Stedelijk Museum te AliiaT L DU No. 26. Eerste blad. IVegen en Negentigste jaargang* 1897. ZONDAG 28 FEBRUARI. FAMILIERAARTEN. dolle eten. Buitenland. Nederland. Kiezersiy st. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ©insdag-, ©onderdag- en Ëaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8®; iYaneo door het ge'neele rijk 1, De 3 nummers O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. lelefoonnnraaier3 Prijs der gewone Advcrtcntlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De BURGEMEESTER van ALKMAA.R herinnert bij deze hen aan wie inlichtingen ten behoeve der kiezers lijsten zijn gevraagddie inlichtingen vóór 4 Maart e.k. in te zenden. Nalatigheid ten deze ban tot veroordeeling tot eene geldboete aanleiding geven. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar, 25 Febr. 1897. A. MACLAINE PONT. Toegangskaarten a f 1,geldig eiken ©aandag en Vrijdag van 1 tot 3 uur, gedurende het jaar 1897, voor den houderzijn huisgenooten en logé's kunnen aangevraagd worden ter sectretarie der gemeente. Namens de Commissie van Toezicht, C. D. DONATH, lid-Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR, Overwegende dat bij hun college herhaaldelijk kennis gevingen worden ontvangen voor te houden collecten in deze, gemeente ten behoeve van elders gevestigde instel lingen van weldadigheid in het bijzonder te Amsterdam; dat deze collecten tot heden steeds door hun college werden tegen gehouden dat het echter te verwachten isdat daarmede hun nerzijds in verband met onlangs genomen Koninklijke besluiten niet langer zal kunnen worden voortgegaan dat het met het oog op de talrijke behoeften waarin deze gemeente zelve nog zal kunnen voorzien niet wen- schelijk kan worden geachtdergelijke collecten ter voor koming van herhaling snccès te doen hebben noodlgen de inwoners dezer gemeente dringend uit hunne liefdegaven bij voorkomende collecten niet uit te reiken ten behoeve van instellingen van weldadigheid buiten de gemeente gevestigddoch die af te zonderen ter leniging van behoeften in deze gemeente zelve. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Yoorz. 26 Februari 1897. C. D. DONATH Secr. SCHOOLVEKZÜIII. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat op heden ter gemeente secretarie ter lezing is gelegd de staatvermeldende volgons art. 81, 2e lid der wet op het lager onderwijs, de namen der kinderen boven de 6 en beneden de 12 jaren die niet voorkomen op de lijsten der op 1 Ja nuari 1897 schoolgaande kinderen. Ouders of verzorgers van op dezen staat voorkomende kinderen verkiijgen geene onderstenning geneeskundige hulp uitgezonderd, van wege de gemeente, tenzij zij aan- toonen, dat hunne kinderen ten onrechte op dezen staat zijn aangebracht of het niet schoolgaan van deze aan hen niet is te wijten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 26 Febr. 1897. C. D. DONATHSecretaris. EMGEUAAD. In het Hoogerhuis las Salisbury don 25 een telegram voordat do regeering gezonden had aan hare vertegenwoordigers bij de mogendheden, waarbij de volgende 4 punten gesteld werden in zake de ge dragslijn in de Kretenser qnaestie te volgen 1°. instelling van de administratieve zelfregeering voor Kreta; 2°. moet Kreta een deel bljjven van het Turksche rijk 3°. Turkije en Griekenland zouden door de mogendheden in kennis moeten gesteld worden van dit besluit; 4°. indien een van beide pertinent weigert, wanneer dit wordt geëischtzijn strijdmacht terug te trekkenzonden de mogendheden haar beslissing met geweld moeten opdringen aan den weigerachtigen staat." De minister