Nederland Stadsberichten. C^e vonden IToor werpen. Rationale Militie. De lawine nabij lava». Een lawine, welke 5 man en 7 sleden bedolf heeft plaats gehad bij de Fluelenpas in Zwitserland. Een half nur te voren was de post gepasseerd de plaats waar het onheil is voorgevallen, gold niet als gevaarlijk. De voerman die vóór reed bleef ongedeerd. Hij redde zijn beide sleden en bracht van het gebenrde bericht naar het logement. De waard en twee man begaven zich met een St. Bernardshond naar de plaats en vonden na betrekkelijk korten tijd drie lijken. Van Süs en Davos kwam niet minder dan 60 man ter hnlp. Men arbeidde bij fakkel licht tot middernacht doch kon de beide andere lijken niet vinden. Den volgenden morgen werden de werk zaamheden voortgezet, doch moesten wegens een sneeuw storm weer worden gestaakt. De lawine is 450 meter breed en op sommige plaatsen 10 meter diep. Schagen. Den 11 ontstond er in de meubelmakers- werkplaats van den heer J. B. alhier een begin van brand. Een schaafbank en eenige kleinigheden werden gedeeltelijk een prooi der vlammen, die gelukkig spoedig gebluscht konden worden. De afdeeling Schagen van den Socialisten-bond alhier behoort dezen winter lang niet tot de minst werkzame afdeelingen. Vele malen reeds deed zij voor een flink publiek een spreker optreden, o.a. de heeren den Hartog en Hermans, terwijl nu wordt medegedeeld, dat van harentwege de heer F. Domela Nieuwenhuis een spreek beurt zal vervullen, den 27 te Warmenhuizen en den 28 te Schagen. Op de reeds vroeger vermelde lijst voor werkverschaf fing, die door den burgemeester den ingezetenen is aan geboden, is voor ongeveer 500 werkdagen ingeschreven. Het aantal werkloozen, dat zich voor werk heeft aange geven, bedroeg 64, die allen 2 dagen gewerkt hebben. De overige dagen zullen onder 25 van de armsten onder de werkeloozen verdeeld worden. Op zijn verzoek heeft de heer P. Dekker alhier eervol ontslag gekregen als desinfecteur van de afdeeling Scha gen van het Witte Kruis. Langcdijk. De vaart van Langedijk op Am sterdam is tot groote vreugde van onze bouwers weer open. Nauwelijks was dit bekend of 2 schuiten, volge laden met kool en uien, vertrokken van Broek om over Amsterdam zoo mogelijk Rotterdam te bereiken, terwijl een tiental vaartuigen geladen werden voor de Amster- damsche markt. Naar ons werd meegedeeld lagen er te Amsterdam alleen 23 Laogedijker schuiten ingevroren, die nu natuurlijk op de terugreis zijn om zwaar geladen naar Amsterdam weer te keeren. Op een handelsvloot van een veertig schepen zullen zeker weinig streken van de grootte van Langendijk kunnen bogen, wel een be wijs, dat de groententeelt van Langendijk een belangrijke factor is voor de welvaart van Noordholland. De prijzen der kool waren de laatste dagen stijgende. Voor roode werd van 4 tot 12 gulden besteed, voor witte van 4 tot 8, voor gele van 4 tot 9. Ook de uien worden duurder, maar handel is er weiuig in. Grootendeels wordt ze door schippers opgekocht, die ze voor eigen rekening in onze groote steden verhandelen. Was de prijs langen tijd f 1 per mud, nu is er reeds f 1,40 besteed. Hooge prijzen zijn natuurlijk de beste belooning, die onze bouwers voor hunne groote zorg en moeite, die ze aan do groen ten gedurende een geheel jaar ten koste leggen, kunnen verlangen. Mond en klauwzeer. Te Sloten en te Haarlemmermeer is mond- en klauwzeer uitgebrokenrespectievelijk onder het vee van J. van Drielaan den Slotorstraatweg en R. Bruin, IJ weg. Schoort. Alhier is eene vereeniging opgericht die zich ten doel stelt, den werkman in tijden van ziekte te steunen. Reeds hebben zich een 27 tal personen als lid aangemeld en is een bestuur gekozen. Spoorweg-coupé in brand. Woensdag den 12 geraakte een coupé 2e van den treindie 12.30 uur van den Helder vertrekt in brand. Dicht bij het station Schagen werd de brand door een officier uit den Helder, die zich met zijne echt- genoote in de coupé bevond ontdekt. Hij wist nu den conducteur te waarschuwen en het bleek dat het on derste deel van den wagen reeds in vollen vlam stond. Nadat het rijtuig was afgehaaktkon de reis worden voortgezet. Noordscharwoude. Voor de afdeeling »Patn- monium" trad de heer Oosterbaan hoofd der