Stads-Geneeskundige. No. 12 Wegen en Wegentigste Jaargang. 1897, WOENSDAG 27 JANUARI. Buitenland. EEN OFFER. zön- FEUILLETON. 49) Deze Courant wordt Oïnsda*-, Mondcrdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ©,8©vanco door hot geheele rjjk 1, De 3 nummers Afzonderlijke nummers 3 ets. Frijs der gewone Advertentlëm Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgavers HERMs. COS- TER ZOON. elefoonnnmoaer3 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaab roepen bij deze sollicitanten op naar de betrekking van ITADS-GENfiEÜUIJHnittfiop eene jaar wedde van f 45©. Inzending van stukken (adre3 op zegel) voor ot op 1 Februari a.s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 22 Jan. 1897. 0. D. DONATÏÏ Secretaris. I»IJIT§CHLANï». Nog is de Hamburgsche werk staking niet geëindigd, ofschoon de werklieden er in hadden toegestemd dat niet alle n i e w e werklieden ontslagen en alle oude weder aangenomen zouden worden. Het stakingscomité heeft aan de vereeniging van fee ders geschreven »De vertegenwoordigers der arbeiders hadden niet de opdracht het ontslag vau a 1 le nieuwe arbeiders, wij hebben zulk een eisch ook niet willen doorzetten en evenmin is deze op ons initiatief gesteld. Zij verklaarden zich verder bereid ook van hun kant een beroep te doen op den Senaat als bemiddelaar. ♦Daarentegen zijn wij van oordeel, dat ten opzichte van de loonquaestie en de regeling van den arbeidstijd reeds in enkele dagen een overeenkomst tot stand komen kan. Voordat dit is geschied willen zij den arbeid niet her vatten. Maar de werkgevers hebben daarop niet eens geantwoord. Zaterdag werden te Hamburg vergaderingen gebonden van de werkstakende havenarbeiders. Men keurde het schrijven van het bondsbestunr aan de vereeniging van patroons goed. EftYPTW. Vermoedelijk zullen de Britsche en Egyptische troepen iu de hei 1st van dit jaar naar Kbar- roein oprukken. In den voorzomer zullen de Egyptische garnizoenen van Debbeh, Korti en Merawik tegen Aby Hanied optrekken en van daar naar Berber gaan. Deze stad zon in het begin van Juni iu hunne handen kunnen Blijkt het dat men de stroomversnelling met kan pas- seeren dan zal daaromheen een spoorweg worden aange legd van Sueakim naar Berber of van Korosko naar Abu Harned. Men verwacht, dat de expeditietroepen op hun marsch naar Abn Hamed en Berber weinig tegenstaud znllen ontmoeten. Een officier, die aan de Dougola-expeditie heeft deel genomen, is van oordeel, dat de Dervishen, zoodra zij het vertrek van het korps vernemen, beide posten znllen verlaten. EINCKLAIND. Gelijk wij reeds meldden in ons vorig nummeris Rnodes aangekomen. Mag men de berichten van eenige reporters, die hem tot Madera tege- moet gereisd waren, gelooven, dan maakt hij er volstrekt geen geheim van dat hij de hand had in de voorbereiding van Jameson's tochtmaar hij ontkent verantwoordelijk te zijn voor Jameson's bevel om op te rukken. De macht te Pitsani was bijeengebracht, voor het geval een opstand te Johannesburg uitbrak doch niet met het plan afzonderlijk op te treden. Is Rhodes dus bereid de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor de voorbe reiding hij vraagt tevens daartegenover te s'ellen de groote diensten die hij in Znid-Afrika heeft bewezen, en de werkzaamheden die hij heeft ondernomeu om het land iu de toekomst te doen bloeien. Rhodes deelde verder mededat zijn plan is zoo spoedig mogelijk naar Znid-Afrika te~ug te keeren. Hij kan niet in Londen leven; hij verlangt er naar om weer in Rhodesia te zijn. Zijn vertionwen in de toekomst is ongeschokthij wil het spoorwegnet uitbreiden en de mijnindustrie bevorderen. Hij wil zich in Boeloewayo vestigen en alleen te Kaapstad verblijf honden tijdens de zitting van het wetgevend lichaam. Het Mansionhonse-fonds voor de noodlijdenden in Britsch-Indië bedroeg Vrijdag 130,000, buiten de gel den die in de provincie worden bijeengebracht. Het comité heeft reeds 100,000 naar Indië gezonden. Volgens de laatste opgave ontvangen 175,000 noodlij denden gratis onderstand en 1,750,000 worden door de werkverschaffing in het leven gehouden. FltANKKIJH. Zeer gelukkig is men te Parijs met de tijding door baron von Mohrenheim, den Russi- scben gezant aan den minister Hanotaux medegedeeld, dat graaf Muravieff, vroeger gezant hij het Deensche hof en thans benoemd tot minister van bnitenlandsche zaken, op last van den Czaar zich van Kopenhagen naar Parijs zal begeven ten einde zjjne opwachting te maken bij den President der Republiek en betrekkingen aan te knoopen met de