had zij nog eens vroeger onder gaan op dien nacht toen zij op het kerkhof lag en Henry's bloedend lichaam aan haar borst drukte; en nu begon dat gevoel weer. Dit was het uur waarop zij het loven als meisje verliet, om het veld van doornen en bloemen te betreden het uur van sombere en gelukkige droomen. Deze vorandering kwam over haar in het uur van ontwaken en ofschoon de doornen nog baar ziel doorstaken, was de roode bloesem, die zij had opgeraapt, reeds een bittere vrucht geworden, een vrucht van den boom der zonde, waarvan zij moest proeven in de wil dernis waarin zij zich thans bevond. Liefde had haar in het veld vergezeld, liefde vergezelde haar nog in de woes- cursus opterichten voor hendie voor de landbouwacte wenschen te studeeren. Bergen. Den 14 gaf het hier bestaande mannen- en meisjeskoor, onder leiding van den heer P. van Hoorn, eene uitvoering in de kolfbaan van den heer W. Veen- huijsen. Behalve eenige nummers voor koor, mocht vooral de operette »De Prins van Sind" de belangstelling van het publiek wegdragen. De heer J. Francken had zich welwillend met het accompagnement belast. Bij monde van den heer L. Top werd een woord van dank gericht tot den directeur en de medewerkenden. Barsingerhorn. Den 13 en 14 werd te K o 1- horn druk schaatsen gereden. De groote baan is thans op de uitmalingskolk der Schagerkoggehonderde rijders en rijderessen bewogen zich hieropbenevens een groot getal toeschouwers. Met naburige dorpen is thans com municatie echter zeer gevaarlijk. Den 14 geraakte op verschillende punten tusschen Kolhorn en Schagen een vijftal personen door het ijswaarvan 2 met veel gevaar moesten worden gered. Het is daarom dat het bestuur der ijsclub de uitgeschreven ringrijderij nog wat uitstelt. In zee is het ijs zoover het og reikt. Aan de kust is het alles grondijs, zeer ongelijk door lange opschuivingen en zeer sterk. Op verre afstanden wagen zich de jagers hierop, verschuilen zich achter het opgeschoven ijs en bij nadering van eenig zeegevogelte knallen de schoten en wordt menig dier getroffen. Uren echter kan het soms duren eer het geduldig en verkleumend wachten wordt beloondwant weinig wild komt nog aan de kust. Den 12 trad de heer P. Bronder, secretaris der gemeente Barsingerhorn te Kolhorn op voor de niet zeer tal rijk opgekomen leden van vDenken doe" met hunne ge- introduceerden Op bevattelijke wijze werd door spreker de nieuwe kieswet behandeld en de voordeelen hiervan boven de bestaande wet aangetoond. De opbrengst der 3-jaarlijksche verpachting van het grasgewas aan dijken kaden en wegen van den polder Waard en Groetis beduidend lager dan bij de vorige verpachting in 1894. Ook werd eenig vischwater ver pacht tegen in t algemeen lageren prijs. In de polders Waard en Groet stonden de win tergranen vóór de vorst prachtig te velde. Zelfs tegen vrij strenge vorst zjjn deze gewassen bestand ook eene laag sneeuw doet er meer goed dan kwaad aan, doch het tegenwoordige wedernu iedere halm een ijspiek is acht men zeer nadeelig. Elk scheutje is met ijs om huld en daardoor geheel van de lucht afgesloten. Eenige jaren geleden was in veel mindere mate hetzelfde het gevaltoen moesten in het voorjaar de wintergranen geploegd worden. Slensbroek. Den 13 's avonds is de boerenwo ning, bewoond door N. Huijgen, in de Wogmeer, onder deze gemeentegeheel afgebrand. De menschen en het vee zijn gered. Overigens is alles vernield. Schermeer. Het alhier bestaando Onderlinge Veefonds heeft in 1896, 21 verwaarborgde runderen ver loren waarvoor aan vergoedingtegen 3/4 van de ge taxeerde waardeis uitbetaald f 2729,02. Voor de afgekeurde dieren werd ontvangen f 802,73. Por kwar taal waren gemiddeld 1634 koeien verzekerd en bedroegen de verzekeringskosten f 1,19 per koe over 1896. Spanbroek. De loop der bevolking dezer ge meente, gedurende het jaar 1896 was als volgtDe bevolking bes'ond den 31 Dec. 1895 uit 757 in. en 756 vr., totaal 1513 zielen. Geboren werden 17 m. en 22 vr., totaal 39 zielen. Ingekomen 59 59 118 v Overleden 21 9 30 Vertrokken 69 73 142 Alzoo eene vermindering van 14 m. en 1 vr., zoodat den 31 Dec. 1896 de bevolking bestond uit 743 m. en 755 vr., totaal 1498 zielen. Den 12 geraakte de vrachtrijder S. alhier nabij Hoorn door den gladden weg met paard en bakwagen te water. De op de wagen aanwezige goederen hadden weinig ge leden. Paard noch voerman bekwamen letsel, maar de wagen werd beschadigd. Met uiterst veel moeite wist men alles weer op den weg te krijgen. tijn maar welk een verschil tusschen beide. Eerst was zij prachtig en schitterendmet lippen van honig en een lieflijke stem had zij menig nieuw en gelukkig woord ge fluisterd nu scheen zij verschrikkelijk, hardvochtig en sprak van zonde, verdriet en schaamte. Toen had zij haar minnaar aan haar zijde gehad, nu word zij alleen gelaten, alleen met de beschuldigende engel van haar geweten, en in deze eenzaamheid moest zij lijden, terwijl niemand haar een bemoedigend woord toesprak, geeu hand haar werd toegestoken. Van het oogenblik van haar ve trek af had zij naar hem verlangd. En hoe meer nog verlangde zij thans naar hem In dat verlangen ging zij geheel opdat was het wat zich allengs geheel van haar meester maakte. Dapper vocht Joan daartegen, want zij wist, wat bet beteekende, wanneer zij zich onderwierp. Zij zou Hcnry meesleuren in haar eigen ondergang. Zij herinnerde zich nog zeer goed wat hij had gezegd van een huwelijk met haar, en wat er gezegd was toen hij had geweigerd de hand te vragen van juffrouw Levinger, op grond dat hij zich reeds tegenover haar gebonden achtte Wanneer zij hem met al haar verdriet in kennis stelde, zou hij dan zijn woord niet gestand doen? Zou hij er dan uiet op blijven aandringen dat zij zijn viouw moest worden en zon zij do kracht hebben om zijn offer te weigeren Achter de barrière, welke zij zelf tusschen hen had op geworpen, lagen voor haar vrede en liefde en eer Maar wat lag er voor hem? Als eens die hinderpaal vordwenen was en dat kon zij zonder moeite doen dan was zij inderdaad gered maar dan moest Henry verloren zijn. Zij was bekend met den toestandwaarin zijn zaken verkeerden on wist dat de quaestie niet alleen een quaestie van mésalliance was. Wanneer hij haar trouwde, zon hij maatschappelijk en finauciëel zoo geruï neerd zijn dat hij nooit het hoofd weer zou kunnen opheffen. In deze oms'andigheden was het natuurlijk niet noodzakelijk dat hij haar trouwde omdat zij het nooit van hem geëischt had maar vvanneer zij elkaar weer ontmoetten, zelfs wanneer zij met elkaar in corres pondentie traden zon alle leed weer beginnen en dan zou er zeer zeker een eind zijn aan zijn vooruitzichten bij juffrouw Levinger. Neen, wat er ook mocht gebeuren, hier was zwijgen haar eerste plicht. Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 6