Buitenland. Nederland. heeft het jouge geslacht hier ook veel geleerd, wij zouden haast zeggen te veel te veel theorie doch thaos kent de jonge man hier behalve zijne moedertaalnog ééne of meer vreemde talen. Waar hij vroeger van de geschie denis der vreemdelingen niet voel meer wist dan de oor logen van den grooten Napoleon niet veel meer b.v. van de Nederlanders, als dat de Franschen onze vloot namen, die in bet ijs vastzat, en dat de Ruijter »un gaillard'', een flinke vent wasdaar leert hij thans de geheele wereldgeschiedenis hij bestudeert ook de geheele aard rijkskunde en verbeeldt zich niet langer dat de wereld bestaat uit Frankrijk dat is «Paris'' en »les Départe- ments", en tla-bas"; vroeger was alleswat buiten de grenzen lag, »lè,-bas", zóóver, dat een rechtgeaard bou- levarder er zich niet om bekommerde of »lè,-bas" in België of in Spanje lagdat een echt parijscb fabrikant zich verbeeldde, dat wat hij naar «Copenhague" zond, ook goed moest zijn voor Amsterdam en dat men, naar Java gaaude noodzakelijk even moest aanwippen bijzijn vriend, die te Nieuw-York woonde. Men denke niet, dat wjj overdrjjven hetgeen wij hier vertellen wai vroe ger letterlijk historisch. Buitengewoon is men dan ook in vijf en twintig jaar vooruitgegaan het jonge geslacht heeft veel geleerd, en zjj die thaos nog denken dat de Pranschen een wuft en lichtzinnig volk zijn, hebben het totaal mis. Men moet in een land wonen en lang wonen om al het goede en kwade in een volk te kennen. J. M. T. HELGIE. De oppositie van de Walen tegen het wetsontwerp van Coremans en de Yriendt, waarbjj het Vlaamsch als officieels taal wordt erkend, heeft eene tegenbetooging van de Vlamingen uitgelokt. Te Brussel heeft de Nationale Vlaamsche Bond eene groote meeting gehouden, waarin een der sprekers voorstelde dat al de Brusselsche afgevaardigden, die tegen het wetsontwerp gestemd hebben het is in de Kamer reeds aangeno men bij de eerstvolgende verkiezing in den ban gedaan zouden worden. Er werd besloten een deputatie naar den Senaat te zenden om te vragen dat het ontwerp ongewijzigd worde aangenomen. De gemeenteraad vau Antwerpen heeft met algemeens stemmen min drie en drie onthoudingen besloten een verzoekschrift naar den Senaat te zenden tegen het wets ontwerp. De Senaat is :net do bespreking van het wetsontwerp begonnen. WUITSCHLiAND. Onder de studenten is een beweging ontstaan tegen het tweegevecht. Te Charlot- tenburg bij Berlijn is een vergadering gehouden waar erkend werd dat de meesto duels bij studenten nit «boven zijn bier zijn'' voortkomen. Besloten werd tot instelling van een eeregerecht, tot beslechting van twis ten, wanneer een der partijen de beslissing inroept. Uit andere universiteiten waren betuigingen van instemming ontvangen. De laatste volkstelling in Pruisen heeft aan het licht gebracht dat de katholieke bevolking in de laatste vijf jaren (1890—1895) sterker is gestegen dan de pro- testantsche. De eerste ging met ruim 7'/« pet. vooruit, de laatste met nog niet 6 pet. Dit wordt vooral hieraan toegeschreven dat vele protestanten naar Elzas-Lotha- ringen en de Zuid-duitsche staten zijn verhuisd en van daar vele katholieken zich in het Noorden gevestigd hebben. De Israëlitische bevolking is naar evenredigheid kleiner geworden gelijk trouwens reeds sedert 1880 i3 waarge- glinsterend in het lichtde op een hoopje geworpen lokken van haar afgeknipt haar. Haar aangezicht was hoogrood en hare groote oogen hadden een onnatuurlijken glans. De eene hand hing slap langs het ledikant en raakte bijna den gronden met de andere betastte zij» haar hoofd, terwijl zij met zachte stem jammerde «Mijn haar! Waar is mijn haar? Hij zal mij niet meer willen kennen I Hij zal mij leelijk vinden 1 Och, toe, goef mij mijn haar terug Hierop sloot de verpleegster de deur, en de heer Levinger ademde weder. «Dit is die heer, dokter", zeide juffrouw Bird, «de voogd van Joan." De dokter boog stijf, niet wetende wat hij van dezen heer te denken had. «Ik vermoed, dat. uw belangstelling voortspruit uit bloedverwantschap «Eigenlijk niet, maar ik beschouw mij zelf in loco pc- rentis. Hoe is het er mee Kunt u mij nog hoop ge ven vroeg do heer Levinger hem. «Hoop? O ja! Heel veel!" antwoordde de dokter, eeu