Nederland. Obdam. De gemeente-veldwachter E. Schouten alhier, werd aangesteld tot onbezoldigd Rijksveldwachter. Helder. Het drinken van 36 halve fleschjes Bockbier heeft eene juffrouw een beroorte doen krijgen tengevolge waarvan zij thans, lijdende aan verlamming, in bet ziekenhuis wordt verpleegd. Haarlem. In den nacht van den 3 is, omstreeks halftwee, een hevige brand uitgebroken in de Frans Halsstraat. De brand nam in korten tijd zoodanig toe, dat aan redding niet te denken viel. Van de drie bewoonsters, die dien avond aan eenige bekenden een feestje gaven is alleen overgebleven de weduwe Mizee, de huurster van het huis. Zij werd opge nomen bij de overburen. Do dienstbode, die het bran dende huis reeds verlaten had was er terug gegaan om haar gouden hoofdijzer te redden. Zij kwam niet terug en weinigtijds later kon men haar verkoold lichaam ter eerste verdieping zien hangen, wat een vreeselijk gezicht was. Het lijk van de eveneens ongehuwde zuster dei- weduwe is eerst later in den kelder gevonden. Hoe de brand ontstaan is, is onbekend. Uitgeest. Niettegenstaande de goede bedoelingen van onze ijverige ijsclub konden er tot hedon nog slechts twee ijsfeesten plaats hebben tengevolge van het ongun stige winterweer. De eerste maal was het vaatjessleeën en de tweede maal hardloopen van honden gespannen voor eene slede. Alleen bij dit laatste ijsfeest hield het weer zich goeden vermaakte het publiek zich bij de grappige tooneelen die zich telkens voordeden. De heer K. de Boerdaartoe uitgenoodigd door de Liberale kiesvereeniging heeft voor een talrijk publiek gesproken over de kieswet. Spreker betreurde hetdat in het liberale kamp zooveel verdeeldheid heerscht. Hij koestert evenwel de hoopdat weldra het geboorteuur zal slaan van eene nieuwe en krachtige vereeniging waarin zich alle tot dusver bestaande categoriëndie uit de liberale partij zijn voortgekomen zullen oplossen. Dan zal het echter, volgens zijne meening, wenschelijk zijn den naam van «Liberale partij" te vervangen door een anderen. Spreker is geen protectionist, en geeft zijne verwondering te kennendat zoovelen heil zoeken in beschermende rechten. Bij de heldere ontwikkeling zijner denkbeelden vond de heer de Boer een zeer aandachtig gehoor. De lichtwachter op Kraggenburg aan het eind van het ïiwolsche Diepheeft met den laatsten storm angstige oogenblikken met zijn gezin doorleefd. Het ijs uit zee schoof met zware sehotsen op tegen den steenen heuvelwaarop de lichtwachterswoning staat. Tot op vijf meter afstand van het huis kwam gelukkig de ijs berg tot rust. De \ril. brood-, koek* en banketbakkers- bond zond in het laatst van het vorige jaar aan circa tienduizend bakkers en directeuren van broodfabrieken eene circulaire met een drietal vragen in zake afschaffing van nachtarbeid met verzoek van antwoord. De vragen luidden als volgt «Zijt gij voor afschaffing van nachtarbeid en verklaart ge n bereid met ons daarin mede te werken »Hebt u bezwaren Zoo ja welke «Welke acht u de beste wijze om afschaffing van nacht arbeid te verkrijgen Van die circa 10000 circulaires zijn volgens het »Hbl." er niet meer dan ruim 400 beantwoord teruggekomen. Daarbij waren er een tiental van besliste tegonstanders van afschaffing van nachtarbeid. De anderen beantwoord den allen de eerste vraag met »ja". In antwoord op vraag 3 werd bijna algemeen Staatstusschenkomst nood zakelijk geacht om tot het gewenschte doel te geraken meerendeels omdat men met het oog op de allerwoge bestaande scherpe concurrentie blijkbaar geen heil ver wacht van algeheele samenwerking. Protectionisme of niet Een belangstellende in dit vraagstuk stelt tweehonderd gulden beschikbaar voor de oplossing der volgende twee prijsvragen lo. Honderd gulden voor de beste, beknoptste en be- vattelijkste verhandeling tegen graanrechten. Zij begroette hem met een vriendelijk glimlachje, maakte eene opmerking over de kou in de kamer en, de lange zwarte weduwensluier wegschuivende, bood zij hem een morgenkus. Wat is er? Wat scheelt er aan, mijn jongen?" vroeg zij onthutst, toen hij zich naar haar vooroverboog. »Wat zie je er ontdaan uit »Ik ben ook ontdaan, moeder," antwoordde hij, ter wijl hij ging zitten «en ik vrees, dat u dat ook zult zijn, wanneer u gehoord hebt, wat ik te vertellen heb." Lady Graves zag hem angstig aan