tiÈL Ossen-, Kalfs- en Varkensslagerij. BÖHLHUIS Ad vertentiè a. Openbare Verkooping Openbare Yerkooping Liefdadigheid naar Ver mogen. te ALKMAAR. Ridderstraat A 3¥o. 5. W. D. N. SNOOIJ. schingen korte berichten; hygiëne en industrie: welke conserveermiddelen mogen in levensmiddelen en dranken worden toegestaan vergiftiging door mine rale vetten en oliën vergiftiging door geverfde kousen vergiftiging door kaas; het herkennen van deugdelijk zaaizaad; verniste boter; invloed van geringe hoeveelheden onzuiverheden op motalen en alliages bacteriën en boter- bereidinggemengde berichten; feuil leton tien geboden in acht te nemen bij kond weder; het toenemen van ziekte in verband met vleeschgebruik; vergiftigde handschoenenongelukken door onweder in groote steden. Esmond aan Zee. Ondertrouwd. 23 Jan. Klaas Wijker, wednr. van Maartje Heere on Eli sabeth Glas, wed. van Klaas Zwart. G ejt r o u w d. 2 Jan. Cornelis Blok en Dirkje Visser. 6 Lambertus Stuifbergen en Jansje van den Berg. Oornelis Kok en Grietje Hopman. 16 Jacob Schol en Pietertje Koper. Cornelis Blok en Elisabeth de Groot. 21 Dirk Groen en Neeltje Kok. Geboren. 6 Jan. Marijtje, d. van Tennis Zwart en Trijntje Stam. 7 Job, z. van Andries Zwart en Maartje Groen. 10 Arendje, d. van Engel Gravomaker en Kniertje Wijker. 17 Engolina, d. van Pieter Dekkeren Maria de Graaff. 22 Maartje, d. van Willem Visser en Neeltje Stoker. 24 Jobje, d. van Jan Dekker en Cornelia Visser. Arie, z. van Jan Blok en Grietje Gouda. 26 Hendrik, z. van Philippus Stam en Teunisje Glas. 27 i> Dieuwertje, d. van Andries Stam en Elisabeth Schol. 30 Hendrik, z. van Arie Cornelis Bos en Anna Magdalena Broeckhorst Meijer. 31 Adrianus, z. van Philippus Wijker en Gerardina van der Lugt. Maria Anna, d. van Egbert Durge en Elisabeth van Dnin. Overleden. 1 Jan. Engel Visser, wednr. van Jobje Zwart, 62 j. 6 Gerrit Zwaan, wednr. van Agie Kok, 79 j. 7 Carel Philip Leonhard, wednr. van Geertrnida Jaski, 67 j 12 Simon, z. van Jacob van Dnin en Petronella Hen- neman, 3 m. 13 Jacob, z. van Willem Zwaan en Trijntje Prins, 7 m. 17 Pieter de Breed, echtgen. van Berber Munckeeris, 73 j. 23 Arie Sloot, echtgen. van Aafje Krab, 67 j. 26 Andries, z. van Andries Stam en Elisabeth Schol, 1 j. en 1 m. Oude \lt'(lorp. Ondertrouwd. 15 Jan. Evert Kant en Stijntje Koopman. G et r o n w d. 13 Jan. Jan Bakker, wednr. van Maartje Willems en Dieu wertje Kos. Geboren. 18 Jan. Pieter, z. van Pieter Westmijer en Elizabeth Maria Zweekhorat. 29 Jacob, z. van Aldert Maras en Maartje Zutt. Overleden. 7 Jan. Trijntje Langereis, echtgen. van Johannis Hoog land, 81 j. Hensbroek. Geboren. 6 Jan. Cornelis, z. van Cornelis Mak en Johanna Her- molinb. 27 Hillebrand, z. van Jacob Schilder en Betje Duijn. Koedijk. Geboren. 1 Jan. Willem, z. van Jacob Boldewijn en Diderika. Johanna Franeina Maria Stam. 4 Martinns, z. van Aldert Bijpost en Elisabeth van Baar. 6 Aaltje, d. van Jacob van Die en Guurtje Goudsblom. 17 Hendrik, z. van Cornelis Tauber en Grietje Blokker. 31 Klaas, z. van Jacob Schermer en Barber Geer- truida Koning. Overleden. 6 Jan. Willem Boldewijn, 5 d. Kieuwe Kiedorp. 