1897. ZONDAG 14 MAART. Veemarkten. Buitenland. Neder land, Inrichtingendie gevaar, schade of hin der knnnen veroorzaken. j^j O. 32 Kers te blad. Negen en Negentigste Jaargang. Uk M VA USUI F COURANT. Deze Courant wordt ölasdag-, Donderd»g- en Saterdag»vond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0>80; franco door het goheele rjjk 1, De 3 nummers 0,06. Afzonderlijke nummer, 3 cr.b. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote ietters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoennuniaer BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden dat de vee markt alhier van heden af weder is opengesteld voor veeafkomstig van ten zuiden van het IJ en het Koordzeekanaalvoor zooverre het niet is lij dende aan of verdacht van eene besmettelijke ziekte. Aanvoerders van vee worden uitgenoodigd zooveel mogelijk zorg te willen dragen dat vóór den aanvoer ter markt hun vee behoorlijk door henzelven is onder zocht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 12 Maart 1897. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen van J. B. H. BURGERS loodgieter alhier, om vergunning tot het oprichten van eene loodgieterswerkplaats in het perceel aan de Achterstraatwijk B, no. 58 en dat op Donderdag 25 Maart 1897, 's middags ten twaalf ure, ten stadshuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 11 Maart 1897. C. D. DONATH Secretaris. BEUG1E. Een dertigtal kamerleden, meerendeeis socialisten, hebben een telegram van sympathie aan de Griek9che regeering gezonden. Zij zeggen daarin dat zij zich aansluiten bij allen die, zooals Griekenland, voor de volken het recht eischen over zichzelf te beschikken, bjj allen die verontwaardigd zijn over de verkrachting van het recht door geweld." DUITSCHliMD. Het ontwerp tot uitbreiding der vloot heeft reeds in de begrootingscommissie, den staats secretaris voor de marine Hollman bijna zijn portefeuille gekost. Hollmann had zijn programma opgesteld in over leg met den Keizer, maar zonder den rijkskanselier of den staats-secretaris der schatkist daarin te kennen, en dezen waren dan ook zeer verbaasd, toen Hollmann het omvangrnke vlootplan in de commissie uit den Rijksdag liet ronddeelen. Na de vergadering der commissie, is daarover een hartig woordje gevallen, waarop Hollmann zijn ontslag aanbood, dat echter door den keizer is ge weigerd. Voor den rijkskanselier en den staats-secretaris der sehatkist bleef er, als zij niet zelf hun ontslag wilden nemen, niets over, dan zich bij Hollmann aan te sluiten. Inmiddels is de rapporteur der budget-commissie, dr. Lieber, ziek geworden, zoodat de commissie nog geen be slissing heeft kunnen nemen over het vlootplan. EÏNOEUAIND. Curzon zeide den 11 in het Lager huis, dat de grieksche zaakgelastigde in het departement van buitenlandsche zaken mondeling een mededeeling ter aanvulling van Griekonlands antwoord had gedaan. De tekst daarvan zal gepubliceerd worden, zoodra de zaak gelastigde dien goedgekeurd heeft. Tot 10 Maart zjjn te Bombay in het geheel 9032 ge vallen van pest voorgekomen, waarvan 7546 met den dood eindigden. In de laatste week bedroeg het sterfte cijfer 1326, tegen 1484 in de voorgaande week. Tot den 6 Maart zijn in het geheele gouvernement 14,856 ziekte en 12,204 sterfgevallen aangegeven. FRANMRUK. In deden 11 gehouden Kamerzitting verklaarde de minister Hanotaux, dat tusschen de mo gendheden een levendige wisseling van gedachten plaats heeft. De regeering kan niet vóór Maaadag de discussie aanvaarden over de interpellatie betreffende de Oostersche quaestie. De interpellatie werd ten slotte op dien dag bepaald. In den