Nederland. Hopen wij dat dia feesten blijven, lachen is beter dan weenen en vredelievende feesten waarvan de slacht offers geene andere zijn dan drie dikke ossenbevallen ons beter dan de glorie van kanonnen en wapenen. Moge deze derde dag even goed en vroolijk voorbijgaan als de beide vorige dagen.J. M. T. Veehandel in Friesland. De handol in vette koeien is nog flauwer dan in de vorige week, door den vermeerderden aanvoer en de af nemende vraag. Evenzoo in melke koeien met dalende prijzen. In kalve koeien iets beter, daar de aanvoer daar van niet zoo groot is. De voordurende sluiting van de grenzen en de strenge bepalingen tegen de besmetting door het mond- en klauw zeer werken zeer nadeelig op den handel. In stieren is de handel wel zoo goed daar er beter verhouding komt tusschen vraag en aanbod. In vette schapen en lammeren iets beteromdat de vraag uit Londen toeneemt. In vette varkens minderdaar het aanbod de vraag overtreftwaardoor de prijzen dalen. In Londensche biggen traagook tengevolge van kleiner trek uit En geland. In zesweeksche biggen vlug daar de tijd is aango- broken dat de koeien kalven waardoor de hoeveelheid karnemelk met den dag vermeerdertwelke tot voedsel voor deze dieren moet dienen. In nuchtere kalveren stadig, door het toenemend aanbod. De prijzen zijn vette koeien 25 a 28 ct. per */2 kilo; melke dito f 75 d. f 155;kalve dito f 75 k f 150;vette kalveren 30 a 85 ct. per Vz kil° 5 nuchtere kalveren f 4 a f 7Vi vette schapen f 13 f 25weid- lammeren 1' 7 f 12 vette varkens (ruig) 17 a 18 ctLondensche biggen 14 a 15 ct.; magore varkeus f 11 f 24 vale zeugen f 23 a f 4S: zesweeksche biggen f 5'/2 a f 61/2. Baarn. De vrouw, die de vorige week haar man verwondde en zich zelve trachtte te verbranden is aan de bekomen brandwonden overleden. Haarlem. Als leden van do onlangs opgerichte »Volkskiesvereeniging" hebben zich reeds 500 personen gchagen. Aan het postkantoor alhier en de daar onder beboorende hulpkantoren werd gedurende de maand Februari ingelegd f 9368,34terugbetaald f 5367,47. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3430. Te Westwoud is tot lid van het dagelijksch be stuur der banne herkozen de heer POud Cz, en tot hoofdingeland de heer C. Koopman. Tot voorzitter der banne Oudijk, gemeente Westwoud, is herkozen de heer M. Buurman te Oudijk en tot hoofdingeland dier banne de heer J. Laan Kz. te Zwaagdijk. Gewestelijke Vereeniging iVoordholland. De gewestelijke vereeniging »Noordholland" van het Nederl. Onderwijzers-Genootschap telt tegenwoordig 38 afdeelingen met 1083 gewone leden. Het aantal leden van verdienste bedraagt 2, het aantal honoraire leden 32 en het aantal voorstanders 8. Alleen in Amsterdam zijn 433 onderwijzers en onderwijzeressen leden der vereeniging, in Alkmaar 47 en in Schagen 33. Hxamens Boekhouden. De voorjaars-examens in het boekhouden, de handelscorrespondentie en de moderne talen en de stenografie van Vooruit", Vereeni ging van handels- en kantoorbedienden te Amsterdam zullen bij genoegzame deelneming, worden gehouden op 7 en 8 April a.s. Examinatoren voor het boekhouden zijn de heeren C. Knapper Kzn. en C. J. Theunisse; voor de Fransche taal, de heer H. C. P. Dirks voor de Engolsche taal de heer L. J. Voortman en voor de Duitsche taal, de heer dr. O. E. Poser. Programma's eu aanvraagbiljotten zijn gratis te bekomen bij den secretaris van onderwijs en handelswetenschappen den heer W. C. do Graafï, 2e Jansteenstraat 107. De aangifte voor het examen kan uiterlijk tot 31 Maart a.s. geschieden. Hulde aan baron Van Dedem. Thans is te Hoorn ter bezichtiging gesteld het model van het monument, dat in de Kamen zal worden opge richt ter nagedachtenis aan mr. W. K. baron van Dedem. Een vierkant voetstuk draagt een zuil, waarop aan de zijde het geslachtswapen der Van Dedem's prijkt. Op elk der vier zijden van het voetstuk zijn opschriften aange bracht. IJmuiden. Aan de nieuwe sluis alhier zijn de vorige week in tegenwoordigheid van ingenieurs van de Rijkswaterstaat, de