Stads-Geneeskundige. No. 11. Negen en Negentigste Jaargang. 1897. ZONDAG 24 JANUARI. Nationale Militie. Inschrijving. Amsterdamsche Brieven. Buitenland. in. ALKMAA Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijks nummers 3 ets. E COURANT. Prijs der gewone Adverlcnllëni Per regel 0,15- öroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS TER ZOON. Telefoonnummer BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar roepen bij deze sollicitanten op naar de betrekking van STADS-GENïEESIiUNDIGB op eene jaar wedde van f AöO. Inzending van stukken (adres op zegel) vóór of op 1 Februari a.s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 22 Jan. 1897. 0. D. DONATH Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR noodigt de jongelingen, geboren in 1878, in deze ge meente verblijf houdendedoch wier vader, moeder of voogd in eene andere gemeente met der woon gevestigd is uit te onderzoeken of hunne inschrijving voor de Nationale Militie in die andere gemeente reeds is geschied, in welk geval zij beleefd worden verzocht het bewps van die inschrijving ter secretarie dezer gemeente te wil len vertoonen. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 20 Jan. 1897. A. MACLAINE PONT. p PIETER BROMMER, JOHANNES KIEFT, CORNELIS VISSER en PIETER V» OUDES worden nitgenoodigd zich ten spoe digste ter gemeente-secretarie aan te melden ten einde voor de Nationale Militie te worden ingeschreven. Aan belangrijk nieuws is er in de laatste dagen te Amsterdam geen gebrek. Het voornaamste daarvan willen wij met een enkel woord aanstippen. Vooreerst de jongste zitting van den gemeenteraad. Daarin werden met groote meerderheid de voorstellen van B. en W., betreffende de duinwaterleiding aangenomen zoodat thans weldra zal worden overgegaan tot het bouwen van een pompstation aan den Haarlemmerweg en tot ver betering van het kanalengebied der duinwaterleiding. De heeren Voflte en Kuipers hadden liever de bron waterleiding op de Laarderlieide die Amsterdam bij de annexatie van Nienwer-Amstel in zijn bezit heeft gekregen, uitgebreid gezien en ook vóór de raadsvergadering hadden zich eenige invloedrijke stemmen doen hooren, om Amsterdam te bewegen niet in het Westen te zoeken wat in het Oosten te vinden was. Doch ware dit plan aangenomen, dan zon uitstel een noodzakelijk gevolg zijn geweest en de raad was zich bewustdat vóór alles moest gestreefd worden naar eene zoo spoedig mogelijke oplossing der hoogst urgente waterqnaestie. Immers indertijd is aan de Duinwatermaatschappij de eoncessie ontnomen, omdat zij de ingezetenen niet behoorlijk van water voorzag en nu kon de gemeente toch niet dienzelfden weg gaan be wandelen. Zelfs door het thans aangenomen voorstel zal van een radicale verbetering eigenlijk eerst in den zomer van 1898 sprake kunnen zijn tot zoo lang moeten de ongelukkige bewoners van bovenhuizen nog maar met water nit de benedenkraan naar hunne verdieping sjouwen en zuchten en klagen over den last, om aan het onmisbare vocht te komen. Het tweede nieuws van belang is, dat de geheim zinnige moordenaar uit de van Eeghenstraat waar schijnlijk opnieuw aan zijne manie heeft bot gevierd. In de Haarlemmer Honttninen bij de Korte Prinsengracht is namelijk weder een dienstmeisje aangerand en op ge heel dezelfde wijze met een scberp voorwerp gestoken als bij de vorige slachtoffers. Gelukkig was ditmaal de wond niet levensgevaarlijk maar ongelukkig is het, dat de man het oogenblik weer zoo voortreffelijk heeft uit gekozen dat er geen enkele aanwijzing bestaatdie de justitie of recherche bem op het spoor zon kunnen doen komen. 