i No. 20, Negen en Negentigste Jaargang. 1897. ZONDAG 14 F E B It IT A 111. Het Drievoudig Verbond en de gevolgen voor Nederland, Buitenland. fierste blad. Deze Courant wordt IMnsdag-, Wowierdajj- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ0,8©; manco door hst geheele rjjk 1, De 3 nummers O,O®. Afzonderlijke nuuiiue; -> ets. Telefoonaummer 8 S'rïJ» der gewone Advertentiëns Per regel ©,Ift. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. i. Toen Metternich Oostenrijk's groote staatsman den 36-jarigen Bismarck voor 't eerst ontmoette heeft me vrouw Metternich in haar dagboek aangeteekend 21 Augustus 1851 Bismarck schijnt ons een aangenaam en een zeer geniaal man toe." Noch mevrouw Metternich, noch haar gemaal hebben blijkbaar een zweem van ver moeden gehad van 'tgeen in de naaste toekomst ge beuren zou. Anders zoude Bismarck allerminst als een aangenaam mensch zijn beschreven. Want hij was 't, die de suprematie van Oostenrijk in den Dnitschen bondwaarvoor Metternich zijn leven lang had geijverd, als met ééD slag vernietigde. Doch overigens was de indruk juist. Hoe men over Bismarck ook moge denken bewonde renswaardig zal 't blijven voor het nageslachthoe deze staatsman Pruisen en daarmee geheel Noord-Duitschland in macht, invloed en aanzien heeft doen winnen. Met welke zeldzame scherpzinnigheid heeft hij de Enropeesche politiek geleid Terwijl Frankrijk's geschiedenis in deze eeuw het bewijs levert, hoeveel kortzichtige bewindslieden kannen bederven, staat men verbaasd over de schitterende resul taten die door het werk van één mau zijn verkregen in Daitschland. Hoe grootsch, hoe geniaal de schepping van den ijzeren kanselier, het machtige Germaansche rijk, ook moge zijn, het heeft een zwakke zijdedie na zijn aftreden meer aan 't licht is gekomen. Het zij ter eere van Bismarck gezegddat hij steeds oogen gehad heoft voor de ge breken van zijn werken plannen beraamd heeftom toekomstige gevaren te ondervangen. Het Drievoudig Verbond tusschen Daitschland Oos tenrijk en Italië is een der middelen geweest waardoor Bismarck getracht heeft aan zijn werk den noodigen steun te verzekeren. Het is verre van gemakkelijk in een kort bestek een overzicht te gevenhoe het Drievoudig Verbond tot stand kwam. Toch trachten wij enkele feiten der diplo matieke geschiedenis in herinnering te brengen om te doen uitkomenhoe het antagonisme tusschen Frankrijk en Rusland eenerzijds en het Drievoudig Verbond ander zijds langzamerhand ontstaan en diep geworteld is. Welk een ontzettende calamiteit voor Europa zou zijn, een conflict tusschen deze twee machtige partijen laat zich nauwelijks indenken. Het spreekt toch van zelf, dat de tallooze half bar baarsche volksstammendie den laatsten tijd aan het Russische gezag zijn onderworpen uit een militair oog punt elementen bevatten, waartegen de beschaafde Euro peaan, hoe welgewapend ook, moeielijk bestand zal zijn. Hoe de houding der Fransche natie in dien toekom- stigen strijd zal zijn, is niet twijfelachtig. Ook van die zijde dreigt voor Daitschland een sterke vijand. Deze verdeeldheid van Europa in twee even sterke kampen heeft dunkt onszelfs voor kleinere staten gevolgen die wel de aandacht waard zijn hoewel zij hier te lande nog niet werden besproken. Was b. v. Nederland tot nu toe een quantité négli- goable, een factor waarmee men geen rekening behoeft te houdengelijk de zaken thans staan kan het voor Dnitschland in 't geheel niet onverschillig zijn, in hoever wij onze neutraliteit kunnen handhaven. Dat de politieke toestand voor Daitschland niet in zijn voordeel veranderd is, behoeft geen betoog; vandaar dan ook dat zelfs na het bezoek van den Czaar aan Frankrijk de Duitsche Keizer zich beijverd heelt hem allerlei attenties te bewijzen. Voor zoover de politieke geschiedenis bekend is, heeft Bismarck de verhoudingen die thans bestaan, voorzien, en getracht die te voorkomen. Gelijk men zich herinnert, waren de vredesvoorwaarden, die hij in 1871 aan Frankrijk oplag, nadat Wilhelm in de spiegelgalerij te Versailles de keizerskroon had aange nomen, bijzonder hard. Verlies van grondgebied en een som gelds zoo groot als nog nooit van een overwonnen volk was geëischt. Terwijl de vredespreliminairen werden geteekend, ging Parijs in vlammen op. Nadat de vernederende vrede gesloten wasdacht iedereen en misschien Bismarck