Amsterdamsche Brieven. Buitenland. IV. 14. Eapport der commissie voor de belastingzaken enz. betreffende het verzekeren der gemeente-eigendommen tegen brandschade. 15. Idem, naar aanleiding van eene reclame in beroep tegen een aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1896. 16. Vaststelling van het 2de suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1896. De gemeenteraad had het de vorige week druk. Sinds Woensdag is hij alle middagen bijeen geweest en eerst Vrijdagmiddag is het geluktgereed te komen. De wijziging in de politie-verordening heeft zooveol tijd gevraagd. De burgemeester bad dat onderwerp al vóór den 1 Januari willen afdoenmaar toen gedroegen de leden zi h zóó obstrnetionistisch, dat uitstel het eenige was. Maar met dergelijke quaesties is uitstel geen afstel en nu heeft men den rijstebrijberg van verordeningen door te worstelen gehad. Voor do wielrijders hebben de mannen van het Prin senhof zich al zeer meegaand betoond. De dreigende wolkendie zich eenige maanden geleden boven de hoofden der velocipedisten samenpakten zijn verdeeld tot vrien delijke schapenwolkjes. De reeds gedecreteerde nummering der rijwielen is nu weder ingetrokken en art. 111 lui dende: »Wie op den openbaren weg op een rijwiel rijdt, is verplicht op de eerste vordering van een ambtenaar of beambte der politie stil te houden en zijn naam en woonplaats op te geven'', is met groote meerderheid ver worpen. Zooals de rijwiel-vorordening thans luidtis daaruit alle velo-kannibalisme gebannen. Een niet geringe satisfactie is dit resultaat voor den zoo benijdbaar goed georganiseerden Algemeenen Neder- landschen Wielrijdersbond die in al zijn protesten geen oogenblik de waardigheid uit het oog verloren heeft en daarbij in zijn orgaanDe Kampioen zelf het krachtigst is opgekomen tegen wild en onbesuisd rijden en tegen het houden van evoluties door pasbeginnenden op den openbaren weg. Zoo behoort 't ook. De wielrijder moet zorgendat hij den voetganger het leven niet zuur maakt dan is er altijd plaats genoeg voor beiden. Als de Amsterdamsche fietsers nu ook verder hiervan maar goed doordrongen zijn dan zal de politie-verorde- ning hen ook in de toekomst wel vredelievend bejegenen. Een heelwat lastiger quaestiedie deze week even vluchtig in de raadzaal verscheen maar weldra daar zal wederkeeren is hot prostitutie vraagstuk, 't Is mr. Th. Heemskerk geweest, het thans uitgebannen raadslid, die in het begin van 1895 dit onderwerp aan de orde heeft gesteld. Hem en velen zijner geloofsgenooten was de houding der Amsterdamsche overheid tegenover de prostitutie reeds lang een doorn in het oogart. 162 der politie-verordening toch zegtdat ieder die een huis van ontucht wenscht op te richten daarvan schriftelijk mededeeling moet doen aan den burgemeesteren dat als er 14 dagen na die kennisgeving zijn verloopen zonder dat door den burgemeester aanzegging van verbod is gedaan het honden van zulk een huis is geoorloofd, 't Was naar aanleiding van die bepaling, dat mr. Heems kerk met tien andere anti-revolutionaire en katholieke raadsleden een voorstel indiende om het bestaan van openbare huizen van ontucht in de hoofdstad te ver bieden. Den 6 November '95 kwam dit voorstel in den Raad in behandeling. Hoewel door de Commissie voor de strafverordeningen daarover een ongunstig praeadvies was uitgebrachtvonden de denkbeelden der heeren Heems kerk c.s. toch een beter onthaal dan menigeen had ver wacht. Een raadslid komt in deze quaestie zoo licht in een moeilijk parket. Verdedigt hij met al te veel geest drift het bestaan der prostitutie dan stelt hij zich aan allerlei glossen bloot en avontuurtjesdie