No. 28. Negen en Negentigste Jaargang. 1897, V K IJ D A Gr 5IAART. Buitenland. EEN OFFER. Nederland, FEUILLETON. I ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dl«sd»g-, Bonderd.g- en Skterdag.rond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door bet geheele rjjk 1, De 3 nummers O, Afzonderlijke nummers 3 ets. VelefoonnuBtner s Fr ijs der gewone Ad verfeilt li-ni Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. DUITSCHLAND. De Hamburgsche »Echo" deelt in een oproeping tot het volk van Hamburg, Altona en Wandsbeck mede dat nog 12 gemassregelte.slachtoffers van een grimmige vervolgingswoede", ondersteund moe ten worden. Tegen de werklieden zijn 250 processen wegens staking begonnen; daarvan zijn reeds 65 afge- loopendie hebben geleid tot veroordeelingen van te zamen tien jaar gevangenisstraf. Bovendien zijn han gende 128 processen-verbaal wegens het inzamelen van geld23 wegens verspreiding van gedrukte stukken en 94 wegens het niet opvolgen van politieverordeningen d. i. te zamen een vijfhonderd processen en daarbij komen nog ongeveer 5000 politiestrafifen die op werk stakers zijn toegepast ENGELAND. Den 2 hield lord Kimberleyde leider der oppositie, een lange rede tegen het beleid der regeering. Er schijnt besloten te zijn zeide hijdat Kreta in geen geval onder het bestuur des Sultans moet terugkomen dit is bevredigend maar het zou verstan diger en veiliger geweest zijn, Kreta bij Griekenland te voegen. De Tnrksche troepen op tiet eiland te laten nadat de Grieksche troepen zijn teruggetrokken, kan den tegenwoordigen staat van zaken slechts doen voortduren; het best zou het zijn als de Turken en Grieken gelijk tijdig het eiland verlieten. De spreker sympathiseerde sterk met de Grieken wegens hun optreden zij hebben de mogendheden tot handelen gedwongen. Lord Salisbury zeide niet te kunnen toegeven dat Kreta er de mogendheden een grief van kan maken, dat het ten minste voorloopig geen deel zal vormen van het Helleensche koninkrijkwant voor de tegenwoordige crisis bemerkte men niets van den wensch om met Griekenland vereenigd te worden. Den Muzelmannen zou deze vereeniging zeer antipathiek zijn en het is onmogelijk op dit oogenblik te zeggen of bet andere deel der bevolking er mede ingenomen zon zijn. Als men over eenige jaren van meening isdat een aan sluiting bij Griekenland door de bevolking van Kreta gewenscht wordtdan geloofde hij niet dat de mogend heden er tegeu zullen zijn. Een onmiddelljjke terug trekking van de Turksche troepen, vervolgde lord Salis bury, is niet uitvoerbaar, maar men is overeengekomen dat zij later zullen teruggetrokken worden. Feitelijk is Kreta aan de willekeurige macht van den Sultan ont trokken, maar de mogendheden zijn bepaald besloten dat Kreta voorloopig geen deel zal uitmaken van het Hel leensche koninkrijk. Dat echter »de willekeurige macht" van den Turk zich, niettegenstaande de tegenwoordigheid van de troe pen der mogendheden doet gelden, bewijst het verzet der Tnrksche gendarmes (zie onder Griekenland.) GRIEKENLAND. Eindelijk hebben de mogend heden hare nota aan de Regeering ter hand gesteld. Daarin wordt verklaarddat Kreta een volkomen autonoom staatsbestuur zal krijgen en wordt geëiseht dat de Grieksche schepen en de Grieksche troepen binnen Roman van H. RIDER HAGGARD. 