I I jXTegen en Megentigste Jaargang, V BI J D A Gr 12 FEBBUABI. kiezerslijst. Nationale Militie. Zitting van den Gemeenteraad No» 19i Eerste Woensdag 10 Februari 1897, blad. Deze Courant wordt Dinsdag-, Doaderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ0,80; ranco door bot geheele rjjk 1, De 3 nummers ƒ0,0®. Afzonderlijke nummers S ets. Prijs der gewone Advertentien: Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ïeiefoonnuwner BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden dat de Secre larie dezer gemeente op Vrijdag, den 13, en Maan dag den 15 Februari a.s. ter afhaling of terngbe zorging van verklaringen om op de KIEZERSLIJST te worden geplaatstof ter verkrijging van inlichtingen buiten de gewone urenook nog geopend zal zijn vaD 's avonds 5tot O.— uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 11 Febr. 1897. O. D. DONATH Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelastkrachtens bekomen aanschrijving onderstaanden verlofganger der Zeemilitie, lichting 1 89 5, om zich aan boord van Hr. Ms. vaartuig Krokodil" te Am sterdam te vervoegen op den daghieronder vermeld 's middags ten 12 aren op 2 April 1897 W11.HF1.M118 LUIKS. Hij moet voorzien zijn van zijn verlofpas en heeft recht op vrij transport naar zijn korpstijdig ter gemeente secretarie aan te vragen. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 11 Februari 1897. A. MACLAINE PONT. VA1V ALKMAAK, 's namiddags 123/4 ure. Voorzitter de heer C. W. Bruinvis, oudste wethonder. Tegenwoordig alle leden. Secretarisde heer C. D. Donatn. De Voorzitter opent de vergadering waarna de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd worden. 1. Aan de vergadering wordt medegedeeld a. dat is ingekomen eene circulaire aan het gemeente bestuur houdende berichtdat de heer jhr. Schorer het ambt van Commissaris der Koningin in deze provincie heeft nedergelegd. b. idem een provinciaal blad No. 12 van 1897, houdende bericht, dat mr. G. van Tienhoven op 1 Februari 1,1. de betrekking van Commissaris der Koningin in Noordholland heeft aanvaard. c. idem eene missive dd. 3 Februari 1.1. No. 38a van Ged. Staten ten geleide van hot goedgekeurde raads besluit dd. 13 Januari 11. No. 5 tot ruiling van grond met het Rijk, in de nabijheid van de Cadettenschool. d. idem eene missive dd. 3 Februari 1.1. No. 386 van Ged. Staten ten geleide van het goedgekeurde raads besluit dd. 13 Januari 1.1. No. 6tot afstand van grond aan de Kanaalkade, hoek Kaarsenmakersgracht, aan H. Lind. e. idem eene missive dd. 14 Januari 1.1. van den heer S. M. S. Modderman, houdende dankbetuiging voor de medewerking van den Raad tot verhooging zijnor jaarwedde als commissaris van politie. De stukken a tot en met e worden voor kennisge ving aangenomen. idem, eene missive dd. 6 Februari 1.1. No. 201 van de regenten van het mannen- en vrouwengasthnis, daarbij eeno aanbeveling doende ter benoeming van een ge neeskundige in bedoeld gestichtin de plaats van wijlen den heer A. R. Mulder. Op de aanbeveling komen voor de heeren Dr. J. Broers en A. M. Conijn. Wordt besloten deze aanbeveling te behandelen bij punt 12 der agenda. g. idem, een schrijven van den heer G. W. van der Veen, banketbakker en kok alhier, die daarbij der gemeente aanbiedt het kosteloos gebruik van duinwaterijs voor arme zieken. Aangenomen voor kennisgeving. Aan den heer van der V een zal de dank van den Raad worden betuigd voor dit aanbod en aan de gemeente-genees- en heel kundigen zoomede aan Regenten van het Mannen- en Vrouwengasthuis zal van deze beschikbaarstelling mededeeiing worden gedaan. h. idem, eene missive van de Kamer van Koophandel en Fabrieken dd. 1 Februari 1.1. No. 12/191 houdende advios omtrent het voorstel van B. en W in zake het heffen van gelden voor het gebruik van openbare gemeentewerken, bezittingen of inrichtingen. f6 beer Bosman meent, dat in do Alkm. Courant, waarin de geheele missive is gepubliceerd, de Kamer aan haar advies een zeker advies heeft toegevoegd waarnaar haar niet was gevraagd. Hij vindt dit een zeer zonder linge wijze van doen. De Kamer van Koophandeldie t® zorgen heeft voor de belangen van handelnijverheid marktverkeer enz., komt met een voorstel tot invoering eener belasting voor haven-, kaai- en diepgeld. Hij vertrouwtdat zijhad ze de over die zaak reeds vroeger gewisselde stukkeu ingezien of nagegaan zeker niet met dit voorstel zou zijn gekomen. Hij meende het bovenstaande te moeten zeggen om reeds nu te kennen te geven, dat hij zijne ingenomenheid met het voorstel niet kan betuigen. De heer Kraakman wil niet in discussie treden omtrent eene aangelegenheid waarvan de Raad niets officieel weet. De missive