No. 29. Be™*» Negen en Negentigste Jaargang, 1897. ZONDAG 7 MAART. Zonder eenig debat. Buitenland. gubeelon E„d f b—» wd. di. ^„ibg ^,949 ..o.d.rdo» tojj.tad. In^b*, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt UlBsd»|-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8©J franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers Afzonderlijke nummers a ets. Prijs der gewone Advertentlënr Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERHs. COS- TER ZOON. Telefoonnunner3 »De Rotterdamsche gemeenteraad heeft Donderdag middag zonder eenig debat goedgekeurd de voorstellen tot uitbreiding van het abattoir ad f 180.000 en tot uitbreiding van de gasfabriek op Fijenoord," zoo kon men onlangs lezen in het Nieuws van den Dag. Dat is me nog eens een gemeenteraadhoorden we iemand zeggen. En tot juist begrip van hetgeen hjj daar mede bedoelde, werden de woorden »zonder eenig debat' met nadruk herhaald, terwijl een ironische blik over de tafel werd geworpen, die zeggen moestdan gaat het in een aantal gemeenteraden heel anders toe. Maar nog eens weer werden die woorden nadrukkelijker herhaald, toen men uit hetzelfde nieuwsbericht te weten kwam, dat de genoemde gasfabrieksuitbreiding eene som van f 380.000 zou moeten kosten. Zonder eenig debat Hulde aan een gemeenteraad, die aldus weet te han delen. Want in het debatteeren schijnt het 'm niet te zitten. Een raad is geen debatingclub en van alle raden, die van Rotterdam het minst. Toch worden daar de zaken niet onoverdacht en on- overwogen afgedaan. De tweede koopstad des rijks laat in dit opzicht weinig van zich spreken, hetgeen voor haar bewijst. "Zij mag zich ook in een gezegenden bloei verheugen. Als men de cijfers 'der statistiek met aan dacht bespiodt, welke een inzicht geven in hetgeen er te Rotterdam en te Amsterdam omgaat, dan valt eene vergelijking uit in hei nadeel van de oudste der twee ling-zusteren, in welker raad de debatteerkunst een dui zelingwekkende hoogte heeft bereikt. Mag nn worden beweerd, dat de meer of minder roos kleurige tosstandon in beide groote gomoonton moeten worden gedankt of geweten aan hare gemeenteraden Neen Dat zou in strijd zijn met de waarheid. Het maat schappelijk leven gaat zijn gang. Tegen do grootste ver drukking in zou er welvaart heerschen te Amsterdam met het kranigste gemeentebestuur zou Rotterdam kwij nen, als de economische verhoudingen daartoe aanleiding gaven. Maar dat van grooten invloed is de wijze waarop de gemeenteraden zich kwijten van hunne taak het stellen der plaatselijke regels van orde, waarnaar het maatschappelijk leven zich heeft te richten, het verstan dig en te goeder tijde ingrijpen in de economische ver houdingen, zal wellicht door niemand worden tegen gesproken. Hoe wordt er in de beide steden, in grove trekken geschetst, gearbeid De Amsterdamsche gemeenteraad houdt meer van be spiegelen dan van handelen. Men speelt er parlement je. De leden gevoelen zich niet verantwoord, als niet ieder op zijn beurt minstens eenmaal bet woord heeft gevoerd. Sommige leden geven er blijk van, dat ze met meer ijver dan met kennis van zaken hunne taak als volksvertegen woordiger vervullenbij anderen is kennis van zaken niet te miskennen, doch hunne redevoeringen, die met de ellemaat kunnen worden uitgemeten en waarbij in zesvoudige herhaling wordt getreden, overreden en over tuigen niet, doch vervelen. Men bepaalt er zich niet tot de hoofdpunten, zooals het eene groote vergadering be taamt, maar daalt tot allerlei bijzaken en geringe om standigheden afzonder in te zien hoeveel de achtbaar heid van den Raad daarbij verliest. De kracht des Raads ligt in kritiek afbrekende. Men schijnt zich af te vragen wat kan ik hier- of daarop aanmerken, liever dan: wat kan ik doen om het te nemen besluit zoo goed mogeljjk te doen zijn De langdurigste beraadslagingen loopen veelal uit op uitstel van behandeling in plaats van op een besluit. En wijl de afdoening der onderwerpen daar door niet weinig wordt vertraagd, verwondert het soms nog meer dat er iets tot stand komt dan dat het lang duurt. Te Rotterdam heerscht, ook in de vergaderingen der vroedschap, een practische koopmansgeest. Er worden niet meer woorden verspild dan noodig is om te komen tot een besluit, 't welk de uitdrukking is van het gevoelen der meerderheid. Juristen als zoodanig hebben uiterst zelden het woord, zoomin ais andere specialiteiten. Men is er van meening, dat de doorslag bij beslissingen omtrent onderwerpen van socialen aard aan geen enkele speciali teit toekomt, maar aan den gemiddelden mensch van het oogenblik, wiens wil de resultante is