Stadsberichten. Provinciale Staten van Noordholland. Buitengewone vergadering, den 23 te Haarlem gehouden. Bij de opening van deze eerste vergaderingdoor mr. G. van Tienhoven gepresideerdriep de voorzitter het vertrouwen en den steun in van de Staten om met hem de belangen der provincie te bevorderen. Herinnerend aan de groote verdiensten van zijne voorgangersde heeren Schorer en Roëllhoopte ook hij zijn beste krachten te kunnen wijden aan den toenemenden bloei van deze pro vincie waarin hij thans is weergekeerd, en waaraan ook hij gehecht is. Hembrug. Drie en negentig personen thans werkzaam aan de geweerfabriek te Delft, hebben hunne aanschrijving ontvangen voor het werk alhier. A.s. Maan dag worden zij verwacht. De gehuwden kunnen naar de Hembrug hun gezin nog niet medenemen, maar daar voor genieten zij f 1 toelaag per dag. Zaandam. In den nacht van den 22 is de meu belfabriek van de firma Knijper van Schaick geheel door brand vernield. Men vermoedtdat vuur in de krullen is geraakt en daar is blijven smeulen totdat de vlammen er uit sloegen. De afdeeling Zaandam van «Patrimonium" heeft zich per adres tot den Raad gewend met verzoek te besluiten tot afschaffing althans tot beperking der kermis. Texel. Schipper Jaap Kuiper, welbekend om zijne stoutmoedige redding van de bemanning eener Bgmonder bom op 24 Maart 1895 is thans benoemd tot schipper van de reddingboot bij De Koog. Medcmblik. In den ouderdom van 58 jaren is overleden dr. Simon Doedes Breuning in leven genees heer-directeur van 's Rijks-krankzinnigengesticht alhier. Barsingerhorn. Schipper Kaper van Kolhorn geraakte den 22 door te zware belading met zijne vracht wagen te Wieringerwaard te water. Aan de koopmans goederen werd belangrijke schade toegebracht. Oterleek. De rederijkerskamer «Eensgezindheid" hield den 23 haar laatste openbare vergadering in dit winterhalfjaar. Opgevoerd werden „Eerloos'' van W. G. van Nouhuij3 en «Do Zuster van Jocrisse" van M. J. Ruffa De zaal was goed bezet. De zuster-vereeniging «Aurora" was belangstellend opgekomen. Over het spel van Eensgezindheid" was men algemeen tevreden. Het nastukje vooral viel in den smaak der toeschouwers. De gemeenteraad heeft in de zitting van den 22 den heer P. H. Venker te Warmenhuizen benoemd tot ge meente-geneesheer alhier. Haarlem. De naamlooze vennootschap de «Kneipp- sche Koudwater-Geneesinrichting" alhier is in staat van faillissement verklaard. Uitgeest. Maandagnacht is ongeveer 700 pond aal gestolen van den visscher C. van de Kommer, zijnde de opbrengst van den moeitevollen arbeid gedurende den afgeloopen langen winter. Haarlem. Evenals verleden jaar, zullen Vrijdag 26 Februari de verpleegden in de hier ter stede bestaande Godshuizen worden onthaald. De firma C. de Koning Tilly heeft gemeend de herdenking van het stichtings jaar der Opr. Haarlemmerolie-fabriek, 26 Februari 1696, niet beter te kunnen vieren dan door den ouden van da gen en weezen een aangenamen dag te bereiden. Uitgeest. Het Fanfare-gezelschap «Onderlinge Oefening'' gaf deze week een goed geslaagd concert. Het moet erkend worden dat de vereeniging flinke vorde ringen maakt, dank zij der verdienstelijke leiding van den heer P. Velzeboer Jr. Eene aangename afwisseling was de kwartetzang «Mijn Hof" van Th. Loots en «Zeemans- afscheid" van Richard Holalsmede twee duetten van Richard Hol«Ondergang" en «Smachtend." Een opge wekt bal besloot den genoeglijken avond. H. M. de Koningin heeft het beschermheerschap van het te Dordrecht te houden 3Ue BTederlandseb Taal- en Uetterkundig Congres