wordt daarna gesteld in handen van B. en W., ten einde dat college gelegenheid te geven, omtrent de voorgestelde wijzigingen hunne meening te zeggen, i'. idem een adres dd. 4 Februari 1.1. vau den beer L. M. J. Palearials vertegenwoordiger van L. T. Klein tjes te Brusselom eenige verandering te mogen maken in het bouwterrein aan dén Stationsweg. Gesteld in handen van R. en W. om bericht en raad, de commissie van bijstand in betrekking tot hot beheer en onderhoud van plaatselijke werken en eigendommen gehoord. idemeen adres van mt vr. de wed. Molenaargeb. ten Houte de Lange en den heer N. A. Conijn als directeur der bouwmaatschappij «Rejnecom", om tegen over een te projecteeren weg aan den Nieuwlauder- singel de Singelgracht te doen overbruggen en in ver binding te brengen met het Kennemerpark, in aansluiting aan de Zilverstraat. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. k. idem een adres dd. 9 Februari 1.1. van F. Renz, hou dende verzoek om het ten gunste van C. Schipper ge nomen raadsbesluit dd. 8 Januari 1896 in zake het voor de gemeente in eigendom en onderhoud overnemen van een straat in het bouwterrein achter de Land- straat op hem van toepassing te willen verklaren. Alsvoren. I. idem eeno reclame tegen haren aanslag in do plaat selijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1896, van mevr. l'Espagniol. Gesteld in handen van de commissie tot de belas tingzaken en eenige andere onderwerpen van finan- tieelen aard, om bericht en raad. m.idem, twee gelijkluidende adressen, beide gedateerd 9 Februari 1.1. van J. E1. Wagendrever en C. Schoen maker houdende het verdoek hen vrij te stellen van de jaarlijksche verpachting van terrein tot plaatsing hunner keruiisinrichtingea subsidiair bun de te ver pachten plaatsen te gunnen tegen betaling van de som, des noodig iets meer waarvoor de hoogste inschrijver, geen inwoner van Alkmaar zijndezal hebben inge schreven. Wordt besloten deze adressen te behandelen bij punt 1 der agenda. n. idem eene missive dd. 5 Februari 1.1. No. 202 van de Regenten van het Mannen- en Vrouwengasthnis, ten geleide der verslagen van de genoemde inrichting en van de Stads-apotheek over 1896. Ter visie gelegd, waarna de verslagen zullen worden gevoegd bij de stukken voor het verslag der ge meente over genoemd dienstjaar. o. idem een adres dd. 9 Februari 1.1. van de heeren A. Siebert Coster c.s., omwegens ontbinding der bestaande, en oprichting eener nieuwe vereenigmg »de Buitensocieteit te Alkmaar', de iugebruikgeving van grond in den Alkmaarder Hout over te dragen. Gesteld in banden van B. en W. om bericht en raad. Verpachting Staanplaatsen Stennis. 2. Gevolg gevende aan het voornemen, dat zij bereids hadden opgevat en waarop bij de behandeling der ge meente-begrooting voor 1897 opnieuw was aangedrongen, bieden B. en W. thans ter vaststelling aan de door hen opgemaakte voorwaardenwaarop zij eventueel zullen kuunen verpachten gemeenteterrein voor standplaatsen van tenten enz. op de kermis. Na eene juridische be schouwing over de vraag, of de te verpachten terreinen aan den publieken dienst al dan niet zullen moeten worden onttrokken moetindien de voorwaarden de bekrachtiging van den Raad ontvangen de verordening op het heffen eener belasting voor het gebruik vau ge meentegrond door het bezetten met tenten enz. gedurende de kermis in dier voege worden gewijzigd, dat voor de te verpachten terreinen geene belasting volgens die veror dening verschuldigd is. Het is hunne bedoeling niet meer dere plaatseu te verpachten dan de volgende voor een schouwburgtent op bet Doelenveld, plein b/d Groote Kerk, »hippodróme of manege» de Paardenmarkt, paradeteut beignetskraam wafelkraam stoomcarroussel poffertjeskraam luchtschommel draaimolen Steenenbrngb/dMient, het Hof, de Ged. Nieuwesloot, Laat. B. en W. wenscken echter vrijheid te hebben om de pacht niet te gunnen indien de gedaue inschrijving minder mocht beloopen dan de som die volgens de be staande verordening verschuldigd zou zijn. In dit geval zou men de inrichtingen willen toelaten op de gebrui kelijke wijze, dus tegen betaling van het staangeld over eenkomstig de belasting-verordening en tot het gewone aantal. Do juiste plaatseu zullen door den commissaris van politie nader aangewezen worden. In de aangeboden voorwaarden wordt verder voorge steld, dat de verpachte plaats alleen mag worden gebruikt door hem aan wien zij is toegewezen dat afstand of vervreemding der pacht aan anderen ruilen of verwis selen van plaatsen niet mag geschieden dan met ver gunning van B. en W.; dat overschietende plaatsruimte weder ter beschikking komt van de gemeentedat hetzelfde geldtwanneer van