No. 21. Megen en ÏITegentigste Jaargang. 1897» WOENSDAG 17 FEBRUARI. Onbestelbare Hrieven, Buitenland. EEN OFFER. FEUILLETON. 4LKMAARSCHE COIHIM Doze Courant wordt IMmsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnv) nentspr jjs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8©Iranoo door het geheele rjjk 1, De 3 nummers Afzonderlijke nummers 3 ets. felefoonnu: er8 Prijs der gewone Atl verf entlën i Per regel ©,lft. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Tra in-onini busdienst tiroote KerkHennemerstraatweg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat ter secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd het door den Gemeenteraad in zijne vergadering van 10 Februari 1.1. voorloopig vastgestelde besluit, waarbij aan de Naamlooze Yennoot schap »Alkmaarsche Tramvoreeniging" vergunning wordt verleend tot den aanleg en de exploitatie van een tram- omnibusdienst van de Groote Kerk af langs de Koorstraat en het Ritsevoort tot den Kennemerstraatweg. Bezwaren tegen dit besluit knnnen schriftelijk aan ons worden ingediend binnen den tijd van veertien dagen, na heden. Burgemeester en Wethouders voorn., A. MAOLAINE PONT, Voorz. O. D. DONATH Secr. Alkmaar 15 Februari 1897. verzonden gedurende de 2e helft der maand Januari van hét postkantoor Alkmaar: J. G. de Jong, Amsterdam; Mevr. SannesBrutel de la Rivière idem G. HartHeerhugnwaard Wed. W. Phaff, St. Maartensbrug; SchreuderWeesp A. J. v. Schoten BUITSCHEAND Keizer Wilhelm heeft aan den prins van Wales het eere-voorzitterschap aangeboden van het comité tot voorbereiding van den jubilee-zeilwedstrijd tusschen Dover en Helgoland, die 23 Juni a.s. zal plaats hebben. De prins van Wales heeft dezen post in dank aanvaard. Keizer Wilhelm heeft als hoofdprijs voor den wedstrijd een bokaal beschikbaar gesteld. Aan de regeering zal door de suiker-raffinadenrs verzocht worden de uitvoerpremiën op suiker te ver- hoogen, ingeval de onderhandelingen tot afschaffing der premiën tot geen resultaat leiden. Bij Cnxhaven wordt een ontsmettingsinrichting gebouwd, waar 13 beambten van de desinfectie-colonne uit Hamburg geplaatst worden. Van 1 Maart af zullen daar alle schepen nit Voor-Indië en hun bemanning worden ontsmet. Door dezen voorzorgsmaatregel hoopt men den invoer van pest en cholera te beletten. ENOEUAND. Het arbitrage-verbond met Amerika schijnt vooreerst nog niet tot stand te zullen komen. Omtrent den verderen loop van den strijd tegen den emir van Nnpé wordt gemeld, dat de Britsche ex peditie den 27 Jannari voortrnkte in carré-vorm, om zwermd door 20,000 vijanden te paard en te voet. Bij de inname van Bida (in ons nummer van den 14 gemeld) leed de vijand aanzienlijke verliezen en werden de broeder van den emir en vele hoofden gekwetst. Aan de zijde der Engelschen werden vjjftien inlandsche sol daten gewond, de blanken bleven ongedeerd. De vijand is in noordelijks richting naar Sokoto gevlucht. Roman van H. RIDER HAGGARD. 57)- »Lief kind'', zeide zij «mijn lief, lief kind, met hetgeen ik van n vroeg heb ik slechts gemeend mijn plicht te doen en mocht ge bij nadenken nog tot een ander besluit komen dan verzeker ik n dat. ik er n niet hard om zal vallen maar dat ge altoos wat er ook gebenre, in mij eene vriendin hebben zult." En door eene plotselinge opwelling gedreven, boog zij zich voorover en knste Joan op het voorhoofd. «Dank", zeide Joan met matten glimlach. »U is al te goed voor mij Trek het u maar niet aan. Ik geloof, dat ik ook zonder n tot hetzelfde besluit zou gekomen zijn." »Ik verdien niet beter." Lady Graves ging heen. «Het was erg pijnlijk", zeide zij bij zichzelve terwijl zij het huis verliet. «Het meisje heeft een hart van gouden ik heb een gevoel alsof ik iets slechts heb gedaan. De Hemel weetdat ik het echter met een goede bedoeling deed. Kijk, daar is die Rock alweer 1 Wat staat hij het huis aan te staren Wat zon hij hier zoeken Die man staat mij tegen. Hij doet mij denken aan een kat, die een vogel in de kooi beloert." Joan hield eenige oogenblikken de oogen gevestigd op de deur die achter Lady Graves gesloten werd. Toen drukte zij hare handen tegen het hoofd en begon zenuw achtig te lachen. »Het is als een tooneel nit een boek", sprak zij luid »Nu de droom is nog spoediger uit geweestdan ik zelf had gedachtIk wist, dat het zoo komen moest. Maar wat nu te doen Zij dacht een oogenblik na ging aan de tafel zitten en schreef het volgende De