BURGERLIJKE STAND. iem is miltvnnr geconstateerd by een veehouder in de gemeente Assendelft. Hond- en klauwzeer. Een aantal veehouders iu de provincie Noordhol land hebben aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres opgesteld en dit ook voor anderen ter onder- teekening gelegd in het hotel »de Doelen" te Purmerend. Reeds geruimen tijd aldus zeggen de stellers van dit adres worden zij door de tegenwoordige maatre gelen tegen do verspreiding van het mond- en klauwzeer ernstig in hunne belangen benadeeld, voornamelijk door het trekken van kringen en het sluiten van markten. Zoolang dit het openhouden van de grenzen van vreemde Rijken bevorderde, zagen zij het nut daarvan in maar nu die grenzen allerwege voor invoer gesloten zijn, mee- nen zij dat het trekken van kringen en het sluiten van markten overbodig is geworden. Bovendien zijn zij overtuigd dat de sluiting van de grenzen het binnensluipen van veeziekten uit Nederland slechts tot voorwendsel heeft en dat de protectie de wer kelijke bedoeling is, en dat daarom alle buitengewone maatregelen welke met het oog op het buitenland wor den genomen de Regeeringeu dier landen toch niet gun stiger zullen stemmen. Door de tegenwoordige maatregelen wordt de ziekte welke in den regel binnen tien dagen genezen is, slepende gehouden. De adressanten gelooven daarom, dat, met inachtne ming van de voorschriften der wet op het veeartsenij- knndig Staatstoezicht, het zooveel mogelijk laten doorzieken van het vee, met behoud van vrij verkeer allerwege van niet aangetast vee en zondor markten te sluiten, de eenige weg zal zijn, om spoedig van de ziekte, die al meer dan vier jaren telkens het hoofd weer opsteekt, bevrijd te worden. Meer dan twintig jaren geleden, toen er nog geen wet of verordening ter beteugeling van mond- en klauwzeer bestond, heeft de ziekte zich na doorzieking in geen jaren meer vertoond, omdat, bij de onvatbaar heid van het vee voor herhaalde aantastiug, het getal dieren, dat de besmetting kan voortplanten de voor aantasting geheel onvatbaar geblevonen er buiten gelaten door de doorzieking tot het kleinste getal was teruggebracht. Is eenmaal die toestand bereikt, dan zal naar de adressanten meenen bij later optreden der ziekte deze veel spoediger bedwongen zijn en niet licht meer op ver scheidene plaatsen te gelijk uitbreken. Om al deze reden verzoeken zij den Minister indien het lichten van mond- en klauwzeer uit de Wet niet mogelijk is voor een bepaalden proeftijd alle bui tengewone maatregelen te laten varen en zich te bepalen tot de toepassing van de Wet op het Veeartsenijkundig Staatstoezicht, in den meest eenvoudigen vorm, met zoo mogelijk sluiting, zoolang de proef duurt, van onze gren zen voor buitenlandsch vee. Met groote waardeering van 's Ministers belangstelling in behoorlijk veeartsenijkundig toezicht gelooven zij, dat Nederland veel meer kans heeft geloopen van uit andere landen besmet te worden, dan in andere landen de besmetting over te brengen. Hoolprijzeu. In het buitenland begint gebrek aan voederartike len te komen. Er is veel vraag in de provincie Gronin gen naar klaverhooi en, bij gering aanbod daarvan, zelfs naar landhooi. De hooiprijzen zijn dan ook weder gestegen, zoodat thans gemiddeld f 26 per 1000 kilo wordt besteed. Kllumclri'liaclijcs. Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen bestaat het plan, om met ingang van 1 Maart a. s. kilometerboekjes der derde klasse in te voeren van 500 kilometers tegen den halven prijs van die voor 1000 kilometers. Ook de waarborgsom voor de nieuwe boekjes zal de helft van de thans bestaande, dus 2,50, bedrageu. De geldigheidsduur dezer 500 K. G. boekjes zal dan ook 6 maanden zijn. Ichermen. Het programma is verschenen van den schermwed- strijd dien de vereeniging »Voor Vaderland en Koning te Haarlem tegen 20 en 21 dezer heeft uitgeschreven, bij gelegenheid van haar 30-jarig bestaan. Van hoogerhand is reeds medewerking toegezegd. Zoo heeft de minister van oorlog bepaald dat in de kazerne logies moet worden gereed gemaakt voor 100 militairendie deelnemen heeft de burgemeester van Haarlem reeds een medaille gegeven en bestaat er gegronde hoop dat ook de Konin ginnen medailles zullen zenden. ■oiiiMomJiiiMaEMniMMiiMMiwriiiTMiMWtfiiriiiri'irirnunT >rifif irirarai?n rammimrr nm voor u want ik vraag van u veel meer dan ik het recht heb van eene vrouw in uwe positie te vragen. Ik kom dan ook tot n als eene biddendeniet om rechtmaar om medelijden. Ik kom n smeeken krachtens de liefde die ge mijn zoon toedraagt, hem te behoeden voor onder gang ja, ten koste zelfs van uw eigen eer en geluk spreekt openhartigLady Graves. Maar als bij mij nu liefheeft Is het in dat geval zoo edelmoedig wanneer n mij van hem doet afzien »Ge zult daardoor in allen gevalle zijn familie een dienst bewijzen miss Haste. Ik zal niet de mogelijkheid aanvoeren dat een man na verloop van jaren een vrouw zou kunnen haten die hij onder zulke omstandigheden gedwongen was te nemen. Want al gebeurt zoo iets dikwijls dan geloof ik toch nietdat dit bij u het geval zou zijn. Wanneer hij u liefheeft, zal hij in mijn oogen die liefde moeten opofferen op het altaar van zijn plicht; hÜ heeft gezondigd en hij moet daarvoor gestraft worden, en ofschoon ik zijn moeder ben heb ik in deze zaak slechts weinig sympathie voor Henrymijn sympathie behoort u en u alleen. »U sprak van zijn familieLady Graves. Eén man vormt toch niet ten gansche familie. Zijn plicht heeft alleen betrekking op hem zelf, niet op het verleden en de toekomst.'' »Dat stem ik u niet toe. De plicht van een man, in een positie als Henrybehoort hoofdzakelijk aan het huis waarvan hij gedurende enkele jaren de vertegen woordiger is en aan den naam dien hij draagt. De stap die hij voornemens is te doen brengt beiden ten ondergang en hij zou ook de ondergang zijn van mij van zijn moederdie haar geheele vermogen hoeft ge geven om dat van hem weer op te bouwen. Doch daar beklaag ik mij niet over. Ik pleit niet voor mij zelf juffrouw Haste en niet voor mijn zoon Henry maar voor zijn voorouders en voor zijn afstammelingen en het huisdat drie eeuwen lang hun erfdeel is geweest. Weet Ieder schermer boven de 16 jaar wordt toegelaten. De wedstrijden zijn Personeelop degen, sabel en ge weer; voor de korpsen, op degen en geweer, terwijl bij den colonne wedstrijd een wapen naar keuze kan worden gekozen. Voor den korpswedstrijd moeten drie schermers worden ingeschreven die ook moeten deelnemen aan den personeelen wedstrijd. Bij den colonne-wedstrijd moeten minstens 6 deelnemers optreden. De prijzen zijn medailles. Voor de vereeniging die de meeste prijzen be haalt is een banierprijs beschikbaar. Gen scheurkalender. Bij den uitgever N. J. Boon te Amsterdam, ver schijnt