No. 17, Eerste blad. Negen en Negentigste jaargang. 1897 ZONDAG 7 FEBRUARI. Een Schilderijen-tentoonstelling Buitenland. —CO— ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Diasdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprya per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8©liunoo door het geheele rjjk 1, De 3 nummers O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Frljs der gewone Advertentlëns Per regel O,ld. Grooto letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan do Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Xeletoonnnnner3 TE A I, H. H A A It. Voor menschen die van meloen houden is dit een heerlijkesaprijke vrucht. Voor hendie er niet van houden een voortbrengseldat buikpijn veroorzaakt. Zoo is het ook met de schilderkunst. Voor velen zal het geheel onbegrijpelijk blijven welk genoegen men er in kan vinden om schilderijen te zienlaat staan om ze te vervaardigen. Zij gevoelen voor een schilderstuk even weinig als voor een slecht gelakte oleographie. Schillen van aardappelen zal in Iran oog een veel nut tiger en aangenamer bezigheid zijndan het aanbrengen van kleurstof op een gespijkerd doek. Voor anderen daarentegen is het zien van een mooi schilderij een voortdurend genoegen. Geen kunst staat zoo hoog volgens hun oordeeldan dieom een rijke harmonie van kleuren te scheppen. Op geen wijze kan de mensch zijn idealen beter uitdruk ken dan door middel van het penseel. Tnsscheu deze twee opvattingen is geen middenweg noch een vergelijk mogelijk. Evenmin als men iemand kan overtuigen van de voor treffelijke eigenschappen van sommige vruchten des bodems, evenmin kan men iemaud het inzicht geven, waarom juist deze vrucht van den menschelijken geest zooveel genot verschaft. En aangezien over smaak niet valt te twisten zal 't ons niet verwonderen dat het denkbeeld om hier ter stede een schilderijen-tentoonstelling te houden niet aan stonds veel aanhang zal vinden. Toch komt het meermalen voordat een plan al wordt hst eerst, algemeen verworpen zelfs korten tijd daarna instemming vindt. Wij erkennen dat tegen het welslagen van het plan tot een tentoonstelling te dezer stede slechts één bezwaar bestaatn.i. dat de medewerking wordt verkregen van den bekenden meester in de schilderkunstdie sedert eenige jaren niet ver van deze stad is gevestigd. Wij stellen ons voordat de heer Hitchcock zijn in deze onmisbaren steun niet zal weigeren indien van een vereeniging als »Kunst zij ons doel" of als die »tot bevordering van 't vreemdelingenverkeer", het verzoek uitgaat. Werd aan bet verzoek voldaan dan zonden dit zeker zeer veel vreemdelingen naar Alkmaar lokken. Het merkwaardige van het talent van dezen meester isdunkt ons zijn veelzijdigheid. Drie zijner grootere schilderijen die dit jaar geëxpo seerd worden te Londen in de Royal Academyte Müu- chen en te Dresden geven daar het bewijs van. Het eerste stolt voor den Ridder St. Joris (Sint George) op het oogenblikdat hij komt aanrijdengezeten op een krachtig wit ros zijn harnas schittert in het volle zonlicht envolgens het oude verhaalde jonge dochter zal redden uit de klauwen van den draak. De draak zelf is niet te zien. De heer Hitchcock be hoort niet tot die schilders die er behagen in scheppen iets leelijks weer te geven. Zijn aesthetissh temperament verzet zich daartegen. De opvatting van dit onderwerp toont dit aan, In plaats dat men ziet een worstelwedstrijd tusschen den ridder St. George en bet menschenverslindend mon ster, vertoont de schilder een duinhelling, overschaduwd door hooge boomen rnstig als op een zomernamiddag De grond is gelijk in het Bergerbosch met een kleed van afgevallen bladeren getooidrijk van tinten rood bruin van kleur. De prinses zit in wanhoop achter een boom. Tooverachtig is het gouden lichtdat door 't loover gewelf heenschiet en op den grond allerlei schakeeringen Hot tweede grooter doek getuigtdunkt onsnog meer van oorspronkelijkheid. Het is de Madonnaafgebeeld als een meisje men mag wel zeggen in een geïdealiseerde Noordhollandsche kleederdrachtmet een witte boerin nenkap op. Welk een moeilijk onderwerp Wederom te midden van een bosch doch beschenen in een fzilvcrwit lichtstaat een ideale vrouwenfiguur levensgroot. Op den voorgrond bloeien leliën en fluweelen viooltj Zeldzaam schoon is zoowel de houding der figuur als haar gelaat; een vriendelijk gelaat, zoo