No. 31. Eerste blad. Negen en Negentigste Jaargang. 1897. VKIJI) A (1 12 MAART. Zitting van den Gemeenteraad lyöoÊS Woensdag 10 Maart 1897, ALKMAARSCH F, COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,§0franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O, ®6. Afzonderlijke nummers 3 ets. i i Prijs der gewone Advertentlëm Per regel 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. pil Telefoonnummer s 3 VA IV ALKMAAR, 's namiddags 123/4 ure. Voorzitter de heer A. Maelaine Pont, burgemeester. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heeren 0. J. Can ters en J. 0. Witte. Secretaris de heer C. D. Donath. De Voorzitter opent de vergadering waarna de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd worden. 1. Aan de vergadering wordt medegedoeld a. dat op 4 Maart 1.1. heeft plaats gehad de verpachting der terreinen voor standplaatsen op de aanstaande kermis. Voor dezelfde inrichtingen van welke ten vorigen jare aan belasting werd ontvangen f 580, wordt thans f 1746 in den vorm van pachtpenningen ontvangen. De kermis in 1896 heeft in het geheel f 1060 opgebracht. Worden er in 1897 evenveel kramen opgesteld op plaatsen welke niet zijn verpachtdan zalnaar die verhoudingthans ruim f 2300 ter zake ontvangen worden b. dat bij de op 8 Maart 1.1. gehouden verpachting van 32 perceelen grasgewas der gemeenteslechts vier perceelen zijn verpacht met het oog op de lage pacht sommen welke werden geboden c. dat de heer dr. J. Broers heeft berichtde benoeming tot geneesheer in het Mannen- en Vronwengasthuis alhier aan te nemen d. dat het eerlang den Raad ter vaststelling aan te bieden kohier der pl. directe belasting naar het inkomen dienst 1897 een bedrag aanwijst van f 35296,58, zoo dat eene wijziging der verordening, opgenomen in het Gemeenteblad no. 14 van 1889 vooralsnog niet nood zakelijk is. a, b, c en d voor kennisgeving aangenomen. e. dat is Ingekomeneen adres dd. 22 Februari 1.1. van de Naamlooze Vennootschap »Alkmaarsche Tram- vereeniging", houdende het bericht, dat zij de aan haar verleende concessie tot den aanleg en de exploitatie vaa een paardentram van Alkmaar naar Oudkarspel onder de gestelde voorwaarde aanvaardten waarbij zij tevens uitstel verzoekt van den termijn bedoeld in art. 9 dier voorwaarden. Het eerste gedeelte van dit adres aangenomen voor kennisgevinghet tweede gedeelte gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad f. idem, een adres dd, 8 Maart 1.1. vau hetzelfde bestuur, houdende het verzoek om de bij raadsbesluit van 10 Februari 1.1. voorloopig vastgestelde concessie-voor waarden in zake den aanleg en de exploitatie van een tramdienst Groote kerkKenuemerstraatweg, met het oog op noodzakelijke wijzigingen in die voorwaar den nog niet definitief te willen vaststellen. Zal worden behandeld bij punt 11 der agenda. g. idemeen adres ongedateerd den 25 Februari 1.1. ontvangen van M. Lnbckéom de concessie-stoomtram BeverwijkAlkmaar te mogen overdragen aan de »3o ciété anonyme Beige des Tramways Neérlandais''. In handen van Burg. en Weth. om bericht en raad. h. idem, eene missive dd. 3 Maart 11. van de Maatschappij tot exploitatie van waterleidingen in Nederland hou dende berichtdat noch mevrouw van Reenen geb Rendorp, noch do Gemeenteraad van Bergen, vergun niug hebben willen verleenen, dat aan de ingezetenen van Heiloo voor zooveel deze wonen in hnizen aan de oostzijde van den Kennemerstraatweg, tegenover of op geen grooter afstand dan 100 Meter van woningen staande op het grondgebied der gemeente Alkmaar water worde geleverd uit de duinwaterleiding i. idem, eene missive van P. van den Ende en P. Hoek stra, directeur van en opzichter bij den reinigings dienst, houdende dankbetuiging voor de