Nederland. De expeditie van de Niger Compagnie heeftna het kamp der Poelahs vernield te hebben zich op weg begeven naar Bida. Intnsschen ligt de flottille bij Egwa, waardoor de terngtocht is afgesneden voor de vluchtende Foelahsals die den stroom willen oversteken om zich aan te sluiten bij het leger te Bida. Het vertrek van schepen met pelgrims uit Bombay en Kurrachee is verboden. Te Kurrachee zijn 543 pest- gevallen voorgekomenwaarvan 478 met doodelijken afloop. De pest is ook uitgebroken te Tauna, Satara en in het binnenland van Sindh. tusschen graaf over de Oostersche Gaulois over het FRANKRIJK. Het onderhoud Murawjef en minister Hanotaux quaestieliep volgens de volgende: Op vier punten is tusschon de beide ministers een overeenkomst verkregen1°. het behoud van de inte griteit van het Tnrksche rijk 2°. geen afzonderlijk op treden van een der mogendheden; 3°. geen condominium; 4°. de noodzakelijke hervormingen moeten door den Sultan worden gegeven. Reeds Zaterdag werd gemeld dat de heer Hanotaux in den ministerraad vertrouwelijke mededeeliugen gedaan had over de onderhandelingen met den Russischen minister. In de couloirs der Kamer werd verzekerd, dat tusschen Hanotaux en graaf Murawjef volkomen overeenstemming verkregen is over de Oostersche staatkunde en dat de Russische minister beloofd heeft het financieele program van Frankrijk te zullen ondersteunen. Generaal Tournier heeft in opdracht van den pre sident der Republiek den Russischen minister van bui_ tenlandsche zaken, graaf Murawjef, het grootkruis van he Legioen van Eer overhandigd. t Uit Fransch-Guyana wordt gemeld dat in het district Cachipons een gewapende bende Brazilianen een Franschman heeft vermoord en zes anderen gevankelijk weggevoerd. Dit district ligt in het gebied waarover geschil bestaat tusschen Frankrijk en Brazilië. ORIEKKNUAND. De studentenopstootjes te At hene zijn nu als geëindigd te beschouwen. Zaterdagmor gen hebben al de studenten bet universiteitsgebouw ver laten door de politie werd onderzocht of zij ook wapenen bij zich hadden. De rector heeft zijn ontslag genomen. 1TAI1E. Uit Rome komen ongunstige berichten over den toestand van den paus. Herhaaldelijk heeft de paus een flauwte tengevolge van bloedarmoede in de her senen. De toestand is echter niet direct verontrustend. Gelijk wij reeds meldden zijn de Derwishen den 26 uit hunne verschansingen voor Agordat in zuidweste lijke richting afgetrokken. Vermoedelijk, zegt de »Köln. Zeit,", zullen zij langs den Gasch en door het land van Canuma terugkeeren naar hun woonplaats in de provin ciën Cbedaret en Galabat. Indien de bezetting van Kas- sala niet zoo zwak ware, zou zij thans gelegenheid heb ben de Derwishen iu den rug en de flanken aan te vallen Doch evenmin van deze bezetting als van een vervolging der Derwishen door de Italiaansche troepen bij Agordat is veel te verwachten. Het is ook niet duidelijk waarom de Italianen toen zij den 22 Januari bij Agordat een voldoende troepenmacht bijeen hadden niet tot den aanval zijn overgegaan Uit de geheele houding der Mahdisten blijktdat zij meer in den zin hadden dan een strooptocht. Doch de vijandige houding der bevolking van de Oolonia en de verrassende snelheidwaarmede generaal Vigano een troepenmacht bij Agordat bijeenbracht heeft hun den lust ontnomen nog verder voort te rukken. De inval heeft echter generaal Baldissera een nieuw argument gegeven om bij de regeering te Rome aan te dringen op het spoedig ontruimen van Kassala. dat steeds meer blijkt een hinderpaal voor de veiligheid der kolonie te zijn. RUSUAND. Eenige bladen melden dat de voorge nomen reis van den keizer en keizerin van Rusland naar Rome en Londen die was vastgesteld op het eind van Aprilvoor onbepaalden tijd is uitgesteld wegens den minder goeden gezondheidstoestand van den czaar die rust noodzakelijk maakt. De bladen verzekeren tevens dat ook de bezoeken van de keizers van Duitschland en Oostenrijk aan het Russische hof moeten worden uitgesteld. De correspondent van de »Timeste Odessa seint, dat het Russische Zwarte Zee-eskaderbestaande uit zes pantserschepen en eenige kanonneerbooten en torpedo vernielers op het oogenblik voor Sebastopol ligt. De bemanning is op voltallige sterkte en voor den actieven dienst