aanvaard. Znldscharwonde. Alhier heeft zich dezer dagen voorloopig geconstitueerd eene Arbeiders-Kiesvereeniging, aanvankelijk met 29 leden. Er is een voorloopig bestuur, waarvan ds. Melchers, alhier, voorzitter is. Eerstdaags zal die vereeniging zich constitueeren en dan zal vermoe delijk wel bekend worden, onder welko vlag zij zal varen. Hensbroek. Den 22 's avonds, werd eene verga dering gehouden in het lokaal van den heer O. Mus, waar in als spreker optrad de heer van Woerden, van Am sterdam, als afgevaardigde der Evangelische Maatschappij. Het onderwerp, door hem op welsprekende wijze voorge dragen was: De levensschets van den heer Kraaijen vanger, die van r. c. priester tot de ned. herv. kerk is overge gaan, aantoonende, hoe die man, door lijden en strijden, de vrijheid van geweten verworven heeft, waardoor hij tot aan zijnen dood de belangen der Evangelische Maat schappij door woord en daad op waardige wijze behar tigde. Ten slotte wekte hij zijne zeer talrijke hoorders die hem met de meeste belangstelling volgden, op tot krachtige werkzaamheid, In een bericht in ons vorig nummer betreffende de schulden van verschillende gemeenten in de provincie Noordhollandstaat abusievelijk vermeld dat er in dit gewest 93 gemeenten zouden zijn. Dit moet natuurlijk 134 wezen. Uangedijk. Den 22's avonds 7 uurverga derde de kiesvereeniging «Vrijheid" in de koltbaan van den heer A. Kist te Zuidscharwoude. 35 Leden waren aanwezig. Het doel der bijeenkomst was het vaststellen van een gewijzigd reglement der Vereeniging wat na voorlezing korte discussiën en kleine wijzigingen in het concept met algemeene stemmen zijn beslag kreeg. Daarna kwam in behandeling een bestuursvoorstel tot aansluiting aan de Liberale Unie met welker program ma's in eene op den 3 gehouden vergadering, «Vrijheid" zich vereenigd had. Nadat bet vóór en tegen van aansluiting was bespro ken, werd, weder met algemeene stemmen, tot die aan sluiting besloten. Op eene vraag van het bestuur of het, na de reglements-wijziging, kon aanblijven of zou heen gaan, werd met groote meerderheid van stemmen beslist, dat er geen reden bestond van heengaan. De op den 3 tot bestuurslid gekozen heer dr. Habbema, van Noord- scharwonde, had voor die benoeming bedankt, zoodat men weder tot het verkiezen van een bestuurslid overging. Bij tweede vrije stemming verkreeg de heer ds. F. O. Fleischer, van Broek op Langedijk, 22 van de 35 uitge brachte stemmen, zoodat deze verkozen was en die, in de vergadering aanwezig zijnde, de benoeming aannam. Eindelijk werd besloten op Maandag, 1 Maart a. s., weder te vergaderen en daarbij de nieuwe kiezers uit te noodigen om kennis te nemen van het Reglement en de beginselen der Vereeniging en ze op te wekken toe te treden tot het lidmaatschap, tegen eene jaarlijksche contributie, die niet hooger behoeft te zjjn dan 25 cents. De vice- voorzitter, de heer F. J. Kuipers, van Broek op Lange dijk, sloot kwart voor tienen de vergadering. In de eerstkomende bestuursvergadering zal een voorzitter worden benoemd. Schermerhorn. Benoemd tot lid van het be stuur der banne Schermerhorn van het heemraadschap «de Eilandspolder", de heer K. Schram, Grootschermer. Tentoonstelling te Dordrecht. Het Oude-Dordt, dat op de Tentoonstelling verrijzen zal, belooft een aantrekkelijk plekje te worden. De aanleg omvat een voorplein, dat zich links en rechts uitbreidt als een bebouwde gracht, waarover twee bruggen naar het ruime marktplein voeren. Het eigenaardige van de karakteristiek 17de eeuwsche omgeving wordt nog verhoogd door de omstandigheid, dat de architecten