64) zes dagen het gebied van Kreta te land en te water moeten ontruimd hebben. De »Times"-correspondent te Athene vreestdat de Grieksche regeeringonder den drang der bevolking beslist zal weigeren. Het Grieksche volk is verstandig zegt hij misschien te verstandig want iedereen meent den toestand even goed te kunnen beoordeelen als de regeering. Doch ofschoon volkomen in staat om te be seffen wat er bij op het spel staat is de bevolking op het oogenblik geheel medegeleept door de geestdriftde stem der rede zwijgten wie het wagen zou gematigd heid te preeken of inwilliging van de eischen der mogend heden aan te raden zou worden uitgekreten voor een landverrader. Daarbij komt dat het volk slecht is in gelicht want de bladen waaruit het zijn kennis put brengen slechts hoogdravende artikelen phantastische beschrijvingen van overwinningen op Kretaen voor spiegelingen van de waarschijnlijkheid dat de eenstemmig heid van de mogendheden niet lang zal duren. Intusschen is de rust op Kreta verstoord en wel door de Turken zeiven. Den 1 weigerden de Turksche gen darmes te Kanea die in het paleis van den gouverneur- generaal waren ingekwartierdden dienstomdat hun soldij niet betaald werd. Hun kolonel en een luitenant, wier soldij wel betaald washielden zij onder toezicht. In den namiddag trachtten deze officieren te ontsnappen. De gendarmes sloegen toen aan het muiten en schoten op de officieren. Detachementen mariniers van de Europeesche oorlogsschepen omsingelden het verblijf der gendarmes en na een vruchtelooze poging om hen te intimideeren schoten de Italiaansche mariniers met scherpe patronen en wondden er verscheiden waaronder de commandant, kolonel Suleiman Bey. Vervolgens schoten de Duitsche mariniers en de Engolsche troepen waren op het punt vuur te geven toen er een witte vlag werd geheschen op de kazerne en de gendarmes zich overgaven. ITALIË. Te Milaan is een collecte gehouden voor Kreta, die in één dag 10.861 lire opbracht. Behalve 800 lire van de spaarkas en 500 lire van de volksbank, werd bijna uitsluitend koperen munt gegeven de gegoede klassen gaven weinig of niets. Crispi heeft aan een der Philhelleensche comite's een telegram gezonden, waarin hij protest aanteekeut tegen het optreden der groote mogendheden tegenover Griekenland. YEREENIGDE STATES!. Den aanstaanden president der Vereenigde Staten is door zijn stadgenooten een warme hulde gebracht bij zijn vertrek naar Washington. De heer Mac Kinley reed in een open rijtuig, bespannen met vier witte paarden, naar het spoorwegstation te Canton. In de straten die hij doorreed, stonden dicht opeengepakt zijn aanhangers, die zoodra ze hem ontwaarden, daverende cheers aanhieven. De aanstaande president hield een korte toespraak, waarin hij zijn hoogste doel noemde iets tot stand te brengen en de welvaart van het land te bevorderen. Zijn woorden werden levendig toegejuicht. »Wat zou die mij te zeggen hebben dacht Joan verzocht den besteller, even te wachten en ging juffrouw Bird raadplegen. «Ik zou maar gaan kind", zei ze. »Ik heb altijd wel gedacht, dat er iets geheimzinnigs aan dien mijnheer Levinger was en dat zal nu wel voor den dag komen. Als je nu dadelijk een rijtuig neemt, kun je nog juist in de Liverpool-Street den trein van twaalven nemen Joan zond den besteller terug met het antwoord »ik kom" en begaf zich toen onmiddellijk naar boven om haar koffertje te pakken. Tien minuten later stond er een rijtuig voor de deur en was zij reisvaardig. Eerst nam zij afscheid van de beide invaliden die zeer ont daan waren over dit plotselinge vertrek, en daarna van juffrouw Birddie haar tot aan de deur volgde en herhaaldelijk kuste. »Och Joan", zei zeterwijl