van 't voelen denken, weten van den Raad in zijn geheel. Een Demos theneswiens woorden als een orakel gelden, wiens overwicht zoo groot is, dat hij kan gezegd worden den 220,834 toelagen wegens ongeschiktheid voor den arbeid niet geduld. Kort en krachtig hanteert men daar het nitbetaaldde stortingen hebben bijna 492 millioen recht van initiatief; handig maakt men er gebruik van bedragen. het recht van amendement, niet met los daarheen gewor- entOBIjAjMD. Omtrent de inneming van Uorin pen onbestemde volzinnendoch met puntig gestelde door de expeditie van de Niger-maatschappij, wordt het voorstellen, die voor dadelijke aanneming vatbaar zijn, volgende gemeld omdat ze voor zich zeiven spreken en geene langwijlige Den 15 Februari ontmoetten de Britsche troepen de I JlorinszBshondörd roitürs en zesduizend man voetvoiK. toelichting behoeven, wijl ze van te voren njpelija zijn Serins zes^ overwogen. Men bespiegelt er weinig, men doet er veel. eerjjte chai,g0 der vijandelijke ruiterij af. Toen de ruiters Rotterdam is bjj uitnemendheid de stad van handelen, in 0p yjjftig meter waren genaderd, werd het vuur geopend, die mate, dat zonder eenig debat besluiten kunnen ge- met het gevolg, dat de vijand met zware verliezen moest nomen worden, waarbij eenige tonnen gouds gemoeid zijn. I terugdeinzen. Het carré rukte voort tot aan de Oyo- L rivier, die den volgenden morgen werd overgetrokken. Elke vergelijking gaat mank en ook deze - wij twij- Q carré?orm voorvvaarts dwars door felen er niet aan zal wel hinken. Wil men beweren, een mtmr vau vljandea waarin de Maxim-kanonnen en dat de overigens vage schildering van den Amsterdam- de zevenponders groote bressen schoten. Na een kort schen gemeenteraad te donker, die van den Rotterdam- bombardement van do stadtrokken de troepen Ilorin schen te licht gekleurd is? Goed! Het kan wel wezen; ongehinderd binnen. De Emir was met de andere hoofden XXT gevlucht. De vijand schoot bnzonder slechtzoodat de wij spreken het niet tegen. Want het is ons minder om verliezen van dö Engelschen niet noemenswaard zijn. de gemaakte vergelijking te doen dan om de toepassing Qeen enb:eie EQr0peaan werd gedood of gewond. van het vooropgestelde op elke openbare vergadering, ook Donderdag zijn te Bombay 8383 personen door ten onzent. Het is ons te doen om het licht te laten de p0St aangetast en 6979 lijders overleden. In de vallen op de verschillende wijzen waarop kau worden laatste week was het sterftecijfer 1484 tegen 1650 in gearbeidmen kan veel zeggen en weinig doenmen de voorgaande week kan veel doen en weinig zeggen. I FRANKRUM. De prins vau Wales is op zijn Zonderling! Terwijl niemand zich zal willen scharen I reis naar het zuiden van Frankrijk twee dagen te Parijs onder hen, die veel zeggen en weinig doen, is het noch tans een feitdat het gros der menschen 't welk het openbare leven medeleeft, in deze categorie moet worden ingedeeld. Een ieder heeft don mond vol van allerlei, dat onmiddellijke verbetering behoeft. Curieus zijn de aange- gebleven. Hij heeft een bezoek gebracht aan president Faure die een tegenbezoek bracht in het Hötel-Bristol. De hooge bezoeker heeft braaf deelgenomen aan den carnavalspret. De »Soleil" beweertdat de Fransche regeering den prins van Orleans moeielijkheden in den weg legt op zijn J1->10r>V A VitrcoitiiK 7DnHfl heven klachten over de gehechtheid der menschen aan wetenschappelijke expeditie naar Abyasinië. Zoo zo^de i een officier, die aan de expeditie deelneemt, bevolen bestaande, verouderde toestanden. Verrassend zijn de aankomgt te Djibutienaar 't vaderland talrijk opgeworpen denkbc-i.er om de lang gewensebte töl.ng te fceeren. verbetering te verkrijgen. Maar bedroevend klein is het „T„ verutuüxi UR1UKËNMND. De overheerschende opinie is, getal dergenen, die niet met woorden, doch met daden Griekenland een weigerend antwoord zal geven op toonen, dat de algemeene belangen hen ter harte gaan. de E0^a en de 0nm0gelijkheid zal betoogen om de troepen En bij dat al overdreven breed zijn soms de debatten, als het geldt het werk te critiseeren van een ander, dat men zelf niet ondernam of zelfs wellicht niet in staat was te ondernemen. Nu meene men niet, dat wij voorstanders van zwijgen zijn waar spreken plicht is. Een goed woord zal blijven vinden een goede plaats en de uitwerking van verstan dige woorden is niet te berekenen. Du choc des opinions jaülit la vérité! Maar er zijn quasi-opinies, holle klanken, die, al worden ze ook nog zoo aan elkaar getoetst, geen van Kreta terug te roepen en genoegen te nemen met de autonomie. Delyannis heeft een langdurige conferentie