Stadsberichten. Kantongerecht te Alkmaar. Telegrafische Berichten. Beurs- en Marktberichten. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. Egmond aan ïee. De Prins Hendrik Stichting'' ontving van het Vrijmetselaarsfonds E. C. H. 1000. Zutphen. Den 15 is in de kazerne van de Kolo niale Reserve een hevige gasontploffing ontstaan in de eetzaal der manschappen. Het geheele gebouw schudde de ramen rinkelden, en alle deuren vlogen open. Een begin van brand ontstond, hetwelk echter door het kloek optreden van den sergeant majoor C. W. H. Slappekoorn, weldra gestuit werd, met behulp van de waterleiding. De eetzaal is bijna geheel verwoest. Bloedvergiftiging. Een treurig geval heeft zich te Weert voorgedaan bij een student in het pensionaat »St. Louis.' Hij had een onbeduidend zweertje of puistje op zijn wang, hetwelk hij met een pennemesje afkraste, waarmee hij even te voren een gekleurd potlood had aangescherpt, of waaraan misschien ook, volgens sommigen, een weinig inkt gezeten had. Al spoedig begon zijn hoofd op te zwellen, en wel zoo schielijk, dat de onmiddellijk ingeroepen geneesheeren de ontstane bloedvergiftiging niet meer in haar voortgang wisten te stuiten, en de knaap na een smartelijk lijden den volgenden dag bezweken is. Te Vl®ardingen had eene vrouw een wondje aan hare hand en ging daarom naar den dokter. Eene buur vrouw echter beweerde het beter te weten dan de dokter en gaf haar een kolossale pleister. De vrouw is aan bloedvergiftiging overleden. Tegen de buurvrouw is procesverbaal opgemaakt. Stoomtram Beverwijk— Alkmaar. De proefritten van den stoomtram BeverwijkAlk maar hebben den 11 en den 12 plaats gehad. Voor de vier ritten werden ruim 400 gratis kaarten uitgereikt, maar niettegenstaande dien grooten toevloed van passa giers, is, dank zij de goede zorgen der directie, alles in de leste orde afgeloopen. ÏJrsem. Te dezer plaatse is een protestantsche kiesvereeniging opgericht. Dr. van Hamel Roos schrijft het volgende over de zeepvervalsclilng. »Wij hebben, naar aanleiding van onze publicatiën betreffende de grove vervalschingen van zachte zeep, gelegenheid gehad van gedachten te wisselen met ver schillende zeepfabrikanten en kwamen tot de overtuiging, dat de overgrooto meerderheid der in Nederland ver kochte groene zeep vervalscht is en dat vele fabrikanten, die niets liever zouden wenschen dan absoluut zuivere waar te leveren, gedwongen worden vermengde, d.i. met meel en andere voor het wasschen geheel nuttelooze stoffen vervalschte, groene zeep te fabriceeren, daar de winkeliers deze verlangen, omdat de klanten, volgens hun zeggen, niet den prijs willen betalen, welke over eenkomt met een dengdeljjk en onvervalscht product. Het spreekt van zelf, dat een toestand onhoudbaar is, waarbij, zooals hier, als het ware door de fabrikanten een wedstrijd gehouden wordt in het knoeien en waarbij hij, die op de voor de huismoeders het minst zichtbare wijze de meeste waardelooze stoffen in de zeep weet te mengen, het meeste geld verdient. Dergelijke verval schingen zijn des te afkeuringswaardiger, daar de zachte of groene zeep voor een groot deel gebruikt wordt door de minder gegoede klassen, die natuurlijk ten slotte het gelag moeten betalen, daar zij van do vervalschte waar veel meer noodig hebben en derhalve op hunne jaarlijk- sche uitgaven een niet onbelangrijke schade lijden. Met het oog op het feit, dat ons advies werd gevraagd door verschillende belanghebbenden, hoe hierin verbete ring gebracht zoude kunnen worden, wenschen wij het volgende voor te stellen Wij geven iederen kooper van groene zeep in ons land de gelegenheid, ons een monster ter kosteloos onderzoek te zenden, mits de naam van den winkelier (of fabrikant) duidelijk worde opgegeven (een lucifersdoosje vol als monster zonder waarde aan het adres onzer Redactie Keizersgracht 291, Amsterdam, met een papiertje, waarop de naam en woonplaats van den