131 Jau. Ondertrouwd en getrouwd. Pieter Bears en Guurtje Wiers. Ondertrouwd. Tijs de Graaf on Maartjo Wit. Johan Marie Eliazar Tisserand en Geertje Klerk. Geboren. Jacob, z. van Hendrik Hagen en Elisabeth Klos. Floris, z. van Pieter Timmerman en Trijntje de Jongh. Anna, d. van Simon de Boer en Simontje Meiten. Overleden. Simon, z. van Cornelis Speets en Neeltje Koopman, 7 m. Hendrika, d. van Johannis Nolten en Neeltje Appelman, 5 j. Floris, z. van Pieter Timmerman en Trijntje de Jongh, 11 m. Herman, z. van Joan Coen- raad Oudt en Neeltje Bruin, lj. Cornelis, z. van Jan Veldman en Maartje Takken, 1 j. en 1 m. Kgmond binnen. Ondertrouwd. 15 Jan. Jakobus Schuit en Maria Plak. Getrouwd. 26 Jan. Jan Thomas en Catharina Admiraal. Arie Hendrik Welboren en Maria Admiraal. Cor- nelis Bakkum en Aagje Liefting. ®'ro°kor, wednr. van Trijntje Koeman en Neeltje Bonken burg. Geboren. 2 Jan. Jacobus, z. van jan gwarf, eD Adriana Bra- kenhoff. 10 d' Van Will0m Tromp en Maria Schut. JMartmus, z. van LouwrisStoop en Maria Liefting. 30 STADIBERlCHTfill. NT ut van het algemeen. Het jaarverslag, over het tijdperk van Mei 1896 1 October 1896 betreffende den toestand en de werk zaamheden van het departement Alkmaar der Maat schappij tot nut van het algemeen luidt als volgt Het aantal leden bedroeg in 1893/94 2 eereleden, 64 leden, 8 damesleden 1894/95 2 62 7 1895/96 2 59 8 Het aantal leden bedraagt thans 69, n.l. twee eereleden, zestig leden en zeven damesleden. De heeren J. Nuhout van der Veen, J. van Leeuwen en B. Nagelhout hebben voor hun lidmaatschap bedankt. Tegenover dit verlies staat een aanwinst van vier nieuwe leden, n.l. de heeren W. Teengs, Drs. J. C. Over- duin H. Coopmans en W. H. Moll. De twee laatstge noemden hebben reeds in verschillende commissiën zitting genomen zoodat zij ook uit dien hoofde een aanwinst zijn voor het departement. Het bestuur bestaat uit de heerenP. Kool Jbz., voorzitter, mr. A. P. H. de Lange, secretaris, A. Siebert Coster, penningmeester, mr. H. Boelmans ter Spill, J. de Lange Corn. Joh.zn., J. A. van der Feen, K. G. übbens. Het departement werd 27 en 28 Mei 1896 ter alge meens vergadering vertegenwoordigd door de heeren ds. A. D. Wempe en J. de Lange Corns. Joh.zn. Een zeer belangrijk verslag over die vergadering word 22 September 1896 uitgebracht. Het reglement van het departement werd gewijzigd in dier voege, dat aan de afgevaardigden voortaan geen imperatief mandaat kan verstrekt worden. In het reglement van de Hulpbank werd van artikel elf, de eerste alinea gewijzigd, zoodat 3°/0 in plaats van 4°/0 wordt gelezen. Na verloop van één jaar zal over deze wijziging rapport worden uitgebracht. Door deze wijziging wordt het geldleenen bij de Hulp bank goedkooper en hoopt men op een uitbreiding der zakon. HoewePin 't algemeen niet kan gezégd worden, dat het departement in bloei vooruit gaat, het getal leden neemt de laatste jaren afvergaderingen worden door weinig leden bijgewoond terwijl ook de cijfers der Spaarbank wijzen op een zeer belangrijk bedrag aau terugbetalingen, n.l. in 1895 f 10340 meer dan in 1894tengevolge der renteverminderinggeven de besturen der verschil lende instellingen zich veel moeite den toestand te ver beteren. De Hulpbank verleent meer credieten en bij de Spaar bank werden alle onderpanden getaxeerd en met groote zorg werd alles nagezien. Buiten het departement om werd hier ter stede een Volksbank opgericht, die in hare advententies aankondigt gesubsidieerd door de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen. Dat het hoofdbestuur het d 'partementsbestuur in deze aangelegenheid met heeft gekend, wordt