No. 16. Wegen en Wegentigste Jaargang. 1897. V E IJ D A Gr 5 FEBRUARI. B uitenlan d. Nederland. ALKJIMRSCHE COIBVM. Deze Courant wordt Ronderd»g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ©,8©; franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers O,©O. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer s 3 Prijs der gewone Advertentlênt Per regel ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. KADASTER. DE BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van de ingezetenendat de landmeter van het kadaster, de heer C. KOOIJMAN KLOTS, voor nemens is den 15 Februari a.s. een aanvang te maken met het opnemen der kadastrale veranderingen voor het dienstjaar 1898 in deze gemeente. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 4 Februari 1897. A. MACLAINE PONT. DUITSCHUNND. De Dnitsche bladen zijn weder bjjzonder slecht over Engeland te spreken, zoowel over de redevoering van Chamberlain in zake de Rbodes-com- missie, als over de, daarmede in verband gebrachte, be schouwingen der Engelsche pers over Dnitsehlands po litiek. »Dnitschland moet, als handelscononrrent en als politiek tegenstander, tot bloedens toe worden bestreden", zegt de »Voss. Ztg." En dan wijst het blad op de mid delen, die de vrienden der Chartered daarvoor denken te gebruiken. Het verhaaltje van de .Daily Graphic" is daarvan een proefje. Volgens dit blad heeft Rhodes de bewijzen dat president Krnger met Dnitschland tegen Engeland intrigeerde. Die bewijzen waren geborgen in het huis van Rhodes te Groote Schnnr, dat volgens de Daily Graphic" opzettelijk in brand zon zijn gestoken. Maar de toeleg om door dien brand de beschuldigende bewijzen te vernietigen, is mislukt. Rhodes heeft ze weten te redden en thans zijn ze in Engeland. Met beschuldigingen van dit soort tracht men in En geland den indrnk te wekken, dat de inval eigenlijk een heel rechtvaardig en goed werk was. Zooals de zaken nn staan, verwacht de »Voss. Ztg." dat Rhodes als overwinnaar zal te voorschijn treden nit het onderzoek naar den inval, want de commissie heeft de opdracht zich meer bezig te honden met de bezwaren der Uitlanders, dan met den rooftocht van de benden der Chartered Company. EGYPTE. Afzonderlijke troepjes van Mahdistische kameelrijders zijn in de woestijn tasschen Dongola en Omdnrman gezien. Men gelooft dat zij voornemens zijn strooptochten te ondernemen tegen inlandsche stammen, die den Egyptenaren goedgezind zijn. Een kleine af- deeling Dervishen trok van Aboe Mammed in de richting van de vierde cataract af, waarschijnlijk met hetzelfde doel. Een telegram van .Central News" nit Caïro meldt dat de sirdar van het Egyptische leger, sir Herbert Kit chener, naar Soeakim vertrekt om maatregelen te nemen voor de verdediging van deze stad met het oog op de dreigende bewegingen der Dervishen. Men verzekert, dat de gezanten van Frankrijk en Rusland bevel hebben gekregen bij den Khedive te protes- teereu tegen het voorschot van 25 millioen dat door Engeland gedaan is voor de expeditie naar Dongola. In dit protest zon worden uiteengezet, dat de Khedive voor znlk een leening gehouden is zich tot de commissie der openbare schuld te wenden. ENUEIiAND. De Znidafrikaansehe enqnöte-com- missie zal a.s. Vrijdag bijeenkomen om een voorzitter te kiezende heer Jackson zal opnieuw worden ge kozen. Het eigenljjke getuigenverhoor begint Dinsdag Rhodes zal het eerst gehoord worden. Ivory, alias Bell, de dynamietman die onlangs wegens gebrek aan bewijs is ontslagen, zal onder leiding van de Irish Alliance en in gezelschap van andere ont slagen dynamietmannen lezingen gaan honden door het geheele land, om het Engelsche