afzender en van den winkelier en fakrikaut is voldoende) De afzender ont vangt dan van ons een verklaring, of de zeep al dan niet vervalscht is, en kan daarna op grond van het on derzoek zuivere groene zeep eischen. Al is deze iets duurder, men ondervindt spoedig genoeg dat men er veel minder van noodig heeften dus goedkooper uit is dan bij het gebruik van de vervalschte. Door dezen maatregel zullen de winkeliers gedwongen worden, zui vere zeep aan te vragen bij de fabrikanten en de de- gelijken onder hen zullen zich haasten hieraan te voldoen en aldus een industrie die steeds een belangrijk middel van bestaan wa3 in ons landeen verdiende reputatie van eerlijkheid geven. Aan de burgerij zullen daardoor duizenden guldens nutteloos weggeworpen geld bespaard worden. Postkantoor Egmond aan Zee. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden over de 2e helft der maand Januari 1897 Mej. J. Bitter, Rotterdam. Van het hulpkantoor te Egmondbinnen: J. Brakenhoff, Amsterdam. Laatste Berichten. KANEA 15 Eebr. Daar de Grieksche oorlogsschepen blijkbaar vast besloten zijnte handelen in strijd met de uitdrukkelijke wenschen der mogendheden, hebben de commandanten der Europeesche oorlogsschepen aan den Griekschen commandant een nota gezondenwaarin zij hem sommeeren zich te houden aan de regelen der in ternationale wetten. In antwoord daarop heeft de regeering verklaarddat hare interventie gerechtvaardigd was door de moorden op Kreta en dat zij besloten ismet het zenden van troepen voort te gaan. De reserve van 1872 en 1873 moet binnen 48 uur onder de wapenen komen. KANEA 15 Pebr. Met toestemming van de Turksche autoriteiten is Kant-a heden bezet door een detachement, bestaande uit: 100 Russen, 100 Pranschen 100 Engel- schen 100 Italianon on 50 Oostenrijkers; het detache ment staat onder bevel van oen Italiaansch officier. Een tweede detachement van dezelfde sterkteop dezelfde wjjze samengesteld en onder bevel van een Pransch offi cier staan gereed aan land te gaan. Op de wallen der stad zjjn de FranscheEngolsche Russische, Italiaansche en Oostenrijksche vlag geplant. Aan den commandant van het Grieksche eskader is ken nis gegeven van het bezetten der stad. Poor aanstaande kiezers. Het schijnt niet overbodig er aan te herinneren dat voor hen, die hunne Rijks personeele belasting dienst 1895/96 of grondbelasting dienst 1896 nog niet of niet ten volle hebben betaald, en nog op de kiezerslijst wenschen te worden geplaatstnog gelegenheid bestaat om die belasting tot dat einde te voldoen vóór den 3en Maart a.s. en daarvan te doen blijken ter secretarie dezer gemeente. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 uur als volgt: den 14: 758.7; den 15: 771.3; den 16: 779.4. Een professor in de tooverkunst. Eene gansche verzameling verklaringen van hoofden van scholen en kostscholen alom in den lande legt de gunstige getuigenis afdat telkens wanneer professor Wiene voor de leerlingen optrad zij zich kostelijk amu seerden. Het licht en de electriciteit met hunne wonder baarlijke eigenschappen en openbaringen helpen dezen heer zijne voorstellingen uiterst aantrekkelijk maken. Dat hij thans ook te Alkmaar ééne voorstelling komt geven en wel in het lokaal Diligentia op woensdag, 17 februarivoor leerlingen van hoogere en lagere scholen voorspelt men mag dit, afgaande op de ons ter inzage verstrekte verklaringen, gerust aannemen •»- een alleraan- genaamsten middag. In het bijzonder verzocht de heer Wiene ons de aan dacht te vestigen op »de levende machine", dat zeer pakkend moet zijn. Het programma bestaat verder uit 15 hoofdnummers van verschillenden aard zoodat er afwisseling genoeg zijn zal. De toegangsprijs is gesteld op 25 voor den eersten en 15 ets. voor den tweeden rang. Ter Secretarie zijn 221 verklaringen ingekomen ter erlanging van het kiesrecht. Aanbesteding. -Bij de den 15 gehouden aanbesteding voor het b ouwen van een pakhuis, aan