No. 15. Wegen en Negentigste Jaargang. 1897. WOENSDAG 3 FEBR UARI. KIEZERSLIJSTEN- EEN OFFER. KADASTER. B u i t e n a n d. FEUILLETON. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt Blnsdag-, RJ«5i«tcird»g- en Xntcrdag»vond uitgegeven. Abonnee nentsprys per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,Afzonderlijke nummers 3 ets. Na ia ^eief^onnuiaaiier: 3 COURANT. Prijs der gewone Advertentiëm Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgavers HEEMs. COS- TEE ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAE Gelet op artt. 11, 12 en 13 der Kieswet Noodigt de mannelijke inwoners der gemeente die den leeftijd van 25 jaren hebben bereiktuitom a. zoo zij in eene andere gemeente over het volle laatst- verloopen dienstjaar in eene der Eijbs directe belas tingen zijn aangeslagenwat de grondbelasting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamentot een bedrag van ten minste één gulden (in hoofdsom en rijks opcenten) daarvan door over legging der overeenkomstig het bepaalde bij art. la voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15 Februari a.s. ter secretarie dezer gemeente te doen blijken b. vóór 15 Februari a.s. aangifte ter secretarie te doen (volgens model aldaar verkrijgbaar) van als mede eigenaar. zonder dat zijn naam bij den aanslag in het kohier is vermeldvoor een bedrag van tan minste één gulden in hoofdsom en rijks opcenten aangeslagen te zijn in de grondbelasting wegens onroerende goe deren eenor onverdeelde n tlatenschap c. voor zooveel zij niet in eenige Rijks directe belasting zijn aangeslagen, bewijzen kunnen dat zij voldoen aan eene der volgende voorwaarden 1.dat zij als hoofden vin gezinnen of als alleen wo nende personen op den 31en Januari dezes jaars sedert den len Augustus van het vorige jaar hebben bewoond krachtens huurachtereenvolgens in dezelfde ge meente niet meer dan twee huizon of gedeelt m van huizen voor elk waarvan met of zouder bijbehoo- renden grond of lokalen en bijgebouwen niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, por week berekendtenminste beeft bedragen de som van f 1,50 of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur, eenzelfde vaartuig van tenminste 24 ku bieke meter 2. dat zij op den 31en Januari dezes jaars sedert den len Januari van hot 1 aatstverloopen jaar bij denzelfden persoon, onderneming, openbare of bijzondere instelling in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders'werkzaam zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten van f 400 wordende ter bereiking van dit bedrag vrjje woning of inwoning beide berekend op f 75, vrije kost en inwoning op f 275, en vrije kost alleen op f 200,overigens komt alleen geld in aanmerking. Indien dat inkomen als vast week-, veertiondaag3ch-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten; of, dat zij op den len Februari dezes jaars in het genot zijn van een door eene openbare instelling verleend pensioen van gelijk bedrag van f 400; (voor hen die in beide gevallen verkeereu, worden, Roman van H. EIDEE HAGGAED. 52) DERTIGSTE HOOFDSTUK. Denzelfden dag waarop jnffronw Bird haar brief aan Henry schreef, werd het huwelijk tusschen Ellen en Edward Milward voltrokken. Met het oog op den korten tijd, die er sedert den dood van den vader der bruid was verloopen, had de plechtigheid in allen eenvoud plaats eene regeling, welke lady Graves en haar dochter zeer te pas kwam, omdat daardoor de onkosten aanzienljjk geringer zouden zijn. De mogelijkheid eener finauciëele esclandre op Rosham, vóór zij met Edward goed en wel getrouwd was, vervolgde Ellen steeds als een nachtmerrie. Zij had Edward geheel in haar macht en bij toonde geen last meer, zich weer tegen haar te verzetten. Maar wanneer er een publiek schandaal ont stond, zou alles mogelijk zijn. Het huwelijk werd dus zoo eenvoudig mogelijk gere geld maar er moest toch iets gedaan worden en daarom werd er een diner gegeven aan de pachters en des avonds was er receptie, waarop de families uit de buurt waren uitgenoodigd. Henry nam aan de toebereidselen weinig deel, ofschoon D a's hoofd der familie verplicht was de gasten te ont vangen. Hij haatte dit huwelijk en alles wat er mee in verband stond, maar dat kon hij toch niet aan de groote klok tagen. Hij en zijn zuster waren voor het oog vrien- 6 jegens elkaar, maar een verzoening had er tnsschen hen niet plaats gehad met zijn aanstaanden schoonbroe der had üy sedert den dag, toen deze hem de les was komen lezen, bijna geen woord meer gesproken. Ellen had dus redenen genoeg om te wenschen, dat zoo noodig ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen