MIijk Museum te No. 14. Eerste blad. Wegen en Megentigste Jaargang, 1897, ZONDAG 31 JANUARI. ZA1VDSTROOIE1Ï. KUSZERSUJSTESW, F AMILIEK AARTEN. G-e vonden IToorwerpen. BEDELEN. Buitenland. ALMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Bliisdag-, ifonderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Frijs der gewone Advertentiëm Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgavers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoennui »er: 3 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente den inhoud van art. 188 der algemeene politieverordening, luidende tEïk hoofdbewoner van een perceel of als dit onbewoond tof ongebruikt is, de eigenaar van het perceel is verplicht, tzorg te dragen, dat bij gladde straten, uiterlijk een half tuur na, het luiden van het klokje van het stadshuis en de tKapelkerk, de straat ter breedte van ten minste een halve tmeter voor langs en achter zijn perceelalsmede de stoep tvoor den ingang met zand, asch, turfmolm, zaagsel of sin- ttels bestrooid wordt." Zij n odigen hen uitaan den inhoud van dit artikel gevolg te willen geven zijnde den Commissaris van Po litie opgedragen tegen de nalatigen ten deze proces-ver baal op te maken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 80 Jan. 1897. 0. D. DONATE Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR, Gelet op artt. 11, 12 en 13 der Kieswet Noodigt de mannelijke Inwoners der gemeente uitom a. zoo zij in eene andere gemeente over het volle laatst- verloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belas tingen zijn aangeslagen wat de grondbelasting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamentot een bedrag van ten minste één gul don (in hoofdsom en rijks opcenten) daarvan door over legging der overeenkomstig het bepaalde bij art. la voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15 Februari a.s. ter secretarie dezer gemeente te doen blijken b. vóór 15 Februari as. aangifte ter secretarie te doen (volgens model aldaar verkrijgbaar) van als mede eigenaar, zonder dat zijn naam bij den aanslag in het kohier is vermeldvoor een bedrag van ten minste één gulden in hoofdsom en rijks opcenten aangeslagen te zijn in de grondbelasting wegens onroerende goe deren eenor onverdeelde nalatenschap c. voor zooveel zij niet in eenige Rijks directe belasting zijn aangeslagen, bewijzen kunuen dat zij voldoen aau eene der volgende voorwaarden 1. dat zij als hoofden v.m gezinnen of als alleen wo nende personen op den 31en Januari dezes jaars sedert den len Augustus van het vorige jaar hebben bewo nd krachtens huurachtereenvolgens in dezelfde ge meente niet meer dan twee buizen of gedeelt n van huizen voor elk waarvan met of zonder bijbehoo- reuden groud of lokalen en bijgebouwen niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per we«k berekendtenminste heeft bedragen do som van f 1,50 of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van tenminste 24 ku bieke meter 2. dat zij op den 31en Januari dezes jaars sedert den len Januari van het 1 latstverloopen jaar bij denzelfden persoon, onderneming, openbareof bijzondere instelling in diens,bi-trekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn en als zoodanig over- dat jaar een inkomen hebben genoten van f 400, of vrije woning of inwoning beide be rekend op f 75, of vrije kost en inwoning be.ekend op f 275, ofdat zij op den len Februari dezes jaars in bet genot zijn van een door eene openbare instelling verleend pensoen van gelijk bedrag van f 400; (voor hen die in beide gevallen verkeeren, worden, zoo noodig ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen en het pensioen samengeteld) 3. dat zij op den len Februari deze3 jaars sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100, (nominaal), ingeschre ven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank; 4. dat zij hebben voldaan aan de eischen van bekwaam heid, door of krachtens de wet gesteld voor de be- noembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige botrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep daarvan mede ter secretarie te doen blijken vóór 15 Fe bruari aanstaandedoor verklaringen waarvan de mo dellen aldaar kosteloos verkrijgbaar zijn. Ten overvloede wordt er op gewezen dat zij die alhier voor f 1 in hoofdsom en rijks opcenten in de grondbelasting of in eenige andere rijks directe belasting (vermogens-, bedrijfs- of personeele belasting) zijn aan geslagen, zich met behoeven aantemelden, en dat hij die in de bovenbedoelde aangiften opzettelijk een valscbe opgaaf' doet aangaande een feitwaarvan de plaatsing op de kiezerslijst afhankelijk kan zijn wordt gestraft met ge vangenis van ten hoogste één jaar. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 30 Jan. 1897. A. MACLAINE PONT. Toegangskaarten a f geldig eiken maandag en Vrijdag, van 1 tot 3 nur, gedurende het jaar 1897, voor den houder zijne hnisgenooten en logés kunnen aangevraagd worden ter secretarie der gemeente. Namens de Commissie van Toezicht, C. D. DONATH, lid-Secretaris. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een paar wantjes; een R. 0. penning; een stopmesJben tabaksdoos; een borstel; een duimstok; een portemon^aie; een hondje; een zilveren dameshorloge. Alkmaar, De Commissaris van politie 30 Jan. 1897. S. M- S. MODDERMAN, De COMMISSARIS VAN POLITIE te ALHKAAR doet opnieuw een beroep op de ingezetenen en verzoekt hen hem behulpzaam te willen zjjn in zijn pogingen om het bedelen tegen te gaandoor niet aau de deur- te geven aan onbekende personen ook nietwanneer deze kleine negotie te koop aanbieden. Alkmaar, De Commissaris van politie voorn., 30 Jan. 1897. S. M. S. MODDERMAN Jr. BEL61E. Na een opgewonden discussie van eenige dagen heeft de Kamer de voornaamste artikelen aange nomen van het nieuwe reglement, dat o.a. toelaat een afgevaardigde, die de orde - -rs'.oort, gedurende eenigen tijd nit de vergadering te verwijderen. IHJITSCHJLWR#. De pest-commissie is klaar ge komen met hare beraadslagingen. De maatregelen waar toe zjj besloten heeft om de pest te weren, zijn ongeveer dezelfde die indertijd tegen de verspreiding dor cholera zijn genomen. Er zal bijzondere controle gehouden wor den op den invoer van lompen, beddegoed en gedragen kleedingstukken en op de schepen en reizigers nit het Oosten. Naar de »Frft. Ztg.'' nit Madrid verneemt, heeft de Spaansche regeering besloten om, indien de Engolsche autoriteiten te Gibraltar geen strenge quarantaine bevelen voor de schepen nit Indië, deze bezitting door een cordon van Spanje af te sluiten. De werkstaking te Hamburg bloedt zoetjes aan dood; wel zijn de arbeidgevers op hun standpunt blijven staan en hebben zij het vredes-voorstel der arboiaers geweigerd, zoodat de nederlaag der laatsten zeker en de verbittering groot is, maar vele werklieden melden zich in stilte aan, want er zijn nog ongeveer 8000—90U0 arbeiders, terwijl er nog slechts 2000 a 3000 plaatsen open zijn en wie bij het einde der werkstaking geen werk gevonden heeft, blijft dan zonder verdiensten en zonder ondersteuning zitten. De hulp vau andere kanten houdt op: de kleine Hamburger winkel.ers kunnen niet meer bjjdragen, de geldzendingen uit het buitenland kannen het tekort niet aanzaiveren niettegenstaande de in zamelingen der heeren Egidy, Nuumann enz. Daardoor zijn de ondersteuningsgelden ook verminderd. De staking der zeelieden heeft eigenlijk reeds geheel opgehouden: alle schepen kunnen gemakkelijk de noodige matrozen krijgen. Aan de haven ontwaart men nauwelijks nog, dat er ongewone toestanden heerschen. Er wordt op zooveel schepen en aan zoovt-el kranen gewerkt, dat het er uitziet als in gewone tij .en. De vrijzinnigo volkspartij heeft den rijkskanselier verzocht het Pmisische ministerie te willen bewegen maatregelen te nemen, die in de toekomst openbare ver dachtmakingen van de hooge overheid van het rijk, door organen van de Berlijns he politieke politie onmogelijk maken. ETVGELAHTD. In het Lagerhuis stelde de heer Chamberlain voorover te gaan tot de herbenoeming van de commissie van enquête naar de gebeurtenissen in Zuid-Afrika, maar de heer Maclaen stond er op, om een amendement voor te stellen, waarin verklaard wordt, dat de herbenoeming niet noodig is daar de rust thans in het gebied der Chartered Company hersteld is daar allen die bij den inval betrokken waren gestraft zijn, en het niet in het belang is van Zuid-Afrika om afgedane zaken weer weer op te rakelen. Dit voorstel werd door sir John Lubbock ondersteund. De verschillende groote bladen betreuren zeer dit Op treden van sir Lubbock en dringen aan op volledig onderzoek. De minister van koophandeldo heer Ritehie, heeft, in eene redevoering in de Kamer van Koophandel te Wol verhampton gesprokeu over de mededinging van Duitsch- land. De heer Ritehie meentdat men zich onnoodig ongerust maakt over deze concurrentie. Hij is overtuigd dat de ondernemingsgeestdien de Britsche kooplieden aan den dag leggen het onnoodig maakt in vrees te leven dat de buitenlandsche mededinging ooit op eenige wijze aan Engeland's voorrang op de wereldmarkten af breuk kan doen. Volgens officieele opgaven zijn tot dusver te Bom bay 4396 ziekte- en 3275 sterfgevallen aan de pest voor gekomen. In