Nederland, Stadsfaerichten, Door den schilder Hubert Vos, te New-York, is aan zijne geboortestad Maastricht ten geschenke aangeboden het groote schilderijvoorstellende het »réfec- toire des femmes dans l'hospice des vieillards a Bruxelles", met welk stuk hij te Brussel en Parijs het gouden eere metaal heeft verworven. He Honing innen te Gouda. Het plan moet bestaan, dat bij de aanstaande komst der Koninginnen te Gouda, eene week na Paschen, HH. MM. een bezoek zullen brengen aan de Groote Kerk, ter bezichtiging van de beroemde geschilderde glazen. Vervolgeus zal waarschijnlijk worden bezocht de kaar senfabriek en vermoedelijk ook een pijpenfabriek. Veeziekten. Te Sliedrecht sterft tegenwoordig veel kostbaar rundvee aan de smoerziekte." Het vleesch wordt voor het verbruik afgekeurd en begraven. In de gemeente Haarlemmermeer is bij do landbouwers Evelein en Breure mond- en klauwzeer onder het rundvee uitgebroken. Te Steenbergen had de landbouwer C. v. O. aan een Rotterdamschen veekoopman toegestaan eenige koeien in zijn stal te laten overnachten. Het bleek echter, dat deze dieren het mond- en klauwzeer onder de leden hadden, betgeen tengevolge heeft gehad, dat ook het vee van dien landbouwer zelf door de ziekte is aangetast. Rotterdam. De vorige week stonden 2 knapen bij de Marinierskazerne door de ramen te gluren. Een sergeant geweermaker, wien dit niet beviel, loste toen een schot met een losse patroon, waardoor echter de glasruiten sprou- gen en de beide knapen zoodanig in het gelaat verwond werden, dat zij naar het Ziekenhuis moesten vervoerd worden. De eene knaap kon, na verbonden te zijn, het Ziekenhuis verlaten; de andere werd, wegens verwonding van het oog, naar het Gesticht voor Ooglijders gebracht. Haarlem. Het bestuur van de Christelijke Ver- eeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte hier en te Heemstede is van plan eene Kerkzaal etc. te bouwen voor het gesticht te Haarlem. Hiervoor heeft het van eene onbekende een cadeau van f 6000 ontvangen. Te Bfansweerd (Zeeland) is den 4 aangedreven een doosje waarin een gedrukt enveloppe aan Thomas M. Wright'' Shell Pish and Shrimp Salesman Billingsgate London. Achterop staat met potlood geschreven: ,,Het schip »Elisabeth" vergaat op het oogenblik om een of 4 '/2 in het gezicht van de Engelsche kust namid dag geladen met kopererts naar Bremen bemand met 22 koppen en een hond een groot reperatie aan de machine erg veel zee. De zeeën slaat 1 man van de brug." lonkhuizen. Alhier zal voor rekening van het Snouck van Loosenfonds een ziekenhuis worden gebouwd; het benoodigde terrein is reeds aangekocht. Met den bouw zal een aanvang worden gemaaktzoodra de ar-< beiderswoningen in het Snouck van Loosenpark voltooid! zullen zijn. Beverwijk. Aan de firma V. P. Braun Zoon, alhieris opgedragen de uitvoering van de onderhouds werken aan de spoor weglijn en HelderUitgeestVelsen IJmuiden en HaarlemZandvoort voor f 13200. De raming van f 13100 de heeren Braun waren de laagste van de 7 inschrijvers. Door den Commissaris der Koningin in Noordhol land zijn benoemd tot zetters voor 's Rijks directe belas tingen te Amsterdam de heer J. Hoogeweg, te Heemstede de heer J. van den Berg Jz., te Heiloo de heer J. van der Molen Sr., te Helder de heer W. Verhoeve Bruinvis, te Kwadijk de heer J. Uitentnis Jz., te Schermerhorn de heer W. Hartog te Twisk de heer B. Koolhaas. Tuinbouw- tentoonstclli ng. De afdeeling Aalsmeer en omstreken van de Maat schappij voor Tuinbouw en Plantknnde zal den 6 7 8 en 9 Juli a.s. een tentoonstelling honden van planten en bloemen. De afdeeling Leiden