Buitenland. naar alle waarschijnlijkheid zijn veroordeeld. Hoevelen zoo vraagt men dan verder zullen al niet een vonnis ten hunnen laste hebben dat onverdiend is geveld Hoevelen zijn veroordeelduitsluitend op verklaringen als van den nu aan de kaak gestelden agent Aldus krijgt het prestige van de politie een geduchten schok. Een schok, die wel minder zal nadreunen, wanneer eerlang de ontrouwe ambtenaren door den hoofdcommissaris uit den dienst worden verwijderd maar die toch voldoende is geweest om den eerbied voor het gezag te verzwakken. Werkelijk de politie mag van baar kant wel alles doen om haar gezag zoo hoog mogelijk te houden. Er zijn toch al zooveel verordeningen die dat voortdurend belagen. De rijwiel-verordening, die bij uitstek geschikt was om den politie-man tegenover vlugge fietsers een ongelukkig figuur te laten maken, is gelukkig nog juist bijtijds van de baan gebracht. Doch de bepalingen omtrent het sluitingsuur zijn er nog en de handha ving daarvan is een persiflage van wetten-makende en wet- ten-uitvoerende menschen. Telkens werden er razzia's gehouden onder de nacht-societeiten in Nes en Warmoes straat maar als het eene lokaal is ontruimdvult zich het andere en het einde is dat de politie wegtrekt met do heilige overtuigingdat zij zich weer eens belachelijk heeft gemaakt. Tegelijkertijd worden daarmee echter belachelijk de autoriteiten, die zulk een Danaïden-vat te ledigen geven en in ieder geval is hier de politie slechts uitvoerder van bevelengegeven door menschenwier wijsheid blijkt uit titels en winstgevende ambten. De gemeenteraad heeft Woensdag in de Beurs- quaestle de eenige beslissing genomendie van een vroed college kon worden verwacht, 't Moge ontmoedi gend zijn voor de heeren de Flines en van Glahn dat in het geheel slechts vier mannen op het Prinsenhof voor hun ontwerp wilden stemmen maar zij zelf hadden zich zeker geen overwinning gedroomd. Daarvoor was de agitatie veel te kunstmatig. De Damrak-Boulevardal zoo mooi geteekend blijft derhalve alleen op papier en er zullen nog heelwat jaren moeten verloopeneer de boekwinkel van den heer de Flines op het Rokin (Blik- man Sartorius) komt te liggen aan de breede avenue van het Sophiaplein naar het Centraal-station die aan het Boulevard-plan was vastgeschakeld. Nu kunnen de heeren weer beginnen met propageeren voor de demping van het Rokin. Ook waren zij zoo be vreesd voor onzedelijkheid achter de nieuwe Beurs en in de Warmoesstraatin hun onmiddellijke omgeving is ook in dat opzicht niet minder eer te behalen. BUITSCHUAAB. Aan bet den 26 gehouden feest maal van den Landdag der provincie Brandenburg hul digde de keizer zijn grootvader keizer Wilhelm Ials den man die de eenheid des rijks had tot stand gebracht. Het aandenken aan Wilhelm den Groote vermaande tot vervulling van de grootsche taakn.l. tot den strijd tegen den Umsturz met alle middelen. De partijdie het waagt de grondslagen van den staat aan te tasten die tegen den godsdienst opstaat en zelfs den persoon van den allerhoogsten Heer niet ontzietmoest over wonnen worden. EAGEIiAAB. De werkstaking op de lijnen van de North-Eastern-Spoorweg kan als geëindigd worden be schouwd. De directeur der maatschappij heeft zich ten volle bereid verklaardde grieven der werklieden in overweging te nemen mits zij vooraf den arbeid her vatten. Hierop is door de stakers met groote meerder heid besloten het werk weder op te nemen. GRIEK.EHTI.AjVB. De meest uiteenloopende be richten worden uit Athene geseind omtrent het antwoord van de rogeering