Telegrafische Berichten. Nederland. Stadsberichten. GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. lOen Maart verwacht. Drie honderd andere gevangenen zijn op weg naar Harar. SPASJïl. Generaal Polavieja heeft geseind, dat het nuttig zou zijn versterkingen te zenden, ten einde elke nieuwe poging tot oproer in Manilla te voorkomen. De regeering heeft besloten troepen te zenden als het noodig is. Het bericht, dat generaal Weyler zijn ontslag heeft gevraagd wegens de in vrijheidstelling van den Amerikaan Sanguily, wordt in officieele kringen te Madrid tegen gesproken. Men voegt er bij, dat generaal Weyler en de Spaansche regeering beiden overeengekomen zijn, dat de tijd voor de invoering der hervormingen op Cuba nog niet is gekomen. TURKIJE. Volgens de »Polit. Korr." zullen den 8 Maart aan de Grieksch-Turksche grens veertig bataljons Turksche infanterie, zestien veldbatterijen, 24 eskadrons cavalerie en zes duizend Baschibazoeks vereenigd zijn. Hiertegenover kan Griekenland, zelfs wanneer alle reser- ven onder de wapenen worden geroepen, niet meer dan twintig duizend man stellen. De Armenische patriarch heeft zich bij den Turk- schen grootvizier beklaagd over het uitstel in de ten uitvoerlegging der hervormingen, of over het vasthouden der Armenische gevangenen en het niet uitbetalen van de toegewezen ondersteuningsgelden. Tevens vestigde de pratriarch de aandacht op de agitatie der Muzelmansebe bevolking in de Armenische districten. Gelijkluidende vertooging heeft de patriarch naar Yildiz-kiosk gezonden, waarop de sultan de Porte ernstig heeft berispt! ATJGU. Onder dagteekening van den 5 is bij het ministerie van koloniën het volgende telegram van den G.-G. be treffende Atjeh ontvangen Bjj den tocht op 27 Februari naar Gleieng bekwam majoor A. E. N. B. Otken een schampschot. Uit Lepong 27 Februari een colonne over Kroeng Raba terug, de andere naar den bovenloop der Lepong-rivier vier inlandsche militairen gewond. De laatste colonne deed 28 Februari eene verkenning van den weg naar de XXII Moekims, arriveerde daar langs, na vierdaagscben marsch en zonder verliezen bij Tjot, Tjoeh en keerde via Tjot Basetoel terug naar Kota Radja. 6 Maart 1897. lie Cretensche quaestie. LONDEN. Eene buitengewone editie van de Chro nicle" bevat een telegram uit Athene van den volgenden inhoudEr is alle reden om te geloovendat eenige mogendheden Griekenland officieus hebben doen verstaan, dat de mogendheden geneigd zijnom na herstel der orde aan de Kretensers de keuze te laten over een defi nitief regeeringssteisel. Griekenland kan dan hare vloot terugroepen in afwachting van het plebisciet der Kre tensers. BRUSSEL. Gisterenavond had eene betooging der studenten ten gunste der Grieken plaats. Eene motie van sympathie met de Grieksche beweging werd aangenomen. Daarna ging men in optocht naar het turksche consulaat, waar gefloten, gejouwd en glasruiten ingeworpen werd. De politie dreef de menigte uiteen. meelfabrieken. Aan de tweede kamer der staten-generaal is door de Nederlandsche Vereeniging van Meelfabrieken" een uitvoerig adres gezondenwaarin zij betoogtdat de iseelindustrie hier te lande, tengevolge van onnatuurlijke, buitenlaadoche concurrentie met totalen ondergang wordt bedreigd dat die ondergang slechts te voorkomen is door een tijdelijk inkomend recht op tarwebloem van 1 per 100 kilo te heffen zoolang Frankrijk of een ander land een nitvoerpremie op tarwebloem verleent. Zij verzoekt dringend dat daartoe ten spoedigste het initi itief worde genomen. Na herinnerd te hebben, dat nergens de maalindostrie op zoo'n hoogen trap staat als hier in Nederlaud en nergens de fabrieken beter zijn ingericht en aangenomen mag worden dat de leiding der zaken met ijver en kennis geschiedt, zet zij uiteen, dat de ongunstige positie wordt veroorzaakt door de volgende omstandigheden 1°. het buitenland is bijna geheel voor ons ontoegankelijk door de schier overal bestaande inkomende rechten 2° het buitenland kan hier vrij invoeren3°. Frankrijk geeft aan zijne molenaars eene uitvoerpromiewaardoor de concurrentie op verschillende tijdstippen ons onmo gelijk wordt gemaakt; 4°. niet alleen op onze markt is die concurrentie van invloed maar ze belet ons in de weinige landenzooals