I\T oorderkwartier. wij zo door een atoet van tien personen gevolgd. De heeren droegen korte wit zijdon broeken. Op afzonderlijke rij wielen aangekomen, zijn de jonge echtelingen op een tandem teruggekeerd. Verkiezing Prov. Staten. De verkiezing van een lid der Prov. Staten van Noordholland in het kiesdistrict Unkhuizen (vacature wijlen E. Koojjman Pz., te Andijk) is bepaald op 6 April a.s. Beschermende rechten. In de volgende week vergadert de commissie nit het Nederlandsch Landbouwcomité, ter behandeling van het vraagstuk der beschermende rechten. Zij bestaat uit de heeren EL P. Bultman, voorz., Haarlemmermeer dr. G. W. Bruinsma, Steenbergen J. K. Eienks, St. Ja- cobie-Parochie J. Einkes Borger, Leiden mr. P. H. A. Tydeman, TielJ. J. van WeelWolfaartsdijk mr, P. W. A. Cort van der Linden, 'Gravenhagejhr A. Mi- chiels van Kessenich, Eeimersberg-Nuth (Limburg)A. van Leeuwen, LeiderdorpW. A. Viruly Verbrugge, BotterdamJ. L. T. Groneman, Wieringerwaard. Deze maand is in een dorp nabij Leiden door een ambulant gozelschap vertoond »Bose Kate" van Nestor de Tière. Op het biljart was het tooneel opgeslagen. De keuken diende tot kleedkamer. Om uit de keuken in de zaal te komen moest men over het tot tooneel ingerichte biljart. In de groote scène in de smidse wandelde een meid met een groot blad met koppen chocolade uit de beuken over het biljart de zaal in. De tooneelisten speel den rustig door, alsof er niets gebeurde. Rijp. Het reizend tooneelgezelschap van Hart alhier tijdelijk gevestigd, dat met Pinksteren te Wormer- veer zijne voorstellingen hervat, zal dit jaar in verschil lende plaatsen des lands vertoonen het historische drama »De heldendood van Pieter Janszoon de Jong, van Lutje broek" (de bekende zonaaf uit Noordholland.) De kiesvereeniging Bijp Graft, Noordeinde, Zuid en Noordschermer zal zich bij de Liberale Unie aan sluiten. Gouda. De heer W. Hoogendijk Wz., de vorige week alhier overleden, heeft aan zijn gansche personeel, bestaande uit 38 man, legaten vermaakt. Ieder krijgt f 25 voor elk jaar, ia zijn dienst doorgebracht. Wanneer men weet, dat er werklieden zijn, die 30 en 45 dienstjaren hebben, kan men nagaan, dat de erflating een groote som bedraagt. - In plaats van wijlen den heer P. Donker Jz. Sr. is tot lid van het bestuur der banne Twisk gekozen de heer F. Slot. De 55ste algemeene vergadering van de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noor derkwartier werd op woensdag, den 17, gehouden te Benningbroek, in de kolfbaan van den heer J. Winkel. Tegenwoordig waren 61 leden en 8 gasten. De voorzitterde heer jhr. mr. P. van Foreest, opende de vergadering met een kort woord van wel kom, waarbij hij ook voor deze bijeenkomst de belangen van den landbouw den aanwezigen warm aanbeval. De notulen der vorige vergadering werden door den secretaris, den heer W. Teengs, voorgelezen. Zij von den een aandachtig gehoor en werden onveranderd goed gekeurd. Aan de afgetreden bestuursleden, de heeren Kaaskoo- per, Kaan en Kooij, werd door den voorzitter een woord van dank gebracht voor hunne bemoeiingen. Uit de mededeelingen bleek, dathet leden tal bedroeg 166 en 3 zoons van ledeneen adres is ingezonden aan den minister van binnenlandsche zaken, betreflende de tuberculose; een dito tot ondersteu ning van een adres der Friesehe Mij. van landbouw in zake de boterwet; eene missive is gericht aan den minister, houdende verzoek te bevorderen, dat spoedig worde medegedeeld over welk deel van de te verstrekken rijkssubsidie in zake rundveeverbetering door de Vereeniging zal kunnen worden beschiktde konink lijke goedkeuring op de statuten is verkregeneen adres aan de Eegeering en de Staten is gericht aangaande de parochie waar mijn moeder getrouwd is voor jou een geheim is geblevenevenals de plaats waar mijn geboorte is ingeschreven." »Dat alles zal ik van hem te weten komen", ant woordde hij grimmig hot hoofd schuddende in de rich ting van Monk's Lodge. »Als je iets om mij geeft, Henry, doe je dat niet ter wille van je vronw. Ik heb al zóó lang zonder naam geleefd ik kan het nog langermaar lady Graves zou het bestervenwanneer zij het geheim van haar geboorte en van haars vaders gedrag vernam.'' »Dat is waarJoanen toch moet goed gemaakt worden, wat aan jou misdreven is. Ois ooit een man in zulk een