bewegingswerktuigen van het paar midden-vloeddeuren in werking gesteld. Deze machines zijn aangebracht in twee aan beide zij den van genoemde sluisdeuren grenzende kelders, welke, met cement en asphalt overdektlangs een ijzeren trap te bereiken zijn en welke ruimten door gloeilampen ver licht kunnen worden. De toestellen tot het openen en sluiten van de deuren bestaan in eiken kelder uit drie electrische motors, in beweging te brengen door een dy namo, welke op eenigen afstand in oen machinegebouw geplaatst is. De grootste van die electrische motors brengt, in werking zijnde in den kelder een soort van wagentje in beweging dat met een beweegbaren ijzeren staaf aan de sluisdeur is bevestigd en deze daardoor kan ope nen of sluiten. Op dezelfde wijze worden de rioolscbuiven waar door men het buiten of binnenwater op denzelfden stand als in de sluiskolken kan brengen en de koopstan den welke tot de schutting der schepen in het bassin dienen door electramotoren iu beweging gebracht. Om echter het geheele toesteldat onder den grond zitte bedienen behoett men slechts een handel, welke daarboven op den kaaimuur staatin beweging te bren gen. Zoolang evenwel al deze toestellen voor de 12 sluis deuren nog niet geleverd zijn want men wil eerst met dit éene een proef nemen geschiedt het schutten nog op de gewone wijze. Gelijk men weet zijn deze machines tot het bewegen van de buitengewoon zware sluisdeuren geleverd door de Haarlemsche machinefabriekvoorheen Gebr. Figée en uitgevonden door de heeren Dufour en Hulswit inge nieurs bij die fabriek, naar aanleiding van de prijsvraag, welke in 1893 door den toenmaligen Minister van Wa terstaat was uitgeschreven. Van do 13 daarop ingekomen antwoorden uit het buitenland werd echter aan de uit vinding van deze Nedorlandsche ingenieurs de voorkeur gegeven. Bij de proefneming, welke goed voldeed waso.a. ook tegenwoordig een ingenieur, die daartoe door de Italiaau- sche regeering was aangezocht. Volksopvoeding. Mijnheer de Redacteur Mag ik U beleefd verzoeken om een plaatsje voor het volgende in de kolommen van uw geacht blad: Meer dan ooit is dunkt mij thans (door de uitbrei ding van het kiesrecht) de eisen naar eene betere opvoe ding van het volk gerechtvaardigddoch zelfs voor bet mogelijke gevaldat de toekomstige regeering van ons land democratisch zal zijn zal het zeker nog heel wat voeten in de aarde hebben vóór wij zoover zijn, dat ook voor het volk het onderwijs in zijn geheel toegankelijk zal zijn. En toch is het zaak, dat dit denkbeeld zoo spoedig mogelijk verwezenlijkt worde. Wie zal niet erkennen dat het lager onderwijs voor velen bij langen na niet voldoende is Wie zal niet er kennen dat veel goeds veel nuttigs verloren gaat voor de maatschappij omdat voor den arme de gelegenheid niet bestaat zich te bekwamen Kan het particulier initiatief hieraan niet te gemoet komen Als wij eens een bond oprichtten, een *Bond voor Volksopvoeding,die zich ten doel stelde het gratis ver strekken van onderwijs in de meest uitgebreide beteekenis, aan hen, die dat beter onderwijs niet kunnen betalen, en wij trachten dat doel te boreiken door 1°. het verstrekken van gewoon lager onderwijs aan allen voor wie op de scholen geen plaats is 2°. het verstrekken van ambachtsonderwijs aan alle toekomstige ambachtslieden, voor zoover mogelijk 3°. het verstrekken van meer uitgebreid lager, middel- haar uitdrukkelijk verlangen werd mij de acte van over lijden met haar trouwring en haar liefde toegezonden. Het spijt mij voor je moedor, Joan maar ik deed geen verder onderzoek zooals mijn plicht was geweest, want ik twijfelde niet aan de juistheid van het verhaal en het was in die dagen niet zoo gemakkelijk om aan de andere zijde van den Oceaan onderzoekingen in te stellen. Er ging een jaar voorbij en ik hertrouwde mijn tweede vrouw was Emma Johnson de dochter van den ouden Johnson die een gansche visschersvloot en nog andere eigendommen bezaten in het Roode Huis te Bradmouth woonde. Eenige maanden na ons huwelijk stierf hij