is voornemens van 7 tot en met 11 Juli a.s. eene tentoonstelling van bloemperken en tuinversieringen te houden. Barsingerhorn. De openbare uitvoering der gymnastiekvereeniging op den 7 werd door een groot publiek bijgewoond. De oefeningen en in het bijzonder de apotheose aan het slotwerden ten zeerste geroemd. Scliagen. Men is hier dezen winter wat goede tooneelvoorstellingen betreftniet verwend. Vroegere winters zag men hier een BouwmeesterJudelsJulia Cuijpers en andere sterren van de eerste grootte optreden, nu heeft men den 7 alleen kunnen bijwonen eone tooneel- voorstelling van het Amsterdamsch tooneelgezelschap onder directie van A. de la Mar spelende het bekende drama »Lazaro de veehoeder". Veel publiek was er voor deze voorstelling niet opgekomen hoewel de spelenden hun best deden iets goeds ten gehoore te brengen. De heer dr. A. C. Melchior is alhier in de plaats van den heer J. Winkeldie als zoodanig had bedankttot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs benoemd. Oostgraftdijk. Door commissarissen van het begrafenisfonds Oostgraftdijk en omstreken is onlangs verslag uitgebracht omtrent dat fonds in 1896. Aan con tributie was dat jaar ontvangen f 326,10 aan rente f40, terwijl het batig saldo over 1895 bedroeg f 1875,48 alzoo eene totale ontvangst van f 2241,58. De uitgaven bedroegen 7 uitkeeringen a f 50 wegens overlijden der deelhebbers en aan administratiekosten en buitengewone uitgaven f 51 samen f 401 zoodat de rekening sloot met een batig saldo van f 1840,58. Patronenfabriek aan de Hembrug. Den 3 had de officiëele opening van de Rijkspatro- nenfabriek plaats door den kapitein-chef. Nadat de contróle had plaats gevonden over de aan wezigheid der werklieden, werd door den kapitein een openings-woord uitgesproken, dat met een geestdriftig driewerf herhaald hoera voor de Koningin beantwoord werd. De kapitein droeg voorts de fabriek met hare diverse machinerieën over aan het nauwkeurig toezicht en do oplettende behandeling van de opzichters en werklieden, waarna de verdeeling van den arbeid in ploegen plaats vond. Heerhugowaard. Dezer dagen is C. M., tuin man alhier, in hechtenis genomen als beschuldigd van oplichting en valschheid ju geschrifte bij herhaling ge pleegd in zijne hoedanigheid als agent van twee begrafenis fondsen. De heer R. Meurs is door den gemeenteraad op zijn verzoek niet eervol ontslagen als hoofd van school No. 2, gelijk in het vorig nummer werd vermeld, maar op zijn verzoek ontslagen als hoofd der school. Terschelling. Van wege het Russische gouver nement is aan den heer D. Oepkes, agent der postboot, die de leiding op zich nam van de redding der beman ning van de Russische bark »Rosa," een zilveren beker vereerd. De heer E. de Boor, stuurman op de sleepboot, ontving, als erkenning voor zijne hulp bij diezelfde red ding, een zware gouden ring met kostbaren diamant. Wcstzaan. Bij de door Dijkgraaf en Heemraden van den polder Westzaan alhier gehouden verpachting van grasgewas aan den Westzanerdijk, den Lagendijk, den Noorddijk en den Nauernascheu Vaartdjjk, toebehoo- rende aan den polder Westzaan, hebben dezen te zamen opgebracht de som van f 1157, zijnde f 380 minder dan in 1896. Een meisje vermist. Sedert ruim twee weken wordt te Leiden vermist de 14jarige Anna de Vries. In den avond van den 18 Feb. verliet zij de ouderlijke woningom er echter tot nu toe niet weder te keoren. Bovendien bleek, dat, toen zij na zeven uur nog niet thuis kwam en er aan de school omtrent haar wegblijven geïnformeerd werd, zij er in het geheel niet geweest was. Een onderzoek, bij elders wonende