Steflelijk lusBum te Almaar. No. 33. Wegen en Wegentigste Jaargang, 1897. WOENSDAG 17 MAART. V eiligheidswet, FAMILIERAARTEN. EEN OFFER. COLLECTEN. Veemarkten. G-evonden Uoorwerpen. Onbestelbare iBrieven, Buitenland. FEUILLETON. ALUAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ©,SO; franco door het geheele rjjk 1, De 3 nummers O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. 4Ria "V Telefoonnummer COURANT. Fr ijs der gewone Advertentlënt Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt nogmaals ter kennis van belanghebbenden lo. dat, overeenkomstig de artikelen 13 en 27 der Vei ligheidswet (wet van 20 Juli 1895, Staatsblad no. 137) het hoofd of de bestuurder van eone fabriek of werkplaats, gelegen binnen deze gemeente, vóór 1 April a. s., aan hem, burgemeester, moet zenden eene opgave waarvan het model ter secretarie ter inzage is gelegd; 2o. dat op overtreding van art. 13, 1ste lid, of van art. 27 der Veiligheidswet in art. 19 dier wet eene straf is gesteld van hechtenis van ten hoogste eene maand of geldboete van ten hoogste honderd gulden; 3o. dat de Veiligheidswet onder fabrieken en werk plaatsen verstaat a. alle zoowel open als besloten rnimten, waar in of voor eenig bedrijf pleegt gewerkt te worden aan het vervaardigen, veranderen, herstellen, versieren, afwerken of op andere wijze tot verkoop of gebruik geschikt maken van voorwerpen of stoffen, of waar in of voor eenig bedrijf voorwerpen of stoffen eene daartoe strekkende bewerking plegen te ondergaan, een en ander voor zoover aldaar een kraehtwerk- tulg of een oven wordt gebezigd oft ien of meer personen plegen te verblijven. b. vlasbraakhokken en zwiDgelketen 4o. dat onder krachtwerktuigen worden verstaan werktuigen, die de drijfkracht leveren, noodig voor het in beweging brengen van een arbeidswerktnig of aan een toestel, alsstoomwerktuigen, gas-, petro leum-, benzine-, beete lucht-, water-en electomotoren, wind-, water- en door dieren gedreven molens 5o. dat onder ovens worden verstaan zoodanige besloten ruimten, die verhit worden en dienen om te bakken, te calcineeren, droog te distilleeren, te gloeien, in te branden of te smelten, als aardewerk- en porcelein- ovens, brood-, koek-, beschuit-en banketbakkersovens, emailleerovens, glasovens, gloeiovens, kalkovens, lak- ovens, moffelovenspannen-steen- en tegelovens, retortovens, smeltovens, vlamovens. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 13 Maart 1897. A. MACLAINE PONT. Toegangskaarten a f 1,geldig eiken Maandag en Vrijdag van 1 tot 3 uur, gedurende het jaar 1897, voor den houderzijn huisgenooten en logé's kunnen aangevraagd worden ter sectretarie der gemeente. Namens de Commissie van Toezicht, C. D. DONATH, lid-Secretaris. Roman van H. RIDER HAGGARD. 68) Joan sliep voor het eerst onder het dak baars vaders of liever, zij had zich wel ter ruste gelegd, maar slapen kon zij niethoe vermoeid zij ook was. Zij dacht aan alles wat zij doorleefd en wat zij verloren had, en woede tegen het noodlot dreef haar de slaap uit de oogen. Eerst tegen den morgen viel zij in een lichte sluimering, en droomde. Zij droomde dat zij alleen stond op een rotspnnt; geen spoor van landgeen zweem van hooprondom haar niets dan de woedende zee. Van alle zijden stormden de golven op haar aanboven haar een donkere hemel de wind gierde en hnilde en tnsschen dat gehuil hoorde zij verschillende stemmendie elkaar haar zonden toe riepen. Golf op golf kwam aangerold en beukte tegen de rots; en al die golven waren bedekt met menschelijke aangezichten of liever het was één menschelijk aange zicht verdraaid en verwrongen tot allerlei vormen en door duizend valsche spiegels teruggekaatst na lang, nn breed dan kortnu zoo onmetelijk groot dat het den ganschen Oceaan overdekte en reikte tot aan den horizon, en dau weer dun als de ptmt eener speld, maar toch duidelijk zichtbaar en angstwekkend. Trekkend, en lachend en grijnzend en schreeuwend bleef het gelaat toch altijd hetzelfde het gelaat van Samuel Rock haar echtgenoot. En ai nader en nader kwam het, tot het eindelijk over haar voeten vloeide, en zich in tweeën scheidde. De eene helft schaterde van lachen de andere schreeuwde van doodsangsttot de beide helften zich weer aan elkaar voegdenoprezen uit de golven der zeedie plotseling rood was gewordenen de golven overstelpten haar trokken haar naar benedensteeds meer en meer naar de diepte van don oneindigen vrede, waar de stem van een kind haar riep. Toen ontwaakte zij en verheugde zich bij het zien van