Fransche ministers. Graaf Muraviiff wordt aanstaanden Donderdag te Parijs verwacht Dit is zeker een zeer beleefi-.j attentie van den Czar, de omstandigheid echter dat, volgens berichten uit Berlijn, de Russische minister ook daar eerlang zijne opwachting zal maken zal de Fransche Chauvinisten doen inzien dat er van een revanche-oorlog met Russischen hnlp voorshands nog geen sprake zal zijn. De legercommissie heeft het ontwerp van den mi nister van oorlog tot oprichting van vierde bataljons bij üe regimenten infanterie aangenomen. ITALIË. Generaal Vigauo is, zoo v. ordt uit Agordat bericht, aldaar aangekomen en keurde de maatregelen lot verdediging der stelling tegen de Derwiscben goed. De troepen zijn voldoende voorzien van krijgsvoorraad en levensmiddelen. Men heeft zich verzekerd van de tele- graphische gemeenschap met Kassala en maatregelen ge nomen, opdat men op de hoogte blijve van de bewegin gen des vijands. De hoofdmacht der Derwischen staat thans by Schaget en de voorhoede halverwege tnsschen die plaats en Agor dat. De sterkte dezer legermacht wordt geschat op 5 k 6000 man met geweren en een paar dnizond met lansen gewapend. Osman Digna is teruggekeerd uit Omdoerman en wordt spoedig bij Sinkat verwacht. Het officieuse bureau »Ageuzia Italiana verklaart, dat de regeering een legermacht van 10,000 man be reid houdt. Volgens een mededeeling van de »Agenzia Stelani heeft de commandant van het Italiaansche oorlogsschip Provana" van Ras Makounen bericht ontvangen, dat de negus Menelik begin Januari een tweede kolonne Itali aansche krijgsgevangenen naar Harrar heoft laten ver trekken. SPANJE. Canovas, een einde wenscbende temaken aan de voortdurende aanvallen waaraan zijn toch reeds zoo zwak ministerie van de zijden der pers blootstaat heeft in zijn orgaan »E1 Nacional" doen vermelden dat, indien de stiijd tegen de regeering in de pers niet op houdt de regeering den staat van beleg zal atkondigen en alle politioke bladen met uitzondering der officieele, schorsen. Volgens berichten nit Havana heeft de colonne onder Malina aan den oever der rivier Hanabana een afdeeling opstandelingen geslagen. De insurgent en stort ten zich op de vlucht in de rivier, waarbij 39 hunner om het leven kwamen. De opstandelingen op de Philippynen moeten bij een Belgische firma 30000 geweren besteld hebben De kust van Luzon wordt door Spaansche oorlogsschepen bewaakt om de ontscheping der wapenen te beletten. Volgens personen die uit het kamp der rebellen bij Cavite zijn gekomen zijn deze 70000 man sterk. Zeven duizend onder hen zijn goed gewapend. Zes Spaansche compagniön zjjn naar Mindanao ge zonden omdat men voor een muitery onder de inland- sche troepen aldaar vreest. TRAINS VA AL. President Kruger en de andere leden van het uitvoerend bewind begaven zich den 22 naar Potchefstroom om den nieuwen spoorweg te openen. Aan het feestmaal dat des avonds gegeven werd, hield de president oen redevoering en zeide o.a., dat aangezien de veepest spoedig het eenige middel van vervoer zou vernield hebben, hij daarom nieuwe spoorwegen zooveel mogeljjk moest aanmoedigen. A T J E H. Bij het departement van koloniën zijn ontvangen twee telegrammen van den gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Indië, betreffende de gebeurtenissen in Atjeh, waarvan het le luidt: ♦Toeankoe Haschim overleden. Ook zou zijn broeder radja Hitam gestorven zjjn." En het 2de: Vervolging van benden in het gebergte hervat. Bij twee tochten sneuvelden 13 vijanden waaronder vier bendehoofden en onzerzijds een Amboinees. Toeankoe Haschim en Toeankoe Radja Hitam, van wie in het eerste telegram sprake is, zijn leden van het geslacht der voormalige sultans van Atjeh. In 1865 door Roman van H. RIDER HAGGARD. ACHT EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Een maand verliep, en van de tien pond van den heer Levingei' was weinig meer over, wint het grootste deel was gebruikt om lastige crediteuren, die met vervolging dreigden, te betalen. Daar zij zich dus weer zonder hulpmiddelen zag, besloot juffrouw Gillingwater zich op weg naar Moor Farm te begeven. Moor Farm lag tnsschen de dennen, welke de grens vormden van de streek gronds, die de zee tusschen Brad- mouth en Ramborough scheidt van het vrnchtbare bin nenland en in het geheele graafschap bestond er mis schien geen eenzamer gebouw. De boerderij stond geheel verlaten, want het volk dat er werkzaam was, woonde op minstens een mijl afstauds. Toen de Lacons, Joan's grootouders van moederszijde, bankroet waren gegaan, was hun