wreede positie geplaatst Je hebt gelijk voor zoover het Emma's geld betreftmaar haar naam behoort aan jou." »Ja, Henry; maar vergeet niet dat er pogingen zul len worden aangewend om je vrouw ook van haar ver mogen te berooven, zoodra het bekend wordt wie zij is »Door wion »Door mijn echtgenoot." Er ontstond eenige minuten stiltedaarna vervolgde Joan »Ik heb nog iets vergeten Henry. Ik heb nog iets voor je, waarin je misschien belang stelt." Zij haalde een klein pakje van baar boezem te voorschijn. »Wat is dat?" vroeg hij huiverend. Slechts een lok van ons kind." En bij het overhandigen gaf zij hem een kus. Hij stak het pakje in den zak. Maar daarmede was ook al zijn kracht gebroken. »0 mijn God", kreunde hij»vergeef mij maar dat is meer dan ik verdragen kan." Het volgende oogenblik lagen zij in eikaars armen en zij bemerkten den man nietdie met een gelaat waarop doodelijke haat lagvan uit een verborgen heek geen blik van hen had afgewend en elk woord van hun gesprek had verstaan. Wordt vervolgd. de subsidie aan den zuivelconsulent en reeds van eerstgenoemde de toezegging is ingekomen van eene toelage van f 2000. Bij monde van den heer P. Schenk werd door de financieele commissie geadviseerd tot onveranderde goed keuring der rekening over 1896, wat dienovereen komstig geschiedde. Door den heer W. Teengs werd verslag uitgebracht over de jongste vergadering van het Nederlandsche Paarden-Stamboek. Het verslag van de werkzaamheden van den zuivel consulent in het afgeloopen jaar werd der vergade ring, bij afwezigheid van den heer Keestra, door den voorzitter voorgelezen. Van hetgeen door de pachtcommissiënin 1896 werd verricht, deed de G. Wonder voorlezing. De commissie voldeed aan twee aanvragen tot taxatie. Tegen over de meening van den heer L. Visser, die aandrong op openbaarmaking van de uitkomsten der taxatiën betoogden de heeren Groneman en v. Foreest dat de verhouding tusschen aanvrager en commissiën geheel van vertroawelijken aard behoort te zijn. Het bestuursvoorstel tot het nemen van proeven met bloembollencultuur, waarvoor nogmaals en thans voor het laatst eene subsidie uit de kas werd gevraagdword aangenomen zonder beraadslaging on zonder hoofdelijke stemming. Het verleenen van eene b ij d r a g e van 200 voor de veetentoonstelling tijdens het Landhuis- hondkundig Congres te Hoorn werd ingeleid door den Voorzitter. Met klem betoogde hij de wenschelijkheid om deze zaak te steunen, eene eerezaak voor deze streek, nu het congres ditmaal gehouden wordt in onze pro vincie. Hij wil slechts als voorwaarde zien gesteld, dat het te verleenen bedrag uitsluitend worde gebruikt voor de tentoonstelling. Door den heer L. Visser werd het bedrag te hoog geacht. Hij wilde tot f 50 de subsidie zien teruggebracht. Een warm verdediger vond het voorstel in den heer dr. K. H. M, van der Zande, die de uitgave, hoe hoog ook volkomen gerechtvaardigd achtte door het belang voor Noordholland om ons beste vee te brengen onder de oogen van hen die uit alle deelen van ons land te Hoorn te zamen komen. Desgeiijks de heer J. T. L. Groneman, die het levendig betreuren zou, als de ver gadering door den post niet aan te nemenaan de belangrijkheid van de tentoonstelling af breuk zou doen. Hij acht deze uitgaaf een consequent gevolg van hetgeen de Vereeniging in den laatsten tijd verricht heeft in zake de verbetering van het rundvee. De heer Visser trok daarop zijn voorstel in en werd het bestuursvoorstel bij acclamatie aangenomen. Omtrent het uitloven van eene gouden medalje of f 50, ten behoeve van de Inter nationale Landbouw tentoonstelling te 's Gravenhage, zeide de heer G. Wonder geen tegenstand te vreezen. Hij beval de aanneming ten zeerste aan. Onveranderd bij acclamatie werd het voorstel aangeno men. In de daarop gehouden pauze werden tot bestuurs leden gekozen de heeren K. Jonker Barsingerhorn J. Mol Jz., Berkhout en A. J. Peeck, te Schoorltot voorzitter de heer G. Wonder, Hoorn; tot afgevaardigde naar het Landhuishoudkundig congres de heer J. Zijp Kz., Abbekerk tot idem naar de vergade ring van het Nederlandsch-Paardenstam- b o o k de heer W. Teengsterwijl ten slotte Schagen werd aangewezen tot volgende vergaderplaats. Na de pauze was aan do beurt een door den heer D. Brander ingeleid bestuursvoorstel, betreffende de