avond van den 11 had te Noisy-le-Sec de ont moeting plaats van koningin Victoria en president Faure De koningin bleef in den waggon omdat zij slecht ter been is. Het gesprek was zeer hartelijk en liep vooral over de reis der koningin. Nadat het onderhoud een kwartier had geduurd, vertrokken de beide treinen weer. Men vermoedt, dat op deze ontmoeting (door Koningin Victoria gewenscht) een nitnoodiging aan den president zal volgen om de jubilé-feesten te Londen te komen bijwonen. To Toulon is Dinsdagavond een Engelsch jacht aan gekomen, wolks eigenaar, volgens waarnemingen van den havenmeesterde voor anker liggende oorlogschepen nauwkeurig bezag en ijverig aanteekeningen maakte. De maritieme prefect heeft den kapitein van het jacht ge last onmiddellijk de haven te verlaten. De inspecteur der telegraphie in den Franschen Congostaat, die voor den aanleg van een telegraaflijn van Loango naar Librevilleaan het hoofd van een expeditie uit zijn standplaats was vertrokken is door zijn gevolg vermoord, toen hij zich op weg wilde begeven naar Majumbe, een streek die door alle onderzoekings reizigers wordt gevreesd. «RIEKE1NUA1VD. De pers is zonder uitzondering op de hand der Regeering pn koestert de besta ver wachtingen van een goede oplossing der Kretenser quaes tie, nu uit het feit, dat 't antwoord der mogendheden zóó lang op zich laat wachten, moet worden opgemaakt, dat de harmonie tusschen do vredestichters' niet zóó groot is als men uit het eerste optreden had moeten afleiden. Vreemd is 't zeker dat de mogendheden niet vóór het zenden van haar ultimatum overeengekomen zijn, welke gedragslijn gevolgd zou worden als Griekenland weigerde, iets wat niet alleen voor de hand lag, maar algemeen verwacht word. De geestdrift der bevolking blijft even groot. Vreemdelingen stroomen toeonder anderen Ciprianieen socialistisch lid der Italiaansche Kamer die dezer dagen in gezelschap van 15 Fransche vrijwilligers te Athene landdeen door de bevolking waaronder vele studenten met gejuich ontvangen werd. Gebrek aan geld heeft de Regeering niet te duchten. Een der oud-ministers verklaarde in een interview »Hoe wij aan geld moeten komen, vraagt gij? Voor belastingen heeft het Grieksche volk nooit geld gehad maar voor den oorlog heeft het millioenen over. Zonder nog te spreken van de schitterende resultaten der geld inzamelingen onder de Grieken in het buitenland be hoef ik u slechts te zeggen dat een rijke Griek Averof genaamd, de regeering heeft aangeboden, bij het uitbreken van den oorlog dadelijk 50 millioen drachmen beschik baar te stellen, en dat de Nationale Liga te Athene, dio 400,000 leden telt en jaarlijks 5 millioen aan contributies int, van haar vermogen 18 millioen goudfranken aan den Koning ter beschikking heeft gesteld." Over het ontzet van Kandano worden de volgende bij zonderheden gemeld. De Engelsche consul, sir A. Biliot.ti was er eerst alleen heengegaan. Hij vond de plaats geheel omsingeld door 6 a 7000 Kretensers die een gestadig vuur onderhielden waarop de Turken slechts flauwtjes antwoordden. Hij keerde naar Selino terug en begaf zich nog denzelfden nacht opnieuw naar Kandano met 250 Engelsche soldaten, 1Ü0 Franschen, 100 Oosten rijkers, 150 Russen en 55 Italianen, onder bevel van den commandant van een Engelsch oorlogsschip. Terwijl de strijdmacht in de buurt bleef, ging de consul de stad binnen om den uittocht te regelen. Met de insurgenten was afgesproken dat de Turksche soldaten de wapens mochten behouden, maar toen de bezetting buiten kwam ontrukten de Kretensers aan de Baschi-Bazoeks hun wapens; men had de grootste moeite om te