zij begon te snikken »het is mij, alsof je voor altijd heen gaat en ik je nooit weer terug zal zien." «Dwaasheid, lieve", antwoordde Joan kort, want een zonderling gevoel in haar keel belette haar het spreken, »als alles goed aflooptkom ik over een paar dagen terug." »Ja, als alles goed afloopt, en er is hoop voor een ieder. God bescherme jewaar je ook gaat God zegene je hier en hier namaak en altijd!" Joan reed wegen toen kwam de gedachte iu haar opdat zij beter deed in het geheel maar niet terug te keeren. Zij had haar echtgenoot beloofdover een paar dagen te zullen komen. Waarom zou zij het niet onmiddellijk doen om zóó de smart te vermijden van een aischeid nemen der Birdshaar trouwe en eenig ware vrienden Om half vijf was de trein te Bradmouthwaar zij moest overstappen in een lokaal trein, die vijftien mijlen langs de kust loopt; Monk's Vale was het tweede station dezer lijn. Joan moest tien minuten wachtenzij liep op het perron heen en weer kijkende naar den kerktoren de daken van het visschersdorp en de booten in de baai. Alles scheen onveranderd zij alleen was veranderd en het was haaralsof er een eeuw was verloopen sedert den morgon toen zij was weggeloopen. «Hallo, Joan Rock!" riep een stem achter haar, die haar bekend voorkwam. «Ik ben wel gelukkigik heb u zien heengaan en nu zie ik u weer terugkomen. Maar u had niet met hem moeten trouwen Joan; u had op mij moeten wachten, zooals ik u gezegd heb. Ik doe nu zaken voor mij zelf. Ik zal nog eens een rijk man worden." Joan keerde zich om en zag een jonkman met bru tale blauwe oogen en rood vlammend haar in wien zij Willie Hood herkendeveel grooter geworden maar anders dezelfde. «Hé, Willie, ben jij dat?".riep zij uit, terwijl zij hem de hand toestakwant zij was blij een bekend gezicht te zien «hoe maak je heten hoe weet je dat ik getrouwd ben Hoe ik dat weet Ik ben zelf naar den omroeper geweest om het bekend te laten makenwant ieder moest het weten begrijpt ge En overal waar hij kwam heeft Samuel gesproken van Joan Hastemet wie hij nu getrouwd was en vertelde hij hoe je voor je gezondheid nog eenigen tijd in het buitenland moest blijven dat vond ik wei wat zonderlingwant ik wist er iets meer van, zooals ge weet. Veel goeds heeft die reis je blijkbaar ook niet gedaan ten minste naar je uiterlijk te oordeelenwant je ziet er uit als een geest. Wil ik je eens wat zeggenJoan Je moest eiken morgen een ritje maken op mijn mooisten ezel wanneer Sampie maar niet jaloersch is. Dat zal je weer kleur op de wangen brengen zeg ZWITSERLAND. Bij de Zondag gehouden volks stemming over een Staatsbank is deze instelling verworpen met 247.500 tegen 92.500 stemmen. De centralisten die in deze zaak gesteund werden door de socialisten, zijn dus verslagen. Van de 680.000 stemgerechtigde burgers hebben slechts 440.000 gestemd. A T J E H. Door de regeering is het volgend telegram uit Batavia ontvangen «Van Indrapoeri uit 23 Februari vijand verdreven uit heuvelbentings bij Aloewah Mangrengzes vijanden ge dood onzerzijds vier militairen licht gewond. 