Buitenland. DUlTSCHIiAWD. De Dnitsche bladen zijn het eens, dat Dnitschland alleen optreedt in het belang van den vrede en de beschaving wijl het, geen directe be langen heeft in het Oosten. Slechts om den vrede te bewaren zegt de «Voss. Ztg." heeft de Dnitsche regee ring haar ternghondendheid tegenover de verwikkelingen in het Oosten laten varen. Slechts daarom oefent zij pressie op Griekenland. En indien het in het Oosten tot een oorlog komtzal Dnitschland daarbij de strengste neu traliteit in acht nemen, zegt de «Voss. Ztg." De inte griteit van het Tnrksche rijk kan voor Dnitschland slechts waarde hebben als voorwaarde voor het behoud van den 7rede. Is die voorwaarde overbodig geworden, dan heeft de Dnitsche regeering geen anderen politieken richtsnoer dan de welvaarthet aanzien en de eenheid van het Dnitsche rijk. Het blijktdat het eerste schot bij 't bombardement der Kretensers, niet gelost is (gelijk beweerd werd) door de Engelsche doch door de Dnitsche marine. De com mandant van het Dnitsche oorlogschip »Kaiserin Augusta" zegt in zijn rapport: «Tegen de insurgentendie onder Grieksche vlag van het Oosten op Kanea aanruktenwerd volgens afspraak der commandeerendo officieren in vereeniging met Oos tenrijkers, Russen en Engelschen van boord gevuurd. De »Kaiserin Augusta" loste als vleugelschip het eerste schot." Het blijkt dat de oorlogsschepen in een rijtje voor de baai lagen opgesteld van het Oosten naar het Westen, en dat er volgens de rij af gevuurd werd. De Fransche en Italiaansche oorlogsschepen, die aan het einde der rij lagen hebben niet medegedaan want voordat het hun beurt waswerd het bevel gegeven om het vuur te staken, daar de Grieksche vlag was neergehaald. KÜUKLtVI) Luid en langdurig is in 't Lagerhuis geprotesteerd tegen het schieten op de opstandelingen. Sir William Harcourt zeidedat de publieke opinie gekwetst was door het optreden van Engeland als tegen stander der Grieksche zaaken dat het bombardement Engeland in een valsche positie had geplaatst in de oogen der wereld. Zoolang Kreta niet geëmancipeerd was, zou hij er tegen protesteeren, dat Engeland de eerste was om de wapenen op te nemen tegen een volk dat voor zijn vrijheid streed. Ook de pers liet zich niet onbetuigd »Is Engeland in oorlog met Griekenland of niet vraagt de «Daily Chronicle". «Wij zijn heten niet Griekenland, die het volkenrecht schenden. De Grieken hebbenter verdediging van een stamverwante natie vijandelijkheden geopend tegen Turkije, en Turkije heeft het recht met oorlogsdaden te antwoorden. Om ver schillende redenen grootendeels in verband met de ge voeligheid van de Europeesche politiekwenscht geen van beide partijen een formeele oorlogsverklaring te doen en zoo den pas af te snijden voor een schikking. In dezen staat van zaken is het plicht van derde partijen neutraal te blijven. Zoo nietdan kannen zij slechts zich verbinden met een van beide strijdende partijen. Dit is het wat wij gedaan hebben. Onze kinderen zullen het later met afschuw lezen en met schaamte die bladzijde omslaan." De Regeering heeft zich gehaast te verklaren, dat het eerste schot niet door de Engelsche marine gelost is (overigens een toevalligheid, zi6 onder „Dultschland"); doch tevena medegedeeld wat beter hout snijdt en de gemoederen méér bevredigtdat bij het optreden tegen de Grieken op Kreta de admiraals der mogend heden eensgezind moeten zijn doch dat de Engelsche admiraal niet behoeft te handelen in strijd met zijn oordeel. De bedoeling hiervan isdat de