bijv. ZwedenNoorwegen en Denemarken waarheen eenigen onzer een tamelijk aan zienlijken afzet vonden ons meel verder te plaatsen 5°. België heeft een recht op meel geheven van fres. 2 per 100 kilo. Daardoor gaat een groot deel van het Fransche en Amerikaansche meel, wat vroeger daar heen gingook naar Nederlandwaardoor de offerten nog dringender worden en ons is het onmogelijk verder ook in België te leveren6°. het van het buitenland hier ingevoerde meeldat ons die groote concurrentie aan doet, is in hoofdzaak van inferieure kwaliteit. Het beste deel van den graankorrel blijft in Amerika en Frankrijk bijvoorbeeld, waar alleen de eerste kwaliteit meel wordt geconsumeerd, terwijl de inferieure kwaliteiten, die daar minder gezocht zijn, naar Holland gaan. Overwinnen in den strijd tusschen de hollandsche molenaars en de buitenlandsche fabrikanten, om te voor zien in de consumtie van Nederlandde buitenlandsche molens, dan hebben zij niet alleen vrij spel, maar Neder land is ook afhankelijk van de fiscale maatregelen van Frankrijk. Komt de regeering daar tot het besef, dat de tegenwoordige regeling tegenover den landbouw daar in hooge mate onbillijk is, en gaat ze die veranderen dan zou het er met de positie van het broodetend hollandsche publiek al heel ongelukkig uitzien, wanneer het zijn meel uit het buitenland moest betrekken. Wat men dan meer zou moeten betalenis moeielijk te zeggen. Over een jaarlijksch verbruik van 336.000.000 kilo zou elke f 1 per 100 kilo reeds f 3.360.000 zijn. Eemnaal de industrie en de daarin gestoken kapitalen vernietigd zijnde zullen er niet zoo spoedig personen gevonden worden die hun kapitaal disponibel stellen voor de wederoprichting van fabrieken in een land, waar men het als een voordeel beschouwt de inlandsche industrie te doen vernietigen door een wellicht tijdelijke buitenlandsche kunstmatige concurrentie. De vereeniging eindigt haar adres aldusMoeten in een tijd waarin er langs alle mogelijke wegen getracht wordt om zelfs door de meest kunstmatige middelen den werkman arbeid te verschaffen, waar subsidiën ver leend worden aan behoeftige gemeenten, tot dekking der armverzorging voortspruitende uit gebrek aan arbeid moeten in dergelijke omstandigheden arbeidzameoppas sende arbeiders die direct of indirect aan de meelfa- brikatie hun brood vindentot werkloosheid gedoemd worden en moeten hunne gezinnen in armoede gedom peld worden, omdat onze regeering toelaat, dat eene ge zonde nationale industrie eenvoudig ten doode wordt opgeschreven doordat ze niet opgewassen is tegen een nitvoerpremie waardoor het machtige Frankrijk bare industrieelen in staat stelt hunne producten hier onder de waarde te verkoopen. Het adres draagt de naamteekeningen van de heeren P. van Dusseldorp A.Mzn., pres.; C. J. Canters; E. Koechlin R. van S olk Jos. Reijnvaan en J. van van Dusseldorp A.Mzn., secret. Heerhugowaard. De heer R. Meurs is door den gemeenteraad op zijn verzoek eervol ontslagen als hoofd der school No. 2. Scherinerliorn. Er doen zich den laatsten tijd alhier veel gevallen voor van zoogenaamden rooden hond. Laatste Berichten. Be Kretenser-quaestie. ATHENE, 5 Maart. De twee laatste lichtingen der reserve zijn opgeroepen. LONDEN, Maart. De admiraliteit ontving een tele gram van den schout-bii-nacht Harris gedateerd Suda 4 Maart. De admiraals, na kennis genomen te hebben van den brief van den Grieksehen commodore en het nieuws uit Europa, houden het er voor, dat iemand go- tracht heeft de publieke opinie in Europa en speciaal te Athene te misleiden door het doen voorkomen, dat zij de Turken tegen de Grieken beschermen. De admiraals verklaren, dat het altijd hun doel is geweest, bloedver gieten te voorkomen, zonder de Turken meer te begun stigen dan de insurgenten. Al hun besluiten zijn eenparig genomen en zij hopen, dat hun volmaakte eenstemmig heid hun regeeringen in staat zal stellen haar eigen opinie te vormen. Minister Balfour zeide in het Lagerhuis, dat hij geen ernstige gevolgen vreesde van het telegram dat gisteren, na de discussie over de buitenlandsche politiek, aan den koning der Hellenen was gezonden. [Dit telegram onderteokend door 100 liberale en Iersche afgevaardigden, luidde: »Wij ondergeteekonden, leden van