No. 13. BTegen en Megentigste Jaargang. 1897. V R IJ 1) A G 29 JANUARI. Hondenbelasting. Nationale Militie. Inschrijving. PARIJSCHE BRIEVEN. EEN OFFER. FEUILLETON. ALKMAARSOHE COURANT Deze Courant wordt IMszsdag-, ©ondcrdng- en E»4erdag*v©nd uit gogo ven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f tó,8©vaneo door het gelieele rjjk 1, De 8 nummers/O.OÖ. Afzonderlijks nummer 3 et-. Prijs der gewone Advertentie»» Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ïelcfoonnuKiser3 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen den houders van honden nogmaals in herinne ring dat de voor die dieren verschuldigde belasting vóór 31 Januari s. ten kantore van den gemeente ontvanger moet zijn betaald. Dengenen die in het bezit zijn van een of moor trekhondenwordt kennis gegeveu dat voor deze soort van honden de belasting geen f 0,50, maar nog f l,ÖO per hond bedraagt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 26 Jan. 1897. C. D. DONATH Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR noodigt de jongelingen geboren ;n 18? 8, in deze ge meente verblijf houdendedoch wier vader, moeder of voogd in eene andere gemeente met der woon gevestigd is nitte onderzoeken of hunne inschrijving voor de Nationale Militie in die andere gemeente reeds is geschied, in welk geval zij beleefd worden verzochthet bewijs van die inschrijving ter secretarie dezer gemeente te wil len vertoonen. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 26 Jan. 1897. A. MACLAINE PONT. ii. Paris 24 Jannari 1897. Eindelijk is het "hier winter. Voor acht dagen geleden dachten wij nog dat de winter ditmaal zon wegblijven, doch in de afgeloopeu week draaide opeens de wind werd sterk noordoost en ging vergezeld van sneenwbnien welke de omstreken van Parijs in een fraai wit kleed staken doch de straten der groote stad tot ware mod derpoelen maakten. Voor vele zaken is de plotseling ingevallen koude een waar buitenkansje en wel om te beginnen voor de handelaars in steenkolen de ebarbor- niers. Deze neringdoenden zijn vooral in den klein handel meest allen kinderen van Anvergne dns An- verguats, zij verkoopeu takkebossen, groote blokken hout, steenkolen en houtskolenook cokesdoch de meeste gascokes worden toch geleverd door de gasfabrieken Turf ziet men hier in het geheel niet dns is er ook geen sprake van doove kolen. De wijze van stoken tot verwarming van woonhuizen en vertrekken is zeer vor- scheiden de oudsteecht parijsche gewoonte bestaat Roman van H. RIDER HAGGARD. nit een roosterde zoogenaamde »grille", van gegoten ijzer rustende op vier zeer lage pooteu welke mon in den schoorsteen op den vloer zot. Men vult dit rooster met papier krullen droge takjken vuurmakers of co- peanx, zijnde kleine stukje3 hout in harst gedoopt, werpt daarop groote blokken steenkoolmen steekt alles aan met vlam mond oud papier en sluit den schoorsteen, door middel van een «tablier'' ot ijzeren schorm. Dit scherm bestaat, uit drie dunne ijzeren platen, welke over elkander schuiven geheel op de wijze der ijzeren winkelluiken j wanneer de tablier is neergelaten hoort men het vuur suorren en zoodra alles flink brandt schuift men den tablier omhoog Dit noemt men hier oen haardvuur en dit is de echt Parijscho wijze van stoken zeer gezellig doordat het een open vuur iszeer gezond want alle schadelijke kolendampen trokken den schoorsteen in. Wanneer men zietdat het vuur neiging vertooDt om uit te dooven, behoeft men slechts het scherm gedurende eenige minuten neer te laten