Engelsche oorlogsschepen voor Kanea geen deel meer zullen nemen aan de beschieting van de opstandelingenzoo die her haald mocht worden. ©RIEKEIjASID. Onverdroten gaat Griekenland op den ingeslagen weg voort. Terwijl de mogendheden te Athene ernstig en voortdurend protesteeren en thans de Grieksche regeering zelfs gesommeerd hebbenKreta binnen 24 uur te ontruimenis het onveranderlijke Des nachts werd Henry gewekt door een gestommel en een heen en weer gedraaf in de gangen een oogen- blik dacht hij aan dieven en overlegde hij met zich zelf of hij niet zou opstaan het leven hield echter spoedig op hij keerde zich om en sliep weer in. Des morgens vernam hij dat de drukte was ontstaan doordat de heer Levinger plotseling een aanval van zijn hartkwaal had gehaddie vrij ernstig scheenzoodat men een oogenblik dachtdat zijn leven in gevaar was. De noodige geneesmiddelen waren echter altijd bij de hand en zoo was het gevaar even spoedig verdwenen als het gekomen wasofschoon Emma nog eenigen tijd aan het bed haars vaders de wacht was blijven houden. «Dat was een leelijk ding Emma", zei juist de heer Levinger; «ik heb gedurende een halve minuut gedacht, dat ik Hij zweeg. »Is het nu over, vadertjelief?" vroeg Emma. Jamaar voor hoe lang? Op een goeden dag zal ik weer zoo iets krijgen en dan kom ik er niet van op." «Spreek zoo nietvader." «Waarom niet? Dat is toch iets, waaraan ik mij langzamerhand moet gewennen. OEmmawat zou het leven mij minder onaangenaam zijn wanneer ik je gelukkig getrouwd zagmaar de onzekerheid omtrent je toekomst pijnigt mij meer dan iets anders. Je moet daarin echter je eigen zin volgenik heb geen recht je voor te schrijven wat je moet doen. Welterusten kindlief, en dank voor je vriendelijkheid. Neen, er is geen enkele reden waarom je nog langer zou opblijven. Als ik wat noodig heb zal ik schellen." «Ik zou zoo gaarne willen weten waarom hij mij zoo absoluut getrouwd wil zien", dacht Emmatoen zij weer naar bed ging, «vooral ook omdat ik, zelfs als hem iets gebeurde een onbezorgd leven zou hebben dat veronderstel ik ten minste. Maar waarom zou ik mij daarover nu reeds kwellen Daarmee kan ik wachten tot de tjjd komt wanneer die tenminste eens komt." Na den aanval van den vorigen nacht was de heer antwoord van koning Georgedat hij vast voornemens is de Kretensers tot het uiterste bij te staan en dat de mogendheden het aan hun eigen laksheid te wijten heb ben dat 't zoover gekomen is dat Grieksche tusschen- komst onvermijdelijk was geworden. En onderwijl heeft kolonel Vassos de inljjving van Kreta bij Griekenland geproclameerd en is de Grieksche consul-generaal te Kanea voorloopig tot gouverneur aangewezen. En nu mogen de Europeesche staatslieden met dat alles niet tevreden zijn de groote massa is op de hand van Griekenland. Zoo ontving de koning (oorspronkelijk een Deensche prins)naar aanleiding der overwinning van kolonel Vassos uit Denemarken, een door duizen den onderteekende gelukwenschwaarin sympathie wordt uitgesproken met de bevrijding van Kreta. De koning sprak telegraphisch dank uit voor dit adres niets bon hem aangenamer stemmen seinde hijdan zich in deze dagen van moeilijkheid en zorg één te weten met het Deensche volk. Het bombardement is te Athene natuurlijk zeer slecht opgenomen. De nieuwsbladen deelden de tijding mede onder het opschrift»De Christenen beschoten door de mogendheden." Een menigte van globaal 8000 personen hief voor het paleis des konings oorlogszuchtige kreten aan in een protestmeeting verklaarden de