op de nota der mogendheden. Weet de »Figaro" te vertellen, dat koning George, zwichtende voor den drang der mogenheden afstand zou willen doen ten gunste van den kroonprins, als protest tegen de gewelddadige maatregelen van Europa, uit Kopen hagen wordt daarentegen gemeld dat de koning onlangs aan zijn vaderkoning Christiaan van Denemarken veer dertig pond, buiten de kleeren gerekend schonk zij aan jufirouw Bird wanneer haar kind niet in het leven mocht blijven. En eindelijk brak het onvermijdelijke uur aan. Joan was bleek en zwak maar in haar armen hield zij een klein meisje. Van den beginne af was het kind zie kelijk als een onvermijdelijk gevolg van alles wat de moeder had doorgestaan; en drie weken na de geboorte stierf het en werd het ter ruste gelegd op het Londensche kerkhof. Wederom werd Joan veroordeeld tot het uit drinken van den beker van een nieuw lijdenveel zwaarder dan datgene, hetwelk haar reeds getroffen had. Maar toch, toen de eerste dag van 't verdriet voorbij was, was het, alsof in haar hart een gevoel van vreugde ontstond omdat haar kind van haar was weggenomen en dus niet in staat was een leven te leiden als de moeder goleid had. En wat lot zou de kleine zijn be schoren, wanneer zij eenmaal onder de macht van Samuel Rock kwam Hij zou het kind mishandeld hebben en wanneer het noodlot het dan ook nog zonder de be scherming der moederliefde had overgeleverd aan de handen van zulk een voogdware het dan niet veel beter dat er een einde was gemaakt aan haar leven Maar toch hebben zij, die in haar omgeving verkeerden, sedert den dood van het kind nooit meer een glimlach op Joan's gelaat kunnen ontdekken. Zij was misschien mooier dan ooitwant haar kastanjebruin haar krulde in kleine lokken op het fraaie hoofd, en de groote oogen, waarin het verdriet te lezen stondschenen nog don kerder door de bleekheid van het gelaat, dat nog fijner was geworden en daardoor haar schoonheid eigenaardiger had gemaakt. De gratie van het meisje was verdwenen en had plaats gemaakt voor die der waardigheid eener vrouw, die heeft bemind, geleden en verloren. Op zekeren morgen, het was de negende Juni, ontving Joan een brief van haar echtgenootdie haar nu om de twee of drie dagen schreef. Zonder hem te openen wist zij wat de inhoud zou zijn. Hij zou haar min of meer hartstochtelijk bezweren, om het jaar te verkorten seinde «Ik zal alle mogelijke middelen aanwenden ten einde mijn doel te bereiken en niet rusten voordat ik de vereeniging van Griekenland met Kreta heb bewerkt." En het laatste bericht luidtdat de regeering nog geen nota van de mogenheden heeft ontvangen daar deze hoe eensgezind ook nog niet overeengekomen zijn, welken tijd aan de Grieksche troepen moet worden ge laten om van Kreta terug te keeren. Zoolang de mogend heden hare 9ischen nog niet formeel en officieel ter ken nis van de Grieksche regeering hebben gebrachtzal deze natuurlijk ook geen officieel antwoord geven. Intusschen is men over den toestand op Kreta volstrekt niet gerust. Men vreest dat de Mohammedanen zullen voortgaan met brandstichtingen. Zij nemen weder een zeer uitda gende houding aan. Er zijn een achtduizendtal strijdbare Muzelmannen in Kanea,die zwaar gewapend door de straten loopen met bandeliers overladen met 3cherpe patronen. Met het oog op mogelijke gebeurtenissen hebben de consuls den wensch uitgesproken dat de staat van beleg zal worden afgekondigd. De mogendheden beschikken op het bedreigde punt slechts over een macht van minder dan 800 man. SPANJE. Te Havana zijn nieuwe