familieleden, leidde ook tot geen resul taat en er bestaat niet het minste vermoeden of aan wijzing in welke richting een ondorzoek kan worden ingesteld. Helde-ontgi lining. Naar men meldt, werden onder Kootwijk (gem. Barneveld) door tusschenkomst van den directeur der Nederlandsche Heide-Maatschappij te Wageningen ettelijke honderden hectaren heidegrond voorloopig aangekocht voor rekening van het rijk met het doel die van rijks wege te doen ontginnen. De aankoop behoeft intusschen nog de goedkeuring der Staten-Generaal. Castrlcum. Als een bewijs der belangrijke vermin dering van prijzen der landerijen ban dienen, dat alhier in de vorige week een kapitale huismanswoning met 16 H.A. land is verkocht voor f 24.000, welke 11 jaar ge leden f 47.000 heeft opgebracht. Egmond aan Zee. Alhier is een politieke vrije kiesvereeniging opgericht 'door protestanten en oud-room- schen. Van de 170 kiezers naar de nieuwe wet is een 40-tal tot die vereeniging toegetreden. Het Maandblad tegen de vervalschlngen onder redactie van dr. van Hamel Roos en Harmens n°. 8bevataluinhoudend amerikaansch meel de zeepvervalschingenonderzoek van levensmiddelen en handelsartikelen gedaan aan het Bureau voor chemisch ^n microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291, Am sterdam (directeuren dr. van Hamel Roos en Harmens); contröle-onderzoekingen: advocaatbe schuit bier boter cognac gecondenseerde melk ge- emailleerde voorworpen jenever kaasstremselsuiker werken verduurzaamde levensmiddelen zeep uittreksel van de werkzaamheden in het laboratorium der K. N. Marineeen adres tegen broodvervalschingroode en witte wijn in verband met vervalsehingengevaarlijke conclusie in zake melkonderzoekwetenschap- prlijke berichton: over lage Reichert-Meissl ge- getallen bij boter ingezonden stukken: hollandsche cacaoboter zoogen. volkscacao vervalschte Tokayerwijn hygiëne en industrie: welke conserveermiddelen mogen in levensmiddelen en dranken worden toegestaan (slot)zoogenaamde niet vergiftige ontsmettingsmiddelen de nadeelen van het snuiven feuilleton: een slachtoffer der modede gevaren van het vleesch-dieetde gezondheid in verband met oesters de gevaren van slecht gemaakte valsche tanden correspondentie. Vergoeding voor liet gebruik van openbare gemeentewerken. Aan de leden van den Raad is verzonden de navolgende Nota van Burgemeester en Wethouders naar aan leiding eener missive van de Kamer van Koophandel en Fabriekenin zake de heffing van gelden voor het gebruik van openbare gemeentewerkenbezittingen of inrichtingen. (Zie ons nummer van 5 Februari j.l., waarin die missive in haar geheel is opgenomen.) Ons voorstel tot vaststelling van eeDe verordening op het heffen van gelden voor het gebruik van openbare gemeentewerken bezittingen of inrichtingen en eene daarbij behoorende verordening op de invordering dier gelden (bijlage No. 1 van het raadsverslag) werd bij besluit uwer vergadering van 13 Jauuari 11. No. 10 in handen gesteld van de Kamer van Koophandel en Fa brieken om bericht en raad waaraan bij missive dd. 1 Februari 11. No. 12/191 is voldaan. In de gelegenheid gesteld onze meening omtrent den inhoud dezer missive aan uwe vergadering mede te deelen, mogen wij ons niet ontveinzen, dat wij met een gevoel van leedwezen daaraan gevolg geven. Het komt ons voor, dat dit advies niet aan de Kamer had moeten worden gevraagd. En zoo wij ons tegen uw besluit daartoe in het geheel niet verzett'en moet dit daaraan worden toegeschreven dat het besluitaan het einde der zitting van 13 Januari 11. in der haast geno men, ons heeft verrast. Wij hadden