Nederland. eiland niet onder het bestuur van Turkije kan blijven zonder dat evenwel de band die het aan Turkije bindt, verbroken behoeft te worden. »Om koning George er toe te brengen zijn troepen en schepen van Kreta terug te roepenbehoeft alleen geweld te worden gebruiktals alle andere middelen zijn uitgeput. De onderhandelingendie tusschen de mogendheden worden gevoerdzullen alle verschillen betreffende den vorm der ontruiming, wel doen ver dwijnen. «Het blijkt, dat de Europeesche mogendheden nooit meer dan thans het verlangen hebben getoondhet Euro- peeseh concert te handhaven.'' Blijkbaar heeft lord Salisbury ingeziendat hjj niet langer zich kan verzetten tegen de openbare meening in Engeland die opnieuw een krachtige uitdrukking heeft gekregen in de openlijke verklaring van sir William Har- conrt en lord Kimberley. Als leiders der beide Huizen van het Parlement hebben zij in een telegram aan de Liverpool Reform Club verklaardernstig te vertrou wen dat Engeland niet zal medewerken tot eenigen maatregeldie er toe zou kunnen leiden Kreta weder onder Turksch bewind te brengen. Dat de weigering van Salisbury in deze het vertrouwen der beide genoemde staatsleiders niet beschaamd heeft, bewijst de bovenver melde gewijzigde houding, door Duitschland aangenomen. FBAKHBIJH. Den 20 hebben in het Quartier Latin eenige betoogingen van studenten ten gunste van Griekenland plaats gehad. In het Trianon werd een bij eenkomst gehouden, waar een Grieksche student bedankte voor de sympathie aan zijn laudgenooten betoond. Een groep van studenten heeft aan de bladen een schrijven gericht, waarin zij hun sympathie voor Grieken land uitspreken, maar tevens zeggen, dat zij, om den toestand niet te verergeren, zich zulleu onthouden van manifestatiën die toch niets geven. Eenige jonge Grieken hebben den 21 de hoofdstad verlaten om naar Griekenland te gaan. Zij begaven zich ieder afzonderlijk naar het station en werden niet door Fransehe studenten begeleid. Bij hun vertrok had dan ook niets bijzonders plaats. In de Kamer werd door een der afgevaardigden van Parijs geklaagd dat men de stierengevechten in het Zuiden oogluikend toeliet. Een afgevaardigde van het zuiden verzocht den spreker eerst den blik te richten naar Parijs, waar men zich niet ergert aan paardenren nen en onzedelijke tooneelstukken. Als de wet-Gramont (tot bescherming van dieren) moest toegepast worden op stierengevechten dan moest men haar ook toepassen op het duivenschieten, op hanengevechten en paardenrennen. De minister van binnenlandsche zaken vond stieren gevechten zoo erg niet en beloofde een commissie te be noemen om een nieuwe en duidelijker wet op te stellen. GRIEKEWIiAAD. De regeering wil van geen terug treden in de Kreten se r-quaestie weten. De koning zeide 't onomwonden tot een der gezanten »Ik ben voornemens de annexatie van Kreta door te zetten, ondanks de dwangmiddelen welke ik van den kant der Europeesche mogendheden te duchten heb, want ik zal geheel Griekenland aan mijne zijde hebben." En dat het volk 't geheel met zijn vorst eens is, be wijst een betoogingdie den 21 te Athene gehouden werd, door verscheidene duizende personen, die onder ge juich instemden met een adres aan den koning, waarin verklaard wordt, dat het volk tot geldelijke en alle andere opofferingen bereid is om de politiek van actie tot een goed einde te brengen. Kolonel Vassos is er dan ook reeds in geslaagd een plaatselijk bestuur op het eiland in te stellen en de ver kiezingen voor de gemeenteraden