hun bij Raads besluit van 10 Februari 1.1. verleende gratificatie nit de gemeentekas idem eene missive dd. 24 Februari 1.1. No. 19 van de Ged. Statenten geleide van het goedgekeurde 2e snppletoire kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1896. ht' en j voor kennisgeving aangenomen. h. idem eene missive dd. 5 Maart 1.1. No. 2217 van de regenten van het Burgerweeshuishoudende verzoek om eenige af- en overschrijvingen te mogen doen op de begrooting van de genoemde instelling, dienst 1896 Gesteld in handen van de commissie voor de belas tingzaken en eenige andere onderwerpen van financi- eelen aard om bericht en raad. I. idem, een amendement van den heer mr. H. Boelmans ter Spillin zake de heden aan de orde zijnde tingvoordracht. Te behandelen bij punt 13 der agenda. m. idem, drie aanbiedingen van brandwaarborgmaat schappijen, in zake het verzekeren der gemeente-eigen dommen tegen brandschade, en wel eene van de brandverzekering-maatschappij »Hol land" te Dordrecht (f 0,52 per mille), eene van de verzekering-maatschappij »l'Union" te Parijs en eene van de brandwaarborg-maatschappij Beperkt risico" te Groningen (f 0,45 per mille). Te behandelen bij punt 3 der agenda. Rloleerlng ünaarinanslaan. 2. In de vergadering van 13 Januari 11. werd het voorstel van B. en W. opgemaakt na gepleegd overleg met de commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud dor plaatselijke werken en eigen dommen naar aanleiding van een adres vau J. Balder, om vergunning tot den aanleg van een riool in de Snaarmanslaan en hem toe te zeggen dat dit riool te zijner tijd dooi' de gemeente in eigendom en onderhond zal worden overgenomen nadat daaromtrent het woord was gevoerd door den heer Mr. J. P. Kraakman aan hnn college teruggegeven met de nitnoodiging om in de volgende vergadering opnieuw in deze rapport te willen uitbrengen, daarbij rekening houdende met het door den beer Kraakman gesprokene. Dit gaf hun aanleiding den heer Kraakman te ver zoeken wel te willen mededeelen welke wijzigingen in het bedoelde voorstel door hem werden noodig geacht. Aan dat verzoek is welwillend voldaan. B. en W. hebben het gevoelen van den gemeente architect ingewonnen en zij verklaren geene termen te hebben kunnen vinden om wijzigingen in hnn eens gedane voorstel te brengen. Naar het schijnt laat de uitdrukking in de 4de alinea van dat voorstel»wanneer hij voor ongeveer de halve hosten van aanlegdie pl. m. 240 bedragenaan dui delijkheid te wenschen over in zoover dat bij sommige leden de opvatting heeft post gevatdat de hosten van aanleg van het riool 240 bedragen. Wellicht ten over vloede deelen zij dus nog eens mede, dat de halve kosten van aanleg een bedrag van f 240 zullen vorderen en dat, indien die halve kosten door andere eigenaars voor 12 te bon wen perceelen zijn voldaan, daarna niets meer voor aansluiting zal mogen gevorderd worden. Zij noodigen den Raad uit thans eene beschikking te nemen. De heer Stoel kan het voorstel van B. en W. wel ondersteunendoch hij zou weuschen dat zij geene aansluiting gingen verleenen tenzij de Snaarmanslaan evenals de Tuinstraat, eene breedte van 6 M'. verkrijgt. Hij acht e9ue dergelijke bepaling in het belang der ge meente, vooral nu men ter plaatse met 15 16 eigenaren te doen krijgt. De heer Bruinvis kan hierin medegaan. De heer P r e ij e r vraagt, of Balder aansluiting zal kunnen weigeren De Voorzitter antwoordt ontkennend. De heer Boelmans ter Spill vindt de bepaling van het voorstel van B. en W. ten deze niet erg duidelijk. Hij vertrouwtdat de bedoeling zal zijn als anderen wenschen aan te slniten voor f 20 per perceel, dat zal moeten worden toegestaan. De heer Kraakman verklaart, dat zijne principieele bezwaren van de vorige