beletten dat de muzelmannen gingen vuren. De Kretensers volgden de uitgewekenen totdat men aan een nauwen pas kwam; deze werd door het escorte afgezet, zoodat de insurgenten niet verder konden. In het geheel werden 543 mannen1047 vrouwen en kinderen en 340 soldaten in veiligheid gebracht. De bezetting had, toen zij verlost werd, nog slechts 7 kisten patronen; de ammunitie voor de kanonnen was uitgeput. Ook aan brood was gebrek maar anders had men het nog wel een jaar kunnen uithouden meende de gou verneur. Kapitein Karaka de aanvoerder der insurgenten om fleraklion, heeft tot den commandant van het Italiaansche pantserschip (dat op de insurgenten geschoten heeft) een protest gericht tegen het partijdig optreden der vloot ten gunste der Muzelmannen. Tegelijkertijd kondigt hij zijn onherroepelijk voornemen aan om het fort Hierapetra aan te vallen. Bij het bombardeeren van de opstandelingen te Hiera petra door een Italiaansch pantserschip is de aanvoerder Kominaki gedood door een kanonskogel. Men zegt dat nog 10 anderen gedood zijn. ITAUIE. De gewezen minister van financiën Son- nino heeft een open brief gezonden aan zijn kiezers waarin hij zich verklaait voor het behoud van het ge bied in Afrikadat op het oogenblik door Italië is bezet met uitzondering van Kassaladat aan Engeland zal worden afgestaan. Hij neemt de bepalingen van het Ita liaansch-Abessynisch vredetractaat aan en verklaart zich voor een concentratie-politiek en versterking van het gezag van de regeering Te Zeila zijn honderd Italiaansche gevangenen uit Abessynië aangekomen. Zij moeten den 11 naar hun vaderland zijn scheep gegaan. SPAAJE. Uit Manilla wordt gemeld dat de gou verneur-generaal Polavieja om twintig bataljons verster king heeft gevraagd. Een officieel bericht meldt dat Salitrani door de Spanjaarden is genomen. De vijand werd met een bajonet- aanval van de verschansingen verdreven. Generaal Zabala viel aan het hoofd van zijn colonnetien soldaten zijn gedood vijf officieren en 25 soldaten gekwetst. De op standelingen verloren 76 dooden. TURKIJE. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de bewapening wordt voortgezet. Reeds zijn langs de lijnen der Orient-Express 15U0 waggons met 25000 man, 500 paarden en het noodige oorlogsmaterieel naar Saloniki overgebracht. Bij de Grieksche voorposten aan de grenzen komen dagelijks halfverhongerde Turksche desertours aan die ontwapend en naar het binnenland worden gezonden. De Albaneezen verlaten eveneens hun vaandel en trekken weer naar het noorden. De Tbessalische Mohamedanen steunen do Grieksche troepen op alle denkbare manieren. De beriehten over de vervolging der Armeniërs in het vilayet Adana en vooral te Payas aan de golf van Alexaudrettezijn zoo onrustbarend dat de Engelsche gezant Sir Püilipp Currie ernstig de aandacht van de Porte gevestigd heeft op den toestand en op het onmid dellijk nemen van maatregelen aandringt, om moorden te beletten. VEREENIGUE STATEN, De Senaat heeft Maan dag het Britseh-Amerikaansche arbitrageverdrag opnieuw verwezen naar de commissie voor buitenlandsche aange legenheden. Hierdoor is voorkomen dat het verdrag gelijk in de Vereenigde Staten de gewoonte is met bij de sluiting niet behandelde ontwerpen, komt te vervallen. De wijzigingen die de commissie reeds had aangebracht, zijn echter wel vervallen, zoodat zij thans weder over den oorspronkelijken tekst gaat beraadslagen. Laatste Berichten. De Kretenser quaestie. PARIJS, 12 Maart. Wegens den verzoenenden geest van Griekenlands antwoord zullen de mogendheden, naar men zegt, een nieuwe nota opstellen. LONDEN, 12 Maart> Ter kennis van het Parlement is gebrachtdat de Grieksche zaakgelastigde in het departement van buitenlandsche zaken is gekomen om het volgende mede te deelen, namens den Griekschen minister van buitenlandsche zaken In vervolg van de nota, door de mogendheden aan de Koninklijke regeering van Griekenland gericht, acht ik het mijn plicht u mede te deelen. 