samenzweringen ontdekt door generaal Ahumada. Er zijn tal van arresta ties gedaan en vele documenten in beslag genomen. Een officieel telegram uit Manilla meldtdat ver scheiden provinciën getracht hebben mede te doen aan de beweging in de hoofdstad. De gendarmerie zette de benden na en doodde 60 man. TURKIJE. Te Konstantinopel zijn twee commissies gevormd, een voor de leiding van de transporten van troe pen en de tweede voor do leiding der operaties. Uit het arsenaal der hoofdstad zijn 36 twaalfcentimeter-kanon- nen naar Saloniki en Adrianopel gezonden. De gewezen bevelhebber van het vijfde korps Abdoel- pacha is naar Konstantinopel ontboden; waarschijnlijk zal aan hem het bevel over het mobiele korps worden opgedragen. Vastenavond. De Vastenavondsoptocht te Parijs zal dit jaar zeer schitterend zijn. Niet minder dan 1100 personen zullen aan den stoet deelnemen met 3 vette ossen en 15 praal wagens. Prics Carnaval gaat voorop als wielrijderge volgd door een wagen met muzikanten die vastzitten in of aan hun instrumenten; dan tal van andere rijtuigen o. a. een waarop de X-stralen een kijkje geven in het binnenste van een reusachtige walvisch waar Jonas zit te smullen mot een vriendin. Het slot vormt de Cycloon wagen op grappige wijze de verwoesting voorstellende dien een windstoot het vorige jaar heeft aangericht. De politie heeft een aantal ontwerpen afgekeurddie toe spelingen bevatten op politieke gebeurtenissen of op schandalen en ook op het leger. Een open huls. Te Londen is thans een nieuw buis te zien met open ge vel. De eigenaar heeft het een meter doen vooruitspringen buiten de rooilijn, en, ofschoon gewaarschuwd, is hij door gegaan met bouwen. De vorige week, juist toen de eerste huurders bezig waren hun intrek te nemen, kwam een troepje stadswerklui om de verordening toe te passen wel ke het gemeentebestuur recht geeft af te breken, wat in strijd met de bepalingen is gebouwd. Al wat op den ver boden meter grond stond, werd geslecht en zoo staat nu het huis met open gevel. Holienheiin I84Ï-189Ï. Op 8 Januari 1847 werd door Geërfden van de Ordermark besloten om circa 150 H. A. heidegelegen aan den straatweg van Apeldoorn naar Deventerte verkoopen aan den heer mr. J. P. G. Moorrees, destijds wonende te Deventer. Deze 150 H. A., nu herschapen in vruchtbare bouw en weilanden vormen met eenige perceelen die later werden aangekocht, het wolbekende landgoed Hohenheim, en het zal den eigenaar van dit landgoed, don heer mr. J. P. G. Moorrees in het begin van maand Maart ge geven zijn om den dag te herdenken waarop hij voor 50 jaron het zoo wel geslaagde ontginningswerk ondernam. Bij de exploitatie van dit landgoed is een stelsel toe gepast dat Hohenheim tot een der merkwaardigste land- en bij hem te komen wonen als zijn echtgenoote. Zij had gelijk, want de brief eindigde aldus «O Joan heb medelijden met mij en kom tot mij want als gij dat niet doetword ik krankzinnig. Tot nog toe heb ik mijn aan u gedane belofte trouw ge houden maarals gij van vleesch en bloed zijtheb dan medelijden en drijf mij niet tot het uiterste. Nu is alles voorbij het kind is dood zegt gij en de man is getrouwd laten wij daarom een nieuw leven be ginnen. Voor God zijn wij toch man en vrouw en uw plicht roept u tot mij en tot niemand anders. En wanneer gij niets voor mij gevoelt, dan smeek ik u in den naam van dien plicht, naar mij te luisteren, en ik zeg u, dat het verlangen naar uw gelaat mij gek zal maken en de zonde daarvan zal over u komen. Ik heb het huis zoo aangenaam voor u ingericht, Joan; geen