BURGEMEERSER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR, Overwegende dat bij hnn college herhaaldelijk kennis gevingen worden ontvangen voor te houden collecten in deze gemeente ten behoeve van elders gevestigde instellin gen van weldadigheid in heï bijzonder te Amsterdam dat deze collecten tot hedea steeds door hun college werden tegen gehouden dat het echter te verwachten is dat daarmedehun nerzijds in verband met onlangs genomen Koninklijke besluiten niet langer zal kennen worden voortgegaan dat het met het oog op de talrijke behoeften waarin deze gemeente zelve nog zal kunnen voorzien niet wen- scbelijk kan worden geacht, dergeljjke collecten ter voor koming van herhaling succès te doen hebben. Noodlgen de inwoners dezer gemeente dringend uit hunne liefdegaven bij voorkomende collecten niet uit te reiken ten behoeve van instellingen van weldadigheid, buiten de gemeente gevestigddoch die af te zonderen ter leniging van behoeften in deze gemeente zelve. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar A. MACLAINE PONT, Voorz. 13 Maart 1879. O. D. DONATH Seer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden dat de vee markt alhier van hoden af weder is opengesteld voor veeafkomstig van ter. zuiden van liet IJ en het Koordzeekanaalvoor zooverre het niet is lij dende aan of verdacht van eene besmettelijke ziekte. Aanvoerders van vee worden nitgenoodigd zooveel mogelijk zorg te willen dragen dat vóór den aanvoer ter markt hun vee behoorlijk door henzelven is onder zocht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 12 Maart 1897. C. D. DONATH, Secretaris. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tnsschen 9 en 12 uur een gondon medaljon een gouden ringeen griffel doos een r. e. kerkboekje, een rozenkrans, eenige sleu teltjes een potloodhouder, een jas en een horlogeketting. AlkmaarDe Commissaris van politie voorn., 13 Maart 1897. S. M. S. MODDERMAN Jr. verzonden gedurende de 2e helft der maand Februari van het postkantoor Alkmaar: Samson, Amsterdam Inspecteur, Haarlem Mej. G. de Vries Rotterdam W. P. VogelenzangUtrecht. het daglicht dat de kamer binnenstroomde; want die nachtmerrie had haar bang gemaakt ofschoon de gewaar wording van vrede, waarmede zij eindigde, haar weldadig had aangedaan. Zóó moest de dood zijn dacht zij. Bij het ontbijt vroeg Joan aan het dienstmeisjehoe het met mijnheer Levinger washet meisjedat nogal van een praatje hieldvertelde haardat mijnheer laat naar bed was gegaan, dat hij eerst verscheiden papieren had verbrand en gerangschikt en dat hij te bed zon bleven tot de dokter kwam. En verder vertelde zij dat er een brief was gekomen van sir Henrydie na de koffie mijnheer een bezoek zou brengen. Joan deelde het meisje mededat zij op Monk's Lodge zon blijven tot dokter Childs er geweest was doch dat mijnheer Levinger zich niet om haar behoefde te bekommeren want zij had maar een handkoffertje bij zich en kon den weg naar Bradmouth zelf wel vinden. Daarop ging zij naar haar kamer om in de eenzaamheid ongestoord na te kunnen denken. Henry kwam dus hier en zij verheugde zich daar over; want hoe pijnlijk een ontmoeting ook mocht zijn toch had zij besloten hem nog eenmaal te zien en dan voor het laatst. Alles Kon zij verdragen maar niet de gedachte, dat hij haar zon aanzien voor een deerne, voor een tronwelooze. Vandaag moest zij zich naar haar echtgenoot begeven; maar eerst zou Henry weten, waarom zij ging. Hij was nu veilig en wel getrouwd en dns kon het nn geen kwaad meer, dacht zij. En wanneer zij deze gelegenheid niet te baat nam wanneer zou zij dan weer een andere vinden Haar voorgevoel zei haar, dat haar leven te Bradmouth als de vrouw van Sarnnel Roek slechts van korten duur zou zijnen zij was er van overtuigddat hij wanneer zij eenmaal in zijn macht was, zorgvuldig zorg zon dragen dat zij bleef uit de nabijheid van den man dien zijdat wist hijlLf had. Het mocht niet heldhaftig zijnhet mocht zelf gebrek aan standvastigheid toonenmaar zij kon niet langer zwijgen; zij moest hem zien en zij zon hem zien, al zon het alleen zijn om hem te vertellendat zijn kind had geleefd, en dat het nn dood was. En bovendien nog iets. Zij moest hem waarschuwen dat het geheim, hetwelk zij den vorigen avond had leeren kennen nooithetzij directhetzij indirectter oore Van Sehermerhorn P. Kemper, Amsterdam. Briefkaart: J. G. de Jong, Amsterdam. DUITSCHIi ABJD. Dr. Lieber. de rapporteur van de be- grootingscommissie, is hersteld, zoodat Zaterdag de cre- diet-aanvraag behandeld kon worden voor twee nieuwe