vergadering door B. en W. thans niet zijn ondervangen. Hij blijft er bij, dat hij het niet wenschelijk kan achten, ter voorkoming van moeilijkheden, particulieren in gemeentegrond te doen werken. In be ginsel is hij daartegen, 't Komt hem voor, dat de ge meente zelf het riool moet leggen. Er ontstaan dan geene bezwaren en B. en W. blijven bevoegd aansluitingen toe te staan. De kosten van aanleg ad f 480 zijn geen zaak van overwegend belang. Wanneer de gemeente dit werk zelf uitvoert, zal ze het riool kunnen leggen, zooals ze zelf wil. Wel heeft ze dan de uitgaaf ook, maar daar tegenover staat, dat ze direct het recht heeft gelden te ontvangen van Balder voor zyne aansluitingen. Er wordt bovendien nn reeds gezegd, dat Smit bereid is eveneens woningen aldaar te bouwen. Hij vraagtwat er tegen is als de Raad besluitdat de gemeente voor hare rekening het riool legt en dat daarmede een aanvang wordt gemaaktzoodra Balder 240 in de gemeentekas heeft gestorten voor iedere verdere aansluiting 25 wordt betaald. B. en W. hon den daarbij het heft in handen en de gelden voor aan sluiting te ontvangen vloeien in de gemeentekas. De gemeente heeft meerdere en hoogere lasten, dan enkel die van aanlegde bestrating zal moeten worden verbeterd. Hjj stelt daarom voor, dat de Raad besluit »dat de gemeente zelve make het riool in en de op- »hooging van de Snaarmanslaan, zooals het door B. en W. »is voorgesteld, onder bepaling, dat voor iedere op dat »riool aan te sluiten woningwelke geene mindere wer- »kelijke huurwaarde dan f 104 per jaar mag hebben 20 in de gemeentekas worde gestort en dat B. en W. »met het werk doen aanvangenzoodra daartoe voor »tien te bon wen woningen f 200 is gestort." De heer de Groot kan dit voorstel ondersteunen mits daaraan de bepaling wordt toegevoegd»dat de huizenrij aan de Snaarmanslaan minstens 3 Meter nit de as van die laan worde gebouwd.'' De heer Kraakman heeft hiertegen geen bezwaar en de heer Stoel kan hierin volkomen medegaan. De heer Kraakman gaat naar de meening van dezen echter te ver door eene huurwaarde van f 104 voor alle wo ningen toepasselijk te verklaron. Dit bedrag zou hij lager gesteld willen zien voor de huisjes, die niet aan de Snaarmanslaan en aan de Tuinstraat, maar meer naar binnen zullen worden gebouwd. Voor arbjiders is 80 al hoog genoeg. De heer Kraakman acht j 104 voorloopig niet te hoog. De huurprijs van de arbeiderswoningen zou door de gelegenheid van dergelijke woningen kunnen dalen. In de toekomst zal er voor de gemeente z.i. geen bezwaar bestaan, om deu huurprijs te verlagen. De heer Boelmans ter Spill wenscht te weteni of het aangaat voor eene dergelijke aansluiting f 20 te vragennn voor elke gewone aansluiting slechts 1 betaald wordt. Hij gelooftdat dit moeilijk zal gaan. De heer Kraakman vindt daarin geen bezwaar 't is eene bijdrage in eens, terwijl de 1 eene jaarlijks terugkeerende belasting is. De Voorzitter viudt f 20 in eens voordeeliger. Hij verklaart dat B. on W. geen bezwaar hebben het voorstel van den heer Kraakman over te nemen. De heer Boelmans ter Spill acht zijn bezwaar nog niet opgelost en de heer Goede, die den tijd niet gaarne vooruit loopt, meent ook te moeten constateeren, dat, als straks da nieuwe verordening wordt vastgesteld, deze zaak toch moeilijk zal worden. De heer Stoel antwoordtdat men met nog niet bestaande wetten thans geene rekening behoeft te houden. De heer de Groot kan met den beer Boelmans ter Spill niet medegaan. Hij zou het hefien van 1 recog nitie, zonder moer, onrechtvaardig achten tegenover den heer Kleintjes die alles voor eigen rekening heelt moe ten leggen. De heer Boelmans ter Spill zegtdat hij wel mee kan gaan met het voorsteldat de gemeente het riool legt, maar