met den koning gehad. Er is bestoten drie lichtingen der reserve onder de wapenen te roepen de algemeene mobilisatie is tot later uitgesteld. De pantserschepen »Spetzai" en »Psara" liggen tot vertrek gereed. De bevelhebbers dier vaartuigen nemen verzegelde orders medezoodat de be stemming strikt geheim is. De »Times"-correspondent te Athene heeft een ont houd gehad met Delyannis. De minister-prns'd»liet zich niet nit over de nota der mogendheden de regeering stap nader brengen tot de waarheider worden in open- was reeds eerder langs zijdelingschen weg ter kennis bare vergaderingen soms dingen gezegd, uitmuntende gekomen van den inhoud der notaen Delyannis had door zóó een verrassend gemis aan helderheid, kenschet- n^e*s voeJ>eQ bij zijn vroegere verklaringen over de voornemens der regeering. Hij wees echter met nadruk sende zoo zeer het onverstand van den persoon des ge- dfl krijg8toBrn8tingen van Turkije. De regeering had achten sprekers, dat ze aan elkaar noch aan de waarheid bericht gekregen van geduchte samentrekkingen van getoetst kunnen worden. Turksche troepen aan de Thessalische grenswaarover Tegen debatten, uit zulke elementen bestaande, waaruit zij zich zeer bezorgd maakte en die haar de noodzakelijk- niets dan verwarring en nadeel ontstaat; waaruit de beid oplegdenkrachtige maatregelen tot verdediging- behandelde zaken nimmer anders dan slechter te voor- I werd te Athene door een talrijke menigte een schijn komen; die de springveer verlammen van dengeen, protestmeeting gebonden. De betoogers trokken naar het die poogt iets goeds te leveren en wiens werk in plaats paleis en drongen de vestibule binnen onder het geroep van verbeterd niet zelden wordt verbroddeld, tegen zulke debatten moetnaar wij meenen elk rechtschapen man te velde trekken. Mocht men dan in raads- en in andere openbare verga ringen eenmaal begrijpen, dat het geenszins onedelacht- baar en onwaardig is om zonder eenig debat een besluit te nemen, als de op- en aanmerkingen, welke immer en over elke zaak kunnen worden gemaakt, zich moeten bepalen tot nietigheden Mocht men eindelijk inzien, dat doen Leve de oorlog De kroonprins bedankte hen uit naam des konings maar maande hen tevens tot kalmte aan. Na het paleis verlaten te hebben, gingen de betoogers naar het ministerie van financiën. Een deputatiemee- rendeels uit studenten bestaandebegaf zich naar Dely annisdie verklaarde dat de regeering haar plicht zal doen zonder de vormen uit het oog te verliezen. Vervolgens trokken de betoogersondanks den aan houdenden regen nog geruimen tijd door de straten. Do regeering schijnt niet te willen (wellicht ook niet te kunnen) terugtreden. Mocht zjj een verlenging van boven zeggen, handelen boven verhandelen gaat en dat de termijn van zes dagen vragen, dan zouden de mogend- meer dan elders in openbare vergaderingen de woorden moeten gewikt en gewogen, omdat ze worden uitgespro ken voor de rechtbank der openbare meening, die stellig een veroordeelend vonnis zal uitspreken als er woorden gebezigd worden met weinig of geen zin. DUIïSCHIiANIW. Keizer Wilhelm en prins Hein- rich zijn Donderdagmorgen te Willemshavon aangekomen en met groot gejubel door de bevolking ontvangen. De hooge bezoekers reden rechtstreeks naar het exercitieveld, waar de recruten den eed aflegden. Na de plechtigheid hield de keizer een toesprnak waarin hij het vergaan van de »Iltis'' herdacht en den heldenmoed der bemanning van dit schip prees. De verplichte verzekering wegens ongelukken en ouderdom, welke nu 6 jaar in Duits -hland bestaat, omvat thans 11 millioen personen! In die 6 jaren zijn heden vermoedelijk geen bezwaar maken. Doch als de Grieksche regeering blijft volharden bij haar weigering zalnaar de Hamb. corr. verneemthet Duitsche blok kadeplan ten uitvoer worden gebracht. Aan de com mandanten der eskaders zal het worden overgelaten de blokkade te beperken tot den Piraeus of ook tot andere havens uit te strekken. Voorts zullen de Grieksche oor logsschepen en de transportschepen met munitie en troependie zich in de Middellandsche Zee bevindenin beslag werden genomen. Operaties van Europeescbe troe pen op het eiland om kolonel Vassos tot heengaan te dwingen, worden overwogen. 1TAMJ3. De zitting der Kamers is gesloten. De nieuwe verkiezingen zijn uitgeschreven op 21 Maart, de herstemmingen op 28 Maart. Het nieuwe parlement zal tegen 5 April bijeengeroepen worden. Uit Zeila wordt gemeld dat 96 Italiaansche ge vangenen den 25 Februari uit Harar naar Zeila zijn vertrokken. Zij worden in laatstgenoemde stad tegen den

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1