Chr. school te Naaiden, als spreker op en behandelde de staatkundige ontwikkeling gedurende de laatste 50 jaarmet een reeks van gewenschte maatschappelijke verbeteringen. Hij be pleitte de instelling van een pensioenfonds voor werk lieden beperking van het groot grondbezit en het koop recht door buitenlanders van nederlandschen grond. Een maximum van grondbezit moet z.i. bij de wet worden bepaald. Hij spoorde aan om ijverig gebruik te maken van het kiesrecht; de mannen van Patrimonium moeten samenwerken met de anti-revolutionaire partij. Door een vjjftal personen werden enkele vragen aan den Bpreker berichtdie deze bereidwillig beantwoordde. Hensbroek. Den 10 is door de leden der socië teit Eensgezindheid in de kolfbaan van den heer G. Winkeleen kolfwedstrijd gehouden. De le prijs is be haald door den heer J. Schaak met 101 punten de 2e pr. door den heer J. Wagenaarmet 97 p.; de 3e pr. door den heer J. J. Willinge met 76 p., en de 4e pr. door den heer G. Winkelmet 75 p. Den 12, 's middags brak er een binnenbrand uit in de woning van den heer G. Winkeldie door de tijdige en krachtige hulp der buren spoedig werd gebluscht. Barslngerhorn. Den 11 werden te Kolhorn volksvoordrachten gehouden welke door een groot pu bliek zijn bezocht. Zoowel de muzieknummers als do letterkundige voordrachten werden mot groot genoegen aangehoordhet geheel kon een zeer genotvolle avond heeten. Zijdie anders dergelijke genoegens moeten ont beren omdat zelfs de kleine min of meer verplichte vertering hun niet pastkonden ditmaal mede genieten door de nitgifte van bons goed voor 2 kop chocolade aan een zeker getal onvermogonden. Het nutsdepartement alhierwaarvan deze zaak uitgiDgkan over het wel slagen dezer volksfeestavond tevreden zijn. Hoewel de Zuiderzee te Kolhorn geheel ruim is en zooverre het oog reikt geen ijs is te zien zoo is de scheepvaart nog geslotendoordat in de haven het ijs nog zoo sterk is dat hierop den 12 nog vrij druk werd schaatsengereden. De kustlichten worden derhalve nog niet ontstoken. Texel. Twee kiesvereenigingen zijn hier opgericht, een katholieke en een anti-revolutionaire. De eerste te Den Burg, de tweede te Oosterend. IJ». Door den ijsbreker »Auna van de heeren Goed koop is het ijs gebroken op het Noordhollandsch kanaal van de Willemsluizen tot Purmerend, zoodat op dit kanaal gedeelte de vaart weer is heropend. Ook van Alkmaar tot Nieuwediep is thans het ijs opengebroken. Uit Enkhuizen meldt men De Zuiderzee is zoover het oog reiki open. Hen paar merkwaardige ossen. Oterleek. Sedert eenige dagen heeft de heer W. Visser een paar ossen op stal, die èu om hun bijzonderen vorm èn om hun merkwaardigen tocht naar hier, waard zijn hier te worden gemeld. De overtocht was al zeer aan hinderpalen en vermoeienissen rijk. Men leze: Den 12 September 1896 werden zij te Fiume a Quarners aan gekocht door den heer Koopmans van Amsterdam die wilde gebruiken ten dienste van zijn distilleerhandel De Roemer.'' Voor het transport werd een Slavah (be diende) aangenomen, tevens om met de beesten door Am sterdam te rijden. Na heel veel moeite werd vergunning tot uitvoer gekregen, zoodat de Slavah den 15 September met 4 ossen in den trein kon stappen. Te Bodenbach verbood men hem de grenzen over te gaan en eerst na verlof van den minister kon verder worden gereisd. Te Maagdenburg stuitte men weder op wachten. Daar werden de ossen onder quarantaine gesteld. In Emmerik moesten ossen den waggon verlatenze bleken niet tegen de vermoeienissen van de reis bestand te zijn. Met veel moeite mochten ze de hollandsche grenzen passeeren. Na door 2 veeartsen onderzocht te zijnwerden ze in ver zegelde waggons naar Amsterdam verzonden. De reis per spoor had een volle maand geduurd Dadelijk bij de aankomst werd den district-veearts te Haarlem geseind. Deze ontzegelde den waggon en de 2 ossen kwamen eeuig- zins vermagerdmaar gezond te voorschijn. Maar de keurige beesten mochten niet aan het doel beantwoorden. Het rijden door de stad werd met deze dieren niet toe gelaten. Thans is de heer Visser eigenaar er van ge worden. In vorm komen ze hoofdzakelijk met oqze hollandsche runderen overeen, maar hun horens zijn zoo ontwikkeld, dat een manspersoon de