Telegrafische Berichten. N ederland. ZUID-AFRIKA. Uit Kaapstad wordt geseind. Een telegram aan «Argus" nit Umzirakalu Oost-Griqualand meldt: Hier heerscht groote ongerustheid. De Griquas hielden een gewapende betooging om een aanval uit te lokken en zich meester te maken van de wapenen en de ammunitie die bewaard worden in het gerechtshof. Een later telegram meldt, dat de veld-politie van Bechnanaland, versterkt met burgers en vrijwilligers, de oproerlingen in het distriet Takoen totaal heeft versla gen. De vijand verloor veertig dooden. Engelsche rechtbank. De eerste zittingsuren der Londensche politierecht banken zijn gewoonlijk gewijd aan kostelooze consulta- tiën, en bij die gelegenheden blijkt het, hoezeer de Lon- denaars hunne rechters vertrouwen. Onlangs nog kwam een werkman uit Marylebone den rechter van die wijk, mr. Curtis Benett, om diens tusschenkomst vragen in zijn huishouden. Zijn vrouw was niet lief genoeg voor hem. »Sedert eenige maanden," zei hij, »geeft ze me geen zoen meer, als ik 's morgens naar mijn werk ga." »En gij?" vroeg de rechter, »geeft gij haar een zoen?" Jawel, Edelachtbare." «Zijt ge zoo lief voor haar als vroeger? Het schijnt, dat ge daarvan niet zoo heel zeker zijt. Ik kan onmogelijk nw vrouw bevelen u te omhelzen maar ik kan u een goeden raad geven. Wees voor haar zooals gij waart vóór het trouwen. Dan komt alles in orde." «Maar vóór mijn trouwen had ik geen schoonmoeder." «Woes ook voor je schoonmoeder zooals ge voor haar waart vóór het trouwen en alles komt in orde." En met dien wijzen raad van den vaderlijken rechter ging de man naar huis. Dienzelfden dag kwam te Londen een ander, veel minder zachtzinnig echtgenoot voor het gerecht. Het was een ingenieur, Williams genaamd, die al sinds de eerste jaren van zijn huwelijk iederon ochtend zijn vrouw duchtig dooreenschudde, onder voorwendsel, dat de docter hem lichaamsbeweging had voorgeschreven. De vrouw, wie dat eindelijk te erg werd was weggeloopen en de ingenieur riep nu de hulp van den sterken arm in om haar terug te krijgen. Maar de rechter scheidde de echtgenooten en ver zekerde de vrouw een jaargeld, te betalen door den hard- handigen ingenieur. Een olifant voor de jury. In een menagerie bij Londen heeft een olifant met zijn slagtanden een der oppassers de hersens ingeslagen. Bij het gerechtelijk onderzoek bleek, dat de mau het beest jarenlang geplaagd had en reeds driemaal wegens dierenkwelling was gestraft. De jury, die over de oorzaak van den dood had te oordeelen, sprak den olifant en zijn eigenaar dan ook vrij van schuld. Een predikant van een Engelsch plaatsje heeft van zijn gemeenteleden als kerstgeschenk een rijwiel gekregen. Paardenmarkt te Drnssel. Het College van buigemeester en schepenen der stad Brussel brengt ter kennis vau paardenfokkers en kooplieden, dat de eerste paaiuenjaarmarkt, aangekondigd voor het loopende jaaraldaar zal plaats hebben op Woensdag 3 Februari a.s., van 9 uur 's morgeus tot 3 uur des namiddags. Vleesclifiivoer in Duitschland. Hoe belangrijk de vleeschinvoer uit den vreemde in Duitschland is, kan blijken uit do volgende cijfers. Yau 1 Januari tot 1 Augustus 1896 werden ingevoerd 20,370,300 kilogrammen vleesch waarvan 4,647,500 kilogrammen uit Nederland en 1,253,500 kilogrammen uit Denemarken. De invoer van vreemd vleesch was sinds 1895 bijna verzesvoudigd. De te betalen belasting bedraagt 17 Mark per 100 KG. voor varkensvleesch en 15 Mark per zelfde hoeveelheid voor alle