zjj was aan Jobs tijdingen gewoon maar toch kroop zij telkens ineen onder den zweepslag van het noodlot. »Laat hooren sprak ze. «Moeder," begon Henry met heesche stem»gister avond zei ik u dat ik van plan was juffrouw Levinger ten huwelijk te vragen ik kom u nu zeggen dat dit absoluut onmogelijk is." »Waarom Henry »Omdat ik met een ander ga trouwen moeder." »Met een ander trouwen herhaalde zy»Met wie Met dat meisje »Ja, moedor met Joan Haste. Herinnert u zich nog het gesprek dat wij kort na vaders dood hadden Zij knikte zwijgend. «Toon hebt u mij gezegd wat u onder plicht verstond en hebt u mij verzocht daar eens over na te denken. Dat heb ik gedaan en ik kwam tot de conclusie dat uw standpunt het ware was en zoo dacht ik er gister avond nog over. Maar van morgen heb ik twee brieven ontvangen het eerste bericht omtrent Joan Haste sedort zy Bradmouth heeft verlaten en die brieven noodzaken mij om vaD gedachte te veranderen. Hier zijn ze mis schien wil n ze lezen." Lady Graves nam de brieven aan en las ze tweemaal aandachtig van begin tot eind door. Toen gaf zij ze aan haar zoon terug. «Begrijpt u mij nu moeder vroeg hjj. «VolmaaktHenry." «En gelooft u nog, dat ik verkeerd doe wanneer ik Joan Haste trouw die ik lief heb?" 2o. Honderd gulden voor de bestebeknoptste en be- vattelijkste verhandeling vóór graanrechten. Over elke prijsvraag zal een commissie van drie beoor deelaars uitspraak doenwelke zich voorbehoudtde bekroonde verhandelingen uit te geven. Wie hieraan wil deelnemen, moet zijn handschrift vóór 15 Maart inzenden aan den boekhandel van A. Egmondte Enkhuizen. Land- en Tuinbouw. Vergadering der Land- en Tuinbouwvereeniging «Westfriesland", te Hoorn, op 29 Januari. De voorzitter der vereeniging, de heer G. Wonder, opent de vergadering met den wensch, dat ook deze bijeenkomst bij moge dragen tot bevordering van den bloei der Vereeniging, Uit het verslag van den secr.-penningm., de heer W. Balk Wzn. bleek dat de vereeniging 328 leden telt. De aanvoer aan de afslagmarkt was in 1896 aanmerkelijk grooter geweest dan in 1895. RekeDt men mede wat gedurende den afslag is opgebonden en uit de hand verkocht, dan kan men berekenen dat er ongeveer 25000 zak aardappelen is aangevoerd. Verder was benevens eene groote verscheidenheid van verschillende soorten groenten en fruit aangevoerd ongeveer 4000 halve mudden peren en ruim 1000 halve mudden appelen. De totaalopbrengst van alle door tusschenkomst van den marktmeester verkochte artikelen bedragen de somma van f 25325,70. Aan marktgeld is totaal ontvangen f 1206,70. Uit de ingediende rekening bleek, dat deze sloot met een batig saldo van f 198,47. Tot bestuursleden voor Schellink hout en Hoorn werden de heeren A. Kool en C. Visser Bz. met bijna algemeene stemmen weer herkozen. Voor Berkhout, waar de heer Wonder moest aftreden en die wegens verhuizing naar Hoorn niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer P. Stapel Pz.. en voor Ben- ningbroekSijbecarspel, dat nn voldoet aan art. 6 der statuten, de t oer 0. Stins. Verder word door de vergadering besloten eene kleine wijziging te brengen in de statuten en wel in art. 6, waaraan zal worden toegevoegd dat een lid van het be stuur zal worden gekozen uit de leden zonder bepaling van woonplaats. Wat betreft de kosten van den afslag voor 1897 en de salarissen van den secretaris-penningmeester en dat der beambten voor den afslag, wordt zonder stemming besloten om dezeifde regeling te houden als in 1896. Door het bestuur wordt aan de vergadering voorge steld, volgens punt 6 der agenda, om terug te komen op het besluit van 20 Maart 1896, wat betreft de con tributie en die terug te brengen op f 0,50. Zonder stemming wordt eveneens daartoe besloten. Na het beëindigen der besprekingen de afslagmarkt betreffende, hield de heer J. P. M. Camman uit Wage- ningon, eene belangwekkende lezing over vruchtencultuur. Avenhorn. De alhier bestaande afdeeling van «Het Witte Kruis" heeft over 1896 ontvangen f 339,711/2 en uitgegeven f 263,81 V2 waardoor het batig saldo bedraagt f 75,90. De begrooting voor 1897 is in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 377,90. Hei-gen op Zwom. Den 2 is gedurende eene voorstelling, van het Tivoli-Gezelscbap uit Berljjn, de impressario met de kas, uie na de voorstellingen op de beide