hij maar liever geheim zou willen hondenkomen er soms door aan het daglicht. Daarbij verspeelt hij door zulk een houding bij eene verkiezing alle stemmen van de kerkelijke partijen, die nu eenmaal fel verbitterd zijn op alles wat bordeel is of daarop gelijkt. Intusschen kost 't ernstigen mannen toch moeite om geheel te zwijgen daar de ervaiing in andere steden heeft geleerd dat de officieele opheffing der ontucht op den voet gevolgd wordt door een opbloei van de clandestiene prostitutie die geheel van alle toe zicht ontblootveel schromelijker gevolgen na zich sleept. In dergelijke gevallen is uitstel al zoowat het eenige redmiddel en daartoe werd dan ook den 6 November voornoemd door den Raad besloten. Een motie werd n.l. aangenomen van den volgenden inhoud »De gemeente raad van Amsterdamvan meeningdat door gebrek aan toelichting het niet wel mogelijk is, thans een juist oordeel uit te spreken over het voorstel-Heemskerk c.s., dGch er prijs op stellendedat de openbare ontucht zooveel mogelijk worde beperktbesluit uit zijn midden een commissie van minstens drie leden te benoemen aan wie wordt opgedragen om na te gaan den omvang en den aard der hier bestaande prostutitie en voor te bereiden de maatregelen die van overheidswege tegen de openbare ontucht moeten worden genomen.'' Eenige weken later werden de heeren dr. Blooker mr. Eabiua Noltingmr. Schölvinck en dr. Voüte tot leden van deze commissie benoemd. Deze heeren zijn bijkans een jaar aan het onderzoeken geweest en dezer dagen is hun rapport verschenen. Zij klagen over gebrek aan medewerking van den burge meester als hoofd der politie die weigorde mededeeling te doen van betgeen de politie ondershands was te weten gekomen omtrent de clandestiene prostitutie. De politie dus schreef de heer Yening Meinesz is nóch ver plicht nóch gerechtigd de wetenschapdie zij bjj de vervulling van de haar opgedragen taak heeft verkregen omtrent het privaat leven van personen aan anderen mee te deeleu tenzij dit en voor zooverre het ter hand having van wet of wettelijk voorschrift wordt gevorderd. Wat de inrichtingen aangaatbedoeld in het zooeven vermelde artikel 162 der politieverordeningdaaronder behooren 19 bordeelen met 11 nederlandsehe en 99 vreemde vrouwen, alsmede 17 rendez-vous-huizen. Om tot eenig denkbeeld van de geheime prostitutie te komenwerd te baat genomen een contröle, die voor het bevolkings register werd gehouden terwijl voorts de Middernacht zendelingen in den arm werden genomen. Het resultaat daarvan is geweestdat in de zoogenaamde beruchte buurten vooral »De Pijp", ruim duizend vrouwen als prostituées bekend staan terwijl het aantal perceelen waar in diezelfde buurten twee of meer dier vrouwen samenwonen228 bedraagt. Wat nu de bevolking der erkende bordeelen aangaat bij herhaalde bezoeken bleek, dat de vrouwen bijna allen van vreemde nationaliteit zijn en dat zij door placeurs worden aangeworven. Op bepaalde tijden komt een in specteur van politie vragen of zij de inrichting willen verlaten. Sedert kort zijn voorts in de bordeelen bu3sen geplaatstwaarvan de sleutels in het bezit zijn der politie, en waarin de vrouwen haar verlangen om het schandhuis te verlaten schriftelijk kunnen meedeelen. Hiervan wordt echter om verschillende redenen weinig gebruik van ge maakt. De vreemdelingenwetdie voorschrijftdat alleen vreemdelingen mogen worden toegelaten, die hier te lande een voldoend middel van bestaan kunnen krijgen acht de prostitutie zulk een middel en zij laat de vrouwen toe. Maar nauwelijks hebben zij het bordeel verlaten of zij worden over de grenzen gezet. Bovendien is 't een feitdat een prostitueé