No. 30. Iff eg-en en Megentigste Jaargang* 1897, WOENSDAG 10 MAART. Buitenland. ALKMAARSMIE COURANT. Deze Courant wordt Binsdag-, Bonderdag- en ïsterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8©; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,©6. Afzonderlijke nummerb S ets. Prijs der gewone Advertenticns Per regel 0,1&. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ïelefoonnui ter: 3 BELGIE. In den avond van den 5 hebben de Brnsselsche stadenten een Philhelleensche meeting geor ganiseerd waaraan door verschillende afgevaardigden werd deelgenomen. De vereenigingszaal was overvol. Een motie werd aangenomen waarin sympathie werd uitgesproken voor Griekenland en verontwaardiging over de moorden. Bij het eindigen der meeting vormden de studenten een optocht en begaven zij zich naar het Grieksche con sulaat, waar zij een luid gejuich aanhieven. Vervolgens begaven zij zich naar het Tnrksche consulaat; daar werd gejouwd en gefloten en zelfs met steenen naar de ruiten geworpen waarvan er verschillende gebroken werden. Een aantal politie-agenten, die toegesneld waren, dreven de menigte uiteen. Het aantal manifestanten wordt op driehonderd geschat. De Senaat heeft het wetsontwerp betreffende de hazardspelen in zijn geheel aangenomen. Door deze wet worden de hazard- en bankspelen op openbare of voor het publiek toegankelijke plaatsen verboden. Een uit zondering wordt gemaakt voor de steden Spa en Ostende, waar een speelbank geoorloofd is. »In het begin van de crisis hebben wij geen aanmoe diging ontvangen, zelfs geen goed woord, waardoor een overeenkomst gemakkelijk gemaakt zou zijn. Men heeft ons uitgescholden en bedreigd als stoute kinderen, die het den grooten menschen lastig maken. Zeker met onze waardigheid als volk behoefde geen rekening ge- honden te worden. Doch thans zal men er rekening mede moeten houden.'' In gelijken zin liet Delyannis zich uit Wij menen de autonomie van Kreta niet aan. Als Europa rechtvaardigheid wil, dan houde het een volks stemming op Kreta. Men vrage hen of zij Turksch wil len blijven, onafhankelijk willen worden of bij Grieken land gevoegd willen zijn. Ik weet vooruit hoe de uitslag zijn zal. »De volkstemming is de eenige oplossing. »Vóór wij terugwijken voor de bedreigingen van Europa, zullen wij liever verdwjjnen van de kaart van Enropa!" Dit is de wil de3 volks!" Intusschen is de Grieksche vloot uit de wateren van Kreta vertrokken, waarheen is onbekend. Yassos zal on getwijfeld op het eiland blijven. Den 7 hebben de insur- genten een vruchtelooze poging gedaan om het blokhuis van Malaxa door middel van dynamiet te vernielen. Een levendig geweervuur werd gewisseld tusschen Nizams en ir surgenten. Een compagnie Nizams heeft zich Daar Malaxa begeven. Ook trachtte men het blokhuis van Keratidi door middel van dynamiet te vernielen. Alleen met het zuidelijk gedeelte is dit gelukt. Daarbij zijn 3 Nizams gedood en 9 gewond. Het bericht dezer aan- BUITSCHIiANB. De minister van marine heeft bij de begrootings-commissie van den Rijksdag een me morie ingediendwaarin zeer groote sommen worden gevraagd voor uitbreiding der marine. Het totaal-cijfer is 328 millioen, te verdeelen over 4 jaar. Het doel is van Duitschland te maken een maritieme mogendheid randing heeft onder de Muzelmannen opgewondenheid den eersten rangminstens even krachtig als I veroorzaakt. van aen eersten rang Frankrijk is, opdat het Duitsche rijk een plaats kan innemen ook op maritiem gebied, die in overeenstemming is met de politieke beteekenis des rijks. >Niet voor de kustverdediging is deze groote uitbreiding der marine noodig", zeide de heer Hollmann. »De kusten verde digen zich zelf. Maar geheel