voor het jaar 1898 (Kroningsjaar) een scheurka lender, met het portret van H. M. de Koningin in hermelijn en diadeem. De uitvoering moet in alle op zichten goed geslaagd en alles tot zelfs in de onderdeelen met zorg gekozen zijn. De zeer lage prijs, 30 cents, brengt dezen onder ieders bereik. Prijsvraag Kegelen. De kegelclub »de Kroon" te Haarlem, opgericht 10 Eebr. 1895, heeft bij gelegenheid van haar 2-jarig bestaan eene prijsvraag uitgeschreven voor kegelen in den meest uitgebreiden zin, en wèl omtrentde ge schiedenis van het kegelspel het kegelspel in den loop der eeuwen handleiding bij t kegelen nieuwe zoowel als weinig bekende kegelspelen het kegelen in verband met de gezondheidsleer wenken bij wedstrijden kortom al hetgeen met deze tak van sport in verband staat. Zondag, den 7, is de jury ter beoordeeling bijeenge komen. Zij was samengesteld uit de navolgende heeren L. Brosch, voorzitter v. d. Algem. Nederlandscheu Kegel bond J. I. H. Eisscher voorz. v. d. Amsterdamschen KegelbondG. H. L. Bakker, voorz. v. d. 's-Graven- haagschen KegelbondK. Vnyk, voorz. v. d. Rotterdam- schen Kegelbond en de voorzitter van de Kegelclub »de Kroon", bijgestaan door de heeren F. Smit Kleine, let terkundige en I. W. Enschedé, bibliothecaris der stads bibliotheek, beiden te Haarlem, terwijl een bekend Haar- lemsch medicus bereid bevonden werd om hot gedeelte Kegelen in verband mot de gezondheid te beoordeelen. De uitslag was als volgt2de prijs, verguld zilveren medalje, do heer Frans Sagers, te Amsterdam 3de prijs, zilveren medalje, de heer C. F. L. Sarlet, te Haarlem. (De juryde waarde van beide werken erkennende, vermeende den lsten prijs, gouden medalje, niet te moeten toekennen wegens de in voornoemde werken voorkomende onjuisthoden)zilveren medalje, de heer A. W. Schols, te Amsterdam, voor het kluchtspel met zang, getiteld sDe wedstrijd ten huizo Kegellust, een aardig tooneel- stnkje dat zoowel voor kegelfeesten als voor andere ge legenheden ter opvoering geschikt is. Kegelspelen waren ook eenigen ingekomen, doch zij waren om verschillende redenen niet geschikt om bekroond te worden toch zullen eenige er van met genoegen in sommige kegelclubs worden in practijk gebracht. Het is het voornemen van de prijsvraagstellende kegel club een boekwerk uit te geven van de bekroonde werken, eenige der niet bekroonde werken zullen voor zooverre zij niet worden opgevraagd daarin worden opgenomen. Ook is er tot 15 Maart nog gelegenheid daarvoor kegel spelen in te zenden. Er is sprake van, dat de kegelclub »de Kroon'' bij wijze van proef eene ronde kegelbaan zal aanleggen, zooais in een der ingekomen werken is aangegeven; dergelijke kegelbaan bestaat nog niet in Nederland. Harlugcarspel. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. 1895 1038 m. en 990 vr., totaal 2028 pers. Geboren werden 30 m., 41 vr., samen 71 kinderen en er vestigden zich 77 m., 82 vr., samen 159 pers.; vermeerdering dus 230 pers. Daarentegen vermin derde de bevolking door overlijden met 16 m., 21 vr., te zamen 37 pers., en door vertrek met 84 m., 86 vr., te zamen 170 pers., dus over 't geheel met 207 pers. Zij vermeerderde dus feitelijk met 23 pers., en bestond derhalve op 31 Dec. 1896 uit 1045 m. en 1006 vr., totaal 2051 pers. Er werden 24 huwelijken gesloten en 5 kinderen als levenloos aangegeven. Den 9 vergaderde in de herberg ven P. Klos de