moeten doen opmer ken, dat het niet aangaat de Kamer van Koophandel in eerste instantie een oordeel te laten vellen over een voorstel van het dagelij ksch bestuur aan den Raad opgemaakt in overleg met de raadscommissie voor de belastingzaken, waar B. en W., als daartoe evenzeer als de Raad bevoegd, het inwinnen van dat oordeel onnoodig hadden gerekend, onnoodig, omdat handel en nijverheid volstrekt niet speciaal betrokken zijn bij deze onze be lastingvoordracht onnoodig vooralomdat men in een gemeenteraad, samengesteld als uwe vergadering, waarin minstens 9 leden zitting hebben die zich geheel aan handel en nijverheid wijden (terwijl de Kamer slechts uit 7 handelaren bestaat) geen vrees behoeft te koesteren dat de zaken te weinig uit een commercieel of industrieel oogpunt zullen worden bekeken. Terecht naar onze meening, schrijft bovendien de Ka mer in de laatste zinsnede harer missivedat zij het uitbrengen van advies omtrent de mede in hare handen gestelde verordening op de invordering, niet op haar weg gelegen acht. En het is ook naar aanleiding dezer alleszins juiste opmerking, dat wij niet mogen verzwijgen verwonderd te zjjn geweestdat zij deze zienswijze niet eveneens tot de verordening op de heffing heeft uitge strekt. Ook die verordening maakt geen onderwerp van handel of nijverheid uit en de behandeling daarvan mag niet minder geacht worden te vallen buiten den kring harer werkzaamheid zooals die in art. 2 van het des betreffend koninklijk besluit is aangegeven. Omtrent de quaestiedoor de Kamer in hare missive aangeroerd of eene voordracht tot het heffen van haven-, kaai- en diepgelden wellicht aan de door ons aanhangig gemaakte voordracht had moeten voorafgaanzullen wij kort zijn, omdat het verwijt, dat dit meer voor de hand gelegen zoude hebben en dat het billijker en rationeeler zoude zijn geweestaan het adres van uwe vergadering en niet aan ons college is gericht. Slechts willen wij doen opmerkendat de Kamer waar zij beweertdat Alkmaar tde eenige gemeente in ons geheele Rijk is" waar eene dergelijke belasting niet bestaat, zich op eene onbe grijpelijke wijze vergist Tegenover deze beweringdie tot de geheel verkeerde gevolgtrekking zou kunnen leiden dat de gemeenteraad van Alkmaar in deze dan wel zeer nalatig is geweest, mag de verzekering worden gestelddat eene belasting op haven-, kaai- en diep gelden in verreweg de meeste gemeenten des Rijks niet bestaat. Zij wordt zoo goed als uitsluitend gevonden in plaatsen die middelpunten van verkeer vormen en in zoover vordient het n ar sommiger ineening, dieevenwel geenszins algemeen wordt gedeeldaanbeveling eene dergelijke belastingheffing, die hier vroeger heeft bestaan, te zijner tijd opnieuw te beproeven. Doch het is vooral om de weinige eenstemmigheid op dit punt, dat het ons geheel ongeraden voorkomt haar aan de thans voorge stelde te laten voorafgaan of daarmede te verbinden. De aanhangige voordracht is naar onze meening voor be handeling rijp. Wij achten het wenschelijk dat, wat hoden kan worden afgedaan, niet tot morgen worde uit gesteld. Al ware het inzicht van de Kamer juistdan nog zouden wij vreezendat bij uitstel van behandeling opnieuw zou blijkendat het betere de vijand is van het goede. Trouwens in dit opzicht meenen wij eenigen steun te vinden in het advies van de Kamerwaar zij in de tweede zinsnede harer missive de door onsin overleg met de commissie voor de belastingzaken voorgedragen heffingen niet onbillijk of overdreven gelieft te noemen en uwer vergadering salzoo" tot de aanneming daarvan adviseert, behoudens eenige wijzigingen, waaromtrent