Nederland, Bloemen In Ziekenhuizen. Een geneesheer aan het Londensche St. Bartholo- mens-gasthuis heeft in eene circulaire aan zijne collega's de aandacht gevestigd op het gevaar dat bloemen met name afgesnedenein een ziekenatmosfeer opleveren. Het water, waarin afgesneden bloemen staan, bederft spoedig, indien het niet herhaaldelijk ververscbt wordt, en daarin ontstaat eene uitstekende kweekplaats voor de microben, in de ziekenzalen voorkomende. Ook werkt de bedwel mende geur dikwijls slecht op de zenuwen en hersenen. Echter wil hij de bloemen geenszins uit de ziekenzalen weren. Hij raadt echter aan bloemen in potten daarvoor te nemen die weinig reuk verspreiden, of frissche groene takken op te hangen b.v. van den eucalyptus. Kennis van vreemde talen. Een zwervende jongen was door de politie aange houden maar men kon hem niet verstaan want hij was van een vreemde nationaliteit. »Waar woon je?'' vroeg een der agenten. Geen antwoord. Versta je Engelsch Geen spier van zijn gelaat vertrok. »Versta je Pransch Nog geen antwoord. »Versta je Duitsch Evenmin succès. »Ik heb den jongen vruchteloos in drie talen onder, vraagd schreef de agent daarop in zijn procesverbaal Protectionisme. Er heeft zich, naar men meldt, een comité gevormd dat ten doel heeftde beginselen van bescherming van den nationalen landbouw en arbeid bij de a. s. verkiezing van leden voor de Tweede Kamer te doen zegevieren en wel door het maken van propaganda door geschrift en inwerken op de verkiezingen. Als leden worden genoemd de heeren A. H. Jannink, fabrikant te EnschedéA. P. Graaf van Recbteren Lim- purg te Almeloomr. G. Wicherlinklid der Prov. Staten te Zwolle, B. L. Tijdens, lid der Tweede Kamer J. Borst, lid der Prov. Staten en burgemeester Delfzijl, J. Doornboscblid der Prov. Staten en burgemeester van Bafloo, T. W. Overmeer, houth. te Leeuwarden, H. Klinkeit H.J z., leerlooier te Meppeljhr. mr. W. P. Gevers Deynoot, te 's Hage, J. Bressers, lid der Prov. Staten, leerlooier te Dongen, J. Bosch Bruist, bur gemeester te Nieuw-Leuzen, J. P. Backx, notaris te Wie- ringerwaard en J. Koomen Hz. burgemeester te Winkel. Den Helder. De eerste voorjaarsharing is nabij de Heldersche kust gevangen. De aanvoer beliep 50 stuks die tegen den prijs van 8 cent per stuk werden verkocht. Sclieveningen. De werkloosheid onder de vakken in verband staande tot de visscherij is grootvooral onder de scheepstimmerlieden kuipers enz. H. M. de koningin-regentes heeft een belangrijke gift beschikbaar gesteld tot leniging van de armoede onder de verschillende gezindten. Het hoofdbestuur van de Wed. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde is voornemens arbitrage- commissiën in de afdeelingen op te richten. Zij hebben ten doel eventneele geschillen op tuinbouwgebied tnsschen kooper en verkooper te beslissen. De Belgische minister van landbouw heeft in het belang van de bijenhouders gelastdat bij het plaatsen van boomen langs openbare wegen bij voorkeur die boomen gebruikt zullen worden welke honinghoudende bloemen dragen. Haarlem. Door het bestuur der Vereeniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en om streken is een vergadering gehouden met eenige slagers, ter bespreking van verschilllende wijzen van slachten. Besloten werd vergelijkende proeven te nemen met het slachten volgens ritneele wijzemet het slagmasker met het slachtmaskerenz., ten einde op die wijze te komen tot de kennis van de