land gekocht door Sa muel Rock's grootvader, een excentriek man, die veel gelnk in zjjn zaken had gehad. Nadat hij een jaar eigenaar van Moor Farm was, werd James Rock plot seling krankzinnig, en olschoon zijn krankzinnigheid van zeer gevaarlijken aard was, weigerde zijn vronw, om on bekende redenen, steeds hardnekkig, hem in een gesticht te doen opnemen. De geschiedenis had een treurig ver loop want op zekeren nacht vermoordde de krankzinnige zijn vronw, die hem was komen bezoeken. Dit was on geveer zeventig jaar geleden gebeurd, doch deze tijd had den kwaden naam, dien dit hnis had, niet doen verdwij nen, en van dien dag af werd het gedeelte van de woning, waarin de moord had plaats gehad, niet meer bewoond. Juffrouw Gillingwater was juist niet bang, doch de aanblik van Moor Farm op dezen Novemberavond werkte zelfs op hare tamelijk ongevoelige zenuwen. De dag was zeer stormachtig geweest, en ook nn nog gierde de stem van den wind toornig door de takken der oude sparren. De voorzijde van het hnis was geheel donker, en nergens was een teeken van leven te zien. Ik hoop dat de honden vastliggen," mompelde jnf- I frouw Gillingwater. Want hij iB natuurlijk uit. In zulk weer sluipt hij graag alleen rond." Terwjjl deze gedachte baar door het hoofd ging, be merkte zij tnsschen twee deunen, achter welke een hel dere zonnestraal doorbrak, Samuel Rock zelf. Hij droeg een langen mantel, die tot aan de knieën reikte, doch zijn hoed lag op den grond, zijn gelaat was naar het Westen gekeerd, en tegen het bloedrood van de ondergaande zon staken zijn scherp gesneden trekken duidelijk af. Voortdurend bewoog hij zijn lange witte handen, alsof hij ze in het bloedroode licht waschte en zijn lippen schenen te prevelen. Znlk een zonderling gezicht was dit, dat juffrouw Gil lingwater ontsteld bleef staan. Wat voert hij daar weer nit?" vroeg zij bij zich zelve. Het lijkt wel of hij een schietgebedje opzendt naar zijn meester den DnivelZoo iets heb ik nog nooit gezien. Hij doet mij waarachtig kippenvel krijgen die deug niet 1... Kijk! daar sluipt hij langs den mnur het hnis in, net als een groote, zwarte slang 1 Nn, bij is thuis en zijn geld is zoo goed als van een andere en daar is het mij om te doen.' Een halve minuut later klopte zij aan de deur, die door Samuel zelf geopend werd. Wie is daar?'' vroeg hij. vlk verwacht geen bezoek meer van avond." ♦Ik ben 't, meneer Rock juffrouw Gillingwater.'' U verwacht ik in 't allerminst, brntale en leugen achtige vrouw 1 Maak dat je weg komt, of ik laat de honden los." Dat zou ik maar niet doen", antwoordde zij ♦want ik heb n iets te vertellen, dat u wel graag zult willen hooren," ♦Iet- dat ik graag zal willen hooren Betreft het haar Ja zeker, ja zeker!" Kom dan binnen." Zij trad binnen, en hij draaide achter haar de deur op slot. Waarom doet u dat?" vroeg de oude vrouw wantrouwig. Zoo maar," antwoordde hij. ♦Deuren moeten dicht zijn. Men kan nooit weten wie er binnen komt als zij open staan Net weer iets voor hom," mompelde juffrouw Gil lingwater, terwijl zij hem door de gang volgde naar de zitkamer, waar alleen het zacht glimmende haardvuur in de duisternis zichtbaar was. Wacht een oogenblik, ik zal de lamp aansteken," zei haar gastheer. En terwijl deze daarmede bezig was, had juffrouw Gillingwater gelegenheid het vertrek eens op te nemen. Het was een lange en lage kamer, met een venster tegen het Oosten en een venster tegen het Westen. Boven den wjjden schoorsteen hing een tweeloops geweer, dat blijkbaar geladen was, want het lamplicht blonk op do slaghoedjes. Er waren twee deuren, één in de nabijheid van den haard, die naar de keuken leidde en waardoor zjj was binnengekomen. De vloer was van eikenhuut, en ook aan de zoldering waren zware eiken balken, afkomstig van afbraak der onde abdjj. Ja, zelfs waren aan die balken nog de oude draken en dnivelskoppen gebleven die grijnzend, met wijd geopende muilen naar omlaag gluurden, alsof zjj de onder hen zittenden wilden be springen en verslinden. Aan de wanden, met groezelig papier beplakt, prijkten onderwetsche bijbelsche prenten en voorstellingen uit het boek der Martelartn. De menbels waren eveneens van ond eikenhout, log en ongeriefelijk, behalve een enkele gemakkelijke stoel, in welken Samuel des avonds zjjno pijp placht te rooken. ♦U zal het hier 's avonds niet erg gezellig vinden mot die dingen daar boven uw hoofd," merkte joffronw Gil- lingwater op. ♦Integendeel, juffrouw Gillingwater, integendeel. Ik

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1