onafhankelijk van de verdediging dos lands moet het rijk in staat zijn ook ter zee krachtig op te treden. Dat is de meening van hot opperste legorbestunr." »Viagen staat vrij", maar of de Rijksdag een der gelijk crediet zal toestaan, terwijl de landmacht eveneens steeds met nieuwe en hoogere eischen aankomtis nog te bezien. De stemming is niet zeer ten gunste der voorstellen. Indien de Rijksdag kort en bondig de gevraagde kre dieten afwijst, zal de regeering de Volksvertegenwoordi ging wel ontbinden. De »Voss. Zeitung" vreest echter, dat het einde van den strijd een nederlaag voor de regeering zijn zal. Want een groot aantal nieuwe pantserschepen beteekent nieuwe schulden niet alleen, maar ook nieuwe belastingen voor een plan, dat. zooais de »Reichsanz." zegt»door den onvoorzienen loop der gebeurtenissen in den kortsten tijd waardeloos kan worden gemaakt." EIÏGEIiAIKB. De Europeesche bladen verhalen een episode uit de Kretenser wateren die als zij juist is medegedeeld, de ernstigste gevolgen had kunnen hebben. Een Grieksch koopvaardijschip werd den 20 van de vorige maand opgemerkt in de nabijheid van het Grieksche kampbeproevende booten naar wal te zenden. Het zoeklicht verraadde de tegenwoordigheid aan den torpe dojager, waarop de Griek poogde te ontkomen. De Het onderdrukken van de muiterij der Turksche gen darmes heeft tot gevolg gehad, dat een geschil is gerezen tusschen den burgerlijken gouverneur en majoor Bor en den Britschen consul. Majoor Bor liet een onderofficier en 17 gendarmes, wier onschuld hem was gebleken, in vrijheid stellen en liet hen de wapenen overgeven aan de internationale gendarmerie. Deze is met de Turkschei gendarmerie vereenigd onder bevel van majoor Bor. IVjALIB. Crispi heeft aan een verslaggever zijn mee ning gezegd over de onlusten in het Oosten die hierop neerkomtDe aanwezigheid der Turken in Europa is een voortdurende schending van het volkerenrecht. Europa heeft telkenmale gezondigd, wanneer het poogde het voortbestaan van Turkije te verzekeren. Een oplossing ziet Crispi in het oude denkbeeld van een bond van Bal- kanstaten, met Konstantinopel als hoofdstad. De Muzel mannen zouden in dezen staat een plaats kunnen vinden, wanneer zij er als broeders en niet als heerschers wil den leven. De czaar moet binnen zijn tegenwoordige grenzen blijven de sultan moet terug naar Azië. Grie kenland moet niet aan Byzantium denkendat slechts het vervalniet het leven van een rijk beteekent. De Balkanstatenbond zou onzijdig verklaard moeten worden. IFANJK1. Te Puebla San Miguel, een Spaansch dorp met 500 inwoners is een bende van 38 Carlisten ge vangen genomen, die een opstand trachtte te verwekken. Bij hen zijn wapens en compromitteerende stukken ge vonden. De gevangenen verklaarden dat zij steun ver wachten van gelijktijdige opstanden in andere districten, waar on'angs de Carlisten ijverig propaganda hebben ge maakt. Bij het ontvangen van dit berichthebben de ministers van oorlog en binnenlandsche zaken aan de Bruiser" zond hem een kogel toe, waarop hij bijdraaide provinciale overheden bevel gezonden om krachtig op te en oogenschijnlijk onderworpen bleef stilliggen. Maar treden tegen elke poging om de orde te verstoren, onverwacht wendde het Grieksche schip en stoomde met I volle kracht op de Bruiser" aan met het kennelijk doel TURKIJE. De oorlogstoebereidselen worden voort om deze in de grond te boren. Het Britsche schip kou gezet. Men gelooftdat een conflict moeielijk te vormij nog juist door° met volle kracht achteruit te stoomen den is. De regeering beschikt over één millioen Turksche aan de botsing ontkomen. De Griek stoomde op twee ponden en heeft reeds 32.000 Mauser-geweren verzonden. of