een verkregen plaats geen gebruik wordt gemaaktterwijl voor niet gebruikte plaatsruimte geene restitutie van pachtpenningen wordt verleend, evenmin als er schadevergoeding wordt verleend voor verplichte latere openstelling der inrichtingen op Zondag en sluiting der inrichtingen op bevel van het «gemeentebestuur. In het laatste geval kan de pachter aanspraak maken op evenredige restitutie der pachtsom, mits de sluiting niet het gevolg zij van eigen hande lingen enz. B. en W. stellen ten slotte voor de thans bestaande belasting-verordening op de kermis te wijzigen, als boven is aangegeven. Tegelijk met dit voorstel worden in behandeling ge nomen de adressen van Wagendrever en Schoenmaker. De heer Stoel zou er sterk voor wezen, aan den inhoud dier adressen zooveel mogelijk tegemoet te komen, hoezeer hij de moeielijkheid daarvan gevoelt. Hij vraagt of aan B. en W. niet de vrijheid kan worden gegeven, hun een plaats te geven. De Voorzitter zegt, dat het best zal zijn, dat de heer Stoel een amendement voorstelt, als de plaatsen der draaimolens en poffertjeskramen aan de orde zijn. De heer Bosman vraagt of B. en W. aan de in hun voorstel bepaalde oppervlakten voor iedere inrichting gehouden zijn. Hij zon soms moeiel jkheden vreezen, wanneer de te plaatsen tent grooter van oppervlakte was dan het aangewezen terrein. Men moet niet vergoten, dat men met kermisreizigers te doen heeft. De Voorzitter zegt, dat B. en W. zooveel moge lijk aan die ruimten zijn gehouden. Ze zijn genomen in verband met de beschikbare plaats en de grootte der in richtingen. De heer Kraakman stelt voor aan het slot van artikel één deze bepaling op te nemen, waarmede hij de bezwaren van vorige sprekers meent te ondervangen: »B. en W. zullen de bevoegdheid hebben, om in zeer «bijzondere omstandigheden van de bovenstaande bepa lingen at te wijken" Dit voorstel woidt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Nadat door verschillende sprekers nog over onderschei dene zaken opmerkingen werden gemaakt, als: over het zich overal bevinden van brandkranen in de nabijheid der te verpachten plaatsen en wel voornamelijk bij of op het Doelenveld, over do plaatsing der te stellen in richtingen en over het toe te laten aantal dier inrich tingen, werden de aangeboden voorwaarden zooals zij bij amendement waren gewijzigd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, evenals de voorgestelde wjjziging der verordening, terwijl aan de adressanten, Wagendrever en Schoenmaker, zal worden bericht, dat hunne verzoek schriften van de hand zijn gewezen, doch dat bij de vast stelling der voorwaarden daarmede rekening is gehouden. Verkoop vau grond aan de Naamlooze Vennootschap „Alkinaarsche IJzer- en Metaalgteterij." 3. Bij adressen dd. 13 November en 18 December 1.1. heelt de directie der Naamlooze Vennootschap »Alk- maarsche IJzer- en Metaalgieterj Fabriek van Stoom- en andere werktuigen", zich tot'den Raad gewend met het verzoek haar, ter vergrooting van het terrein der genoemde fabriek, een stuk grond, ter grootte van ruim 1400 centiaren voor den prjs van f 4.per centiare in koop af te staan, onder beding 1°. dat de doorvaartswjdte der brug over de Baansingel- gracht zal bedragen ongeveer 5.15 M.; dat do Baansiugelgracht tot voor het aangevraagde terrein zal worden uitgediept tot 2.60 M. -p A.P.; 3°. dat het over te dragen terrein voor rekening van de Naamlooze Vennootschap zal worden geëgaliseerd tot gemiddeld 1.10 M. -}- A. P. B. en W. hebben dat adres overwogen en hunne be vinding omtrent de gestelde voorwaarden aan den Raad medegedeeld waarbj zij komen tot de volgende cijfers Wordt de grond onder de gestelde bedingen aan de adressante afgestaan voor f 4.per M2., dan zal de opbrengst zjn f 5600. De geraamde uitgaven zullen beloopen Voor het wjzigen van de brug f 1955.voor meerder baggerwerk f350.—; voor graafwerk en plantsoen f 180.— samen f 2485zoodat de transactie een overschot zon opleveren van f 3115 of f 2.22s voor eiken M2. grond, die in handen van adressante zal overgaan. Zj achten dezen pr ja van f 2.22s per M2. te laag vooral ook in verband met de omstandigheid, dat èn in 1879 èn in 1891 door dezelfde Naamlooze Vennootschap f 4.— per M2. is moeten betaald worden nadat daar omtrent langdurige discussies den Raad hadden bezig gehouden. Ook nu behoort naar hunne meening f 4,per M2. te worden betaald, zoodat de 1400 M2. grond een koop- prjs van f 56U0.zullen moeten opbrengen. Intusscheu mogen de economische voordeelen welko voor onze gemeente gelegen zjn in het bezit van eene industrieele ouderneming als de IJzer- en Metaalgieterij,

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1