No. 36. BTegen en Negentigste Jaargang 1897. 24 MAART. ~W (TE NSDAG Kiezerslijst. Buitenland. EEN OFFER. TOELATING van leerlingen op de tnssclien- scholen en de scholen voor onver- mogenden. FEUILLETON. COURANT Prijs der gewone Ad verten tlënt Per regel IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ALkMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. ïelefeonnuwiaer s 3 BURGEMEES'J ER en WETHOUDERS van Alkmaar breugen, naar aanleiding van art. 28 der kieswet, ter algemeene kennis, dat de kiezerslijst op heden door hen is vastgesteld en van af den 23 dezer tot en met den 21 April e.k. voor een ieder ter inzage op de secre tarie is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afdrnk verkrijgbaar gesteld. Verbetering daarvan kan tot en met den 15 April door een ieder worden gevraagd, die meent, dat hij zelf of een ander in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar A. MACLAINE PONT Voorzitter. 22 Maart 1897. C. D. DONATH Secretaris. BURGEMEERTER en WETHOUDERS van ALK MAAR noodigen belanghebbenden die met 1 Mei a.s. kinderen op eene der openbare scholen voor onvermogenden of op eene der openbare tusschenscholen toegelaten wen- schen te zien uit, daarvan uiterlijk vóór IS April 1897 aangifte te doen bij de hoofden dier scholen, onder overleg ging van het geboortebriefje en het inëntingsbeivijs der kinderen, waarvoor toelating gevraagd wordt. Voor de aangifte aan de eerste tusschenschool (hoofd de heer A. P. ZEILMAKER) bestaat gelegenheid aan ket\ schoolgebouw op den Koningsweg, des morgens van 8 '/2 tot 9 nar. Burgemeester en Wethouders voorn., AlkmaarA. MACLAINE PONT, Voorz. 22 Maart 1897. C. D. DONATH Secr. RREBTEMAIRIiElV. De prinsen Oarl en Walderqar zijn aan een groot ongeluk ontkomen. Zij woonden eene voordracht bij van een jong chemisch adsistent, door wien proefnemingen met ontplofbare stoffen gedaan werden. Plotseling greep eene ontploffing plaats, waardoor beide prinsen en de ambtenaar, die de proeven deed het bijtend vocht in bet aangezicht kregen. Allen werden gelukkig slechts weinig gekwetst. DUITSCSSIjASTD. De onthulling van het nationale gedenkteeken voor keizer Wilhelm den Groote heeft den 22, door prachtig weder begunstigd, plaats gehad, onder het gejuich van een ontzaggelijke menschenmenigte. De Keizer voerde persoonlijk het opperbevel over de troepen, die aan de plechtigheid deelnamen. De Rijksdag heeft bij hoofdelijke stemming met 245 tegen 91 stemmen den eersten termijn van een millioen Mark goedgekeurd voor het bouwen van een pantserschip ter vervanging van den »König Wilhelm." Tegen stemden de sociaal-democraten, de leden der vrijzinnige Volkspartij en der Duitsche Volkspartijde Polen en de Beiersche Boerenbond. Verschillende Elzassers onthielden zich van stemming. Het aangevraagde crediet voor een eersten kruiser is met 204 tegen 143 stemmen, en dat voor een tweeden zonder debat verworpen. KUiTGEIiAlirD. Een bataljon der Royal Irish Rifles" heeft bevel gekregen zich den 13 April in te schepen naar Zuid-Afrika. Tegelijkertijd met deze troepen zal een detachement van 184 man van de Kings Royal Rifles" vertrekken. Aan het depötbataljon van het zevende regi ment huzaren is gelast zicb. gereed te houden voor vertrek. De »St. James's Gazette" verneemt nit Cardiff, dat een bekend ingezetene dier stad met president Kruger een contract heeft gesloten voor de levering van 4400 ezels. In een open brief, over de Oostersche crisis, aan den hertog van Westminster, doet Gladstone een beroep op het geweten