en alles vlamt weder op. Des avonds, als het tijd wordt naar bed te gaan, bedekt men het vuur met eeu dikke aschlaag, welke men slechts van onder de grille behoeft te scheppeD, en dikwijs vindt man dan nog gloeiende kolen in deu schoorsteen 's mor gens bij het ontwaken. Doch de grille heeft groote nadeelenwelke haar door allerlei soort van kachels doen vei vangenhet grootste nadeel is weldat een groot deel der warmte deu schoorsteen ingaat zonder eenig nut voor de kamer waarin gestookt wordt en verder heeft men in groote vertrekken het ongemak dat men vlak voor den schoorsteen staande bijna verzengt van de hitte en op eenigen afstand letterlijk verkleumt van de kou. Dau vindt men in oude huizen nog de zoogenaamde schoorsteenkachels, welke iu deu wand zijn vastgemetselden met enkele uitzonderingen al een heel nare manier van stoken geven. Voordat zulk eenen sleenen gevaarte warm isen voordat dan de warmte de kamer iukomt ja dat duurt zoolang men wordt er akelig van. Geen wonder dat de vulkachels Chon- berskySalamandre enz. enz. hier een buitengewoon succes hadden en zich daarin nog verhengen. Nog eene eigenaardigheid van den stoenkolenhaudelaar den cbar- bonnier, is, dat deze man tegelijkertijd marchand de vin is, dat wil zeggen, hij houdt er een winkeltje op na, eigenljjk een hokje, met een toonbank, en verkoopt daar iu hoofdzaak wijn doch ook een weinig sterken drank Tot recht verstand diene dat de «Vergunning" hier niet bestaat; de vrijheid en gelijkheid veroorloven aan ieder, die er lust in heeft, eene kroeg te openen en daar allerlei dranken te verkoopeu, onder de benamingen van cognacrhurn amer absinthe enz. enz., en ieder is er zoo van overtuigd dat die dranken uooit zniver zijn, dat do verkoopvr zelf eene aankondiging in zijn winkel ophangtverklarende aan het waarde publiek eu aan zijne lieve cliëntèledat al die likeuren hier verkocht wordende, «liqueurs de fantaisiezijn. Die dranken dragen dus wol de namen, doch de echtheid en zuiverheid ioet de drinker er zelf maar bij deuken. Hoezeer men hier over hot algemeen op het pnnt van godsdienst zeer verdraagzaam is, zoo kunnen velen het niet nalaten iederon dag geducht den draak te steken met den afgevaardige Sidi-Beu Grouier, den mnselman van Pontarlier. En eigenlijk, waarom zon men er niot om lachen het is bijna niet aan te nemen, dat die brave man werkelijk een overtuigd volger van Mahomet is, en in ieder geval lijkt hot. al heel dwaas, dat do heer Gre- nier niet eenige uren rustig kan blijven. Neen hij komt in de Tweede Kamer, men zon haast zeggen in Carnaval- costuum, doet er zijn gebed, valt ter aarde, knst den grond, spreekt buiten het volk toe, wascht zijne voeten in de waschkom bestemd voor de handen dor afgevaar digden, kortom, men zon denken, dat hij het er op toe legt zijne medeleden vroolijk to maken. Een bewijs van onverdraagzaamheid echter werd gegeven door die afgevaardigden behooreude tot de socialisten die verlangen dat de groote nieuwe kerk «1 eglise du Sacré-coeur de Montmartre" zou onteigend wordenen dan liefst nog zonder de gewone betaling der onteige- ningskosteu. Jarenlang heeft het geduurd voor die kerk voltooid wasrondweg gezegd van verre gezieD staat die kerk daar mooi en kranig boven op de batte Mont martre en het gaat niet aan dit gebouw aan den wet tigen eigenaar thans den aartsbisschop van Parijste ontnemen. Wel heeft men iu de «Sacró-ccenr van den kansel verkondigd, dat de zoo noodlottige oorlog van het jaar '70 eene straf van den hemel was, voor