alleen gebouwen hebben gekozen, die werkelijk te Dordt bestaan hebben. Zoo vindt men er o. a. den Kloveniers doelen, waar de Synode van 16181619 gehouden werd het huis «Samson," waar Albert Cuyp eenigen tijd ge woond heeft; het huis «De Vijgeboom,'' waarin Braban- tine van Nassau, dochter van Prins Willem den Zwijger, geboren is, en voorts tal van woonhuizen met historische namen of uitmuntend door schoone architectuur. Door het aanbrengen van torentjes, inspringende hoe ken, uitstekken e. d. hoopt men de schilderachtigheid van het geheel nog aantrekkelijker, intiemer en gezelliger te maken, waartoe ook een gracht en vrij goed ontwikkelde boomen het hunne zullen bijdragen. Deze geheele oude stad wordt vervaardigd van z. g. «staff," een materiaal, dat het oude muur-, hout- en metaalwerk bedriegelijk nabootst, zeer hecht is en goed bestand tegen de invloeden van weer en wind. Laatste Berichten. De Kretenser «juaestie. KANEA, 24 Febr. Het paleis van den gouverneur is geheel door brand vernield. Op andere punten is insge lijks brand uitgebroken; alle schepen hebben spuiten aan land gezonden. De Tnrksche brandstichters zijn door de Turksche autoriteiten gearresteerd maar dadelijk weer losgelaten. Gewapende Muzelmannen loopen door de stad. Gedurende den brand moesten Europeesche offi cieren de brandkast van den gouverneur beschermen tegen de Turksche soldaten die haar wilden bestelen men schoot met los kruit om de dieven te verjagen. Uit Halepa wordt gemeld dat de Muzelmansche sol daten de Christenen hebben aangevallen. KONSTANTINOPEL24 Febr. Volgens een bij de Porte ontvangen telegram zijn bij Kaap Chersonesos in de provincie Kandia 600 man Grieksche troepen met 3 kanonnen en een voorraad ammunitie ontscheept. Zij waren uit Griekenland gekomen met een leider der insnrgenten. De opstand op Cuba. MADRID, 24 Febr. De bende van Maximo Gomez is verslagen door twee Spaansche kolonnes. De insnrgenten, die veel dooden en gewonden hadden, werden verspreid. Het bericht in ons vorig nummer betreffende de Alkmaar Packet, die door den storm op den steenen dam in zijkauaal G van het Noordzeekanaal zon ge worpen zijn is onjuist. Bedoelde boot heeft wel ver- geefsche pogingen gedaan, om een op dien dam geraakte schuit aftebrengen, doch heeft zelf een dergelijk lot niet ondergaan. Omtrent het beroep van den heer ds. A. D. Wempe bij de evang. luth. gemeente te Haarlem meldt de Haarlemsche Courant het volgende: Na de definitieve cassatie van het op dr. J. H. Pont te Utrecht uitgebrachte beroep, en na ingekomen bericht van de Synodale commissiedat het hooger beroep op de Synode ingesteld door ds. J. H. Michelsen omtrent zijne onbevoegdheid om daaraan mee te werken gelijk de Gr. kerkeraad zoowel als de Synod, commissie in appèl hadden uitspraak gedaan van de cassatie dan ook de hoofdreden in alle opzichten onontvankelijk moest geacht worden, is Vrijdag 11. de Gr. Kerkeraad tot een nieuwe beroeping overgegaanen heeft hij uit de vroeger vermelde nominatie (de heeren predikanten Ter- nooy Apél, Grottendieck, Pont, van Kleeff, Bögeholtz en Wempe) het volgende drietal geformeerdWempe, van Kleeff en Grottendieck; waaruit beroepen is met elf van de dertien wettige stemmen: ds. A. D. Wempe, Ev. Lutb. predikant te Alkmaar. Reclame-platen. Door het Teekengenootschap «Kunst zij ons doel" zal in den loop der maand Maarteene tentoonstelling gehouden worden van de ontworpen reclame-platen die waren ingekomen op de ingeschreven prijsvraag voor een reclame-biljetten dienste der te houden Nationale ten toonstelling van nijverheid