Negen en Negentigste Jaargang. 1807. ZONDAG 14 FEBRUARI. PARIJSCHE BRIEVEN. EEN OFFER. Nederland. m. FEUILLETON. NO. 20. Tweede blad. ALK1HAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80} franco door het geheele rijk 1,—. 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3 Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER k ZOON. Paris 2/9 Februari 1897. Wij zijn weder in het tijdperk der diefstallen. Dit is ook al eene epidemie. De bankiers Lehideux en Cie. werden door drie hunner voornaamste bedienden, door den boekhouder en twee andere chefs bedrogen voor een be drag van 800 duizend francs. Dus ongeveer 4 ton, het pleit tenminste voor het talent dier drie heeren, want om in een groot bankiershuis waar alle rekeningen slui ten moeten, het Italiaansch boekhouden zoo toe te passen, dat men er in slaagt vier ton te verduisteren, daarvoor moet men bijzonder knap zijn. Hoe jammer, dat die groote knapheid die drie menschen voert in de gevangenis. Do firma Erard, gij weet wel, die beroemde piano's en harpen, de firma Erard dan was het slachtoffer van een diefstal, die gelukkig van minder beteekenis is, doch die er nog al verdacht uitziet. De magazijnen benevens concertzaal bevinden zich in de rue du Mail en van daar gaat men 's zaterdags met een wagen het geld brengen naar de fabriek, om de werklieden te betalen. Verleden zaterdag deed dus als gewoonlijk een bediende 25 duizend franken in den wagen en die som bestond alzoo voor namelijk uit met zilverstukken gevulde zakken od rollen goudgeldde wagen werd gesloten, do bediende stak den sleutel in den zak, klom naast den koetsier en men reed naar de fabriek. Daar gekomen, was de wagen nog ge sloten, de bediende opende dien met den zelfden sleutel en tot verbazing van koetsier en bediende, beiden, waren alle zakken verdwenen. Hier was dus de dief een waren goochelaar. Eindelijk nog werd in de rue Sedaine de brandkast van de »Société des Forges" door behendige inbrekers uit het kantoor van den kassier gehaald en met den inhoud van 300 duizend franken gerold tot aan de straat deur, doch daar bleek het dat de koffer te groot was en niet door den ingang kon gehaald worden, zoodat de dieven haar op de binnenplaats achterlieten tot groote verbazing van den concierge, die er zijne vrouw en buren bijriep en niemand begreep in het eerst hoe die zware brandkast zoo maar uit het kantoor gekomen was. Hier hadden dus de dieven geen heil van hun werk. Tot zoo ver het hoofdstuk diefstallen. De »Roman de l'Ouvrière," de geschiedenis van eene parijsche werkster, welke verleden jaar door de Kleine Courant" op de door haar uitgeschreven prijsvraag be kroond werd met een prijs van 30 duizend franken, verscheen thans in »Petit Journal." Dit verhaal beant woordt in vele opzichten aan de voorwaarden door de »Kleine Courant" gesteld, het is onderhoudend, zeer fat soenlijk, geschreven in aangenamen stijl, en men leest slechts van deugd en fijn gevoel; ondeugd en slechtheid komt er bijna niet in voor en de deugd wordt op waar dige wijze beloond. Zoo de schrijver dezen roman uit geeft als boekdeel, voorspellen wij hem veol succes bij alle jonge dames en vrouwen, want het is een echt meisjesboek. Germaine is een allerliefst meisje uit de groote wereld, van adelhaar vader, een officier, stort Roman 'van H. RIDER HAGGARD. 