't Is wel treurig dat men tot de erkentenis moet komendat slechts eene menigvuldige herhaling der aanslagen het eenige middel zal zijn om den dader te krijgen. Gevolg gevende aan een door velen, in wan hoop aan de hand gedanen wenk is thans eene premie van 50C uitgeloofd op zijne aanhouding. De met vette letters gedrukte plakkaten, waarin de officier van justitie van het uitloven dezer premie kennis geeft, trokken van middag in de stad wel allerwegen de aandacht, maar of deze maatregel veel zal uitwerken valt te betwijfelen. Laat ons dit hopen want aan de zenuwachtige agitatie, die nu in vele kringen heerschtmoet spoedig een einde komen. In de derde plaats zon 't een Amsterdamsch kroniek schrijver euvel te duiden zijn, wanneer hij niet met een enkel woord melding maakte van de belangrijke beslissing, die Donderdagavond door 3180 van de 3325 (in het Paleis voor Volksvlijt) aanwezige diamantbewerkers werd genomen, namelijk het herstel van den A. N. D. B. Men weet, dat de aanleiding tot de schorsing van deze machtige organisatie de boycott was over den eigenwerk maker Schlnter, waarbij alle werkgevers en patroons in de diamantbewerkerewereld in nauw gesloten gelederen tegen den Bond optrokken. De leiders daarvan ijverden toen voor tijdelijke opheffing, omdat zij daarvan zulk een desorganisatie in de markt van het geslepen verwachtten, dat de juweliers bij hen zouden komen om asjeblieft den Bond maar weer in werking te stellen. Deze voorspelling is slechts ten deéle uitgekomen, maar van het feit, dat de markt iets gedaald is heeft de voorzitter van den Bond. de heer Henri Polak, geprofiteerd om 't te doen voor komen, alsof de uitkomst hem gelijk had gegeven en men het feitelijk niet buiten den Bond kon stellen. Volkomen in den haak is dit intusschen niet. De waarheid is, dat de heeren Polak c. s. hunne krachten hebben overschat en dat, als zij nu nog niet bijtijds de verstrooide kudde hadden bijeen vergaard, deze hun geheel zon zijn gaan ontgroeien. De verdeeldheid begon boven dien in eigen boezem te heerschen. Een der tronwe medestanders toch van den heer Henri Polak, do heer de Levita, is namelijk in de Soc.-Dem. den Bond van zelfoverschatting gaan beschuldigen en hij deed dat met aanhaling van znlke treffende voorbeelden, dat een weer legging daarvan door den heer Polak, hoewel deze een eerste viool speelt onder de parlementaire socialisten waarvan de Soc.-Dem. het orgaan is, niet is aangedurfd. Hoe dan ook, de Bond bestaat nu weder en daarmee is ook weer de contröle over de loontarieveu in zijne handen gekomen. 't Is te hopen, dat de voormannen thans over genoegzaam zelfbeheersching zullen beschikken om geen wraak te nemen wegens ondervonden teleurstel lingen en zij niet zullen gaan alarmeeren, wanneer dit niet strikt noodzakelijk is De belangen der industrie eischen, dat er geen tijdperk van voortdurende woelingen voor de deur sta ook de werkgevers mogen dat begrijpen BELGIE. De oude strijd tusschen de Vlaamsche en de Fransche taal wordt nog steeds met onverflauwde ver bittering gestreden. TerwijH'r Antwerpen dezer dagen, de bestuurders der Vlaamsche Opera, door het wil lekeurig en tyranniek ge irag van het gemeentebestuur, dat op de hand der Fransche Opera schijnt te zijn, hun ontslag hebben gevraagd, heeft Woensdag de Waalsche Bond van Elsene een protest-vergadering gehouden, waar o. a. door een der sprekers werd beweerd dat het Vlaamsch, zooals het in België wordt gesproken, geen letterkundige taal mag heeten. Ten slotte werd een motie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de overdreven eischen van de Vlaamsche partij, en het wetsontwerp van Do- vrieudt en Ooremans (waarbij hot Vlaamsch als officieele taal wordt erkend) gevaarlijk