ander vleesch. „Meiiscii-aap". Het «Leger des Heils" te Nienw-York voedt sinds jaren een arm verwaarloosd kind opdat een zeer treurige geschiedenis heeft. Het is een meisje, dat, toen een «officier" haar vond, met een orgeldraaier rondreisde - 33s£ --'-ai r£>a4 cfflrwwMifitfwi JWh fliiiÉKKMknifcifaWgBraB blijft van nacht zeker bij haar waken Om acht uur morgen ochtend kom ik terugtot zoo lang zal ze wol rustig blijven met behulp van een drankje, dat ik u over een half uur. zal doen bezorgen." Juffrouw Bird ging den ganschen nacht niet naar bed; geen oogenblik verliet zij Joan dan alleen om wat nit te rusten op de sofa. Toevallig viel haar blik op den onvoltooiden brief. Zij nam hem op en zag hem door, doch zoodra zij de eerste regels gelezen had, begreep zij dat dit een vortrouwolijk schrijven was zij legde hem dus weer neer en trachtte te slapen. Doch de slaap wilde niet komen steeds zag juffrouw Bird die hartstochtelijke woorden en een onweerstaanbaar verlangen greep haar aan, om den ganschen inhoud te kennen misschien kon daardoor eenig licht geworpen worden op het verhaal, dat Joan haar gedaan had. Nn had juffrouw Bird één zwak punt, en dat was nieuwsgierigheiden na menigen gewetensstrijd kreeg de verleiding de overhand over haar beter ik. «Wel, wel, dat had ik nooit gedacht," mompelde zij, toen zij het velletje papier van begin tot eind gelezen had «nooit van mijn leven. Dat dit arme meisje zoo iets heeft kunnen schrijven het lijkt krankzinnigenwerk, maar er ligt in die krankzinnigheid toch een soort ver stand en heel veel gevoel. Het schijnt dat zij denkt te zullen sterven, maar ik hoop dat het niet zal gebeuren; het zon zoo akelig zijn, wanneer ze hier stierf net als wijlen de boekhouder, gezwegen nog, dat wij allen zooveel van haar houden. Ik ken nn den naam van haar tante, want die staat in den briefen als het verkeerd loopt, zal ik de vrijheid nemen haar te schrijven. Ja, en ik ben er ook nog niet zeker van dat ik niet aan dien Graves ga schrijven, alleen om hem een beetje te pijnigon en hem te doen weten wat hij gedaan heeft. Wanneer hij werkelijk een man is, zal hij haar onmiddellijk trou wen dat wil zeggen, wanneer zij dan nog leeft. In elk geval zal ik dit bewaren, tot ik weet hoe de zaken loopen." En zij deed den brief in een enveloppe, die zij in haar boezem stak. Den volgenden morgen keerde de dokter terug en ver als mensch-aap". De orgeldraaier had haar, toen zij een paar jaar ond was, gestolen en in een apenhuid ge stoken welke haar na verloop van eenigen tijd nauw als een" handschoen om het lijf sloot. Haar gezicht en handen waren onbedekt, maar, om de gelijkenis met een aap des te sterker te maken, verwaarloosd en vervuild. Met een rood rokje aan danste en sprong zij als aap bij het orgel en haalde met oen bakje centen op. De bar baar die haar stalgaf haar herhaaldelijk een dosis sterken drank in om haren groei te beletten en de arme kleine werd langzamerhand geheel verstompt niet veel meer dan een aap, naar lichaam en geest. De treurige geschiedenisdie haast ongeloofelijk zou schijnen, maar door verklaringen van Heilslogerofficieren wordt bevestigd, had echter een goed eind. Het kind werd na verloop van een paar jaren door het Heilsleger ontdekt en van den orgeldraaier wegge nomen, om behoorlijk opgevoed te worden, en nn is het meisje, 12 13 jaren ond, zeer bedreven in pianospel en talen. Zij is echter nog buitengewoon klein van gestalte. Andere tijden andere zeden. In een