gereed. De pantserschepen en de kanonneerbooten liggen voortdurend onder stoom. SF AN JE. De ministerraad zal Donderdag het decreet betreffende de hervormingen op Cuba door de koningin regentes laten teekenen en Yrijdag verschijnt het in het officieele blad. - Uit Havana wordt gemeld dat generaal Weyler aan de districts-commandanten bevel gegeven heeft om binnen drie dagen alle plantages en alle woningen waarvan de rebellen gebruik zouden kunnen maken te verwoesten. De opstandelingen op de Philippijnen hebben bij een Belgische firma te Hongkong .30000 geweren besteld. Twee Spaansche oorlogsschepen bewaken de kust om het binnensmokkelen der wapenen te beletten. TBANIYAAL, In een onderhouddat president Kruger den 29 Januari met den bankier J. B. Robinson had toonde hij zich zeer geërgerd door Chamberlain's laatste redevoering en vooral met de hierboven (onder »Engeland") aangehaalde woorden. Hij zeide o.a., dat Chamberlain hem pleizier zou doen als hij eens voor al en duidelijk zeide welke beloften hij Kruger aan de Uitlanders gedaan had die niet waren nagekomen. TURKIJE. De Porte heeft aan hare gezanten een rondschrijven gezonden waarin zij protest aan teekent tegen het feit, dat de vertegenwoordigers der mogend- hedon te Konstantinopel over Turkije beraadslagen zonder voorkennis of toestemming van den sultan. Het protest zal natuurlijk niets uitwerken. Op Kreta worden nog voortdurend nieuwe moorden gepleegd. Deze en de toevloed der Mohammedanen naai de steden hebben den toestand zoozeer verergerd dat uit Konstantinopel oorlogsschepen zijn gezonden naar Kanea en Kandia. De commissie tot herziening van de rechtspraak op Kreta is met haar voorloopigen arbeid gereed en zal binnenkort naar het eiland vertrekken. 29 Jan., tracht de Tnrksche regeering een Nederlandsch of Belgisch officier te krijgen, die als commandant dei gendarmerie zal optreden. Een der bladen verneemt, dat dit commando is aangeboden aan den overste Buys, van het regiment grenadiers en jagers. Indien de heer Buys besluit do benoeming aan te nemen, zal hij nog heel wat te stellen hebben, vóór hij zeggen kan, dat de gendarmerie op Kreta beantwoordt aan de bedoeling, waarmede de groote mogendheden haar hebben ingesteld. W ereldtentoonstclling- Brussel. - Op den 18, 19, 20 en 21 Juni a. s. zal te Brussel eene tenstoonstelling van paarden plaatshebben, waarvoor inschrijvingsbiljetten te verkrijgen zijn bij den algemeenen Gouvernements-Commissaris17, rue de la Presse te Brusselop franco aanvrage. De inschrijving kost per paard 20 francs. In de tweede afdeeling 6e categorie worden h e ng st e n vandrie jaar en ouder gevraagd, hoog minstens 1.56 Meter, half bloed rassen uit Duitschland, Oostenrijk-Hongarije en Nederland om prijzen van 2000, 1500, 1000 en 500 francs. In dezelfde afdeeling elfde categorie worden gevraagd veulenmerriën, oud drie jaar ot daarboven, hoog 1.50 tot 1.58 M.. afkomstig uit bovenstaande landen om prijzen van 700, 500, 300 en 200 francs. De 12e categorie omvat dezelfde dieren, hooger dan 1.58 Meter. Op den 3en, 4en en 5en Juli zal de tentoonstelling gehouden worden van runderen. Onder de 7e afdeeling komen daarin voor, de Nederlandsche rassen. Er worden gevraagd stieren, koeien van eiken leeftijd en vaarsen. De prijzen zijn 400, 300, 250, 200, 150 en 100 francs. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij den secre taris van het Nederlandsch Landbonw-comité, bureau Hoog Westeinde ha te 's-Gravenhage. dendarinerie op Kreta. Het ontwerp tot organisatie dor gendarmerie op Kreta vormt nog steeds het ontwerp van onderhande lingen. Het plan, om de gendarmerie te vormen uit Montenegrijnen, Bosniaken en Bulgaren, wordt noch dooi de Turken, noch door de Christenen op Kreta toegejuicht. De Turken weten, dat de bewoners van het Balkanschier eiland in hen steeds hunne erf-vijanden zien, en de Chris tenen hebben, als Grieken, een hevigen afschuw van Slaven. Daarom vreest men; dat de gendarmerie er niet toe zal bijdragen om den vrede op het eiland te bevor deren en de samenstelling van het korps doet verwach ten, dat het zeer moeilijk zal zijn de krijgstucht onder de rustbewaarders te handhaven. Die samenstelling zal wol niet meer te wijzigen zijn. Reeds zijn tachtig Montenegrijnen, met