1°. dat de Koninklijke regeering, waar zij voorstelt, dat de groote mogendheden aan de Grieksche troepen op Kreta zouden opdragen de orde te herstellen, gaarne zou zien dat detachementen van de eskaders der mogend heden met de Grieksche troepen samenwerken aan deze taak, indien de mogendheden hare toestemming wilden geven tot dezen maatregel 2°. Indien een plebisciet van het Kretenser volk in beginsel wordt aangenomen, zouden wij er geen bezwaar tegen hebben, dat Kreta onder de suzereiniteit van den sultan blijft, totdat deze maatregel ten uitvoer wordt gebracht.'' Schagen. De afdeeling »Schagen en omstreken" van den Bond van Nederl. Onderwijzers heeft den 11 besloten pogingen aan te wenden om minstens éénmaal in het jaar eene gecombineerde vergadering te houden van zuster-afdeelingen in Hollands Noorderkwartier, ten einde propaganda voor de denkbeelden van den Bond te maken zoowel onder niet-aangesloten onderwijzers als onder het volk. Den 3 April hoopt de heer F. Gielen den dag te her denken, waarop hij vóór 25 jaar als onderwijzer aan de r. c. school alhier benoemd werd. Tevens zal hij dan 25 jaar koster der parochiale kerk geweest zijn. Onze katholieke plaatsgenooten zullen dien dag voor hem zeker niet onopgemerkt voorbij laten gaan. De heer J. L. T. Gronemau, te Wleringerwaard, is gekozen tot voorzitter van de commissie van toezicht op het Landbouwonderwijs alhier, de heer S. Berman, bur gemeester onzer gemeente, tot secretaris dier commissie. Urseiu. Tot afgevaardige van de afdeeling »Ursem en omstreken" der Hollandscbe Maatschappij van landbouw, naar de voorjaarsvergadering der »Vereeuiging tot ont wikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwar tier," te houden op a. s. Woensdag 17 dezer te Benniug- broek, is gekozen de heer Jb. Houtkooper, tot zijn plaatsvervanger de heer S. de Heer. Barslngerhorn. Den 18 zal te K o 1 h o r n in eene vergadering van het Nutsdepartemeut optreden de heer Bigot. Nutsleden met hunne dames hebben vrijen toegang, terwijl voor niet-leden de toegangsprijs op 25 ets. is bepaald. Het is te verwachten, dat velen don begaafden spreker zullon gaan hooren. In den polder Waard en Groet is men met zaaien aangevangen. De karwei ontwikkelt zich reeds de regels zijn reeds op een afstand zichtbaar. Van het vorig jaar is hier nog veel kar weizaad, in alwachting eener hoogere markt. Kldden-Beemster. Den 11 des avonds had in het Heerenhuis de jaarlijksche openbare les der Zang school plaat*9 onder leiding van den onderwijzer G. Dekker alhier. Onder de vele zangscholen ten platte lande neemt dezedank zij den ijver van den directeur en den finantieelen steun van het »Nutvoorzeker eene eervolle plaats in. De school bevat, naar den leeftijd der kinderen, drie klassen. Zoowel theoretisch als prac- tisch wordt in deze klassen onderwijs gegeven, wat op de uitvoering bleek, daar de liederen eerst op noten, daarna op woorden werden ten gehoore gebracht, De hoogste klasse gaf dan ook een sterk proefje ten beste van haar vaardigheid in het solfigeeren. Ter afwisseling gaf de jeugd het zangspel »Na de markt," dat door zijn schoone, eenvoudige melodieën en typische costuums, oor en oog weldadig aandeed. Een paar vaderlandsche lie-

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1