No. 10. HTegen en Itfegentigste Jaargang. 1897. VRIJDAG 22 JANUARI. Nationale Militie. Inschrijving. Buitenland. EEN OFFER. FEUILLETON. 47) 4LKMAA A AT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ©,06. Afzonderlijke nummeis ets. Frijs der gewone Advertentlën» Per regel 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Teiefoonnunner De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR noodigt de jongelingen, geboren in 18?8, in deze ge meente verblijf houdendedoch wier vader, moeder ol voogd in eene andere gemeente met der woon gevestigd is uitte onderzoeken of hunne inschrijving voor de Nationale Militie in diean dere gemeente reeds is geschied, in welk geval zij beleefd worden verzochthet bewjjs van de inschrijving ter secretarie dezer gemeente te wil len vertoonen. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 20 Jan. 1897. A. MACLAINE PONT. BËLG1Ë. Een der Brusselsche bladen heeft groote ontsteltenis verwekt door het bericht, dat baron Dhanis op weg naar den Bovennijl in eou hinderlaag zou zijn gevallen en met 21 zijner metgezellen door de Mahdisten verwond zou zijn. De Regeering echter spreekt de juistheid van het bericht tegen. Gelijk men zich herinneren zal, word de koene Afrika- reiziger Dhanis, eenige jaren geleden als belooning zijner groote verdiensten voor de Congostaatdoor koning Leopold in den adelstand verheven. Den laatsten tijd wisten de dagbladen telkens te vertellen, dat Dbanis de Engelsche Nijlexpeditie zou steunen door de Mahdisten nit het zuiden aan te grijpenvan regeeringswege werd 't bestaan van dergelijke plannen steeds ontkend. De sympathie van koning Leopold voor de Engelsche regeering en 't gevaar dat der Congo3taat zelf dreigt van de zijde der Mahdisten maken een dergelijke expe ditie lang niet onwaarschijnlijk. DUIT8CHI.A1VD. Het is nog niet zekerof het einde van de werkstaking nu bereikt zal worden. Men staat voor een groote moeilijkheid een gevolg van de dwaasheid van beide partijen om van het loongeschil een machtsqnaestie te maken. De vertegenwoordigers der werklieden staan er op, dat al de oude werklieden weder aangesteld en de in dienst genomen mannen ontslagen worden; als wij van dezen eisch afzagen zeggen zij zonden wij de onderliggende partij zijn. Als de werkgevers zich dezen eisch laten welgevallen dan geven zij daar mede toe dat de werklieden gewonnen hebbeu en dat willen zij niet; bovendien zou het ook onbillijk zijn, de mannen die hen in den nood geholpen hebben nu aan kant te zetten. De werkstakers hebben in het geheel van buiten 200,000 mark ontvangen waaronder 103,000 mark uit Berlijn en 3000 mark uit het buitenland. De vereeni- ging van Duitsche boekdrukkers heeft hun 50,000 mark geleend. Het uit Calcutta te Hamburg aangekomen zeilschip »Pirrie" is ter waarneming naar de Hansa-haven gegaan omdat aan boord verschillende zieken waren. Het is thans officieel gebleken, dat het schip Calcutta verliet op den 27 Septembertoen daar geen ziekte heerschte. De stuurman is onderweg gestorven aan tering, de overige ziektegevallen aan boord beperken zich tot verschijnselen van uitputting, ten gevolge van de zware en vermoeiende werkzaamheden. EAEELA1V1». Den 19 is de zitting van het Par lement geopend. Lord Salisbury verklaarde in het Hoogerhuis ten aanzien der Turksche quaestie »dat uit de gewisselde correspondentie zal blijken dat de mo gendheden het eens zijn over de noodzakelijkheid om in gemeenschappelijk overleg te handelen om het rijk van den Snltan te redden. Het is mogelijk dat een daad werkelijke pressie noodig wordt, maar