Buitenland. Nederland, Belangen van den landbouw. BEEGIE. De berichten uit den Congostaat luiden ongunstig. De expeditie Dhanisdie naar den Nijl opruktom de Mhadisten in het zuiden aan te grijpen, lijdt groote ontberingenzoodat de vermoeienis en de honger den troep geweldig hebben verzwakt. Majoor Dhanis heeft boodschappers naar de Stanley-falls ge zonden die last hebbenop het spoedig zenden van versterkingen aan te dringen. De inboorlingen in het Aequatoriaal gebied hebben zich verzet tegen de ambtenaren van den Congostaat, en grepen naar de wapenen. Ook de oorlogzuchtige Bangolos, de stam die de beste soldaten leverde voor het leger van den Congostaat, toonen oproerige neigingen. EAGEUASTI». Den 15 zeide lord Salisbury omtrent de Kretenser quaestie. o. a. De hervormingen, voor Kreta beredderd, stonden reeds uitgevoerd te -wordentoen de Helleensche regeering blijkbaar onder den drang van de publieke opinie in Griekenland tusschenbeide is gekomen. Alle mogend heden zonder uitzondering zijn van meeningdat deze daad al zeer onberaden is zoodra zij wisten dat Grie kenland zulks van plan washebben zij geprotesteerd en daarna in zeer ernstige bewoordingen nogmaals als haar meening uitgesprokendat het een zeer onvoor zichtige daad was. In gelijken geest sprak den 16 minister Balfourin antwoord op eene interpellatie van O'Connorterwijl hij tevens verzochtthans de handelwijze der regeering niet te critiseeren doch met de discussies te wachten tot de crisis voorbij was. Sir William Harcourt verklaarde namens de oppositie, dat deze de regeering niet in verlegenheid wil brengen over de buitenlandsche zaken maar dit moest hij toch zeggen als de politiek der regeering niet anders was dan een veroordeeling van de gedragslijn der Helleensche regeering dan vertegenwoordigde zij niet de gevoelens van het Engelsche volk. De Zuid-Afrikaansche enquête-commissie hield den 16 zitting. De prins van Wales woonde de vergadering bij. Des middags werd Rhodes gehoord. Hij las een ver klaring voorvolgens welke hij hartelijk sympathiseerde met de pogingen der Uitlanders om invloed te verkrijgen op de regeering des lands. Hij had de beweging met financieele hulp gesteund. Jameson trok Transvaal bin nen zonder zijn machtigingdoch voor het overige aan vaardde Rhodes de verantwoordelijkheid. Hij geloofde dat president Kruger den invloed van een vreemde mogendheid op de Zuid-Afrikaansche zaken zocht te verkrijgen, en hieraan was grootendeels zijn houding toe te bchrijven. Harcourt vroeg Rhodes over het binnen smokkelen van wapenen door De Beers Company. Rhodes antwoordde scherpals het derde personen goldried hij Harcourt aan die te verhoorenen in 't algemeen weigerde hijzich ten koste van anderen te rechtvaar digen. Hij wees op de overeenkomst tusschen den inval van Jameson en don inval der Grieken op Kretaook deze is zonder twijfel onrechtvaardig maar wordt tocb algemeen goedgekeurd. Volgens berichten uit Kaapstad heeft de Trans- vaalsche regeering haren eiscb tot schadeloosstelling ingediend. De eisch bedraagt 322,000 pond sterling. rSASKRIJK. Den 15 wilden de kamerleden Jaurès en Le Herissé de regeering interpelleereu over haar plan nen ten opzichte van Kreta. Hanotaux zeide, dat de re geering, met het oog op den tegenwoordigen toestand, de onmiddolijke discussie niet kan aanvaarden hij stelde voor, de discussie uit te stellen. Ook Méline meende, dat het de plicht der regeering is, op het oogenblik niets te zeggen; door nu te spreken, zou zij gevaar loopen haar gezag in Europa te compro- mitteeren. De minister verzocht de Kamer vooral de onmiddellijke discussie te weigeren. Dit voorstel der regeering werd met 382 tegen 170 stemmen aangenomen. misschien uw vrouw zou willen worden evenmin als de voorwaarde die ik er bij stellen zou De reden is, dat ik sir Henry Graves wil beschermen tegen de ge volgen van zijn eigen goed gevoelwant het kan nooit in zijn voordeel zijn om zijn leven te binden aan het mijne en wanneer ik geen stappen doe of sterfzal ik. zijn vrouw moeten worden. En nu mijn voorwaarde waarop ik mij bereid zou verklaren een ander te trouwen, u bijvoorbeeld. Zij