voegde er aan toedat daaruit niet bepaald volgtwat Turkije betreftdat zijn troepen onmiddellijk worden teruggetrokken wat de Grieksche troepen betreftmeent hij dat de mogendheden zullen eischen dat zij thans reeds vóór dat de nieuwe regeling in werking treedt, ternggetrobken worden. Hij geloofde dat deze politiek door alle mogendheden wordt gewenscht, maar hij bon er niets bijvoegen voordat hij hare beslis sing op alle ondergeschikte pnnten kende. In het Lagerhuis legde Balfour een gelijkluidende verklaring af. De regeering moge dan al van oordeel zijn dat de „Mogendheden" zich met dit plan vereenigen zullen de goedkeuring van 't volk draagt 't zeker niet weg. De .Daily Chronicle" zegt: »De Engelsehe vlag is onteerd door het samenwerken met den Saltan van Turkije, den aanlegger en uitvoerder van de moorden in Armenië. „Britsche schepen worden gebruikt om de Grieksche troepen op Kreta te doen uithongeren en de Turken te helpen. »Er mag geen tijd verloren gaan. .Organiseert, agiteert, kom met uwe duizenden bijeen, landgenootonom de daden te brandmerkendie in uwen naam verricht worden, en u vóór de inlijving van Kreta bij Griekenland te verklaren!" En Gladstonedie zich ateeds als een enthousiast be schermer van de Christenen in 't Oosten heeft doen kennen, verklaarde aan een journalist, Engelands houding beslist af te keuren. Over het bombardement liet hij zich aldus uit .Indien ik nog aan het bewind geweest was, zou geen schot gelost zijn door schepen die de Britsche vlag voeren tegen de Grieken noch tegen de Kretensers. Doch het is thans geschied. Ik betreur heten ik be treur tevens uit den grond van mijn hart, dat Engeland, Frankrijk in één woord Europa bij deze gelegen heid niet is opgetreden aan de zijde van rechtvaardigheid en menschenliefde." Er is officieel nog niets bekend omtrent den stoet, waarin koningin Victoria bij gelegenheid van haar zes tigjarig regeeringsjubilé door de straten van Londen zal trekken. Men verzekert echter dat de optocht buiten gewoon groot zal zijnnaar schatting een mijl lang. De .Manchester Guardian" meldt dat Hare Majesteit niet alleen omringd zal zijn door hare familie en de buiten- landsche vorstelijke personen die ook in de jubilee-pro cessie warenmaar bovendien door de ministersde .groot-officieren van staat", de vertegenwoordigers van alle vereenigingen die het predicant koninklijk voeren de vaandels en da muziek van alle regimenten en korpsen te land en ter zee. De werkstaking op den Noordoostelijken spoorweg in Engeland breidt zich uitten gevolge waarvan het goederenvervoer op die lijn van en naar Newcastle bijna geheel stil staat en het reizigersverkeer sterk wordt be lemmerd. Op een drukbezochte vergadering te Newcastle hebben de beambten tot oen algemeene werkstaking besloten. FRANKRIJK. Het Panama-schandaaldoor velen reeds dood en begraven gemeend en gewenschtis nog lang niet nit. Arton heeft in zijn verhoor de volgende belangrijke verklaring afgelegd: »Ik heb inderdaad twee millioen verdeeld en ik zal bewijzen dat deze som is verdeeld onder leden van hot Parlement. Ik zal de ver antwoordelijkheid van ieder afzonderlijk vaststellen. Ik weet dat ik mij daardoor aan de haat van velen bloot stel en ik vreesdat invloedrijke personenvrienden van personen die ik moet noemen, zullen trachten mijne invrijheidstelling te beletten. Daarom heb ik tot heden gewacht. Maar ik ben nu vast beslotenniet meer terug te treden." GRIEKEÏUIiANT©. De admiraals der mogendheden hebben kolonel Vassos verzocht het eiland te verlaten eu ge dreigd hem te zullen bombardeeren als hij het