en knust, te Dordrecht. Vol gens mededeeling der jury zijn de ingekomen ontwerpen een reclame voor de nederlandsche kunsten was haar oordeeldat de verzameling waard was eene rondreis door Nederland te maken ten bewijze wat op dit gebied door Nederlanders kan worden verricht. Reeds werden deze ontwerpen te Arnhem Groningen en Haarlem ten toongesteld. Thans is Leeuwarden aan de beurt en daarna komt deze belangwekkende verzameling op de bovenzalen van den heer A. Peperkamp aan de Breedstraat, alhier, tegen een geringen toegangsprijs voor het publiek ter bezichtiging. Soiree van den heer Tlerle. Het «les absents ont tort," kan ten volle toegepast worden op deze muziekuitvoering, die voorzeker een veel talrijker publiek had verdiend. Het schijnt wel of men hier voor een degelijk concert weinig sympathie gevoelt. Gelukkig was de ongunstige indruk, dien eene slechts half gevulde zaal altijd op den hoorder, en evenzeer op de uitvoerders maakt, van geen invloed op het spel van het viertal, dat zich Dinsdagavond, den 23, in de H a r- mon ie liet hoeren. De heer Ant. H. Tierie, de opvolger van den heer Koerman als directeur der zangvereeniging en der mu ziekschool van de afdeeling Alkmaar der Maatschappij tot bevordering der toonkunst, had zich voor deze soirée de medewerking verzekerd van de dames A. Sohns, so praan Lenamie Denijs, violiste, en den heer Johan C. Hock jr., violoncellist, allen van Amsterdam. Reeds bij het eerste nummer, een trio van Woldemar Bargiel, voor viool, violoncel en piano, was het merkbaar dat men met artisten, in den goeden zin des woords, te doen had. Dit stuk, evenals al de volgende nummers voerde men groote zekerheid, en zeer zorgvuldig uit alles was goed voorbereid. Ofschoon dit trio bij een eerste hooren wel wat vreemd was, waren er toch ook gedeelten in die ons bepaald boeiden; het andante o.a. is zeer schoon dit werd ook prachtig gespeeld. Mejuffrouw Sohns behoort tot die gelukkigen, die in het bezit zijn van een krachtige, heldere, zuivere so- praanstem, welke èn in de hoogte, èn in de laagte steeds aangenaam klinkt. Zij zong met duidelijke uitspraak «Romance en Aria des Aennchen" uit de opera «der Freischfitz," en deed dit op eene wijze ver boven onzen lof verheven. Wij herinneren ons b.v. de duidelijke uit voering der vlugge passages iedere noot stond op zich zelf, van een ineenvloeien geen sprake. Later zong zij nog «Dolce far niente," van Wilhelm Berger, eene mooie compositie; «Stemming van Tierie en «Geistesdrang" van Dan. de Lange. Mejuffrouw Denijs was voor ons geene onbekende. Tel kens wanneer wij deze dame hooren treft zij ons door hare forsche, vaste streek en krachtigen toon. Haar spel is zeker en zoo gedecideerdmej. D. weet wat zij wil. De taak, die zij zich had opgelegd, was niet gemakkelijk: le. de vioolpartij in hel trio, dan, met den heer T., eene sonate van Grieg, een zeer fraai werk en 3e een solonum mer «Legende" van H. Wieuiawski. De heer Hoek speelde twee nummers van Daniël van Goens «Romance sans paroles" en «Scherzo." Het eerste, eene eenvoudige, melodieuse compositie droeg hij met veel gevoel voorin het tweede nummer kwam de vir tuoos om den hoek kijken. Op aanhoudend verlangen gaf hij nog een toegiftje. De heer Tierie, die een zeer schoone Bechsteinvleugel, uit het magazijn van den heer C. Kettner te Amsterdam, bespeelde, begeleidde alle nummers op hoogst artistieke wijze. Het «Panis Angelicus" van Cesar Franck, eene compositiein den trant van Gounod's Ave Maria, voor zang, violoncel en piano, was het slot van dezen zoo uitstekend geslaagden