wij ons zullen veroorloven thans onze meening te zeggen. De Kamer is van oordeel, »dat in art. 2 letters es, c, r en s de belasting niet naar de lengte per meter, maar naar de ingenomen ruimte per vierkante(n) meter behoort te worden berekend." Ten aanzien van punt a kunnen wij dat gevoelen geenszins deelen. Steigers voor te bouwen of te ver bouwen huizen hebben eene normale breedte van 1.00 tot 1.25 M. Ze zijn soms breeder of smaller naarmate het ons college bij het verleenen eener vergunning, wen schelijk of noodzakelijk voorkomt daaromtrent voorschrif ten te geven. Voor nauwe straten als het Fnidsen en dergelijken, wordt steeds de voorwaarde gesteld, dat de te maken steiger zich over de geheele breedte der straat moet uitstrekken. Het bepalen der breedten van de steigers berust dan ook geheel in handen van B. en W., die daarbij rekening houden met de eischen van openbare veiligheid en verkeer. Vond het denkbeeld der Kamer ingang bij uwe vergaderingdan zou het ons willen toeschijnen dat daarmede eeDe ongelijkmatig drukkende belasting werd ingesteld, zwaarder of lichter drukkende naarmate het dagelijksch bestuur dat zou bepalenin elk geval zwaarder drukkende op de eigenaars van huizen in nauwe dan op die van huizen in breede straten. Om deze redenen gelooven wij, dat ons voorstel om voor de heffing sub a. de lengtemaat te bepalen beter is dan het amendement der Kamer om daarvoor de vlaktemaat te nemen. Omtrent punt c. begrijpen wij de bedoeling der Kamer niet. Zij wil ook voor de daar genoemde voorwerpen belasting hebben geheven niet naar den strekkenden doch naar den vierkanten meter. Maar dat hebben wij voor gesteld. Er staat duidelijk »p9r vierkanten meter." En ten bewijze, dat wij ons niet hebben vergist leze men de 2de zinsnede van art. 4. Wat de opmerkingen omtrent de letters r en s aan gaat, bij het stellen daarvan heeft eveneens de gedachte bij ons voorgezeten dat de breedten van aanlegsteigers en afgepaalde ruimten in gemeentewater door ons college, bij elke aanvraag, moeten worden vastgesteld. De open bare veiligheid en het verkeer zullen wederom op de breedten dezer voorwerpen naar gelang ons college zal meenen daaromtrent voorschriften te moeten geven, van grooten invloed zijn. Aangezien men hier echter met aanzienlijk minder algemeen voorkomende zaken te doen heeft, waarbij ons argument omtrent ongelijken druk, als bij de steigers, minder klemt, zullen wij ons eventueel tegen een amendement van uwe zijde om in de letters r. en s te lezen vierkante meters en meters niet verzetten. Doch noodig achten wij deze wijziging niet. De lengte van aanlegsteigers en van afgepaalde ruimten in gemeen tewaren, achten wij een zeer jnisten maatstaf van belas tingheffing gemakkelijker toe te passen bovendien dan eene belasting naar het oppervlak. De Kamer oordeelt voortsdat in hetzelfde art. 2 sub c. de heffing voor het opbreken van straten of we gen tot het maken en herstellen van de gas- en de duinwaterleiding, behooren te vervallen »omdat'\ zegt de Kamer van Koophandel, »de gemeente indirect reeds inkomsten heeft van het gebruik dier leidingen en deze in de straten of wegen steeds in orde dienen gehouden te worden ten behoeve van alle aangeslotenen." Men vergunne ons dit argument niet zeer krachtig te noemen. Indien de kosten van het weder in orde brengen der opgebroken straten moesten worden betaald door de aangeslotenen" dan zou, met het oog er op, dat onder hen vele neringdoenden zijn, voor welke de Kamer meende te moeten opkomen misschien kunnen beweerd

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2