wordt genoemd voor de toekomst van het land. DUITSCHEiAND. Dezer dagen hebben vele bladen zich zeer geïnteresseerd voor de vraag oi' prins Bismarck voor de onthulling van het Kaisor Wilhelm-gedenkteeken. welke plechtigheid op 22 Maart a. s. zal plaats vinden, al of niet eene uitnoodiging ontvangen heeft of zal krijgen. Allerlei beschouwingen zijn daarover ten beste gegeven. De »Neueste Nachrichten," een Berlijnsch blad, orgaan van Bismarck zelf, zegt, naar aanleiding van dat ge schrijf het spreekt vanzelf, dat de Vorst officieel zal worden nitgenoodigd, maar het is niet te veronderstellen, dat hij daaraan gevolg zal geven. Uit Hamborg wordt gemeld De stakende dokwerkers en zeelieden hebben eeu schrij ven aan den werkgeversbond gericht, waarin zij verkla ren dat de vertegenwoordigers der werklieden niet in opdracht hadden het ODtslag van alle nieuwe werklieden te vorderen. De bedoeling was, dat zij er alleen op zou den wijzen dat het in het algemeen belang van Hamburg was de werklieden van buiten te bewegen tot terugkeer naar hun woonplaats. De quaestie zou buiten de punten van bespreking knnnen blijven als de werkgevers geen vreemde werklieden moer laten overkomen en beloven de stakers niet te EMGEEAIVD. In het Lagerhuis antwoordde Cham berlain op een desbetreff-nde vraag, dat de Chartered Company van tijd tot tijd heeft betaald wat het ministerie van oorlog vroeg voor de n,tgaven in Matabeleland, maar de geldelijke vorderingen zijn nog niet geregeld. Een groot deel van de uitgaven voor den veldtocht is direct betaald door de Company. Wat de Engelschen Samson en Davis betreftdie nog steeds te Pretoria in de gevangenis zitten daar zjj zelf het verzoek om gratie niet willen onderteekenen meen ik geen recht hebben om voor hen een goed woord te doen bij de Trausvaalsche regeering. Doch naar mijne meeningvervolgde Chamberlain hebben zij reeds zeer zwaar geboet voor de dwalingen, die zij kunnen begaan hebben en zou het van president Kruger een goede po litiek zijn zich hun lot aan to trekken. Uit Bombay komt de heuglijke tijding dat profes sor Haftkinena langdurige proefnemingen er in ge slaagd is een vaccine te ontdekken die den rnensch tegen de pest beschermt. Ofschoon er geen nadere bijzonderheden bij gemeld worden behoeft men aan do juistheid van het bericht niet te twijfelen. Volgens een schrijven van 17 Dec. uit Bombay zijn twee-derden der pestlijders, die in het hos pitaal verpleegd werden door inentingen met serum gered. De Hindoes willen echter niet naar de hospitalen, waar zij in aanraking komen met menschen die zjj als hnn minderen beschouwen liever dan hun kaste idieeën op te geven, waarin zij zijn grootgebracht, laten zij zich in hun eigen huis door tooveuaars en kwakzalvers be handelen om onfeilbaar te sterven. Men zal zich herinneren dat lord Roseberry enkele maanden geleden eeu redevoering gehouden heeft, waarin hij de Engelsche industrieelen en handelaars nadrukkelijk gewaarschuwd beeft voor de overvleugelende concurrentie van Duitschland. Zijne woorden wekten toen niet weinig ergernis en bespotting. Thans schijnen de bordjes ver hangen. In den vorm van een Blauwboek is onlangs een rapport verschenen over een bezoek van Britsche ge delegeerden aan Dnitschland ter bestudeering van den vooruitgang der nijverheid in dit land. Daarin wordt nogmaals geconstateerd het reeds bekende feit dat Enge- land's suprematie in vele takken van nijverheid ernstig wordt bedreigd door Duitschland en opnieuw wordt den Britschen fabrikanten de raad gegeven zich meer te be kommeren om de wenschen van hnu afnemers en aan deze tegemoet te komen ook al betreffen zij beuzelach tigheden