drie meter van den voorsteven van de »Brniser" voorbij. Nu deze aanval mislukt was gaf de kapitein van het Grieksche vaartuig zich zonder verderen tegen stand over. Hij had tenten, geweren en munitie aan boord ©RIEKENfUAAB. Er bestaat thans niet de minste De admiraliteit heeft de reserve der marine opgeroepen. Zeven compagnieën sapeurs en pioniers zijn naar Elas- soDa (aan de Grieksche grens) vertrokken om verdedigings werken aan te leggen. De spoorwegbrug tusschen Mo- nastir en Salonika heeft men met dynamiet laten sprin gen. Dagelijks vertrekken contingenten uit Anotoliö naar twijfel of het antwoord der regeering op de nota der Rodosto aan de Zee van Marmora mogendheden zal weigerend zijn. Koning George zeide in een interview Eene kngelsche actrice van naam mej. Ada Ward, Wij hebben lang genoeg geduld gehad. Bij den jongsten heeft het tooneel vaarwel gezegd om zich geheel te wij opstand, voor negen maanden, heb ik mijn uiterste best hen aan het Leger des deils. r i ti_ I D« 4-rtiaricrft nn.mfl nnc flt.fii gedaan om vrede te stichten. Ik predikte geduld en lankmoedigheid, hopend dat de mogendheden ons zouden helpen. De moorden op de Christenen zijn weer begonnen en nu verwijt men ons, dat wij tusschen beiden komen Hebben wij niet het recht, vrede te eischen voor ons en onze stamgenooten »En kunnen wij het kalm aanzien, als onze stamge nooten geslacht worden Moeten wij den hals gereed houden, zooais de Armeniërs Ook dezen hadden de sympatie en alle diplomatieke nota's van Europa vóór zich en zij zijn er aan om gekomen. De 43jarige dame nog steeds gevierd om haar talent en schoonheid kwam na haar laatste optreden in Heils leger kostuum uit haar kleedkamer om afscheid te nemen van hare kameradenonder wie zij hare kostuums en kostbaarheden verdeelde. Daarna ging zij zich present melden bij de troepen van Generaal Booth. Een cycloon te Fort-Barwiu. Van een te Melbourne gevestigd Nederlander is een brief ontvangen uit Port-Darwin, dd. 11 Januari 1897, bevattende bijzonderheden omtrent een hevige cycloon en aardbeving, welke daar in 't begin dezes jaars hebben Geen Autonomie Kreta wil bij Griekenland gevoegd I plaats gehad en waarvan tot dusver slechts korte, onvol- worden. Niet alleen de Christenen, ook de Mohamedanen verzoeken de annexatie. Ieder oogenblik kunnen nieuwe slachtingen voorkomen. Wij mogen niet langer aarzelen. Wij willen niet meer de kreten hooren van onze land- genooten, die Europa laat worgen. ledige telegraphische berichten bekend waren. Van bevrien de zijde ontvangen wij het volgende uittreksel uit bedoeld schrijven waarvan onze lezers zeker met belangstelling zullen kennis nemen »Den 7 Januari 1897 brak alhier (Port-Darwin) een geweldige storm los, die alle huizen, met uitzondering van één, tegen den grond heeft geslagen. Later brak een aardbeving uit en de muren, sommige van drie steenen dik, werden omgeworpen. Boven de kamer waar ik sliep werd op eens het dak van 't huis gerukt en de zinken platen, waaruit de daken hier bestaan, barricadeerden mijn deur, zoodat ik met een stoel de ruiten van mijn venster kapot sloeg om er uit te komen. Toen trachtte ik de familie op te zoeken in haar woonvertrek, maar wat ik daar zag was nog ergermen lag daar ouder de tafel gekropen en het dak lag recht over de tafel. Wij konden elkaar niet verstaan door bet gekletter van glas en zink. Drie dagen lang stroomde de regen als een ware zondvloed, waardoor een locaalspoortje geheel is weggedreven. Telegraafpalen zijn omgeworpen. Talrijk zijn de menschelijke slachtoffers. Enkelen heb ik uit de puinhoopen zien te voorschijn halen, het hoofd van den romp gescheidenAan eten en drinken kwam gebrek en binnen