Stedelijk Museum te Almaar. Itfegen en BJegentigste Jaargang, 1897. ZONDAG 7IAART. V eiligheids wet FAMILIERAARTEN. EEN OFFER. Colle eten. PARIJSCHE BRIEVEN. FEUILLETON. NO» 29. Tweede blad. t coi Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80} franco door het geheele rijk 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt nogmaals ter kennis van belanghebbenden lo. dat, overeenkomstig de artikelen 13 en 27 der Vei ligheidswet (wet van 20 Juli 1895, Staatsblad no. 137) het hoofd of de bestuurder van eene fabriek of werkplaats, gelegen binnen deze gemeente, vóór 1 April a. s., aan hem, burgemeester, moet zenden eene opgave waarvan het model ter secretarie ter visie is gelegd; 2o. dat op overtreding van art. 13, 1ste lid, of van art. 27 der Veiligheidswet in art. 19 dier wet eene straf is gesteld van hechtenis van ten hoogste eene maand of geldboete van ten hoogste honderd gulden 3o. dat de Veiligheidswet onder labrleken en werk plaatsen verstaat a. alle zoowel open als besloten ruimten, waar in of voor eenig bedrijf pleegt gewerkt te worden aan het vervaardigen, veranderen, herstellen, versieren, afwerken of op andere wijze tot verkoop of gebruik geschikt maken van voorwerpen of stoffen, of waar in of voor eenig bedrijf voorwerpen of stoffen eene daartoe strekkende bewerking plegen te ondergaan, een en ander voor zoover aldaar een kracht werk tuig of een oven wordt gebezigd of tien of meer personen plegen te verblijven. I). vlasbraakhokken en zwingelketen 4o. dat ODder krachtwerktuigen worden verstaan werktuigen, die de drijfkracht leveren, noodig voor het in beweging brengen van een arbeidswerktuig of aan een toestel, alsstoomwerktuigen, gas-, petro leum-, benzine-, heete lucht-, water-en electomotoren, wind-, water- en door dieren gedreven molens 5o. dat onder ovens worden verstaan zoodanige besloten ruimten, die verhit worden en dienen om te bakken, te calcineeren, droog te distilleeren, te gloeien, in te branden of te smelten, alsaardewerk- en porcelein- ovens, brood-, koek-, beschuit-en banketbakkersovens, emailleerovens, glasovens, gloeiovens, kalkovens, lak- ovens, moffelovenspannen-, steen- en tegelovens, retortovens, smeltovens, vlamovens. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 26 Februari 1897. A. MACLAINE PONT. Toegangskaarten a f 1,geldig eiken Daandag en Vrjjdag van 1 tot 3 uur, gedurende het jaar 1897, voor den houderzijn huisgenooten en logé's kunnen aangevraagd worden ter sectretarie der gemeente. Namens de Commissie van Toezicht, C. D. DONATH, lid-Secretaris. 65) Roman van H. RIDER HAGGARD. ZEVEN-EN-DERTIGSTE HOOFDSTUK. 'Uw dochter!' riep Joan, terwijl zij verbaasd opstond »u moet krankzinnig zijn! Wanneer ik uw dochter warezou u mij dan hebben kunnen voorliegenmij hebben kunnen behandelen zooals door u gedaan is »Ik bid je, luister, vóór je oordeelt en spaar mij voor het oogenblik je verwijtenwant ik ben niet in een stemming ze aan te hooren. Vergeet nietdat ik je niets had behoeven te vertellenhet geheim had met mij het graf in kunnen gaan." »Zou u niet bang zijn geweest te sterven met zulk een zonde in de ziel Hij maakte een smeekend gebaar en zy zweeg. »Joan vervolgde^hij, »ik zal je de gansche waarheid zeggen. Je bent niet alleen mijn kind, ie bent ook mgn wettig kind." »En miss Levinger - lady Graves, bedoel ik is zij dan ook uw wettig kind »Neen Zy b-t; h^r lip ten bloede toen zij dit hoorde. riep zij uit»nooit zal u misschien begrijpen wat u heeft gedaan door dat voor mij verborgen te houden. Weet u, dat mijn gansche leven daardoor ver woest is _»Ik bid je, Joan, beoordeel mij niet verkeerd. De Hemel is mijn getuige, dat ik meende aldus het best te handelen Luis- te_r: vele jaren geieden, toen ik nog een jonge man was, wilde het noodlot dat ik uw moeder Jane Lacon zou ontmoeten en leeren beminnen. Zij was mooials jij maar zij was opvliegend verschrikkelijk jaloersch en BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR, Overwegende dat bij hun college herhaaldelijk kennis gevingen worden ontvangen voor te houden collecten in deze gemeente ten behoeve van elders gevestigde instel lingen van weldadigheid, in het bijzonder te Amsterdam; dat deze collecten tot heden steeds door hun college werden tegen gehouden dat het echter te verwachton isdat daarmede hun nerzijds in verband met onlangs genomen Koninklijke besluiten niet langer zal kunnen worden voortgegaan dat het met het oog op de talrijke behoeften waarin deze gemeente zelve nog zal kunnen voorzien niet wen- schelijk kan worden geachtdorgelijke collecten ter voor koming van herhaling succès te doen hebben noorflgen de inwoners dezer gemeente dringend uit. hunne liefdegaven bij voorkomende collecten niet uit te reiken ten behoeve van instellingen van weldadigheid bulten lie Sen*eente gevestigd!doch die af te zonderen ter leniging van behoeften in deze gemeente zelve. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar A. MACLAINE PONT, Voorz. 26 Februari 1897. C. D. DONATH Secr. VI. Paris 2 Maart 1897. Mardi-Gras. Het is wel niet mogelijk aan iets anders te denken, over iets anders te schrijven op dezen ochtend van Mardi-Gras, als over den optocht van den Boeuf- Gras, den vetten os, en alles wat daarmede samenhangt. Zondag, maandag en dinsdag, drie feestdagen, kinderen en ouderen genieten allen vacantie, de scholen zijn ge- sloteD, vele handelshuizen eveneens, vooral heden namid dag, omdat men wel weet, dat van de tien bedienden er toch negen zonden wegblijven. En waarom zou men ook niet eens vroolijk zijn, waarom niet eens voor eenige dagen alle zorgen op zijde schuiven en eens lustig jool maken. Waarom zouden wij niet eens teveel eten, wij krijgen thans immers veertig dagen van onthouding, waarom dan nu niet gesmuld van pannekoeken en appel- beignets, van allerlei vette en dikke gerechten, welke wij vergezeld doen gaan van wijnen en apéritieven, zoo dat hall Parijs voorzeker morgenochtend zich verslaapt en men er den woensdagmorgen als vacantie moet bijnemen. Gisteren hebben wij den Boeuf-Gras gezien. De drie dikke ossen, welke elk de eer van ééne wandeling door Parijs hebben, wegen ongeveer 11 a 12 honderd^ilo's. De wandeling dnnrt van 's morgens elf tot 's avonds zes uur, de af te leggen weg is ongeveer 16 k 17 kilometers per dag, zoowat 50 kilometers voor de drie dagen. Of de figuranten ook moede zullen zijn. En ze zien er flink uit, al die mannen in fraaie costumes of koddige ver kleedingen en allerliefst zijn de vrouwen en meisjes, die deel uitmaken van den optocht, men zou zeggen, dat het de mooiste meisjes van Parijs zijn. En wat is het wanneer zij boos was, ruw in haar spreken. Zij kreeg echter een volkomen heerschappij over mij en zulk een overmacht had ze op mij dat ik er in toestemde haar te rouwen. Dat durfde ik echter hier niet te doen want ik was in die dagen arm en moest hard werken en het zou mij totaal geruïneerd hebben. Zonder tegen iemand een woord te zeggen gingen wij afzonderlijk naar Londen en daar werden wij in een afgelegen parochie in hot East End in hot geheim getrouwd. Hier is de copie van de trouwacte als bewijs voor de waarheid van hetgeen ik zeg en hij nam een papier uit een kistje, dat op een tafeltje naast hem stondreikte het Joan toe en ver volgde daarna: »Je zult begrijpen, dat het nooit goed kan gaan met een huwelijk tnsschen twee personen zoo verschillend in smaak, gewoonte en opvoeding. Een paar maanden waren wij gelukkig, toen begonnen de oneenigheden. Ik liet haar te Londen op kamers wonen en wanneer mijn betrekking als administrateur mij daarheen riep, bracht ik haar van tijd tot tijd een bezoek. Daar was zij echter niet mee tevreden, ivant zij wilde openlijk als mijn vrouw erkend worden en met mij naar Bradmouth terugkeeren Dat weigerde ik ik durfde werkelijk niet waarop zij met steeds grootere heftigheid tegen mij te keer ging. Bovendien werd ze verschrikkelijk jaloersch en gaf zij veel meer uit dan mijne inkomsten konden dragen. Ein delijk ging het niet langer, zij had mij toevallig op zekeren middag met een andere vronw in een rijtnig zien zitten en dat had zulk een uitbarsting ten gevolge, dat ik in mijn woede en wanhoop haar een lengen vertelde. zei haar, Joan dat zij eigenlijk mijn vronw niet was en dat zij geen recht op mij had want dat ik onder een valschen naam met haar getrouwd was. Op zich zelf was dit waar, want mijn naam is niet Levinger; doch het was met waar_, dat daardoor mijn huwelijk onwettig was, want zij noch iemand van al degenen onder wie ik jaren lang geleefd hebheeft mij ooit anders gekend, ioen je moeder dit hoordeantwoordde zij alleen dat zij zulk een gedrag juist van mij verwacht had en ik keerde des avonds naar Bradmouth terug nadat ik haar vroolijk in de groote stad, wat ligt de grond vol confettis, het is alsof men op een dik tapijt loopt en geen wonder, want ieder gooit die kleine papiertjes en van nit de vensters worden de volle zakken zoo maar geledigd en heeft het er veel van weg of het regent in alle kleuren, wit, rood, blauw, goud enz. enz. Het papier regeert als meester in deze drie dagen, papieren confettis, papieren serpentina, parapluies, programma's, zakdoeken, karikatu ren, alles van