hij gelooft dat er bezwaar blijft bestaan, om 20 voor eene aansluiting te vragen van thans nog onbekende personen. De regel der verordening blijft dan niet gehandhaafd. Nadat de Voorzitter deed opmorken dat onder scheid dient te worden gemaakt tusschen aanleg en aansluiting, wordt het voorstel van den heer Kraakman in stemming gebracht en aangenomen met 14 tegen 1 stem, die van den heer Boelmans ter Spill. De heer Kraakman noodigde B. en W. nit, hoezeer de gemeente-architect in zijn advies verklaart, dat znlks niet op den weg van het dagelijkscb bestuur ligt de verschillende eigeuaren van perceelen aan de Tuinstraat te trachten te bewegen de handen ineen te slaan, ten einde van die straat, die hij goed aangelegd en rnim acht, eene go de straat te formeereu. De Voorzitter doet hiertoe de toezegging. Verzekering gemeente-eigendommen tegen brandschade. 3. De commissie tot de belastingzaken en eenige andere onderwerpen van fiaantieelen aard kan niet ondersteunen het voorstel van B. en W. om de verze kering der gemeente-eigendommen, met uitzondering van de gasfabriek en het pand aan de Zes Wielen tegen brandschade op te dragen aan de maatschappij »de Ne derlanden'' te Zutphen, tegen eene premie van gemiddeld f 0,57 per f 1000. De bezwaren van B. en W. tegen het aanbod der brandwaarborg-maatschappij firma H. van Veeren te Amsterdam, om alle eigendommen met uitzondering der gasfabriek te verzekeren tegen f 0,50 per milleacht de commissie niet gegrond eene voorafgaande taxa ie door 2 deskundigen is evenmin onbillijk ais tijdroovend en kan op eenvoudige wijze geschiedenen een verband van vijf jaren is eer kort dan lang te noemen omdat de perceelen eerst langzamerhand na het verstrijken der loopende termijnen in de nieuwe verzekering treden zoodat voor eenige de tijd daartoe na vijf jaren zelfs nog niet gekomen zal zijn. Overigens zal de gemeente zich wel het recht voorbehouden om van perceelen, die binnen genoemde vijf jaren gesloopt of verkocht mochten worden, de verzekering te doen eindigen. En wat het voordeel betreft, gelegen in het hier gevestigd zijn van een hoofd kantoor der Zutphensche maatschappij de commissie acht dit almede niet overwegend daar ook de Amster- damsche hier een vertegenwoordiger heeft en de gemeen schap met de hoofdstad zoo gemakkelijk is. Maar al mochten ook de beweegredenen van B. en W. zwaarder wegen dan de commissie vermag ze te schatteD, tot ver dediging eener 7 centen per mille hoogere premie, zijn zij zeker niet voldoende. De commissie vindt dan ook vrijheid voor te stellen om B. en W. te machtigen met de brand waarborg maatschappij firma H. van Veeren in overleg te treden over de verzekering der gemeente-eigendommen tegen brandschade, volgens hare aanbieding en voorwaarden. De Voorzitter verklaart, dat thans mede in be handeling komen de onder de ingekomen stukken onder letter m. vermelde drie adressen en een rapport van de commissie voor de belastingzaken enz., waaraan het volgende wordt ontleend. Ten aanzien van het in hare handen om bericht en raad gestelde adres der firma de Lange en de Moraaz waarbij zij de door haar vertegenwoordigde Utrechtsche algemeene brandwaarborg-maatschappij aanbeveelt voor het verzekeren der gemeente-eigendommen heeft de commissie tot de belastingzaken en eenige andere finan- tieele onderwerpen de eer, het volgende mede te deelen B. en W. hebben meermalenwanneer belangrijke posten te verzekeren waren, aan de alhier wonende cor respondenten van brandwaarborg-maatschappijen opgaaf gevraagd van de verlangd wordende premiën en de loopende verzekeringen zijn grootendeels het gevolg ge weest van den uitslag dier aanvragen. Meerdere als

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1