hunne officieren en onderofficieren, van Cettinje naar Kanea vertrokken. Van verschillende zijden wordt de vrees uitgesproken dat de gendarmerie, door haar samenstelling, een sterk sprekend Russisch karakter zal krijgen. Zooals wij reeds mededeelden in ons nummer van den toespreken. Willen wij niet liever naar mijn kamer gaan daar zullen wjj geen scheepsroeper noodig hebben om met elkaar te praten." Lady Graves vond dit goed en Henry stond op, de wijnkaraf meenemende. »Ik vind dat het nog al goed is afgeloopen," begon mevrouw Graves. Ja, dat geloof ik ook. Hindert u het rooken, moeder »Ik weet," vervolgde de moeder, »dat dit huwelijk niet naar je zin is, Henryik kan ook niet zeggen, dat ik er mee wegloop, want Edward is geen man dien ik mij zou hebben gekozen. Doch de smaken ver schillen en ik geloof dat hij uitstekend bij Ellen past. Zij zal met hem weten om te gaan en zij zou nooit een man kunnen uitstaan, die het probeerde haar bevelen te willen gevenbovendien is hg rijk en rijkdom is voor haar een absolute noodzakelijkheid. Het zou mij zeer verwonderen, wanneer ze met dit huwelijk niet een goeden slag sloeg.'' »Ellen zou met alles een goeden slag slaan, moeder zelfs met Edward. Ik bewonder Ellen, maar ik benijd mijn schoonbroer niet, ofschoon hij een dame heeft getrouwd en dat is strikt genomen meer dan hij had kunnen verwachten. Hij zal gauw genoeg op zijn nummer gezet zijn." Zij zullen dat samen wel weten te regelen. Maar van den anderen kant beschouwd is het voor mij een groote geruststellingdat in alle gevallen je zustor uit deze ellende is." En zij zuchtte. »Het heeft ons heel veel moeite gekost, Henry, om den Bchijn te bewaren en ik leefde in voortdurende angst dat er een of ander voor het huwelijk zou ge beuren. Het is echter goed afgeloopen en het feit, dat Ellen de vrouw zou worden van zulk een rijk man want hij is zeer rijk heeft ons zeer geholpen. Nu is het geld echter ook op, wij beschikken over, geloof ik, niet meer dan een honderd pord en ik weet niet wat er nu gebeuren moet.'' Henry trok aan zijn pijp, staarde in het vuur, maar antwoordde niet. »Ik roer het onderwerp niot gaarne aan, mijn jongen, vervolgde lady Graves, »maar heb je al eens nage dacht over de zaak, die wij na de begrafenis van je vader ter sprake hebben gebracht »Ja, moeder, dat heb ik gedaan ik heb er zelfs rijpelijk over nagedacht." »En tot welke conclusie ben je gekomen, Henry vroeg zij, terwijl zij zenuwachtig de plooien van haar kleed verschikte om de spanning te verbergen, waar mede zij het antwoord verwachtte. Henry stond op en klopte zijn pijp uit in den haard. Toen keerde hij zich om en op bijna heftigen toon aut woorddo hij »Het besluit waartoe ik gekomen ben, moeder, is dat ik daar ginds mijn geluk maar eens moet beproeven. Ik weet niet of ze mij wil hebben, ik geloof niet, dat zij zoo dwaas zal zijn, maar ik zal haar vragen. De andere is verdwenen, de Hemel weet waarheen ik kan haar niet vinden en dat is misschien maar goed ook, want anders zou mijn besluit allicht weer in rook opgaan. Maar laat ons nu liever over iets anders spreken. Ik zal n behoorlijk doen weten wat het eind van mijn avontuur is." >Nog een vraag, Henry. Heb je plan om weer naar Monk's Lodge te gaan »Ja, vrijdag over een week. Ik heb een nitnoodiging aangenomen om daar van Vrijdag tot Dinsdag te blijven misschien wel langer.' Lady Graves slaakte een welgemeende zucht van ver lichting. Toen stond zij op, ging naar haar zoon toe kuste hem op het voorhoofd en zei: »God zegen je mijn jongen Je hebt mij op dit oogenblik gelukkiger gemaakt dan ik in langen tijd geweest ben. Wel te rusten 1" Henry beantwoordde de omhelzing zjjner moeder, stak de kaars voor haar aan en zag haar na terwijl zij de kamer verliet. Haar gang zelfs scheen hem veel vlugger toe, zóó groot was de uitwerking zijner woorden op haar geweest. In den laatsten tijd was haar gang slee- pend geweest; nu liep zij met gratie en waardigheid en met opgeheven hoofd. »Arme moeder," dacht hij, toon hij weer was gaan zitten, »zij heeft veel te dragen en ik zou haar gaarne het leven wat aangenaam makon. De Hemel weet, dat ik dit al lang zoude hebben gedaan, wanneer er alleen sprake was van mijzelf. O, Joan Joan 1 Waar ben je toch en waarom