56) Den volgenden namiddag het was een Zondag deelde Lady Gra\es haar gastvrouw mede, dat zij een vriendin ging bezoeken wandelde naar den hoek van 't plein waar zij een huurrijtuig nam en liet zich naar de Kent-Street brengen. In de Edgware Road liet zij het raampje zakken en keek naar den stroom van wan delaars. Eensklaps sprong zij opwant onder de hon derden vreemde gezichten had zij dat van Samuel Rock herkend. Hij zag er bleek uit en mompelde voortdurend in zichzelf en scheen naar iets te zoeken. »Wat zou die man hier toch doen?" dacht lady Gra ves. »Hij schijnt mi) te volgen." Het rijtuig reed verder en hield stil voor No. 8 Kent-Street. »Wat een akelig hoekje", dacht lady Graves toen zij den koetsier betaald had en aan de bel trok. Toevallig was juffrouw Bird uit, en het dienstmeisje, dat open deed antwoordde op de vraag der oude dame, of miss Haste thuis wasterstond »ja", en geleidde haar naar boven. >Daar is iemand voor n", zeide zij terwijl zij de deur- voor lady Graves opende en onmiddellijk weer sloot. Joandie op de sofa zat te lezen of althans deed alsof zij lasstond onwillekeurig op en keek hare ge sluierde bezoekster verbaasd aan. »Wat zie ik?" riep zij. »Lady^Graves »Ja Miss Haste, ik ben Lady Graves, en ik ben zoo vrij u eens te komen bezoeken. Ik hoordat ge ziek zijt geweest." Joan boog het hoofd viel weer neer op de sofa en wees naar een stoel. Zij kon zoo terstond niet spreken zich in leelijke speculatiën, verliest zijn fortuin en schiet zich voor het hoofd, hare moeder sterft van schrik over dit onverwachte ongeluk. De verloofde van de jonge dame, een officier, is een echt kind der 19e eeuw, hij is verliefd op zijne aanstaande, maar laat haar toch zitten, nu het fortuin weg is. Germaine is echter een buiten gewoon meisje, zij zal in haar eigen onderhoud voorzien, zij i3 eene bekwame werkster in fijne kanten, verkoopt al de kostbare meubelen haver ouders en trekt van de opbrengst een kleine rente. Zoodoende is het haar moge lijk niet alleen haar brood te verdienen, doch ook met raad en daad andere werksters en vele ongelukkigen bij te staan, kortom, zij is zoo braaf, zoo edel en deugd zaam, dat alle buren haar op de handen dragen, dat de slechten goed worden, dat de ongeloovigen weder naar de kerk gaan en hunne kinderen laten doopen en dat natuurlijk een schatrijk jongmensch, ook al een braaf, edel man, niet anders kan doen, als smoorlijk verliefd worden op het werkstortje, doch bij weet hoe de vork in de steel zit en de jongelui krijgen elkander. Het is een verhaal van deugd en liefde en steekt af bij al de andere feuilletons van Petit Journal, welke steeds vol zijn van geheimen, moorden, gestolen kinderen enz. enz. Het dooit hier sterk en door het snelle smelten van de sneeuw stijgen de rivieren en houden velen met angst het oog gericht op Seine en Marne, welke dreigen ons te overstroomen. Dat hier ook flinke jongens zijn heeft een dertienjarige knaap bewezen. Hij voer met zijne ouders op een schuit, de vader was afwezig en de moeder maakte eten gereed boven een petroleumtoestel. Plotseling hoort de jongen geschreeuw en ziet, dat zijne moeder in de brand staat, fluks pakt hij haar bij de schouders, werpt haar over boord, springt haar na, brengt haar weder boven water, en holt daarna nog de kajuit in om zijn klein zusje te redden. Zulke jongens vindt, men niet alle dagen voor eenige jaren geleden, hij was toen nauwelijks tion jaar, redde dezelfde knaap een makkertje, dat op het punt lag te verdrinken. Men spreekt er van en dan spreekt men het bericht weder tegen, dat een Tmpn ssario hier wil komen met tooneelspelers uit Weenen, om in de duitsche taal de groote treurspelen der duitsche dramaturgen te vertoonen. Voor de Parijzenaars zou dit kunstgenot niet groot zijn, want behalve een deel der jongere lieden, verstaan de Parijzenaars volstrekt de germaansche taal niet, doch voor ons vreemdelingen zou het bezoek der Weener artisten zeer belangwekkend