vorige avonden te Dordrecht en te Breda en de pas ontvangen recette te Bergen op Zoom nog al goed gevuld was, er van door gegaan, het gezelschap in de grootste verlegenheid achterlatend. Hnklinlzen. In de vergadering van de liberale kiesvereeniging «Kiesrecht is Kiesplicht" is o.a. met algemeene stemmen besloten aan te dringen bij het hoofd bestuur der Centrale Liberale Kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Enkhuizen, op aansluiting bij de Libe rale Unie. Aieinve Aiedorp. Den 2 ontstond alhier eene hevige brand in eene boerderij van de plaats genaamd «de Boomon." Do vlammen vonden in het aanwezige hooi en graan zooveel voedsel en verspreidden zich zoo snel, dat in den tijd van anderhalf uur alles aan den grond lag. «Neen Henry. Gij hebt gelijkwanneer het meisje zulks verlangt. Helaas," voegde zij er met eenige bit terheid aan toe «het schijnt dat de wereld thans van meening is dat de plichten die een man jegens zijn ouders heeft te vervullen niet mogen opwegen tegen de verplichtingen die hij heeft tegenover de deelgenoote zijner zonde. O, Henry 1 Henry! Als je je rein had gehouden onder deze verzoeking, zooals vroeger onder vele andere, dan zou dit ongeluk niet over ons gekomen zijn Maar verwijten baten nu niet meer en misschien ben je in dit opzicht meer de verleidde dan de verleider. Je hebt wind gozaaid en nu zul je storm moeten oogsten en wie ook gezondigd moge hebben de ondergang van ons huis is onvermijdelijk en je moet je eer en je naam opofferen aan een meisjedat noch het eene noch het andere bezit." En met een tragisch gebaar van wanhoop stond lady Graves op en verliet het vertrek. «Of de deugd haar eigen loon meebrengt, dat weetik nietmompelde Henry terwijl hij haar nakeek; «maar dat de zonde het doet is vrjj duidelijk. Ik ben altijd ongelukkig geweest en ik zal het ook wel blijven." EEN EN DERTIGSTE HOOFDSTUK. Gedurende eenige dagen was Lady Graves geheel verpletterd onder dit nieuwe en verschrikkelijke ongeluk, dat hare laatste hoop zoo plotseling had vernietigd. Zij wilde zelfs haren zoon niet zien, bleef in hare kamer en liet hem weten, dat zij onwel was en niet ge stoord wilde worden. Henry hield zich zooveel mogelijk buitenshuis. Hij had toevallig deze week verscheidene uitnoodigingen tot jachtpartijen en daarvan maakte hij trouw gebruik, of schoon hij er weinig vermaak in had. Op den derden morgen na het verzenden van zjjnen brief kwam er een kort antwoord van juffrouw Bird, hem meldende dat Joan den volgenden Donderdag of Vrjjdag genoeg hersteld zou zijn om hem te kunnen Do levende have kon geiukkig gered wordende schade wordt gedeeltelijk door assurantie gedekt. De brand is vermoedelijk in den schoorsteen ontstaan. Mistsignaal. - Dezer dagen had te Rotterdam weder eene proef neming plaats met het mistsignaal, ten behoeve der Harwichlijn. Het stoomschip «Berlin" passeerde op tijd het licht schip «Maas", waarna het uitzicht slecht werd door invallende dcisternis met sneeuwvlagen. Er woei een ferme bries uit her O.Z.O. Ongeveer ter hoogte van de stortboei, op circa 3*/4 Eng. mijl afstand van het Noorderhoofd, kon men het mistsignaal duidelijk hooren, zoodat, niettegenstaande de duisternis steeds grooter werd, men op het geluid varende, zonder oponthoud kon binnenstoomen. Heiloo. Donderdag, den 4, 's namiddags deed de nieuwbenoemde burgemeester, de heer jhr. mr. B. C. van Merlen, zijn intrede in deze gemeente. Aan het station, waar een eenvoudige eerepoort was opgericht, werd hij opgewacht en verwelkomd, door den wethouder, den heer jhr. mr. P. van Foreest, begeleid door een eere- wacht te paard, bestaande uit 43 personen, versierd met OraDje-sjerpen. De heer van Merlen nam daarop plaats in het gereedstaande rijtuig en onder het spelen der muziek zette de stoet zich in beweging, gevolgd door een groote menigte belangstellenden. Het ging toen door het met vlaggen versierde dorp langs don straatweg tot Nijenburg en van daar naar het raadhuis terug. Ook hier was een eerepoort opgericht met slingers van groen en bloemen tot aan de deur der raadkamer, waarboven een bord met het opschrift Welkom was aangebracht. Bij het uitstappen van het rijtuig dankte de heer v. M. voor de betoonde belangstelling en dronk men een glas wjjn op den welvaart van Heiloo en hare bewoners, ter wijl de leden van den