het Huis der Ge meenten, wenschen aan Uwe Majesteit onze waardeering te betuigen voor den dienst welken Uwer Majesteits regeering en volk hebben bewezen aan de beschaving op het eiland Kreta en onze vurige hoop uit te spreken voor de toekomstige veiligheid en welzijn van uw koninkrijk."] Hoorn. Tot voorzijtter van den raad van beroep voor de personeele belastingen voor deze gemeente is benoemd de heer M. de Jong. Benoemd tot voorzitter van den raad van beroep voor de personeele belastingen voor deze gemeente de heer mr. H. Boelmans ter Sptll. Het bericht omtrent de 40-jarige vervulling van het predikambt door den heer «ls. H. «Ie Boer alhier behoeft in zooverre aanvulling, dat de tekst bij de door hem op zondag, den 28, gehouden gedachtenis-rede ont leend was aan R o m. 1 16a en dat hij te Knollendam zijne intrede deed op 22 februari 1857. Fedora". De »Vereenigde Tooneelisten", onder directie van den heer Jos. van Lier, zullen op Do> derdagden 11, in het lokaal Harmonie Sardou's bekend tooneelspel »Fedora" opvoeren. De hoofdrol zal worden vertolkt door mevr. Julia van Lier-Cuypers Naar luid van de berichten uit de amsterdamsche pers heeft deze kunste nares van Fedora eene geheel andere figuur gecreëerd dan wij ook hier van mevr. Frenkel-Bouwmeester kennen. Aederlandsche Bank. Aan het voorloopig bericht, dat de Nederlandsche Bank maatregelen beraamde in den geest van de Duitsche Rijksbank, om de ontdekking van valsche teekeningen op wissels en promessen te bespoedigen en daardoor dit kwaad, in den laatsten tijd nog al eens voorgekomen, te beteugelen, kan thans, naar wij uit goede bron vernemen, het volgende worden toegevoegd. Voortaan zal de Neder landsche Bank, van hare hoofdbank te Amsterdam en van hare bijbank te Rotterdam uitgaande, aan de accep tanten van gedomicilieerd papier papier elders be taalbaar gesteld dan ten huize of ten kantore van den acceptant eene kennisgeving zenden, inhoudende, dat bij haar in portefeuille is gekomen een door hen getee- kende of geaccepteerde wissel met vermelding van bedrag, vervaldag en betaliugplaats. De kennisgeving wordt gezonden zonder dat de meerdere of mindere soliditeit van den discontanl in overweging komt. De maatregel heeft een algemeen karakter en kan dus niemand kwetsen. Integendeel zal die maatregel ook anderen dan de Nederlandsche Bank beschermen. De discontant toch, die onwetend een wissel met valsche teekening uit zijne portefeuille naar de portefeuille der Nederlandsche Bank overbrengt, wordt uit den aard der zaak eveneens gebaat door het stuiten van het kwaad. Volksvoorlezing. Niettegenstaande de weersgesteldheid te wenschen overliet, was de opkomst bij de vierde volksvoorlezing op woensdag, den 3, goed te noemen. En de opgekomenen hebben zich zeker niet beklaagd, want het was een aan gename, nuttige avond. Eenige leerlingen van den heer Springer, vioolleeraar aan de muziekschool alhier bene vens een paar dames hadden hunne welwillende mede werking toegezegd. Afwisselend werden dan ook viool en piano bespeeld terwijl de heer ds. A. B. Weiupc een drietal schetsen voordroeg. Met het voorspel van Lohengrin werd aangevangen, terwijl nog verder ten gehoore werden gebracht: Largo" van Handel, Noc turne van Mendelssohn, »Gondellied' en »A la Marzia" van Bohm en als slotnummer »Hochzeitmarsch' van Men delssohn. Al deze nummers werden verdienstelijk voor gedragen. Eene aangename afwisseling gaven de drie voordrachten van den heer Wempebestaande in twee schetsen van Haverschmidt»Op een Donderdagavond" en »Miju Ouders Huis", en één van den Ouden Heer Smits »Lentemijmering". Ook deze werden met ge noegen aangehoord. Het was zoowel een nuttige als aangename avond. Heeren leden van den Gemeenteraad worden opgeroepen tot bijwoning der vergadering op Woensdag, I© Haart 189!?, des namiddags 123/4 unr, ten einde te beraad slagen en te besluiten omtrent de hieronder vermelde punten. De Burgemeester, A. MACLAINE PONT. 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. naar aanleiding van een adres van J. Balder, inzake rioleering van Snaarmanslaan. 3. Rapport der commissie voor de belastingzaken enz., betreffende het verzekeren der gemeente-eigendommen tegen brandschade. 