zooals b.v. verpakking en maten. FRANKRIJK. Prins Henri van Orleans onlangs teruggekeerd van een wetenschappelijke reis in Achter- Indië die zeer belangrijke resultaten heeft opgeleverd zalvolgens de »Figaro", omstreeks het eind van Janu ari naar Abessynië vertrekken en vandaar doordringen naar het, hart van Afrika. De prins zal vergezeld zijn door een officier, een ontdekkings-reiziger en een ingenieur. Uit het rapport omtrent het tabaksverbruik in Frankrijk in 1896 blijkt, dat de oogst dit jaar tot 393 millioen K.G. steeg, de hoogste opbrengst, die tot dus ver was bereikt. In 1893 bedroeg ze 374 millioen in 1894 steeg zij met één millioen en in 1895 tot 381 mil lioen K.G. Er werd in 1896 verbruikt 37,100,000 KG., tetrgn 36,300.000 in 1895 en 35,900,000 in 1894. Het verbruik por hootd bedroeg 1046 gram tegen 1013 en 934 gram in de voorafgaande jaren. ITAIiIE. Koning Umberto heeft toegestemd in het verzoek van zijn minister-president en het besluit onder teekend, waarbij de Kamer wordt ontbonden. Rndini heeft der Kamer, die tot 25 Januari was gescheiden, niet eens de gelegenheid gegeven nog bijeen te komen. Door de nieuwe verkiezingen hoopt de regeeriüg een vasteren grond onder de voeten te krijgen het rekent daarbij op den indrnk dien de vrede met Menelik heeft gemaakt. Men is zeer bezorgd over de Afrikaansche gebeur tenissen. Het maakt een pijnlijken indruk op de open bare meening dat de kondschapsdienst zoo slecht is ingericht, dat tienduizend man Mahdisten Kassala kon den voorbijtrekken, zonder dat daarvan berichten inkwa men bij den gouverneur der kolonie. En men brengt hierbij in herinnering de overrompeling van hetbataljon- Toselli bij Am ba Aladschi. Toch hoopt men, dat bet generaal Vigano, den ver vanger. van generaal Baldissera, gelukken zal de Mahdis ten terug te drijven' Volgens de laatste berichten is de hootdmacht der Dervishen te Saltale en de voorhoede tusschen Carnma en Amideb. De voortroep heett een paar schoten gelost. Aan de zuidgrens is alles rustig. In de districten Oknle- Knsai en Assaorta is de militie opgeroepen. Alle bezet tingen zijn versterkt en voorzien van levensmiddelen. Over Kassala maakt men zich niet bezorgd. RUSIiABTD. Bij keizerlijk besluit is bepaald, dat drie comités zullen gevormd worden om giften in geld en graan voor de noodlijdenden in Engelsch-Indie in ontvangst te nemen. Een comité wordt in Moskou gevormd onder voorzitterschap van grootvorst Sergius Alexandrowitscb, een tweede in Petersburg onder voorzitterschap van den gouverneur, een derde in Odessa met den stedelijkeu com mandant aan het hoofd. In audero deelen van het_ rijk zijn do provinciale gouverneurs aangewezen om de giften in ontvangst te nemen. SPANJE. Te Gracia, een voorstad van Barcelona, zijn twee dynamietbommen gevonden, die in den grond waren begraven. Een telegram uit Madrid meldt, dat de Phillip- pijnsche opstandelingen bij den aanval op Taguig vier honderd man hebben verloren. Een groot aantal rebellen hebben de wapeus neergelegd. ïilJIB-AFRIKA. Ook in Basoetoland is een opstand uitgebroken tegen het Britsche gezag. Drie zoons van den hoofdman Lorothodi hebben zich aan het hoofd der beweging gesteld. Lerothodi heeft boodschappen dooi het land gezonden om het volk te vermanen getrouw te blij ven, doch zijn bevelen worden eenvoudig in den wind geslagen. De Basoeto's zijn goed gewapend met geweren. De perstelegrammen uit Basoetoland zijn aan een scherpe censuur ouderworpen. Zoo zijn bijv. de telegram men van de bijzondere correspondenten van de »Cape Times" achtergehouden op grond, dat zij onnoodigen angst zouden verwekken.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1