en voor de burgemees ters voor te bereiden in alle Kretenser dorpen en steden, met uitzondering der vier havensteden, die door de mo gendheden bezet zijn. Overigens bepaalt hij er zich toe, de door hem genomen plaatsen te versterken. Zondag toch lieten de admiraals der mogendheden hem weten, dat zij zijn ka-i p zouden laten beschieten, indien hij voortging het binnenland in te trekken. Inmiddels waren de Christenen opgerukt naar Kanea. De Turken, die Kanea bezet houden, deden een uitval, maar waren genoodzaakt terug te trekken. Toen nu ook twee forten, Livadion en Aghian, in handen der Chris tenen vielen, besloten de admiraals hun bedreiging uit te voeren. Yan de reede werd het bombardement begonnen, nadat vooraf den Christenen was aangezegd met vuren op te houden. Dit bevel werd in den wind geslagen. Het Engelsche pantserschip opende het vuur. De Duitsche oorlogsbodems schoten met granaten, die met meliniet geladen waren. In het geheel werden veertig schoten gelost. En toen door de Christenen uit Akrotiri een aanval op Halepa werd gedaan, werd opnieuw gedurende vijf en twintig minuten van de eskaders op hen geschoten. sonendie geen dichters zijnin hun slaap somtijds ge dichten kunnen samenstellen vol schoonheidzoo had ook Joan in haar delirium die woorden en gedachten op papier gezet, die geheel vreemd waren aan haar gevoel. Of was die briëf misschien een schelmstreek van juffrouw Birddie «zoo romantisch'' was Dit was echter zekerJoan Haste had voor goed met hem gebroken door een ander man te trouwen en als gevolg daarvan waren eensklaps een aantal moeilijkheden en gevaren verdwenendie hem langen tijd gedrukt hadden. Hij was nu vrij en wanneer hij dat wilde kon hij een andere vrouw trouwen. Henry was geen dwaasen toen hij over alles nog eens nadachtkalm en zonder hartstochtbegreep hij dat het meisje eindelijk getoond had wie zij was en dat alles was afgeloopen in zijn welzijn en in het voordeel zijner familie. Wanneer hij haar eens na haar huwelijk in plaats van voor haar huwelijk had ontmoet; wanneer eens gebleken was dat die eerste brief waar wasin plaats van een leugen werkelijk als hij daaraan dacht, mocht hij zich nog gelukkig rekenen. En wijzer geworden door deze harde les in de school der ondervinding zou hij zijn vriend den onder-staats secretaris schrijven, dat hij Woensdag te Londen zou zijn. En intusschen wilde hij dan nog zijn bezoek brengen aan Monk's Lodge. Wordt vervolgd. ITALIË. Te Rome hebben de radicale vereenigingen, na een meeting ten gunste van Kreta, een betooging gehouden voor de Grieksche legatie. De gezant bedankte de betoogers. Toen dezen zich vervolgens naar de Turksche ambassade wilden begeven, werden zij door de politie uiteengedreven. Te Napels hebben dergelijke betoogingen plaats gehad voor het Grieksche consulaat. 9FAÜJE. De tijding uit Manilla van de verovering van Silang wordt beschouwd als de voorbode van een spoedig definitief succes. Silang, dat in gewone tijden 7500 inwoners telt, was een sterke stelling van de op standelingen aan de noordelijke helling van het Sungay- gebergte. Er moeten nu nog drie stellingen genomen wordenImus, Noveleta en Cavite Viejo. Het eerste heeft in gewone tijden 15.000 inwoners, maar er liggen nu 30.000 goed gewapende opstandelingen, en de inneming zal waarschijnlijk veel bloed kosten. Het vertrouwen in het beleid van generaal Polavieja is door de jongste over winning zeer versterkt. TURKIJE- De lijdelijke houding van den Sultan is eenvoudig het gevolg