Stadsberickten. Een veehouder te Zevenwouden vermiste sedert den sneeuwstorm op 29 Januari j.l. een schaap. Alle naspo ringen waren vruchteloos, totdat het op het ijs eener sloot, nog ten deele onder de sneeuw, werd gevonden. Hot arme dier leefde nog, maar de pooten waren ten deele reeds van het vel beroofd. Met de meeste zorg werd het naar de schuur van den eigenaar vervoerd. Niet minder dan 13 dagen heeft het beest zonder voedsel onder de sneeuw doorgebracht. Hofberichten. Den 16 bad ten paleize een thé dansant plaats. De Koninginnen begaven zich om ongeveer 91/2 uur naar de kleine danszaal. Voor deze partij waren 600 uit- noodigingen verzonden. Het was er zeer vol, vooral in de voor den dans gereserveerde zaal. Alle salons waren fraai versierd met rozen. De Koningin heeft eenige malen aan eene quadrille deelgenomen. Te 11 uur ving in de groote balzaal een cotillon aan, die om 12,/2 uur eindigde en begeleid werd door de mu ziek der Kon. Mil. Kapel. De Koningin zag een gedeelte van den cotillon dansen en de Regentes is tot het einde der soirée gebleven. Zaaigranen. Te Rotterdam is de vanwege de «Hollandsche Maatschappij van Landbouw'' uitgeschreven tentoonstelling en keuring van zaaigranen gehouden. Er waren 91 inzendingen, alle van prachtige qualiteit; 15 bronzen medailles waren uitgeloofd, welke toegekend zijn aan Wilhelminapolder, voor probsteinhaver en kroonerwten; J. M. Zaadnoordijk, te Leeuwarden, voor paarden- boonen, platteboonen, kleine groene erwten, kauariezaad, chevaliergerst en probsteinhaver; L. van Beest, te Rot terdam, voor Geldersch-Kaapsche erwten en capucynders en bruine boonenH. J. Lonweg, te Ulrum, voor rozijnerwten-C. van de Casteel, te Rotterdam, voor karweizaad G. H. de Zeeuw, te Rijsoord, voor lijn zaad en Wed. J. Leupen Zn., te Haarlem, voor Provena Lucern. Nog werd een diploma toegekend aan Wed. J. Leupen Zn., voor kievitsboonen, en G. Dillewijn, te Wormerveer, voor halfstam groene erwten. In het Rijksopvoedingsgesticht „de Kruis berg," bij Doetinchem, wordt gevraagd een werkmeester in de smederij, op eene jaarwedde van f 800, met genot vau vrije woning en tuin en kostelooze geneeskundige behandeling voor zich en zijn gezin. Sollicitanten moeten zich vóór 1 Maart e. k. bij ge frankeerd eigenhandig schrijven aanmelden bij den voor zitter van het college van regenten over genoemd gesticht. Voor verdere bijzonderheden en vereischten, zie de »St.-Ct." No. 39. Terschelling. In eene talrijke vergadering van de »Schippersvereeuiging" is besloten zich tot de Regeering te wenden, met het verzoek de vluchthaven aan de Noordzee belangrijk te vergrooten en uit te diepen, daar er slechts weinig gelegenheid tot liggen is in die haven, wanneer de loodsbooten, de stoomschelpzuigers, de sleep- booten, de postboot, de torpedobooten en soms nog één of twee kanonneer booten de voor deze vaartuigen bestemde ruimte innemen. Meu wenscht de haven een 15 meter wijder en belangrijk dieper, opdat de visch in de bunnen lévend kunne blijven. Wleringcn. De vorige week werd door ruim 45 burgers en visschers eene vergadering gehoudeu ter be spreking ovor eene alhier te maken zeehaven. De heer Hermans, bostuurslid, bracht ter tafel eene door hem vervaardigde schets, bevattende de ligging en grootte der haven. beeld mejuffrouw Bird niet innig overtuigd was geweest dat de bezoeker niemand anders was dan sir Henry, dan zou zij hem nooit hebben toegestaan