methode, volgens welke het vee op de snelste en minst pijnlijke wijze gedood kan worden zonder dat het vleesch minder goede eigenschap pen verkrijgt en daardoor in waarde vermindert. Mond- en klauwzeer. Namens 1200 veehouders in de Zevenwouden (Pr.) znllen de heeren S. Bakker wethouder van Haskerland, J. B. Woudstra, lid van den gemeenteraad van Schoter- land en M. Leistragroot veehouder in Schoterland eerstdaags op audiëntie gaan bij den minister van bin- nenlandsche zakentot het aanbieden van een adres onderteekend door die 1200 veehoudersen waarin op verschillende gronden verzocht wordt het mond- en klauw zeer voortaan niet meer te rekenen tot de besmettelijke ziekten. In de Belgische kamer van afgevaardigden is een wetsontwerp voorgelezen waarbij een bedrag van 500000 franc wordt beschikbaar gesteld tot het verleenen van schadevergoeding aan de landbouwers die vee verloren door het mond- en klauwzeer. Scliagerhrug. Met welwillende medewerking van de heeren J. C. Tuin en J. Visser gaf de zangvereeniging »Euphonia", alhier, onder directie van den heer P. Stadt, den 14 in het lokaal-Bruin een zeer goed geslaagd con cert. De zaal was eivol en de telkens herhaalde toe juichingen bewezen dat het publiek het werk der executanten op hoogen prijs stelde. Vooral het Kerst- gezang'' nit de 15e eeuw en sVoorjaar in de Alpen'' van Hnber werden keurig gezongen en met juistheid voorgedragen. De viool-solo's van den heer Tnin met begeleiding van den heer Visser brachten eene aange name afwisseling in het programma. De heer Tnin belooft iets voor de toekomstdank zij zijn grooten ijver en de uitnemende leiding van zijnen leermeester, den heer Hofmeester. Door den heer Stadt werden nog een paar solo-nummertjes gezongen waarvan »Mijne moedertaal'' van M. Braudts Buijs den meesten indrnk maakte. Een gezellig bal besloot als gewoonlijk den avond. De nieuwe postbladcn. Algemeen hoort men de nieuwe postbladen afkeuren. Niet alleen, dat ze kleiner zijn dan de vorige, maar ook dunrder en minder gemakkelijk dicht te maken terwijl men haast met geen mogelijkheid er een enkel half velletje postpapier bij kan insluiten. We zijn er in deze waarlijk niet op voornit gegaan, zoo klaagt een onzer correspondenten. ücliagen. Den 14 vergaderde in het lokaal- Huiberts de vereeniging tot ondersteuning bij ziekte alhier. 21 Leden woonden deze vergadering bij. Na voorlezing en goedkeuring der notulen bracht de pen ningmeester een verslag uitwaaruit bleek dat in het afgeloopen jaar was ontvangen f 526.59 en uitgegeven f 491.85. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening werden gekozen de heeren Boersen Voorman en Vlaskamp. De aftredende bestuursledende heeren Th. RoepD. Roggeveen Lz. en S. Keet Dz. werden allen herkozen. Met een opwekkend woord tot getrouwer bezoek van de vergaderingen sloot de voorzitter de bijeenkomst. Bij het zoogenaamde »schotsenloopen" op den vijver achter het oude slot alhier geraakte den 15 een jongen C. B. tot den hals in het water. Ongetwijfeld ware hij verdronken, als niet een zijner kameraadjes, de 11-jarige G. H., tot aan de borst in het water was geloopen en den jongen de hand had gereikt ter redding. Barsingerliorn. Aangezien hoogstwaarschijnlijk de tweede tooneelvoorstelling ten behoeve van het school feest te Kol horn dit jaar niet zal plaats hebben, zal, evenals vroegere jaren eane inteekenlijst worden aan geboden. Deemster. De pachtsom van 50 parken grasge was