is deze dat ik van af heden een jaar lang zal worden vrijgelaten, hier of elders, waar ik verkies. Ge looft gij dat er een man zou zijn mijnheer Rock die mij op zulke voorwaarden tot vrouw zou willen nemen?'' »En", vroeg hij »wat dan na afloop van dat jaar?' »Na afloop van dat jaar", antwoordde zij beslist, »zou ikindien ik dan nog leefde bereid zijn de vrouw te worden van dien man mits hij in allen deele de overeenkomst had nageleefd. Wanneer hij dat niet had gedaan zou ik de overeenkomst als verbroken achten." »Ge wilt een duren koop sluiten, Joan »Ja mijnheer Rockeen duren koop. Maar de om standigheden zijn moeielijk." »Het is te veel! Ik kan het niet doen 1" riep hij hartstochtelijk. »Dat doet mij genoegen, mijnheer Rock", antwoordde zij met zichtbare verlichting. »Ik geef u volkomen gelijk. Goeden dag!" Samuel nam zijn hoed open stond op om weg te gaan. >Zult ge met hem trouwen?" vroeg hij met heesche stem. »Ik acht mij niet verplicht die vraag te beantwoorden. Maar het is waarschijnlijk. In mijn eigen belang hoop ik het." Hij deed een stap naar de deurdoch keerde zich eensklaps om en smeet zijn hoed op het karpet. »Ik kan u niet los laten voor hemsprak hij met een vloek»Ik neem u ik noem u op uwe voor waarden, als ge mij geen betore wilt geven." »Goedmijnheer Rock. Maar welke zekerheid heb ik, dat ge die voorwaarde zult houden." ttRIBKEMIiASTD. De gezanten der groote mogend heden hebben vertoogen gericht tot de regeering over hare houding die strijdig is met het volkenrecht en ge vaar oplevert voor den Europeeschen vrede. Hierop is door den minister van buitenlandsche zaken geantwoord, dat Griekenland Kreta zal bezetten. In verband hiermede acht de Duitsche regeering het voorloopig niet meer overeenkomstig met hare waardig heid om te Athene verdere diplomatieke stappen te doen. De regeering heeft zich echter aan deze betoogingen niet gestoord. Te Platania een uur van Kanea, heeft prins Georgio een troepenafdeeling onder bevel van kolonel Vassos doen ontschepen. De Grieksche troepen werden door de Kreten - sers met vreugde ontvangen. Kolonel Vassos heeft een manifest uitgevaardigd, waarin hij op de overgave van Kanea aandringt. De mogendheden hebben deze daad van Griekenland be antwoord met het bezetten van Kanea. Vierhonderd vijftig man, onder bevel van een Italiaansch officier, hebben de stad bezet en de vlaggen der mogendheden op de wallen der stad geplant. Een tweede detachement, onder een Fransch officier, staat gereed dit voorbeeld te volgen. (Zie laatste berichten.") ITAIiIE. De Italiaansche bevelhebber in Erythrea heeft bericht ontvangen, dat den 7 Februari te Burka bij Harrar een afdeeling van meer dan honderd Italiaan sche gevangenen is aangekomen. Ras Makonnen trekt de gevangenen bijeen, die verspreid zijn over de streek aan den anderen kant van Addis Abeba. Generaal Albertone heeft den 27 Januari naar Aden bericht gezonden, dat bijkans alle overige gevangenen te Addis Abeba ver- eenigd zijn. SFAA JE. Generaal Weyier dringt de opstandelingen terug naar het Oostelijk deel van het eiland, op zijn tocht alles verwoestend. Gelukt dit plan, dan zal de opstand weldra tot een klein deel van het eiland beperkt zijn. De regeering is voornemens de hervormingen in Maart op het eiland af te kondigen en dan tevens het oordeel van alle partijen te vragen over de uitbreiding van het kiesrecht die door de autonomisten wordt geëischt. Volgens telegrammen uit Manilla heeft de Spaansche generaal Jaramillo een fort bij Cavite genomen. In den stiijd werden vijf opstandelingen en vijf Spaansche sol daten buiten gevecht gesteld. TURKIJE. Men vreest voor onlusten te Konstan- tinopel. De Jong-Turken hebben gezegd, de sultan zou Woensdag wel naar Stamboel rijden, doch niet terug- keeren. De toestand is ernstig. De minister van oorlog heeft scherpe patronen doen uitdeelen aan zes bataljons zeesoldaten te Konstantiuopel. De troepen kregen de opdracht om bij samenscholingen enz. onmiddellijk een ruim gebruik te maken van de wapenen. ATJ E M. Uit Batavia werd den 16 aan de »N. R. Ct. geseind: Gisteren werd bij een tocht van Indrapoeri uit, Kota