No. 35. Eerste blad. Itfegen en Wegentigste aargang, 1897. ZONDAG 21 MAART. Amsterdamsche Brieven. Buitenland. ALKMAARSEHE COURAAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Xaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ƒ0,80; >ranoo door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,O®. Afzonderlijke nummers 3» ets. Prijs der gewone Ad ver ten tl i:m Per regel 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer s YIII. De societelten-quaestfe is geheel onverwacht een nieuwe phase ingetreden. Wij maakten reeds meermalen melding van den strijd, die zoowel door mr. G. van Tienhoven als door den tegen woordigen burgemeester is gevoerd tegen zekere inrichtingen in Nes, Warmoesstraat en Nieuwe Pijp, waar 't na het middernachtelijk uur trouwens ook daar vóór alles behalve zedelijk toegaat. Mr. van Tien hoven was 'tdie het officiëele sluitingsuur op 12 uur terugbracht met dien verstande, dat de groote café's op hunne aanvrage nog een uur verlenging konden krijgen. Een gevolg daarvan is geweest de oprichting van ver schillende sociëteiten, waarvan de houders, geholpen door rechtsgeleerde raadslieden zoo slim de bepalingen der politie-verordening wisten te ontduiken dat de justitie weinig of geen vat op hen had. 't Moet erkend wordendat deze sociëteiten een ware bespotting van het gezag waren. Schrijver dezes was, wanneer hij door beroepsbezigheden werd gedwongen tot diep in den nacht op te blijven eenige malen geïntro duceerd in zulk een plakkersgezelschap en daarvoor had hij behalve eenige formaliteiten niet veel anders te doen dan door een geheimzinnig achterdeurtje in het lokaal te worden binnengelaten. Zeker al een paar jaar bestond deze gelegenheid voor do ingewijden om nog lang na het sluitingsuur een glas bier te gebruiken. De getrouwe bezoekers dachten er eigenlijk al niet meer aan dat hunne sociëteiten clandestien waren en daardoor de wet werd ontdoken. Intusschen, hun rust zon niet eeuwig daren. Plotseling had de politie instructies gekregen om krachtig tegen de sociëteiten te ageereu en detachementen agenten trokken 's nachts naar Nes en Warmoesstraat, waar zij de verboden lokalen ontruimden. Daarbij stuitten zij op hetgeen met een nienw-modisch woord wordt geheeten lijdelijk verzet. Nauwelijks was een sociëteit op de aanzegging der politie verlaten en waren de dienaren van het gezag naar een andere plaats getrokken om daar op dezelfde wijze op te treden, of de stamgasten namen hun oude plaatsen weer in, met dit onderscheid, dat zij nu een onderwerp voor levendige gesprekken hadden gekregen. Zoo ging 't weken achtereen, nu eens met een incident van een charge door de prikkolbaar geworden agenten, dan eens met proces verbalen tegen onwillige houders van lokalen. Rechts geleerden, vooral mr. Paap bemoeiden zich drukker dan ooit met de quaestie en deden allerlei middelen aan de hand om de politie machteloos te doen staan. Het werd als het ware een relletje om elkander een vlieg af te vangen en nieuwsgierige Amsterdammers, die anders op zulk een laat nur al laDg onder de wol lagen, lieten zich nu als lid van een sociëteit inschrijven om ook eens een nachtelijk avontuur te hebben. Niemand begreep eigenlijk, waarop dat alles moest uitloopen; van de politie werden zware diensten gevergd, waarvoor alleen de meest tactvolle agenten konden worden gebezigd en 't liet zich aanzien, dat zij ten slotte toch het terrein niet zou behouden. Onder die omstandigheden heeft de burgermeester het plotseling over een anderen boeg geworpen. Donderdag liet hij den houders der groote café's weten, dat het hun voortaan vergund zou zijn eerst 's nachts om 2 nur te sluiten. Menigeen kon eerst zijn oogen niet gelooven en toch het stond erzwart op wit en Donderdagavond bleven deze koffiehuizen tot 2 uur open. Achteraf blijkt, dat deze proef verre van