er bestaan kleine verschillen in den vorm waarin de mogendheden hare inzichten uitdrukken naar mijne meening zijn althans de voornaamste hervormingen aangenomen. Eene be slissing omtrent het lot van het Turksche rijk kan niet lang worden uitgesteld. In 't Lagerhuis sprak minister Balfour o. a. de hoop uit, dat de enquête commissie in zake den inval in Transvaal bet resultaat zal hebben, dat de banden van wederzijdsch vertrouwen tusschen de verschillende rassen in Zuid-Afrika nauwer worden. Edward Bell, alias Ivory, heeft den 19 terechtge staan voor de rechtbank vau Old Baily te Londen In de aanklacht werd hem ten laste gelegd .samenzwering met Tynan (de beruchte No. 1), Kearney en Haines om in het Vereenigd Koninkrijk een ontploffing te veroor zaken die menschen in levensgevaar brengen en groote schade aanrichten kon". Bell luisterde met aandacht naar het voorlezen der akte van beschuldiging en antwoordde op de gewone vraag van den voorzitter met duidelijke stem »Niet schuldig.'' De advocaat-generaal trok do vervolging in, omdat hij niet kan bewijzen dat Bell keunis droeg van het aau- wezig zijn van een voorraad ontplofbare stoffen in een huis te Antwerpen. Het vonniswaarbij de beklaagde niet-schuldig werd verklaard aan het hom ten laste gelegde word daarna uitgesproken. FRAAKRIJK. Het ministerie Méline heeft weder een paar aanvallen te verduren gehad. Eerst een inter pellatie over de benoeming van Donmer tot gouverneur van Indo-China. Door den heer Caruau l werd deze be noeming gebrandmerkt als seen onwaardige regeerings- daad,'' als »een erbarmelijke parlementaire manoeuvre, z. Herhaaldelijk moest de ijverige bestrijder van het kabinet tot de orde worden geroepen. Jaurès ging nog verder, door de regeering te beschuldigen van omkooping der tegenstanders. Doch de kalme en bezadigde taal van Méline overtuigde de Kamer van zijn politieke integriteit en met groote meerderheid werd de eenvoudige orde van den dag aangenomen. Daarna volgde een aantijging, dat Méline aan eenige zijner politieke vrienden ridderorden zou hebbeu verleend, doch ook dezen aanval wist de minister-president af te slaan. Roman van H. RIDER HAGGARD. Dit plan scheen haar verhit brein te verlevendigen zij ging in olk geval zitten en begon vlag te schrijven, zonder naar haar woorden of haar gedachten te zoeken Zij schreef Mijn lieveling. Natuurlijk heb ik geen recht je zoo te noemen, maar dit is immers toch geen werkelijke brief en je zult hem nimmer ontvangen, want ik zal hem onmiddellijk in het vuur werpen ik speel eigenlijk maar een beetje. Henry, mijn lieveling, mijn alles, mijn echtgenoot, zie je nu niet dat ik aan 't gekscheren ben, want hoe zou ik je anders zoo kannen noemen Ik ben zeer ziek ik geloof dat ik ga sterven en ik hoop, dat ik spoedig zal sterven, heel spoedig, dat er niets van mij zal over blijven dat ik als door den wind zal worden wegge blazen of misschien veranderd mag zijn in een bloem op mijn eigen graf, een bloem voor jou om te plukken. Ik heb je van middag gezien, Henry ik droeg den mantel, dien je zuster had uitgekozen en ik geloof waarlijk, dat ik je had toegesproken, wanneer zij mij dat niet had verboden en mij daarbij zoo trotsch had aangekeken, dat ze mij bang maakte. Was het niet zonderling ik moet er nu om lachen, ofschoon ik toen wel had willen huilen dat jij daar voor mij stondt en naar den mantel om mijn schouders keekt en niet meer notitie van mij naamt dan alsof ik een winkelpop was Mis schien heb je mij daar wel voor aangezienen o, ik wilde dat ik dat was, want dan had ik geen