een 14 dagen tijds is geen hulp van elders te wachten. De ellende is groot." (Haarlemsche Courant.) Tentoonstelling Parijs 1900. Op de Wereldtentoonstelling te Parijs in 1900 zal natuurlijk de afdeeling „rijwielen" ook vertegenwoordigd zijn. Het daarvoor bestemde gebouw zal geheel bestaan uit enorm vergroote rijwieionderdeelen. Zoo zullen de ramen vervangen worden door reuzenwielen de deu ren door vorkenenz. Behalve een tentoonstelling van de ontwikkeling van het rijwiel van zijn ontstaan af tot het begin der twintigste eeuw, zal in dit gebouw een modelrijwielenfabriek te zien zijn. Verder zal alles, wat er in het paleis voorvalt, op rijwielen geschieden. Kellners zullen per fiets bedienen; een muziekkorps zal per fiets door bet gebouw rijden en zich doen hooren. Voor de water rij wielen zal in een nevengebouw een kolos- ,al bassin worden aangelegd met beweegbaren bodem, aardoor een sterke golfslag wordt teweeggebracht. (Kampioen.) Een ware sneltrein. De snelste trein, die ooit op het vasteland gereden heeft, is een proeftrein, met nieuwe machine, voor den grooten internationalen expresdienst uit Ostende naar St.-Petersburg. De snelheid werd bereist van 120 kilo meters in het uur. Truchtboomen. In vele deelen van Duitschland worden allengs meer straatwegen met vruchtboomen beplant. Dat daarin een niet onaanzienlijke bron van inkomsten kan gelegen zijn, bewijst het voorbeeld van het koninkrijk Saksen, waar de van die boomen ingeoogste vruchten in het jaar 1895 niet minder dan 142.000 mark hebben opgebracht. De hier te lande bestaande vereeniging, die zieh het planten van zulke boomen ten doel stelt, verdient dus wel steun. Men zegt dat Ellas Howe zijn hersens had af getobd voor hij ontdekte waar het oog van de naald dor naaimachine geplaatst moe3t worden. Zijn oorspron kelijk denkbeeld was het model van de gewone naald te volgennamelijk het oog aan den kop. Het kwam niet bij hem op het aan de punt te plaatsen, en hij zou mis schien nooit geslaagd zijn als hij niet gedroomd had dat hij een naaimachine voor een koning van een wilden volksstam moest maken. Evenals in zijn wakenden toestand was hij over de plaatsing van het oog der naald in verlegenheid. Hij droomde dat de Koning hem vier-en-twintig uur tijd had gegeven om de machine kant en klaar te maken. De doodstraf stond er op als zij dan nog niet af was. Howe werkte zoo hard als hij kon te vergeefs zijn geest pij nigend en eindelijk gaf hij het op. Toen droomde hij dat hij ter dood gebracht zou worden. Hij merkte op, dat de krijgslieden speren hadden, die aan de punt doorboord waren. Oogenblikkelijk had hij de oplossing van het raad sel gevonden en terwijl de uitvinder om uitstel van executie vroeg ontwaakte hij. Het was vier uur in den ochtend. Hij sprong het bed uit liep schielijk naar zijn werkplaat3, en om negen uur was er een ruw model gemaakt van een naald met het oog aan de punt. Daarna ging het gemakkelijk. Dit is de ware geschiedenis van een gewichtige om standigheid in de uitvinding van de naaimacnine en wel waard vermeld te worden. Schrijfmachines. Het »Rott. Nbld." geeft de volgende persiflage: »En hoe bevalt u de nieuwe type-writer?" vroeg de leverancier. »0 uitstekend 1 Ik begrijp niethoe ik het vroeger zonder heb kunnen doen." »Zoudt u mij ook een klein getuigschrift willen geven?" »Mot alle plezier 1" De man ging voor zijn machine zitten en een oogen blik later gaf hij het volgende aan den leverancier »na geBruyk vad deauTomaatishe type-writin. heb ik de eermijnv olie tevRedeheid over haar te ken- neate geven 1 h. Jantsen De agent nam het document aanmaar maakte spoedig dat hij wogkwam.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1