die in trek is en daardoor veel geld verdient slechts zeer zelden tot het inzicht komt, dat haar beroep schandelijk is. Wanneer eenmaal de eerste schrede op den weg der ontucht is gedaan schijnen alle andere betere overwegingen te zwijgen voor het genot van een gemakkelijk levenmooie kleeren en streeling der ijdelheid. De Oommissie bent natuurlijk ook de bewering, dat bordeelen in het belang der openbare zedelijkheid nuttig en noodzakelijk zouden zijn. Maar zegt zij te dien aanzien het gevolg zou zijnbe tendiging van den menschonteerenden handel in vrouwen, van de gemeenste vormen van ontucht en van aan slavernij grenzende af hankelijkheid der bewoonsters van zulke huizen. Waar men de bordeelen wenscht in het belang van de volksge zondheid, daar wijst de Commissio er op, dat deze niet boven de openbare zedelijkheid aan den Baad is opge dragen. Bovendien bestrijden vele deskundigen de mee- niug, dat het bestaan van bordeelen in het belang van de openbare gezondheid zou zijn en in een afzonderlijke nota bepleit ook Dr Blooker nog eens de stelling, »dat het al of niet bestaan van bordeelen uit een sanitair oogpunt minst genomen onverschillig te achten is." Concludeereude zegt de Commissie, dat de gemeenteraad, aan wien de bevoegdheid is gegeven en daarmee de plicht opgelegd om te waken voor de handhaving der openbare zedelijkheid, niet langer werkeloos mag blijven. Aan het dulden van openbare huizen van ontucht moet een einde komen ter wille van de openbare zedelijkheid, maar ook ter wille van den eerbied voor recht en gezag. Ver biedt men zulke huizen dan zal niet openlijk tot het kwaad worden uitgelokt. Daarom wil de Commissie het gewraakte artikel 162 aldus wijzigen »Het is verboden een openlijk huis van ontucht te houden of tot het houden daarvan als mededader op eenigeilei wijze mede te werken. Als houder wordt aangemerkt de huurder, gebruiker of degenedie deze vertegenwoordigt." En verder wil zij een nieuw artikel inlasschen »Ter hand having der bepaling van art. 162 zijn de commissarissen, hoofdinspecteurs en inspecteurs van politie bevoegd, met inachtneming der voorschriften van de wet van 31 Aug. 1853, ten allen tijde de woningen der ingezetenen, huns ondanks, binnen te treden. In de gemeente Haarlem is de bevoegdheid van de politie om de huizen binnen te treden erkend en daar heeft zij nooit tot overlast van eerzame burgers geleid. Bovendien kan het hoofd der politie gelasten dat zulk binnentreden mag geschieden na overleg met den burgemeester of met den hoofdcom- misaris van politie. Eindelijk wil de Commissie overtreding der bepalingen van art. 162 met hechtenis van hoogstens twee dagen straffen. In den gemeenteraad werd dit rapport ook nu weder met gomengde gewaarwordingen ontvangen. De beide nota's der heeren Blooker en Voüte zullen misschien niet eens gepubliceerd worden. Wat het eigenlijke rapport aangaat dit zal na openbaarmaking gezonden worden aan de commissie voor de strafverordeningen vanwaar het wel niet zoo heel spoedig zal terugkeeren. Inmiddels kan zich de stem der publieke opinie doen hooren in deze wel is waar kieschemaar daarom niet minder in grijpende aangelegenheid. Zooals de toestanden tegen woordig te Amsterdam zijn kunnen zij niet blijven, maar zeer moeilijk zal 't blijkenj^het kwaad uit te roeien zonder het doel voorbij te streven. Daarom doe een ieder, die op dit gebied ervaring heeft, zijn licht schijnen zonder aarzeling of terughouding; zoo kan wellicht de ware weg gevonden worden. Allerminst zijn hier van toepassing de bekende woorden van Huyghens »Die schricklijkst van my swijght heeft allerbest geseyt." BEIiGIE. De Senaat bracht