publiek bekend te maken met de gruwelen van het gevangenisleven in Engeland. De builenpest breidt zich te Karachee onrnstbarend uit. Dagelijks nemen de ziekte- en sterfgevallen sterk toe Te Bombay vermindert de epidemie nog nietin tegendeel zij heeft zich tot de gevangenis uitgebreid. Het bestnnr der stad denkt er over de gevangenen naar Mofnssil over te brengen. Ie Goa en Daman zijn enkele gevallen van pest voor gekomen. Het ondersteuningsfonds voor de hongerlijdenden in Britsch-Indië is tot ongeveer 200,000 gestegen. FRAIWRUM. De ond-minister-president Dnpny heeft Zondag der Kamer eens dnehtig de waarheid gezegd. In een redevoering te Lyon verweet hij der Kamer haar onbekwaamheid en wispelturigheiddie haar in diepe minachting hebben gebracht. Alleen door ernstigen en vruchtbaren arbeid kan de volksvertegenwoordiging ge durende do weinige maanden die zij nog heeft te leven, zich vergiffenis verwerven voor haar fouten ni0t alle bladen zich aan de Russische sympa- ™le yergapcn bewijze het volgende citaat nit de .Petite epublique waar zij het feit vermeldt, dat de Russische censuur de verzen van Coppée en anderen heeft terug gezonden .Zondei eenigen tactmet ongelooflijke onhandigheid en met een van verachting getuigende onbeschaamdheid 1 'a 0 i ss^sc'ae regeering door hare tolgaarders de o 'meren laten terugwijzen waarvan ieder vers de ziele- grootbeid van den czaar prees. Een oorveeg heeft Frankrijk on vangen. De krenking is in het openbaar toegebracht. De minste telegrafist in Australië of aan Kaap Hoorn weet thans dat als de president, der republiek aan den czaar een brief richt, de keizerlijke postkozak dien brief verfrommeld terugzendt met de boodschap: .Brieven van bedienden worden niet doorgelaten". »En wij zijn de vrienden van Rusland. En wij hebben voor onzen vriend de geheele ladder der internationale lieflijkheden beklommen. .Mnrawjef werd als een redder begroet' »Als hij zijn gedragen ondergoed nit het venster had gesmeten dan zonden de Parijzenaars er gedenkpenningen van gemaakt hebben. »De czaar, die ons geld aanneemt met de beeldtenaar der republiek laat aan de grenzen de Frausche boeken aanhouden die spreken van die republiek. Ons gond wordt doorgelaten de werken onzer schrijvers niet." Naar aanleiding van het bozoek dat de negns van Abessynië waarschijnlijk tijdens de tentoonstelling van 1900 aan Parijs zal brengen herinnert de .Figaro", dat Menelik niet de eerste Ethiopische vorst is die Parijs bezoekt. In 1634 kwam -de Abessyuisohe prins Zaga- Christos een zoon vaD koning Jacob van Ethiopië in Frankrijk en was gedurende vier jaren een bekende fignnr in de hoofdstad, waar hij door zijn galante avonduren van zich deed spreken. Hij stierf vier jaar later op het kasteel Rueil. ITAIiIB. De .Daily News" verneemtdat de staat kunde van het kabinet-Di Rudini er toè zal leiden de Italiaansche troepon geleidelijk nit de Colonia Erythraea terng te trekken en de kolonie over te doen aan een maatschappij met dezelfde rechten als de Engelsche Chartered Company. Over de vorming van znlk een maatschappij worden reeds onderhandelingen gevoerd met Italiaansche financiers. De Derwishen zijn van Todlnk naar Ambarab ge trokken. Zij zetten dns den terugtocht voort. Boodschap pers die nit Agordat naar Ghedaref waren ge zonden zijn teruggekeerd met het bericht, dat beproefd wordt de laatste hulptroepen met lansen gewapende slaven wier aantal niet moe: Lu honderd bedraagt en die niet te vreezen zijn bijeen te brengen. RUSUANB. Men meldt nit Petersburgdat de politie alle mogelijke moeite doet om te beletten, dat berichten omtrent den gezondheidstoestand van den czaar tot het