Ateuh genomen. Tien minderen werden gewond." Bij de regeering is het volgend telegram uit Ba tavia ontvangen Eergisteren en gisteren vijand uit positie in het gebergte tusschen Montassik en Indrapoeri verdreven. Gesneuveld één Europeesch sergeant en één Amboineesch marechaussée. Niet gevaarlijk gewond achttien militairen beneden den rang van officierwaaronder negen Eu- ropeesche." Uit de rekening en verantwoording van den directeur der Eevensveriekering-Raatscliappïj „11 a a r- 1 e m" over 1896, welke door commissarissen den 11 dezer is goedgekeurdblijktdat die Maatschappij in toenemenden bloei verkeert. Aan contributie werd in »Ik wil er op zweren. Maar wanneer ik dat zweer zult ge dan mjjue vrouw worden Wanneer ge wilt, mijnheer Rock. Er ligt een bijbel op tafel. Indien het u ernst is, neem dien en zweer er op want dan weet ik dat ge bang zult zijn uw eed te breken." Samuel nam het boek op en zeide haar de volgende eed na »Ik zweer dat ik, een jaar lang na den dag van mijn huwelijk met u, Joan Haste, niet zal trachten u te be zoeken maar u uwen eigen weg zal laten gaan zonder tusschenkomst met woord of daad onder voorwaarde dat ge niets te doen zult hebben met sir Henry Graves (deze volzin laschte Samuel zelf in) en dat ge na ver loop van dit jaar tot mij zult komenom mij eene getrouwe huisvrouw te zijn." Hij kuste het boek, wierp het op tafel en riep »Moge God mij verderven als ik dezen eed verbreek Gelooft ge mij nu, Joan?" »Dat weet ik nog zoo niet", antwoordde Joan met een schamperen glimlach. »Want mij dunkt dat een mandie zulk een eed kan zweren ook in staat is hem te verbrekenMaar als ge hem breekt weet het weldan ziet ge mij nooit terug Wij leven in een vrij land en al ben ik in naam je vrouw dan kan niemand mij dwingen, met je samen te wonen. En nog iets. Ik wil niet kerkelijk met n trouwen alleen maar burgerlijk." »Het zij zoo. Ook hierin zult ge uwen zin hebben, Joanhoewel het heiligschennis isdes Hemels zegen niet over ons huwelijk in te roepen." »Veel zegen zal er op de zaak wel niet kunnen rus ten", antwoordde zjj en in een aanval van wroeging vervolgde zij »Gij moet nu heengaan. Het is slecht van begin tot eindwat wij hier doen en ge weet dat ik u niet liefheb en u nooit zal liefhebben en ge kent de reden waarom ik heb toegestemd. Wees verstandig en treed nog terug en zoek iemand andersdie niet zulk een geschiedenis achter zich heeft en die een goede vrouw voor u zal kunnen zijn." 1896 ontvangen f 45396,255 en aan rente van belegde gelden f 8172,70 terwijl werd uitgegeven aan uitkeerin- gen wegens overlijden f 20301,28. Druk- en bindloonen, briefporten advertentiekosten en reiskosten f 4081,54. Kosten van beheer salarissenkantoorpersoneel, agenten, correspondenten en geneeskundigen f 7195,71s. Het kapi taal is toegenomen met f 21379,17 en bedroeg alzoo op 1 Januari j 1. f 202,791,98, terwijl het getal leden ver meerderde met 1890 en op 1 Januari j.l. 23465 bedroeg. De heeren C. J. Sickesz, D. Bauduin en H. F« Bultman, van oordeel, dat het wenscbelijk is, om bij de aanstaande verkiezingen van leden van de Tweede Kamer de belangen van den landbouw in zijn vollen omvang (d. i. dus veeteelt, akker-, tuin- en boschbouw) niet uit het oog te verliezen, riepen onlangs te's-Gravenhage eene vergadering bijeen, waartoe zij uit iedere provincie twee personen hadden nitgenoodigd, om met hen deze wensche- lijkheid te bespreken en, bij bevestigende beantwoording, tevens eene lijst vast te stellen van datgene, wat in het belang van den landbouw voor de naaste toekomst van de Regeering en de Volksvertegenwoordiging in hoofdzaak moet worden verlangd. Van de uitgenoodigden namen aan de beraadslagingen deel de volgende heeren Dr. G. W. Bruinsma te Steen bergen, mr. P. C. J. Hennequin te Aardenburg,"J. J. van Weel te Wolfaartsdijk, mr. P. H. A. Tijdeman te Tiel, J. L T. Groneman te Wieringerwaard, R. Dojes te Uit huizen, P. Heidema Sr. te Groningen, D. van Konijueu- burg te Leeuwarden, P. J. A. de Bruine te Zwijndrecht, P. F. L. Waldeck te Loosduinen. Nadat allen de bovenbedoelde wenschelijkheid hadden erkend, werd zulk eene lijst opgemaakt. Deze