f 1 4 Èi 1 8 Brusselsch lof. Te Poeldijk heeft de heer Claassen, Tuinbouwleeraar voor Z.-Hollandde teelt van Brusselsch witlof toegelicht voor de afd. Poeldijk der vereeniging Westland. Brusselsch witlof is veredelde chicorei. De markt wil ze met vastgesloten krop. Deze is op twee wijzen te ver krijgen nl. door teelt in greppels van 1.25 M. wijd en 40 cM. diepdaarin worden de wortels vast tegen el kaar uitgepoot in rijen van 10 cM. afstand en met 40 cM. aarde bedekt, Zeer weinig broei is noodig. De tweede teeltwijze geschiedt in stallen of kelders met de wortels in ietwat schuinen stand. Deze teelt geeft dikwijls kromme kroppen. België voert tegen woordig veel witlof in tegen hooge prijzen. In het Westland zijn reeds welgeslaagde proeven genomen en men verwacht, dat deze teelt daar het volgend jaar meer in zwang zal komen, vooral wijl witlof na vroege groenten als tweede vrucht kan uitgezaaid worden en de prijzen hoog zijn. Pad v oor Wielrijders. Bij wijze van proef zal op verschillende gedeelten van den Rijksstraatweg van Beverwijk naar Alkmaar aan den noordwestelijken berm een wielrijderspad worden aan gelegd ten behoeve van de tallooze wielrijders, die zich voordurend langs den weg bevinden. Het voornemen be staat wanneer de proef slaagtlangs dezen berm een doorloopend pad voor dat doel te reserveeren. Hollands Noorderkwartier. Den 17 dezer wordt te Benningbroek de voorjaars vergadering gehouden der Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier. Versla gen zullen worden uitgebracht en de bestuurderen en afgevaardigde worden gekozen. Tot de voorstellen, die iu behandeling komen, behooren die tot het nemen van proeven met bloembollencultuur, waartoe in de vorige vergadering reeds is beslotentot het verleenen van eene bijdrage van f 200 voor de vee tentoonstelling tijdens het landhuishoudkundig congres te Hoorn tot het uitloven van een gouden medaille of f 50 voor de internationale landbouwtentoonstelling te 's-Gravenhagetot bet theoretisch opleiden van verlos kundigen omtrent een in te stellen onderzoek naar de suikerbietenteelt in andere streken (in te leiden door den heer K. Breebrart Jz.); om een krediet te verleenen van hoogstens f 100 aan het comité van de proefzuivel- boerderijom een premie van f 100 uit te loven voor de beste collectie van minstens 20 stuks in Hollands Noorderkwartier ingevoerde Engelsche fokrammen, en eindelijk een bespreking omtrent een aan de Regeering gericht adres in zake mond- en klauwzeer. Hen nieuwe Industrie in Nederlan«l. Door de heeren Stuijt, Brantjes Co., te Punue- rend, zijn de eerste stappen gedaan tot oprichting eener Fabriek van Cylinder-vaten aldaar. Het gebouw der voor malige Cementfabriek is daarvoor aangewezen. Deze nieuwe industrie zal eenig in Nederland zijn, in aanslui ting met de «Cylinder Fass-Fabrik Gesellschaft" te Berlijn. Deze vaten worden gefabriceerd van kruiselings door hydraulische kracht op elkander geperst hout en bestaan uit drie deelen namelijk een cylinder met twee bodems. Zij zijn onovertroffen sterk en zelfs, bij langdurig en her haaldelijk spoortransport, bijna aan geen reparatie onder hevig. De vaten lekken nooit, tranen niet door en zijn voor den invloed der temperatuur niet gevoeiig. Zij zijn geschikt voor alle vloeistoffen en geven daaraan kleur, smaak noch reuk. Als bewijs van soliditeit kan dienen dat de biervaten beproefd zijn op een druk van 2'/j atmospheer. Onder de verschillende soorten bier-, olie-, wijn- en spiritusvaten behoort ook een zoogenaamd pakvat, het welk met eene losse deksel hermetisch gesloten wordt en bijzonder geschikt is voor verzending