ook, dat Dnitschland's erfvijand voor goed was te gronde gericht. Evenwel bleek het spoedigdat men zich daarin vergist had. De levenskracht van '6 Fransche volk bleek sterker dan men vermoedde. De milliarden werden in korter tijd dan behoefde betaald. Het leger werd gereorganiseerd, en nauwelijks verliepen er een viertal jaren of het was te voorzien, dat Daitsch land aan zijn grenzen een even sterken nabuur zou vinden als vóór 1870. Voor dat Frankrijk geheel op zijn verhaal zou zijn gekomenwilde de Rijkskanselier in 1875 gelijk een tweede Catohet Fransche Carthago opnieuw gaan verwoesten. Prins Gortschakof eu de Rnssisehe diplomatie heeft dit plan verijdeld. Toen namelijk in 1875 evenals in 1869, van de Rus sische regeering de neutraliteit verlangd werd in geval van een hernieuwden oorlog met Frankrijk heoft Czaar Alexander daartoe niet willen meewerken. Zelfs maakte men den Franschen gezant Leflö opmerk zaam op de booze voornemensdie Bismarck koesterde. Bovendien gelastte de Russische regeering aan Schou- valofhaar gezant aan 't. hof van St. James op zijn reis naar Londeneer bezoek te brengen aau Keizer Wilhelm en hem naar de plannen te vragen. Ongelukkigerwijze was Keizer Wilhelm nog niet inge licht hij verklaarde ten hoogste verbaasd te ziju over de mededeolingen en gaf de moest vredelievende verze keringen. Fatsoenshalve na deze geruststelling van Keizer Wilhelm zelf, kon in 1875 geen oorlog worden begonnen. Aldus bleef de vrede bewaarddoch dat Bismarck verstoord was op de Russen, die zijn plannen in duigen deden vallen, is duidelijk. Drie jaar later heeft Bismarck dan ook om een hui selijke uitdrukking in deze diplomatieke aangelegenheden te gebruikenhet verijdelen van den tweeden Duitsch- Franschen oorlog aan zijn Rnssisehe vrienden gedacht ingepeperd. Id 1877 stonden de Russische legers voor de poorten van Constantinopel. De Sultan was gedwongen de vredesvoorwaarden van San Stefano te onderteekenen. In dit verdrag van San Stefano waren behalve eenige bepalingen ten behoeve van de Christenbevolking van Turkije, groote voordeeleu voor Rusland bedongen. Doch nu slaagde Bismarck er inin overleg met Engeland (Beaconsfield) om dit verdrag van San Stefano aan een Europeesch congres te onderwerpen. De gevolmachtigden der groote mogendheden kwamen te Berlijn bijeen onder presidium van Bismarck. De uitslag van deze bijeenkomst zal van achter af beschouwd niemand bevreemden. Alle bedongen voor deeleu, behaald in den moeite vollen, zeer kostbaren oorlog tegen Turkije gingen voor Rusland verloren. Oostenrijk werd door Bismarck er toe gebracht mede te werken tot de verscheuring van het tractaatdoor de belofte om Bosnië eu Herzegowina te mogen annexeeren juist die provinciën van het Ottomaansche rijk, wier inwoners goed en bloed geofferd hadden voor den Sultan Deze combinatie ten nadeele van Rusland door Bis marck uitgedacht, gelukte volkomen. Oostenrijk bezette Bosnië en Herzegowina. Doch deze bezetting verwekte natuurlijkerwijze opnieuw verbittering in Rusland dat zooals reeds gezegd isvan zijn expeditie naar Constan tinopel niets had geprofiteerd. Duchtende de wraak van Rusland, en voorziende, dat de Russen verbitterd door de diplomatieke nederlaag geleden op 't coDgpes te Berlijn die verbittering door daden zouden toonen, heeft Bismarck een zonderlinge combinatie bedachtnamelijk twee geheime verbonden. Een met Oostenrijk in 1879 en later in 1884 een met Rusland. In het volgend opstel wordt getracht voor zoover het bekend is de aanleiding tot deze tractaten in 't kort te omschrijven. BUITSCM.AAO. De keizer heeft een nieuw en zeer sprekend argument in 't veld gebracht, voor do uitbreiding der marine, waarover de Rijksdag spoedig zal hebben te beslissen. Den II werd door den voorzitter medegedeeld, dat de keizer een viertal graphische voorstellingen had laten vervaardigen over de sterkte en in het bijzonder over de toeneming der vloten van Dnitschland, Frankrijk, Rusland, de Vereenigde Staten en Japan. Deze tabellen zijn in de wandelgangen van den Rijksdag voor de leden ter bezichtiging gesteld. De tabellen, die tot den jongsten tijd zijn bijgewerkt, strekken vooral om aan te toonen, dat bij de tot nu toegestane kredieten voor de marine, in 1899 als de nieuwe oorlogsschepen gereed ziju, Frankrijk en Rusland samen 45 nieuwe schepen zullen bezitten en