volk en in de bladen doordringen. Verschillende specialiteiten zijn het er over eens, dat op hetoogenblik het beenachtig gezweldat zich tengevolge van de in Japan ontvangen wonde heeft gevormd, zonder gevaar- van het leven van den vorst kan worden verwijderd. De Senaat heeft volgens de .Gerichtszeitnng", aan de Israëlieten die hun studie aan een hoogeschool hebben besloten met het verkrijgen van een academischen graad, het reeht toegekend om zich in alle plaatsen van het rijk te vestigen. SPANJE. Na een onderhond met markies Apezteguia, den leider der Spaansche partij op Cnba heeft Canovas hem medegedeelddat hij vóór horvormingen op Cnba was maar hij kon Dog niet den persoon aanwijzen die belast zon worden met de uitvoering er van het zal waarschijnlijk een generaal zijn, die een overwinning be haalt maar dat alles kan nog op moeilijkheden stniten. TURKIJE. Op Kreta heerscht wederom moord en doodslag. De Turken in Heraklion geraakten Zaterdag in groote opschudding, toen het bericht vernomen werd dat een aantal Mohammedanen bij Emboros vermoord werden door de Christenen die woedend waren over de plan- doringen en wreedheden der Tnrksche dorpsbewoners. Ten einde de Christenen in Heraklion te beschermen, hebben de bewoners der omliggende provinciën naar de wapenen gegrepenen stellingen bezet in den omtrek van Kanea, ten einde het verder opdringen der Moham medanen naar de hoofdstad te beletten. Zondag schijnen de Mohammedanen in Kanea tot ge welddadigheden te zijn overgegaan, waarbij het kind van een Christengezin om het leven kwam. Dit bracht de Christenen tot verbittering. Zij liepen te wapen en ver moordden vier Turken. De Turken verbrandden daarop Galata, waarbij een groot aantal personen gedood of gewond werden. De Christenen hebben verschillende strategische punten bezet. Er heerscht paniek op bet eiland. De gonvernenr en de vreemde consuls kwamen tnsschen beiden om te trachten de gemoederen tot bedaren te brengen. Een rechter werd te Kanea gedood. Verniste boter. In Engeland vindt men volgons het WeeJcbl. van Zuivelbereidingin de eomestibles-winkels stukken boter liggendie een uitwendig voorkomen hebben alsof zij vernist zijn. Zij zijn glanzend aan de oppervlakte alsof er zich een laagje ijs op bevindt. Men bereidt ze als volgt. De goed afgekoelde en gewasschen boter wordt op een stak linnen geplaatst en men penseelt er met een zeer zachten kwast een heete oplossing over van een eet lepel witte suiker in een kwart liter water. Het meest oppervlakkige laagje van de boter smelt en geeft met de suikeroplossing het bijzondere aanzien. Voor de duur zaamheid kan deze bewerking gunstig werken de smaak wordt er aangenaam door, vooral voor kinderen. Ontploffing te Brussel. In den avond van den 1 hebben tnsschen»de groote Plaats" en het Paleis van justitie te Brussel langs de onderaardsche eloctriscbe geleiding geweldige ontploffingen plaats gehad. Keien werden vijftien meters hoog opge- slingerd 10 centimeters dikke ijzeren luiken spatten in stukken. Op sommige plaatsen gaapten kuilen het trot toir van de leouwentrap was vernield enz. Als door een wonder is niemand gekwetstmaar de schade is vrij aanzienlijk. Men ondersteltdat tengevolge van een lek zich gas langs de electrische geleiding had opgehoopt hetwelk door een electrische vonk zal zijn ontploft. Het onderzoek wordt voortgezet. Hofberichten. Koningin Wilhelmina ontvangt deze wintermaanden van mejuffrouw Wichers, dochter van wijlen den vice- admiraal, leiding in handwerken. 