het Payglop voor rekening van den heer J. van den Bergalhier, kwamen 7 biljetten in T. P. van der Waal f 2082 J. Dorre geest f 1897 N. van der Voort f 1715 H. Hoekmeijer f 1700 A. do Munk Pz., f 1648 H. Louw f 1575 J. Levendig f 1480. In de week van 7 tot 13 Pebr. zjjn in het bad huis van het Witte Kruis genomen 32 kuipbaden, 64 regenbaden le kl. en 72 regen baden 2e klasse, tezamen 168 baden. Bainastweven te Alkmaar. De Hollandsclie damastweverijen van de XVII eeuw waren wijd en zijd beroemd en voornamelijk waren de producten van Passcbier Lambertyns uit Alkmaar zeer gezocht. De stedelijke overheid was zoozeer met zijne fabriek ingenomen, dat zij hem met een renteloos voor schot ten bedrage van f 3000.ondersteunde. Ook de Regeering deed hem dikwijls bestellingen, want de ge schenken aan vreemde vorsten en gezanten bestonden niet steeds in goud en zilver, maar ook in damast. Zoo le verde Lambertyns in 1606 persoonlijk een kist met kost bare tafeldoeken aan den Engelschen kroonprins, waarvoor hij van de Staten f 8420.ontving. Drie jaar later ontving hij van de Regeering f 6480.voor 275 ellen damast, die tot geschenk moesten dienon voor de gezanten van Engeland en Frankrijk, Winwood en de Bussy. Nog hooger stelde hij den prijs toen de regeering hem op droeg als geschenk voor Spinola6 tafeldoeken24 dozijn servetten en 12 handdoeken te leveren. Hij vroeg daarvoorzijnde het fijnste werek van zijne nijeuwe inventie", niet minder dan f 3675. De regeering vond dezen prijs te hoog en won derhalve den raad in van eenige vrouwen, kennis van lynewaet hebbende". Deze beweerden dat Lambertyns de el damast f 4 goedkooper kon leveren. Daarvan wilde hij echter niets weten en ten slotte accepteerde de regeering het eerste bod. In 1610, toen de Generale Staten aan de dochter van Jacobus I bij haar huwelijk met den Palzgraaf geschenken aanboden, bevond zich daaronder ook damast van Lambertyns, ter waarde van f 12000. Bij deze gelegenheid schijnt het wevertje toch de groote heeren te sterk gesneden te heb ben, want zij sloegen kort daarna zijn verzook om ver lenging van het, octrooi rondweg af. Zitting van 12 Februari 1897. S. d. G., Rijp politie-overtr. te Rijp f 2 boete of 1 dag hecht. G. D., Castricum strooperij, f 1 boete of 1 dag hecht. Allen Egmond aan Zee: J. V. Cz., J. Kr. Ez., E. SI. Az., Kl. Sch. Jz. en Kl. d. Gr. Jz., poging om wild te bemachtigen 12 en 3 ieder f 3 boete of 2 dagen hecht., 4e f 1 of 1 dag hecht, en 5e f 5 boete of 3 dagen hecht. P. D. Jz., als boven 2maal gepl., 2m. f 5 boete of 2m. 3 dagen hecht. P. Br. Kz., J. W. Ez., E. W. Ez., W. W. Ez., Kr. W. Ez., H. W. Jz., A. D. Cz., Kl. Zw. Cz., A. St. Hz., P. d. Gr. Sz., J. W. Jz., A. V. Wz., J. d. J. Cz., J. St. Lz. en E. W. Ez., konijnendelvenle f 1 boete of 1 dag hecht., 2e en 3e ieder f 2 boete of 2 dagen hecht., de overigen ieder f 3 boete of 2 dagen hecht. J. Gr. Lz. en P. Gr. Lz,, zich met een strik in het veld bevindenieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. A. Kr. Az. en G. Kr. Az., strooperijieder f 2 boete of 2 dagen hecht. Kl. W. Pz., burengeruchtf 1 boete of 1 dag hecht. E. Sch. Kz. en Kl. W. Jz., als boven2maal gepl., ieder 2m, f 1 boete of 2m. 1 dag hecht. H. St. Az., art. 461 wetb. van strafrecht, f 1 boete of 1 dag hecht. H. G. Az., artt. 17 en 19 prov. verord. en konijnen- delven 2m. f 3 boete of 2m. 2 dagen hecht. Zitting van 16 Februari 1897. W. O., Alkmaar, (in hechtenis), valschheid in geschrift, 9 maanden gev. J. D., W. v. d. V., J. D. en N. v. d. V., Alkmaar, diefstal, de le, 2e en 3e 1 maand gevde 4e vrijgespr. L. B. en J. P., Egmond aan Zee, mishandeling en we derspannigheid, de le 9 maanden gev., de 2e 3 maanden gev C. H., Schoorl, wederspannigheid, 1 week gev. P. H., Helder, mishandeling, 5 dagen gev. W. P. v. d. Z., Helder, diefstal, 2 maanden gev. GETROUWD: 14 Febr. Theodorus Johannes Slenters, wednr. van Wil- helmina Kessens, en Aafje Margaritha Veen. Willem Joosten en Renske Nobel. GEBOREN 12 Febr. Hendrika Johanna Catharinad. van Jacobus Smit en Neeltje Stuijfbergen. 