Itfegen en Negentigste Jaargang. 1897. ZONDAG Kantoor Gemeente-ontvanger. COLLECTEN. 21 FEBRUARI. Gevonden IToor werpen. Buitenland. Nederland. NO. 23. Eerste blad. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt IM-sdag-, Donderdag- en zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f ©,805 fvaneo aoor bet geheele rijk 1, De 3 nummers O, ©6. Afzonderlgke nummefs 3 ets. Tram-omnlbusdienst Groote üerk—Jttenneiuerstraatweg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat ter secretarie dezer gemeente ter visie is gelegd het door den Gemeenteraad in zijne vergadering van 10 Februari 1.1. voorloopig vastgestelde beslnit, waarbij aan de Naamlooze Vennoot schap s-Alkmaarsche Tramvereeniging" vergunning wordt verleend tot den aanleg en de exploitatie van een tram- omnibnsdienst van de Groote Kerk af langs de Koorstraat en het Ritsevoort tot den Kennemerstraatweg. Bezwaren tegen dit beslnit kunnen schriftelijk aan ons worden ingediend binnen den tijd van veertien dagen, na heden. Burgemeester en Wethouders voorn., A. MACLAINE PONT, Voorz. 0. D. DONATH Secr. Prijs der gewone Advertentlën» Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 Alkmaar 15 Februari 1897. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen naar aanleiding van 's Raads beslnit van iO Februari 1.1., ter algemeene kennisdat bet kantoor van den «emeente-ontvanger voortaan op Vrijdag «EtibOÏKV zal zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 17 Febr. 1897. C. D. DONATH Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR, Overwegende dat bij hun college herhaaldelijk kennis gevingen worden ontvangen voor te honden collecten in deze gemeente ten behoeve van elders gevestigde instellin gen van weldadigheid in het bijzonder te Amsterdam dat deze collecten tot heden steeds door hun college werden tegen gehouden dat het echter te verwachten is dat daarmede, hun nerzijds in verband met onlangs genomen Koninklijke besluitenniet langer zal kunnen worden voortgegaan dat het met het oog op de talrijke behoeften waarin deze gemeente zelve nog zal kunnen voorzien niet wen- schelijk kan worden geachtdergelijke collecten ter voor koming van herhaling succès te doen hebben Nfoodigen de inwoners dezer gemeente dringend uit hunne liefdegaven bij voorkomende collecten niet uit te reiken ten behoeve van instellingen van weldadigheid buiten (ie gemeente gevestigddoch die af te zonderen ter leniging van behoeften in deze gemeente zelve. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A.° MACLAINE PONT, Voorzitter. 17 Febr. 1897. C. D. DONATH, Secretaris. wordt voor den inval van Jameson. De gevraagde som valt onder twee hoofden het eerste wegens mateneële schade, beloopt in het geheel b'7,988 3 sh. 3d.onder- het tweede, de moreele en inte.1 ictueele schade, wordt in het geheel 1,000,009 gevraagd. Hieronder zijn niet begrepen de wettige eischen die aoor particulieren kan nen gedaan worden. De meeste bladen noemen den eisch tot schadeloos stelling der Transvaalsche regeering ongerijmd en dit gevoelen zal bij hen wel versterkt worden, nadat Cham- berlin het bovengemelde telegram op grappige wijze heelt trachten toe te lichten. Het einde zal echter wel zijn, dat do Engelsche regee ring de aangerichte schade zal moeten vergoeden. De intriges zooal niet van Rodes zelf, dan toch van van zijne vrienden, hebben reeds het gevolg gehad, dat lord Rosmead of Tafelberg vroeger sir Hercules Robin son verdrongen is uit zijn hoigo betrekking als gou verneur der Kaapkolonie, zoudér bereikt te hebben het herstellen