den 5 de discussie ten einde over het wetsvoorstel-Coremans-de Vriendt,betref fende het gebruik van het Vlaamsch in officieele stukken. Art. 1 bepalendedat de tekst der wet eveneens in het Vlaamsch moet gevoteerd worden is aangenomen maar volkomen gewijzigd door een amendement-Lejeune, luidende dat de wetten evenals tot dusver in het Fransch zullen gevoteerd worden maar dat er dan een officieele vertaling van zal worden gegeven. Dit werd aangenomen met 50 tegen 47 stemmen. Wegens dit amendement keeren de voorstellers der wet er zich tegen terwijl do vroegere tegenstanders de aldus gewijzigde wet aanprijzen. Ten slotte werd het wetsvoorstel in zijn geheel aan genomen met 51 tegen 23 stemmen en 23 blanco. DUITSCMjAIVD. Mot 65 pet. der uitgebrachte stemmen besloot Zaterdag de vergadering der werkstakers te Hamburg om Maandag het werk te hervatten. De bewegingdie ruim elf weken duurde den stakers 4 5 millioen mark en den kooplieden en reeders nog veel meer kostte is doodgebloed zonder eenig practisch resul taat. Na afloop der vergadering heeft er Zaterdagnacht een vechtpartij plaats gehad tusschen de stakers en eenige arbeidersdie van hun werk terugkwamen. Vele zeelieden namen aan den strijd deel en sta ken blindelings met hun messenwaarbij zij ook nieuwsgierigen troffen. Het publiek sloeg toen op de vlucht. De geheele politiemacht werd ontboden en joeg de onruststokers uiteen. Drie politie-agenten Weiden ern stig gewond vele personen zijn gevangen genomen aan een politiepost werden er 56 opgebracht. ElVGEIrAHTD. De Zuidafrikaansche enquête-commissie heeft Vrijdag hare eerste vergadering gehouden in een der kamers van het Lagerhuis. De heer Jackson werd als voorzitter herkozen en de orde van werkzaamheden werd vastgesteld. De commissie zal tweemaal in de week vergaderen, op Dinsdag en Donderdag; de pers zal erbij toegelaten worden, maar het publiek niet, omdat de ruimte te klein is. De belanghebbenden kunnen zicb door rechtsgeleerden doen vertegenwoordigen, maar de com missie zal de leiding van het onderzoek zelf in de hand houden. FBAMBIJK. De »Figaro" wil weten, dat het verdrag tusschen Frankrijk en Abessynië een bepaling bevat, waarvan de strekking is dat Frankrijk de vijanden van den Negus zal beschouwen als zijn eigen vijanden. Het FranschAbessynische verdrag heet een handels verdrag, maar het is niet onmogelijk dat daarachter ook politieke bedoelingen schuilen, die meer tegen Engeland dan tegen Italië gericht zouden zijn en de strekking zouden hebben tegenover het voortdringen van Engeland in Afrika de macht van den Negus te stellen. ITAIjIB. De gewezen Fransche minister-president Bourgeois is te Rome geweest en is er zeer gefêteerd. Men heeft hem plechtstatig ontvangen en een feestmaal hem ter eer aangericht. Hij is bij den koning op audiën tie geweest en de ontvangst heeft hem zeer voldaan. Z.M. sprak zeer waardeeread over Frankrijk en uitte den wensch dat de betrekkingen tusschen beide landen zoo op politiek als op handelsgebied steeds nauwer moch ten worden. De heer Bourgeois heeft ook een zeer gun- Btigen indruk gekregen van een onderhoud, dat hij met den minister van buitenlandsche zaken markies Vis conti-Venosta, heeft gehad. SPAAJB. Volgens de mededeelingen uit Madrid bevat het hervormingsvoorstel voor Cuba de instelling van een vertegenwoordiging voor Cuba; deze zal bestaan uit 27 leden, waarvan er 21 rechtstreeks door de bevol king van het eiland zullen gekozen worden. De Vertegen woordiging zal het toezicht hebben op de financiën, en de begrooting behandelen door den gouverneur-generaal opgemaakt. Voorts zal de gouverneur aan de Vertegen woordiging