bevor dering eener theoretische opleiding van veeverloskun digen. In een uitgewerkt betoog schetste hij de wen- seheljjkheid, om zich met een bekwaam veearts in deze provincie in verbinding te stellen, ten einde door een cursus, theoretisch en practisch, voor de bekwaamheid van z. g. kalverenvilders meerderen waarborg te krijgen. De heer W. C. Visser meende reeds dadelijk en met weinig kosten verbetering te krijgen door de uitgave van een gemakkelijk verkrijgbaar werkje, waarin de voornaamste misliggingen van het ongeboren kalf wor den duidelijk gemaakt. De Voorzitter verklaarde zich bereid, namens het be stuur om dit denkbeeld te overwegen. Na nog eene opmerking van de heeren J. Baron en E. Visser werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer K. Breebaart gaf, namens het bestuur, in overwegingvan wege de Vereeniging een onderzoek in te stellen naar de suikerbietenteelt in andere streken. Het was bekend dat in onze zuidelijke pro vinciën de opbrengst in den regel grooter is. De benoe ming eener speciale commissie werd voor dit doel zeer wenschelijk geacht. Ook dit voorstel vond bij de aanwezigen de gevraagde instemming. De Voorzitter deelde daarop mede datanticipee- rende op het besluit der vergaderinghet bestuur zich reeds had vergewistdat de heeren K. BreebaartG. H. Geerligs en C. Nobel bereid waren deel uit te maken eener dergelijke commissie. Een crediet van f 100 werd gevraagd voor het comité van de proefzuivelboerderij en door den voor zitter toegelicht. De zaak staat er vrij goed voor de minister is voor het plan zeer gunstig gezind. Eeeds is door hem de opdracht verstrektom met bekwamen spoed op te maken een plan tot een nieuw proefstation met annexe boerderij. In afwachting daarvan echter maakt het comité kosten die moeielijk op andere wijze kunnen worden gedekt tenzij de Vereeniging daarvoor zich aansprakelijk stelle. Daaruit vloeit de crediet-aan- vrage van f 100 voort. Bij acclamatie, op voorstel van den heer W. 0. Visser, werd het crediet verleend. Het bestuur wenschte f 100 beschikbaar te krijgen, om als premie uit te loven voor de beste verzameling van minstens 20 stuks in Hollands Noorderkwartier in gevoerde engelsche fokrammen. De heer H. Vijn Hz. leidde dit voorstel in. De heer Zuurbier vreesde daarvan eene depreciatie van eventueel niet geprimeerde dieren. De heer E. Visser achtte den maatregel thans niet noodig meerer zijn reeds rammen genoeg. De heer Kruseman zou er de voorkeur aan geven, op eigen bodem het beste uit te zoeken en te primeeren en niet meer vreemd fokmateriaai intevoeren. De heer W. C. Visser sloot zich bij den vorigen spreker aanhij was ook van oordeel, dat het beste buitenlandsche geenszins altijd voor eigen bodem geschikt is. De heeren Kaaskooper en G. Groot zouden het ergste vreezen van kruising van uitsluitend inlandsche schapen rassen. Laatstgenoemde was zelfs van meening, dat ten slotte schapen met haar inplaats van met wol het resultaat zouden zijn. De heer JBaron wijst op de met inlandsche kruising verkregen uitkomsten van den heer Pauwen van West- Pannerden waaraan echter door verschillende sprekers weinig waarde wordt gehecht. Bij stemming werd het voorstel van den heer Kruseman, om alleen inlandsche kruising te bevorderen verworpen en het bestuursvoorstel aangenomen, in dier voege gewijzigd, overeenkomstig den wensch van den heer Kaaskooper, dat aan 2 van de beste koppels van 20 stuks ieder eene premie van 50 worde toegekend. Een belangwekkend debat volgde over een door den heer G. Groot ingeleide bespreking betreffende te verleenen steun aan een aan de Eegeering gericht adres in zake het mond- en klauwzeer van een 200tal belanghebben den uit Noordholland, ten einde te verkrijgen dat men de kwaal late doorzieken. De heer J. Baron zou dit middel erger dan de kwaal achten. Een gevolg zou slechts zijn, dat het buitenland ook voor kaas en boter zijne grenzen sloot. Hij zou er de voorkeur aan geven dat de Eegeering eene premie uitloofde van b.v. 10.000 voor de beste methode van inënting tegen mond- en klauwzeer. De heer Stapel zou evenzeer doorzieken een gevaar lijke maatregel achten. Van inënting verwacht hij meer dan van afmaken of doorzieken, wat hij lapmiddelen noemt. De heer Wijdenes acht de strekking van het adres in zoover ook gevaarlijk