eener betere betrekking tnsschen het Holland- sche en het Engelsche element. De benoeming van sir Alfred Milner tot zijn opvolger wordt, naar de »Times" meldt, in de kolonie met vol doening vernomen, vooral omdat hij niet betrokken is geweest in een der voorafgaande plaatselijke verwik kelingen. De toestand te Bombag moet verschrikkelijk zijn, volgens den correspondeut van de »Daily Mail beweert men, dat de levensmiddelen, die aan de honderden wor den verstrekt, geen voedende bestanddeelen hebben. En de graankoopers maken eiken dag hoogere prijzen voor hun wiar. De inzamelingen in Engeland hebben bijna drie hon derd duizend pond opgebracht. Op de scheepstimmerwerven te Londen hebben 13,000 werklieden gestaakt. Zij verlangen loonsverhooging overeenstemming zijn gekomen, werken zij toch eendrachtig samen, om verdere ontscheping zoowel van Grieksche ais van Tnrksche troepen te voorkomen. Vermoedelijk zal besloten worden, het eiland door gemengde troepen, onder bevel van Italiaansche officieren, te bezetten en Grieken land te dwingen het eiland te verlaten. BEVOLKING. Onderstaande personen worden in hnn belang drin gend nitgenoodigdzich ten spoedigste aantemelden ter gemeente-secretarie (afdeeling bevolking): Trijntje Leegwater, laatste woonplaats N. Niedorp; Cornelis Leegwater, Bregitha Veen Utreeht. Te bevragen aan het bnrean van politie op werkdagen des morgeus tnsschen 9 en 12 nur Een glacé handschoen; een groen tricot lijfje; een witte rozenkrans; een stnkje van een horlogeketting; een gou den kompasje; een rozenkrans; een portemonnaie; een schildpadden haarspeld; een tabakspijp; een hondje; een korf; een mesje; een vrouwenzak; een oorbelletje. Alkmaar De Commissaris van politie voorn., 20 Febr. 1897. S- M. S. MODDERMAN Jr. WIÜTSCMLAÏNI». Trekt de regeering in zake de Oos- tersche beroering ééne lijn met de Russische, en wil zij Griekenland, desnoods met kracht te keer gaan, de pers steekt hare sympathie voor Griekenland's doortastend op treden niet onder stoelen of banken, zoo o.a. de >Voss Zeit", zij betrenrt het, dat de mogendheden thans zoo hard 'optreden tegen Griekenland, terwijl zij steeds hand schoenen aantrokken als zij Turkije iets te zeggen had den. De helft van den druk, thans op Griekenland ge oefend, zon voldoende geweest zijn, om alle onlusten in Konstantinopel, op Kreta en in Armenië te voorkomen. Het blad gelooft nog, dat het mogelijk is een oorlog tnsschen Griekenland en Tnrkije te voorkomen maar dan moet krachtig worden opgetreden te Konstantinopel niet te Athene. EAGELAIND. Londen. In het Lagerhuis deelde Chamberlain mede, van den Britschen agent in Trans vaal het volgende telegram van 16 dezer te hebben ont vangen „Ik ontving een nota van de Transvaalsche regeering, bevattende een rekening van de schadevergoeding welke Engeland te betalen heeft of moet zorgen dat betaald FRANKRIJK, Terwijl Dnitschland en Rusland zich sterk verzetten tegen de actie van Griekenland, en de Fransche regeerincr, uit vr haar Russischen bond genoot te kwetsen, zwijgt, spreekt de pers onverholen hare meening uit. In de »Justice'' zegt Clémenceau »Gij bedreigt Griekenland en wilt het uitleveren aan Tnrkije Dat zegt gij maar waag het eens het te doen Academische diplomaten zonden daardoor ernstig gevaar kunnen loopen, om op de vingers getikt te worden, want het menschelijk geduld heeft zijn grenzen. Ik weet, dat onze vriend, de Czaar, niet wil dat Kreta zich met Grie kenland vereenigt. Maar do Czaar is de menschheid nog niet Er is slechts ééne meening in Frankrijk ik be doel