van de vrije volkeren en op Engeland bovenal. Volgens Gladstone, behoort het Ottomaanscbe bestuur op Kreta tot het verledenKreta was een deel van Griekenland, het Kroteuser volk van het Grieksche volk, ten minste drieduizend jaar geleden en de banden zijn sedert niet gebroken of verslapt. Wat de toekomst betreft, Gladstone ziet geen reden waarom Kreta niet autonoom met Griekenland veroenigd zou worden en toch in theorie niet losgemaakt van Turkije. Het denkbeeld, dat Griekenland behoort gedwongen en gestraft te worden, acht Gladstone zoo verfoeilijk, dat hij de bladzijde waarop hij schrijft niet wil bezoedelen met het vermelden er van. Over de beide toonaangevende keizerrijken laat Glad stone zich aldns nit »Het is nu tijd om vrijuit te spreken. Op het oogen- blik worden twee groote rijken, met een Europeesche bevolking van 140 of misschien 150 millioen zielen, be stuurd door twee jonge mannen, die beiden den hoogen titel van keizer dragen, maar waarvan de eene in het geheel geen kennis of ondervinding van regeeren heeft en de andere enkel een kennri en een ondervinding heeft inderdaad beperkt genoeg die veel verüazing en groote verwarring hebben verwekt. De eeno regeert met een zuiver en volmaakt despotismede andere doet eveneens in de bnitenlandsche staatkunde, voor zoover dat mogelijk is in oen land, waar de vrijheid inheemsch is en ingeworteld. Deze mogendheden hebben, naar van hen bekend is, hun macht in het concert gebruikt om krachtig tegen de vrijheid te strijden. Maar waarom moet onze Regeering in hun voetstappen treden De wil van ons volk bestaat voov ben niet. Twee jaren lang hebben wij geduldig achter dit Concert aangetippeld en wat heeft het voor ons gedaan Gedaan, niet om de rechtvaardig heid en de menschelijkheid te doen zegevieren, want op deze vraag is het antwoord reeds lang gegeven, maar om den vrede te verzekeren Ik vorklaar, dat bet, met al zijn aanmatiging eu zijn macht, den toestand slechter en niet beter heeft gemaakt." Roman van H. RIDER HAGGARD. 71) »Ik drink niet dikwijls wijn, Joan," zeide hij, »want ik beschouw het als zondige verkwisting, hoewel er voor jou altijd wijn zal wezen, als je dat verlangt. Maar deze avond, zie je, is een avond om vroolijk te zijn want men tronwt niet alle dagen. O, Joan," liet hij er op volgen, nadat hij de flesch geheel geledigd had »het is als een droom, dat je nu eindelijk gekomen bent. Je weet niet hoe ik al die maanden naar je verlangd heb. En nu ben je dan eindelijk de mijne, mijne, mijn mooie Joan, want wat God vereent zullen menschen niet kunnen scb.iden, ofschoon zij het graag zouden wil len doen. Ik heb getrouw mijn eed gebonden, niet waar Joan Nu moet gij den uwe houden. Ge herinnert u wat ge mij gezworen hebtdat ge een trouwe en goede vrouw voor mij zoudt wezen, en dat ge niets meer te doen zondt hebben met dien schurk die u bedroog. Ja jage hebt hem in al die maanden zeker niet ge zien, Joan »Als ge sir Henry Graves bedoelt," antwoordde Joan, »dan moet ik n zeggen dat ik hem van morgen heb ont moet, toen ik naar station Monk's Yale wandelde." Werkelijk riep hij met een zonderling trekken van zijne lippen»het is zonderling, niet waar, dat je naar Monk's Lodge zijt gegaan, zonder een woord ervan te zeggen aan je man, en dat je toevallig hem daar moest ontmoeten een paar uur na zijne terugkomst nit Enge land. Maar je hebt toch zeker niet met hem gesproken Ik heb enkele woorden met hem gewisseld." Enkele woorden, zoo zoo! Maar dat was verkeerd van je, Joan, tegen je eed. Nu maar