zoowel van alle droge en dik vloeibare goederen naar de Iudiën als voor alle mogelijke andere emballage en zij behouden, na gebruik, hunne waarde. Proefzendingen worden nu reeds in alle afmetingen geleverd. Alhier is onder leiding van den heer L. L. van Thiel, definitief eene kiesvereeniging opgericht onder den naam van Protestantsche Kiesvereeniging de Vrijheid met aanvan kelijk 300 leden. Nadat een reglement werd vastgesteld, werd een bestuur gekozenbestaande uit 12 leden. Een nieuw gevaar. Onder dit opschrift bepleit in het «Landbouwweek blad' de heer Corn, de Goede Hz. te Purmerend de wen- schelijkheid, dat het maken van kaas van volslagen ont- mmtmxfmmmMmmmmammHmmmmKmammmmnmmmmwsw—'mimi waasw Aan het station van Monk's Yale vond Joan een dogcart op haar staan wachten. Toen zij ingestapt was vroeg zij den koetsier of mijnheer Levinger ziek was. Deze ant woorddedat hij het niet kon zeggen, maar hij wist wel, dat hij sedert het huwelijk van juffrouw Emma hij bedoelde lady Graves zijn kamer had moeten houden en dat hij den vorigen nacht een dokter had laten komen. Daarna vroeg Joan of lady Graves op Monk's Lodge was en vernam zij dat deze niet voor des avonds of den volgenden morgen met haar echtgenoot op Rosham verwacht werd. Men had spoedig het huis bereikt, dat niet meer dan een halve mijl van het station lag. Het dienstmeisje dat opendeed bracht Joan naar een slaapkamer en zei dat de thee haar wachtte. Zoodra zij gereed was, begaf zij zich naar de eetkamer, waar haar bericht werd, dat de heer Levinger haar gaarne wenschte te spreken. Men wees haar den weg naar zijn studeerkamer, waar zij den heer Levinger in een leuningstoel vond zitten bij het haardvuurofschoon het weer zelfs voor de maand Juni zeer warm was. Het viel haar ophoe hij veranderd was, sedert zij hem voor het laatst gezien had zjjn gelaat was bleek en ingevallen zijn lichaam was ineen gezakt. Maar zijn oogen hadden hun ouden glans en zijn gebaren de oude levendigheid behouden. Toen zij de kamer binnen kwam trachtte hij op te staan om haar te ontvangen maar hij zonk kreunend terug in den stoel en bleef geruimen tijd sprakeloos. „Het is heel goed van je, dat je mij komt bezoeken, Joan", sprak hij eindelijk. «Neem plaats. «Het spijt mij te hooren dat u ziek is, mijnheer", antwoordde zij. «Ja, ja, Joan, het gaat niet goed; er is nooit iemand geweestdie zoo dicht in de nabijheid van den dood is als ik op dit oogenblik en daarom heb ik je gevraagd hier te komen omdat ik niet langer kan uitstellen wat roomde melk in denzelfden vorm en kleur als vette Edammer en Goudsche kaas en het vermengen van kaas met margarine op straffe van hooge geldboeteen ge vangenisstraf bij de wet verboden moest zijn. Die droge uit totaal ontroomde melk gemaakte kaas doet aan den naam der kaas reeds veel kwaad, maar het nieuw gevaar is dat met hoogste markt te Purmerend en Alkmaar betaalde kaas(eerste soort Novemberkaas) onder de verdenking stond en te Parijs bijna veroordeeld was als te zijn vermengd met margarine. Het geval waarop de heer De Goede doelt is het vol gende «De firma Gebroeders Stnyt te Purmerend, die onder de grootste firma's in het artikel Edammer kaas op Frank rijk genoemd mag wordenbedient in Parijs de firma Deroutter Fres. et H. Fauré Neveux. Die Fransche firma ontvangt van de firma Stnyt het beste en fijnste wat er op de markt wordt aangevoerdzij zagen dus vreemd op toen zij in het laatst van December van den heer Fauré vernamendat door hen gezonden eerste soort Novemberkaas door bet stedelijk laboratorium te Parijs in beslag was genomen en verdacht was te zijn vermengd met