sprekersdat het land nu meer dan ooit besloten waszijn goed en bloed op te offeren voor Kreta. De Panhelleensche ver eeniging «Ethniki Hetaeria" vaardigde het volgende manifest uit «De vereenigde vloten der groote mogendheden hebben het kamp der Christenen gebombardeerdeen Engelsch oorlogsschip heeft een Grieksehe boot met levensmiddelen, die voor de Christenen bestemd waren, aangehouden de kogels der Europeesche schepen hebben dood en verderf gebracht in de gelederen der mannen die voor vrijheid en recht strijden. Griekenland wordt verhinderdaan zijn land- en geloofsg, nooten de bescherming te verleenen, die Europa hun ten gunste van den moordenaar in Yildiz in dertig revoluties onthouden heeft. Onder de bescher ming der vloot doen de Turken uitvallen." Spottend spreekt kolonel Vassos in zijn bericht aan den Koning over de houding der mogendheden. Hij wijst er op dat de mogendheden Kanea bezet hou den om de Grieken af te weren doch dat zij het Tnrk sche garnizoen in de gelegenheid stellen een uitval te doen. En toen de Turken verslagen waren werd hun terugtocht gedekt door de „geheiligde vlaggen der mo gendheden." RUSJLAIV». Terwijl de regeering partij trekt voor Turkije, spreken de voornaamste bladen van Petersburg onverholen hun sympathie uit met Griekenland. Dit zijn de Nowosti, de Swjet en de Petersb. Wjedomostl. De «Swjet" is zelfs in geestdrift geraakt en verklaart dat prins George, die het leven van den Czaar redde in Japan, verzekerd kan zijn, dat de gebeden en de liefde van geheel Rusland hem volgen op zijn moeielijke zending. De »Nowosti" zegt, dat de gebeele wereld den Grieken dankbaar moet zijn, omdat zij door hun demonstratief optreden de mogendheden genoodzaakt hebben te doen, wat deze reeds te lang verzuimd haddenKreta bezetten en Turkije toonen, dat het Europeesch concert bestaat. SPA.WJE. De verovering van Silang op de Philip- pijnen, door de Spanjaarden, schijnt werkelijk een be langrijke overwinning op de opstandelingen geweest te zijn. De berichten er van hebben in Spanje een gunsti- gen indruk gemaakt. De colonnes onder de generaals Lachambre en Marina hebben met veel moed en doods verachting de sterkte genomen. De opstandelingen zijn teruggetrokken op Ymus, dat mr nog hun laatste toe vluchtsoord is. TRASISVAAIi. Men weet, dat iu Mei de staatssecre taris der Z.-A. Republiekdr. Leyds, aftreedt. «De Volksstem, meent, dat de herkiezing waarschijnlijk is, omdat dr. Leyds heeft bewezen in de afgeloopen moei lijke tijden de rechte man op de plaats te zijn. Toch zal de oppositie grooter zijn dan bij de verkiezing in 1891, want de tegencandidaat, de hoofdrechter Kotzé, vindt van vele zijden steun. Beide candidaten staan, volgens »De Volkstem" bij elkaar niet achter in oprechte gene- Levinger niet in staat deel te nemen aan de groote jachtpartij, hoezeer hem dat ook speet. Echter zou hij, zei hij wanneer hij zich wèl genoeg gevoeldedes middags rijden naar een plaatsdie bekend was als Hanging Wood", waar de laatste samenkomst zou plaats hebbenen er werd afgesproken dat Emma dan mee zou komen. Het was een heerlijke dagde jacht was prachtig maar hoe verzot hij ook op deze soort sport wasge noot Henry dezen dag niet zooals hij anders genoten zou hebben. En dat is ook niet te verwonderen met het oog op hetgeen achter hem en hetgeen voor hem lag. Na de lnnch dreven jagers en drijvers het wild lang zaam naar een boschje, op den top van een heuveltje. Bedaard werd voortgerukter werd alleen op faisanten geschoten, tot het