door vele leden van het departement betreurd niet zoozeer omdat deze nieuwe instelling concurreert met do Spaarbank en met de Hulpbank, dan wel omdat het publiek allicht in den waan verkeertals zoude de Volksbank niet slechts ge subsidieerd, maar evenals alle andere instellingen gecon troleerd worden door bet departementhetgeen niet 't geval is. Aan den te Alkmaar opgerichten cursus in 't koken verleende het departement geen subsidie. Hoewel tot de oprichting van die nuttige instelling het departement den eersten stoot gaf en alle medewer king verleende bleef er geen band bestaan tusschen die instelling en 't departement. Is het eenerzijds goed te keuren, dat de instellingen, die met behulp der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen opgericht worden een zelfstandig bestaan verkrij gen en de middelen tot onderhond bijeen brengen anderzijds staat hiertegenover dat geen contröle wordt uitgeoefend op die instellingen en dat aan de oogen van 't publiek de nuttige werkkring der Maatschappij geheel ontsnapt. Hierdoor verbreidt zich de dwaling, dat de Maatschappij tegenwoordig weinig nuttigs tot stand brengt. Wat betreft de instellingen van het departement Alkmaar wordt het volgende bericht: A. Spaarbank. Het bestuur van de Spaarbank bestaat uit de heeren Mr. N. H. de Lange voorzitterA. Siebert Coster penningmeester, E. M. van Soest, G. G. Vonk, A. H. Teljer, P. Kool Jbz., Secretaris. De Spaarbank keert een rente uit van drie procent. Het gezamenlijk bedrag der inlagen was over 1895 71330,45, dat der terugbetalingen f 93209,62. Aan de inleggers was verschuldigd 292051,73. De bezittingen bedroegen 340750,69. Het getal inlagen bedroeg 5291 in 1895, 5738 in 1894. Het getal terugbetalingen 1369 in 1895, 1412 in 1894. B. Hulpbank. Het bestuur van de Hulpbank bestaat uit de heeren J. W. KeiservoorzitterMr. W. F. A. Verhoef! Secretaris, mr. A. Prins, penningmeester, A. H. Teljer, J. A. van den Berg W. H. Moll, P. Kool Jbz. Een verslag en rekening over den toestand is nog niet uitgebracht, doch zal spoedig volgen. C. Leesbibliotheek. Het bestuur bestaat uit de heeren Dr. M. N. J. Moltzer, voorzitter, mr. A. Prins, secre- taris-penningmoester, H. W. Holsmuller, C. A. van Buijsen, H. Coopmans, J. A. van den Berg, mr. K. A. Cohen Stuart H. Siebert Coster. Uit het verslag dezer commissie blijktdat de Lees bibliotheek geheel gereorganiseerd werd. Op de meest geschikte wijze werden werken van bekende schrijvers en vooral plaatwerken aangeschaft het grootste deel der boeken werd opnieuw gebonden en gecatalogiseerd; in October 1895 werd dit bekend gemaakt. Toch zag de commissie aanvankelijk zich teleurgesteld in hare verwachtingdat het aantal lezers aanzienlijk zou toenemen. Integendeel, slechts 134 kaarten werden genomen. De bibliotheek bevat thans ruim 500 boekwerken. Voor het leessaizoen 1896/97, waarover nog geen ver slag is uitgebrachtheeft zich een belangrijk grooter getal lezers aangemeld. D. Volksvoorlezingen. Het bestuur bestaat uit de heeron Ds. A. D. Wempe, president, dr. J. Broers, H. van den Berg, dr. J. C. M. Simon Thomas, mr. K. A. Cohen Stuart, secretaris, A. P. Zeilmaker, J. de Wit, P. Kluitman. De volgende voordrachten werden gehouden 28 November 1895voordracht van den voorzitter ds. A. D. Wempe; de heer A. P. Zeilmaker begeleidde den heer van Arnhem, die eenige liederen zong. 15 Ja nuari 1896 voordracht van den heer A. Heijn afge wisseld door viool en piano. 