behoorende aan het Waterschap alhier bedraagt dit jaar ongeveer 833 minder dan het vorig jaar. De verhuring van het grasgewas van de dijken en wegen in de Buiksiotermeer had tot opbrenst f983, tegen f 883 in het vorige jaar. Markt Ënkliuizen. De Vereeniging tot afvoer van groenten aard vruchten en fruiten te Enkhnizen en omstreken hield den 12 eene vergadering welke door ruim honderd leden bezocht was. In het openingswoord gaf de voorzitter, de heer B. Koolhaaseen overzicht van het ontstaan der vereeniging in 1882wijzende op de sedert dien tijd aangebrachte verbeteringen en op de gunstige resultaten der laatste jaren. Uit de rekening en verantwoording van den penning meester den heer R. Zwaanbleekdat in 1896 ter markt waren aangevoerd 82324 colliste zamen ver tegenwoordigende een waarde van f 78158.72. Aan markt- gelden was ontvangen f 2311.33 en aan contributie der leden f 392. Voor coöperatieven aankoop van hekstokken, pootaardappelenmanden etc. was f 1610.48 uitgegeven. Het totaal cijfer der ontvangsten bedraagt f 5592.69 en dat der uitgaven f 5094.79®. Tot bestuurslid ter ver vanging van den heer B. Koolhaas, die niet herkiesbaar was werd de heer Z. Jaring gekozen. Tengevolge van de buitengewone aftreding van het bestuurslid den heer Cis. Knijperwerd gekozen de heer N. Sluis Pz., die tevens tot voorzitter der vereeniging werd benoemd. Texel. Voorheen telde de Nederlandsche hervormde gemeente alhier 6 predikanten, die hun standplaats had den te De Cocksdorp, Oosterend, Oudesehild, Den Hoorn, De Waal en Den Burg. Op de drie eerste dorpen zijn godsdienstonderwijzers werkzaam, zoodat er voor korten t\jd nog slechts 3 predikanten werkzaam waren. Door het overigden van den predikant te De Waal en het aannemen van een beroep van den predikant van Den Burg naar Kampen, blijft er slechts één der drie over, n.l. die te Den Hoorn. Het gevolg hiervan is, dat de ring Texel hulpbehoevend is verklaard en eerlang hnlp van den vasten wal zal moeten opdagen. Door den kerke- raad der nederlandsche hervormde gemeente te Den Burg is thans toezegging van beroep gedaan aan den heer S. Monsma, predikant te Wehl, gemeente Ammerzoden, provincie Gelderland. Het gevolg der nieuwe kieswet is, dat er op Texel meer leven op politiek gebied komt. Zoo kwamen dezer dagen enkele bestuursleden der r.k. Centrale kiesver- eeniging te Den Helder naar hier met het doel te Den Burg eene afdeeling op te richten, wat dan ook geschied is. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren C. A. Broekkamp, C. van Heerwaarde, C. Bakker Jr., C. T. Zijrn, C. Knip, A. Barhorst, M. Spreeuw, M. Veeger, P. J. Witte, H. J, Hin en T. D. Witte. Den 13 werd te Den Burg eene vergadering gehouden van de leden der aldaar bestaande liberale kiesvereeni- ging met het doel de vermoedelijke nieuwe kiezers op te wekken om op de kiezerslijst te komen. Te dien einde werd eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren Jb. Roeper, A. Langeveld, J. C. Visser, A. P. Koorn, O. C. Knijper, en D. Bakker. Ook te De Koog en te De Cocksdorp werkt men in dien geest. Algemeen is de wensch, dat op de verschil lende dorpen stembussen geplaatst mogen worden, daar vele kiezers 2, 3 a 31/2 nur van de stembus te Den Burg, de eenige, die op het eiland bestaat, verwijderd wonen. Men hoopt, dat in de eerstvolgende vergadering van den gemeenteraad deze zaak tot een gewenseht einde zal ge bracht worden. SToordseharwoude. Uitgenoodigd