man van middelbaren leeftijd met niet onvriendelijk uiterlijk. «Ik heb altijd hoop, totdat ik de patient in zijne kist zie liggen 1 In dit geval geloof ik zelfs bepaald dat zij het er wel door zal halen. Maar toch, nu ik hoor dat er op de kosten niet behoeft te worden gezien, zul ik zoo vrij zijn om morgen eens een consult te houden. Ik ben nog maar even over de veertig en mijn ondervinding is niet zoo buitengewoon groot," lachte hij spottend, «Ik heb mijn meening, maar zij is altijd voor verandering vatbaar. Maar in elk geval draag ik niet gaarne alleen de verantwoordelijkheid voor de vrij krasse behandeling, welke ik zou willen toepa«sen, en bovendien is 't een zonderling geval. Dat meisje moet bepaald een harde schok in haar zenuw gestel toegebracht zijn; en niet alleen haar lichaam, maar ook haar geest zul een nauwkeniige behandeling vereischen. Doch het geeft weinig om daarover met leeken te spiekon. Ik wou liever dat ik haar in het ziekenhuis had. Maar over het geheel is zij hier nog zoo kwaad niet vooral nu zij een uitstekende ver- pl oyster heeft. Goeden avond." «Goeden avond." Ontvang mjjn dank en wat er voor geld gedaan kan worden, laat dat vooral niet na, dokter 1" «Geen uool, mijn waarde heer, geen nood. Ik zal hot haar aan niets laten ontbreken dat verzekor ik u. Bewaar uw dank, over een week of drie is dat mis chien ecu ander geval. Ik moet weg. Goeden avond." Wordt vervolgd. nomen. In 1880 maakte zjj 1.33 pet. der bevolking van Pruisen uit, in 1890 was die verhouding gedaald tot 1.24 en in 1895 tot 1.19. Dit wordt toegeschreven ten deele aan sterke landverhuizing onder de joden en ander deels aan overgang tot het christendom vooral tot de dissidenten (afgescheiden protestanten)wier getal met ruim 36.4 pet. toenam. Ook andere afgescheiden secten zijn sterk vermeerderd: de «vrije gemeenten" met 14.2 pet., de Duitsch-katholiekou met 30.5 de Baptisten met 33, de «Apostolische kerk" met 40.6 pet. Kif61üliAHflJ. Rhodes heeft al spoedig na zijn aan komst in Engeland een bezoek gebracht aan den hertog van Abercorn, president van de Chartered Company, en had een langdurige conferentie met do directeuren dier maatschappij. Met den minister Chamberlain had Rhodes ook reeds een onderhoud. Volgens de «Morning Post" zal de Britsche regeering hare houding getrouw blijven die zij van den aanvang heeft aangenomen tegenover den inval van dr. Jameson iD de Zuid-Afrikaansche republiek. Zij verlangt dat het onderzoek tegen de Chartered Company tot het eind wordt voortgezet. De «Times" verneemt uit New-York dat het arbitrage-contract tusschen Engeland en do Vereenigde Staten op nieuwe moeilijkheden schijnt te zullen stuiten. Voor het fonds tot ondersteuning van de honger lijdenden in Britsch-Indië is reeds meer dan 150,000 bijeengebracht. De hongersnood-commissie te Calcutta heeft een beroep om hulp gedaan op alle natiën. Zij voorziet dat met April as. verscheiden millioenen inboorlingen aan alles gebrek zullen hebben. Den '26 was de gedenkdag van den val van Khartoem en Gordon's dood. Het standbeeld vun den held op Travalgar Square was mot kransen versierd. FR.1IKBIJK. De Prausche Kamer heeft den 25, ondanks het verzet der regeeringin handen der com missie voor do suikerwet ges'eld o«n tegen-ontwerp op dat der regeeringingediend door den afgevaardigde Siegfried. Hij wil de belasting op het gebruik met een kwart verminderen en een nieuw recht van vijf franken heffen vau de suikers die tot nu toe vrij waren. Op het ongunstig rapport der commissie echter heeft de Kamer hetmet nog eenige andere amendementon verworpen eene overwinning dus voor de regesring. Graaf Muravieffde Russische minister, werd heden te Parijs verwacht. Het bezoek zal duren tot Vrijdag avond en die korte tijd zal geheel in beslag genomen worden door offieieele diners on bezoeken. Het plan om de emigratie van Pransche vrouwen naar de koloniëa te bevorderen vindt veel bijval. In een week tijds waren er een honderdtal brieven ontvan gen var dames die naar de kolouiën wenschten te ver trekken en moer dan veertig kwamen zich persoonlijk aanmelden. Het zijn meerendeels onderwijzeressen naai sters on vroedvrouwen die zich aanmelden en de meesten zijn geheel onverschillig over de keuze