berichten over de hongersnood in Britsch-Indië zijn ontzettend, het aantal personen die van de regeering ondersteuning of werk krijgen om hen voor hongersdood te vrijwaren, is tot 2,750.000 gestegen. In de laatste week is hun getal met een kwart millioen toegenomen. Het Britsche ondersteuningsfonds bedraagt meer dan 270,000. FRANKRIJK. De heer Hanotanx, minister van buitenlandsche zaken, hield den 14 conferentie met do gezanten van Italië, Daitschland, Engeland en Rusland en met admiraal Besnard, blijkbaar over de toestand in het oosten. Bij de behandeling der begrooting heeft de minister van financiën medegedeeld, dat hij voornemens is hervor mingen aan te brengen in de Incifersfabricatie. Er is een commissie benoemd om eeu middel te zoeken waardoor het gevaar van het gebruik van phosphorus wordt weg genomen en de handelarbeid zal door machinerieën ver vangen worden. De algemeene verslaggever van de begrootingscom- missie de heer Krantz beveelt in zijn rapport over de begrooting voor 1897 de heffing van een toegangsgeld voor enkele dagen voor de nationale musea (Lonvre LuxembourgVersailles en St. Germain) aan. De op brengst zal besteed worden voor den aankoop van kunst voorwerpen. Verder wilde de heer Krantz de vrijbiljetten op de spoorwegen belasten met 10 centimes voor derde, 20 et. voor de tweede en 30 ets. voor de eerste klasse. Hij raamt de opbrengst van deze belasting op 650,000 frs. ORIEKENUAND. Uit Athene wordt gemeld Op het paleis heerscht groote bedrijvigheid. De Koning heeft persoonlijk de leiding van alle zaken betreffende Kreta op zich genomen, en wisselt voortdurende dépêches met de Enropeescfie mogendheden. De kroonprins begaf zich met drie regimenten aan boord van drie stoomschepen, in den Piraeus liggende. De volksmenigte juichte en de schepen werden bij het voor- bijstoomen door de Engelscbe en Italiaansche zeelieden met hoera's begroet. De gezanten der vreemde mogendheden kwamen bijeen en richtten vertoogen tot de Grieksche regeering, die antwoordde dat zij ten volle den toestand begreep en besef had van hare verantwoordelijkheid. Rusland heeft zich nu beslist en duidelijk uitgesproken tegen elke poging om Kreta bij Griekenland te voegen. ITAUE. De tweede troep gevangenen nit Abessinië kan tegen den 26 te Zeila worden verwacht. De andere afdeelingon zullen met tnsschenrnimteu van tien dagen volgen. RUSEAND. De Peterbnrgsche correspondent van de «Times'' spreekt nogmaals ten stelligste het bericht tegen dat de czaar ziek zou zijn. De ezaritsa is evenwel ongesteld geweest. Zij kan nu weder het bed verlaten en zal met een dag of veertien in staat zijn om van Zarskoje Selo naar Pe- Waar de Sir Henry »Ik heb uwen brief ontvangen maar ik kon hem niet beantwoordenomdat ik zoo ziek was. Wat u mij zegtis mij zeer vereerend maar er valt niet aan te denkendat een heer van nwen stand een arm meisje zon trouwen. Als gij het deedt, zouden wij beiden ongelukkig zijn wantzooals men te Bradmonth zegt dniven en kraaien passen niet in hetzelfde nest. Het schijnt volgens hetgeen gij mij mededeeltdat ik tijdens mijne ziekte wat onzin heb neergeschreven. Ik herinner mij er niets van maarin elk gevalhet heeft niets te beteekenenwant koortslijders praten en schrijven dikwiils allerlei malligheid. Ik hoop spoedig geheel her steld te zijn, maar voel mij nn nog te zwak om iemand te knnnen ontvangenzoodat u voor mij niet naar Londen behoeft te komen. Het gaat mij hier niet slecht, en ik hoop spoedig weer eene andere betrekking te vin den. Nogmaals dank zeggend voor uwe vriendelijkheid, blijf ik Uwe toegenegene JOAN." »P. S. U moet maar geen notitie nemen van het geen juffrouw Bird schrijftwant zij is vroeselijk romanesk. Wat zou het u rouwen als ik n aan nw woord hield Verbeeld u eensSir Henry Graves trouwen met een winkeldochter!" Joan had veel zorg en nadenken besteed aan de samenstelling van dit fraaie episteldat dan ook in zijn soort een waar meesterstukje wasjuist een brief die een meisje van haar slag zou geschreven hebben aan een harer vroegere vlammendien zij niet terug wilde zien. «Ziedaar 1" zeide zij, toen zij het briefje nog eens had gelezen. «Als hij daór nn niet genoeg aan heeft, dan weet ik het niet meer 1Foeiik walg van mijzelve 101 mijn lieveling wat is het hard voor mijn zóó te moeten schrijven 1 Ik voel dat ik het niet lang zoo zal kunnen volhouden. Op een goeden tersburg te gaan. Het besluit om dezen winter geen hof bals