brief, dien Anna Bolyn ongeveer drie en een halve eeuw geledenschreeftoen zij voor het eerst in Londen kwam beschrijft zij o. a. welk een ongunstige uitwerking het iaat opblijven en de verstrooiingen der hoofdstad aan het hof van Hendrik VIII op haar hadden. «Wij staan 's morgens," zegt zij «zóó laat op, zelden vóór zes uur, en gaan 's avonds zóó laat naar bed, meestal niet vóór 10 nar, dat ik er werkelijk ongesteld van ben, Het ongeregeld loven, dat ik geleid heb sedert ik hier gekomen ben heeft mij mijn eetlust d en verliezen. Gij weet dat iktoon ik buiten woondeeen pond spek en een kan goed bier voor mijn ontbijt kon ge bruiken ntaar in Lorden kost^het mij moeite door de helft van die hoeveelheid te komen." Oude Sclioenen. Waar blijven de onde schoenen? In Amerika maakt men er kunstleder van door ze uiteen te halen en er eerst een pap van te bereiden. Nog praktischer handelt men in de militaire strafgevangenis te Montpellier. Daar worden van oude schoenen nieuwe gemaakt, zoo meldt «l'Ingé- nieur Civil." Het naaisel wordt losgemaakt en de spij kers er uit gehaald. Dan weekt men het leder in water en snijdt er zolen en bovenleder van voor kinderschoentjes. De kleinere stukjes gebruikt men voor de hakken of schoentjes van zuigelingen. Wat er dan nog overblijft, koopen de boeren gaarne als uitstekende mest. Ook de spijkers worden niet weggeworpenmot een magneet schift men de ijzeren van de koperen, en die laatste le veren ook nog een aardige winst. 's-Gravenhage 21 Jan. Eerste Manser, ütaatsbegrooting. Het hoofdstuk buitenland is aangenomen na een debat, waarin do minister verzokerdosteeds aangedrongen te hebben bij Duitschland op de voltooiing van het Nord- horn-Almeloo-kanaal en op het tegengaan van het ont trekken van zalmeieren aan den Rijn, terwijl hij tegenover België niet te veel zal geven of eisch n. Bij hoofdstuk justitie wees de hoer Meinesz op het gevaar dat som mige bepalingen van do drankwet onmogelijk zijn toe te passen. Verder is gesproken over do vaderlijke macht en de voogdij. Te Baardwijk (N. Br.) heeft een elfjarige jongen drie kindereu gered Terwijl zij zich vermaakten op een groot diep water, brak plotseling het ijs onder hunne voeten en zij zonden stellig verdronken zijn als niet de moedige knaap hen met een touw op het droge had weten te trekken. Edam. Er zijn thans nieuwe opnemingen gedaan voor eene aan te leggen tramlijn van Volendam naar Edam, en verder naar het station KwadijkEdam. Het ijverige comité stelt alle mogelijke pogingen in het werk om te slagen. zekerde, dat Joan slechter was, ofschoon hij nog niets positiefs omtrent den aard harer ziekte wist mede te deelen. Na vier en twintig uur was echter alle twijfel bij hem verdwenen hot was een ernstig geval van her senontsteking. «Ik had gaarne g9zien, dat zij naar een ziekenhuis werd overgebracht," zei hij, «maar daarvoor is het nu te laat, zoodat ze genoodzaakt zal zijn hier te blijven. Er moet echter een ziekenverpleegster komen, want het oppassen zou u te veel vermoeien en bovendien zullen er oogenblikken kunnen komen, waarop zij niet te houden zal zijn." «Eon ziekenverpleegster vroeg juffrouw Bird ver schrikt «hoe zal ik dat alles kunnen betalen «Dat weet ik nietmaar is zij daar niet toe in staat Heeft zij geen vrienden «Zij heeft vrienden, mijnbeer, maar ik geloof dat ze van hen is weggeloopen doch ik geloof dat ik het adres van haar tante heb. Zij heeft geld ook, geloof ik, en er is iemand, die haar eon toelage