margarine. Een der firmanten onmiddelijk naar Parijs gaande vernam daar echter dat het onderzoek gunstig was afgeloopen. Een tweede onderzoek liep eveneens gunstig af, maar 30 Januari vernam de firma, dat bij derde on derzoek vermenging met margarine was geconstateerd en dat de zaak aanhangig was bij den procureur der Repu bliek. «Onmiddellijk na ontvangst dezer slechte tijding daar van in kennis gesteld begreop ik", zegt de schrijver «dat dit geen zaak was die alleen de betrokken firma betrofmaar al wat kaasmaker en kaashandelaar isdat het hier een landbouwbelang gold en dus geen zaakje was om door een Parijschen advocaat op te laten knappen. Ik raadde den heer Stnyt aan onmiddellijk dr. van der Zandeden directeur van het proefstation te Hoorn de zaak geheel en al bloot te leggen terwijl ik dit zoude doen bij den voorzitter van bet Nederlandsch Landbouw- comité, den heer Herman F. Bultman. Wij moesten hen trachten te overtuigen welke belangen hier op het spel stonden maar daarvoor waren weinig woorden noodig. Met den meesten spoed en met de grootste bereidwillig heid stuurden beide heeren in dezelfde richting, brachten de zaak den minister van buitenlandsche zaken onder het oog en het werd de taak der diplomatie te Parijs een uitspraak in de aanhangige zaak te verschuiven. Za terdag 6 Februari telegrapheerde de heer Fauréaffaire terminée, arretez intervention gouvernement (de zaak beëin digd stuit de tusschenkomst van het gouvernement). De meening van iederdie belang bij den landbouw heeftzal echter wel zijn dat de zaak al is die voor de betrokken firma op het oogenblik aan een einde, daar mede voor het algemeen belang nog niet van de baan is. Zoo zal ook de opvatting van den Minister wel zijn en het zal zeker aan Z.Exc. niet liggen, indien niet wordt verkregen eene zelfde overeenkomst met Frankrijk als met Engeland om nl. in twijfelachtige gevallen, een gedeelte van het in beslag genomen monster ook door de Hollandsche scheikundigen te doen onderzoeken". Als een paal boven water staat vast, zegt de heer De Goede ten slotte, dat geen boer in Noor-Holland of een kaasfabriek zuivel met margarine vermengt. Een hooge toon kan dus gerust worden aangeslagen. Het is echter plicht, te voorkomen, dat de een of andere handige indus trieel maakt kaas, uit geheel en al afgeroomde melk, die vermengt met margarine, zulke kaas verkoopt onder den naam van Edammer of Goudsche kaas en ten slotte bewerkt, dat al wat wij nog aan naam op het gebied van kaasbe reiding hebben te verliezen, verloren wordt. Hulde aan «1e nagedachtenis van Prins Frederik. Te 's-Gravenhage heeft den 28 Feb. op eenvoudige wijze, eene commissie van aanzienlijke ingezetenen, hulde gebracht aan de nagedachtenis van Prins Frederik der Nederlanden door het leggen van eon grooten lauwer krans aan den voet van het Gedenkteeken, op het Plein 1813 met linten in de nationale-en oranjekleuren, waarop de data 1797 28 Februari 1897 waren vermeld. Bovendien werden nog zeven lauwerkransen op de treden van het monument gelegd. Te 1 uur begaf de militaire attaché bij het Duitsche Gezantschap, zich naar Delft, om namens het Koninklijk Pruisisch 15e infanterie-regiment «Prins Frederik der Nederlanden'' een krans te leggen op het graf van den prins in den Koninklijken grafkelder. ik je te zeggen heb. Maar jij ziet er zelf ook niet goed uit, Joan." «Ik gevoel mij toch heel sterk dank u mijnheer. U weet dat ik zwaar ziek ben geweestu was zelfs zoo goed mij tijdens mijn ziekte een bezoek te brengen. En er is heel wat tijd mee heengegaanvoor ik ge nezen was." «Ik hoor dat ge getrouwd zijt, Joan, ofschoon