vol uitdrukking, dat te midden der bloeiende natuur geen hoe zal men 't anders zeggen aardsche gedachten opwekt en toch al het aantrekkelijke der vrouwelijke schoonheid behoudt. Het derde kunstwerkbestemd voor de tentoonstelling te München geeft een voorstelling van Jeanne d' Are de dochter van eenvoudige landlieden uit het begin der 15e eeuw; de maagd van Orleans In het eenzame woud, als zij bovennatuurlijke stemmen hoort, die haar gebieden, ten strijde te trekken en baar vaderland te redden. De houding van het eenvoudige meisje wier groen geregen jakje haar buste zoo smaakvol en natuurlijk om sluit is uit 't leven gegrepen De moeielijkheid die in deze moest overwonnen wor den was wederom van anderen aard. Immers, de houding van een model kan men naar verkiezing doen aannemen en die getrouw copieeren. Daarentegen de uitdrukking van het gelaat niet. Om weer te geven gelijk in dit geval door de ge laatsuitdrukking het hooren d6r geheimzinnige stemmen daarin kan alleen een groot kunstenaar slagen. Bovenstaande leeken-opmerkingeu over de drie voor naamste doeken van den heer Hitchcock, hebben gelijk de lezer wel zal opmerken niet ten doeldezen kunst schilder die trouwens algemeen wordt gewaardeerd in de hoogte te steken. Zij dienen slechts om den wenschzijne stukken te zien en daarvoor eene tentoonstelling te organiseeren bij onze lezers op te wekken. Schnijlenbnrg bij Egmond aan den Hoef herbergt een waar museum. Een paar raime zalen zouden om de verschillende werken te kunnen beschouwen, noodig zijn, en dit zou alleen in een stad konnen geschieden. Het zon ons te ver voeren over de stukken kleiner van afmeting, iets hier te vermelden. Het model der Madonua heeft ook gediend voor een keurig stuk van kleiner omvangn.l. de heilige Oaecilia. Reeds Carlo Dolce heeft haar als orgelspeelster voorgesteld. De meest beroemde schildors hebben dit onderwerp gekozen. Rafaël schilderde eeu heilige Caecilia, naar Hemelsche muziek luisterende. Rubens Domenichino en velen na hen hebben haar afgebeeld. Er behoort dus moed toe, om zich aan hetzelfde te wagen. Ook van dit doek kan men het oog niet afwenden. Het is niet goed te veel van het geduld zijner lezers te vergen. Vandaar dat wij met de aanbeveling van het denkbeeld aan vereenigingen of aan particulierendie zrah voor deze aangelegenheid zouden willen interesseeren, moeten volstaan. Weinig meesters, naar Ais voorkomt, zonden evenals de heer Hitchcock een zo,/ï*e verscheidenheid van schil derijen kunnen aanbieden, Van zijn werken zijn er sommigen opgevat volgens de meest moderne kunstrichting en anderen als portretten uit de schoolweer anderen keurige Hollandsche land schappen. Indien voor het plan eener schilderijen-tentoonstelling eenige medewerking te vinden wasdan ware de uit voering zeker allerminst bezwaarlijk. In het Bnrgerweeshuis was met eeuige inschikkelijkheid voor een paar maanden in den zomer, wel ruimte genoeg. In het weeshuis zelf zijn reeds aanwezig een paar oude regenten stukken die even onbekend als de moeite waard zijn om met aandacht te beschouwen. Wellicht zouden er nit particuliere verzamelingen eenige stukken uit den zelfden tijd tijdelijk geëxposeerd kannen worden. Doch de hoofdzaak zou blijven een overzicht der kunst werken van den vreemdelingdie de schoonheid onzer omgeving op bewonderenswaardige wijze heeft weerge geven en hier modellen vond voor de meest idealistische voorstellingen. DUITSCHEAAD. Den 4 had te Berlijn op plechtige wijze de overreiking plaats van de aan het Keizer Alex, ander-regiment door den czaar verleende vaandelversiering- Kapitem Nepokoischitski hield een toespraak in de Daitscbe taal. De commandant van het regiment bedankte en besloot met een hoera! op den chef, czaar Nicolaas. Keizer Wilhelm drukte den kapitein de hand. Hierop volgde het défilé van het regiment. Aan het op deze militaire plechtigheid volgende dejeu ner hield de keizer een rede waarin hij den czaar dank zegde voor dit huldebewijs aan 't leger. Het regiment zou niet slechts trotsch opzien tot do vaandellinten, maar ook steeds met bijzondere vreugde den dag gedenken waarop de keizer van Rusland uit eigen beweging zich aan de spits zijner vanen stelde en die onder het gejubel der bevolking binnenleidde in de stad Breslau, wier naam voor altijd de betrekkingen van do voorouders des keizers van Rusland en des keizers