geeft." «Arme meid zei de docter. «Ik geloof, dat u in deze omstandigheden goed deedt haar beurs eeus te on derzoeken en te zien wat zij bezit en dan moet n haar tante schrijven en doze met het geval in kennis stellen. Ik wed dat u geen antwoord zult krijgen maar het is toch een postzegel waard." Joan's beurs was spoedig gevonden het geld werd in tegenwoordigheid van den docter nageteld er bleek vijftien pond voorhanden te zijn. «Dat is meer dan voldoende", zei de docter«en wan neer dat gebruikt is en nog niets van haar familie is geboord dan moet er een liefdezuster komen om haar op te passen. Zoolang zij zooveel geld heeft, acht ik mij echter niet gerechtigd thans reeds de hulp eener zuster in te roepen." Drie uur later kwam er een ziekenverpleegstereen bekwamevriendelijke vrouw van middelbaren leeftijd en die haar beroep uitstekend verstond. En des na middags schreef juffrouw Bird den volgenden brief aan juffrouw Gillingwater Kloosters tn Nederland. Behalve de (tijdelijke) nederzettingen van uit andere landen gebannen dus, vreemde kloosterlingen telt Neder land 35 mannenorden, waarvan 21 priesterorden en 14 broederorden, te zamen tellende 3900 kloosterlingen. Van de vrouwenorden hebben de nederzettingen uit den vreemde eveneens bniten rekening gehonden niet minder dan 59 hare kloosters in Nederland geves tigd met een totaal van 11,900 kloosterlingen. Het getal religieuzen in Nederland bedraagt dns 15,800. M. DE BOER Cz., Noordscliarwouile. Den 18 s avonds 7 nnr trad in het lokaal van den heer D. Stam alhier, uitgenoodigd door het bestuur der Langedijker Kiesvereeniging «Vrijheid", als spreker op de heer K. de Boer Cz., van Assendelftlid der 2e Kamer. De zaal was zeer goed bezetbniten de leden (de vereeniging telt er pl. m. 100) waren 62 personen (a.s. kiezers opgekomen. Na een openingswoord van den voorzitter den heer Melchers van Zuidscharwoudedie er op wees dat het bestuur van «Vrijheid" sprekers van onderscheidene politieke richting liet optreden om het den a. s. kiezers gemakkelijk te maken bij welke politieke partij zij zich zonden kunnen aansluiten kreeg de heer de Boer het woord om te spreken over de kieswet en de a. s. ver kiezingen. Nadat hij aan de hand der wet had mede gedeeld wie onder de nieuwe bedeeling kiezers zouden zijn, en welke formaliteiten zij, die niet tot de census kiezers behoorenhebben te verrichtentrad hij in eene beschouwingwat van de nieuwe 2e Kamerbij eene verdubbeling van het getal kiezers zon te verwachten zijn. Met zekerheid was hiervan niets te zeggen. Met hen, die verwachten dat eene arbeiderspartij zon gevormd worden, die zoodanige verandering in de verhouding der partijen zon geboren doen wordendat het schip van staat geheel in democratische wateren zon komen te varen, verschilde hij van gevoelen, dewijl in 't algemeen de arbeiders te weinig politiek ontwikkeld zijn om zich aaueen te sluiten de godsdienst beheerscht ten onzent te veel de politiek en daarom zouden de nieuwe roomsche kiezers zich bij de katholieke partij, en de nieuwe cal vinistische kiezers zich bij de anti-revolutionaire partij laten inlijven. Onder deze omstandigheden was, volgens spreker, ge- wenscht, en hij hoopte het, dat zonde tot stand komen eene nieuwe politieke partij met een nieuwen naam (van opleving der liberale partij was zijns inziens geen sprake,) die alle voornitstrevenden in zich moet opnemen en in haar vaandel schrijven het betrachten van sociale rechtvaardigheid. Daar beknoptheid