te geven blijft evenwel gehandhaafd. SERVIE. Het schijntdat de gewezen koning Milan pogingen aanwendt om zich meoster te maken van het. regentschap, en nu te Weenen tracht, het ministerie daar voor zijne plannen te winnen. SPANJE. Geheel in tegenspraak met de gunstige opinie ten opzichte van Canovas' hervormingsplannen voor Cnba onlangs meêgedeeld luiden nn de laatste berichten nit Havana. De voorgestelde hervormingen schijnen noch aan de Spanjaarden noch aan de Cubanen te voldoen beiden spotten met elke hervorming die aan Cuba geen controle over haar eigen financiën geeft, met de bevoegd heid om de invoerrechten naar eigen goedvinden te regelen. Uit alle deelen van hot eiland komen dagelijks berich ten van schermutselingen en de rebellen hebben de laatste dageu weer toevoer van wapenen en amunitie over zee ontvangen. TURKIJE. Uit Kreta komen bij voortduring be richten van ernstige gevechten. De christenen hebben de magazijnen te Retimo geplunderd en vuurden op Kanea, waarop de in het fort opgesloten Turken een uitval deden met vier kanonnen. De consnls zijn aan boord der oorlogsschepen gegaan. ZUIU-AFR1KA. Transvaal. Naar meu verneemt heeft de Uitvoerende Raad der Republiek een beslissing genomen in zake de schadevergoeding, die van de «Char tered Company'' gevorderd zal worden wegens den inval van Jameson. Het bedrag is nog niet officieel mede gedeeld volgens de bladen zon het elf millioen pond sterling zijn. Lord Rosmead heeft zijn ontslag gevraagd als gou verneur van de Kaapkolonie en zal in April naar En geland terugkeeren. Naar de «Daily News" verneemt, is tot zijn opvolger bestemd sir Alfred Milner, het hoofd van de afdeeling binnenlandsche belastingen. In een hoofdartikel noemt de «Daily News" deze keus een zeer gelukkige. De heer Robinson heeft om gezondheidsredenen ontslag genomen als eerste-minister van Natal. De vorming van een nieuw ministerie is opgedragen aan den heer Escombe Shakespeare of Bacon In eene kleine Hongaarsche stad werd onlangs King Lear gespeeld. Een plaatselijk blad schreef daarover het volgende «De geschiedkundigen liggen nog altoos overhoop over den eigendom der werken van den grooten Shakespeare. Zijn ze door hem of door Bacon geschreven »'t Zon spoedig uitgemaakt ziju als ze nn de graven van de twee groote mannen maar eens wilden openen. Degene die nog op zijn rng ligt heeft zeker King Lear niet geschreven want de ware schrijver moet dien avond, tjjdens de opvoering in zijn graf omgekeerd zijn." dag zal ik n zien en u de waarheid zeggen. Maar niet vóór gij met die andere getrouwd zijt, mijn lieveling." En zij liet haar hoofd waarop nu weer korte lokken krulden op den rand van de tafel lennen en schreide bitter totdat zij het meisje met de thee hoorde komen. Toen droogde zij hare tranen en liet den brief op de post brengen. Aldus begon Joan met. het naleven van hare belofte. DRIE-EN-DERTIGSTE HOOFDSTUK. 's Namiddags na den dag waarop het gesprek tusschen Lady Graves en Joan plaats had wandelde Henry, die toevallig te Bradmouth was naar het postkantoor om een3 te zien of de brieven die des Zondags voor hem uit Londen waren verzondenwaren aangekomen. Er was er slechts één en daar hij het schrift op de enveloppe kende brak hij hem terstond open en las hem terwijl hij in den zadel zat. Hij las den brief tweemaal over, stak hem toen bij zich, en reed naar huis, in wonderlijke gedachten verzonken. Hij kon haast niet gelooven dat dit briefje door Joan Haste geschreven was. Zoo plat zoo gemeen 1 Was hot mogelijk dat deze regels door dezelfde hand waren geschreven als die andere, die, hoe onsameuhangend ookhem zoo tot in het diepst van zijn hart geroerd hadden En zoo jawelke van die brieven vertolkte dan naar waarheid de ziel der schrijfster? De laatste? Dan moest hij daaruit op maken dat do schrijfster niets meer met hem te doen wilde hebben. Dat kon hij niet gelooven. Als Joan dezen brief nit eigen vrijen wil had geschrevendan had hij zich in haar karakter vergisten om zoo te zeggen paarlen voor de zwijnen geworpen. Zij was ziek geweestdaardoor misschien zeer ontvankelijk voor den invloed van anderen. Voor hij een oordeel velde moest hij haar eerst spreken en daarom schreef hij het volgende briefje Liejste Joan. Ik heb nw briefje ontvangen en ik moet n eerlijk verklaren dat ik er niets van begrijp. Gij zegt dat ge mijne vrouw niet wenscht te worden

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1