je niet met je man Samuel Rock, samenwoont. Je had mis schien beter gedaan met mij eerst te raadplegen voor je dezen stap gingt doenmaar je hebt het recht te doen wat je goeddunkt. Ik hoop dat je gelukkig zijt ofschoon ik eigenlijk niet begrijp waarom je indien je dat werkelijk bent, zoo lang zijt weggebleven." En hij zag haar met bezorgd gelaat aan. «Ik ben zoo gelukkig als ik ooit zal kunnen zijn en morgen ga ik bij mijnheer Rock inwonentot dusver werd ik in de stad door mijn eigen bezigheden terng gebonden." «Je weetdat mijn dochter getrouwd is met sir Henry Graves", vervolgde hjj na een oogenblik stil zwijgen terwijl hij haar onderzoekend bleef gadeslaan. «Zij keeren van avond of morgen terug; nog juist bij tijdswanneer ze mij levend willen zien. Maar zij weten van niets." «Ik weet hetmijnheer antwoordde Joan kalm ofschoon haar handen beefden. «Doch u hebt mij zeker niet laten roepen om mij dat te vertellen «Neen, neen, Joan. Is de deur dicht? Ik heb je laten roepen o, mijn God, hoe zal ik het zeggen om je medelijden af te smeekendaar ik niet met een leugen in het hart voor het aangezicht van den Eeawigen Rechter durf te verschijnen. Luister en zijn stem ging over tot een zacht gefluister «Joan je bent mijn dochter Wordt vervolgd.) De krans was van grooten omvang, een binnenrand van violetten, de buitenrand van oranjekelken en lag aan beide zijden op een palmtak. Breede zijden linten in de Pruisische- en Oranjekleuren zijn aan den krans gehecht, terwijl op een wit zijden lint de volgende opdracht was te lezen«Das Regiment Prinz Friedrich der Neder- lande (2tes Westphalisches) No. 15 seinem hochverehrten hochseligen Chef zum lOOj&hrigen Geburtstage." Uit Italië had de Prinses von Wied den burgemeester van Delft telegrafisch verzocht twee bloemkransen neder te leggen op de kist, waarin het stoffeljjk overschot haars vaders rust. Purmerend. Aan den tooneelwedstrijd, uitge schreven door de «Vereeniging ter bevordering van kunstzin," is door vijf vereenigingen deelgenomen. De le prijs (een verguld zilveren medalje en f 100) is behaald door West-Frisia," te Hoorn, met het treur spel «Medea"; de tweede prijs (een zilveren medalje en f 50) door „Vondel," te Zaandam met het drama «Lotos," en de derde prijs (een bronzen medalje en f 25) door «Rethorika," te Beemster, met het tooneelspel «Verlaten." Aan Mevr. J. KoetscheidWilson, van «West-Frisia" en aan mej. v. d. Zeijde, van «Vondel" werd nog van andere zijde eene onderscheiding toegekend, voor de wijze waarop zij de hoofdrollen vervuld hebben. De jury bestond uit de heeren H. P. v. d. Aardweg, te PurmerendD. Dekker, te Beemster en Jos. N. Brantjes, te Purmerend. Zondagavond had de uitreiking der prijzen plaats door de eere-voorzitter, de heer mr. W. L. ten Kate, in het concertgebouw «Amicitia," waarbij de vereeniging «West- Frisia" de twee blijspelen «Taalfouten" en «Een huis met Commensaals" opvoerde, terwijl mevr. Koetscheid Wilson de gedichten «St. Nicolaas," van J. v. Beers en De gebroken Schaats," van J. Brester Az., voordroeg. De heeren ten Kate, Jürgens en Semeins werden door West-Frisia tot hare eere-leden benoemd. De avond werd met een opgewekt bal besloten. Barslngerhorn. TeKolhorn werd in de maand Februari f 1155 in de Rijkspostspaarbank ingelegd in 80 inlagen. Drie nieuwe boekjes werden uitgegeven. Egiuond. Alhier is uit zee aangespoeld het lijk van den loodskweekeling C. Gomes, die in het laatst van October door het omslaan van de loodsvlet met den kweekeling J. Dienst in de nabijheid van IJmuiden ver dronk. Het lijk is aan Den Helder door het aldaar aan wezige loodspersoneel