haar een bezoek te brengen en als zij het toch niet had kunnen beletten zou zij er zeker sir Henry mede in kennis gesteld heb ben. Een oogenblik dacht Joan er aan haar de waar heid te zeggen en haar dan te laten doen wat zij ver koos in de hoop dat het vrouwtje haar tegen haar wil zou willen rodden. Doch zij weerstond de verzoeking en antwoordde eenvoudig Ja ik zal waarschijnlijk morgen of overmorgen ge trouwd zijn.'' «Morgen riep juffrouw Bird uit, terwijl zij verbaasd de handen ophief. »Maar voor dien tijd krijg jij je bruids kleed niet klaar 1" «Daar kan ik het wel zonder doen antwoordde zij »omdat het huwelijk toch maar burgerlijk gesloten wordt." «Burgerlijk Joan O maar dan zal je altijd een gevoel hebben alsof je maar half getrouwd was; en 't is zonde bovendien." »Misschiensprak Joan, weer glimlachend; «doch dat is de eenige manier, waarop de zaken kunnen worden geregeld. Zou u er iets op tegen hebben wanneer ik na mijn huwelijk hier weer terugkwam 1" »Met uw man Er is geen ruimte voor twee en bovendien kan een baron niet in een huis wonen als dit «Neen, zonder hem! Wij blijven een jaar op ons zelf wonen." »Groote goedheid wat een zonderling idéé!" riep juffrouw Bird uit. »Er moeten eerst nog eenige moeilijkheden uit den weg worden geruimd en er was geen andere uitkomst. Maar zal ik hier kunnen blijven »0, als je dat wilt, zeker; maar ik begrijp je niet P" «Voor het oogenblik kan ik u geen nadere ophelderingen geven", zei Joan vriendelijk. »Ik ben te vermoeid spoedig zult n er meer van hooren." »Wel", dacht juffrouw Bird, toen zij de kamer ver liet »wat het isweet ik nietmaar die baron heeft iets wat mij niet bevalt. Alles gaat zoo vreemd en zoo geheimzinnig in zijn werk. Hij zal Joan toch niet willen bedriegen met een valsch huwelijk, om haar later weer te laten zitten. Ik heb wel gehoorddat lieden van hooge geboorte zoo iets meer deden. Maar als hij dat met haar probeert, zal hij met mij te doen krijgen.'' Des namiddags ontving Joan het volgende telegram Alles geregeld. Kom over twee dagen bij u. Samuel. Wordt vervolgd.) Na het verstrekken van de noodige inlichtingen, werd het plan met algemeene stemmen goedgekeurd. Verder werden tot afgevaardigden benoemd de heeren J. Hermans en O. Verfaille, welke heeren zich met het verzoek tot het aanleggen van de haven tot den minister van Waterstaat zullen wenden. Tevens werden eenige vrijwillige bijdragen gegeven, tot dekking der kosten en het vormen van eene kas. Heerliugo waard. In deze gemeente zijn 684 mannelijke personen die den leeftijd van 25 jaren of daarboven hebben bereikt en alzoo in aanmerking komen om op de kiezerslijst te worden geplaatst In 1896 waren alhier 369 kinderen tusschen 6 en 12 jaren voor de 4 scholen hiervan ontvingen 22 kinderen buiten de gemeente onderwijs, terwijl 11 kinderen om verschillende redenen geene school bezochten 2 kinderen van elders gingen alhier ter school. Winkel. In den nacht van den 16 op den 17, on geveer te 12 uren, is alhier brand uitgebroken in het perceel, behoorende aan de wed. Vader en bewoond door P. Giljam. Het huis is totaal afgebrand en van den in boedel van den bewoner, die juist afwezig was, is niets kunnen worden gered. Als eene zeldzaamheid kan worden medegedeeld, dat eene koe van den landman S. vier kalveren heeft ter wereld gebracht, waarvan er een kort na de geboorte stierf. De drie anderen bevinden zich echter nog vol maakt wel. "Veehandel