papier. Uit enkele vensters werpt men sous, heele en dubbele sous, eigenlijk eene leelijke aardigheid, want dat geeft een gedrang en gevecht van een troep vuile jongens, die op en over elkaar rollen, tot groot vermaak van de sous-strooiers, doch tot overlast van het publiek op straat. De optocht komt intusscheu nader en ziet er zeer fraai uit, eerst als gewoonlijk eeu escadron van gardes te paard, dan twee brigades van agenten, vervolgens de ware optocht Pierrots te voet in rozekleurig costuum, tamboers en trompetten, vervolgens prins Carnaval, een reusachtige cartonnen pop van 5 meter hoogte. Een troep wielrijders. Mannelijke poliehinelles te voet en vrouwelijke dito's te paard, Musketiers en Gaulois te paard. De char gaulois, door ossen voortgetrokken, de Boeuf-Gras op een fraaien char, wagens van landbouw, bloemen, varkens, levende wortelen, augurken, salade enz. enz., de optocht van de »100 kilo's," mannen met onmogelijk dikke buiken, enz. enz. in het geheel vijf en twintig wagens en groepen, met mannen en vrouwen verkleed als groenten, vruchten, varkens, ossen, apen, poezen enz. enz. En dit duurt drie dagen achtereen en 's avonds zijn alle koffiehuizen vol en wordt gegeten en gedronken, zijn er vele bals, waar hartstochtelijke dansers den nacht zoek brengen, waar veel kennis wordt aangeknoopt tns schen dansers en danseressen. Enkele twisten komen ook voor, een volksfeest zonder een enkelen bebloeden neus, zou nu eenmaal geen echt fête zijn. De Carnaval is zoo oud als de wereldten minste men vindt dit feest overalal is het onder andere be namingen. Bacchanales bij de Grieken Saturnales bij de Romeinen Fête des Fons Fête des Innocents, Mari- GrasCarème-Prenauthot zijn allen feesten voor het volk feesten voor narren en mallen. De feesten van den Vetten Os zijn in Frankrijk ook van ouden datum maar zij werden regelmatig ingestelddoor de slagersgilden van Parijs ongeveer vierhonderd jaar geleden. En altijd kwam dit feest met ieder jaar terugbehalve sedert eene eeuw met drie tusscbenpoozeneenmaal van 1792 tot 1799, onder de eerste republiek, welke die mascaraden verboodals zijnde onwaardig aan een vrij volk Van 1848 tot 1850 was weder een stilstand in de wandelingen van den Boeuf Gras en eindelijk na den oorlog van het jaar 1870 verviel de Carnaval geheel. Na de groote on heilen welke toon over het land kwamen was de lust voor mallen gedaan. Eerst tegen 1884 bogon men te beproeven weder iets vroolijker te zijn men nam met Carnaval de proef, doch het was niet veel bijzonders, totdat de parijsche handel begreepdat het zoo niet langer kon men riep van alle kanten om den Carnaval, om deu vetten oscommission werdon gevormd sobsi- diën werden verleend, en Carnaval herleefde. een som gelds had achtergelaten, want ik vermoedde, dat het lang zon duren voor wij elkaar terng zouden zien. Twee dagen daarna ontving ik een brief .van haar hier is hij en hij las hem voor: George Ik mag zijn wat je mij genoemd hebteen gemeene vrouw en een jaloersche feeks maar ik heb te veel trots om verder te leven met een schurk, die mij met een valsch huwelijk verleid heeft. Als ik zoo slecht was als je denkt, zon ik de hulp der wet inroepen, maar dat zal ik niet doen, hoofdzakelijk omdat het beter is, dat wjj elkaar niet terug zien. Ik ga nu regelrecht naar eeu plaats waar ze mij niet zullen vinden doe das geen moeite en stel maar geen onderzoek naar mij in. Ik heb je nog niet gezegddat ik een kleine te wachten ben. Als alles goed aflooptzal ik je dat doen weten hoort g®. niets dam kun je er zeker van zijn dat een van ons beiden dood is het kind of ik. VaarwelGeorgevoor een paar weken waren wij nog gelukkigen ofschoon jij mij haatblijf ik je liefhebben op mijn manier maar nooit zal ik weer met je samen willen leven das breek je hoofd niet verder over mij. Uw Jane »P. S. Daar ik mijn naam niet ken is het mjj na tuurlijk onmogelijker mede te teekenen." Toen ik dezen brief ontving, begaf ik mij onmiddel lijk naar Londen en trachtte uw moeder op te sporen maar tevergeefs. Acht of negen maanden moeten ver- loopen zijn toen ik een brief ontving van een vrouw uit New-York als je hem lezen wilthier is hij waarbij was ingesloten een Amerikaansche acte van over lijden, die naar het mij voorkwam geheel in orde was van Jane Lacon afkomstig nit Bradmouth, in Engeland In dien brief werd medegedeeld, dat Jane Lacon, die zich voor weduwe had uitgegeven en als huishoudster dienst deed in een hotel te New-York ten huize van do schrijf- ster bij de geboorte van haar kind was overleden en op

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 5