lijst wenschte men daarna aan een aantal belanghebbenden bij- en belangstellenden in den Nederl. landbouw toe te zenden, met verzoek er hunne handteekening onder te willen plaatsen, teneinde er daarna zooveel mogelijk open baarheid aan te geven door toezending aan een aantal bladen en kiesvereenigingen van verschillende politieke richting in ons land. Gevolg gevende aan dat besluit zond men deze circulaire aan de leden der beide Kamers der Staten-Generaal, de leden der Staten in de verschillende gewesten, aan de leden van het Nederlaudsch Landbouw-Comité aan de leden van de Hoofdbesturen der Maatschappijen en Vereenigin- gen van Land- en Tuinbouw en zoover bekend aan de voorzitters harer afdeelingen. Op de lijst komen voor de volgende punten a. Instelling van een Ministerie van Landbouw, Handel en Nijverheid. b. Wettelijke regeling van het geven van geldelijken steun voor landbouwaangelegenheden. c. Wettelijke regeling van de landbouwvertegenwoordiging. d. Verbetering en uitbreiding van de verkeerswegen. e. Herziening van het tarief vaninroerrechten en accijnsen. f. Wijziging der boterwet. g. Herziening van het veeartsenijkundig Staatstoezicht. h. Nieuwe wet op de visscherij ter bevordering van de binnenlandsche vischteeltwijziging der jachtwet. i. Bevordering der duinbeplanting en Staatsboschcultuur. k. Bevordering van het aanleggen van bevloeiingen. Ver betering der kleine rivieren. Wettelijke regeling van het Waterrecht in verband met bevloeiing en afwatering. 1. Internationale afschaffing van de premiën en de be scherming der suikerindustrie, m. Betere regeling van de belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen, n. Wijziging der wet op de af koopbaarstelling van tienden, c. Onderzoek naar den toestand van den veldarbeider en naar de middelen om daarin zoo noodigverbetering te breBgen. Bovenstaande is onderteekend door 250 handteekeningon. Rond- en klauwzeer. Door den districts-veearts is bij een kudde van een veehouder aan de Zomervaart te Haarlem mond- en klauwzeer geconstateerd. »Neen Joan gij hebt mij beloofd dat ge uw best zoudt doen als de tijd eenmaal komten ik geloof u. Geen andere vrouw zou mij het verlies van u kunnen vergoeden al ware zij een engel." »Nu, het zij dan zoo", antwoordde zij. »Maar verwijt het mij niet, wanneer ge later ongelukkig zijt, want ik heb u gewaarschuwd en hoe ik ook zal trachten mijn plicht te doenkan ik toch geen wederliefde geven. Wanneer zal het dan nu zijn?" Wanneer ik maar wilde, hebt ge gezegd, Joan, en ik zeg, hoe spoediger hoe beter, want de3 te eerder zal het jaar om zijn. Morgen of overmorgen. Ik zal oogen- blikkelijk alles in orde maken en dan terugkeeren om »Doe dat niet, mijnheer Rock, want het spreken heeft mij te zeer vermoeid. Telegrafeer mij. En nu goeden dag 1" Hij wachtte dat zij hem de band zou toesteken wat zij echter niet deed. Toen wendde hij zich om en ging heen zoo zacht dat juffrouw Bird eerst aan het dicht slaan der voordeur hoorde dat hij vertrokken was. Zij wierp haar werk neer en ijlde naar boven want haar nieuwsgierigheid liet haar niet meer met rust. Joan zat op de sofa door het venster te staren, met wi)d geopende oogen en een gelaat zóó strak, alsof het uit marmer was gesneden. »Heb je nn met sir Henry gesprokenlieveen is alles nu naar behooren geregeld Joan glimlachte want juffrouw Bird scheen Samuel Rock aangezien te hebben voor sir Henry Graves. Zij deed echter geen poging om haar uit haar dwaling te helpen, want dan zouden er lange ophelderingen noodig zijn die zij op het oogenblik niet kon geven zij had er geen lust en geen kracht toe en bovendien had zij er een flauw vermoeden van dat juffrouw Bird haar gedrag zou afkeuren en zich met alle kracht tegen haar voor nemen verzetten. Maar toch moest zij in haar gedachjen erkennen dat de gebeurtenissen een zonderlingen loop hadden genomen. Het was, alsof een bovenaardscbe macht haar in staat stelde om allo moeilijkheden te doen ver dwijnen en een geheime kracht haar dreef naar dit af schuwelijke en schandelijke huwelijk. Wanneer bij voor-

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2