door eenige leden der Evangelische Maatschappij trad den 11 voor eene eivolle zaal op do heer ds. Melchers met het onder werp »de katholieken als staatspartij." Spreker schetste het eigenaardige wezen der katholieke kerk, die de vrij heid van geweten niet wil en trad in breede beschou wingen over den nadeeligen invloed, dien zij in den loop der eenwen heeft uitgeoefend en nog uitoefent. Hij spoorde de protestanten krachtig aan gebruik te maken van hun kiesrecht. Aan het debat werd deelgenomen door den heer ds. Boeijenga, gereformeerd predikant alhier, die zijn theologisch standpunt verdedigde. Aanbesteding. Door de Holl. IJz. Spoorw. Maatsch. werd den 15 aanbesteed: uitvoeren van onderhoudswerken op de spoor wegen UitgeestAmsterdam ZaandamEnkhnizen HoornMedemblik en Leeuwarden Stavoren. In 4 perc. Ram. J 23,700 W. Blankenvoort Cz., Uithoorn perc. 1 f 7437 perc. 2 J 4200J. Botman Gz., Bovenkarspel perc. 3 f 3668; J. A. de Graaf, Sneek, perc. 4 /'7040. en ditindien ik den toestand goed begrijpis mij geheel onverklaarbaar. Ik blijf bij mijn plan om Vrijdag naar Londen te komen en u alsdan op te zoeken en met n over de zaak te praten. »Uw liefhebbende Henry Graves." >Juist wat ik verwachtte", dacht Joan toen zij dit schrijven ontving. »Hoe goed is hij toch. De meeste manDen zonden niets meer met mij te doen willen heb ben na zoo'n afschnwelijken platten brief. Maar hoe zal ik tegenover hem staan, als hij komt 1 Ik kan niet, ik kan het eenvoudig niet! Ik zou hem de waarheid moeten zeggen en waar bleef dan mijn belofte Als ik hem weerzie moet ik met hem trouwen dat isals hij het verlangt. Ik mag hem dns niet weer zien ik moet weggaan Maar waarheen O de Hemel helpe mij 1 want ik weet geen raad ik zie geen uitweg 1" Door het verblijf in Londen had mijnheer Samuel Rock niets van zijn eigenaardigheden verloren. Toen lady Graves hem des Zondags had gezien was hij bezig te onderzoeken of het adres dat hij van juffrouw Gil lingwater had gekregen, wel het juiste was. Een ander zon onmiddellijk hebben aangebeld bij nummer 8om te vragen of Joan Haste daar woonde hij daarentegen gaf er de voorkeur aan rond te sluipen in de buurt tot het toeval hem de juiste inlichtingen gaf. Fortuna was hem gunstigwant niet alleen dat lady Graves hem zag, hij had ook lady Graves gezien en hij kreeg onmiddellijk de overtuiging dat die haar een be zoek zou brengen. Waarom lady Graves dat deed kon hij zich niet begrijpen. Eén ding was echter zeker juffrouw Gillingwater had niet gelogenwant het was toch niet aan te nemen dat lady Graves toevallig een bezoek aflegde in het huiswaar Joan woonde. Zijn achterdochtige natnur was echter nog niet geheel over- toigd want het kon nog mogelijk zijn dat Joan reeds vertrokkenof dood was. Om aan allen twijfel een einde te maken en zekerheid te hebben voor hij tot een openlijke daad overging, keerde Samuel des Maandags naar Kent Street terug en begon van nit een hotel waar hij een kamer had genomen, de ramen van nummer 8 te bespieden, doch zonder resultaat, want er hing een dikke mistzoodat hij bijna niets kon onderscheiden. Des namiddags, toen de mist optrok, had bij meer geluk, want toen des avonds in de voorkamer op de eerste verdieping het gas werd aangestoken zag hij Joan de blinden dicht doen Er ging hem een schok door de leden en hij stelde zich de vraag of hij nu onmiddellijk een poging zou wagen om met haar een onderhoud te krijgen, of dat hij tot den