eigen vooronders belichaamt. De keizer eindigde met een drievoudig hoera! op keizer Nicolaas. Thans schijnt het einde der Hamburgsche werksta king (reeds zoolang voorspeld) inderdaad nabij. De soci aal-democraten en de leiders der werkstaking zelve dringen er op aan het werk te hervatten. De werkgevers hebben in de laatste dagen niet eens voor alle arbeidersdie zij -voorgoed in dienst genomen en op groote booten ge huisvest hadden bezigheid kunnen vinden. Tot dit feit heeft echter ook zeer veel bijgedragen de omstandigheid dat Hamburg's scheepvaart door de langdurige staking een geduchte knak heeft gekregen. Terwijl in Januari 1896 632 zeeschepen van te zamen 484000 ton binnen kwamen zijn in de afgeloopen maand slechts 546 schepen van 406000 ton binnengeloopen. Slechts voor een klein deel hoeft het ijs aan deze vermindering schuld. ENGELAND. Het vrouwenkiesrecht heeft in het Lagerhuis tot lange en belangrijke debatten aanleiding gegeven. De voorgestelde wet zal aan ongeveer 500000 vrouwen het kiesrecht schenken maar het is niet precies na te gaan daar er verschil van gevoelen bestaat oi de wet zich al dan niet uitbreidttot gehuwde vrouwen. De heer Begg bleek een warm voorstander. Het is gebleken, zeide hij dat vrouwen evenveel kennis hebben van poli tieke zjiken als de mannen en dat het onder die omstan digheden vernederend voor haar is gerangschikt te wor den onder de krankzinnigen de paupers en de veroor deelden. Hij zag geen enkel redelijk argumentdat tegen het voorstel zou kunnen worden ingebracht. Van andere zijde werd het ontwerp fel bestreden, vooral door den heer Cook. Een der leden wilde voorstemmen omdat hij daardoor zijn moeder genoegen zou doen en een ander omdat hij hoopte dat hot toch wel ver worpen zou worden. Deze laatste grappenmaker zag zich even wel in zijne verwachting bedrogen want het ontwerp werd met 228 tegen 157 stemmen aangenomen. Nansen is den 4 te Londen aangekomen en ontvangen door sir George Baden-Powelbij wien hij gedurende zijn verbljjf te Londen zijn intrek neemten vertegen woordigers van Noorwegen en Zweden. De universiteit van Cambridge zal volgens de »St. James's Gazette", den Nooidpoolreiziger den graad van »doctor honoris causa" verleenen. Volgens een Reuter-telegram breidt de pest zich in Kurrachee onrustbarend uit en heerscht er een ware paniek. In Bombay moeten op 1 dezer 245 sterfgevallen zijn voorgekomen en de pest is nu ook uitgebroken in de gevangenissen zoodat men er over denkt de gevan genen naar Mofussil over te brengen. VKANKK1JK. De Kamer heeft den 4 de behan deling der snikerwet voortgezet. Een amendement van Habet, waarbij de premiën geweigerd worden aan in- dustrieelen wier personeel niet voor minstons 3/4 uit Prauschen bestaat, werd verworpen. Hetzelfde lot on derging een nagenoeg gelijkluidend amendement van Géranit-Richard. Het ontwerp in zijn geheel werd ten slotte aangenomen met 284 tegen 239 stemmen. Het handelsverdrag tnsschen Frankrijk en Ahessynië is dezer dagen door Ras Makonnen en den heer Layarde geteekend. Volgens den >Matin" regelt het verdrag in het bijzonder de vraagpunten, het kaïavaanverkeer tus schen Osehibaeti en Abessynië betreffende, en bevat het verder een artikel, waarin de onafuankelijkheid van Abes synië wordt erkend. Het verdrag is niet eerder geteekend, zegt de»Matin om Italië niet te kwetsen. De »Libre Parole'' deelt mede, dat prins Henri van Orleans, die naar Abessynië is vertrokken, trachten zal na zijn bezoek aan den negus Menalik tot Khartoem door te dringen. UBlEkEmLANU. Te Athene vreest men een herhaling van de stndentenopatootjes. De medische en juridische studenteu hebben een soort van ultimatum tot de regeering gericht, waarin zij de heropening van de universiteit eischen, maar de regeering heeft geweigerd daartoe over te gaan. TURKIJE. Op Kreta is weder alles in rep en roer. In de vlakte om de hoofdstad hoort men onophoudelijk schieten. Den 4 staken de Christenen het dorp Tarasso, de Mohammedanen de dorpen Tzikalaria en Murnies in brand. Men meldt, dat de Mohammedanen getracht heb ben ook het telegraafstation te Suda in brand te steken, doch dat dit belet is door het lauden van Engelsche en Fransche matrozen. De vreemde oorlogsschepen, die in da baai van Suda ffggen, zijn naar Kanea vertrokken ter bescherming van de consulaten.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1