en wij kwamen op Monk's Lodge te wonen dat wij met het overige van zijn vermogen geërfd hadden. Emma werd geboren en het was in dien tijd dat de moeder nog genoodzaakt was de kamer te houden, dat ikterwijl ik voor het huis heen en weer wandelde, een vrouw met een kind van vijftien maanden op de armen op mij zag afkomen. Die vrouw had iets in haar gang en houding, dat mij bokend voorkwam en ik bleef staan om haar in het voorbijgaan gade te slaan. Zij ging echter niet voor bij zij kwam recht op mij af en zei »Hoe maak je het George? Je zult me toch nog wei herkennen Je kind ken je natuurlijk niet.'' Het was je moeder, Joan en jij waart dat kind. »Ik dachtdat je dood waartJane", zei ik toen ik mijn spraak had teruggekregen. »Daar heb ik het ook juist op toegelegd, George" antwoordde zij »want toen had ik in New-York kans op een goed huwelijk en ik wilde nietdat je naar mij zou blijven zoekenal was je dan ook mijn wettige echtgenoot niet. Ik kon ook niet van het kind scheiden de kleine is van joudaar kun je zeker van zijn en ik heb alle papieren meegenomen om je te laten zien dat ik je niet bedrieg hier zijn ze geschreven op jou naam en den mijne of ten minste onder den naam waarop jij mij zoogenaamd getrouwd hebt." En zij gaf mij dit certificaat dat ik nu aan jou afsta. »Toen ik echter met dien man zou trouwen", vervolgd' zij, »werd het mij duidelijk dat ik daartoe niet in staat zou zijn want in mijn hart haatte ik dion man en ik bleef steeds aan jou denken. Daarom liet ik hem loopen en ik trachtte mijn liefde daar ginds te vergeten want het ging mij daar heel goed met kamers verhuren. Maar het hielp nietden ganscben dag dacht ik aan jedes nachts droomde ik over je en het einde wasdat ik alles verkocht wat ik bezat en naar hier terugkeerde. En als je me nu behoorlijk wilt trouwen des te beter en als je het niet doet goed dan zal ik het moeten verkroppen, maar ik zal je niet met rust laten, want dat heb ik al te lang gedaanen ik kan niet buiten je, dat is de waarheid. Het schijnt je goed te zijn gegaan; in den trein werd mij verteld dat je heel wat geld had en Monk's Lodge gekocht had en zoo ben ik hier dadelijk heen gegaan. Maar wat scheelt jeGeorge Je ziet er uit als een geest. Komgeef mij een kus en neem mij op in jou huis." Dat waren de woorden van uw moederJoan toen zij in het maanlicht, dicht bij den weg voor mij stond met jou in haar armen. Ik heb er geen lettergreep van vergeten. Toen zij uitgosproken had was ik genoodzaakt toch iets te zeggen. »Ik kan je niet in mijn huis opnemen", antwoordde ik»omdat ik getrouwd ben en het huis aan mijn vrouw toebehoort. Zij werd zoo bleek als een lijk en als ik haar niet gegrepen had, zou ze zijn gevallen. »0mijn God", zei ze»daar heb ik nooit aan ge dacht. Maar je zult mij toch niet geheel verstooten George? Want ik was je vrouw, vóór dat zij het was, en is dit niet je dochter Toen Joan heb ik weer gelogen maar wat schoot er mij anders over Je bent nooit mijn vrouw geweest", zei ik»en ik heb nu een andere dochter. Het is je eigen schuldwant als ik geweten had dat je nog leefdezou ik niet getrouwd zijn. Je hebt alles aan je zelf te danken, Jane, en aan niemand anders. Waarom heb je mij die valsche doodaacte gestuurd baar en hooger onderwijs aan allen, die daarvoor aanleg betoonen en wien het aan de middelen ont breekt voor zoover mogelijk. Zou dat geen heerlijk doel zijn Stel voor de leden van zoo'n bond eene contributie van f 1.per jaar, voor begunstigers minstens f 2.50. Stel verder, dat in alle gemeenten van ons land en onze koloniën afdeelingen worden opgericht, zou men dan niet denken dat men in ongelooflijk korten tijd hon derd duizenden leden zou tellen Wat zou zoo'n bond een nut stichten Hoevelen zouden die bond later zegenenEn wat zou de maatschappij een verplichting hebben aan zoo'n bond 1 Mij dunkt er is veel, zeer veel, neen, alles voor te zeggen. Welnu, indien er in den lande meer zijn, die het met mij eens zijn, en ik hoop dat het aantal legio zal zijn, dan zende men mij zijn of haar kaartje of briefkaart en wij zullen nader met elkander beraadslagen. Met dank voor de opname, mijnheer de Redacteur, heb ik de eer te zijn Uw. dw., Heldeb, Maart 1897. J, HENDRIK VAN BALEN. P.S. Daar het mij niet mogelijk was dit schrijven aan alle bladen in Nederland te zenden, verzoek ik redac teuren, die het niet ontvingen, beleefd maar dringend het te beschouwen als ook aan hen gericht en mij het nummer van het blad, waarin het is geplaatst, wel te willen zenden. Uitgeest. Getrouwd. 