in Friesland. In vette koeien is weinig verandering gekomen zoo dat de prijzen stationnair blijven. In melk- en kalfvee gaat weinig omzoodat van daling of rijzing der prijzen eigenlijk in het geheel geen sprake is. De aanvoer op de markten is niet grootmenig boerdie nog wel verkoo- pen wilziet er nu mond- en klauwzeer heerseht, tegen op met zijn vee ter markt te gaan en kans te hebben het vee te besmetten. Want en dit is voor hem vooral de groote zorg worden de wettelijke maatregelen toe gepast, dan kan het wel twee jaar duren, eer deze ziekte, die op zichzelve niet gevaarlijk is in Friesland is door geziekt. Aanstaanden Zaterdag zal de commissie uit deze pro vincie namens 1200 veehouders afgevaardigd bij den Minister van Binnenlandsche Zaken ter audiëntie gaan om te verzoeken het mond- en klauwzeer te schrappen van de lijst der besmettelijke veeziekten. In gemeste kalveren gaat het niet vlug meer, in stieren bij voorduring zeer traag, daar de aanvoer veel grooter is dan de vraag. In schapen en lammeren is de handel stadigerde Londensche prijzen kwamen niet zoo goed af. Hetzelfde geldt voor Londensche biggeudoch het verschil is niet zoo groot, zoodat er nog veel in omgaat. De ééne dag aan de Engelsche markt maakt den anderen niet. In jonge biggen is zeer weinig handelin nuchtere kalveren daarentegen gaat de handel zeer vlug, met hooge prijzen. Deze dieren gaan ook alle naar Londen. Da prijzen zijn thans: vette koeien 2631V2 ct., melke 100175, kalve f 95180, vette kalveren 2831 ct., stieren 18201/2 ct., nuchtere kalveren ƒ6—10, melke schapen f 101 22, weidlammeren f 8 f 14, vette varkens 1718 ot., Londensche biggen 14 15 ct en magere varkens f 10—f 25. Amsterdam. In het circus Carré is op het oogenblik een reus te zien, die de verbazende lengte van 2.45 M. bereikt heeft. Lewis Wilkins is in de Ameri- kaansche Staat Minesota geboren. Tot zijn vierde jaar was zijn wasdom normaal, maar toen hij tien jaar oud was keek hij uit de hoogte op zijn vader en moeder die 1.61 en 1.72 M. lang waren, neer, want de jonge Lewis mat toen reeds 2 M. In tegenstelling met vele andere groote menschen is zijn lichaam normaal ontwikkeld. Zijn laarzen zijn nummer 62, zijue handschoenen nummer 14, en de hoed dien Lewis Wilkins draagt heeft een wijdte van 72 c.M. Rotterdam. Aan de spoorweghaven van do Staats spoorweg derailleerden den 17 twee goederenwagens, waarbij de 52 jarige remmer Buys zoo ernstig gewond werd, dat hij weinige oogenblikiren daarna is overleden. Texel. De Nederlaudsche Maatschappij tot Heide- ontginning heeft hare werkzaamheden onder de Wester duinen hervat. Al de mijltonnen op Texelstroom zijn gezonken. De oorzaak daarvan wordt gezocht in het zware ijs, waartus- schen deze bakentonnen bekneld geweest zijn. IFoordzeekanaal. Ten gevolge van eene oeverafschuiving vermoede lijk veroorzaakt door het vele spuien van den laatsten tijdis in het Noordzeekanaal bij de Velserspoorbrug eene verondieping in het vaarwater ontstaan en kunnen schepen met meer dan 59 dM. diepgang daar op het oogenblik niet passeeren. Baggermateriaal is van IJrnui- den derwaarts vertrokken. Den 16 heeft eene proefne ming plaats gehad met de electrische beweegkracht dor sluisdeuren. Het bleekdat een deur in 80 seconden kon worden opengedraaid. Helder. De Nederl. Nationale Werkliedenver- eeniging »Door Orde en Spaarzaamheid tot Welvaart" alhier, vierde de vorige week op feestelijke