het Fransche Frankrijk, niet het Russische Frankrijk en die is: Kreta voor de Kretensers, en door hun vrijen wil gevoegd bij het Grieksche koninkrijk.' „Dat behoeft, als de Czaar wil, den vrede niet te ver storen. En een andere oplossing is er niet. Om den Czaar te overtuigen, behoeft men hem slechts duidelijk toe te spreken. Doch niet langer zich voor zijn schaduw op den buik te werpen, met het aangezicht ter aarde." Ook andere Fransche bladen meenen, dat Kreta vol komen onafhankelijk moet worden verklaard, met de volle vrijheid over zijn lot te beschikken. Dit is de oplossing, die Kreta zeker bij Griekenland voegen zal. ©RIEKEVLAÏND. Niettegenstaande do vertoogen en protesten der mogendheden is de regeering vast besloten op den ingeslagen weg voort te gaan. De beweging ten gunste der lang verdrukte Kretensers gesteundzoowel door den Koningdie zeer wel weet en ronduit erkent dat terugtreding hem zijn troon zou kosten, als door de bevolkingdie vol sympathie is voor de bevriende en verwante bewoners van Kreta, blijft even krachtig en energiek als in den aanvang. Alle beschikbare troepen worden gemobiliseerd en staan gereed om naar Kreta en de Thessalische grens (waar zich dreigende wolken samen pakken) te vertrekken. Het enthousiasme is overweldigend en bepaalt zich niet alleen tot toejuichingen. Wie de wapens kan dragen biedt zich aan, terwijl talrijke en aanzienlijke geldelijke offers, ook uit het buitenland, aan deze echt nationale beweging gebracht worden. Van Kreta komen voortdurend berichten, die bewijzen dat de Grieksche opperbevelhebber, kolonel Vassos, de hem gegeven bevelen strikt opvolgt. De door de mogendheden bezette plaatsen eerbiedigt hijdoch hij neemt alle maat regelen om zich zoo goed mogelijk op het eiland te vestigen. Duizenden opstandelingen stroomen dagelijks naar zijn versterkte stelling zoodat hij over een aanzienlijke troe penmacht beschikt. Toch laat hij geen poging na om botsingen te voorkomen. Hij heeft bevolen de equipages van de oorlogschepen der mogendheden niet lastig te vallen en voorkomend te zijn voor vreemdelingen en Muzelmannen. Aan de laatsten belooft hij bescherming, vrijheid en eerbiediging van hnn godsdienst. Hij zal trachten ben te doen besluiten het eiland niet te verlaten. De kolonel bedreigt strenge straften tegen elke daad van geweld tegen de Tnrken bedreven. Indien Tnrksche sol daten willen terugtrekken, zal hij hen ontwapenen en hen naar Smyrna of naar een andere plaats op Turksch gebied zenden. De mogendheden hebben 4 steden bezet en den Griek- schen consul genoopt de vlag neder te halen van het consulaatsgebouw. Ofschoon zij nog niet tot volledige ITALIË. De regeering is blijkbaar niet tegen Grie kenland gekant. Di Rndini heeft verklaard»dat de bezitting van Kreta door de mogendheden met beschouwd moet worden als een middel om Turkije toe te staan Griekenland aan te vallen en te vernietigen. Kreta kan door de mogendheden niet aan Tnrkije worden terugge geven zii hebben als het ware de voogdijschap daarover aanvaard. Het is dns onjuist de bezetting van het eiland door de mogendheden als een dienst aan den stnitan te beschouwen.'' SPNNJE. Op de Philippijnen is een beslissende overwinning op de opstandelingen behaald. Een Spaansche colonne onder bevel van generaal Barraquer die uit het zuiden tegen de voornaamste stelling der opstandelingen bij Imus oprukte stiet bij Silang op den vijand en heeft een paar verschansingen met de bajonet genomen, De uit Spanje over deze ontmoeting ontvangen berichten meldendat de opstandelingen 400 