geld is er gespaard en wat gij nog meer wenscht kunt ge krijgen. Maar verberg je niet langer voor mij, kom en betrek het huis, dat u wacht." »Ik geloof, dat hij gelijk heeft en dat dit mijn plicht is," dacht Joan met een zucht en legde den brief neer. «Liefde en hoop en geluk zijn voor mij verdwenen niets is mij overgebleven dan de plicht en dien moet ik vervullen. Ik zal hem schrijven, dat ik spoedig kom binnen een paar dagenmaar wat er dan met de Bird's moet gebeuren, begrijp ik niet, wanneer hij ten minste niet toestaat, dat ik hen een deel van mijn toe lage geef." Zoodra Joan tot dit besluit gekomen was, ging zij zitten schrijven en bracht den brief onmiddelijk naar de post, uit vrees dat haar de moed weer zou ontzin ken. Toen zij van de brievenbus terugkeerde, vond zij een telegrambesteller op de stoep van nummer 8 op haar wachten. Nieuwsgierig nam zij het telegram aan, dat aldus luidde: «Kom onmiddelijk hier. Ik ben ziek en moet u spre ken, vóór het te laat is. Het rijtuig zal om vijf uur aan Monk's Vale station zijn. Zend antwoord per telegraaf. LEVINGER, Monk's Lodge." (Wordt vervolgd.) bouwbedrijven van Nederland maakt. Sedert 1878 is Ho henheim een zoogenaamd «veeloos bedrijf,'' en de rijke oogsten die de van nature arme grond gedurende de laatste 20 jaren heeft voortgebrachtwerden verkregen door het oordeelkundig gebruik van hulpmeststoffen en door groene bemesting. (N. v. d. D.) Henri Bunant. Eenigen tijd geleden werd bericht, dat Henri Dunant de stichter van het «Roode Kruis," te Heiden in het Zwitsersche kanton Appenzell, in zeer bekrompen om standigheden leeft. Thans vermeldt men, dat de verdien stelijke man onlangs van H. M. de keizerin-weduwe Maria Feodorowna van Rusland, Beschermvrouwe van het Rus sische «Roode Kruis een gift van 4000 francs, en de toezegging van een jaarlijksehe toelage van gelijk bedrag ontvangen heeft. Te Brussel, is een omnibus vol menschen door den grond gezakt in een plotseling ontstanen kuil. De passagiers kwamen met den niet geringen schrik vrij maar het kostte hun moeite, zich uit hun bedenkelijken toestand te bevrijden. Het duurde een uur, voor de paar den en het rijtuig uit den kuil waren. Het klooster op den St. Bernard. Het grootste gedeelte van het vermaarde klooster op den St. Bernard is bedolven en vernield door een lawine. De monniken moesten van de tweede verdieping uit een tunnel graven door de sneeuw, om zich in ge meenschap met de buitenwereld te stellen. Uit Aosta werd hun hulp gezonden. Het bijgebouw St. Louis dat tegenover het klooster ligt en voor vrouwen is bestemd, werd niet beschadigd. Het kloosterin 962 door St. Bernard gesticht, werd tweemaal door brand vernield, maar nog niet beschadigd door een sneeuwval. Er zijn thans 12 Augustijner monniken en 20 «dienende broeders", in 1896 werd er gastvrijheid verleend aan 30,000 reizigers, van wie nooit iets gevorderd werd voor huisvesting en voedingmaar die meestal door een lief degift ruim betaalden. De verbouw van chlchorei in den Houtrakpol- der is nog een jaar uitgesteld; dit jaar zullen er proe ven omtrent den groei van dit product op grooter schaal genomen worden. De uitkomsten en vooral het juistere onderzoek der laatste jaren hebben zoo meldt men bewezen, dat de grond van de IJpolders, hoe zwaar ook en hoe goed ook geschikt voor den verbouw van andere gewas sen, wat de beetwortelenteelt betreft minder gunstig is; het gehalte is aanmerkelijk minder dan dat van de beet wortelen verbouwd in den Haarlemmermeerpolder of el ders, hetgeen