grootste getal vogels in dit »Hanging Wood" waren gedreven. In de nabijheid van dit boschje aan den oever van een stroompje dat langs den voet van den heuvel kron kelde vonden Honry en zijn metgezellen den heer Le- viger en Emma op hen wachtenhet pony wagentje waarmee zij gokomen warenwas op eenigen afstand teruggezonden, om het opdrijven niet te hinderen. «Hier ben ik", zei de heer Levinger; »ik gevoel mij nog wel niet geheel beter maar ik wilde toch nog eens de jacht zienhet is misschien voor de laatste maal. Laat je drijvers den heuvel omsingelen, Bowles, maar maak geen lawaai. Ik zal de jagers hun plaatsen aanwijzen. Er is geen tijd te verliezenhet daglicht begint reeds flauwer te worden." Bowles en zijn legertje trokken naar rechtsterwijl de heer Levinger ieder der jagers zijn plaats aanwees in de nabijheid dor oevers voor het riviertjeHenry stond in het centrum omdat hij iemand bij zich had die een tweede geweer voor hem droeg en omdat hij de beste schutter was. »De wind begint op to steken", zei de heer Levinger, toen de toebereidselen gemaakt waren; »die wilde dieren zullen zich verschuilen, daar ben ik zeker van. Ik wed een halve kroon Gravesdat er van de vier schoten genheid voor de republiek toch acht het blad de rijpe administratieve en politieke ervaring in dr. Leyds een reden om aan dezen de voorkeur te geven. TURKIJE. De bevelen tot mobilisatie der Tnrksche troepenoveral in Macedonië uitgevaardigdbrengen ouder de Grieksche bevolking buitengewone opgewonden heid teweeg, terwijl ook de Turken zeer ontevreden zijn. In het afgeloopen jaar is Macedonië toch al zwaar be proefd deze provincie alleen heeft alle versterkingen moeten leveren, die naar Klein-Azië gezonden werden. Voor Zeitun vooral leden de troepen uit Macedonië zware verliezen. En daarna, in plaats van naar huis gezonden te worden, moesten zij den veldtocht op Kreta mede maken. Slechts eenige maanden is dit achter den rug en weer worden zij onder de wapenen geroepen. Edhem-pacha blijft met zijn troepen te Novosclitza, op eerbiedigen afstand van de grens. Aan de overzijde van de grens, op vijf kilometers afstand, bevindt zich het Grieksche kamp van Rapsani, met twee bataljons infan terie, een regiment cavalerie en een batterij artillerie. middernachtelijke maaltijden. In «De «Strijdkreet," het orgaan van het Leger des Heils, lezen wij omtrent deze maaltijden het volgende De Maréchale, die het Reddingswerk in Nederland meer onder hare persoonlijke zorg heeft genomen, is on langs ook hier begonnen met eene nieuwe poging tot redding van gevallen vrouwen, welke reeds in andere landen met vrucht werkt, n.l. de middernachtelijke maaltijden. De vrouwelijke officieren gaan des avonds uit, buiten uniform en sprekeu hare gevallen zusters, die zij op straat aantreffen, aan en geven haar een uitnoodigingskaart voor den maaltijd en de bijeenkomst in verband daar mede. Soms gelukt het onzen vrouwelijke officieren ook, om toegang te krijgen tot de slecht befaamde huizen en daar de uitnoodigingskaarten te geven aan de vrouwen on meisjes. Zij ontmoeten somtijds veel spotternij en beleedigingen maar zij volharden in haar arbeid der liefde. In het algemeen nemen de meisjes met blijdschap do uitnoodiging aan. De aanblik, die zulk een maaltijd biedt, is zeer treffend zij worden gehouden in een van onze legerzalen. Soms zijn er 50 tot 80 meisjes tegenwoordig. De zaal ziet er vroolijk en gezellig uit en alles wordt gedaan om de geheele omgeving iets «huiselijks" te geven en de meisjes