Turksche leger of de stellingen der Turken aanviel. Kolonel Vas sos antwoordde moedig, dat hij verplicht was zijne be velen nit te voeren. Inmiddels heeft Ruslandna zich verzekerd te hebben van de medewerking van FrankrijkDnitschland en Oostenrijkbesloten Griekenland den eisch te stellen binnen drie dagen zijn troepen en zijn vloot van het eiland terug te trekken. Geschiedt dit nietdan zal Rusland represaille-maatregelen nemen, in de eerste plaats door een blokkade van de Grieksche havens. Zal de Grieksche regeering aan deze eischen voldoen en zich nederleggen bij de uitvoering van lord Salisbury's programma 1 Dat is meer dan onwaarschijnlijk. De ko ninggestennd door geheel zijn warmbloedig volk, be wijzen van sympathie in woorden en daden ontvangende nit alle deelen der wereld, zal er zeker niet gemakkelijk toe te vinden zijn het hoofd in de schoot te leggen. En zelfs al wilde hij terugtreden dan is 't zeer de vraag of de Grieken wier gemoederen eenmaal in gis ting zijn, bereid zullen wezen het half getrokken zwaard weder in de schede te steken. Vooral over het bombar dement is men te Athene hoogst verbolgen de koning liet zich daarover zeer kras uit en de meeste toonaan gevende bladen slaan een oorlogszuchtigen toon aan. Aan het bombardement, waardoor drie personen gedood, vijf tien gewond werden en groote schade is aangericht, nam ook een Turksch oorlogsschip deeldat een zestigtal schoten loste. Later hebben de Turken te Kanea op drie plaatsen brand gesticht. De brandspuiten der oorlogsschepen zijn, met de bedie ningsmanschappen aan wal gebracht, om den brand te blnsschen. De Turksche brandstichters werden gearresteerd, maar door de Turksche autoriteiten weder losgelaten. Toen het paleis van den gouverneur afgebrand was, trachtten de Turken zich meester te maken van de brand kast, waarin zich een waarde van 7000 Turksche Ponden bevond. De marinetroepen der mogendheden moesten van hunne vuurwapens gebrnik makenom de Turken op een afstand te honden. RUSIiAX©. De juistheid erkennende van de houding door Dnitschland aangenomen zoowel in de Kretenser quaostie als tegenover Griekenland, heeft Rusland het noodig geacht van Griekenland te eischen, zijn vloot en zijn geheele troepenmacht binnen drie dagen terug te roepen. Ingeval hieraan geen gevolg wordt gegeven, zal Rusland de scherpste represaille-maatregelen nemen, in de eersto plaats de blokkade der havens, waartoe het voorstel reeds door Rusland is aanvaard. SPANfJE. Berichten uit Havana melden dat de bri gades der Spaansche generaals Gasco, Segnra en Ruiz de troepen van Gomez hebben verslagen en verspreid. De opstandelingen hebben zware verliezen geleden. Alle toe gangen tot de provincies Matanzas en Las Villas zijn door Spaansche troepen bezet om den rebellen te beletten daarheen te vluchten. TURKIJE. De oorlogstoerustingen tegen Grieken land worden voortgezet. De ministerraad heeft, naar uit Konstantinopel gemeld wordt, maatregelen getroffen voor een eventueel oprukken naar Athene. Zeventien divisiën Rediffs en linie-troepen, te zamen 280 bataljons of 222,000 man, zijn mobiel gemaakt. Aan de Grieksche grens staan 50.000 man Tnrkscbe troepen. De mobiliseering wordt geregeld voortgezet. Personen, die met de zaken en toestanden aan de Thes- salische grens op de hoogte zijn, beweren, dat de Turken groote moeiten zullen hebben om de opstandelingen in Znid-Albanië en Macedonië te onderdrukken, als Grie kenland die met geld en troepen steunt. De Grieksche bevolking is zeer opgewonden en de nabijheid der Grieksche troepen, te Larissa, heeft hunne hoop op bevrijding her- levendigd. Bovendien treden de Turksche troepen in het gebied van den Sultan zoo ruw en wreed op, dat de ver bittering met den dag toeneemt. De landbouwers in de polders Waard en Groet zijn over den stand der wintergranen zeer tevredenhet zeer afwisselend echter langdurig winterweder heeft aan die gewassen geen merkbare schade berokkend. De verbouwing van suikerbieten wordt van jaar tot jaar minder loonend. D i t jaar knnnen de landbouwers contraeten met de fabrikanten sluiten, tegen f 8.