4. Voorstel van B. en W., strekkende tot uitkeering van f 410 aan de Naamlooze vennootschap Maatschappij tot oprichting en exploitatie van eene bad- en zwemin richting te Alkmaar", wegens rentegarantie. 5. Idem in zake wijziging der Verordening op de heffing eener belasting op het houden van honden. 6. Missive van B. en W. naar aanleiding van een adres van K. Bakker Dz., omtrent een geschil over de uitvoering van eenige bepalingen der Algemeene Politie verordening, 7. Voorstel van B. en W., om over te gaan tot den aankoop van eenige kachelster verwarming van ge meente-gebouwen 8. Idem in zake het brengen van eene wijziging in het plan van bebouwing van hot terrein op den hoek van den Stationsweg en den Bergerweg. 9. Idem betreffende overneming in onderhoud en eigendom van een ontworpen straat in het bouwterrein achter de Landstraatmet de trottoirs en de rioleering. 10. Idem in zake don verkoop van grond aan de Naamlooze vennootschap »Alkmaarsche IJzer- en Metaal gieterij, Fabriek van stoom- en andere werktuigen". 11. Idem, tot definitieve vaststelling van 's Raads voorloopig besluit van 10 Februari 11. No. 7, betreffende den aanleg en de exploitatie van een tram-omnibusdienst Groote KerkKennemerstraatweg. 12. Rapporten der commissie voor de belastingzaken enz., naar aanleiding van twee reclames tegen hunne aanslagen in de pi. dir. belasting naar het inkomen dienst 1896, van S. G. de Lange en van" mevr. de wed. J. L. l'Epagniol. 13. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van eene verordening op het heffen van gelden voor het gebruik van openbare gemeentewerken bezittingen of inrich tingen en eene verordening op de invordering dier gelden. De zaak J. C. St., marktmeester, zal 16 Maart a.s. voor de rechtbank alhier behandeld worden. Flsk Jubilee lingers. Dit gezelschap, uit 2 dames en 4 heeren (1 sopraan, 1 alt2 tenoren en 2 bassen) bestaande had evenals in andere steden van ons land ook hier in den avond van den 5 zeer veel succes ,en wel hoofdzakelijk dunkt ons door de voordracht hunner godsdienstige liederen. De ernst en eenvoud bij het ten gehoore brengen dezer liederen trof ons zeer. De stemmen vloeien in het ensem ble harmoniens ineen en vormen daardoor een prachtig geheel. Het fluisterendrein pianissimo in deze nummers herinnerde ons weer eens aan de heerlijke klanken van des heeren Dan. de Lange's a capella koor. Behalve één tenor en één zware zeer laag zingende bas hebben de stemmen op zich zelf niet veel bekoorlijks hetgeen in korte solo's was op te merken. De wereldsche liedereu zong men met groote opgewokt- heid maar konden toch niet zoo boeien. De melodiën van beide genres bewegen zich meestal in een beperkte toonomvang en de begeleiding, waarvoor een harmonium gebruikt werd is uiterst eenvoudig; zij bestaat uit ge wone accoordverbindingen. Met de uitvoering van fragmenten uit de cantate s Esther,'' van Bradburg was men minder gelukkig de bas o. a. zong in sommige gedeelten steeds te laag. Ook kon het werk or s niet bekoren. Niet alleen dat de muziek zich niet boven het alledaagsche verheft zij komt ook nog al eens in botsing met den tekst. Het »our soul is escaped," (Onze ziel is gevloden) bijv. zong men aan het slot van dit nummer op eene vroolijke melodie, in walstempo. Of dit nu amerikaansch is of wat ook heeten moge, doet er niet toe, zoo iets is x.iet te verdedigen dat gaat te ver. Met het uitvoeren hunner godsdienstige negerzangen zullen zij echter altijd en overal succes behalen. Wat zouden deze liederen in onze Groote Kerk een verheven indruk maken. Faardcnkeurlng. Voor de deze week te houden hongstenkenringen (twee-, driejarige en oudere), vanwege de afdeeling Noord holland van het Nederlandsch Paarden-Stam- b o e k zijn aangegeven voor die te S c h a g e n op den 9 25 stuks voor die te Beverwijk, op den 10, 15 stuks voor die te Haarlemmermeer, op den 11 30 stuks. Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD 4 Mrt. Cornelis Tames, te Helder, en Jobanta Koster, te Alkmaar. Gerrit Post en Haimke Ukens, beiden te Amsterdam, laatst alhier woonachtig) OVERLEDEN 6 Mrt. Mavgaretha Theodora Maria, d. van Andriesdo Vries en Joanna Catharina Clasina Maria Schre- derhof 17 j. en ruim 10 m.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2