den correspondent der Alkm. Ct. is aanbevolen mag hij hierover niet verder uitweiden alleen moet hij nog aanstippen, dat de heer de Boer zeer waardeerend sprak over wat de liberale partij in haar bloeitijd voor land en volk is geweest, maar in de laatste 10 jaren niet genoeg oog had om bij veranderde econo mische omstandigheden van koers te veranderen. Het radicalisme van den heer de Boer is naar de meening van uwen correspondent van dien aarddat vele liberalen zich tot hem en zijne partij aangetrokken zullen gevoelen en het woord, dat de voorzitter bij de voorgaande lezing tot den heer Troolstra sprak «Wij zullen n gaarne meermalen in Vrijheid hooronis naar zijne meening in veel grootere mate van toepassing op den spreker van dezen avond. Ten slotte moet nog medegedeeld worden dat met den spreker in debat traden de heeren Kok van Oud karspel, Bötg6r van Znidscbarwoude, Fleischer vau Broek op Langedijk en de voorzitter en dat aan het einde der vergadering een zeer onverkwikkelijk debat plaats bad tusschen een socialist en een lid der soc. dem. arbeiders partij waarna de vergadering te ruim 10 uur werd gesloten. Brongas. Te Anna Paulowna hebbeD de schaatsenrijders in het ijs, ronde witte plekken ontdekt. Prikt men deze door en hondt er dan een lncifer boven, dan vertoont zich een helder brandende gasvlam. Natuurlijk heeft men hier met ophoopingen van brongas te doen. Mevrouw U zal het wel vreemd vinden dat ik u schrijfter wijl n nooit van mij zal gehoord hebben en ik niet weet, of er meer personen van nw naam zijn ofschoon ik in mijn jengd met den naam Gillingwater zeer goed bekend was maar ik geloof hot kan zijn dat ik gelijk heb en wanneer ik ongelijk heb zal deze brief mij wel door de post worden teruggezouden dat n do tante is van een meisje genaamd Joan Haste en dat n te Bradmouth woont, welke plaats ik op de kaart hob govonden. Ik schrijf n om u te doen wetendat Joan Haste sedert eenige maanden bij mij woontzich zelf kalm en bedaard hondt en in betrekking is in den winkel van de heeren Biaek en Paiker in Oxford Street, die n bekend zal zijn, wanneer u ooit in Londen geweest is. Twee avonden geleden kwam zij ziek van haar weik en nu ligt zij in een zware koorts en geheel buiten kennis (zooals u be merkt heeft zij mij niet eens kunnen zeggen of u haar tante was of niet). Haar leven ligt in de hand van God en in die van den docterdoch hij dat wil zeggen de docter was van oordeel dat ik haar familieals zij die had met haar toestand in kennis moest stellen omdat het zoo behoort en opdat zij haar kunnen helpen als znlks noodig is. Ik bon zeer veel van haar gaau houden en zal voor haar doen wat ik kan maar ik ben een arme vrouw met een gebrekkigen man en kindvoor wie ik moet zorgen en ik moet hard werken om ons drieën te onderhouden. Joan bezit ongeveer vijftien pond, waarvoor ik een week lang den docter eu den apotheker en de ziekenverpleegster kan betalen doeh haar ziekte zal waarschijnlijk veel langer duren en als dat niet het geval is en zij sterftzullen de begrafeniskosten moeten worden voldaan want ik veronderstel dat u haar in een eigen graf wilt laten begraven. Joan heeft tnij verteld, dat zij zoo iets van eon voogd haddie haar van geld voorzag dus wanneer u zelf niets kan doen zal n mis schien hem dezen brief willen zenden want ik kan hem niet schrijven omdat ik zijn adres niet ken. Mevrouw ik hoopdatwanneer n ongenoegen hebt gehad met

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2