27 Fe bruari twee colonnes naar Lepongwaar eene bende verdreven werd die een doode achterliet. Gesneuveld een inlandsch marechaussee. Uit Indrapoeri naar Gleiiug waar bentings tot in het hooggebergte werden vernield, gewond drie militairen beneden den rang van officier. Vertraagde berichten door storing lijnen." Professor Haffkine, die het serum tegen de pest heeft uitgevonden, is zelf door de gevaarlijke ziekte aangetast. De aanval is niet van ernstigen aard. Spoorweg-ongeluk. Uit Moskou wordt een ernstig spoorweg-ongeluk be richt. Een passagierstrein is ontspoord en van den dijk gevallen waarbij de locomotiefeenige goederen- en negen personenwagens werden verbrijzeld. Vijftien pas sagiers en vier treinbeambten werden gedood en acht anderen zijn ernstig gewond. Hofberichten. ~- Door H.H. M.M. is aan het voorloopig bestuur der Protest. Vereen, tot verpleging van lepra-lijders in Suriname een gift geschonken van f 500, als bijdrage iu de stichtingskosten voor de noodige gebouwen. De Konginnen zullen in het laatst van Maart of begin van April op een middag, tusschen dejeuner en diner, een bezoek brengen aan Gouda. Veeziekten-. Bij twee veehouders in de gemeente Amsterdam i- bet mond- en klauwzeer en in de gemeente Weespercars spel is bij een veehouder miltvuur geconstateerd. Hollandscli vee in Zuid-Amerika. Met voldoening kunnen wij er op wjjzen dat op de groote landbouwtentoonstelling onder het bestuur van de Nationale Landbouwvereeniging in Chili gehouden de volgende prijzen door Hollandsch vee behaald zijn. Het vee behoort in eigendom aan den heer O. Schöneman, rubriek B runderen van zuiver ras (geen Durham) 1ste prijsstier geboren in Chilitusschen 2 en 3 jaar oud Rakso 11. lste prijs stieren boven drie jaar, Jacob 11, ingevoerd. 2e prijs Jacob ingevoerd. Koeien boven 3 jaar lste prijs Annaingevoerd. 2de prijs Keizerin geboren in Chili. 3de prijs Diana 111, ingevoerd. (Landb.-Weekbl.) «Hoe maken oom en tante het?" vroeg Joan, ten einde van onderwerp te veranderen. «Hoe zou zij het maken Zult ge het n niet aan trekken, wanneer ik het u zeg? Juffrouw Gillingwater logeert voor drie maanden op rijks kosten in de ge vangenis van Ipswich, wegens aanranding, met het doel het veroorzaken van lichamelijk letselik herinner mij de woorden nog heel goed, want ik was er bij toen de zaak behandeld werd van de persoon van haar wettigen echtgenoot John Gillingwater en ik beloof je dat ze op hem los kon hameren met een pook I Zijn gezicht zag er uit als een gekorven kalebas oogen waren niet meer te zien. De politie heeft hem opge past alles voor nietalles op kosten van het rijk. Ik heb hem den volgenden dag daar opgezochtterwijl hij aan het aardappelschillen was en hij vroeg mij of ik geen flesch jenever binnen zou kunnen smokkelen ja, en hij huilde het uittoen ik hem zeidat ik dat zonder geld niet zou kunnen doen." Willie's woordenvloed werd hier afgebroken door den stationschef, die Joan verzocht plaats te nemen in den treinwanneer ze tenminste met dezen trein wilde vertrekken. «Adieu, juffrouw Rock'', riep Willie haar na, «wij zien eikaar weeren denk er om dat de ezel altijd klaar staat! Wel, kom" viel hij zich zelf in derede, «nu zou ik wel eens willen weten waarom zij voor den drommel dien weg inslaat in plaats van naar het huis van haar beminden Sampie. Ik vind hem een gemeenen kerel en ik kan mij niet begrijpen, hoe zij hem getrouwd heeft, maar dat is mijn zaak niet. Ik zal van nacht mijn ezeltje maar langs het moeras laten weiden want de heilige Samuel zal toch niet een hand vol gras weigeren aan iemand die zijn vrouw het eerste welkomswoord heeft toegeroepen. Waarom zou de heilige Samuel hier niet zijn om haar af te halen En master Willie krabde zich in zijn roode haar en vertrok met het hei lige voornemen om des nachts zijn ezel te laten grazen op het land waarvan de huur door Samuel Rock werd betaald.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1