zijn, want tot op heden krijgen wij van vreemde letterkunde slechts fransche ver talingen. Zelfs geholpen door de muziek kon men tot nog toe vreemde drama's niet in de oorspronkelijke taal ten gehoore brengen, Waguer moest geheel vertaald worden. Weet gij wel, waarde lezers, dat gij de grootste rookers zijt van den geheelen aardbol Ja, volgens de Almanak Hachette rookt de Hollander meer dan wie ook, hij ver bruikt per hoofd 3 kilo 400 gram tabak per jaar, daarop volgt de Yankee met 2 kilo 100 gr. en alle andere vol ken rooken veel minder. De Franschman slechts 933 gr want zij voelde dat de slag dien zij vreesde in aan tocht was en dat Henry's moeder tot haar kwam als een ongeluksbode. Lady Graves ging zitten en er heerschte eenige oogen blikken stilzwijgen. sik zie dat ge weer beter zijt", begon zij eindelijk. »Jamevrouw. Ik ben nu weer zoo goed als beter." »Dat doet mij genoegenjuffrouw Hastewant ik wilde als u het mij toestaateens over een ernstige en teedere zaak met u spreken." Joan boog en Lady Graves vervolgde Juffrouw Haste, er zijn mij zekere dingen bekend, van welke ik slechts één zal aanroerennamelijk dat mijn zoon Henry u tot zijn vrouw wenscht te maken zooals gij ookindien al het overige waar is het recht hebt van hem te verwachten." Zij zweeg. »Ga voortmevrouw", mompelde Joan. »Ik ben tot u gekomen", vervolgde zij aarzelend »om u het een en ander in overweging te gevenmaar ik begin met u te verzekeren dat mijn zoon van dit be zoek niets afweet en dat het volstrekt niet in mijn be doeling ligt u verwijtingen te doen. Wij zijn allen men- schelijk en staan allen bloot aan verzoekinghoewel de verzoekingen veranderen met leeftijdkarakter en andere omstandigheden. Het is bijvoorbeeld zeer goed mogelijk, dat ik op dit oogenblik toegeef aan een verzoeking, waar aan ik weerstand had moeten bieden. Moet ik misschien vooropstellen dat gij van plan zijt het hnwelijksaanbod van mijn zoon aan te nemen »Ik heb nog geen besluit genomen, Lady Graves." »Nu", antwoordde de oude dame met een flauw glim lachje »dan zult ge zeker dat besluit wel nemen, zoodra ge hem ontmoet. Ik geloof dat ik dit wel als zeker mag aannemen wanneer datgene wat ik u te zeggen heb u niet tot andere inzichten brengen mocht." »Ik vermoed dat u dit huwelijk niet wenschelijk acht? En hoe zou u dat ookwanneer u de reden kentwaar om hij mij ten huwelijk vraagt?" »Ik acht het inderdaad niet wenschelijkofschoon niet om die reden. Gij zijt een mooi en lief meisje en ik per hoofd en toch brengt de tabak hier honderden mil- lioenen in de schatkist, maar wij betalen dan ook 12^2 franc voor één kilo gewone en 16 franc voor één kilo fijne tabak. Daarentegen drinkt de Franschman al zoowat even veel alcohol als de Hollander, men zou het nauw- lijks gelooven, doch helaas, het verbruik van absinth words hier bijzonder groot en dat is een gevaarlijk vocht. Wij hebben het dikwijls gezien, dat 's morgens zeer vroeg reeds, arme lieden absinth drinken in plaats van een warme kop koffie te nemen en over het algemeen is de absinth-drinker een onpleizierige dronkaard, met enkele uitzonderingen worden de lui er suf of kwaad aardig onder. De carnaval is weder op handen en dat is gelukkig, het wordt tijd, dat wij weder iets vroolijks hooren, want juist staan de kranten weer vol van een moord te Anteuil, doch wij zullen die griezeligheid voor heden maar overslaan. J. M. T. Hoogwater en sneeuw. Rijn, Neckar en Moezel vallen. Sedort de groote ramp van 1891 is het Ruhrdal nog niet zoo ernstig bedreigd als thans. Beneden Schwente staat het Ruhrdal reeds over de geheele breedte onder water en de rivier stijgt angstwekkend. Op