kruisers, 1 aviso, 1 torpedojager en 8 torpedobooten. De commissie weigerde de kredieten toe te staan. Door de ze weigering diep gekrenkt, heeft admiraal Hollman Za terdag opnieuw zijn verzoek om ontslag ingediend. De „Freis. Ztg." meeat, dat de hoading van den minister in de begrootingseommissie dit plan niet deed vermoeden. In vroeger jaren is er wel meer uit de begrooting van marine geschrapt dan thans. ESi'ftEIiA.WD. Te Londen is Vrijdagavond een groote meeting gehouden, »om een rechtvaardige en hu mane behandeling van de dappere bevrijders van Kreta te vragen." Sir Arthur Arnold presideerde en onder de sprekers waren H. Gladstone, Labonchère, John Dillon en Dominee Clifford. Er werden verschillende motiën aange nomen, waarin sympathie werd uitgesproken met de po ging der Kretensers om het Tnrksche juk af te werpen, en een beroep op de regeering werd gedaan, om aan te dringen, dat het Grieksche antwoord worde aangenomen door de mogendheden, en om afkeuring nit te spreken over hot gebruiken van geweld tegen de Grieken of Kre tenzers. De oude Gladstone had een telegram gezonden, luidende „God zegene uw pogingen om allen dwang tegen Grie kenland te doen ophouden en aid as Engeland voor schan de te bewaren.'' «ELIKKElVE.A]«rD. Nog steeds onveranderd is de stand der Kretenser quaestie. Dit talmen der mogend heden geeft de Regeering moed. De krijgstoerustingen worden ijverig voortgezet; het leger is mobiel verklaard, uit het overschot der reservisten zullen twee nieuwe regimenten en twee baiaijons infanterie gevormd worden. Van alle zijden komen vrijwilligers aanstormen doch daar de wet verbiedt, dat vreemdelingen in bet Grieksche leger dienen, zal er ijlings een vreemdelingenlegioen ge vormd worden. Van Kreta komen trenrige berichten er dreigt hon gersnood. Op het eiland zelf wordt weinig graan ver bouwd en de toevoer uit Athene is afgesneden. Bovendien is van den laatsten oogst slechts een deel binnengekomen, want de onlusten begonnen jnist. in den oogsttijd. Alleen in het oostelijk gedeelte van het eiland is de oogst binnengehaald, en aan vrachten, vijgen, ohinaasappelen en olijven is daar geen gebrek. Onder de vluchtelingen nit Kandano, die te Kanea in 200 huizen van Turken zijn ondergebracht, hearscht groot kwam van zijn vrouw. Zij had medelijden met Emma en Joan vermoedde hoe haar geluk verwoest moest zijn, wanneer zij vernam, op welke wijze zij Henry tot echt genoot had verkregen. Om zich zelf bekommerde Joan zich niet. De gansohe geschiedenis van leugen en be drog behoorde voor haar tot het verleden. Het kon haar weinig schelen of zij gelegitimeerd was of niet en wat zon het baten een poging te wagen tot rehabilitatie eener vrouwdie twintig jaren geleden gestorven was vooral wanneer dit moest geschieden ton koste van de eer haars vaders. Zij wist bovendien maar al te goed dat Sa i nel, zoodra hij kennis kreeg van den waren toe stand der zaken, niet zon rasten, vóór hij dat deel van Emma's fortuin in handen hadwaarop de wet hem aanspraak gaf. Neen zij had de bewijzen harer iden titeit in haar bezit en zij zou ze vernietigen en wan neer er nog meerdere bewijzen onder de papieren van haren vader gevonden werden moest Henry daar het zelfde mee doen. Toen dr. Childs tegen een uur of een vertrokken was, riep Joan de dienstmeid, die haar vertelde, dat de doctor den toestand van mijnheer steeds dezelfde vond en dat mijnheer op deze wijze nog hoogstens een paar maanden zou kannen leven. Maar het was ook mogelijk dat hij elk oogenblik zou kannen sterven en ofschoon de docter geen onmiddellijk gevaar duchtte, had hjj den zieke toch den raad gegeven in bed te blijven een geestelijke te ontbiedenwanneer hij dat mocht wenschen en zijn dochter, lady Graves, te verzoeken bij hem te komen en voorloopig bij hem te blijven. Joan bedaukte de meid liet de boodschap achterdat mijnheer Levinger haar kon laten roepen wanneer hij zulks wenschte en ging toen heen, met haar koffertje in de hand. Henry kon langs twee wegen Monk's Lodge bereiken; langs den weg voorbij de klip en langs dien welke naar het station leidde. Joan wist, dat er op ongeveer drie honderd meter afstand van Monk's Lodgeachter de krenpelboschjeseen tuinhuisje stondvan waar zij den weg langs de klip en dien naar het station kon overzien. Daar vatte zij post, zoodat zij sir Henry in elk geval moest zien komenwant zij wenschtedat haar ontmoeting geheim zon blijven en om gemakkelijk te bogrijpen redenen wilde zij hem ook niet in de

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1