het was zeker maar om hem te zeggen dat je in bet vervolg niets meer met hem te doen wilt hebben, niet waar Joan knikte slechts. Zij durfde niet te spreken. »Nu, komaan, dat is goed, en met hem is het dus nit. En na Joan, als je gegeten hebt, kom dan eens bij mij als een brave vrouw, en sla je armen om mijn hals, en geef me een kus, en zeg datje veel van mij houdt, en dat je dien andere haat en dat je blij bent dat dat kind dood is." Joan bleef sprakeloos zitten. Eonige oogenblikken wachtto hij of zij zich bewoog, toen stond hij op en kwam met uitgespreide aimen op haar af. Zijne bedoeling ziende sprong zij op van haren stoel en vluchtte naar de andere zijde van de tafel. >Kom, kom," riep hij, >loop nu niet wegOnze bruidsdagen zijn immers al lang voorbij, en het staat zoo leelijk voor een vrouw... Wil jo geven wat ik daareven van je heb verlangd V" »Neen,'' autwoordde zij kalm, want haar trots overwon harer angst. »Ik heb beloofd dat ik met je leven zou, ofschoon ge wist, waarom ik met je trouwde en dat zal ik ook tot ik sterf, zelfs al wordt je gek. Maar ik wil niet liegen, want ik heb nooit beloofd je lief te hebben en ik baat je nu nog meer dan ooit." Samuel werd zoo wit als een lijk en schonk zich een glas cognac in voor hij antwoordde. »Dat is op den man af gesproken, Joan Maar ik vind het zonderling, dat je mij niet den eenen leugen wilt vertellen, on wel den andere. Want je moet weten dat ik er bij ben geweest, toen je vanmiddag die »enkele woorden" met je minnaar gewisseld hebt. »Hrj heeft mij niet gezien, maar ik volgde hem van Bradmonth voet voor voet, hoewel ik mij soms achter boomen en heggen moest verschuilen. Want ik ver moedde wel, dat ik, als ik hem volgde, jon zou vinden en dat was ook zooik zag hoe je hem kuste en aan zijn hals hing, jij die aan mij toebehoort, en hoe je hem in je armen hield. Je zegt, dat ik gek ben Ja, toen werd ik gek, ofsehoon als je nu daareven ge daan had wat ik je vroeg, dan had alles weer goed kunnen worden, want ik gevoelde mijn verstand terug- keeren. Maar nu is het weer weg, weg, weg en Joan, daar je mij zoo verschrikkelijk haat, blijft er maar een ding over dat is FBMKKIJK. De Parijsche rechter van instructie Poitevin houdt zich bezig met het onderzoek van de papieren van Arton, die hij nit Londen heeft gehaald. De stukken waren verzegeld met Artons zegel en niet toevertrouwd aan een bankinstelling, maar aan een hoog geplaatst Engelsch ambtenaar, die ze, zonder moeielijk- heden te maken, nit handen gaf op vertoon van Arton's volmacht en nadat de heer Poitevin zijn identiteit had bewezen. De commissie van rapporteurs, over het voorstel van een der leden om het verbod omtrent onderzoek naar het vaderschap uit het burgerlijk wetboek te schrappen, heeft zich in beginsel daarvoor verklaard, GRIEU.ElVliA'N'D. Den 21 is de blokkade van Kreta begonnen. De toegang tot bet eiland is verboden voor alle Grieksche schepen, en schepen van onzijdige staten mogen geen levensmiddelen voor het binnenland ontschepen. Koning George heeft do dwangmaatregelen der mogend heden niet afgewacht, doch der vloot bevel gegeven naar het eiland Cerigo (Kythera) te gaan, dat buiten het ge blokkeerde gebied ligt. - Den 19 zijn twee bataljons van het le regiment infanterie, waarvan de kroonprins kolonel is, en een bat terij geschut ingescheept naar Volovoor het transport had de regeering al de particuliere stooinbooten in den Piraeus gerequireerd. Vóór het vertrek van zijn regiment hield de kroonprins een wapenschouwing. Geheel