onhandig is uitgespeeld en daarmee den burgemeester het zoet gevoel van wraak neming op de balsturigen .vordt geschonken. Van den bewusten maatregel zijn namelijk uitgezonderd de lokalen, waar kellnerinnen bedienen en voorts die, waarvan de houder wegens overtreding van een verordening door den rechter is veroordeeld. Alleen wanneer een koffiehuis- houder zijn kellnerinnen afschaft en gedurende een be paalden tijd niet op overtreding is betrapt, kan hij op aanvrage bij den burgemeester insgelijks nachtvergunning krijgen. Dat is de eene kant van het tweesnijdende zwaard. De andere is echter nog scherper, want nn men in de groote koffiehuizen tot 's nachts 2 nar terecht kan, vervalt voor een groot deel het motief voor de clandestiene sociëteiten. De houders daarvan zitten nu met verscheidene processen- verbaal en op een andere cliëntèle dan eenige trouwe stamgasten hebben zij nauwelijks te hopen. Er is evenwel nog één mogelijkheid. Voor de houders van de koffiehuizen, die nu tot 2 nnr mogen open blijven, is dat latere sluitingsnnr waarschijnlijk financieel nadeel. Na twaalven dunt altijd het bezoek en van 121 uur werd onder de bestaande regeling vroeger ook al weinig verdiend. Thans moet ter wille van enkele plakkers het gaslicht nog een nur gebrand en aan het personeel nog een nnr langer rost onthouden worden. Op hetoude uur sluiten gaat moeilijk, want daardoor worden altijd klanten vervreemd. De mogelijkheid nu, waarop wij zinspeelden, is deze: Het zon kunnen zijn, dat de houders der groote café's de handen ineensloegen en gezamenlijk overeen kwamen om het oude sluitingsuur te handhaven. Houden allen zich daaraan, dan valt er voor verlies van cliëntèle niet te vreezen. Het merkwaardige van de volte face des burgemeesters is wel, dat op het eerste gezicht de overwinning aan de zijde zijner tegenstanders scheen. Maar op die victorie is waarschijnlijk de naam van Pyrrhus-overwinning vol komen toepasselijk. De kellnerinnen, tegen wie dan toch voornamelijk de strijd ging, kunnen om 12 uur naar huis gaan en het verzet van de vrienden der nacht-societeiten zal gebroken zijn. Of die verwachting geheel verwezenlijkt zal worden, deelen wij later wel eens mede. DUKTSCHXiAAD. In den Rijksdag was de marine- begrooting aan de orde. De Rijkskanselier verklaarde, dat machtsvertoon een eerste voorwaarde is voor de ontwik keling van handel en nijverheid. De vloot is niet opgewassen tegen de huidige eischen. Hoe spoediger het doel der regeering bereikt wordt, hoe grooter het gewicht is, dat het Duitsche Rijk tot behoud van den vrede in de waagschaal kan leggen. De staatssecretaris baron von Marschal zette de prac- tische redenen uiteen, waarom een sterke vloot van krui sers noodzakelijk is, en verzocht nadrukkelijk het crediet voor de beide kruisers goed te keuren. De Oentrum-organeu ontkennen, dat onderhandelingen gevoerd worden tnsschen de regeering en de Centrum partij over de credieten voor de uitbreiding der vloot. Zij verklaren, dat het Centrum niet zal toegeven. Verschillende berekeningen worden gemaakt om te be- toogen, dat in den Rijksdag de voorstellen der regeering slechts rekenen kunnen op 171 stemmen. Het aantal tegenstemmers zal waarschijnlijk 224 bedragen. ENEEIiAN]). In 't Lagerhuis verklaarde den 18 minister Balfour te gelooven, dat de kennisgeving van de blokkade van Kreta naar Athene is gezonden. John Morley zeide: Volgens de redevoering van Méline in de Frausche Kamer, was Griekenland opnieuw uitge- noodigd om de nota van de mogendheden in te willigen, alvorens de blokkade ten uitvoer zou worden gelegd. Balfour antwoordde, dat het niets beteekende op de vragen van de leiders der oppositie te antwoorden, die het der regeering trachten lastig te maken door hnn redevoeringen bniten en in het Huis, zonder dat zij een votum van afkeuring durven vragen. Sir