de zonden door Frankrijk bedreven, wel zingt men daar liederen waarin men der Voorzienigheid vraagt, Frankrijk te redden in uaam van het Heiligo Harten natuurlijk is dit in de oogen van vele heethoofden genoeg om van clericalismo en gebrek aan vaderlandsliefde te spreken. De gematigde republikeinen loopen echter niet meer zoo hard van stapel, zij vindeu het misschien naïef, dat mannen en vrouwen des Zondags in den namiddag in processie rondom de kerk wandelen en zingen en daarvan veel heil voor hnn land verwachten doch men moet wel socialistbijna anarchist zijn om over zoo eene onschuldige daad zooveel leven te maken. En zij die den jongsten oorlog eene straf noemen maar men moet hier wonen en gema tigde knappe lieden hooren. Natuurlijk hebben zij ^]I®n een haat tegen de Pruisen doch overigens moet gij in Parijs de tegenwoordige jongelui kennen. Vroeger leerde men hier zoowat nietsdoch de Franschman heeft het in zijn oor geknoopttoen hij hoorde dat de Duitscher het gewonnen had door den schoolmeester. En thans 50) «Goed dansprak zij met geveinsde ouverschilligheid «Ondor vrienden moet men met alles eischeugeef maar hier het geld.'' «Na begin je bang voor mij te worden juffrouw. Ik heb veel lust om je hier af te rauselen. Schrijf het adres maar op dit stuk papierdan zal ik oudertusschen het geld halen." En hij verliet de kamerniet zonder de deur van buiten te grendelen. «Moordenaar!" mompelde juffrouw Gilliugwater. «Ik heb hem wat al 1e sterk gekuepen Ik zal blij zijn, als ik hier vaudaan beu hoewel daar voorloopig woinig kans op is want hij heeft mij opgesloten. Nu moet ik mij ferm houden En zij haalde het stuk papier te voorschijn, dat zij van den brief had afgescheurd eu waarop het adres en de dagteekeuing geschreven stonden. Kort daarna kwam Samuel terug met een zakje geld in de hand, waaruit hij veertig souvereigns op de tafel neertelde. «Hier is het geld. Maar voor je het aanraakt geef je mij eerst het papiertjeNeen, je behoelt niet bang te zijnik zal je het geld geven. We zullen gelijk oversteken." «Ik ben niet bang, meneer Rock. Ik boD gewoon mijn woord te honden en n ook. U behoeft aan de juistheid van het adres niot te twijfelen. U ziet, ik heb het van den brief afgescheurd l'4ar is Joan in huis. Eu nu is zij weer aan de beterhand, schrijft de juffrouw. Als u haar ziet, doe haar dan do groeten van mij." «Ja, dat zal ik!'' riep hjj bittor. «Ik heb nu wat ik hebben wil, al heeft het mij veel geld gekost. Maar u zal dat geld niet ton goede komen neen, net zoomin alsof ik het in de zee gesmeten had. W ant het is de prijs van onschuldig bloed, oude vrouw I Het is de prijs van onschuldig bloed, zeg ik u f' En hij stak haar zijn lange viDgers haast in het ge> zicht en grijnsde boosaardig, zoodat hij geleek op eene der duivelstronies boven zjjn hoofd. Juffrouw Gillingwater weifelde eeu oogenblik, of zij niet liever het geld zou teruggeven en aldus haar be angste geweten ontlasten zuu. Doch hare hebzucht zege vierde eu zonder verder nog een woord te zeggen, stond zij op en ging naar de deur, die Samnel voor haar ont sloot en opende. «Goeden nacht," zeide hij tot haar, «ge hebt mij een goeden dienst bewezen en ik ben er nu zeker van dat Joan mijne vrouw nog wordt. Maar toch zal de dag aaubrekeu, waarop ge zult weaschen liever uwe hand te hebben afgehouwen, dan die veertig goudstukken er mee te hebben aangeraakt. Deuk aan mijne woorden, juffrouw Gillingwater, wan neer ge op uw sterfbed ligt, met al uwe zonden achter u en het