en het pensioen samengeteld) 3. dat zij op den len Febrnari dezes jaars sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100, (nominaal), ingeschre ven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank; 4. dat zij hebben voldaan aan do eisohen van bekwaam heid, door of krachtens de wet gesteld voor de be noembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eenige botrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep daarvan mede ter secretarie te doen blijken vóór 15 Fe brnari aanstaandedoor verklaringen waarvan de mo dellen aldaar kosteloos verkrijgbaar zijn. Als toelichting op het vorenstaande wordt er op ge wezen dat onder hen die den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt deze wet verstaat hen die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15 Mei; dat de aanslag der vrouw in de Rijks directe belas tingen geldt voor haren man; die van minderjarige kin deren, wegens goederen, waarvan hun vader liet vrucht genot heeft, voor hunnen vader; dat aanslag in de vermogens- of in de bedrijfsbelasting geene aanspraak geeft op kiesrechtindien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte; dat bij de berekening van den werkelijken huurprijs maandhuur tot weekhnnr wordt herleid door deeling met 4, jaarhnur door deeling met 50 dat de ingevulde formulieren kosteloos per post aan den Burgemeester kannen worden toegezonden mits de omslagen met aangiften in stukken boven aan de voor zijde bet opschrift dragen »Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet en in den linker benedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handteekening; dat z j, die alhier voor f 1 in hoofdsom en rijks- opcenten in de grondbelasting of in eenige andere rijks directe belasting (vermogens-, badrijfs- of personoele be lasting) zijn aangeslagen, zicjj. mtt behoeven aantemelden, en dat hij die in de bovenbedoelde aangiften opzettelijk een valsche opgaaf doet aangaande een feit, waarvan de plaat sing op de kiezerslijst afhankelijk kan zijn wordt ge straft met gevangenis van ten hoogste één jaar. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 1 Febr. 1897. A. MACLAINE PONT. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat hij ter secretarie der gemeente, gedurende 30 dagen ter inzage voor belanghebbenden heeft nedergelegd eene opgave van uitkomsten bedoeld in de artikelen 15, 23 en 43 dar wet van 26 Mei 1870 (Stbl. No. 82) waarvan, ter voldoening aan art. 15, 2e lid dier wet, bij deze afkondiging geschiedt. Alkmaar, De Burgemeester voorndemd, 2 Februari 1897. A. MACLAINE PONT. het huwelijk zoo spoedig mogelijk zou worden voltrokken. Het gelnk diende haar echter ook ditmaal en alles giug uitstekend. Op het laatste oogenblik scheen Edward be zwaren tegen de huwelijksvoorwaarden te willen inbren gen, omdat zijn bruid hem niets meebracht. Ellen's advo caten wisten bem echter tot rede te brengen, zoodat hij, zij het ook tegenstribbelend, toch eindelijk teekende. Eindelijk brak de lang verwachte dag aan het was een van die zeldzame schoone Novemberdagen, waar op de vallende bladeren zacht neerdwarrelen als sneeuw vlokken. De kerk van Rosham was volen toen de bruid, die er statig en schoon uitzag in haar brnidstoilet, bin nen kwam, los steunende op den arm van haar broeder en gevolgd door haar beide bruidsmeisjes, Emma Leviu- ger en een aristocratisch nichtje van Milward, ging er een gemompel van bewondering uit het publiek op. Daarna nam Edward, die zich niet bijzonder op zijn gemak gevoelde in zijn nanwen rok, naast haar plaats en de plechtigheid begon. Het huwelijk was om twee nur voltrokken; er werd dns geen dejeuner gegeven, maar een deftige thee met champagne, waarbij de rector dor parochie, die ver klaarde zeer slecht in het openbaar te kannen spreken, in eenige welgekozen woorden, doorspekt met eenige latijnsche aanhalingen, de gezondheid dronk van bruid en bruidegom. Edward antwoordde daar zeer hakkelend op en zei, bij vergissing, maar daarom niet minder jnist, dat dit het schoonste oogenblik was, in het leven zijner vrouw waarop Henry sarcastisch glimlachte en de andere aanwezigen giegelden. Toen ging men de huweljjks- cideanx bekijken, daarna verdween het jonge paar om weer te verschijnen in reistoilet en kort daarna onder een regen van sloffen en rijst te vertrekken en daarmede was de feestelijkheid afgeloopen. De heer Bevinger en Emma vertrokken het laatst. »Jo ziet er vermoeid nit, Graves," zei de eerste. »Ja," antwoordde Henry, »ik ben nog nooit zoo moe geweest. Ik dank den Hemel, dat het achter den rug is". »Het is goed beschouwd toch geen slecht idéé ge il eest en al ben je niet met het huwelijk ingenomen, jfgsgC* Het Gemeentebestuur van Alkmaar zal op 4 Februari 1897, des voormiddags te 10 uren, A A Al B EITKDE1V: Het onderhoud der Brandspuiten met toebehooren voor de gemeente ALKMAAR gedurende 3 jaren ingaande 16 Februari 1897, op de voorwaarden ter gemeente-secretarie ter lezing iggende. U Et A A h W K T. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat aan hen vergunning is gevraagd door JOHANNES HENDRICUS ANTHO- N1US VAN BAKELwonende te Alkmaar tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het perceel aan de Zaadmarkthoek Bierkade welke ver gunning thans ten name staat van GOTLIEB LEBRECHT SCHUURMAN. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar A. MACLAINE PONT, Voorz. 1 Februari 1897. C. D. DONATH Secr. IHJITSCHLAND. Den 30 Jan. heeft het centraal stakings-comitó in een nacbtzitting besloten den stakers aan te bevelen het werk te hervatten. Hierover werd in elf vergaderingen van de stakers gestemd met gesloten briefjes. 72 pet. van de uitgebrachte stemmen waren tegen de hervatting van den arbeid op Maandag, 28 pet. waren er vóór. De arbeid is alzoo niet hervat. De regeering zendt eene commissie van deskundigen naar Bombay om de pest te bestudoeren. Er is sprake van, dat prof. Koch deel zal uitmaken van de commissie en zich rechtstreeks van Kaapstad naar Bombay zal begeven. Dr. Botkin, die zich tegenwoordig in Indië bevindt, zal naar Venetië gaan om de Russische regeering op de conferentie aldaar te vertegenwoordigen. De totale waarde van den invoer in Duitschland over 1896 was 4,573,448,000 mark, tegen 4,246,111,000 in het voorgaande jaar. Uitgevoerd wei d voor eon waarde van 3 631,629,000 mark, tegen 3,424,076,000 in 1895. KlAHKIjAAfD. Bij de bestrijding van het voorstel Maclaen (zie ons vorig nummer) in zake do Jameson- inval, zeide Chamberlain o. a. »Aan vriendschappelijke raadgevingen en eerbiedige verzoeken heeft het niet ontbroken; maar tot nog toe is net antwoord dor regeeriug van de Zaid-Afrikaansche Republiek niet afdoende geweest. Hervormingen zij tl beloofden ook door den Volksraad aangenomen maar zij beteekenen weinig tot bevrediging der rechtvaardige wenschen van de meerderheid der bevolking. Ik heb geen grond de mededeelingen aan president Kroger gedaan, te herroepen; ik acht het onmogelijk den vrede te verzekeren of de goede betrekkingen tnsschen de beide rassen te horstellen, voordat aan de bezwaren van de Uitlauders recht is gedaan.'' Dat alles klinkt nog niet erg deemoedig jegens de verougeljjkte partjj 1 je zult moeten erkennen, dat het ook zjjn voordeel heeft." »Dat heeft het," antwoordde Henry kort. Goeden dag, jnffronw Levingerhartelijk bedankt voor uwe tegenwoordigheid. Als u het vau mij hooren wilt, moet ik zeggen dat uw toilet allerliefst is met dia zacht schemerende steentjes opalen, niet waar »Het doet mij pleizier dat het u bevalt," antwoordde Emma gevleid. »Zeg eens, Graves," viel de heer Bevinger in, »kunt ge den volgenden Vrijdag niet bjj ons komen en dan blijven tot Dinsdag? Ik moet een honderd of drie faisanten schieten en ze vliegen nog soms wat hoog, tenminste voor mjj te hoog. Kom, dan noodig ik r.og een paar heeren uit. Zaterdag en Maandag gaan wij dan faisanten schieten. Zondag hebben wij rast en als je last hebt gaan wjj Dinsdag op de patrjjzenjacht." »Zeer gaarne," antwoordde Honry. »Ik heb die dagen juist niets te doen werkelijk niet 1" En voor het eerst van den dag keek hij glimlachend naar Emma. Emma bemerkte den blik en den glimlach en vroeg zien zelf af, wat daarvan de oorzaak was r het voor uitzicht op de faisantenjacht, of het bezoek van Monk's Lodge of haar gezelschap. De faisanten moesten de oorzaak zjjn, zij glimlachte echter terug en zei dat het haar aangenaam zou zjjn, wanneer hy kwam. Toen reed het rjjtuig heen, Henry verwisselde zijn rok tegen een gemakkelijker kleeding en ging in de bibliotheek een pjjp rooken. Dos avonds dineerde hij alleen met zjjn moeder het was geen gezellige maaltjjd, want alles lag in' het gansche hnis overhoop. Er was zelts geen gelegenheid geweest om de groote ovale tafel weer in te schuiven en daar Henry en zijn moeder ieder aan een kant van de tafel zaten, scheen het bijna onmogelijk om een gesprek aan te knoopen. »Ik vind het hier vrij ongezellig," sprak Lady Graves hem over de tafel toe, toen de bottelier het dessert had opgediend en het vertrek verlaten had. >Ja,' autwoorddo Henry »het herinnert mjj aan. Zuid-Afrika, waar de meischen elkaar over rotskloven

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1