van den treurigen toestand waarin leger en vloot zich bevinden. In een schrijven uit Konstantinopel aan de «Nord- deutsche. AUg. Ztg." wordt medegedeeld, dat de Turksche ministerraad in den nacht van Zaterdag 1.1. besloten had, dadelijk aan Griekenland den oorlog te verklaren. Het besluit werd echter door den Sultan verworpen, met het oog op den jammerlijken toestand der financiën; de schatkist is leeger dan ooit, en krediet heeft Turkije niet. Onmiddellijk daarop kwam de raad van maarschalken bijeen, waarin men waarschijnlijk tot de conclusie is ge komen, dat het in de bestaande omstandigheden maar het best zou zijn, een afwachtende houding aan te nemen Wat er aan troepen beschikbaar is, wordt naar de Grieksche grens gezonden. Mist. Twee ernstige botsingen hebben in de Deensche wateren plaats gehad tengevolge van dikken mist. De Deensche stoomboot «Sönderjilland" liep op een kleinen Zweedschen schoener, de »Anna Oline", die voor anker lag in den Sont. De bemanning wist zich gelukkig te redden maar de «Anna Oline'' zonk terstond. Het andere ongeluk gebeurde in den Grooten Belt tusschen de stoompont van Nyborg naar Korsür en een Engelsche boot, de «Mount Park". Volgens een passa gier van de stoompontdie bij den uitkijk stond en zelf stuurman was geweestis dit ongeluk geheel te wijten aan den kapitein van de pont. De Engelschman lag voor anker had zijn lichten op en luidde de klok de Deen sche kapitein zag hem ook welmaar dacht er zeker nog voorbij te kunnen varen en liep zonder zijn koers te wijzigen midscheeps in de «Mount Park". Ook bij deze aanvaring wist de bemanning zich te redden. Een vroolijke gevangenis. De gevangenen in Amerika schijnen het zoo kwaad nog niet te hebben. Het is reeds genoeg bekend, hoe de gevangenissen daar, behalve haar doelmatige inrichting, talrijke gemakken voor de gevangenen bieden. Afgaande op een bericht in het »Morgan Journal" is het er al heel goed uit te houden. De bekende Newyorksche operettendiva Lillian Russel trad, op verzoek van den geestelijke der gevangenis, ge durende de godsdienstoefening op. Toen dit nieuws eenige dagen te voren bekend was, hadden honderden zich tot den directeur der gevangenis gewend om toe gangskaarten, en alle gangen waren opgehoopt met haar bewonderaars, toen de zangeres, stralend van jeugdige schoonheid, haar liederen zong. Eerst trad zij in de vrouwenafdeeling op, waar velen in tranen uitbarstten bij het hooren van haar sympathieke stem. In de man- nenafdeeling zoDg zij een «Dankzeggingshymne'' en bijna had zij eenige opperettenaria's toegegeven, als een zuur gezicht van den geestelijke haar daar niet van weerhouden had. Het meest werd zij in de jongensafdeeling toegejuicht. Lillian verklaarde nog nimmer zulk een dankbaar publiek te hebben ontmoet en beloofde spoedig terug te komen en dan voor de «jongelui" eenige romancen en aria's te zingen. Baron von Ehrhardt, te Dusseldorp, die weigorde met den jongen referendaris Evers te duelleeren, is, krachtens de uitspraak van een «eeregericht," uit den officiersstand ontzet. De Keizer, zoo meldt een Dussel- dorpsch blad, die deze beslissing moest goedkeuren, be vestigde de vervallenverklaring van het «IJzeren Kruis" niet, en men berichtte den Baron, dat hij «door bijzon dere genade" het IJzeren Kruis mocht behouden. De heer v. Ehrhardt zond echter het kruis onmiddellijk terug. Hij wilde, zoo schreef hij, een eereteeken, dat hij in veldslagen door het wagen van zijn leven had ver diend, niet dragen als een bewijs van