volgenden morgen zou wach ten. Hij besloot na rijp overleg te wachten omdat hem op dit oogenblik de moed ontbrak en omdat hij nog eens kalm wilde nadenken over den weg die door hem moest worden ingeslagen. Des Dinsdagsmorgens keerde hij om tien uur terug en over al zijn leden bevend trok hij aan do bel van No. 8. De deur werd geopend door juffrouw Bird die hij met de grootste beleefdheid groette. >Is juffrouw Haste thuis vroeg hij. »Ja, mijnheer; zij is ziek geweest, maar sedert eenige weken gaat zij weer voornit." »Daar heb ik van gehoord; en ik vermoed dat u de dame is, die haar zoo goed heeft opgepast." >Ik heb mijn best gedaan, mijnheer. Wat belieft u?" »Ik wenschte haar te spreken." Jnffronw Bird nam hem met wantrouwenden blik op en schudde het hoofd. »Ik geloof niet, dat zij op dit oogenblik iemand te woord kan staan of n moest die mijnheer uit Bradmouth zijn, dien zij verwacht." Een plotselinge inspiratie schoot door Samuel's brein. >Ja", antwoordde hij, »ik ben die mijnheer nit Brad- month. Weer keek juffrouw Bird hem vreemd aan. Zij had voor zoover zij wistnog nooit een baron onder de oogen gehad maar deze persoon zag er geheel anders nit dan zij zich een adellijk persoon had voorgesteld. Hij zag er zoo eenvoudigzoo burgerlijk uit en die roode das beviel haar in 't geheel niet. »Misschien", dacht zij, »heeft hij zich vermomd. Dat doen die adellijke heeren in de boeken ook dikwijls.' En daarop vroeg zij den bezoeker »U is dus sir Henry Graves?" Samuel begreep dat hij zijn laatste kans zou ver liezen wanneer hij één oogenblik aarzelde. Hij moest in elk geval het huis zien binnen te komen en wanneer hij eenmaal binnen was zou men hem niet zoo gemak kelijk de deur uit krijgen, vóór hij haar gesproken had. Wanneer hij heenging en op een betere gelegenheid wachtte, zon zijn medeminnaar, die blijkbaar verwacht word, hem voor zijn. Hij loog er das dapper op los: »Dat is mijn naam, juffrouw, sir Henry Graves uit Rosham." Jnffronw Bird verzocht hem binnen te komen en sloot de deur. »Ik had u niet vóór Vrijdag verwacht", zeide zij, »maar ik begrijp heel goed dat u een beetje ongeduldig is, want uw moeder zal u zeker wel hebben gezegd, dat zij zoo erg ziek niet meer is." Want jnffronw Bird had van lady Graves' bezoek gehoord ofschoon Joan ex- haar met geen woord over gesproken had. »Ja, jnffronw u hebt gelijk ik ben ongeduldig, erg ongeduldig." Dat behoort ook zoo, mijnheer, wanneer u ten minste den verloren tijd weer goed wilt maken. Gedane zaken nemen geen keermaar ik moet toch zeggen dat u handelt als een gentlemen, en dat zal n nooit berouwen. Juist, juffrouw. Maar waar is Johan?" Boven, mijnheel'. U kunt haar direct spreken, want zij is op en heeft zich reeds gekleedik zal maar niet meegaan want een derde kan bij znlke ontmoetingen best gemist worden. Als u beneden komt kan u mij wel eens vertellen hoe het afgeloopen is.' >Dank n, juffrouw", zei Samuel en hij stommelde de trap op met een hart vol vrees en hoop en woe dende jaloezie tegen den man, die verwacht werd. Met bevende hand klopte hij aan de deur. Joan die Henry's briefje minstens tien maal had overgelezen, borg dit haastig weg en riep »binnen", niet anders denkende of, afgaande op het geluid eener mannenstem die zij in de gang gehoord haddan de docter kwam haar be zoeken. Verschrikt stond zij op en met een toornigen blik ontving zij den indringer. {Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2