Athene was uitgeloopen om den soldaten uitgeleide te doen. Het was een tooneel van stormachtige opgewondenheid. Revol verschoten werden in de straten en op de daken der huizen gelost. Er ligt nu nog slechts één bataljon iu Athene. De kroonprins, dio het opperbevel dor troepen aan de grens op zich zal nemen, blijft voorloopig in de hoofdstad. De t Daily News" verneemt uit Athene, dat ernstige verwikkelingen dreigen in de Golf van Arta. De Turken hebben daar verdedigingswerken aangelegd, hetgeen in strijd is met do uitdrukkelijke bepalingen van het Ber- lijusch tractaat. De Grieksche regeering heeft hiertegen geprotesteerd, evenals tegen het in den grond boren van het Grieksche koopvaardijschip door den Oostenrijkschen kruiser »Sebenild." Door de bankiers Averof te Alexandrië, Syngros te Athene en de Wed. Zaurifi is ter beschikking der regeering gesteld, ingeval de oorlog aan Turkije moet worden ver klaard, de som van 50 millioen francs, waarvan de eene helft onmiddellijk en de andere helft na twee maanden betaalbaar is. Over den toestand waarin de Kretenser vluchtelingen te Athene verkoeren, schrijft een correspondent van de »Manch. Guardian": »Ik bezocht tien van de groote shelters die in den Piraeus voor de vluchtelingen van Kreta zijn ingericht. De toestand van deze ongolnkkigen, nu zij goed voedsel hadden en een dak boven hun hoofd en een weinig om zich het lichaam mede te dekken, was vorstelijk in vergelijking Met een woesten lach liep hij naar den schoorsteen mantel en greep het geweer, dat daar hing. Joan vluchtte. Uit het huis kon zij niet, want alle deuren waren op slot. Hijgend van angst, door den razende gevolgd, rende zij de trap op naar de kamer waar zij zich de handen gewasschen had, smeet de deur dicht en schoof de ijzeren grendel er op geen oogen- blik te vroeg, want in het volgende oogenblik wierp Rock zieh met zijn gansche zwaarte er tegen aan. Spoedig staakte hij zijn gebeuk, want tegen ijzer en eikenhout viel niet te vechten. Joan hoorde hoe hij de deur van bniten afsloot. Toen stommelde hij de trap af en eenige oogenblikken bleef het stil. Kort daarna vernam Joan een krassend geluid aan het traliewerk voor het venster, voorzichtig gluurde zij om den hoek van het vensterkozijn, en ofschoon het dag licht reeds verdwenen was zag zij een bleek gezicht, dat tegen de staven gedrukt naar binnen tuurde. Kort daarop volgde een rinkelende slag, en de scherven van de stukgeslagen glasruit vielen op den vloer. Toen hoorde zij eene stem zeggen »Joan, luister naar mij ik ben hier op eene ladder. Ik zal je geen kwaad doen dat zweer ik je. Ik was zoo pas gek maar nu ben ik weer bij mijn zinnen. Doe de deur open en laat ons vrede sluiten." Joan hurkte op den vloer en autwoordde niet. Zij hoorde hoe hij wrong aan de staven, die blijkbaar al zijn kracht trotseerden. Meer dan twintig minuten dnurde dit en daarna bleef het een poosje stil, terwijl het in de kamer langzamerhand donker werd. Eindelijk hoorde zjj door het gebroken venster een schelle lach, en Samuel's stem, zeggende: »Luister, lieveling. Je wilt er niet nit en je wilt mij er niet inlaten, maar ik zal toch voor goed met je af rekenen. Je zult morgen geen minnaar meer hebben om te kassen, want ik zal koud vleesch van hem maken, hoor! Jou zal ik niet dooden. Zoo gek ben ik niet, want wat zou ik dood aan je hebben Ik zou bij je lijKÜ! gaan zitten, tot ik ook stierf. Ik heb te veel moeite gedaan om je te krijgen, dat ik wel zal oppassen iets te

Alkmaarsche Courant | 1897 | | pagina 1