bijzondere genade. Er was hem ook medegedeeld, dat op een bepaalden dag Majoor Gropp bij hem aan huis zou komen, om hem zijn officierspapieron af te nemen. Maar bij schreef terug dat hij die had verbrand en dat hij zelf wilde bepalen op welken dag en welk uur hij in zijn eigen huis bezoeken zal afwachten. Een viervoetige eend. Een eend, met vier pooten, is in het bezit van Milne Edwards, den directeur van het Museum voor Natuurlijke Historie te Parijs. De beide extra pooten zijn onder aan de rechterzijde goplaatst en zijn niet ge heel ontwikkeld. Het dier heeft reeds verscheidene eieren gelegd, die echter een schaal hadden zoo dun, dat zij brak, als men het ei in de band nam. Sterfte onder rendieren. Uit het noorden van het Siberische gouvernement Tobólks komen droevige berichten. Onder de readieren, den grootsten rijkdom van de bevolking, heerscht een vreeselijke sterfte, sinds den vorigen zomer het mond en klauwzeer onder de kudden is uitgebroken. Sommige Samojeden, die vroeger twee duizend rendieren bezaten, hebben er nog maar twintig over en zijn zoo geheel geruïneerd, Buitendien is de vischvangst op de Op zeer onvoor- deelig geweest van den winter, zoodat men bezorgd is voor hongersnood onder de inboorlingen tegen de lente. Vee-invoer in Reiglë. De invoer van rundvee in België was het vorige jaar zeer belangrijk, n.l. 111057 stuks, terwijl als naar gewoonte bijna geen runderen uit dat land werden uit gevoerd. Behoudens een 5000tal ossen was het bijna alles «Hollandsch vee". In 1894 en 1895 werden er maar half zooveel uit Nederland geïmporteerd. Onder het in 1896 ingevoerde vee waren 6673 stieren en 976 stierkalveren, 21725 ossen, 16587 vaarskalveren, 26422 koeien en 37726 vaarzen. Paardenvleesch. Volgens de «Chicago Record" verzendt de firma Martin Beaglesdie te Lyons ten westen van Chicago eene paardenslachterij heeftelke drie weken eene wag- gonlading paardenvleesch naar Rotterdam, meest in blikjes en, in dezen vorm, van rundvleesch schier niet te onder kennen. Het wordt in Nederland verbruikt. De firma slacht tusschen de vijftig en honderd paarden in de week en betaalt f 2.75 voor elk paardzonder onderscheid te maken tusschen jonge gezonde en afge leefde dieren. De Amerikaansche regeering schijnt niet van zins aan dezen uitvoer eenige beperking in den weg te leggen. Hollen. Het nut van mollen als verdelgers van insecten larven heeft men te Dirmingen en Berschweiler (Rijn- Pruisen) met schade leeren kennen. De overheid in die plaatsen loofde sinds eenige jaren een premie van 10 pf. uit voor iederen gedooden mol. De dorpsjeugd ging ijverig op jacht en ten slotte had zij de oudergrondsche gravers bijna geheel uitgeroeid. Het duurde evenwel niet lang of de landbouwers be gonnen het nadeel daarvan te ondervinden. De vroeger zoo welige weilandendie altijd oen rijken hooioogst hadden opgeleverd werden dor en schraal vernield door de vele wormen onder den grond. Nu neemt men maatregelen tot bescherming van de vroeger zoo miskende weldoeners. Dat mollen echter in tuinen heel wat ongerief kunnen geven is wel bekend zonder hen te dooden kan men de lastige indringers verjagendoor in opgeworpen gangen op zekere afstanden van elkaar verwijderdvodden te leggen, die men bevochtigd heeft met deze of gene stinkende olie (stinkende dierlijke olie uit de drogist winkels). Wel dra zal met bespeuren dat de mollen zich verwijderd hebben en naar elders zijn gegaan. Ook schijnt men hiel en daar met succes gebruik te hebben gemaakt van kop pen