te doen gevoelen, dat zij ware vriendinnen, ware moeders en zusters hebben in deze vrouwelijke officieren. Er worden liederen gezongen met begeleiding van piano en daarna spreken de Maréchale en hare helpsters de meisjes toe met die liefde en belangstelling, welke alleen het hart bereiken kunnen zeer dikwijls zijn alle aanwe zigen tot. tranen bewogen en soms breekt een arm meisje plotseling in snikken uit, terwijl zij onder den invloed dezer liefde en vriendelijkheid als het ware ontwaakt uit eene afschuwelijke nachtmerrie en terugdenkt aan haar vader en moeder en het tehuis harer kinderjaren, die zij zoo lang vergat. Deze nachtelijke maaltijden hebben in den regel de redding van een of meer van deze meisjes ten gevolge. Een treffend tooneel viel onlangs voor bij een dezer middernachtelijke maaltijden. Eene vrouw, die oud ge worden was in haar leven van zonde, barstte in tranen uit en terwijl zij zich tot een jong meisje, dat naast haar zat, keerde, zeide zij«gij moest met de officieren meegaan er is nog hoop voor u voor mij is 't te laat, maar ga gij die ge lostniet één raak is mits je vuurt zoodra je ze ziet en niet eerst de mooiste uitzoekt." «Aangenomen", antwoordde Henry. En beiden be gonnen te lachen terwijl Emmadie gekleed in een keurig grijs kleedje, in de nabijheid stond, er opgeruimd uitzag toen zij bemerkte dat haar vader toch in iots belang stelde. Tien minuten verliepen; een schel gefluit bewees, dat de drijvers begonnen. Henry legde zijn geweer aan en wachtte toen eensklaps een koppel faisanten recht op hem aankwamop vrij aanzienlijke hoogte. Een vloog een vijftig meter voor de anderen uit. «Kijk eens boven je, Graves!" riep de heer Levinger. Henry wachtte tot de voorste vogel onder schot kwam; toen vuurde hij beide loopen af, zonder den ouden haan te raken, die ongedeerd wegvloog. Hij greep zijn tweede geweer en legde aan op de hen die den haan volgde en met denzelfden uitslag. «Daar gaan de vier patronen", zei de heer Levinger. «Het is niet aardig ze te tellen", antwoordde Henry lachende; de vogels waren al lang buiten schot." «Ja, buiten uw schot, Graves. Ze vlogen je een paar ellen te hoog. Pas op, daar komt er weer een. Weer gemist. Het gaat niet, man, het gaat niet." Henry zag hoe Emma lachte over zijn ongeluk weer vloog er een vogel boven hem met meer overleg legde hij aan en hij had- thans beter succeshet dier viel neer als een steen. «Dat is goed gedaan, Graves; ge hebt hem juist in den kop geraakt." Er kwam nu geen einde aan het vuren en Emma die Henry's gelaat gadesloegterwijl hij met een ernst alsof het welzijn des lands er van af hing aanlegde vond, dat hij nu inderdaad mooi was. Of mooi eigenlijk ook nietmaar hij zag er evenals zooveel Engelschen het best uit in zijn jachtcostuum. Vijf minuten later begon het vuren te verminderen; eindelijk stierf het weg en Henry schoot nog juist de beide laatste vogels. Toen het op het tellen aankwam bleek het dat hij de wed denschap verloren hadhij had één patroon te veel verschoten. «Wees er maar niet wanhopig onder", lachte de heer Levingerterwijl hij de halve kroon in den zak stak «de anderen hebben net veel slechter gedaan. Ik geloof nietdat de jonge Jones zelfs een veertje geraakt heeft. Ge hebt te veel geschoten op vogels die niet te raken waren dat is een feit. Ik heb ze nog nooit zoo hoog zien vliegen ofschoon er in geen jaren zoo'n wind ge weest is. En nu moet ik de heeren vaarwel zeggen anders vat ik kou." Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2