raad gereed stonden het nieuwe hoofd dor gemeente te verwelkomen. In de raadzaal werd hij aan de verschillende aanwezigen voorgesteld en nam de heer van Foreest het woord als tolk van raadsleden en gemeentenaren om den nieuwbenoemde geluk te wen- schen, waarbij hij ook nog enkele waardeerende woorden wijdde aan zijn te vroeg ontslapen voorganger. De bur gemeester nam daarna het woord, zeide te rekenen op de hnlp en voorlichting in den hem nog onbekenden werkkring en hoopte, door eendrachtige samenwerking, de belangen van Heiloo te bevorderen. In de daarop gehou den raadsvergadering werd de burgemeester met alge meene stemmen tot secretaris en tot ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd. Na afloop werd op elkanders welzijn gedronken en aan de jongelieden, die nog hunne opwachting maakten, werd medegedeeld, dat hun den volgenden dag een feest zou worden bereid, wat met een hoera 1 werd begroet. Oudcarspel. Dat de werkeloosheid zich niet alleen tot de groote steden bepaalt, maar ook in den winter aan het platteland niet vreemd is, bewijst wel het feit, dat in onze gemeente ruim 30 arbeiders zonder werk zijn, sommigen reeds 7 weken. Deze week liep men met een lijst om bijdragen te verkrijgen tot leniging van de armoede, Schagen. Aan het postkantoor alhier en de daar toe behoorende hulpkantoren werd gedurende de maand Januari ingelegd f 10112,275, terugbetaald f 6917,27. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 3414. Mond- cn Klauwzeer. In de gemeente Bovencarspel is een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. Geen goed voorteeken voor de a.s. Paaschtentoonstellingen. Het maandblad tegen de vervalscliingen, no. 7 bevatde zeepvervalschingen onderzoekingen van levens middelen en handelsartikelen gedaan aan hetBureau voor chemisch en microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291, Amsterdam (directeuren dr. van Hamel Roos en Harmens); contröleonderzoekingen: beschuit boter brood cognac geëmailleerde voorwerpen jenever, meel, en melk staalpillen stoutsuikerwerken servies van nikkeltabak en sigaren vruchtwijnen zeeponderzoe kingen van dr. A. Lam te Rotterdam (3e kwartaal 1896) knoeierijen met worstvervalschte wijnen theeverval- ontvangenvan Joan zelf ontving hij echter geen be richt. Dit briefje ontving hij Vrijdags, juist toen hij gereed stond om naar een jachtpartij te gaan. Toen hij des Zaterdags naar Rosham terugkeerde, was zijne moeder vertrokken en had het volgende briefje voor hem achtergelaten «Beste Henry. Ik ga naar Londen, om eenige dagen door te brengen bij mjjne oude vrienden en uw peettante Lady Norse. Zooah de omstandigheden nu zijn moet ik noodzakelijk een deskundige raadplegen, om te zien of het niet mogelijk is, iets terug te krijgen van de gelden, die van tijd tot tijd aan het goed ten koste zijn gelegd uit mijn particulier vermogen. Ik ben niet geldgierig maar als ik voor mijn ouden dag iets redden kan, dan mag ik dat natuurlijk niet verzuimen en ik zal misschien verplicht zijn als crediteur op te treden in het failissement, dat thans onvermijdelijk schijnt." Henry stak dit briefje zuchtend in zijn zak. Het was treurig, het was vernederend gelijk heel de rest doch overigens speet het hem niet dat zijne moeder was weggegaan, want evenals zij zag ook hij tegen een ontmoeting op. Nu bogon hij zich af te vragen, of hij niet verplicht was den heer Levinger van zijn voornemen kennis te geven, voornamelijk met het oog op de hypotheek. Hij besloot echter dit nog wat uit te stellen. Hij was ziek van al die argumenten, verwijten en al die zaken het zou voor deze en dergelijke onaangename dingen nog tijd genoeg zijn, wanneer hij Joan gesproken had en op het punt stond met haar te trouwen, of wanneer hij met haar getrouwd was. Er was geen haast bij. Door de hulp van den heer Levinger was een voorloopige re geling getroffen met de pachters en hij kon nog over eenig geld beschikken. Hij herinnerde zich nu ook dat hij beloofd had den volgenden Vrijdag een bezoek te brengen aan Monk's Lodge. Wel, hij zon dan uit Londen kunnen telegrafeeren, dat hij tot zijn leedwezen door zaken in de 9tad verhinderd werd te komenwaardoor hjj tevens de noodzakelijkheid voorkwam van het schrjjven van een brief met ophelderingen. Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 6