van visschen en vischafvaldat in staat van rotting overgegaan een onaangenamen reuk verspreidt. Uitvoer van boter. Naar Ons. Bel. uit goede bron verneemt, zijn er onderhandelingen gaande, die ten doel hebben om de boter der steeds in aantal toenemende Nederlandsche coöpera tieve zuivelvereenigingen rechtstreeks aan de groote En gelsche coöperatieve verbruiksvereenigingen te leveren. Do levering zou geschieden door tus3chenkomst van de Handelskamer van den Ned. Coöperatieven Bond. De invloedrijkste Engelsche coöperators moeten reeds hun medewerking hebben toegezegd. Een der heeren van den Ned. Coöperatieven Bond begeeft zich naar Engeland om de zaak verder definitief te regelen. r In de kleine volksgesehriften van de Maatschappij tot ATut van 't Algemeen is bij S. L. van Looy, te Amsterdam, verschenen: «Tuingrondverhuring aan kleine luiden," door Bruinwold Riedel. De dennenbosschen in de omstreken van Koewacht werden den laatsten tijd zeer beschadigd, doordien men de knoppen der jonge sparren uitsneed, men zegt om te gebruiken ter vervanging van hop bij de bereiding van bier. Om dit kwaad nu tegen te gaan laten de eigenaren dier bosschen de knoppen met gewone roode verf be strijken, waardoor deze ongeschikt worden voor het doel, en de boompjes blijven onaangeroerd. De kosten zijn wel groot, vooral in groote bosschen, maar de schade door dat middel niet toe te passen is veel aanzienlijker. Öterleek. De toestand van den werkman Sch. alhier, (wiens verwonding bij het opladen van hakhout, in ons vorig nummer vermeld werd), die zich in den beginne zeer ernstig liet aanzienheeft een gunstige wending genomen, zoodat er hoop op herstel bestaat. De nutsvereeniging «Oefening kweekt kennis," herdenkt den 2 Maart haar tienjarig bestaan. Er wordt dien avond in het lokaal van den heer S. Langerijs eene ge wone vergadering gehouden. Zaandam. Zondagnacht is de doppenmolen «de Halve Maan" toebehoorende aan den heer W. Kop, ge heel verbrand. Het «heetloopen" wordt als oorzaak van den brand genoemd. Denkelijk zal dit jaar nog worden aangevangen met den bouw eener nieuwe Roomsch-Katholieke kerk. Een terrein, gelegen in de Oostzijde, vooraan de Bloemgracht, is daarvoor de aangewezen plaats. Zijpe. Door het vallen van een petroleumlamp ontstond Vrijdagavond een-begin van brand in de pastorie der Herv. gemeente alhier. In een oogwenk stond de trap, die de dienstbode »ou afstijgen, in vlam. Door het spoedig en flink optreden vooral van A. van der Werf, wist men, met behulp van eenige emmers water, het onheil te beperken. Schulden van gemeenten. Van de 93 gemeenten in Noord-Holland zijn er 18 zonder schulden, en wel: Ankeveen, Bergen, Blaricum, Katwoude, Kortsnhoef, Sint-Maarten, Marken, Nieuwe Niedorp, Sint-Pancras, Petten, Vlieland, Warmenhnizen, Weesperkarspel, Westwoud, Winkel, Wognum, Zwaag en Zijpe. In Noordholland worden alleen in de gemeenten Warmenhnizen eu Westwoud geen opcenten op eenige Rijksbelasting gehevenin eerstgenoemde gemeente be staat daarenboven geen hoofdelijke omslag. Te Westzaan daarentegen zijn de opcenten op de por- soneele belasting tot 100 opgevoerd. Dan volgen Zaandam en Nieuwendam met 95, Haarlem met 90, Monnikendam en Zaandijk met 85, Amsterdam, Edam, Koog aan de Zaan, Wormerveer, Krommenie, Landsmeer eu Marken met 80. Kroningen. Eenige dagen geleden wilde eene familie alhier een gezellig avondje houden. Er werd een kopje salie-melk gedronken en opgeruimd gingen allen

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2