31 Januari 1896de rederijkerskamer sBilderdijk". 18 Maart 1896, voordracht van den heer H. van den Berg. In 't algemeen kon de opkomst bij de lezingen in het wintersaizoen beter zijn. Aldus aangenomen in de vergadering van 23 December 1896. van Scheepshout, op Woensdag 10 Februari 1897, 's morgens 10 uur precies, aan de Burgervlotbrug, ge meente Zijpe, van Planken, Balken, Platen, Masten, Brandhout, enz. Alles best eiken en Amer. grenen hout. Iuformatiën, dagelijks aan de slooperij. Zie verder de biljetten. Deurw KLEIN, te Alkmaarin »het Wapen van Heemskerk", op Donderdagen 18 Februari 1897, bij opbod, en 25 Fe bruari 1897, bij afslag, telkens 's avonds 6 uur, ten overstaan van den te Alkmaar gevestigden Notaris HENDRIK JAN DE LANGE, van: 1. Het KOFFIEHUIS), waarin vergunning, bil jard en uitspanning»het Brnine Paard", met woning, verder getimmerten en erf, op Toren- barg, te Alkmaar, groot 1 are 21 centiaren. 2. Een ruime STAIBLISIGdaarnaast, groot 1 are 14 centiaren. Samen tot 1 Mei 1897 in huur bij den heer J. Deugd. 3. Een WINTKKIiIIUIStwaarin üclioenmakerij en erfop goeden standa/d Boterstraat aldaar groot 61 centiaren. Nagelaten door den heer J. WIJDEMAN Sr. 4. Het PAKHUIS) »de Bijenkorf", on erf, a/d Laat, aldaar, groot 1 are 59 centiaren, behoorende aan den heer W. BURGER. 5. Een HUIS en erf, a/d Ridderstraat aldaar, groot 68 centiaren, behoorende aan den heer M. METZ c. s. 6. Een HUIS, ingericht tot broodbakkerij, en erf, aan de Hofstraat aldaar, groot 63 centiaren. Te aanvaarden 1 Mei 1897en bewoond door C. Zutphen. Inlichtingen worden gegeven ten kantore van DE LANGE en DE MORAAZ te Alkmaar. Tegelijk wordt nog geveild 7. Vier perceelcn BOIWIEkKEIAaan de Snaarmanslaau te Alkmaar, groot 5 aren 80 centiaren. Eigendom van den heor D. KOS Gz. 8. Vier perceelcn BOIIWTERHEI1V, aan het Zeglis te Alkmaar, groot 2 aren 60 centiaren. Eigendom van den heer Jb. LIND. op de BOERENPLAATS van den heer ARIE HART- LAND aan den Kanaaldijk, onder Warmenhuizen op Woensdag 24 Februari 189? voormiddags te 10 ure, van 11 Kalfschotten die gekalfd hebben of op kalven staan 9 Kalfvaarzen 1 Jacht wagen (zoo goed als nieuw) met 2 lantarens, 1 kar op veeren, 1 arreslede met sierlijk tnig, 1 drie- wielde kar, aardtrogge tuigen, een klamp hooi, eenig handwerk, ten overstaan van Notaris DUKER. De Leden der Vereeniging worden opgeroepen ter Algemeene Vergadering op DINSDAG IB FEBRUARI 1897, 's avonds te 8 uur, bij Proot. Punten van behandeling: Jaarverslag, Rekening, Verkiezingen. De rekening over 1896 ligt gedurende 8 dagen vóór de vergadering ter visie bij don Penningmeester Mr. W. F. A. VERHOEFF. Ondergeteekonde brengt ter aigemeene kennisdat 1 April e.k. aau genoemde NORMAALLESSEN kweekelin^cn kannen geplaatst worden. Zij, die vóór dien datum den leeftijd van 14 jaren bereikt hebben en aan het toelatingsexamen willen deelnemen moeten zich vóór 1 Maart a.s. aanmelden bij don Directeur, H. VAN DEN BERG. De ondergetcekende bericht aan het geachte publiek van Alkmaar en Omstrekendat hij bovengenoemde Zaak heeft 6EOPE1V» in de Door het leveren van eerste kwaliteit TIcesch tegen de billijkste prijzenzal hij trachtende gunst van een ieder waardig te worden. UEd. dw. Dienaar ALKMAAR, Febrnari 1897.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 7