wijze haar 25-jarig bestaan. Wegens het uitgebreid ledental (864) moest do feestviering over verschillende avonden worden verdeeld. De Vereeniging drijft handel in koloniale waren, brood en steenkolen, heeft een spaar- en voorschotkas, een be grafenisfonds, bibliotheek en eigen schoenmakers enz. De omvangrijkheid der zaken van de vereeniging kan eenigs- zins worden afgeleid uit den omzet, die in 1896 f 64.450 beliep en uit de behaalde winst, zijnde over het afgeloopen jaar f 5528. Tramongeluk Beverwijk—Alkmaar. Heemskerk. De tram, die den 16 alhier te 5.04 uur vertrok, derailleerde nabij de woning van den jacht opziener Zoontjes, waardoor de machine zijdelings op den weg werd geworpen en twee wagens in den bant tegen het opgaande hout werden geslingerd. De machinist Hannes Straatman, te Beverwijk woonachtig, geraakte met de onderste deelen zijns lichaams onder de machine en kon niet dan met groote inspanning uit zijn gevaar lijke positie worden verlost. Toen dit eindelijk gelukt was, bleek de man zeer ernstige wonden aan het onder lijf te hebben bekomen, tengevolge waarvan hij kort, nadat hij door den docter van Castricum, den heer Stolp, verbonden was en hem door den pastoor van Heemskerk geestelijke hulp was verleend, is overleden. De machinejongen, die een heele buiteling maakte en als tusschen vuur en stoom terecht kwamkwam als door een wonder met den schrik vrij terwijl de buiten dienst machinist Lettemeijer, die even te voren de machine had verlaten en in den bagagewagen iets te verrichten hadbenevens de conducteur Martens zonder letsel vrij kwamen. Alle passagiers waren ongedeerd, doch natuurlijk hevig ontsteld. Waardoor het ongeval is veroorzaakt ligt in het on zekere. De baan is op dat gedeelte zonder kromming. Het vermoeden dat er iets op de rails gelegen heeft komt het meest waarschijnlijk voor daarvolgens ver klaring van deskundigen zelfs bij den snelsten gang het niet mogelijk is dat de machine de rails verlaat. Een nauwkeurig onderzoek zal worden ingesteld. Het personeel der maatschappij is tegen ongelukken verzekerd, zoodat de weduwe van Straatman en haar kind althans geldelijk zal worden geholpen. De dieDstdie eenige vertraging had werd den vol genden dag als gewoonlijk voortgezet. Scherineer. Bij de op den 17 gehouden verkie zing van drie hoofingelanden van den polder, die perio diek aftraden, werden als zoodanig herkozen de heeren D. Glijnis, G. Klomp en Jb. Koster. CORRESPONDENTIE. Correspondent te S. Het verslag over de lezing van den heer Marlotte Opmeer, moeten wij wegens plaats gebrek uitstellen tot een volgend nummer. Laatste Berichten. He Kretenser quaestie. ATHENE, 17 Febr. Kolonel Vassos gaat voort met zijne operatiën voor het bezetten van Kreta behalve te Retimo Heraklion Kandia en Kanea. Hij vindt nergens tegenstand. Hij vaardigde eene proclamatie uit, waarin hij o.a zegt »De beklagenswaardige toestand van een volk, van hetzelfde ras en denzelfden godsdienst, dat dezelfde lot gevallen beeft gehad als wij kon niet langer worden geduld. De koning heeft besloten, aan dien toestand een eind te maken door Kreta met troepen te laten bezetten. Terwijl ik hierbij die bezetting aan de bewoners van dit eiland bekend maak beloof ik uit naam van den koning dat ik de eer het leven en het vermogen van de be woners zal beschermen en hun godsdienstige overtuigin gen eerbiedigen daar ik hun vrede en gelijkheid breng." Admiraal Canevaro (Italië) heeft namens de ver- eenigde eskaders aan den Griekschen consul te Kanea kennis gegeven, dat de mogendheden bedoelen de Kretenser quaestie op te lossen zonder bloedvergieten maar dat elke aanvalhetzij van de Christenen of Turkenop Kanea Retimo Heraklion of Sitia door de vereenigde strijdmacht zal worden weerstaan. De admiraal dringt er op aan dat de Christenen en het Helleeasehe leger op geen enkel punt tot krijgsdaden zullen overgaan. KONSTANTINOPEL, 17 Febr. Een eskader vertrekt over vjjt dagen naar Kreta. Het bestaat uit vier oorlog schepen, waaronder drie pantserschepen, en tien torpedo booten, en zal versterkt worden door de schepen die nu in den Turkschen archipel en de golf van Alexandretta liggen. Het wordt aangevoerd door vice-admiraal Faik Pachachef van den staf der marine. Beroepen bij de ned. herv. gemeente alhier de heer dr. F. J. Los predikant bij de ued. herv. gemeente te Bruchem c. a. De barometerstand alhier, was 's morgens te 8 uur als volgt: den 17: 776.3; den 18: 772.1. Xilefdadigheid naar vermogen. In de den 16 gehouden vergadering dezer vereeni ging werden de volgens rooster aftredende heerenmr. F. H. G. van der Hoeven bestuurslid J. J. Boogh en N. J. van Vuure, leden der commissie van onderzoek, herkozen. Als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer mr. K. A. Cohen Stuartdie voortaan in plaats vau den heer dr. D. A. Kerkhoff als secretaris der Vereeniging zal werkzaam zijn. Uit het in deze zelfde vergadering uitgebrachte jaar verslag bleek dat het ledental slechts van 359 tot 372 en het bedrag der gewone contributiën van f 1177,50 tot f 1230,50 gestegen is Er zijn 306 leden die eene contributie van f 2,50 betalen 17 van f 31 van f 3,50 4 van f4; 30 van f5; 12 van f 10 en 5 van f 25. Bovendien werd aan giften ontvangen f 18 aan bijdragen f 665,86saan gekweekte rente f 1056, terwijl van de in den loop van het verslagjaar en in vorige jaren ver leende rentelooze voorschotten werd afgelost f 395. Behandeld werden 131 aanvragen om onderstand of hulp, betreffende een getal van 117 gezinnen. De vereeniging hielp 60 gezinnen met brandstofvoe ding en verder levensonderhoud door menige moeielijke week heen verleende aan een 8tal de middelen om hun negotie-zaakje voort te zetten als de mand of wagen niet meer door eigen verdienste kon worden gevuld hielp 14 gezinnen aan beddegoed en kleeren vooral waar dit voor de kinderen bijna geheel ontbrak en verschafte in een 14tal versterkende middelen om zieke kostwinners of huismoeders te helpen opknappen veelal in overleg met de doctoren. Aan een paar vrouwen gedurende het jaar weduwe geworden werd in bruikleen gegeven aan de eene eene naaimachineaan de ander een mangel waardoor zij in staat werden gesteld zelve haar brood te verdienen. Aan dit alles werd f 1600 besteedeen bedragdat de vaste inkomsten met bijna f 350 overtrof. Niettemin sloot het jaar met een batig saldo. Uit een en ander blijktdat de Vereeniging hare taak met ernst opvatgeheel overeenkomstig het doel bij de oprichting beoogd. Jammer daaromdat zij zich zoozeer in haar arbeidsveld heeft to beperken, door de betrekkelijk geringe middelen, die baar ten dienste staan. Verbazen doet het-ons steeds moer, dat niet algemeener het goede dezer doeltreffende armenzorg wordt ingezien en de kas van «Liefdadigheid naar vermogen" daarvan de gevolgen ondervindt.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 3