af- deeling Haringcarspel van de Noordhollandsche vereeni ging »het Witte Kruis". De vergadering, die bijgewoond werd door 15 leden, werd geopend door den voorzitter, den heer Swan waarna door den penningmeester werd overgelegd de rekening over het afgeloopen boekjaar. Deze werd vastgesteld en goedgekeurd met een ontvangst gij hoe zijn vader mijn echtgenootis gestorven Met een gebroken hartomdat hij in zijn laatste oogenblik vernam dat zijn zoon dit alles wilde opofferen voor u. Daarom pleit ik voor hem al is hij dood. Henry heeft slechts deze keuzemoet hij van u afzienof moet Ros- ham verkocht worden en zullen de leden der familie waarin gij dan zult worden opgenomen de wereld in gedreven worden bankroet en onteerd »Als ik mij zelf er buiten laat, stel ik u de vraag, mevrouwmoet uw zoon lijden voor hetgeen hij niet heeft gedaan Heeft hij het geld uitgegeven dat zijn bankroet ten gevolge zal hebbenwanneer hij het niet terugbe taalt Heeft hij zelf wel iets met dat bankroet te maken »Dat alles is waar, en toch zal hij het leed moeten dragen terwille van hetgeen ik u reeds gezegd heb." »Dat zegt u, lady Graves, maar uw bedoeling is eigenlijk deze u denktdat uw zoon door mij in een moeilijke positie is gebrachtwaaruit hij zich heel ge makkelijk zal kunnen redden wanneer hij die vrouw maar verlaat. Toevallig is hij zoo dwaas omzoodra by hoort van haar ellendedit te weigeren uit een verkeerd begrip van eergevoel. Nu doet gij een beroep op die gevallen en ongelukkige vrouwofschoon het eigenlijk een beleediging voor u moest zijnzulks te doen en omdat u een goed hart hebtzegt u dat uw zoon zal moeten lijden. Hoe moet hij in uw oogen dan wel lijden Zijn eerste straf zal zijn dat hij na een beetje voorbijgaande smart outsnapt aan een huwelijk met een meisje zonder naam een halve dame wier ouders onbekend zijn die in een herbergje is groot ge bracht met het gevolgdat zij bij de eerste de beste gelegenheid het voorbeeld harer moeder volgdeen ten tweede dat hij een lieve en mooie dame moet trouwen, die hem zoowel liefde als fortuin zal aanbrengen om dan als hij alle zorgen van zich heeft afgeschudgeëerd en gelukkig te leven in een positie die hij geërfd heeft. van f 267,62 en een uitgaaf van f 242,41alzoo met een batig saldo van f 25,21. Daarna werd in behandeling genomen de begrooting voor 1897 welke werd vastge steld in ontvangst en uitgaaf op f 294,21met een post voor onvoorziene uitgaven van f 5,22. Uit het door den secretaris uitgebracht verslag over het afgeloopen jaar bleekle. dat het ledentalhetwelk op 1 Januari 1896 slechts 27 bedroeg op 1 October 1896 reeds was gestegen tot 68; 2e. dat op de statuten de koninklijke goedkeuring werd verkregen 3e. dat voor berging van het materieel der vereeniging met toestemming van het gemeentebestuur was ingericht een der schoollokalen te Kerkbuurten 4e. dat door eenige leden en niet-leden van het materieel was gebruik gemaakt. Ten slotte werden bij de ver kiezing van bestuursleden herkozen de heeren Swan E. Meijer Drees en A. Blad terwijl in de plaats van de overige aftredende en niet herkiesbare leden zijnde de heeren C. KooijJ. NatL. Reuvers en dr. J. Keijzer werden gekozen de heeren P. Witlok, J. Dam, D. Groot en F. Berkhonwer. Oterleek. Getrouwd. 14 Jan. Cornelis Kieft en Cornelia Vader. Overleden. 1 Jan. Pietir Plas, echtgen. van Ariaantje Goet, 32 j. Iilmmen. Ondertrouwd. 