toppen met zijwaarts uitgestrekte armen juist kan raken een spanning dus ongeveer van 6 voet. De eigenaar heeft het plan de ossen te mesten en ze op de aanstaande paasch-tentoonstelling te Alkmaar ter opluistering in te zenden. Urk is nog steeds niet te bereiken dezer dagen beproefde de postboot »Minister Havelaar'' met eene sleepboot tot assistentie het eiland te bereiken maar te vergeefs. Eenige Urkers hebben met een ijsvlet de tocht beproefd met boter gevolg en overgebracht de post en eenige benoodigheden o.a. gistwaaraan de behoefte zich dringend deed gevoelensedert 21 Januari toch was het eiland door sneeuw en ijs ingesloten. Bij den uitgever S. L. van Looij, Amsterdam, zal een vaktijdschrift voor onderwijzers worden uit gegeven, onder redactie van L. C. T. Bigot, J. C. Holtz- appel en A. J. Schreuder, onderwijzers te Amsterdam. Het zal om de twee maanden verschijnen en f 2.25 per jaargang kosten. De eerste aflevering verschijnt 1 Maart a.i Laatste Berichten. KONSTANTINOPEL, 12 Fob. Een Turksch vaartuig, uit Smirna vertrokken met duizend man troepen, be stemd voor Kreta, moest den terugtocht aannemen ten gevolge van het verzet der mogendheden. KANEA, 12 Febr. De Grieksche torpedobooten zijn hier nog niet in zicht. Een reiziger deelt mede, dat zij bij het eiland Milo voor anker liggen. Het bericht dat Berovitch pacha en zijn vrouw in het consulaat zouden gevlucht zijn, wordt niet bevestigd. WEENEN, 12 Feb. Naar de »Neue Freie Presse verneemt, luiden de iustructiën van de commandanten der vreemde eskaders zeer beslist, dat zij alle middelen in het werk moeten stellen om eene vredebreuk te voor komen. De Grieksche flottille in de wateren van Kreta wordt bewaakt door de internationale vloot, die haar belet tot daden over te gaan. lieden bij de Cadettenschool. Voor dit examen worden opengesteld a. 30 plaatsen voor jongelieden met bestem ming om te worden opgeleid voor den dienst hier te lande; b. 22 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst in Nederlandsch Indie. Aanmeldingen moeten vóór 1 Juni aan het departement van oorlog ontvangen zijn. De »Staatscourant'' van 12 Februari behelst nadere bijzonderheden. Protestantsche Vrouwen vereeniging. Blijkens achterstaande advertentie zal de rederijkers kamer „Bilderdijk" op woensdag, den 17, eene uit voering geven van »Janus Tulp,'' waarvan de opbrengst geheel strekt ten bate van de »Protestantsche Vrouwen- vereeniging" hier ter stede. Toegangsbewijzen zijn ad f 1 te verkrijgen op den dag der uitvoering aan het lokaal. Concert. De heer Anton B. Tierie stolt zich voor, op dinsdag, den 23 alhier een concert te geven waarvoor den in gezetenen eene inteekeulijst zal worden aangeboden. Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD 11 Febr. Gerardus Lambertus Landman en Jannetje Tes- selaar. Jan Paauwels en Margaretha Johanna Koot. Dirk Plevier, te Zijpeen Trijntje Brandsalhier. GEBOREN: 10 Febr. Klaas, z. van Klaas Bakker en Neeltje Bruijns. Hugo Anton, z. van Jacobus Andries Verkuijl en Aiida Anna Oatharina Blekkingh. 11 Fokke z. van Johannes Wijkstra en Elisabeth Jeeu8ma. OVERLEDEN 10 Febr. Ilernhard Gerhard Hermann Anton Schraer, 86 j. Maartje Brouwer, echtgen. van Klaas Kos ter, 44 j. 12 Dirk, z. van Arie Potharst en Geertje Geertrui Bas bijna 6 m. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een nickelen horloge; een sleutel; een melkbusje; een gouden oorbelletje; een gouden oorknopje; een oorbelle!je; een sleuteltje; een muilkorfeen rozenkrans; een eind. steigertouw een elastieke baleen huissleutel, en ver scheidene handschoenen een beursje met zeer voel geld. AlkmaarDe Commissaris van politie voorn., 13 Febr. 1897. S. M. S. MODDERMAN Jr. De BURGEMEESTER"dêTgëmeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, onderstaanden verlofganger der Zeemilitie, lichting 1 89 5, om zich aan boord van Hr. Ms vaartuig »Evertsen" te Willemsoord te vervoegen op den dag, hieronder ver meld 's middags ten 12 uren, op 1 April 1897, JAN V1SICHEB Hij moet voorzien zijn van zijn verlofpas en heeft recht op vrij transport naar zijn korps, tijdig ter gemeente secretarie aan te vragen. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 13 Februari 1897. A. MACLAINE PONT. Personeele belasting. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengt op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de in gezetenen der gemeente dat het voljaarsch kohier no. 8 der Personeele belasting, dienstjaar 1896/7, op 11 Fe bruari 1897 door den Directeur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaardheden aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze ge meente ter invordering is overgegeven. Alkmaar, den 12 Februari 1897. Het Hoofd van het Bestuur voornoemd A. MACLAINE PONT. Vervolg binnenlandsche berichten. Kiezerslijsten. Men verzoekt onshendie zich in het. laatste jaar alhier hebben gevestigdte herinnerenzich met hunne belastingbiljetten aan te melden ter secretarie dezer gemeenteuiterlijk maandag a. s., ten einde alsnog op de kiezerslijst te worden geplaatst. De heer Jb. Brands Fa., alhier, werd op de te 's-Gravenhage van 12 tot 14 februari gehouden wor dende internationale tentoonstelling van pluimvee be kroond als volgtporseleinduiven le pr.; baldheads 2e pr. en z. e. verm.; holle kroppers z. e. v.; schotsche pauwstaarten 2e pr. en z. e. v.; eng. goudvinken 2e pr. en z. e. v.; koningsberger rijnoogen reserveprijsexotische duiven reserveprijsmonnikduiven 2e pr. Gezelschap-Ter Hall. Dit gezelschap trad hier den 11 in't lokaal »Har- m o n i e" weder eens met de revue-operette »Naar de tentoonstelling'' op. De heor ter Hall steldeevenals de vorige maal, schonken Piet" voor. 't Is een zeer ruw type maar toch moet men om hem lachen 't Gaat ook niet best een bewoner van de zoogenaamde amsterdamscbe Jordaan als een beschaafd mensch te doen optreden. Van de café-chantant nummers voldeden ons het meest eene voordracht van den heer ter Hall en een stukje door een heer en dame gespeeld. Eene andere damo deed haar best het bekende «connais tu le pays" uit de opera Mig non" van Thomas te zingen wat niet erg gelukte. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 uur als volgt: den 12: 768.3; den 13: 766.0. Cadettenschool. Hier ter stede zal in de maanden Juli en Augustus het examen worden gehouden voor toelating van jorge- Traiu Kdam—Volendain. Door het comité voor de bevordering van den aanleg eoner stoomtramverbindiDg van Edam naar Volendam en naar het station Kwadijk-Edam is een adres ingediend bij hoofdingelanden van de Purmer om vergunning te erlangen rails te leggen door dit waterschap. Het is n). gebleken dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland (om de kosten) ezwaar hebben tegen de geprojecteorde lijn door »de Zeevang". Boerenbond. De afdeeling Wijde-Wormer en om; treken van den Nederlandschen Boerenbond" hield den 11 eene openbare bijeenkomst te Purmerend waartoe belanghebbenden in het boerenbedrijf ook niet-leden waren opgeroopen. Ongeveer honderd personen woonden deze vergadering bijdie geleid werd door den vice-voorzittor den heer J. Zuurbier te Beemstor: Nadat de secretaris het jaarverslag had uitgebracht en na eenige mededeeling omtrent den financieelon toestand dor afdeeling, sprak de heer Zuurbier over den kwijnenden toestand van den landbouw en gaf eene schots van het doel en stroven van den Bond. Er traden slechts weinig nieuwe leden toe. Beverwijk. Door de vereeniging Flora alhier is besloten in het voorjaar van 1898 eon tentoonstelling te doen plaats hebben van afgesneden Hyacinten, Tulpen enz., benevens van bloeiende bol-en knolgewassen. Nevens het bestuur is eene commissie van 7 personen benoemd, die alles zal voorbereiden en vooraf een programma vaststellen, hetwelk in Juli a.s. zal openbaar gemaakt worden, ten einde de deelneming zoo algemeen mogelijk te doen zijn. De inzenders zullen alleen mogen deelnemen met bloemen door hen zehen gekweekt ot gebroeid. Alkmaar 12 Febr. Aangevoerd 264 mudden. Tarwe f 0,— a 0,—, rogge t 0,— a 0,-, gerst f 0,— a 0,— id. chev. f5,— a0,-, haver f 3,— a 3,65, paardrnboonen f 5 a 0,—, bruine id. f 6,75 a 8,—, rood mosterdz. f 0,— karwijzaad f 0,— a f 0, Duivenbooneu t 0,a 0,—, geel mosterdz. f 0,—. Erwten: groene f 14,— a grauwe 12,- a vale f 6,375 citroenb. f 7,50 a 0,witte id. maanzaad f 10.50. a 0,witte f f 9,— a 10,—.blauw

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2