de afgeloopen week bedroeg het sterfte cijfer 1721. Ook de Britsch-Indische regeering zal een vertegen woordiger zenden naar de anti-pest-conferentie te Venetië Onder het vee in Kent is miltvuur uitgebroken.. De aangetaste dieren zijn afgemaakt. FRANKBIJIi. Graaf Murawjef is den 28 te Parijs aangekomen en met zooveel eerbetoon ontvangen alsof hij de czaar in hoogst eigen persoon is. De »Neue Freie Presse" is overtuigd dat de bespre kingen van Hanotaux en graaf Murawjef voornamelijk zullen loopen over de Oostersehe quaestie en het resul taat van zijne onderhandelingen zal graaf Murawjef waar schijnlijk aan de regeeringen van Duitschland en Oosten rijk mededeelenals hij over Berlijn en Weenen naar Peterburg terugkeert. Door de Kamer is met 295 tegen 198 stemmen aangenomen de eerste paragraaf van art. 1 der suikerwet, waarbij premiën worden toegestaan voor den nitvoer van suiker naar vreemde landen en naar die Fransche kolo niën voor welke bet snikertarief niet geldt. De natioüale vereeniging voor de uitbreiding der bevolking wil haar doel bereiken door het toepassen van een achttal maatregelen die zij ter kennis van de re geering heeft gebracht. Zij wil de vrije plaatsen in de openbare scholen enkel ter beschikking stellen van gezin nen met ten minste drie levenda kinderen en aan gezin nen met vijf of meer levende kinderen twee vrije plaatsen geven. Verder wil zij de tabaksbnreanx alleen geven aan vaders van drie kinderen ambtenaren met groote ge zinnen voortrekken bij de bevordering en de salarissen der ondergeschikte ambtenaren verhoogen naar gelang van het aauial hunner kinderen. Nog st6lt de vereeniging voor aan de gehuwde staats-arbeidsters haar volle loon uit te betalen voor den rusttijd dien hare bevalling haar noopt te nemen. ttRIEIAESriiAlN'D. De studenten in de medicijnen te Athene hebben na de sluiting hunner faculteit getracht de colleges der juristen te verstoren het gevechtdat dientengevolge ontstond was zoo hevigdat de politie genoodzaakt was gebruik te maken van hnn sabels met het gevolg dat eenige studenten gewond werden. De studenten trokken daarna in optocht naar het paleis om gehoor te vragen bij den koningmaar deze was te Phalerum. Op den bibliothecaris der universiteit werd gosehoten. Het paleis wordt sedert streng bewaakt door do soldaten en patrouilles doorkruisen de straten. De reden van dit alles is dat de medische studenten woedend zijn op professor Galvani die een banner op brusque wijze op zijn plaats zette, omdat hij hem stoorde onder een operatie. De studenten achten zich daardoor beloedigd en vorlangen nn dat professor Galvani wordt ontslagen. Al de bladen keuren het buitensporig gedrag der stu denten af. ITALIË. Te Rome is een telegram ontvangen uit Agordat, meldende, dat de Derwischen het kamp Amideb hebben verlaten on in vollen terugtocht zijn vervolgd door met de Italianen bevriende stammen. Volgens de Daily News'' hebben Italië en Engeland een overeenkomst gesloten betreffende Kassala. KUILASD. Wat de ongesteldheid van den Czaar aangaat, is die volgens de sLeipziger Nachr." enkel a.an zennwen te wijton. De eerste symptomen van de onge steldheid vertoonden zich na de ramp op het Chodinsky- veld. De toestand werd verergerd door de vermoeiende reizen van verleden zomer en door het heftig getwist in 's keizers omgeving tusschen de partijen, die den vorst tot haar zienswijze willen overhalen. De oorrespondent van de »Daily Telegraph" te Peters- burg verklaart door den minister van het keizerlijk huis, graaf Worontsoif-Dashkoff, te zijn gemachtigd tot de ver zekering dat tot dusver de gezondheid van den keizer uitstekend is. SP Ai* JE. De regeeriug heeft eindelijk besloten aan de Cubanen hervormingen toe te staan. Uit Havana wordt aan de »New-York Herald" geseind »De strekking der bepalingen tot het schenken van zelfbestuur aan Cuba, die de Spaansche regeering heeft vastgesteld, zijn ongedacht vrijzinnig. Vooral de gedeelten die betrekking hebben op het instellen van een Cubaansche contióle-commissie op de begrooting en op de officieele benoemingen zijn zeer naar genoegen der Cubanen. Indien Spanje er na nog in toestemt do uitvoering der hervor mingen te doen waarborgen door de Vereenigde Staten en generaal Weylor als gouverneur laat vervangen door maarschalk Martinez Campos, is het vrij zeker, dat aan den opstand een einde zal komen.'' De Cubaansche vrijbuiterschepen »Three Friends" en Dauntless" zijn vrijgelaten tegen hoogen borgtocht op voorwaarde dat zij in den vervolge geen vrijbuiters expedities naar Cuba zullen brengen.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1