Dnitschland slechts 14. De keizer heeft verder doeu uitkomen, dat terwijl de handel van Dnitschland zich zoo heeft ontwikkeld dat alleen die van Engeland grooter is, de ontwikkeling dei- oorlogsvloot daarmede geen gelijken tred heeft gehouden. De Rijksdag besloot, op voorstel van den voorzitter, den keizer dank te zeggen, voor dit bewijs van belang stelling in de zaken des Rijks. EK6ELAK0. De Niger Compagnio heeft bericht ontvangen, dat Bida, de noordelijke hoofdstad van de Foelahs, door het expeditiokorps is ingenomen op 28 Jan. Twee dagen te voren was er een yroot gevecht geleverd tegen het leger der Foelahs, ongeveer 20,000 man sterk. De vijand werd eerst op de stad teruggeworpen, maar ten spijt van de vreeselijke slachting welke de veld kanonnen in zijn gelederen aanrichtten, deed hij her haalde aanvallen op de Engelsche colonne, die carré for meerde en naar het kamp terugtrok. Toen het zwaardere geschut in werking werd gesteld en op een afstand van 1500 yards granaten wierp onder de dichte massa's der zwarten, moest de vijand terugtrekken het expeditiekorps had slechts één doode. De houding der inlandsche hulp troepen v?ordt zeer geroemd. Sedert het uitbreken van de pest te Bombay zijn er 5960 personen aangetast en 4581 aan de ziekte ge storven. Het afzonderingshospitaal blijkt geheel en al onvoldoende to zijn, de getmesheereu zien er een broei nest voor de ziekte in. Zelfs de gieren sterven nu aan de pest tengevolge van het verzwelgen der lijken van de slachtoffers. EGYPTE. De Sirdar van het Egyptische leger, sir Herbert Kitchener, is nit Soeakim naar Kairo terugge keerd. Hij meldt dat om Soeakim alles rustig is. Er wordt gemeld, dat Osman Digna bevel heeft ge kregen om met zijn mannen naar Berber te trekken. ORIBIiEAIjAA©. Bij zijn redevoering in dejKamei zeide Delyanuis o.a. »Wat er ook gebeure, de Grieksche regeering heeft van alle te nemen maatregelen een duidelijke voorstel ling. Zij zal haar besluiten uitvoeren. Griekenland en Kreta zijn door banden van nationalen en historischen aard verbonden en de rechten, die Griekenland op Kreta heeft, kunnen niet ontkend noch verzwakt worden. Kreta verlangt thans met het moederland vereenigd (e worden en dit kan zijn kind niet verstooten of in den steek laten. Doch het zal zijn plan met verstand uitvoeren." Dat de regeering niet voornemens is Kreta in den steek te laten, bewijzen de uitrusting van een tweede flottille van 4 torpedobooten, een erediet van 500.000 drachmen door de Kamer ten behoeve der gevluchte Kretensers toegestaan en eene nota door do regeering aan de mogendheden gezonden, waarin zij verklaart, dat Griekenland niet als een eenvoudig toeschouwer de ont wikkeling der gebeurtenissen op Kreta kan gadeslaan. Volgens berichten uit Weenen ontvangen, zonden de mogendheden geantwoord hebben met eene verklaring, waarin zij haar voornemen te kennen geven, elke poging van Griekenland om zich met de zaken op Kreta te be moeien, tegen te gaan. TURKIJE. Op Kreta is 't nog steeds een vreese lijke toestand. Don 11 heeft een hevig gevecht plaats gehad te Kastelli hij Kissamo, waarbij 30 Christenen en 100 Muzelmannen gedood zijn. Wie het eiland ont vluchten kan, vlucht. Berowitch-pacha is gevlucht naar het Griekscb consulaat en de prinses, zijn gemalin, naar het Fransche consulaat. Men zegt dat Berowitch-pacha in ongenade gevallen is. Assim-pacha heelt aan de Grieksche rogeering verklaring gevraagd over het vertrek der torpedovloot. De Kretensers zijn besloten tot het uiterste te vechten voor hun vrijheid, De Turksche regeering moet 15.000 man hebben gemobiliseerd, waarvan er 500 bestemd zijn voor Kreta. Binnen enkele dagen zal een geheele lichting onder de wapenen geroepen worden. In Koustanrinopei zelf heeischt groote gisting. Maandag moest de politie buitengewone voorzichtigheidsmaat.regelen nemen, ten gevolge der ontdekking van een proclamatie, die bij duizenden verspreid werd, en waarin de noodza kelijkheid betoogd wordt den Sultan af te zetten, ten einde aan het tegenwoordig wanbeheer een einde te maken. De patrouilles in de straten worden versterkt, een cordon om het paleis getrokken en andere maatregelen genomen. In enkele kringen houdt men het er voor, dat do pro clamatie verzonnen is en dat de Sultan nieuwe onlusten wil uitlokken.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1