Oordeel vóór u Toen vluchtte de vrouw door storm en nachtvoort- gezweept door een gevoel van angst, zooals zij nog nooit te voren gekend had. En het goud dat zij aan haar hart drukte, troostte haar niet. Want Rock had waar heid gesproken. Het was de prijs van onschuldig bloed en zij wist het. NEGEN EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Zoodra de heer Levinger te Londen was nangekomen begaf hij zich naar een hotel in do Jermynstraatwaar hij gewoon was te logeeren do enkele keer dat hij te Louden was; en na een briexje aan Emma geschreven te hebben, om haar te melden dat hij haar en Miss Graves den volgeudeu rnorgou voor den trein van elf uur zou komen afhalen liet hij een rijtuig komen en reed n ar de Kent-Street No. 8. «Hot is al lang gelodeu sedert ik hier ben geweest", dacht hij met eon zucht; «en er schijnt hier weinig veranderd te ziju. Hoe zij in een ander huis gekomen is We zullen het spoedig hooien'1, en weer zuchtte hij, toen hij voor nummer 8 stil hield. Juffrouw Bird deed hem zelve opeu. «Heb ik hot genoegou juffrouw Bird to spreken?" vroeg hij beleofd. «Ja, mijnheer, ik ben juffrouw Bird." «Dan hebt u zeker hedenmorgen mijn telegram ont vangen Ik ben de heer Levinger «Jaik neb hot ontvangen. Wil u zoo goed zijn binnon te komen «Ik heb", zeide zjj»de arme Joan dikwjjls over a hooren spreken hoewel ik nooit recht heb begrepen in welke betrekking a tot haar staat." «Wel, dat is toch heel eenvoudig", luidde het ant woord. «In de betrekking van voogdEu hoe is het nu met haar «Zoo slecht als het maar kan Als u haar voogd is dan had u waarlijk wel eens wat eerder naar haar mogen omkijken want de eenzaamheid drukt haar ge weldig neer Maar kom boven meneermaar maak zoo weinig mogelijk gedruisch. De dokter en de ver pleegster zijn bij haar. Dat treft net goed. Dan kunt u eens met hen spreken. Hij boog en volgde juffrouw Bird in een kleine kamer, waar zij hem een stoel aanbood. Door het dunne be schot der deurwelke het vertrek van de slaapkamer scheidde hoorde hij een stem die nu eens zacht dan oen8 lnid uitriep «Neen knip mijn haar niet afWaarom knipt gij mijn haar af! Hij vindt hot zoo mooi! Hjj zal rnjj nooit meer willen zien 1" «Zóó gaat zij voortdurend te keer, het arme schaap 1' zeide juffrouw Bird. De hoer Levinger verbleekte oen weinig. Hij was een fijngevoelig man eu di6 stemmen uit de ziekenkamer deden hem pijn. «Zou u mij eens willen vertellen hoe Joan hier ge komen is?" vroeg hij, terwijl hij zijn stoel dichter bij het raam schoof. Eu juffrouw Bird vertelde hem hoo het meisje bij haar in huis was gekomen hoe zi) ziek was geworden de gansche geschiedenis, mot weglating evenwel van zekere bijzonderheden tot wier mededeeling zij geene vrijheid moemie te hebben. De heer Levinger luisterde aandachtig. «Ik had haar niet op deze wijze naar Londen moeten laten gaan", zeide hij. «Ik maak cr mijzolvon nu een verwijt van. Maar het muisje was eigenzinnig eu er waren redenen. Een geluk voor haar dat zij bij u iu zulke goede handen viel." «Ja, mijnheer", antwoordde de juffrouw streng;. «DAt moogt u wel zeggen. En oen beetje zelfverwijt is in u niet misplaatst. Londen is er de stad niet naar om er een meisje als Joan zoo maar aan haar lot over te laten." Op dit oogenblik kwam de dokter uit do ziekenkamer, en de heer Levinger ontwaarde door de openstaande deur eeu tooneeldat hij nimmer kou vergeten. Joan lag in een ijzeren ledikant, op een stoel naast haar lagen,

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1