gevoel Maar ik heb je mijn geheim nog niet verteld en toch zul je dat wel graag willen kennen. Ik verwacht een kind, Henry een kind met groote blauwe oogen, als die van jou. Eerst schaamde ik mij daarover en ik werd bang. Alle nachten droomde ik, dat ieder, die mij kende, mij naliep in de straten, mij aanwees en vooraan liep juffrouw Gilling water, mijn tante. Nu schaam ik mij niet meer. Het kan mij niet meer schelenen waarom ook. Niemand zal een meisje zonder naam kwalijk nemen, dat zij een kind zonder naam krijgt, niemand dan ik zelf; en ik zal het liefhebben, o, zoo liefhebben, bijna zoo lief als jou, mijn lieveling. Maar ik zou geheel vergeten, dat ik ga sterven, kas mij wanneet ik dood ben Henry bleeke lippen, die je moet kassen dan zal er geen kind meer zijn, en dat is jammer, want dan kunt ge het ook niet zien. Wanneer het toch geboren wordt zal het geschieden in den Hemel of waar arme meisjes te recht komen, die van den goeden weg zijn gegaan Ik begrijp eigenlijk niet wat het beteekent, Henryik begrijp niet, Henry, niet, waarom ik je zoo liefheb, want dat was mijn noodlot neen, ik begrijp niet, waarom ik zoo moet lijden. Omdat ik je bemin Is het mijn schuld is het de schuld van een ander Ik wil niet zeggen jou schuld, lieveling of is het eenvoudig een straf des Hemels, omdat ik ge zondigd heb Maar dat schijnt mij toch zonderling toe Als ik je aan je woord had gehouden en je vrouw was geworden, dan zou ik niet gezondigd hebben dat wil zeggen, in de oogen van anderen en ik zou niet- ge leden hebben. Ik zou even goed zijn als alle andere getrouwde vrouwen en veel gelukkiger dan het grootste deel. Maar nu ik niet aan trouwen wilde denken, omdat dit je ondergang zou zijn, nu ben ik slecht en moet ik lijden ik kan er tenminste geen andere reden voor vin den. Ik bekommer mij er niet over, Henry, wanneer het je geluk kan bevorderen en ik hoop, dat je altijd gelukkig naoogt zijn. Maar ik ben ook zelfzuchtig. Als ik dood ben, zul je eens denken aan mij en aan den kleine, die niet geboren is en als ik kan zal ik van tijd tot tijd verschijnen in je slaap en dan zal je mij zien in het wit gekleed en met loshangend haar want je vondt immers mijn haar altijd zoo mooi en met In de Sorbonne te Parijs is Zondag de tweehon derdjarige gedenkdag gevierd van de geboorte van mar kies Dupleix, den man die in 1731 gouverneur van Chandernagor, in 1742 hoofd van de Fransche Oostin- dische Compagnie was en wellicht Oost-Indië voor Frank rijk zou geannexeerd hebben, indien hij steun had gehad van zijne regeering. Er werden redevoeringen gehouden door den afgevaar digde Etienne en Bonvalot, en Sarah Bernardt oogstte veel bijval met het voorlezen van een gedicht over Du pleix door Harancourt. ITAIjIE. Zeer ernstige berichten uit AfrikaDe Derwishen rukken op naar Agordat reeds is Kassala afgesneden van de verbinding met Keren, en men vreest voor een Mahdistischen inval in het hart der kolonie. Tot overmaat van ramp is generaal Baldissera jnist een paar dagen geleden van Massoewah naar Italië vertrokken. De berichten uit Massoewah luiden Een sterke afdeeling Derwishen rnkt op den weg Elit- Bitama voortwaarschijnlijk de voorhoede eener macht van Kedarf, die een aanslag op Agordat onderneemt. Het bestnnr in de kolonie heeft besloten alle beschikbare troepen te verzamelen tusschen Agordat en Keren. Agor dat is goed versterkt en rijkelijk voorzien van levens middelen. Het wordt verdedigd door een voldoend aantal inlandsche troepen onder Europeesche officieren. Een af deeling ordounaucen houdt voeling met de voorhoede der Derwishen. Generaal Yigano heeft eenige compagnieën militie en inlandsche troepen uit het gebied van Sarae onder de wapenen geroepen. Men gelooft, dat de toestand binnen enkele dagen duidelijker zijn zal." Volgens de »Agenzia Stefani" is de voorhoede der Derwishen tot op twee uren afstands van Agordat aan gekomen zij hebben daar post gevat zonder voort te rakken. Waarschijnlijk wachten zij de komst van den hoofdtroep af, die zich bij Bischa samentrekt. 