harer toekomstige woonplaats. ORIERENIiAlVD. De medische faculteit van de universiteit te Athene is voor zes maanden gesloten, daar de studenten het zoo bont maakten dat een der profes soren door de politie moost beschermd worden. ITAIilE. De toestand der Italianen in Afrika begint er zeer ernstig uit te zien. Volgens berichten, die zoowel in Italië als in Frankrijk zijn ontvangen is de inval der Derwishen in de Colo nia Erythraea getn op zichzelf staande handelingmaar geschiedt in volkomen overleg met den Negus van Abes- sinië. De Khalifa heeft gezanten gezonden van Omdurman naar Entoto om onderhandelingen met Menelik aan te knoopen. Welke de aard dezer onderhandelingen is, bleef tot nog toe onbekend maar het wordt vrij algemeen aangenomen dat zij voor de Italianen niet veel goeds spellen. Dit blijkt vooral uit het feit dat Menelik thans wei gert de Intaliaansche gevangenen die zich nog in zijn rijk bevindenin vrijheid te stellen voordat de grens regeling is tot stand gekomen. De detachementen die reeds op weg waren naar Zeila hebben last ontvangen met verder te gaan doch te wachten tot de Italianen het Abessynisch deel der Erythraea hebben ontruimd. Dit bericht is reeds enkele dagen geleden verspreid doch werd toen door de regeering beslist ontkend. Thans wordt het bevestigd door de «Stampa", een der ministe rieels organen te Turin. Ondanks de tegenspraak uit Engelsche bronhoudt de «Secoio" vol, dat er onderhandelingen gevoerd worden tusschen de regeeringen te Rome en te Londen over een gezamenlijk optreden tegen de Derwishen. Een Central News-telegram nit Rome aan de Engelsche bladen zegt nog «In Italiaanscbe militaire kringen acht men den toe stand der Engebehen te Soeakim al nit veel gunstiger dan dien der Italianen in de Erythraea. Men gelooft, dat Osman Digma met zijn geheele macht naar Soeakim zal oprukken in dat geval heeft bij niet veel kans onder weg tegenstand te ontmoeten. «De algomeene opinie is dat de Italianen wèl zullen doen zoo spoedig mogelijk de bezetting van Kassala op te geven daar deze vooruitgeschoven post eer gevaar dan een voordeel voor do kolonie oplevert." JHJSI»ANB. De toostand van den czaar sch|jnt toch ernstiger dan men aanvankeljjk meende. De «Neue Freie Presae" verneemt, dat «het bericht over de pijnlijke drukking die de czaar ondervindt op de plaats, waar hij indertijd in Japan aan het hoofd werd gewond, niet ge heel ongegrond is. De wond schrijnt zoo dat de czaar besloten heeft niet langer te wachtenmaar zich aan een operatie te onderwerpen. «De Russische geneesheereu die over het geval ge on- sulteord zjjn verklaren dat toen de wond werd toege bracht eeu bloeduitstorting ouder het schedeldak heeft plaats gevonden dit bloed is langzamerhand verhard en veroorzaakt de drukkiug op de hersenen die de czaar onhoudbaar vindt. Doch de geneesheeren hebben geweigerdde verant woordelijkheid te aanvaardeu voor de trepanatie, de sche delboring die voor het herstel van den czaar noodzake lijk is. Een buitenlandsch geneesheer is dientengevolge naar St.-Petersburg ontboden en is reeds in de Russische hoofdstad aangekomen. «Ten einde op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn, heeft de czaar een regentschap ingesteldaan het hoofd waarvan grootvorst Wladimir staat." Van Engelsche zijde wordt dit bericht overdreven ge noemd. De «Court Circular" zegt zelfs, dat «de jongste berichten, meldende, dat de keizer vin Rusland ernstig ongesteld is, geheel ongegrond zjjn. Zijne Majesteit ge niet eene uitstekende gezondheid." 8PA1SJE De rogeering heeft voorzorgsmaatregelen gelast tegen de invoering van de builenpest en heeft be sloten deel te nemen aan d9 conferentie te Venetië tot het beramen van maatregelen tot wering vau de ziekte. Het blijkt inderdaad waar te zijn, dat generaal Weyler bevel heeft gegeven, alle plantages en gebouwen in de provinciën Havanna en Matanzas, waar de opstan delingen een onderkomen en voedsel zouden kunnen vinden, te verwoesten, onverschillig wie de eigenaars zijn. En wat meer zegt, het bevel wordt letterlijk uitgevoerd, zooals de »Times"-correspondent te Havana meldtzelfs de Spaansche planters aan wier loyauteit geen twijfel bestaat, zien hun eigendommen in vlammen opgaan. Onnoodig te