14 Febr. Jacob van ZaliDge en Neeltje Meijer. Ge boren. 10 Febr. Catharina, d. van Theodorus Kortekaas en van Klasina Rijs. 12 Matthijsz. van Jan Bakkum en Aagje Bakker. 15 Hendrika Maria, d. van Jacobus de Winter en Cornelia Maria Bisschop. 18 Dirk z. van Tamis Besse en Maartje Haan. üclioorl. Geboren. 17 Febr. Jacobusz. van S. Zwagerman en T. Bakker. Overleden. 7 Febr. Wilhelmina van Assem, 8 j. 9 Johannes Beukers 2 j. en 6 m. 12 Johannes Balvers echtgen. van Luske Haarsma, 63 j. 14 Antje Mulder, echtgen. van Jacob Hoet, 69 j. Sclicrmerhorn. Getrouwd. 11 Febr. Cornelis Groot, wed. van Antje Goed en Trijntje Veth, wed. van Jan Kooij. 23 Nicolaas Jonk en Cornelia Seijts. Geboren. 1 Febr. Bregjed. van Klaas Akkerman en Neeltje Burges. Overleden. 14 Febr. Jacob Leegwater echtgen. van Guurtje Poppes. Sieuwe Slieclorp. 128 Febr. Getrouwd. Johan Marie Eliazar Tisserand en Geertje Klerk. Tijs de Graaf en Maartje Wit. Ondertrouwd en getrouwd. Klaas Appelman en Trijntje Kaag. Geboren. Gerritz. van Jacob Groot en Trjjntje Joffer. Pie- ter, z. van Stephanus Fraij en Aartje Nooder. Niesje, d. van Simon Wit en Geertje Schardam. Simon z. van Jan Kistemaker en Guurtje Grin. O verleden. Cornelisz. van Cornelis Out en Jansje Eeken 11 m. Levenloos aangegeven zoon van Cornelis Wit Dz. en Aaltje Zeeman. Simon Nieuweboer, echtgen. van Bregje Spoelder, 50 j. »Dat weet ik niet", antwoordde zij heftig. »Ik deed het met een goede bedoelingmaar jij behoeft alles ook niet zoo gauw te gelooven. Zal je eens naar het kind omzien Georgeals mij iets overkomt Het is een lief meisjeen ik heb haar al een beetje praten geleerd." Ik verzocht je moederniet op deze wijze voort te gaan en vroeg haar, waar zij den nacht zou doorbrengen, omdat ik haar den volgenden morgen nog eens wilde spreken. Zij antwoorddedat zij naar haar zuster juffrouw Gillingwater, ging en reikte mij jou toe, om je te kussen. Toen ging zij heen en ik heb haar niet weer levend terug gezien. Het schijnt dat zij naar de Kroon en Mijter gegaan iszich aan je tante heeft bekend gemaakt en deze heeft verteld dat zij uit Amerika kwam waar zij veel onaangenaamheden had beleefd maar dat zij geld ge noeg had. Zij gaf je tante eenige biljetten van vijftig pond in bewaring. Toen zei zijdat ik de vertegen woordiger van sommige personen wasdie alles om trent haar wisten en dat ik zoo nu en dan eens naar het kind zou komen kijken. Daarna at ze iets, ging wandelen met het doel, zooals ze zei, om nog eens eenige bekende plekjes op te zoeken, omdat ze den volgenden morgen weer naar Londen ging en den volgenden morgen vond men haar dood aan den voet der klip maar hoe zij daar is gekomen, weet niemand. Dat, Joan, is de geschiedenis van het leven en het sterven van je moeder." »U bedoelt zeker de geschiedenis van het vermoor den mijner moeder antwoordde het meisje. »Als n haar niet had belogen, zou zij geen zelfmoord hebben gepleegd." »Je bent hard, Joan. Haar treft meer schuld dan mij. En bovendien geloof ik niet, dat zij zelfmoord heeft gepleegd. Daar was zij niet toe in staat. Op de plaats, waar zij van de klip is gevallen, stond een staketsel, dat later bleek gebroken te zijn. Ik vermoed, dat mijn arme, ongelukkige vrouw langs de klip is ge wandeld en, nadenkende wat zij nu zou doen, tegen dat vermolmde staketsel heeft geleund en dat zij daar mede naar beneden gestort is want ik ben er zeker van, dat zij er niet aan dacht, zich van het leven te berooven. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 6