22 Jan. Engelbertus de Jong, te Assendelft en Alida Scholten, alhier. v 28 Isaac Eeltink, wednr. van Trijntje de Goede en Antje Admiraal, wed. van Wulbert Mooij. Getrou wd. 19 Jan. Pieter Dekker, te Heiloo, en Alida Maria Kroone. Geboren. 4 Jan. Adelbertus, z. van Cornelis Groot en Elisabeth Apeldoorn. 7 Pieternel, d. van Dirk Stierp en Geertje Kossen. 8 Petronella, d. van Willem Hoogeboom en Ca- tharina Gooijer. 19 Barbara, d. van Jacob Vermeulen en Klaasje Mooij. Heiloo. Ondertrouwd. 15 Jan. Runrd Plantenga, te Velsen en Elisabeth Kooter. 22 Johannes Olgers, te Akersloot en Trijntje Schuit. 29 Frederik Wijnker, wednr. van Maria Stam, te Oude Niedorp en Maartje Verduin. Georgius Josephus van der Heijden te Heerhugowaard en Kaatje Floris, te Obdam laatst alhier. Geboren. 6 Jan, Johannes, z. van Hendrik Zonneveld en Helena Hollenberg. 22 Margaretha, d. van Pieter Schouten en Cornelia Zoontjes. 23 Margaretha, d. van Jan Schoorel en Cornelia Denneman. Overleden. 5 Jan. Joost Boet, wednr. van Elisabeth Noë, 75 j.en ruim 10 m. 19 Alida, d. van Nicolaas Bolten en Cornelisje Tuin, 2 j. en bijna 7 m. 23 Evert Jan Jansen, echtgen. van Aagje Harder, eerder wednr. van Maartje Koopman, 69 j. en bijna 1 m. W armenhuizen. 131 Jan. Ondertrouwd. Jacob Molenaar en Anna Geertruida Bes. Geboren. Theodorus Gerardus, z. van C. W. Stadegaard en C. M. Imming. Martinus, z. van S. Goudsblom en M. Wester. Overleden. Grietje van Schagen, echtgen. van P. Mosch, 62 j. Gerrit, z. van P. Berkhout en A. Wit, 15 j. Jacob Ursem, wednr. van A. Hoogeboom, 79 j. Levenloos aangegeven kind van C. W. Stadegaard en C. M. Imming. Theodorus Gerardus, z. van C. W. Stadegaard en C. M. Imming, 2 d. iHTnrTTM En wat zal mijn belooning zijn wanneer ik voldoe aan uw verlangen en hem weiger te trouwen Een leven van schande en wroeging voor mij zelf en voor mijn ongeboren kindtot ik Da lengte van dagea sterf aan een gebroken hart of Hier zweeg zij. »Hoe durf ik zoo iets van u verlangen 1" riep Lady Graves werkelijk getroffen. »Ik weet het nietLady Graves dat is een zaak tusschen u en uw eigen geweten. Maar u hebt gevraagd of ik u begreep. Ik begrijp uik begrijp u volkomen. Welnu ik zal doen wat gij van mij verlangtik zal het aanzoek van uw zoon weigeren. Hij heeft mij vroeger nooit een huwelijksbelofte gedaan en ik heb er hem nooit om gevraagd noch er een van hem verwacht. Al wat ik gedaan heb deed ik uit liefde voor hem en het was mijne schuld niet de zijne en daarom zal ik er nu den prijs voor betalen. Ik heb hem zóó lief, dat ik mijn kind en mij zelf opoffer dat ik hem terugtrek uit mijn leven ja dat ik hem overgeef in de armen van mijne mededingsteren zij maakte met beide handen eene beweging als om iemand van zich af te duwen. »Gij zijt een edel meisje", zeide lady Graves zóo edeldat ik zelf aan het wankelen geraak en niet tegenstaande alles wat ik gezegd heb mij geneigd voel u uwe belofte terug te geven en de dingen hunnen loop te laten nemen. Waarin ge ook moogt tekort gekomen zijn een man ban nooit verkeeid doen met het kiezen van zulk een vrouw 1" »Neen neen Ik heb het beloofd en daarmee is het nu uit 1 En moge God erbarmen met mij hebben waDt Hij alleen weet hoe ik zal kunnen volbrengen wat ik op mij neem INeem my niet kwalijk me vrouw ik ben erg vermoeid." Lady Graves rees op. (.Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 6