veivolgen mij steeds je oogen Nu is alles tusschen ons uit, Joan en hij sloeg zijn handen voor het gelaat en snikte luid. Wordt vervolgd.) Zaandam. De afdeeling »Zaanlandsche gemeenten" der Hollandsche maatschappij van Land louw hield den 28 haar eerste vergadering in dit jaar. De voorzitter, de heer Oostmejjer, opende die met een hartelijk woord van welkom. Uit do rekening van den penningmeester bleek dat deze sloot met een goed saldo van f 115.49. Het aantal leden steeg in 1896 van 176 tot 215. Na een woord van waardeering tot den heer H. Zwaar demaker, die met zoo grooten ijver had medegewerkt aan de hier gehouden tentoonstelling werden de diploma's en de gelden (alle bekroonden gaven de voorkeur aan klinkende munt boven een medalje) uitgereikt. Tot leden in het bestuur werden herkozen de heeren T. Oly en G. van Dillewijn tot afgevaardigde werd de heer Chr. Grootes, tot zijn plaatsvervanger de hoor T. Oly aangewezen. Onder de punten van behandeling voor de algemeene vergadering zag de heer J. Brinkman gaarne opgenomen een verzoek van het hoofdbestuur aan de regeering om van de lijst der besmettelijke veeziekten te schrappen: tongblaar en mond- en klauwzeer. Spreker meent, dat de maatregelen tegen die ziekten tegenwoordig den handel in hooge mate drukken en het den boer geducht lastig maken. Op die lijst zag hij gaarne geplaatst miltvuur. Bij de tegenwoordige regeling loopt de boer groot gevaar schade te lijden. Spreker zelf kon ontvangen ongeveer f 4 voor een beest dat f 170 waard was, eene tegemoet koming zoo onbeduidend, dat bij ze niet accepteerde. De heer Hannetna, rijksveearts deelt den wensch van den vorige spreker en aan den afgevaardigde dezer af deeling werd opgedragen in dien zin der algemeene vergadering te adviseeren. Hierop verkreeg de heer Baron (Ericns) het woord om het een en ander mede te deelen over »De nieuwste middelen om de weiden tot de grootste productiviteit te brengen." Op duidelijke wijze en in zeer populairen vorm deelde spreker zijne meeningen daarover mede. Na de lezing wees de heer G. Brinkman nog op de wenschelijkheid om van wege de afdeeling een stierenken- ring te houden en prijzen uit te loven voor de beste. 't Bestuur beloofde dien wensch in ernstige overwe ging te zullen nemen. De vergadering werd daarna gesloten. Veeziekten. In den stal van den heer P. Heuvel te Hoog karspelis het mond- en klauwzeer uitgebroken. De stal is door den Rijksveearts te Haarlem besmet verklaard. Orooteforoek. De warmoeziers vereeniging »De Tuinbouw" alhier hield dezer dagen hare jaarlyksche algemeene vergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat de vereeniging zich in het afgeloopen jaar opnieuw krachtig ontwikkelde. Het ledental vermeerderde met 64 en steeg daardoor tot 395. De totale omzet bedroeg f 138,867,81 aan aardappelen en 154,114,81 aan groenten; te zamen f 292,982,62. Hoewel van de ontvangen marktgelden 15 pet. aan de leden werd gerestitueerd bleef het voordeelig saldo toch 409,01'/2. Het geheele bestuur werd door de vergadering her kozen. Alleen voor den heer A. Hofland, die zijn ontslag had ingediend werd de heer J. Boon te Bovenkarspel gekozen. Tot eereleden werden benoemd de burgemeesters van Grootebroek en Bovenkarspel en de heer S. Schaper. Oosthulzen. Het bestuur der »Vereeniging tot wering van bedelarij' kocht eenige dagen geleden eene groote hoeveelheid houtmet het doel om dit door werklieden, die op 't oogenblik zonder werk zijn te doen stukzagen. Een 20-tal van dezen meldden zich tot deze bezigheid bij het bestuur aan en werden allen aangenomen. Bedoelde vereeniging voorziet 's winters waarlijk in een bestaande behoefte, daar zij met het meeste succes de werkeloosheid als er geen ijs is bestrijdt. Als dit laatste toch het geval is, wordt die taak door de IJsclub van haar overgenomen. Verder verdient nog vermeldingdat aan de leden van de »Zieken- en begrafenisbus" een uitdeeling van 200 pond spek plaats had. Ongeluk te Utrecht. Den 1 bij het rangeeren van een trein geraakten twee werklieden onder een wagen, met het treurige ge volg dat de eene werkman reeds was overleden toen men hem van onder den wagen uithaalde en de andere kort daarna den geest gaf.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2