de bergen van Sauerland ligt nog heel wat sneeuw. In het Zwitsersche kanton Ober wallis ligt dik sneeuw. Langs de voornaamste wegen is het verkeer gestremd. L)e dorpen zijn geheel van de buitenwereld afgesloten. Bij Simplondorp lagen 9 meter, op den Hospiz 12 meter en op den Zermatt 3 meter dik sneeuw. De meeste inwo ners zijn in de kelders gevlucht uit vrees voor lawinen. Engeland heeft dit jaar ook veel te lijden van hoogwater. In Warwickshire ziju de bekkens op vele plaatsen onder water. In Herefordshire zijn de dorpen enkel langs om wegen te bereiken. Bij Birmingham staan duizenden acres onder water. Te Ipswich zijn de bewoners naar de bovenverdieping gevlucht Te Belgrove, een voorstad van Leicester, drong het water zoo plotseling een fabriek binnen, dat het personeel er moest overnachten. Voor het opruimen van de sneeuw is te Keulen 30000 Mark uitgegeven. Dagelijks waren hier toe aan het werk 250 karren met paarden en voerlieden Te Meppel is de vloer van een keuken ingestort, ten gevolge waarvan eene 80jarige dame hare nicht en een 12jarig dienstmeisjehet brandende fornuiseen brandend petroleumtoesteltafel, stoelen potten en pan nen enz, in den kelder vielen, die 12 voet diep was. Het ongeluk is vrij goed afgeloopende beide dames bekwa men kwetsuren de kleederen van het dienstmeisje vatte vlam waardoor zij eenige brandwonden kreeg. Veeziekten. Te Groningen is den 9 op de stallen van 4 vee houders het mond- en klauwzeer uitgebroken. Ook bij een stier werd op de veemarkt deze ziekte geconsta teerd zoodat geen vee meer werd toegelaten, Door den plaatsvervangenden district-veearts te Haar- twijfel niet of ge zondt al spoedig de positie in welke hij u zon kunnen plaatsen voor hem en voor u zelve waardig leeren vervullen. Wat het overige betreftzoo draagt hij evenveel schuld als gij en hij staat tegenover u onder een moreele vorplichting. Daarover dus geen woord meer. Mijn redenen zijn zeer eenvoudig en tot op zekere hoogte zelfzuchtig. Ik geloof dat gij Henry lief hebt. Nu dan indien ge met hem trouwtzult gij dezen man dien gij liefhebttot reddeloozen ondergang veroordeelen. Ik weet niet, of het u bekend is maar het goed waarop hij woont en waar op zijn voorouders drie eeuwen voor hem gewoond hebben, is zwaar belast met schulden. Indien hij een onbemiddeld meisje trouwtmoet het verkocht worden en dan zijn wij allen letterlijk bede laars bankroet. Ik wil gaarne aannemendat u dit voor u zelve niet deren zou maar het kan u toch niet onverschillig zijn voor hem. Hij zon uit zijn huis ver dreven worden om zonder betrekkingbelast met eene vrouw on een gezin een onzeker bestaan te gaan zoeken." »Dit, alles weet ik", antwoordde Joan kalm. »Maar hebt u ook de quaestie wel eens van mijn standpunt overwogen, Lady Graves? U schijnt den staat van zaken te kennen. Hebt u wel eens overwogen in welk een toestand ik zou blijven zittenindien ik sir Henry's edelmoedig aanbod afwees?" Zeker", antwoordde de oude dame, eenigszins verlegen. »Maar houd het mij ten goede er zou zoo goed mogelijk eene schikking kunnen worden gemaakt Zij zweeg want Joan hief waarschuwend de hand op en zeide »Als u mij vergoeding in geld mocht willen aanbieden, dan verklaar ik u bij voorbaat dat ik u dat nooit ver geven zou iiVilt u mij den mond stoppen met het geld van miss Levinger Zóó diep ben ik nog niot ge zonken Lady Graves!" »Ik vraag u verschooning'', antwoordde Lady Graves. »Het is zoo ontzettend moeilijk een onderwerp als dit aan te roeren zonder iemand te kwetsen. Geloof mij ik heb ook uw standpunt overwogen, en mijn hart bloedt

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 5