muziekavond. Den uitvoerders daar voor onzen welgemeenden dank. Kiezerslijst. De lijst van hen, die in 1897 voor plaatsing op de kiezertlijst in aanmerking komen, bevat 1898 personen. Bij de den 23 alhier voor rekening van den heer J. F. Lubbe gehouden aanbesteding, voor het bouwen van een kaaspakhuis met kantoor, beneden en bovenwoningen, aan de Kanaalkadewaren 16 inschrijvingsbiljetten ingekomen n.l.A. Krijnen Helder, f 16700; J. Schenk, Schagen, f 14200 L. Klein, Helder, f 14000; H. Wijker, Helder, f 13790; O. Groo- tegoed, Alkmaar, f 13700; N. v. d. Voort, id., f13500; O. de Wijs, id., f 13400; Gebr. van Pelt, Helder, f 13275; A. de Munk Alkmaarf 12984 S. Fraaijman id., f 11800; J. Dorregeest, id., f 11665; C. van 't Hulle- naar Utrecht, f 11600; P. van der Waal, Alkmaar, f 11320; Spruit en Wils, id., f 11300; H. Louw, id., f 11000; T. Ph, van der Waal, id., f 10950. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Nederlandsch Tooneel. De voorstellingaangekondigd tegen Woensdag den 24, moest wegens ziekte van den heer Schulze wor den uitgesteld. De datum zal thans nader worden bepaald. Iiilliputters. Vrijdag den 26 geeft het tooneelgezelschap deri «Lilliputters" in de zaal Harmonie eene buitenge wone voorstelling. Dit gezelschap bestaat uit werkelijke normale dwergen, kleine menschjes goed geëvenredigd en wordt voor sommige rollen alleen versterkt door eenige dames en heeren van gewone grootte. Waar de Lilliputters ook optraden (Amsterdam, den Haag, Rot terdam, Haarlem, Leiden, Arnhem enz.) overal hadden zij het grootste succes. Ten onzent zal worden opgevoerd het kluchtspel «Een millioen", met zang, coupletten, enz., in drie bedrijven. Zeker zal ook hier deze voorstelling belangstelling wekken. De heer Jürgens is 19 jaar oud en 78 cM. lang; mej. Meister 26 jaar en 80 cM.; de heer Ursul 40 jaar en 82 cM.; mej. Marian 24 jaar en 90 cM.; en de heer Vogler 25 jaar en 90 cM. lang. Eene prijsvraag. De «Vereeniging voor bouwkunst en aanverwante vakken", alhier, heeft de volgende prijsvragen voor 1897 uitgeschreven 1. het maken van een ontwerp voor een eenvoudig getuigschrift (prijs f 25) 2. het maken van een ontwerp voor een lialtegebouvv van een stoomtramin eene landelijke omgeving (prijs f 15, en het getuigschrift der Vereenigingpremie het ge tuigschrift). De deelneming aan de eerste prijsvraag staat open voor inwoners van de provincie Noordholland en de tweede prijsvraag is uitsluitend voor bouwkundigen te Alkmaar wonende bestemd. De ingezonden ontwerpen moeten vergezeld zijn van eenen verzegelden naambrief, gewaarmerkt met het motto waaronder is ingezonden en voorzien zijn van een correspondentie-adres. De ont werpen worden vrachtvrij ingewacht vóór of op l Juni 1897, aan het adres van den heer G. Looman, secretaris der Vereeniging, te Alkmaar. De beoordeeling der prijs vragen geschiedt door de heeren G. N. Itzdirecteur van gemeentewerken te Vlaardingen; G. P. J. Kalemink, leeraar in het handteekenen aan de Ambachtsschool en Burgeravondschool te Alkmaar; J. Oock leeraar in het handteekenen aan de Cadettenschool te Alkmaaren G. Looman, gemeente-architect te Alkmaar. Het programma voor het getuigschrift luidt: Een ont werp wordt gevraagd van een getuigschriftgroot 41 X 33 c.M., dat dienen moet om te worden uitgereikt aan hendie bekroond worden bij het uitschrijven van prijsvragende teekening moet voor photolitographische reproductie geschikt zijn de volgende beschrijving moet daarop voorkomen: «Vereeniging voor bouwkunst en aan-

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 3