No. 18. Itfegen en XVegentigste Jaargang. 1897. WOENSDAG 10 FEBRUARI. KIBZERSLlJSTSItf, EEN OFFER. KADASTEA. FEUILLETON. ALKMAABSCHE COURANT. Deze Courant wordt IHnsdsg-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOiïmüo door het geheele rijk 1, De 3 nummers Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Ad ver tent lën t Per regel 0,lü. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 De BURGEMEESTER der gemeente AL K M A A R, Gelet op artt. 11, 12 en 13 der Kieswet Noodigt de mannelijke Inwoners der gemeente die den leeftijd van 25 jaren hebben bereiktnitom a. zoo zij in eene andere gemeente over het volle laatst- verloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belas tingen zijn aangeslagenwat de grondbelasting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamentot een bedrag van ten minste één gulden (in hoofdsom en rijks opcenten) daarvan door over legging der overeenkomstig het bepaalde bij art. la voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15 Eebrnari a.s. ter secretarie dezer gemeente te doen blijken b. vóór 15 Februari a.s. aangifte ter secretarie te doen (volgens model aldaar verkrijgbaar) van als mede eigenaar, zonder dat zijn naam bij den aanslag in het kohier is vermeld voor een bedrag van ten minste één gulden in hoofdsom en rijks opcenten aangeslagen te zijn in de grondbelastingwegens onroerende goe deren eenor onverdeelde nalatenschap c. voor zooveel zij niet in eenige Rijks directe belasting zijn aangeslagen, bewijzen kunnen dat zij voldoen aan eene der volgende voorwaarden 1. dat zij als hoofden van gezinnen of als alleen wo nende personen op den 31en Januari dezes jaars sedert den len Augustus van het vorige jaar hebben bewoond krachtens huurachtereenvolgens in dezelfde ge meente niet meer dan twee huizen of gedeelt-n van huizen voor elk waarvan met of zouder bijbehoo- reuden grond of lokalen en bijgebouwen niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekendtenminste beeft bedragen de som van f 1,50 of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huureenzelfde vaartuig van tenminste 24 ku bieke meter 2. dat zij op den 31en Januari dezes jaars sodert den len Januari van het laatstverloopen jaar bij denzelfden persoon, onderneming, openbareof bijzondere instelling in diensi betrek king of als inwonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten van f 400 wordende ter bereiking van dit bedrag vrije woning of inwoning beide berekend op f 75, vrije kost en inwoning op f 275, en vrije kost alleen op f 200,overigens komt alleen yeld in aanmerking. Indien dat inkomen als vast week-, veertiendaagseh-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten; of, dat zij op den len Februari dezes jaars in het genot zjjn van een door eene openbare instelling verleend pensioen van gelijk bedrag van f 400; (voor hen die in beide gevallen verkeereu, worden, Roman van H. RIDER HAGGARD. 54) Een stap nam hij echter dadelijk. Hij schreef aan een ouden scheepskameraad, die thans onderstaatssecre taris bij een der departementen was, met verzoek, om hem het een of andere eonsnlaat te bezorgen, of iets dergelijks, onverschillig hoe ver weg ook. Voorts trad hij in correspondentie met de Admiraliteit tot het ver krijgen van zijn pensioen, waarop natuurlijk zijns vaders schnldeischers geen beslag konden leggen, zoodat hij al vast over eenig geld kon beschikken als hij ging trouwen. Daarna bleef hij kalm op Rosham den volgenden Vrijdag afwachten, om dan naar Londen te gaan. Lady Graves' briefje was in hoofdzaak waar, maar zei niet de gansche waarheid. Zij was nog steeds een flinke en doortastende vrouwen haar geest was ge durende de dagen van afzondering, toen zij geweigerd had haar zoon te zien, niet werkeloos geweest. Zij had integendeel haar positie nauwkeurig overwogen, zich elk woord van Henry herinnerd, niets was aan haar opmerk zaamheid ontsnapt. Na lang te hebben nagedacht, kwam zij eindelijk tot een beslnit en wel dit Het zou nutteloos zijn nog pogingen aan te wenden om Henry van plan te doen veranderen, doch minder vast stond het dat een beroep op het meisje zelf niet tot een gewenschten uitslag leiden kon. Zij herinnerde zich hoe, volgens zeggen van Henry, Joan van een hu welijk nooit had willen hooren, en uit het schrijven van juffrouw Bird bleek, dat zij dit nog niet wilde, omdat dit voor hem ziju fmauciëelen ondergang zon zijn. Na tuurlijk als deze beiden elkaar nu weder ontmoetten, was bet waarschijnlijk, bijna zeker, dat Joan Haste zou worden overgehaald om haar