dooden, de Spaansche troepen 26 dooden en 60 gewonden verloren hebben. Uit de berichten is af te leiden dat de opstandelingen dapperen tegenstand boden en zich beter gebonden heb ben dan door de Spanjaarden verwacht werd. TURKIJE. De sultan isgelijk zich laat denken met den loop der zaken alles behalve ingenomen maar bij de bekende uitstel-politiek kan er van flink optreden geen sprake zijn. Een oogenblik heeft de regeering er aan gedachtden Griekscben gezant zijn paspoort te o-even maar op aandrang der mogendheden die een officieele breuk wensehen te voorkomen, is zij op dat besluit teruggekomen. In zijne nota aan de mogendheden zegt de saltan uiterst goedmoedig »Nu de mogendheden - -1 1 i 1 J. TT"i ,n -ï/iclin /-•»>_ Z "ii U UC OUiiaiLl LA 1 UUi VJ "O £3 O VA de taak aanvaard hebber. d" Krettwwer quaestie tct op lossing te brengenbeschouwt de Porta het als naar plichtin overeenstemming te handelen met de gezanten, en bnnne wijze raadgevingen op tu volgen." Groot gevaar dreigt aan de Thessalische grenzen. De mogendheden kannen daar niet, zooals in de wate ren van Kreta, tnsschen beiden komen en in de ond-Turk- sche kringen acht men een strijd in Macedonië een ge schikte gelegenheid om wat afleiding te geven. Reeds zijn een aant.al troepen naar de grenzen gezonden. De Grieksche regeering hondt met de mogelijkheid van een aanval rekening Verschillende regimenten worden naar de Thessalische grenzen gezonden prins Nikolaas is met het opperbevel over die troepen belast. Het grai" van Livingstone. De plaats waar het hart van Livingstone ligt be graven (zijn lijk ligt in de Westerminster Abdij) is nog maar alleen kenbaar aan den Mpnndn-boom, die over het graf staat. Het dorp Chitambo dat in Livingstone's dagen op de plaats stond, is tien mijlen naar bet wes ten verplaatst. En de boom die thans nog do eenige aanwijzing is, is reeds hol en zal het niet lang meer maken. Wanneer deze verdwenen is, zal niemand meer de plaats kannen terugvinden, waar het hart van den grooten reiziger, als een daad van piëteit aan zijn nage dachtenis, is begraven, tenzij er spoedig iets worde ge daan om haar aan de vergetelheid te ontrukken. Een schrijver in de ^British Central Africa-Gazette" vestigt de aandacht op dit feit en voegt er bij: »Voor mij is bet graf in de Abdij niets bij den Mpnndn-boom te Ond-Chitambo. Ontsporing. Bij het aanzetten van een goederentrein van Rozen- daal naar Rotterdam ontspoorden den 19 zes wagens. Drie er van werden door den schob verbrijzeld van de andoren braken de buffers en kettingen. Veeziekten. Het adres in zake mond- en klauwzeerdat dezer dagen te Purmerend in de Doelen ter teekening lag is thans voorzien van 220 handteekeningen aan den Mi nister verzonden. Eieren bij het gewicht. Een groot aantal eierenhandelaars te Leeuwarden adverteeren dat zij van 1 Maart af de eieren niet an ders dan per gewicht zullen verkoopen. In de polders Waard en ©roet zijn vele land bouwers besloten, geen suikerbieten te verbouwen. De hoogere graanprijzen zijn hiervan de oorzaak. Barsingerhorn. Den 14 Maart zal de zangver- eeniging »Amicitia" te Kolhorn eene openbare uitvoe ring geven, waarvan de opbrengst strekken zal voor een nnttig doel. ©terleek. De werkman Sch. die den 18 voor zijn patroon te Heerhugowaard bezig was met het opladen van hakhoutgleed van den wagen en moest ernstig gekneusd, naar zijne woning alhier worden vervoerd. Bij onderzoek van den geneesheerbleek dat hem twee rib ben waren gebroken. Zijn toestand is ernstig.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1