omdat de onderteekenaars vra gen, met den maatregel van doorzieken gepaard te doen gaan: sluiting van onze grenzen voor buitenlandsch vee. De heer van der Zande achtte het onmogelijkbij stemming uit te maken of doorzieken of inënting de beste weg is tot verbetering. Hij meent daarom, dat de Vereeniging het adres niet steunen kan doch ieder lid individueel kan beslissen of hij er zijnen naam onder plaatsen wil. Na sluiting der bespreking werd overeenkomstig het voorstel van den laatsten spreker besloten, en aangeno men een voorstel van den heer Baron om zich tot de Eegeering te wenden, met aandrang om eene belangrijke premie toe te staante vinden uit het bedrag van f 100.000, toegestaan voor de bestrjjding van mond- en klauwzeer voor het verstrekken van een proefondervin delijk doeltreffend gebleken entstof tegen deze ziekte. Naar aanleiding der begrooting waarvan de speciale commissie de goedkeuring voorsteldedrong de heer Groneman aan op verhooging van den post voor de pachtcommissiën tot dekking der dringende uitgaven waarvoor f 50 bepaald ontoereikend is. Spr. zou het gaarne gebracht zien op 150 waarover de bedoelde commissiën alleen bij volstrekte noodzakelijkheid zullen beschikken. Het bestuur geeft bij monde van den Voorzitter te kennen dat het tegen het voorstel van den heer Gro neman geen bezwaar heeft waarna de vergadering de begrooting aldus gewijzigd, zonder stemming goedkeurt. Ingekomen is nog een brief van de Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boterhandel, houdende verzoek om te steunen het door het Landbouw-eomité aan de Eegeering gezonden adres tot wijziging der boterwet. Aan het bestuur werd overgelatenna nauwkeurige kennisname van den inhoud van het adres, naar bevind van zaken te handelen. Bij de rondvraag vestigde de heer E. Visser de aandacht op de wenschelijkheid voor de Vereeniging, om te bevor deren den invoer van ons veeslag in Zweden. Spr. wil daartoe bij Gothenburg of Eeval bijvoorbeeld eene boerderij inrichten waar van ons vee voort durend voldoende voorraad wordt nagehouden, ten einde van daaruit den invoer in Zweden te bewerkstelligen. Hij wil nu van wege Noorderkwartier doen onderzoekeu of en in hoeverre kans van slagen voor dergelijk streven zou bestaan en hiertoe eene commissie afvaardigen die ter plaatse een onderzoek instelt. De heer Groneman, het denkbeeld van nieuwe afzet kanalen zeer toejuichende, acht nader overleg zeer noodig en stelle verdaging voor. De heer Visser nader zijn voorstel verdedigendezou zich willen wenden o. a. tot de verschillende stamboeken om steun hij acht de zaak urgent genoegom nu reeds eene som ter beschikking te stellen aan het bestuur, dat dan onmiddelijk zich met andere corporaties in verbinding stellen kan. De Voorzitter deelt het gevoelen van den voorsteller en zon in het beschikbaar stellen van een zeker bedrag bespoediging dezer belangrijke zaak zien. Zonder stemming wordt f 100 voor dit doel toegestaan. De heer Stapel wjjst op het dreigend gevaar, dat het streven onzer oliefabrikanten tengevolge moet hebben om eene invoerpremie te verkrijgen op lijnkoeken, waf tot eene aanmerkelijke prijsverhooging leiden zou. Met machtiging der vergadering zal het bestuur een tegenadres inzenden. De heer Zuurbier vestigt de aandacht op de achter uitgaande vruchtbaarheid van onze weilanden, in ver band met het lage peil, door onze waterschappen in stand gehouden. Na een woord van hulde door den heer Groneman aan den Voorzitter voor diens goede leidingsluit deze de vergadering. Ichermerhorn, Beroepen naar de herv. gem. alhier de heer J. Bleeker candidaat tot den H. D. te Oterdum prov. Groningen. Benoemd tot wethouder alhier de heer K. Olij Dzn. Uit de Nutsbibliotheek alhier zijn in den afgeloopen wintel 326 boeken ter lezing uitgereikt. Besmettelijke Veeziekten. L!e „Staatscourant" van 14/15 dezer bevat een staat betreffende de besmettelijke veeziekten, in Nederland voorgekomen gedurende de maand Februari 1897. Daar uit blijkt dat de volgende gevallen hebben plaats gehad Mond- en klauwzeer 21,396, bij het vee van 686 eige naren kwade droes 10, bij het vee van 5 id.schurft 1 rotkreupel 1 vlekziekte 5, bij de varkens van 5 eige naren; miltvuur 26, bij het vee van 22 eigenaren.

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 2