William HarcourtAlvorens een votum van af keuring te vragen, moeten wij misschien onderzoeken of het veroorloofd is het in discussie te brengen. Wij wen- schen een verklaring van de redevoering van Méline, de eenige inlichting welke gegeven is. Balfour zeide daarop: Wat een votum van afkeuring betreft, wij wenschen, dat volstrekt niet te verhinderen laat sir William maar een dag voor de discussie aan gegeven. Hiermede was de redewisseling afgeloopen. Sedert het uitbreken der pest te Bombay zijn er 9570 inwoners door de ziekte aangetast, van wie 8027 bezweken zijn. In de laatste week bedroeg het sterfte cijfer voor Bombay 1258 tegen 1326 in de voorgaande week. In het geheele gouvernement zijn tot dusver 16720 gevallen van pest voorgekomen, waarvan 13629 met den dood eindigden. VBA1VKRIJK. In de wandelgangen der Fransche Kamer werd verteld, dat dezer dagen een aanvrage zou ingediend worden om machtiging tot gerechtelijke ver volging van 23 van de 37 afgevaardigden, die Arton heeft genoemd als zijn »klanten''. De overigen zijn dood of zitten niet meer in de Kamer. GRlESiEariiAAD. Griekenland denkt er nog niet aan, zijn troepen van Kreta torng te roepen. Kolonel Vassos heeft het kamp laten verplaatsen naar Sphakia, in het meest bergachtige gedeelte van het eiland, en is bezig zich daar te versterken hij is voor een paar maan den van levensmiddelen voorzien. Aan de »Daily Chronicle'' wordt uit Volo in Thessalië geseind, dat iedereen een oorlog met Turkije voor onver mijdelijk houdt. De geestdrift onder de Grieksche troe pen is buitengewoon. De »Times" verneemt uit Athene, dat het geheele gar nizoen en nagenoeg alle reservisten naar de grens zijn vertrokken. Algemeen heerscht de overtuiging, dat een oorlog niet meer te vermijden is. De verbittering der bevolking, die eerst tegen Duitsehland gericht was keert zich nu hoofdzakelijk tegen Rusland. Aan het drijven van Rusland wordt het besluit der mogendheden om Grie kenland te dwingen toegeschreven. Van alle zijden wordt de meening geuit, dat Griekenland niet mag toegeven. Te Atheue zija een duizendtal Grieken en Bulgaren uit Oost-Rumenië aangekomen. Voor het meerendeel zijn het gewezen soldaten. Zij zijn met muziek voorop naar het koninklijk paleis gemarcheerd, waar een groote be> tooging plaats had. De proclamatie betreffende de autonomie van Kreta is te Kanea afgekondigd en zal verder over het geheele eiland bekend gemaakt worden. De oorlogsschepen zullen de voornaamste havens aandoen en exemplaren laten ter hand stellen aan de burgemeesters der dorpen. Teneinde orde en rust te herstellen, een ieder vrijheid en veiligheid van lijf en goed te verzekeren en de ont wikkeling der hulpbronnen van het land te bevorderen, roept de proclamatie allen op, de wapens neer te leggen Een telegram nit Kanea meldt dat het paleis van jns- tie, waar het hypotheekkantoor is gevestigd, is geplun derd.. De-christenen verliezen er verscheiden honderddui zenden drachmen bij. De Oostenrijksche Kruiser »Sebenico" heeft bij Kandia een Griekscsh schip, met levensmiddelen en ammunitie voor de Grieksche troepen op Kreta geladen, in den grond geboord. SPA1BJE. Het Catalonisch comité heeft een mani fest in de Catalonische taal tot het volk gericht, waarin het o. a. autonomie evenals op Cuba eischt. Door de autoriteiten zijn voorzorgsmaatregelen genomen. In den ministerraad, den 18 gehouden onder voorzit terschap der koningin-regentes, zeide Canovas dat men geen gewicht had te hechten aan den manifestaties van Carlisme en het manifest van het Catalonisch comité. Het gerucht dat de minister van financiën ontslag zou hebben genomen, is ongegrond. TRASfSVAAI». President Kruger kwam den 18 te Pretoria uit Bloemfontein terug. De tekst der besprekin gen en onderhandelingen met den Oranje-Vrijstaat zal da volgende week worden publiek gemaakt. De toespraak door generaal Joubert, in naam der regeering gehouden bij de opening der landbouwtentoon stelling te Johannesburg, maakte een goeden indruk, De generaal beloofde daarin dat de regeering hare bijzon dere zorg zal wijden aan de mijnbelangen. Aan de Times wordt uit Kaapstad gemeld dat naar men verneemt de Transvaal en de Oranje-Vrijstaat beslo ten hebben een federatief bondgenootschap aan te gaan. TURKIJE. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat naar in Turkscho regeeringskringen aangenomen wordt voor de eerstvolgende weken niets te vreezen is doch dat in Mei eene uitbarsting zal plaats hebben ondanks alle maatregelen der mogendheden. Het bericht van het optreden der mogendheden tegen Griekenlandheeft in Yildis-kiozk groote vreugde verwekt. Men verteltdat de Porte voornemens is eene dankbetuiging aan de mogendheden te richten. Volgens telegrafische berichten hebben de revolu- tionnaire Armenische comité's het Patriarchaat laten weten dat zij opnieuw hun toevlucht zouden nemen tot maatregelen van gewelddaar de hervormingen niet in gevoerd zijn. STOBE Was het weêr 1.1. donderdag hier al zeer onstuimig in Overijssel schijnt een ware storm gewoed te hebben. De »Zwolsche Courant'' meldt daarover hot volgende: Te Vroomshoop woedden bliksem, donder, hagel en streek, een windhoos van West naar Oost en beschadigde tal van huizen. Eenige zijn ingestort en een is in brand geraakt en in vlammen opgegaan. Het huis is gelukkig verzekerd en van den inboedel is slechts eenig beddegoed gered. Een man, die in genoemde woning wilde schuilen, bezeerde zich zoo, dat hij per as naar huis moest wor den gebracht. Do vrouw vau H. Pas word bloedend ge wond aan het hoofd en nog een paar anderen hebben blessuren opgedaan. De school, die nog niet uit was en de pastorie van do geref, kerk hebben mede pannen, ruiten en een schoorsteen verloren en in een nog nieuw, zeer hecht gebouwd winkelhuis zijn o.m. de gangmuren geheel naar elkander toegezet. Te Den Ham werden de woning en schuur van den landbouwer F. Dubbink geheel vernield en tegen den grond geslagen. Vruchtboomen nabij de woning werden ontworteld en afgeknot. Het woonhuis van R. Schatmaat werd totaal ineengedrukt, zoodat het vee bij niet gered kon worden. Iemand nit Borne, die den grintweg in die buurt met paard en tilbury passeerde, werd met zijn rijtuig omver geworpen, zonder zelf veel lichamelijk letsel te bekomen, ofschoon het rijtuig tamelijk is beschadigd. Eenige houten schotten in het Linderflier werden nit elkander geslagen, zoodat de planken hoog door de lucht vlogen. Het aantal omver gewaaide boomen is zeer groot. Een kwakzalver gepakt. In het Algemeen Politieblad" werd onlangs gewaar schuwd tegen zekeren W. J. Hagen, zich noemende dr. Reteau, te 's-Hage, die er zijn werk van maakte vrouwen te behandelen. Hij oefende den laatsten tijd zijn praktijken ook ait te Ams.erdam. Eergisteren kwam een bewoner der Spuistraat bij d§ politie klagen dat zijn vrouw ouder behandeling van dr. Reteau was geweest, doch zoodanig mishandeld was dat zij naar het Binnen-Gasthuis moest worden gebracht. De commissaris van politie, de heer Fundter, liet dade lijk den kwakzalver halen en naar het Bmnen-Gasthnis brengen waar hij door de vrouw herkend werd. Do commissaris heeft toen dadelijk op het reclamebord en de instrumenten van Reteau beslag gelegd en den persoon zeil ter beschikking van den officier van justitie gesteld. De man zit nu in voorloopige hechtenis. Stompetoren. Den 18 voerde Aurora" in de flink bezette zaal van den heer C. Schagen het drama op: »De Armen van Parijs", door E. Brisebarre en E. Nus. Met onverdeelde aandacht werd het spel gevolgd. Dat or dan ook Zondagavond veel bezoek zal zijn, als »Aurora" hetzelfde programma geeft aan den werkenden stand, is

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1