31. den Hartog. De heer M. den Hartog, ontslagen onderwijzer te Amsterdam, zal zich voor eenigen tijd metterwoon te Parijs vestigen in verband ook met zijn studiën van de Fransche taal. De Bond van Neder). Onderwijzers be taalt hem gedurende twee jaren het vroeger door hem getrokken salaris nit. Bij kon. beslnit is jhr. B. W. F. v. Riemsdijk, met ingang van 1 Febrnari j1benoemd tot hoofd directeur van Rijks Museum te Amsterdam, tevens directeur van het Nederlaudseh museum voor ge schiedenis en knnst. (St. Ct.) Bodegraven. Op treurige wijze vond een bezoe ker van de kaasmarkt alhier den dood in het kanaal »de Ziende", gelegen ouder Nieuwkoop. Door de gladheid schijnt de met kaas geladen brik te water te zijn ge raakt. Bij onderzoek bleek dal de landbouwer een zek.-re Roos uit Kortenaar onder den brik lag en reeds overleden was. Het paard leefde nog doch was geheel verstijfd. Enkhuizen. Den 1 is in het havenlicht op het westelijk havenhoofd gasgloeilicht aangebracht. Haringcarspel. In het afgeloopen kwartaal waren in het veefonds alhier verzekerd 1548 rnnderen. De omslag werd vastgesteld op 18 ct. per rand. Bij een overzicht over het laatst verloopen jaar blijkt dat gemiddeld verzekerd waren 1370 rnnderende omslag bedroeg over dat tijdvak f 1 61 per rund en uitgekeerd werd voor 29 rnnderen f 2201.49. Terschelling. In den loop der vorige week hield de vereeniging »bet Willem Bareudsfonds" hare jaarlijk- sche algemeene vergadering. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental op het eiland thans 81 bedraagtmet een 20tal begunstigers het getal leden aan den vasten wal is 100met 2 begunstigers. Het vaste fonds ver meerderde in het afgeloopen jaar met ongeveer f 2000 aan giften en feestgeschenken en met een legaat van f 1000 waarvan f hOO belast is met vruchtgebruik. 44 Personen ontvingen óf eene wekelijksche ondersteuning óf met Kerstmis eene gratificatie voor den aankoop van brandstof en levensmiddelen. Oudkarspel. Tot lid van het bestnnr van den polder Derg- en Kerkmeer is den 2 herbenoemd de heer K. Kroon Cz., alhier. Dinsdag, den 2, werd door het Symphonie-gezelschap »Oefemng baart knust," onder leiding van den heer J. J. Stnrm, ten hnize van den heer J. van Zalinge, eene buitengewone uitvoering met introdnetie gegeven. Het gezelschap, dat nog niet lang bestaat, mag op dien druk bezochten avond met genoegen terugzien. De num mers »Still rnht der See", muz. van J. Mende; »Spinn, Spinn muz. van L. Gartner en »Lebt denn meine Mserle noch muz. van O. TeichWiener Kindl'n", mnz. van Ed. Werner, gespeeld door le, 2e en altviolen en violoncel, met pianobegeleiding door mej. C. E., hadden zeer veel sncces. Het programma werd afgewisseld door komische voordrachten, die made zeer in den smaak vielen. De heer ds. Stramrood, sprak een woord van dank voorden genotvollen avond. Nieuwe Niedorp. In den avond van den 2 brandde tot den grond toe af de landboawschnnrin gebruik bij den heer J. Kistemaker. De inboedel van den bewoner, den arbeider 0. Bakkerwerd mede een prooi der vlammen bijna niets werd gered. Barsiugcrliorn. Het ijsvermaak te Kolhorn bepaalt zich thans tot het zoogenaamde gorren. Een kaapstander wordt op het ijs geplaatst waaraan een lang toaw, welks uiteinde door een persoon op een slede vastgehouden wordt. Eenige personen draaien de kaap stander en de slede gaat met duizelingwekkende snelheid in een grooten cirkel rond. Twee jaren geleden had hier met dit gevaarlijke ijsvermaak een ernstig ongelnk plaats, waarop het door den burgemeester werd verboden thans schijnt dit verbod van beide zijden te zijn vergeten. Marine- reserve. Sinds de laatstverloopen 3 weken hebben zich 38 matrozen, meerendeels uit Egmond aan Zee, aangemeld voor de marine-reserve.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1