veroorzaakt wordt door de aanwezigheid van nog te veel stikstof. De Zovenbergsche fabriek (fir ma De Bruin) laat daarom in de IJpolders niets meer contracteeren, de fabriek «Holland'te Halfweg zeer weinig. «Het Nederlandse!) Paarden-Stamlioek." De Afdeeling Noord-Holland van bovenstaande vereeniging vergaderde den 1 te Amsterdam onder voor zitterschap van den heer J. Breebaart Kz. Als afgevaardigden ter algemeene vergadering werden de volgende heeren gekozenP. Zijlmans B. Biesheuvel en J. H. M. Evelein, allen uit Haarlemmermeer, terwijl als vierde commissaris, zitting nemend in het hoofdbestuur, de heer F. baron van Tnyl van Serooskerken te Velzen gekozen word. Tot plaats waar de volgende vergadering der afdeeling zal plaats hebben, werd Schagen aangewezen. Hierna kwam aan de orde de vraagdoor den voor zitter ingeleid, in hoever men het gewenscht achtte dat, ter verkrijging van de Rijkssubsidie, gevolg werd gegeven aan de voorwaarde, door de Regeering gesteld, namelijk tot het invoeren van verplichte hengstenkeuring. De voorzitter wees in het kort op de besprekingen dienaangaande in de Tweede Kamer gevoerd en las een brief voor van de ministers van oorlog en binnenland- sche zakenwaarbij bericht werddat over 1897 een een subsidieals tot hedenzou worden uitgekeerd daarna zou die echter worden ingehoudenindien geen verplichte hengstenkeuring was ingevoerd. De heer Zijlmans zag veel heil in een verplichte hengstenkeuring in de provincie Noordholland. Hengsten met erfelijke gebreken mochten niet tot dekking meer worden gebruikt. De heer Bultman acht de geheele bespreking van geen urgent belang. De door den minister gewenschte keu ring, acht spr. niet gewenscht. Hij gelooft niet, dat in Nederland veel hengsten met erfelijke gebreken gevonden zullen worden. Spr. geeft voorbeelden van hengsten, die in sommige provinciën afgekeurdin andere provinciën als dek hengsten werden toegelaten. Dan is het voorbeeld van Zeeland na te volgen dat eigen vrijheid wil behouden en er desnoods de Rijkssubsidie voor missen wil. Spr. geeft den raad te wachten tot het najaar. Is de tegen woordige minister dan nog aan het bewind dan kan men altijd zienwelk standpunt de afdeeling Noord holland moet innemen. Verschillende heeren voeren over dit onderwerp nog het woord. De voorzitter verklaarde zich voor de keuring, zooals die door den minister werd voorgesteld. Na een uitvoerig betoog van kapitein Puntdie de voordeelen van de verplichte keuring uiteenzettewerd tot stemming over de oorspronkelijke vraag overgegaan. Vóórziet invoeren der verplichte hengstenkeuring, ter verkffging van de Rijkssubsidieverklaarden zich 28 stemmen, 9 stemmen waren er tegen. Een tegemoetkoming voor de reiskosten der bekroonde hengsten bij de tentoonstelling ter gelegenheid van het congres in Juni te Hoorn te houdengroot ongeveer 200, werd door de vergadering toegestaan. Na vaststelling der begrootingen voor 1897 en de gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. Ursem. Door mej. C. Elfrink, onderwijzeres aan de openbare school alhier, is j.l. Vrijdag te Utrecht, met gunstig gevolg examen afgelegd als onderwijzeres in de nuttige handwerken voor meisjes. Westgraftdijk. Den 28 j.l. hield do Rederijkers kamer «Oefening Volmaakt alhier hare 3e openbare vergadering in dit seizoen. Opgevoerd werden «Akema de Koetsier," tooneelspel in 5 bedrijven door M. G. Gil lissen en «De Bloedzuigers" of «de Minnehandel in de apotheek," blijspel in 1 bedrijf door A. Ruisch.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2