op plechtige wijze ter aarde besteld. Urk en Schokland. In een lang gevoelde behoefte zal waarschijnlijk worden voorzien. Op het eiland Urk is terrein opgenomen en een onderzoek ingesteld voor telephonische verbinding met den vasten wal. Er zal een kabel gelegd worden langs den vuurtoren naar diep water, om de bezwaren voor het ankeren der schepen zooveel mogelijk te vermijden. Van daar is de richting bepaald naar de Middelbuurt op Schoklandom dat eiland evens met Kampen te verbinden. Den 3 zijn tijdens den storm bij Urk drie vissehei'8- vaartuigen gestrand. Het volk is behouden. De heer C. de Groot, burgemeester van het eilaDd Marken, stierf den 1 in den ouderdom 'van 81 jaar. Gedurende ruim 53 jaar stond hij aan het hoofd der gemeente. Enkele weken geleden benoemde H. M. hem tot ridder van de Oranje Nassauorde. Als heemraad van den Haarlemmermeerpolder, is herkozen de heer H. van Wickevoort-Crommelinte Heemstede. meelfabrikanten. Aan de Tweede Kamer is een adres gericht door de Nederlandsche Vereeniging van Meelfabrikanten. Daarin wordt gezegd, dat de meelindustrie hier te lande, tengevolge van onnatuurlijke, buitenlandsche concurren tie met totalen ondergang wordt bedreigd dat die onder gang slechts te voorkomen is, door een tijdelijk inkomend recht op tarwebloem van f 1 per 100 kilo te heffen zoo lang Frankrijk of een ander land een nitvoerpremie op tarwebloem verleent. De vereeniging verzoekt daarom dringend, dat in de Kamer daartoe ten spoedigste het initiatief worde genomen. Hond- cn Klauwzeer. In een geneeskundige vereeniging te Berlijn heeft de officier van gezondheid dr. Bussenius medegedeeld, dat hij den bacil van het mond- en klauwzeer inderdaad heeft gevonden. Met een cultuur daarvan had hij een kalf ingeëntin hetwelk hij toen het ziek ge worden en geslacht was de verschijnselen van de ziekte heeft teruggevonden. Het adres uit Groningen aan den minister gezon den, bevat meer dan 8000 handteekeningen. Adressanten verklaren dat het sinds ongeveer drie jaar in ons land heerschend mond- en klauwzeer niet alleen honderd duizenden 's jaars kost, maar tevens voor veehouder en veehandelaar een grooten last veroorzaakt ten gevolge van de maatregelen, verordend bij kon. besluit dd. 10 Juli 1896: Aan het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is ook uit Edam een adres verzonden, waarin dat bestuur wordt uitgenoodigd bij de regeering aan te dringen op het nemen van andere maatregelen tot bestrijding van het mond- en klauwzeer. De afdeeling meent dat aan den minister van binnenlandsche zaken moet worden verzocht, eene hooge premie van rijkswege uit te loven op het vinden van de bacil, die de besmet ting veroorzaakt en mocht men daardoor slagen in het vinden van een stof tot enting, deze kunstbewerking later kosteloos te doen verrichten. Op den stal van den landbouwer A. Heemskerk te Hillegom, is mond- en klauwzeer uitgebroken. De hoeve is niet onder bewaking gesteld. Onder de gemeente Sloten, is in twee stal len mond- en klauwzeer uitgebroken, n.l. bij de veehou ders J. van Bladeren (30 aangetast) en W. van Oosternm. De stallen worden bewaakt. Onder het vee van den landbouwer Th. A. Smits, te Anna Paulowna, is mond- en klauwzeer uitgebroken. Goedgekeurd dat jhr. mr. B. C. van Merlen, bur gemeester van de gemeente Heiloo, is benoemd tot secre taris dier gemeente. Aanbesteding. Door de H. IJ. S. word den 1 aanbesteed Het uitvoeren van onderhoudswerken op de spoorwegen Hel der—Uitgeest, Haarlem—Uitgeest, Velzen—IJmuiden en Haarlem—Zandvoort in 3 perceelen. Raming f 13.100.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2