zeggen, dat deze maatregel de grootste verbittering wekt, en niettegenstaande dit alles heeft generaal Weyler aan senor De Lome, den Spaanschen gezant te Washington gemeld, dat thans «rust en orde" op Cuba zijn hersteld. TURH1JE. Volgens een bericht uit Konstantiuopel zal tot commandant der gendarmerie op Kreta niet een officier uit de legers van een der groote mogendheden worden benoemd, maar heeft men zich voor do bezetting van dien post tot België en Nederland gewend. De ro- geeiiug van Bulgarije is uitgenoodigd 30 harer beste gendarmes naar Kreta te zenden als instructeurs. TRANSVAAE. Bij de opening van den spoorweg van Krugersdorp naar Potchetstroom zijn dingen gezegd die in Engeland nogal de aandacht trekkeu. President Kruger zeide, dat de onafhankelijkheid van het land een gave Gods is, eD dat hij vervloekt mocht zijn als hij die ooit schond of verried. De heer Jan Koek, lid van het uitvoerend be wind, sprak van de verbinding van Transvaal per spoor met Delagoabaai, en zeide verheugd te zijn dat deze in het bezit is van do Poitugoezen, omdat Portugal altijd hoffelijk was geweest jegens Transvaal en nooit had ge tracht haar onafhankelijkheid aan te randen. Voor Trans vaal was het gelukkig, dat Portugal beschermd wordt de groote mogendhe ion. De spoorweg-commissaris Smit zeide, dat indien er van rassenhaat in de Republiek kon gesproken worden, die alleen bestond togen de politieke tegenstanders van twee honderd jaren her, de Eugelschen, die niet rustig naast de anderen in het land konden wonen maar altijd den baas wilden spelen. Dit zou echter niet gebeuren, zoo lang er mannen waren als president Kruger, Piet Jou- bert en Piet Cronje. ZWITSEREANB. Do Groote Raad van het kanton Bazel heeft een wetsoutweip behandeld, dat ten doel beefi de instelling van een bemiddelingsbureau voor ge schillen tusschen patroons en werklieden die kunnen leiden of reeds hebben geleid tot een werkstaking. In zulke gevallen zal do tusschenkomst der regeering moeten worden ingeroepen en benoemt deze het scheidsgerecht uit vertegenwoordigers van beide partijen Het voorzit terschap zal een lid der regeeriug bokleeden of een buiten de zaak staande derde, door de regeering aan te wijzen. De sociaal-democraten verlangden een blijvend scheidsge recht, maar gaven dit standpunt op en stemden voor het ontwerp. Het voorstel is reeds in eerste lezing aange nomen. Brand. Een zeer hevige brand heeft te Philadelphia een blok van dertig huizen vernield. De schade, dairdoor veroorzaakt, bedraagt f 7.500.000. In Grosvenor-street, een deftige straat van het West- Eud te Londen, is het huis van Gravin Delamare geheel afgebrand. De Gravin zelve had alleen aan tegenwoordigheid van geest haar redding te danken. Toen zij zich den uitweg zag afgesneden, maakte zij een reddingskoord van bed- delakens, en daarlangs liet zij zich neerglijden op ma trassen, welke zij vooraf uit het venster had geworpen. Een oude dienstbode, die in haar angst zonder eenige voorzorg uit een raam van de vierdo verdieping sprong, werd daarbij doodelijk gewond. Aardbeving. Üp het eiland Kishme in de Perzische Golf, dat door een aardbeving is geteisterd, moeten reeds 1400 lijkeu onder de puinhoopen zijn te voorschijn gehaald. Een twaalftal wakkere Deenen zijn de slachtoffers geworden van hun heldenmoed en plichtsbetrachting. Zij waren met de reddingboot op Jutland uitgegaan om twee vermiste visscherspinken op te sporen. De boot sloeg om en de opvarenden veidronken. Tien hunner hadden vrouw en kinderen. Aan boord van bet stoomschip Oceana" is, volgens een bericht uit Meibom no, een som van 50U0 sovereigns 60.000) uit de «mailkamer" gestolen. Te Emmerik is men op het spoor gekomen van groote smokkelarijen, die nit Holland naar Duitschland plaats hadden. Behalve dat men op het schip «Mathilde" eene partij goederen die zorgvuldig voor wien weet men niet in de kajuit verborgen waren, in beslag nam, trof een partij tabak, op een ander schip verborgen, hetzelfde lot. (Arnh. Ct.) Hofberichten. De Koninginnen hebben een sledetocht gemaakt in de richting van Scheveuingen. Koningin Wilhelmina hield zelf de leidsels van het met mooie veeren en bel len opgetuigde tweespan.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2