8FAAJTE. Een telegram nit Havana meldt, dat de opstandelingen nabij de hoofdstad een trein hebben over rompeld en de reizigers nitgoplunderd, Tien officieren werden gevangen genomen, maar allen weer in vrijheid gohteld, met uitzondering van een officier van vreemde nationaliteit, die gefusilleerd werd. Voorts hebbeu de opstandelingen de kanonneerboot »Relamiago" met een torpedo vernield zij schoten op de bemanning die zich zwemmende trachtte te redden. Zes Spanjaarden zijn gedood bijna allen die zich aan boord bevonden, zijn gewond. TIIURIJE. De Porte heeft aan de gezanten een Dota gezonden, wairin zij verklaart, het ontwerp betref fende de organisatie der gendarmerie op Kreta aan te nemen, onder voorbehoud echter, dat het opnemen van buitenlanders in het korps gendarmen slechts tijdelijk zal zijn en er geen Grieken in zullen opgenomen worden. Manzar Bey, de moordenaar van pater Salvator, zal te Aleppo opnieuw voor een krijgsraad terecht staan. De door de gezanten verlangde publiciteit van het proces is door de Porte toegestaan. den kleine in de armen, En eindelijk zul je ook sterven en bij mij komen je zult niet naar mij behoeven te zoeken, want ik ben een zondares en God zal goed voor mij zijn en medelijden met mij hebben omdat ik zooveel heb uitgestaan en ik zal aan je bed staan wachten en den adem die je ontsnapt, opvangen in mijn borst. O, ik ben zoo alleen geweest, zoo vreeselijk alleen ik had een gevoel alsof ik op een wereld stond, waar niemand mij begreep en allen mij bespotten en haatten. Maar ik wist, dat ik alleen was, omdat ik u niet kon zien. Wanneer ik je slechts eenmaal nog kon zien, zou ik ge lukkig sterven. O, mijn lieveling, mijn lieveling, als ik je maar eens zien kon, en je maar eens een uurtje vrien delijk tegen mij was, dan zon ik Hier eindigde Joan plotselinghaar hoofd begon zoo te bonzen, dat ze in zwijm dreigde te vallen toen zij zich een weinig hersteld had, wankelde zij naar bed, niet meer denkende aan het onsamenhangende, half krank zinnige epistel. Een paar minuten later kwam juffrouw Bird de kamer binnen met een dokter geen »bus"-dokter, doch een zeer bekwaam arts uit een ziekenhuis, die de patiente vluchtig onderzocht. »Hm 1" zei hij, toen hij de temperatuur had opgeno men »dat heeft veel weg van het begin van hersenont steking, ofschoon het ook een erg geval van influenza kan zijn op het oogenblik kan ik er echter weinig van zeggen. Is u iets omtrent den loop der ziekte bekend, juflrouw Bird Zij herhaalde de bekentenis, die Joan haar gedaan had. Wanneer heeft zij n dat verteld?" vroeg hij. Ongeveer anderhalf uur geleden." d Dan moet n daar niet te veel waarde aan hechten. Zij vorkeerde in een toestand van geestelijke overspanning, vergezeld van koorts en was min of meer haar zinnen kwijt. Ik heb menschen gekend, die in znlke gevallen allerlei dwaasheden vertellen. Zij is echter zeer ernstig ziek en het zou zonde zjjn, dat een vrouw van zulk oen prachtigen lichaamsbouw die niet zon doorstaan. Ik ben echter niet bang. Wat een prachtig meisje 1 U

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1