weigering terng te nemen. Die in zulke omstandigheden iets anders deed, zou meer zoo noodig t.er bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen en het pensioen samengeteld) 3. dat zij op den len Februari dezes jaars sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100, (nominaal), ingeschre ven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f 50, ingelegd in de Rijkspostspaarbank; 4. dat zij hebben voldaan aan de eisohen van bekwaam heid, door of krachtens de wet gesteld voor de be noembaarheid tot eenig ambtvoor de vervulling van eenige botrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep daarvan mede ter secretarie te doen blijken vóór 15 Fe bruari aanstaandedoor verklaringen waarvan de mo dellen aldaar kosteloos verkrijgbaar zijn. Als toelichting op het vorenstaande wordt er op ge wezen dat onder hen die den leeftijd van 25 jaren hebben bereiktdeze wet verstaat hen die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op deu 15 Mei; dat de aanslag der vrouw in de Rijks directe belas tingen geldt voor haren man; die van minderjarige kin deren, wegens goederen, waarvan hun vader het vracht genot heeft, voor hunnen vader; dat aanslag in de vermogens- of in de bedrijfsbelasting geene aanspraak geeft op kiesrechtindien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifte; dat bij de berekening van den werkelijken huurprijs maandhuur tot weekhuar wordt herleid door deeling met 4, jaarhnur door deeling met 50 dat de ingevulde formulieren kosteloos per post aan den Burgemeester kunnen worden toegezonden mits de omslagen met aangiften in stukken boven aan de voor zijde het opschrift dragen: »Vrij van briefport,ingevolge art. 50 der Kieswet en in den linker benedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handteekeuing; dat zij, die alhier voor f 1 in hoofdsom en rijks opeenten in de grondbelasting of in eenige andere rijks directe belasting (vermogens-, bedrijfs- of personeele be lasting) zijn aangeslagen, zich niet behoeven aantemeldenen dat hij die in de bovenbede '1de aangiften opzettelijk een valscbe opgaaf doet aangaande een leit, waarvan de plaat sing op de kiezerslijst afhankelijk kan zijn wordt ge straft met gevangenis van ten hoogste één jaar. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 6 Febr. 1897. A. MaCLAINE PONT. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat hij ter secretarie der gemeente, gedurende 30 dagen ter inzage voor belanghebbenden heeft nedergelegd eene opgave van uitkomsten bedoeld in de artikelen 15, 23 en 43 der wet van 26 Mei 1870 (Stbl. No. 82) waarvan, ter voldoening aan art. 15, 2e lid dier wet, bij deze afkondiging geschiedt. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 6 Februari 1897. A. MACLAINE FONT. dan een menschelijk wezen zijn, wetende dat baar eigen eer en de eer van haar kind op het spel stond. Stemde zij toe dan stond haar een leven te wachten vol gelnk en liefde die hoe zondig ook het begin mocht geweest zijn, oprecht was. Maar wanneer zij Joan kon spreken vóór zij elkander ontmoet hadden zonden de zaken een geheel anderen loop kunnen nemen. In elk geval kon de proef gewaagd worden. Had zij daar echter het recht toe Dit meisje was verongelijkt en zij had zekere rechten mocht men haar overhalen die rechten op te geven Lady Graves be antwoordde dezo vraag bevestigend. Zij was geen hard vochtige vronw van de wereld, gelijk haar dochter even min had zij uitsluitend haar eigen belang op het oog maar de wensch van haar overleden echtgenoot was haar heilig en ook Henry's belangen gingen haar ter harte. Bovendien was zij, evenals Ellen, van oordeel, dat een man niet het recht had de belangen zijner familie op te offeren, om te voldoen aan een hartstocht of aan een per soonlijken plicht. Het was beter, dat dit meisje veron gelijkt werd, dat Henry een leven van berouw leidde, dan dat op een gegeven dag het landgoed zon moeten worden ontruimd. Deze redeneering moge valseh zijn, en Lady Graves kon dat niet ontkennen, maar zij kwam daardoor tot een besluit en outving de kracht om dat besluit uit te voeren. Ten einde dat te kunnen doen, moest zij het meisje zelf spreken en moest zij Heury vóór ziju. Zij bezat Joan's adres, en zij moest haar kansen waarnemen. Het zou misschien vergeetsche moeite zijn, maar zij moest niets onbeproefd laten. Henry's brief bereikte in goede orde Kent Stteeten toen zij hem gelezen had, voelde juffrouw Bird zich ge lukkig en trotsch. Op zoo iets had zij uooit gehoopt nooit had zij er aan gedacht dat de vijand zoo spoedig zou capituleeren. Zij kon haar oogen haast niet gelooven. De snoode baron nit de stuiverromans harer verbeelding bieek een handelbaar man, een man van beginselen te zijn. Hij scheen zelfs, ofschoon hij het niet duidelijk zei, haar, het slachtoffer zijner ondeugden, te willen trouwen. Personeele belasting. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengt op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de in gezetenen der gemeente dat het suppletoire kohier no. 7 der belasting op het personeeldienstjaar 1896/7, op 5 Februari 1897 door den Directeur der directe belas tingen in Noordholland executoir verklaard heden aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Alkmaar, den 8 Februati 1897. Het Hoofd van het Bestuur voornoemd A. MACLAINE PONT. 6UHEEIVTERA4D VAU AliKUVAH. Woensdag IO Februari 1897 des namiddags 123/4 uren. Punten van behandeling Lezing en vaststelling der notulen van de vorige ver gadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 1. Voorstol van burg. en weth. betreffende het ver pachten van terrein voor standplaatsen van tenten op de ketmis. 2. Idem, in zake een eventueelen verkoop van grond aan de Naamlooze vennootschap »Alkmaarsche IJzer- en Metaalgieterij." 3. Idem, naar aanleiding van een adres van de Noor derstoomtram vereeniging, betreffende den aanleg en de exploitatie van een stoomtram van Alkmaar naar Schagen. 4. Idem, op een verzoek van Ds. H. de Boer c. s., om het voetpad tusschen Beiershof en Emmastraat te bestraten. 5. Rapport der comm. tot de belastingzaken enz., in zake de rekening van de Kamer van Koophandel eu Fa brieken, dienst 1896. 6. Voorstel van burg. en weth. in zake het verleenen van concessie tot aanleg en exploitatie van een trarnom- nibusdieust Groote KerkKennemerstraatweg. 7. Idem, strekkende tot nitkeering van f 410.aan de Naaml. Vennootseh. Maatschappij tot oprichting en exploitatie van eene bad- en zwem-inrichting te Alkmaar'', wegens rentegarantie. 8. Idem, tot het verleenen van gratificatiën aan den directeur en den opzichter van den reinigingsdienst. 9. Idem, tot wijziging der instructie van den gemeente ontvanger. 10. Idem, in zake wijziging der Verordening tot bef fing eener belasting op het houden van honden. 11. Idem, betreffende de aanvraag van de afd. Alkmaar der Holl. maatschappij van landbouw, om subsidie voor de op 9 April a. s. te houden tentoonstelling van fok- en vet vee. 12. Benoeming van een stadsgeneeskundige. 13. Missive van burg. en weth. naar aanleiding van een adres van K. Bakker Dz., omtrent een geschil over de uitvoering van eenige bepalingen der Alg. Politie verordening. Juffrouw Bird stond versteld. Zij las en herlas Henry's briefje, en bekeek vervolgens het ingesloten episteltje voor Joan tegen het licht, om te zien of niet een enkel woordje van geruststelling te lezen was. Zoo groot was hare nieuwsgierigheid, dat zij een heimelijken blik wierp naar den op het vuur staanden waterketel, zicbzelve af vragende, of zij niet het schrijven zou openen, voor Joan het in handen kreeg. Doch op dit oogenblik schoot haar geweten te hulp en ze gevierde over hare nieuwsgierigheid, hoe groot die ook was. Toen zij Henry's brief had gelezen, besloot zij eerst, den brief voor Joan, met het oog op Joan's gezondheid, nog wat achterwege te honden, doch bi) nader inzien kwam zij daarvan terug. Joan was nu buiten gevaar en de dokter had gezegd, dat zij wel iets mocht lezen. Zoodra dns nu de verpleegster haar kwam zeggen, dat de patiënt wakker was en haar vroeg of zij een uurtje wilde oppassen, omdat zij graag even won gaan wan delen, snelde het opgewonden vrouwtje naar boven, met het kostbare document in den zak. Joan, die op de sofa zat, ontving haar met een vriende lijken glimlach »Wel, hoo gaat 't nu, lieve?" vroeg juffrouw Bird, terwijl zij Joan onderzoekend aankeek. >0," antwoordde Joan »ik voel mij veel, veel ster ker dan eenige weken geleden. Ik geloof, dat ik nu weer haast geheel beter ben, dank zij uwe vriendelijke zorg »Voel je je sterk genoeg om een briefte lezen Want ik heb er een voor je." »Een brief?" riep Joan onthutst. >Wie heeft zich de moeite getroost aan mij te schrijven Mijnheer Levinger?'' Juffrouw Bird schudde het hoofd en keek erg geheim zinnig. »0, martel mij nietriep Joan. »Geef hem mij Geef hem mij Toen haalde de juffrouw Henry's brief uit haar zak en gaf hem haar. Joan herkende het schrift en de arme bleeke handen begonnen zoo hevig te beven, dat zij het convert niet openen kon. {Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1