&0 per 1000 kilogr.: levering vrij scheepsboorden onder ge houdenheid te leveren: 1li deel in de maand September, '/5 deel vóór 10 October, 1I5 deel vóór 20 October en 2/s deel vóór 10 November. Fabrikanten zijn tevens over eengekomen, geen, voor eigen rekening gezaaide suiker bieten te koopen. In het algemeen zijn de landbouwers hier van oordeel, dat graanbouw thans voor hen voor- deeliger is. JLangedijk. Het ijs uit de slooten, de landman op het veld. Nauwelijks daagt het in het oosten of de arbeiders, gewapend met kloet, beugel en schop, gaan met hunne pramen de slooten van het Geestmerambacht in om slik, vette modder, voor de akkers te halen. Waar het land wat is opgedroogd, is men aan het spitten en ploegen, overal brengt men het veld in gereedheid voor bezaaiing, bepoting, beplanting. Met zaaien is men reeds begonnen, zoowel in wel beschutte kassen en onderramea als in den kouden grond. Langs den geheelen slangen dijk'' maar vooral te Broek ziet men bezaaide bloem- koolbakken, die door de glazen deksels eiken warmen zonnestraal opvangen om het zaad in zijne ontwikkeling tot spoed te prikkelen. Te St. Pancras dragen de akkers honderden ramen, waaronder dezelfde soort koolzaad is uitgezaaid als nu .te Langedijk aan den konden grond wordt toevertrouwd, het zaad der verschillende soorten van Utrecht sché kool. Men ziet het, de oude kool is nog niet weg of voor de nieuwe wordt reeds gezorgd, ja zelfs deed zich ver leden jaar het feit voor, dat met de laatste oude kool de eerste nieuwe naar Amsterdam werd verzonden. Schagen. Den 23 werd in het lokaal-Cérès alhier eene algemeene vergadering van de Harddraverij-veree- niging West-Friesland" gehouden, welke door slechts 12 leden werd bijgewoond. De aftredende bestuursleden, de heeren O. Asjes, G. Muijs en W. Roggeveen Cz. wer den allen herkozen, terwijl voor den heer J. Winkel, die wegens vertrek uit de gemeente bad bedankt, de heer M. Roodenberg werd gekozen. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten f' 489,50, de uitgaven f 454,45 hadden bedragen. Het aantal donateurs der vereeniging is voor 1897 67, het aantal leden 127. 's Is voor een poosje geleden gebeurd, dat de Schager- en andere gymnasten een partijtje hadden gehad en niet al te vroeg 1,hnis kwamen. Een der andere gymnasten vergiste zich in den weg naar het hnis zijner ouders en verbeeldde zich, dat de »boenbank" achter op het erf van een boer zijn slaapstede was. Hij ontdeed zich van broek, jas, vest, horloge en geldbeurs en legde zich heerlijk ter- raste tot den morgenstond. Een arbeider zag hem ont waken, rondkijken en snel wegloopen met achterlating van zijn bovenkleeren en derzelver inhoud. Met geen mogelijkheid kon het jongo rnensch zich, thuis gekomen, herinneren, wat er eigenlijk met hem gebeurd was. Zoo'n vroolijke gymnast Te Kruisland, bij Rozendaal (N.B.), heeft A. de J terwijl hij schieten wilde op eene kat, welke het spek van een pas geslacht varken opat zijne zuster W. de J. bij ongeluk doodelijk getroffen.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1