13 Franciskus Johannes, z. van Franciskus Over en Jannetje Streek. 14 Catharina, d. van Jacob Houtkooper en Maartje Groot. 15 Pieter, z. van Pieter Rijstman en Geertruida Duijn. 16 Pieter, z. van David Meiboom en Geertrui Impeta. OVERLEDEN 14 Febr. Antopiez. van Bauke Marinus en Geertrui Groeneveld, 6 m. 15 Cornelis Kaandorp, 78 j. Simon Volkert, z. van Hagger Duinmeijer en Maartje Pot, 13 j. 16 Pieter, z. van Jacobus Schoonhoven en Teunisje van Hardeveld, 4 m. Spanbroek. Ondertrouwd. 21 Jan. Klaas Commandeur en Aaltje Schouten. 22 Dirk Scholten en Antje Kok. Geboren. 6 Jan. Guurtje, d. van Pieter Boersma en Maartje Peetoom. 16 Gerarda Johanna Hendrika, d. van Petrus Hen- drikus van Roozendaal en Catherijna Boers. 19 Jacobus Petrus, z. van Pieter Schilder en Maartje Zuurbier. 20 Geertruida, d. van Gerrit Rijper en Jansje Wester. Overleden. 2 Jan. Aaltje de Groot, wed. van Pieter Berkhout, 85 j. 6 Jan Spekken, wednr. van Antje Winnibs. 23 Een levenloos aangegeven kind van Jan Veld en Trijntje Valk. 28 Jacob Ots, echtgen. van Trijntje Berkhout. Heerhugowaard. Ondertrouwd en getrouwd. 8 en 26 Jan. Arie Danenberg en Maartje Baas. Geboren. 7 Jan. Johannes, z. van Andries Veldman en Jansje van Zelm. 9 Cornelis Anthonie Alexander, z. van Pieter Hart en Aagje Pluister. 11 Trijntje d. van Simon Doorn en Klaartje Fok. 14 Joannes, z. van Jan Does en Anna Zijp. 18 Johannes Adam, z. van Cornelis Westeren Alida de Lange. 31 Catharina, d. van Pieter Groenveld en Neeltje Quant. Overleden. 13 Jan. Elisabeth Hoogland, wed. Pieter Kos, 77 j. 18 Elisabeth d. van Hendrikus Chattillon en Fem- metje Veer, 8 m. 28 Hedde Hartog, wednr. van Antje Boon, 30 j. 25 Levenloos aangegeven kind van Cornelis Bleeker en Aagje Groen. St. Pankras. Ondertrouwd. 23 Jan. Gerrit Booy en Antje Miessen. Getrouwd. 23 Jan. Jacobus Kloosterboer, alhier, en Eefje Kokkes te Alkmaar. Geboren. I Jan. Trijntje, d. van Jan Kooy en Sijtje Bankersen. 26 Jannetjed. van Tennis Kloosterboer en Jan netje Groen. Overleden. 23 Jan. Aaltje Kliffen, echtgen. van Jacob Ruys, 57j. 16 Februari. ATHENE. Do Grieksche Staatscourant bevat het bevel van den minister van oorlog, waarbij de generaal Vassof is benoemd tot commandant der troepen naar Kreta ge zonden. In het bevel staat, dat Griekeland niet langer den betreurenswaardigen toestand kan dulden van een volk, lot denzelfden stam behoorende. CANEA. Officieren der gendarmerie zijn naar Akrotiri gezonden om de opstandelingen van de occupatie te ver wittigen en uit te noodigen de wapens neer te leggen. De generaal, waarmee de onderhandelingen gevoerd wor den, antwoordde Ik ben hier met vier grieksche bataljons ter bezetting van het eiland en zal de bevelen opvolgen, zoolang ik geen nieuwe instruction krijg. Tweede Hamer. Ingekomen is een wetsontwerp tot verzekering van werklieden tegen ongevallen. De heeren de Bieberstein en Quarles van Ufford hebb.n zitting genomen. Donder dag komen de ontwerpen op de provinciale kiesdistricten en de Kamers van arbeid aan de orde. De heer Lohman zal den minister van biunenlandsche zaken interpelleeren over de ontslagaanvrage van dr. Bredius. Alkmaar 15 Febr. Aangevoerd 0 Paarden f a- 011 koeion en ossen f 50 a 200, 103 vitte kalveren f 35 a 90, per pond 70 a 85 ct., 81 nuchtere kalveren f 5 a 14, 0 vette schapen f a 234 vette varkens f 34 a 44, 39 magere f 10 a 14, 5 bokken en geiten f2.a 8. Amsterdam, 15 Febr. Aardappelen Friesche Franeker jammen f 1,75 a 2,dito zaaiers f 1,40 a 1,50 Zeeuwache blauwen f 1,50 a 1,60. Flakkeesehe Jammeu f 2,20 a 2,40, Geldersche blauwen f 1,20 a 1,60, champ, f 1,40 a 1,50, Zeeuwsche Spuische Jammen f 2,30 a 2,70. Pruisische Hamburgers t 2,90 a 3,-. Andijker Blauwen f 1,20 a 1,30.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 3