verantwoordelijk zijn voor de benoemingen tot alle betrekkingen op het eiland. Een douanetarief zal door de Vertegenwoordiging worden opgesteld, waarin aan goederen afkomstig uit [Spanje voordeelen zullen worden toegekend. Voor de Spaansche koopwaren verzekert het een korting van 40 pCt. op het tarief voor buitenlandsche producten. Volgens een officieel telegram uit Manilla is de provincie Bulaca geheel vrij van opstandelingen en is de rust daar hersteld. In de provincie Nneva Ecya is een bende rebellen verslagen; zij verloren zeventien dooden. In de provinciën Balaan en Zambalas zijn kleine troepen oproerlingen gezien. TCSHIJD. De toestand op Kreta is zeer ernstig. De Turksche troepen hebben de Christen wijk van Kanea in brand gestoken en begonnen toen van de vestingmuren in de stad te schieten. Het aantal slachtoffers is onbekend, maar moet zeer groot zijn. De brand breidt zich steeds meer uit. Do consuls hebben de hoofdstad verlaten en zijn te water naar Chaleppa gevlucht. Toen zij daar aan kwamen, vernamen zij dat reeds een groot aantal Chris tenen op de oorlogsschepen gevlucht was. De vluchte lingen smeekten de consuls om matrozen aan land te zenden, ten einde nog meer Christenen te redden doch de consuls moesten dit weigeren, omdat zij hun bevoegd heid niet wilden overschrijden. Te Retimo waren ongeveer drieduizend gewapende Turken bijeen, die dreigden alle Christenen in de stad te zullen vermoorden, zoo de Christenen die vóór de stad lagen, niet ophielden het binnendringen van Muzelmannen in de stad te beletten. De bisschop en andere invloed rijke personen vertrokken toen naar het kamp der Chris tenen om hen tot toegevendheid aan te sporen. Overal blijven de Turken voortgaan de Christendorpen in brand te steken en te verwoesten en de Christen-boeren te mis handelen en te berooven. Technikum iTKittweida. Het Technikum Mittweida, eene onder staatstoezicht staande hoogere technische vakschool en electrotechnisch instituuttelt in het tegenwoordige der tigste schooljaar 1698 bezoekers, die de afdeeliugon voor machine-ingenieurs en electrotechuiciin 't bijzonder die voor werkbazen volgen. Onder de geboortelanden der bezoekers zijn staten van alle 5 werolddeelen eveuzoo behooren de ouders der studeerenden tot de meest ver schillende standen namelijk die der fabrikanten inge nieursambtenaren en kooplieden. De inrichting dient tot opleiding in de elektrotechniek en in het machine wezen in zijn geheelen omvang. Het onderwijs voor het eerstvolgende zomerhalfjaar begint 21 April, en opname voor het 23 Maart aanvangende kostelooze voorbereidend onderwijs kan van half Februari tot half Maart geschie den. Uitvoerig programma met inlichting wordt koste loos door het secretariaat van het Technikum Mittweida (Saksen) verst-ekt. Beiersche Slaats-veeverïekering. In een vakblad van beteekenis komt de mededeeling voor, dat onder medewerking van den Landdag in Beieren eene door den Staat geleide, op de basis van vrijwillig toetreden rustende veeverzekering in hot leven geroepen is, die met 1 Nov. des vorigen jaars haren werkkring heeft aangevangen. In de eerste plaats zal het streven zijn om plaatselijke veeverzekeringen te vormen, die zich dan aan de centrale instelling aansluiten. Toen gemeld vakblad de mededeeling gaf (medio Nov.) waren reeds 355 vereenigingen met 11,553 leden en met meer dan 50,000 stuks verzekerd vee (ter waarde van 9 millioen mark) aangesloten. Eene nieuwe watervnl. Twee inwoners van den Amerikaanschen sttat Minnesota hebben een grooten waterval ontdekt. De beide Amerikanen doorzochten het Imatacagebergte in

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2